PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië stelt bureau in voor „Westelijk Nieuw-Guinea" Russische instemming een Westerse zege Vrouwenpolder krijgt een nieuw gemeentehuis en een dorpshuis BILT Kantlijn TEGEN AMERIKAANSE BASES OP PAKISTAANS GEBIED verwacht. 196e Jaargang-No. 284 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per driemaal tarief. meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorstslraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierikzoe. N. Bogerdstr. C 160. Kief. NIEUWE STAPPEN IN DJAKARTA Nog geen missie op korte termijn naar Nederland Het Indonesische kabinet heeft Dinsdagavond besloten, na een verga dering van zes uur, een bureau voor Westelijk Nieutv-Guinea in te stellen ter coördinatie van pogingen om Nederlands Nieuw-Guinea bij Indonesië in te lijven. Het bureau komt onder leiding van de minister-president. De regering heeft nog niet overwogen op korte termijn een missie naar Nederland te zenden voor besprekingen over de Nederlands-Indonesische betrekkingen. In Australië is men niet verontrust over de nieuwste pogingen van Indo nesië in deze richting. Men verdenkt er Djakarta van „toneel te spelen" om indruk te maken op de Indonesische kiezers. Het nieuwe bureau, zo wordt te Djakarta vernomen, zal bestaan uit een ministeriële raad onder voorzit terschap van de eerste minister. Het bureau zal een bestuur hebben, dat optreedt als uitvoerend lichaam. Overigens zeide men nog, dat het niet kan worden beschouwd als een „noodregering voor West Nieuw- Guinea". In Australië worden geen positieve Herrïot niet candidaat voor presidentschap. Ook geen voorzitter meer van Nationale Vergadering. Edouard Herriot, de 81-jarige voor zitter van de Franse nationale ver gadering, heeft Dinsdagmiddag be kend gemaakt, dat hij niet candidaat zal staan voor het presidentschap van de republiek. Herriot zal zich voorts niet meer candidaat stellen voor het voorzit terschap van de nationale vergade ring, die in Januari voor haar nieu we zitting een voorzitter zal kiezen. Alle afgevaardigden, met inbegrip van de communisten, verhieven 2icn van hun zetels om hun scheidende voorzitter hulde te brengen, een van de zeldzame gelegenheden dat de partijtegenstellingen even wegvallen. Zaterdagmiddag heeft de minister van sociale zaken en volksge zondheid, de heer J. G. Suur- hof, in de Groningse gemeente Haren het 750ste door DUW-arbeiders aan gelegde sportveld geopend. Hulde aan de DUW, voor dit be langrijke werk, hulde aan de regering voor dit nuttige arbeidsobject. En naast deze hulde het advies: Ga voort met het aanleggen van sport velden! Het zou wellicht nuttig geweest zijn als er bij de opening van dit 750ste DUW-sportvela een vertegenwoordi ger van Zeeland aanwezig was ge weest. Want met de sportvelden is het in onze provincie nog altijd be droevend .gesteld. Kijk naar Middelburg, kijk naar Vlissingen, kijk naar Goes, kijk naar Terneuzen, kijk naar driekwart van de Zeeuwse stadjes en dorpen. Geen gymnastieklokalen (de burgemeester van Middelburg slaakte 'n noodkreet dienaangaande in de jongste raads vergadering en hg is waarlijk niet de enige!) en geen sportvelden, om van goede zwembaden dan nog maar niet te spreken. En dat in een eeuw, die wel eens de eeuw der lichamelijke opvoeding ge noemd wordt De DUW heeft ook in Zeeland nut- tig werk gedaan. In de zomer van 1953 waren door de DUW in Zeeland aangelegd 13 voetbalvelden, een oefenterrein, een korfbalveld, een hockeyveld, een sintelbaan. een rechte athletiekbaan en twee speelweiden. In uitvoering waren 12 voetbalvelden, 3 oefenvel- den, 