PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frankrijk bereid elk officieel voorstel te bestuderen Dienst Zuiderzeewerken nam Schouwen afscheid van BILT Kantlijn EISENHOWER DAAGT SENATOR MACCARTHY UIT TWEE MILLI0EN ARBEIDERS STAAKTEN WOENSDAG 24 UUR 196e Jaargang-No. 285 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de veelde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum o. advertentie 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties ima*. 8 regels) van 1—6 regels 1.iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b. g.g. 2228)Oostburg. Finlandstraat 2, telef 16; Temeuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef 26. WAPENSTILSTAND IN INDO-CHINA Nationalisten in Saigon niet voor onderhandelingen Het Franse kabinet heeft Woensdag verklaard, dat het elk langs of ficiële weg ingediend voorstel voor een wapenstilstand in Indo-China zal bestuderen. Dit is het antwoord op de suggestie van Ho Tsji Minh, de Indo-Chine se communistische leider. Het staat Vietminh vrij een eigen standpunt te bepalen, aldus Parys. Over Bermuda wordt gezegd, dat Frankrijk met de V.S. en Engeland de bewoordingen zal bestuderen van het antwoord aan Moskou inzake een viermogendhedenconferentie. In Saigon wordt weinig geloof gehecht aan wapenstilstands-onderhan delingen in Indo-China. De Frans-Vietnamese strijdkrach ten hebben het initiatief in de strijd heroverd en zy vertrouwen er op, dat Ho Tsji Minh in de lente in een slechtere onderhandelingspositie zal verkeren. Nationalistische politici vinden, dat Frankrijk zich met geen mogelijk heid zal kunnen los maken van zijn beloften aan de drie verbonden Indo- Chinese staten. Zij zrjn op het ogen blik sterk gekant tegen besprekin gen over een wapenstilstand. Wan neer Frankrijk aan de drie staten de onafhankelijkheid verleende, waarom zij vroegen, zou de toestand volgend jaar aanmerkelijk verbeterd zijn. Ho Tsji Minh zou dan de meeste van zijn niet-communistische volge lingen verliezen. Conferentie in Singapore. en militaire tannië in Azië zullen volgende week Donderdag te Singapore bijeen ko- In RotterdamAl weer Rotter dam? Waarom Amsterdam nu niet eens een lceer? Is Amster dam dan werkelijk op zijn retour? Zélfs Max Tailleur, de komiek uit de Doofpot op het Rembrandtplein (toch waarlijk Joods Amsterdammer in hart en nieren en wie waren er feller op HUN stad?) ontkomt er niet aan mopjes te tappen op het achterblijven van Amsterdam. Am sterdam zit nu al een halve eeuw over zyn IJtunnel te dubben, maar bouwt er geen. Amsterdam heeft •nauwelijks noch een moderne, of zelfs maar ouderwetse goede schouw burg. Amsterdam heeft verzuimd ruimte te scheppen in zyn binnen stad. AmsterdamAmsterdam... Neem daar tegenover Rotterdam. Het profiteert van zijn verwoesting. Ongetwijfeld. Zonder Mei 1940 zou Rotterdam de modernste stad van West-Europa niet geworden zijn. Maar men weet er ook van aanpak ken en van vooruitzien. Terwijl de mensen uit binnen- en buitenland de Maastunnel nog alty'd als een wonder der moder ne techniek beschouwen en er van heinde en verre naar komen kijken, is Rotterdam al een heel stuk ver-, der. Men heeft al uitgerekend, dat de tegenwoordige Maastunnel in 1960 te klein zal zijn geworden en men smeedt plannen voor de bouw van een tweede Maastunnel en voor de bouw van nieuwe bruggen Rotterdam heeft geen vliegveld en gelukkig wint het inzicht veld, dat het dwaas is om met Schiphol zo vlak in de buurt en Yoenburg nog dichterbij ook Rotterdam nog eens een groot eigen luchthavencomplex te geven. Maar Rotterdam heeft de uit de Februarilucht gevallen helicopter- mogelijkheden dan ook prompt aan