Ontmoetingen met Nederlanders in het zonnige Zuiden LANGDURIG VERGADEREN OM VOOR KERSTMIS KLAAR TE ZIJN REGERING VOLGT ADVIES VAN MINDERHEID IN DE RAAD WOENSDAG 2 DECEMBER 1953. PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT a DRIE WEKEN IN ZUID-AF RIK A (IX) Stralende Vlissingse werd onderwijzeres in de rimboe, Waterstaatsambtenaar betonvlechter Twee uur aan wal en reeds een baan (Van onze speciale verslaggever.) Het spreekt wel vanzelf, dat de beide tandartsen, die wij in Bergvlei tus sen Pretoria en Johannesburg ontmoetten, niet de enige Nederlanders waren, met wie er contact ontstond. Men kan eigenlijk nergens komen, of men ziet er landgenoten. En al die landgenoten zeggen uiteindelijk maar één ding: „Naar Nederland gaan we niet meer terug. Wel met vacantie. Maar we hebben hier een nieuw vaderland!" En inderdaad: Zuid Afrika maakt wel le indruk een ideaal immigratie land te zijn. Moeilijkheden blijven ook daar de immigranten natuurlijk niet bespaard. Zij zullen wel niet minder groot zijn, dan overal elders. Maar een uitermate groot voordeel is, dat men !n een land komt, waar niet alleen bijna altijd de zon schijnt, maar waar bovendien een taal gesproken wordt, die men verstaan kan en waar men zijn moedertaal gebruiken kan. Neem bijvoorbeeld het Zeeuwse echt paar, dat in Nelspruit, het spoorweg station waar men de trein verlaat, als men naar het Kruge. Wildpark gaat, aan de trein kwam om de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. de Casem- broot te begroeten. Zij wonen in Nel- spruit, een plaatsje met 1500 inwo ners, maar dat zich snel ontwikkelt. En zij vormen een gelukkig echtpaar: P. C. Kievit, die geboren werd in Co- lijnsplaat en Mien Minderhoud, de dochter van een landbouwer in West- kapelle. De heer Kievit is technisch ambte naar bij de Provinciale Waterstaat in Zuki Holland geweest en hij woonde in Wouwbrugge. Maar hij zag in Zuid Afrika toekomst en trok er heen. Als technisch ambtenaar was er echter geen werk voor hem en hij werd betonvlechter in Nelspruit. Zoiets valt natuurlijk niet mee. Maar er werd goed verdiend. En een man waar wat in zit komt in Zuid Af rika vooruit. De heer Kievit was reeds na korte tijd chef van een werkploeg van veertig, vijftig man en hij heeft het naar zijn zin. Hetzelfde kan gezegd worden van mevr. Kievit-Minderhoud. Zij sparen voor een auto! En die laat zich niet lang meer wachten. Het spreekt vanzelf, dat er een opge wekt gesprek werd gevoerd, daar op het station in Nelspruit. En dat de Commissaris der Koningin en zijn twee Zuid Afrikaanse Zeeuwen meni ge herinnering ophaalden aan de tijd, dat de Commissaris nog burgemeester van Westkapelle was. Het enige mo ment, waarop niet gelachen werd, maar waarop het echtpaar Kievit stil werd, was dat, waarop jhr. de Ca- sembroot een Hollands kaasje en uw verslaggever een doos Zeeuwse babbe laars tevoorschijn toverden en aan het echtpaar aanboden. Het was als steeds: naar Nederland terug? Neen, maar een ding uit het vaderland, om mee te nemen naar het Afrikaanse huis, dat maakt een mens toch éven tjes anders CONSUL'S VROUW UIT VLIS3INGEN. Tn Durban stond daar plotseling een stralende Vlissingse voor ons. Het was mevrouw Swart, echtgenote van de Nederlandse consul in Durban. Vóór haar huwelijk was zij Maria Magda- lena Siegers en zij is reeds in 1926, op achttienjarige leeftijd, naar Zuid Af rika gegaan, bijna onmiddellijk nadat zij haar diploma als onderwijzeres had gehaald. In een jaar tijd haalde zij er haar Zuid Afrikaans diploma bij, een stu- 694. Wanneer we een wondje hebben, treedt