5 korfbalvelden, een hockeyveld, twee sintelbanen, een golfbaan en twee speelweiden. In vooi'bereiding zijn eveneens nog verscheidene pro jecten. Inderdaad: dit is nuttig werk. Middelburg en Vlissingen zyn zelfs bijna uit hun allerergste nood verlost. In Vlissingen is een sintelathletiek- baan gereed gekomen en is het grondwerk voltooid van drie voetbal velden en een hockeyveld. In Middel burg kwamen twee voetbalvelden bij na gereed, alsmede een dubbel be speelbaar hockeyveld en een dubbel bespeelbaar korfbalterrein. Voor Ter neuzen zün de plannen voor twee voetbalvelden juist naar Den Haag gezonden. Er is dus vooruitgang. Op Walche ren, Zuid Beveland en in Oost Zeeuwsch Vlaanderen nam de aanleg van spoi-tvelden dank zij de mogelijk heid óm deze werken in DUW-ver- band uit te voeren een grote vlucht. AA£ 1V\ &finoeg om aan voldoen. Op Schouwen en Dui- veland en op Tliolen werd tot dus ver nog niets gedaan Misschien zou het dus nuttig zijn ge weest, als dit in Haren bij de opening van het 750ste DUW-sportveld eens onder de aandacht was gebracht. Want er bestaat in Zeeland op het ge bied van sportaccommodatie nog al tijd een achterstand, die noodzakelijk moet worden ingelopen. Al deed men tot dusver dan ook reeds goed werk. stappen van Indonesië verwacht. Een proclamatie kan de feitelijke toestand niet veranderen, dat Nederland gebied bestuurt. Zou Indonesië werkelijk trachten over Nieuw-Guinea de souvereiniteit uit te oefenen, dan zou Australië nieuwe stappen moeten overwegen, mogelijk op internationaal niveau. Australië heeft met het oog op het feit, dat het Australische deel van Nieuw-Guinea aan het Nederlandse febied grenst, er zeer groot belang ij, dat er in dit g-'----* t gebied vrede en rusl Handel met China. Het officiële persbureau Nieuw China meldt uit Peking, dat commu nistisch China en Indonesië een han delsovereenkomst hebben afgesloten, waarin de beginselen voor de goede renuitwisseling tussen beide landen benevens de aard der handelswaren, zijn vastgesteld. Mossadeq wilde een partij worstelen. De voormalige Perzische premier, de 72-jarige Mohammad Mossadeq, die voor een krijgsraad wegens ver raad terechtstaat, heeft Dinsdag de openbare aanklager uitgedaagd voor een worstelwedstrijd. Hij maakte de toeschouwers beur telings aan het huilen en het lachen toen hij zijn ontsnapping uit zijn huis beschreef, toen dat in Augus tus door soldaten en een wqedende menigte werd belegerd. Mossadeq wees op de voorzitter van de rechtbank, generaal Hasrol- lah Moghbeli, en zeide „als ik kwaad ben, ben ik sterker dan u, generaal", en, zich wendend tot de aanklager, verklaarde hij „als u het toestaat zal ik met genoegen een partij wor stelen met Azemodeh (de aanklager). Als ik hem sla, heb ik het bewijs geleverd. Als hij mij slaat is dat mijn straf." De rechters konden een glimlach niet onderdrukken en de aanklager bedekte zijn gezicht met zijn handen om zijn lachen te verbergen. Britse treiler vergaan. De Britse treiler „Hildiua" is gis teren ten Noorden van Schotland gezonken. Zes leden van de beman ning zijn verdronken. Een andere Britse treiler, die zich in de nabijheid bevond, heeft negen overlevenden en twee lijken opge pikt. Van een der geredden is de toe stand ernstig. De bemanning van de „Hildina" bestond totaal uit 15 koppen. EERST ADENAUER RAADPLEGEN Bonn wenst Duitse vraagstuk voorop in conferentie De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gelooft niet aan resultaten in een conferentie met de Russen, tenzij men een zekere mate van vrijheid zou toestaan achter het IJzeren Gordijn. Moskou's