gegrepen en het plukt er de goede vruchten van. Want de luchttaxi heeft toekomst. Het heeft geen zin om als men van Rotterdam naar Brussel moet, eerst naar Schiphol te gaan en daar in het vliegtuig te stappen om dan van het vliegveld van Brussel weer eens een verre tocht naar de binnenstad te maken. Met de trein en per auto komt men er vlugger. Maar de helicopter, die zrjn men- sen in de binnenstad ophaalt en in de binnenstad aflevert, dat is een bruikbaar instrument en Rotterdam is er niet blind voor. Zeeland trouwens ook niet. En wij zijn benieuwd, wat er voor onze provincie uiteindelijk op heli- coptergebied uit de bu zal komen. De Tweede Kamer doet wel eens aan Amsterdam denken. Meen niet, dat de heren Kamer leden allemaal kwieke jongelingen zijn, vol aandacht voor ieder woord, dat er gesproken wordt. De heren hebben soms ontstellend weinig be langstelling voor hun medeleden. Nog dezer dagen heeft de voorzit ter der Tweede Kamer aan de leden een rondschrijven doen toekomen, waarin hij erop aandrong, dat de he ren voortaan niet meer zo demon stratief hun krantje zullen lezen. Leg uw krantje plat op uw les senaar! zo maant de heer Korten- horst en het is nodig, dit vermaan, want de heren vouwden hun krantje demonstratief open en het gebeurde, dat zij achter dit krantjeneen, niet insliepen, maar even hun ogen sloten. En het publiek denkt dan... Is het eigenlijk tooh niet een beetje ti-iest? men. Onderwerp is de positie van het Westen in dit werelddeel en de strijd tegen het communisme in het Verre Oosten en Azië. Men zal spre ken over de reeds acht jaar durende Indo-Chinese oorlog, de ontwikkeling in Korea en de reacties in Azië op het vei'lies aan prestige van de com munisten tengevolge van het weige ren van vele Chinese en Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenen om naar hun land terug te keren. Conservatieve actie over Suez-kwestie in Londen. Wanneer de Britse premier, S-ir Winston Churchill, volgende week uit Bermuda in Londen is terugge keerd, zal hij zich geplaatst vinden tegenover een hernieuwde actie van conservatieve zijde met betrekking tot het Brits-Egyptisch conflict over de Britse basis in de Suez-kanaal- zöne. Een groep van 37 parlementsleden, onder wie vele, die zich kanten tegen elke overeenkomst die de ontruiming van de basis zou inhouden, is Dins dagavond bijeengekomen om de positie te bespreken. Men was van mening, dat de toe stand veel slechter was geworden voor Engeland tengevolge van de ver- kiezingen in Soedan, waardoor de Nationale Eenheidspartij die de steun van Egypte geniet —een meer derheid heeft verkregen. Door de zorgen van het comité „Apeldoorn helpt Kruiningenwerd Woensdag aan enkele honderden kin deren uit Kruiningen een gezellig St. Nicölaasfeest bereid. In gespannen venoaclitingzongen de kleuters de goede Sint een xoelkomstlied toe. (Foto P.Z.C.) Een andere status voor Malta en Gibraltar. Het worden geen Dominions. De Britse minister van koloniën, Lyttelton, heeft Woensdag In het La- gërhuis medegedeeld, dat zijn rege ring heeft aangeboden Malta te plaat sen onder de minister van binnenland se zaken. Sir David Maxwell-Fyfe. Hierdoor zou het Middellandsezee- eiland, dat nu de status van kolonie heeft, eenzelfde positie krijgen als bijv. het eiland Man, dat zyn eigen volksvertegenwoordiging, eigen be lastingen en zijn eigen leger heeft. Het verzoek, waardoor Malta onge veer de status van dominion zou krij gen, is door Engeland afgewezen. Naar verluidt, zal Engeland later een zelfde voorstel doen aan Gibral tar, de vesting aan het begin van de Middellandse Zee, waarop het aan grenzende Spanje zijn aanspraken doet