daardoor bloed naar buiten, dat echter begint te stollen, zodra dit met het beschadigde weefsel in aanraking komt. Hierdoor wordt de wond gelei delijk afgesloten en de bloeding houdt tenslotte op, zodat we getuige zijn ge weest van een bijzonder ingenieus en doelmatig proces. Nu heeft de bloedstoTling een bijzon der ingewikkeld verloop, in verschil lende fazen, zodat we ons uitsluitend tot de hoofdzaak zullen bepalen. Die is overigens interessant genoeg, want wanneer bloed, 2 tot 12 minuten buiten het lichaam is, verandert de oorspron kelijk vloeibare toestand in een gelei achtige massa, die bij microscopisch onderzoek blijkt te bestaan uit een héél fijn dradennet. Dit dradennet is opgébouwa uit sponsachtig doorêén- geweven vezels, die oorspronkelijk niet in het bloed aanwezig waren, maar die gevormd zijn door de in het bloed voorkomende stoffen. Dit rag fijne netwerk van draden bindt alle bestanddelen van het bloed samen, op een soortgelijke wijze als een verza digde spons het water en alles wat daarin is opgelost, of zwevende is, bij een houdt. Deze toestand is echter niet besten dig, want reeds na kprte tijd gaan de fibrinedraden krimpen, zij trek ken zich dus sa men. En op precies dezelfde manier als bij. de spons zou gebeuren wanneer we haar samen knijpen, wordt door het krimpen der fibrinedraden het vocht, dus de bloed wel, uit de gelei-a clitige stollingsmas sa geknepen, waardoor een droog stolsel ontstaat, dat ivij, leken, als een korstje of roofje betitelen. Er zijn ook nog wel wat onverklaar de wonderbaarlijkheden te vermelden, doch liever vragen we ons af, waar door het bloed stolt wanneer het bui ten het lichaam komt. Door afkoeling, doordat het niet in beweging is, door aanraking met de buitenlucht? Neen, neen, en nog eens neen! De zaak is veel wonderbaarlijker. H. Pétillon. STOLLING die, die anders twee jaar duurt en toen trok zij de rimboe in. Les geven als enige leerkracht aan een school voor inboorlingen, met zes klassen van zes en twintig leerlingen elk! Vijf jaar lang heeft zij deze functie uitgeoefend, toen trouwde zij met de agent van de Holland-Afrika Lijn, de heer Swart, die thans tevens Neder lands consul in Durban is. Maar zij werd ook toen geen „ambteloos bur geres". Zij schreef veel over Zuid Af rika in Nederlandse en Engelse bla den en talloze malen sprak zij voor de Zuid Afrikaanse radio. Natuurlijk heeft zij vele goede her inneringen aan Vlissingen, waar haar moeder nog altijd woont, maar terug naar Nederland? Het antwoord is ste- reoptiep: wel met vacantie, niet voor goed! Het huis van de journalist A. Kap- tein. Linker- en rechtervleugel zijn door een tussengang verbonden. (Foto P.Z.C.j In Johannesburg woont de voorma lige Nederlandse journalist J. J. Wes- selo. Hij emigreerde in 1926. De jour nalistiek heeft hij enkele jaren verla ten. De fotografie bleek meer toe komstmogelijkheden te bieden. En woont hij daar dan aan de buitenkant van de goudstad, op een heuvel, in een buitengewoon fraai huis. Des avonds kijkt hij neer op de millioenen lichtjes van de metropolis, overdag ziet hij aan de horizon de bergen van mijnstof, die zo karakteristiek zijn voor Johannes burg. Hij heeft een echtgenote en drie kinderen en zij stellen het best. En al weer: geen neiging om terug te keren naar het moederland. Maai- wel: her inneringen! Doe de groeten aan Ga briel Smit, aan Rebel, aan Rochat, aan Stef Kleyn, aan Agazi, aan de Pohls en aan nog tientallen andere gemeen schappelijke vrienden en kennissen uit de Nederlandse journalistiek Toen wij Kaap de Goede Hoop be