voorwaarden inzake communistisch China en het opheffen van de Europese verdedigingsgemeenschap zijn onaanvaardbaar. Maar de V. S. zijn bereid te praten over Duitsland en Oostenrijk. De Grote Drie zullen eerst Adenauer raadplegen vóór een conferentie en overigens wenste Dulles geen voorspellingen te doen. In Jajce Joego-Slavië) heeft pre sident Josip Broz Tito een rede ge houden over zijn inzichten in het Triëstproblecm, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Joego slavische staat. Tito verklaarde be reid te zijn, zijn troepen uit Triest terug te trekken, op voorwaarde, dal ook Italië dit zou doen. Berlijn zowel als Wenen waren verdeelde steden voor een eventuele plaats van samenkomst. De Russi sche instemming om een vergadering van ministers van buitenlandse za ken bij te wonen, noemde Dulles, een tastbare diplomatieke en morele overwinning van het Westen. Hij wei gerde in te gaan op berichten, dat Amerika voorbereidselen treft om Frankrijk het verdere verblijf van Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa te garanderen, als Frankrijk het E.D.G.-verdrag zou ratificeren. Adenauer heeft in Bonn in de mi nisterraad bevestigd, dat hij volledig op de hoogte wordt gehouden. Adenauer wees er met nadruk op, dat de Westelijke landen een gemeen schappelijk en stabiel front moeten blijven vormen. Het Duitse vraag stuk wenst men in Bonn voorop ge steld te zien. Elke verbinding met het vraagstuk van de erkenning van communistisch China geeft slechts aanleiding tot onnodige verlenging van de besprekingen. Bonn toont zich sceptisch ten aanzien van een confe rentie van vier. Men verwacht, dat de Russen deze slechts zullen gebrui ken als om het Europese leger in zijn zwakste punt, nl. in Frankrijk, de beslissende stoot te gevèn. Berlijn De 29-jarige vorst van Boeganda. die door de Engelse regering is afgezet. Boeganda is een.rijk in Oost-Afrika met een bevolking va/n 1 millioen. acht men om praktische redenen wel de meest geschikte stad al zijn er be paalde bezwaren om het gebouw van de Geallieerde contröleraad te ge bruiken. Dit herinnert te zeer aan de tijd van Potsdam. Havenstaking in New York. In een groot gebied van New- York zijn Dinsdag havenarbeiders in staking gegaan uit protest tegen maatregelen, welke een einde pogen te maken aan het optreden van or ganisaties, die zich belasten met het aannemen van arbeiders, en andere, die de scheepvaart jaarlijks millioe- nen dollars afzetten. Polynorm wil een licht motorrijwiel maken. De N.V. Polynorm te Bunschoten zal zich gaan bezig houden met de fabricage van een geheel Nederlands, licht motorrijwiel. Berichten die mel den, dat hier sprake zou zijn van een bromfiets, zijn niet juist; het ver voermiddel, dat in het prototype-sta dium verkeert, heeft namelijk geen trappers, aldus „Het Parool". Het is de bedoeling, dat de motor fiets geheel te Bunschoten wordt vervaardigd; veranderingen van het machinepark zijn daarvoor niet nood zakelijk. Het motortje, dat het voer tuig zal voortdrijven, heeft een cylin- derinhoud van 50 cc. Het is een ont werp van de bekende Nederlandse constructeur Carley. De vervaardiging van prefabrica- tedhuizen zal naast de productie van het motorrijwiel gewoon doorgaan. N.V. Polynorm heeft zich inmiddels aangemeld als lid van de R.A.I. RUSSISCH PROTEST En tegen deelneming aan een blok in Midden-Oosten De Sowjet-ambassadeur in Karatsji, heeft volgens Tass, een nota van zijn regering overhandigd, waarin de Sowjet-Unie bij de regering van Pa kistan protesteert tegen het vestigen van Amerikaanse militaire en lucht- bases op Pakistaans