gelden. ZUIVERING IS VOLDOENDE Evenmin dwang jegens Engeland Eisenhower heeft MacCarthy openlijk uitgedaagd op een persconferen tie. De vrees, aldus de president, voor ondermijnende activiteit van com munisten tegen onze regering zal geen punt uitmaken bij de verkiezin gen in 1954. Reeds zijn ongeveer 1500 personen, aan wier betrouwbaar heid werd getwijfeld, verwijderd. Hy onderschreef de mening van minis ter Dulles, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek bloot staat aan on gerechtvaardigde critiek. De eis van MacCarthy om Engeland te dwin gen de handel in niet-strategische materialen met communistisch China op te geven, wees de president van de hand. MacCarthy zal de president weldra antwoorden. Amerika helpt de niet-communis tische landen, omdat „eenheid onder de vrye volkeren onze enige hoop is om staande te blijven tegenover de Sowjet-samenzwermg in de gehele wereld, die gesteund Wordt door dé militaire macht van de Sowjets." Eisenhower wilde eerst de Sowjet- nota nauwkeurig bestuderen alvorens antwoord te geven op vragen om trent een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken te Ber lijn. Het was z.i. de vraag of de Sow- jet-Unie wel op redelijke wijze tege moet was gekomen aan de voor waarden, welke reeds herhaalde ma len door de Westelijke mogendheden zrjn gesteld. De V.S. zouden bereid zijn aan de voorgestelde byeenkomst "deel te nemen, mits zn verzekerd kunnen zijn van de goede trouw van de Sowjet-Unie. De vraag van de toelating van communistisch China tot de V.N. zal thans niet ter sprake komen op de Bermuda-conferentie met Churchill en Laniel. Vrijdag vertrekt Eisenho wer naar Bermuda, waar inmiddels Churchill en Eden zijn gearriveerd. Van links naar rechts: Jhr. mrA. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland, Professor ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft, Z.E. mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat en ir. F. J. B. Geers van de dienst Zuiderzee werken, bij het verlaten van de con certzaal te Zierikzee, waar hun de plaquettes van de verenigde water schappen op het eiland Schouwen- Dniveland waren uitgereikt. Blijde gebeurtenis in Luxemburg. Te Luxemburg is Woensdagavond officieel medegedeeld dat prinses Jo sephine Charlotte een blijde gebeur tenis verwacht. De bisschop van Luxemburg heeft opdracht gegeven dat in alle kerken van het groother togdom gebeden zullen worden ge houden voor een voorspoedige beval ling van de prinses. Telefoonkabel tussen Engeland en V.S. Van Schotse Westkust naar New Foundland. Het „general post office" ((«root- Brit tannië), de „American Telephone and Telegraph Co.". de „Canadian Overseas Telecommunication Corpo ration" hebben een overeenkomst ge sloten inzake liet leggen van de eer ste trans-atlantische telefoon-kabel. De kabel zal lopen van Oban, aan dc Schotse Westkust, naar New Foundland. De bestaande kabel van Londen naar Schotland zal hiervoor naar genoemde kustplaats worden verlengd. In 1955 zal het eerste stuk kabel worden gelegd en men ver wacht dat het volgend jaar het werk zal zijn voltooid. Dc kosten, die op ruim 130 milli- oen gulden worden geschat, zullen worden gedeeld door de V. S. en het Britse gemenebest. Flessentrekker bestelde - maar van alles. Importeur leidde een weelderig leven. Een man, die door de officier van justitie, gekwalificeerd werd als het „prototype van een flessentrekker", „een parasiet, die al driemaal fail liet verklaard is" en „een oplichter van internationaal formaat", hoorde voor de Amsterdamse rechtbank an derhalf jaar met aftrek van prevu- tief tegen zich eisen, omdat hy in bijna alle plaatsen van het Gooi