zochten, stonden «ij op Kaap-punt plotseling met niet minder dan negen Nederlanders bij elkaar. Bewijst er iets duideljjker, dan vele Nederlanders Zuid Afrika als nieuw vaderland ko zen? En zij maakten het allemaal best: de oud hoofdredacteur van de Verenigde Noord Hollandse Dagbla den A. Kaptein, die ziet als journalist in Kaapstad vestigde, de verzeke ringsman J. J. Bokholt uit Utrecht en zijn vrouw, de advertentieaquisiteur L. van der Valk uit Bussum en zijn echtgenote en een kwiek meiske, dat verkoopster was bij Gerzon in Am sterdam, op goed geluk naar Zuid Af rika kwam, twee uur na aankomst in Kaapstad al een baan had en nu chef- inlcoopster is voor een van de grootste Zuid Afrikaanse warenhuizen. Naar Nederland terug? Mijn collega Kaptein, die verschei dene dagen mijn gastheer was en in Brackenfell bij Kaapstad een juweel van een huis bewoont met zijn gast vrije echtgenote en zijn twee kinderen, lachte maar wat als wij die vraag stelden. „Wij hebben het hier allemaal veel te goed", was ooi: zijn mening. „Dit is een land met toekomst en «ie denkt er nu aan om dat te verlaten?" G.B. Zie de P.Z.C. van 28 en 30 October en 3, 6, 11, 14, 18 en 21 November. De echtparen Bokholt en Van der I derland f Alleen met Valk op Cape Point: terug naar Ne- TWEEDE KAMER AAN HET JAGEN Agendapunten worden tot cocktail gemixed. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, overstelpt de leden met werk en vergt van hen wel het uiterste om nog vóór Kerst mis met de behandeling van de Rijksbegroting 1954 gereed te ko men. Hij heeft de dames en heren behal ve de begroting ook nog een aantal andere gewichtige stukken ter be spreking voorgelegd. Het gevolg is, dat van nu af buiten de middagen niet alleen de Dinsdag- en de Don derdagavond gebruikt zullen worden om te vergaderen, maar ook de Woensdagavond. Dinsdagmiddag kondigde de voor zitter aan, dat tegen de gewoon te in om op Maandag bijeen te ko men ook vergaderd zal worden op Maandag 14 en Maandag 21 De cember. Lachend voegde hij eraan toe, dat hij de Kamer op die dagen geen middag- én avondvergadering iesparen kan. Intussen is de agenda een wir-war ;eworden. Dinsdagmiddag hield de Camer zich bezig met de begroting van Economische Zaken, «'aarbij te vens aan de. orde kwame" de Vier de Industrialisatienota, de nota in zake de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de begroting van de Staatsmijnen in Limburg. Dinsdagavond begon de Kamer aan de begroting van Financiën en de begroting van het Stc- muntbedrijf. Voor Woensdagmiddag staan de begrotingen van Oorlog en Marine op de agenda, 's Avonds gaat men er niet mee verder, want dan zet mende discussie over Financiën voort. Plotseling zullen de Kamerleden dan Donderdagmiddag de Gasnota gaan bespreken, 's Avonds zet men zich dan weer aan Oorlog en Mari ne en vervolgens komt de Gasnota weer op het tanïjt. misschien nog Donderdagavond, anders Vrijdag middag. De begrotingsbehandeling wordt op Maandag 14 December onderbro ken voor de beraadslagingen over de Televisie-nota. Met Kerstmis zal men dan boven dien nog gereed gekomen moeten zijn met de begrotingen van Buiten landse Zaken, van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, van Verkeer en Waterstaat, van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, van Socia le Zaken en Volksgezondheid en met de begrotingen van een aantal Rijks diensten Met hun commissie- en fractiever gaderingen zullen de Tweede Kamer leden tot Kerstmis toe bij wijze van spreken dag en nacht in touw zijn. *\\\VVVVVVVV\^N'V\*VVVV> TELEVISIE-NOTA AANGEBODEN Zelfde