gebied en tegen het deelnemen door Pakistan aan plannen voor het vestigen van een blok in het Midden-Oosten. De Sowjet-Unie staat niet onver schillig tegenover de berichten over dergelijke onderhandelingen. Het slui ten van een overeenkomst voor het vestigen van Amerikaanse vliegbases op Pakistaans gebied, te weten in een gebied nabij de grens van de Sowjet-Unie, en evenzo het deelne men door Pakistan aan plannen om een militair blok in het. Midden-Oos ten op te richten, zijn van onmiddel lijk belang voor de veiligheid van de Sowjet-Unie. De Sowjet-Russische regering zou gaarne van de regering van Pakistan opheldering ontvangen met betrek- Bij N. S. geen hogere personentarieven. Het Hoofdbestuur van de Algeme ne Bond van Forensen heeft van de directie van de Nederlandse Spoor wegen de toezegging ontvangen, dat althans voorlopig de reizigerstarie ven niet verhoogd zullen worden naar aanleiding van de 5 loonsverho ging per 1 Januari 1954. EEN RIT DOOR WALCHERENS GROOTSTE DORP Ned. Hervormde Kerk wordt gerestaureerd VROUWENPOLDER ZAL BINNEN afzienbare tijd 'n nieuw gemeentehuis en 'n dorpshuis bezitten. Het tegenwo ordige gemeentehuis een voormalig schoolgebouw voldoet al sinds jaren niet meer en is ook in verband met het toenemende vreemdelingenverkeer weinig representatief. Deze belangrijke mededeling deed ons burgemeester A. de Kam, met wie wij dezer dagen een rit door zijn gemeente hebben gemaakt. Het gemeente bestuur heeft het pand naast het gemeentehuis aangekocht en het ligt in de bedoeling, dat pand te verbouwen tot gemeentehuis en het huidige gemeente huis te verbouwen en in te richten tot dorpshuis, waaraan een grote behoefte is. De kosten van de verbouwing en inrichting zijn geraamd op f 70.000. Het dagelijks bestuur van de gemeente is van plan nog dit jaar een voor stel bij de gemeenteraad in te dienen. De plannen zijn ontworpen door het architectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft te Middelburg. Wij bezitten een oord, dat voor degene die in zyn vacantie vóór alles ongerepte natuur en rust zoekt, ide aal is. Dit jaar was de vreemdelingen- trek naar Vrouwenpolder bijzonder groot. Hoeveel bezoekers er geweest zijn, is niet preeies te zeggen, maar ik schat hun aantal op een paar honderd duizend. Het is duidelijk, dat het be zoek van al die duizenden mensen voor Vrouwenpolder een belangrijke bron van inkomsten vormt. In het afgelo pen seizoen zal er zo om en nabij de twee ton door de bezoekers zijn uit- gegeven Niet over asfaltwegen De rit door Vrouwenpolder duurde ruim drie uren. En de tocht ging waar lijk niet over asfaltwegen. Tot in de verst afgelegen gedeelten van de ge meente stuurde burgemeester De Kam zijn Skoda en het mag een wonder he ten, dat er onderweg geen veer is ge- Een ander belangrijk plan is de res tauratie van de Ned. Herv. Kerk. De kerk, die uit begin 1500 dateert, ver keert in een desolate toestand, zodat restauratie dringend noodzakelijk is. In verband met de bouwvalligheid is men er reeds toe moeten overgaan de binnenmuren van de kerk met tele foonpalen te stutten. Hoewel de kerk niet op de lijst van Monumentenzorg voorkomt, heeft de ze instantie er toch in toegestemd voor de restauratie een subsidie te verlenen. Niet zo groots van opzet, maar voor de gemeente Vrouwenpol der vgn veel belang, is verder het plan een landbouwschuur te verbouwen tot brandweergarage en slachthuis. Badplaats Burgemeester De Kam heeft nog een ander doel voor ogen. En dat is van Vrouwenpolder een rustige fami liebadplaats te maken. broken, 7.6 erbarmelijk slecht zijn sommige wegen in