win keliers, zakenlieden, drukkerijen en particulieren had benadeeld. Hij is de 51-jarige importeur J. J. B., oorspronkelijk afkomstig uit Boxtel. De president las ter zitting feen lijst voor /an niet betaalde inkopen, die de verdachte bij firma's in het Gooi gedaan had. Die varieerden voor costuums, meubelen, drank, by drukkerijen bestelde folders tus sen drie en zevenhonderd gulden per firma. Als verdediger betoogde mr. F. P. van Ravenswaaij. Uitspraak op 16 December a.s. IN BRITSE INDUSTRIEËN Productieverlies van 10 roillioen pond. Twee miliioen arbeiders in de Brit se scheepsbouw en machine-industrie hebben Woensdag een staking van 24 uur gehouden. Vijfduizend scheepswerven en fa brieken werden door de staking ge troffen. De staking, bedoeld ter ondersteu ning van een eis tot 15 procent loonsverhoging, kost het land onge veer 10 miliioen pond door produc tieverlies. Het was de ernstigste sta king in Engeland sinds de nationale staking in 1926. De staking, afgekondigd door het Verbond van Vakverenigingen voor de scheepsbouw en machines-industrie, op 19 November, werd onderstreept door protestbijeenkomsten en demon straties in steden in heel Engeland. Het overgrote deel van de drie miliioen leden van het Vakverbond heeft het werk neergelegd. In verschillende plaatsen hebben vrouwelijke employe's de staking ge boycot en de posters genegeerd. Door Perzië hervat diplomatieke betrekkingen met Engeland. Radio Teheran heeft bekend ge maakt, dat Perzië heeft besloten, de diplomatieke betrekkingen met En geland weer aan te knopen. Rijksdiensten op 2 Januari gesloten. Thans is officieel medegedeeld, dat op Zaterdag 2 Januari de rijksdien sten, voor zover de dienst dit toelaat, gesloten zullen zijn. Bepaald is ech ter, dat het dienstverzuim dient te worden ingehaald. Dit is ook aan de gemeentebesturen medegedeeld. Wie Weet.. Ook prof. ir. J. Th. Thijsse ontving Woensdagmiddag te Zierikzee een plaquette, of lie ver gezegd: hy' kreeg er twee één voor hem zelf en één voo' zijn collega Jansen, de droog maker van Walcheren, die doo verblijf buitenslands niet aan wezig kon zijn. Toen dijkgraa Klompe de beide souvenir overhandigde herinnerde h ran het spreekwoordelijk opt misme van prof. Thysse. „Mif schien ben ik nu wat te opt nistisch", aldus de heer Klon pe, „maar toch wil ik U than ieggen: Misschien ontmoetei we elkaar nog eens bij de af sluiting van de Ooster-Schel de." PLAQUETTES UITGEREIKT Minister Algera: ,jHet leed nog niet geleden" Schouwen-Dniveland heeft afscheid genomen van de Dienst Zuiderzee werken. Tijdens de byeenkomst Woensdagmiddag in de Concertzaal te Zierikzee belegd door de gezamelijke polderbesturen van het eiland wer den aan de staf en de medewerkers van deze dienst en aan de aannemers met hun personeel plaquettes uitgereikt, ter herinnering aan het grootse werk dat hier werd verricht. „In de worsteling voor een snel herstel van de waterkeringen zyn de beste tradities van ons volk gehandhaafd". Dit citaat uit de troonrede was terecht op de plaquettes vermeld. Nergens zijn deze tradities in het afgelopen jaar zo zuiver naar voren gekomen als juist op Schouwen-Duiveland Tijdens deze byeenkomst, die werd bijgewoond door minister J. Algera en door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, werd echter niet alleen over recente waterstaatsverleden ge sproken. maar werd ook en vooral het oog op de toekomst gericht. Een toekomst, die voor het eiland en zyn bevolking moeilijk en zwaar zal zyn. Zo werd deze middag een afscheid, waarbij weliswaar gewaagd werd van een grote dankbaarheid, doch waarbij tevens de bezorgdheid van heden en toekomst tot uiting