bestel als voor de radio. Aan de nota is, naar gemeld, een advies van de Televisïeraad toege voegd, waaruit blijkt; dat dit college in meerderheid een meer centraal stelsel voorstaat dan de minister thans in zijn nota voorstelt. De meerderheid van de TV-Raad geeft de voorkeur aan een program maverzorging, waarin datgene, wat gemeenschappelijk kan worden ge daan, gemeenschappelijk geschied onder voorbehoud dat aan iedere om roepvereniging de mogelijkheid moet blijven, het eigene op eigen wijze te brengen. Wanneer men daarentegen door gaat op de bestaande voet, dan zul len in de eerste plaats de kosten der programmaverzorging aanzienlijk stijgen gelijk bij de omroep op ze kere hoogte ook het geval is en dit klemt bij de verhoudingsgewijze veel geringere zendtijd voor TV dan voor omroep des te meer. In de twee de plaats lijkt het vrijwel onmogelijk en zeker niet doelmatig, voor deze programmaverzorging vier .afzonder lijke staven te creëeren. Afgezien van de aanzienlijk hogere kosten, is het de vraag, of hiervoor voldoende be kwame krachten zouden zijn te vin den, hetgeen de Raad op een bevol king van tien millioen zeer onwaar schijnlijk acht. Versnippering van krachten zal de programma's stellig kwalitatief beneden de maat houden, hetgeen weer zijn terugslag zal heb ben op het aantal kijkers. Niettemin heeft de minister ge meend, het mindei-heidsadvies van de TV-Raad ce moeten volgen, hetwelk is ondertekend door de heren G. de Clercq, C. M. Dosker, prof. dr. J. B. Kors, J. W. Rengelink, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, mr. A. H. van de Veen en mr. dr. P. J. Witteman, die van mening zijn, dat vooralsnog voor een ander TV-bestel dan dat voor ra dio geen redenen bestaan. Kijkgeld. Na de verschijning van de ministe riële TV-nota kan ook de behande ling van het nog steeds hangende wetsontwerp op de heffing van TV- kijkgeld worden hervat. Dit is ge schied in een door de ministers van O., K. en W., van Verkeer en Water staat en van Financiën ondertekende memorie van antwoord op het voor lopig verslag inzake dit wetsontwerp. De bezwaren van „sommige leden" tegen het verplicht stellen van luis ter- en krjkvergunningen kunnen de ministers niet delen en deze zeker geen „Duitse maatregel" noemen. De „vergunningen" dienen slechts als waarborg voor voldoening aan de fi nanciële verplichtingen en reeds vóór de oorlog was een desbetreffend wetsontwerp bij de volksvertegen woordiging aanhangig gemaakt. Het voorgestelde kijkgeld van 30 per jaarffzal naar de mening van de minister van O., K. en W. gedurende een reeks van jaren onveranderd blij ven. Het is gebaseerd op een dien overeenkomstige bijdrage in andere landen en niet bv. op de verhouding tussen -de prijzen van radio- rm' ontvangers. Wel menen de Nu de wet niet vóór beëindiging van de experimentele periode van kracht is geworden, kan op basis van de Televïsiebeschikking 1951 geen uitkering worden gedaan en kunnen de omroepverenigingen dus niet rekenen op terugstorting van haar aan de N.T.S. beschikbaar ge stelde bedrag vgn 1.2 millioen. Zulk een uitkering wordt bij heffing van een kijkgeld wel overwogen aan de omroepverenigingen en kerkgenoot schappen aan de hand van haar be grotingen. De bedoeling is, bij uit breiding van het aantal TV-ontvan- gers betaling van kijkgeld behalve per giro ook mogelijk te maken door TV-zegels. De regeling voor vrijstelling van kijkgeld wensen de ministers analoog te houden aan die voor de luisterbij- Twee doden bij verkeers ongeval Op de Driebergseweg te Zeist is Maandagavond een motor bij het pas