Vrouwenpolder! Dat is ons grootste probleem aldus de heer De Kam. Vrouwenpolder is wel rijkelijk gezegend met natuurschoon, maar stiefmoederlijk bedeeld met goede we gen. Over het algemeen zijn de we gen te smal en behoorlijke op- en af ritten naar de aangrenzende lande rijen ontbreken. Wij venvachten, dat de Herverkavelingscommissie deze zaak, die van groot belang is voor de gemeente, met spoed Zal aanpak ken...! Het zomerhuizenterrein, dat het eerste doel was van deze tocht, lag stil en verlaten aan de voet van de „Hoge Hil." Op het ogenblik staan er zes en twintig vaste zomerhuizen, maar er is plaats voor zestig Het terrein, dat on geveer 7 ha groot is, wordt beheerd door de gemeente Vrouwenpolder. De belangstelling voor dit ideale vacantie-oord neemt van jaar tot jaar toe en er bestaan plannen om naa3t het zomerhuizen-terrein een restau rant te bouwen. Als bijzonderheid zij vermeld, dat het aantal inwoners van Vrouwen polder en Gapinge. dat tezamen on geveer duizend bedraagt, gedurende het zomerseizoen verdubbeld is. Tijdens onze rit hebben we kunnen constateren, dat er hard ge werkt wordt aan het herstel van de duinen in Oranjezon. In de rampnacht zjjn de duinen daar over een flinke oppervlakte bezweken. Een legertje arbeiders was bezig met het aanleg gen van kunstmatige duinen. Zware, met zand beladen, G.M.C.-vrachtau- to's reden af en aan king tot de vorengenoemde aangele genheid. In Washington heeft de woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Henry Suy- dam, Dinsdag verklaard, dat de V. S. geen onderhandelingen gevoerd heb ben, noch aan het voeren zijn over militaire bases in Pakistan. Ook in Karatsji wordt een en ander vol strekt notkend. Engeland bedreigd door grote staking Van 2 millioen arbeiders. Twee millioen arbeiders op scheeps werven en in fabrieken in Engeland zullen vandaag vóór 24 uur bet werk neerleggen uit protest tegen de wei gering der werkgevers om een loonsverhoging van vijftien procent te geven. Meer dan 4000 bedrijven, waaron der het merendeel van de grote mo toren -en vliegtuigfabrieken, die aan belangrijke buitenlandse orders wer ken, zullen van de staking te lijden hebben. Hoewel de vakorganisatie, waarvan de staking uitgaat, drie millioen le den telt, wordt aangenomen dat een derde der leden zich niet aan het sta kingsbevel zal storen. De meeste ar beiders van de staatsbedrijven voor de wapenindustrie hebben geweigerd aan de staking deel te nemen, terwijl ook het grondpersoneel van de vlieg velden de oproep voor een „sympa thiestaking" heeft afgewezen. De stakin~ betekent zowel voor de werkgevers als voor de arbeiders 'n schade**"-t van millïoenen ponden. Felle rede van Wysjinsky De Russische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Wysjinsky, heeft in een felle rede de geloof waardigheid van de Amerikaanse rapporten over wreedheden in Korea in twijfel getrokken. Hij verklaarde, dat de beschuldi gingen „een cynische en laffe ma noeuvre zijn. met de bedoeling de laagste misdaden tegen de vrede en de mensheid te verdoezelen." Tientallen communistische gevan- fenen in de kampen op Koje en aigoe „worden dagelijks in cellen gedood door machinegeweren en vlammenwerpers", aldus Wysjinsky. DE (Vervolg op f 2) AANHOUDEND ZACHT. Geldig tot Woensdagavond: Droog weer met veranderlijke be wolking. Zwakke tot matige, in het Noorden van het land vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. On geveer dezelfde temperatuur als gis teren. ZON EN MAAN: 3 December. Zon op 8.28 onder 16.31 Maan op 5.28 onder 14.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1