kwam. Zo was het te begrijpen, dat met name de woorden van minis ter Algera de Schouwenaren en de Duivelanders uit het hart wa ren gegrepen. Dit zei n.l. de be windsman: „Ik heb wel eens de indruk, dat het Nederlandse volk niet dat inzicht heeft in de situa tie op dit eiland als wel gewenst zou zijn. Wij moeten niet denken, dat het leed hier is geleden. Inte gendeel, in sommige opzichten is de toestand erger dan in Febru ari". De dijkgraaf van het waterschap Schouwen, de heer J. Klompe, sprak een openingswoord namens de samen werkende waterschapsbesturen en re leveerde in korte trekken de geschie denis van ramp en herstel. Met dank baarheid gewaagde hy van de be langstelling, die vorstenhuis, regering en volksvertegenwoordiging voor het eiland hadden getoond. „De dyken zrjn nu dicht", aldus de heer Klompe, „doch met enige zorg gaan we de winter tegemoet. Waakzaamheid blijft geboden". Spreker herinnerde aan het werk van de Deltacommissie en het verlo ren gaan van de cultuurgrond en zei- de voorts, at men zich diende te re aliseren, dat er een moeilijke tijd wacht. „Het is ons wel eens bang te moede De heer A M. Geluk, voerde het woord namens de landbouworganisa ties. „Er is dankbaarheid in ons hart, maar vreugde kan er niet zijn, want daarvoor was er teveel leed en is er te veel verloren". Tot de directie en aannemers zeide de heer Geluk: „U hebt voor ons door het dichten van de dyken het verleden weer aan de toekomst vast gekoppeld". Er zijn millioenen geïnvesteerd in de Weder opbouw en de Herverkaveling, aldus spreker. Wy vragen ons dus af of de (Vervolg od pag. 2) de staking werd de productie stilge legd in vliegtuigfabrieken, automo bielfabrieken. gieterijen, smederijen, chemische fabrieken, scheepswerven en allerhande reparatie-inrichtingen en machinefabrieken. Exportorders ter waarde van millioenen ponden zijn ook door de staking getroffen. Bij de Fordfabrieken hebben de 17.000 arbeiders zich gemeld voor het werk, nadat de bedrijfsleiding be loofd had, de eis tot loonsverhoging te overwegen, onafhankelijk van an dere werkgevers. De minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, die beide partijen arbitra ge door de regering heeft aangebo den, zal, naar verwacht wordt, tus senbeide komen als de vakverenigin gen er toe besluiten een verbod van overuren af te kondigen, dat een ernstige weerslag zou hebben op de industrie. De nationale commissie van de „Amalgamated Engeneers" (een vak bond van 800.000 leden) zal Donder dag het voorstel om overuren te ver bieden. bespreken. De staking van Woensdag stond niet onder communistische leiding. De communisten slaagden er niet in de staking uit te breiden tot de arbeiders in de staatswapenindustrie en het vliegveldpersoneel. Slechts een klein deel van het personeel van het arsenaal van Woolwich in Len den heeft het werk neergelegd. Vragen over Triest Geheime Britse verzekeringen aan Italië. Selwyn Lloyd, Brits minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag geweigerd een vraag van het Lahourfid van het Lager huis Michael Foot te beantwoorden. Foot had gevraagd of de minister berichten, dat de Bntse regering aan de Italiaanse regering „geheime ver zekeringen" had gegeven, wilde be vestigen of ontkennen. Deze geheime verzekeringen zo zeide hij, waren de oorzaak geweest van de gewijzigde houding van de Italiaanse regering. DE VERWACHT: WEINIG VERANDERING. Geldig tot Donderdagavond: Droog weer met opklaringen en in de ochtend hier en daar nevel. Ma tige tot vrij krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon op Maan op onder 16.31 onder 14.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1