seren van een in dezelfde richting rijdende auto tegen een met twee paarden bespannen van de andere kant komende wagen gereden, als en TV- j gevolg waarvan twee personen de j dood vonden, ministers op den De motor werd bestuurd door de 39- duur een andere maatstaf te moeten i jarige koopman B. J. S. uit Zeist. Op aanleggen voor zg. grootbeeld-ont vangers in openbare gelegenheden, die voorlopig de „kijklust" kunnen aanwakkeren en een stimulans voor de verkoop van TV-ontvangers vor men. de duo zat de 42-iarige koopman N C. de L. uit Utrecht. Beide mannen werden door de bot sing zwaar gewond en zijn op weg naar het ziekenhuis te Zeist overle den. Zjj waren getrouwd. Sint (met valhelm) springt uit vliegtuig Ondanks zijn ouderdom blijkt Sint Nicolaas een ópen oog te hebben voor de technische ont wikkeling. Hij ziet er zélfs niet tegenop de tekenen van zijn waardigheid die in zijn kleding tot uiting komen, zo nodig af te leggen en te vervangen door een meer aan de eisen van de tech niek aangepaste dracht. Zaterdagmiddag 5 December zullen de Sint en drie van zijn zwarte knechten, verdeeld over twee sportvliegtuigen, naar Er- mélo vliegen en daar worden gedropt op de heide achter de legerplaats. Tijdens de sprong zal de Sint geen mijter, doch overeenkomstig de voorschrif ten voor parachutisten een val helm dragen. Regeling lerarensalarissen Zoals bekend is, heeft de minister van O. K. en W. in September jl. een nieuwe regeling der lerarensalaris sen aangekondigd. In verband daar mede moest in het bezoldigingsbe sluit ccn aantal wijzigingen worden aangebracht, waarover in de afgelo pen maanden in de lerarenorganisa ties overleg is gepleegd. Genoemde wijzigingen zijn vastgelegd in een K. B., dat gisteren door H.M. de Konin gin is getekend. Dit besluit zal een dezer dagen in de Staatscourant worden gepubli ceerd. Het Wereldgebeuren Aan de Nijl Waar de Blauwe en de Witte Nijl tesamen vloeien ligt dc stad Karthoem in bet land van de SoedanZulke kleurrijke rivier namen werken «"el eens teleurstel lend, want de blauwe Nijl kan er erg grauw uit zien «-anneer men in het seizoen van de zwellende «"ateren aan de oevers van de Nijl in Egypte staat, dan kan men zich moeilijk voorstellen, dat in die troebele wa termassa's eeuwen geleden tere, Egyptische prinsessen haar bad na men Het is geen badwater, maar be- vloeiingswater, dat daar voortbruist en zo oud als het pyramidenrijk is, zolang duurt al de strijd om de beheersing van dat bevlociings«'ater. Dc be«roners van beneden-Egypte hebben steeds beseft, dat ze dc Soe dan moesten beheersen, om daardoor het Nijlwater voor hun akkers veilig te stellen. Welnu het heeft cr dc schjjn van, dat deze droom van vele Egyptische heersers zich thans opnieuw zal verwerkelijken. De Engelsen staan aan de voor avond van hun terugtocht uit de Soedan. Ztf zullen het land, «-aar eens generaal Gordon zijn bloed gaf voor net Britse Empire toen hij Khartoem tot de laatste man verde digde tegen de dolle Mahdimoe ten prijsgeven. Tesamen met Egypte trof Enge land enige tijd geleden een regelmg voor het instellen van zelfbestuur voor de Soedan. De bevolking zou dan zelf kunnen beslissen over de vraag of zij aansluiting bij Egypte wenste. Deze week is er gestemd voor het eerste parlement en hoewel de pro- Egyptische „nationale eenheidspar tij" niet de absolute meerderheid heeft behaald, bleek ze wel de groot ste partij te zijn en de enige, die be last kan «rorden met de kabinetsfor matie. Wat dat betekent in een Oosters land is duidelijk. Het komende „nat. eenheidskabinet" zal zo snel mogelijk zijn doelstelling van aansluiting bij Egypte doorvoeren. In feite had de partij geen enkel an der programmapunt van betekenis. Het bijkomstige verschijnsel, dat de eenheidspartij slechts 44 van de stemmen behaalde zal voor haar geen beletsel vormen. In de Engelse pers beschouwt men de uitslag van de Soedan-verkiezin- gen als een slag in het gelaat voor Engeland. De Engelsen immers heb ben zich voor de Soedan altijd sterk geïnteresseerd en daar uitnemend werk gedaan, «'aardoor de welvaart toenam. De Egyptenaren hebben voor dit gebied en zijn bevolking nimmer iets gedaan en ze zullen in de nabije toekomst zeker niet in staat zijn iets van betekenis voor de Soedan te verrichten. Dat desondanks zovele Soedanezen naar de Egyptische lokstem hebben geluisterd laat zich moeilijk verkla ren. Het zal wel zo zijn, dat de Egyp tenaren zich hebben opgeworpen ais de kampioenen in de strijd tegen Engeland en dat vele Soedanezen daaraan geloof hebben gehecht. Maar dan blijft nog de zonderlinge figuur, dat men eigen onafhankelijk heid verwierp om samen tp gaan met een volk en een land, dat zelf in de -rootste moeilijkheden verkeert. Meestal komt men na zo'n ver keerde keus te laat tot de ontdek king, dat men zichzelf benadeeld heeft. Een fraaie maquette van de nieuwe Vlissingse jachthaven werd gemaakt door de heer P. Groenenberg te Vlissingen en diens 15-jarige zoon. Er komt een P.T.T.-raad. Geen tegemoetkoming aan de verenigingen. In de Memorie van Antwoord in zake de begroti ng-1954 voor het Staatsbedrijf der Posterijen, zegt de minister o.a., dat bij de nieuwe rege ling van de positie van dit bedryf voorzien zal worden in de instelling van een P.T.T.-raad als vast college. Het zal oa. dienen als contact tussen het bedrijfsleven en de regering. Adressering in het Fries ontmoet geen bezwaar, indien het betreft in rriesland geposte en tevens voor Friesland bestemde stukken. Besloten is met ingang van 1 Jan. a.s. nieu«'sb!aden alleen dan tegen het afzonderlijke niemvsbladtarief (dat gebonden is aan frankering bij abonnement) toe te laten, indien deze stukken tenminste bij 250 ex. gelijk tijdig ter post «-orden bezorgd, ter wijl voorts met ingang van 1 Jan. a.s. als eis wordt gesteld, dat zij ge drukt moeten zijn. d.w.z. door middel van boek-, plaat-, steen- of licht druk (met inbegrip o.a. van offset druk) moeten zijn vermenigvuldigd. De consequentie, dat sommige verenigingsbladen e.d. in verband met hun oplaag of wijze van ver vaardiging niet meer tegen het nïeuwsbladtarief, docli tegen dat dei- gedrukte stukken al dan niet met toepassing van frankering bij abonnement kunnen worden ver- 'zonden, is van tevoren ernstig over wogen, doch moet naar de mening van de minister worden aanvaard, omdat een andere wijze van hande len niet strookt met de bedoeling van de postwet. Canadese landbouwwerk tuigen voor ramp slachtoffers In de haven van Toronto is een hoeveelheid voor Nederlandse over stromingsslachtoffers bestemde landbouwwerktuigen, ter waarde van 412.879 dollar ingescheept, met he- stemming Rotterdam. De Canadezen hebben in totaal 3.102^004 dollar bijeen gebracht voor de Nederlandse en Britse overstro mingsslachtoffers. Blijkens 'n mede deling van het Canadese Rode Kruis is hiervan tot nu toe 2.469.523 dollar besteed. Het schip is gisteren naar Rotterdam vertrokken. Bij de zen ding zijn 250 tractors. De directeur-generaal van de voed sel- en landbouworganisatie van de Ver- Naties, de 74-jarige Morris E. Dodd, heeft besloten zïjri functie neer te leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5