flciïci KAPPIE EN DE TRIL-MAGNEET „Incident" Blaisse-Nederhorst ging als een nachtkaars uit NIEUWS UIT DE KERKEN BEVOLKINGSVERHOUDING NOG NIET IN EVENWICHT En toch geef ik kaplaarzen G.D.C. UIT GOES WON MET GROTE CIJFERS VAN D.O.S. 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 DECEMBER 1953. BEGROTINGEN GOEDGEKEURD Nieuwe richtlijnen voor de kamerverhuurders (Van onze parlementaire redacteur) De belangstelling van de Tweede Kamerleden, die Dinsdagmiddag in vergadering' bijeengekomen waren voor de voortzetting van de behande ling van de begroting: van Economische Zaken, ging in de eerste plaats uit naar wat do R.K.-afgovaardigde mr. Blaisse zou zeggen op drs. Neder- horsts verdediging tegen de beschuldiging, dat h(j de economische en de politieke Europese integratie niet zo onafscheidelijk aan elkaar verbonden ziet als de Nederlandse regering dat doet. Er was in de Kamer gesproken van een incident BlaisseNederhorst, doch daarmede is het verscldl van opvatting tussen de beide lieren te veel eer bewezen. Op een bepaald punt zijn we het zelfs eens, constateerde mr. Blaisse. Het verheugde hem, dat ook voor drs. Nederhorst de politieke en de econo mische integratie onverbrekelijk sa menhangen, Over de wijze, waarop de economische integratie verwezenlijkt moet worden, denken beiden echter verschillend. Mr. Blaisse meerede in de door drs. Nederhorst aanbevolen procedure een afwijking van het of ficiële Nederlandse standpunt te zien. Onjuist vond hü het, dat zijn oppo nent de zaak op zijn kop had gezet en beweerd had, dat juist mr. Blais se niet volledig achter de regering stond. Dr. Schouten, de fractie-voorzitter van de A.R. Partij, die zich ook in eerste instantie over deze zaak had uitgelaten, bleef hij zijn oordeel, dat de heer Nederhorst bewust aan de vooravond van de in Den Haag ge houden conferentie van ministers van buitenlandse zaken de positie van de Nederlandse delegatie had verzwakt. Op de vlakte. De minister van Economische Za ken ging nadat nog een aantal le den in tweede termijn over zijn be groting gesproken had niet op de kwestie BlaisseNederhorst in. En op een vraag naar de eigenlijke re sultaten van de Haagse conferentie antwoordde hijmet een herhaling van wat in het uitgegeven communi qué had gestaan, namelijk, dat beslo ten is om de gehele economische pro blemen over te hevelen naar de in Parijs zetelende studiecommissie. Overigens deelde de bewindsman mee, dat hij zal proberen cijfers te krijgen over de besteding van de uit gaven van het secretariaat van de NederlandsBelgischLuxemburgse Douane-Unie. Hij zag geen enkele re den voor de overheid om buffervoor raden op te slaan, teneinde daarmede in voorkomende gevallen prysrege- lend op te treden. Dat het investeringsprogram afhan kelijk is van tal van onzekere facto ren, toonde de minister aan met een verwijzing naar de emigratie. In 1953 emigreren 10.000 personen minder dan verwacht was. Over het Delfzijlse so- daproject kon de bewindsman tijdens de lopende onderhandelingen geen nadere mededelingen doen. De Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, deelde mee, dat er overleg gaande is tussen hem en de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting over een herziening van de richtlijnen voor de kamerver huurders en de minister voor de P.B. O., de heer De Bruyn, kondigde een wetsontwerp aan tot instelling van een overgangsorgaan, om de periode, dat de Woltersomse organisaties zijn opgeheven en er n'og geen publiek rechtelijke bedrijfsorganen zijn ge vormd. te overbruggen. Daarmede was de behandeling van de begroting van Economische Za ken teneinde gekomen Staatsmijnen. Over de begroting van de Staatsmij nen in Limburg voor het dienstjaar 1954 hadden de heren Maenen (K.V. P.), Van Lienden (P.v.d.A.) en Reuter (C.P.N.) verschillende wensen en vragen Mniister Zijlstra antwoordde daar op zeer tot genoegen van de heer Maenen dat binnen zeer afzienbare Rondweg over Wouw. De rondweg om Wouw in de weg Roosendaal-Bergen op Zoom, ter vervanging van de beruchte traverse door Wouw, zal naar de K.N.A.C. bericht op Vrijdag 4 December om elf uur des morgens officieel voor het verkeer worden opnegesteld. tijd en waarschijnlijk zelfs binnen en kele dagen een beambtenfonds tot stand zal komen. Voor de uitbreiding van de zoge naamde Peel-commissie met vertegen woordigers van de arbeiders en van de mijn-directies, voelde de bewinds man op dit ogenblik, nu we nog in het stadium van technisch en geolo gisch onderzoek verkeren, niets. De kwestie van de exploitatie van Peel- mijnen komt pas later aan de orde. In overeenstemming met de ver schillende sprekers constateerde de bewindsman met grote voldoening, dat de Nederlandse mijnwerkers tot grote prestaties in staat zijn. Zonder hoofdelijke stemming enigde de Kamer zich tenslotte zowel met de begroting van Economische Zaken als met die van de Staatsmij nen. De C.P.N. kreeg aantekening, dat zij tegen beide begrotingen was. arts opnieuw. Aanvankelijk stemmen verkeerd geteld. De gemeenteraad van Den Haag heeft zijn besluit van 16 November inzake ae benoeming van een eerste, geneesheer bij het gemeentelijke zie kenhuis vernietigd. Bij een nieuwe stemming werd met 27 van de 43 stemmen de heer P. C. Blom uit Lel den benoemd. De heer Blom was ook op 16 No vember reeds benoemd verklaard, doch naderhand bleek dat de stem men verkeerd waren geteld. Inplaats van 22 tegen 20 stemmen op de heer Blom waren op beide candidaten 21 stemmen uitgebracht. De raad verwierp de mening'van B. en W. dat niet de telling maar de stemming zelf geldigheid had en dat dus gewoon in tweede instantie kon worden gestemd na het staken van de stemmen in eerste aanleg. De raad stelde zich op het standpunt dat een rechtsgeldig besluit was genomen, dat vernietigd dient te worden omdat achteraf is gebleken, dat er zich on regelmatigheden hebben voorgedaan, zoaat er dus geheel opnieuw gestemd moest worden. Ds. F. Tollenaar 25 jaar predikant te Den Helder. Woensdag 9 December viert ds. P. Tollenaar zijn zilveren ambtsjubir leum als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Den Helder. Ds. Tollenaar werd 12 Mei 1888 geboren, bezocht het Christelijk gymnasium te Zetten, dat in die ja ren naar Arnhem werd overgeplaatst en studeerde vervolgens aan de The ologische Hogeschool te Kampen, waar hij in 1916 zijn candidaatsexa- men deed. Op 14 Januari 1917 ver bond candidaat Tollenaar zich aan zijn eerste gemeente, de Gerefor meerde Kerk van Brouwershaven. Op 6 Maart 1921 verwisselde de ju bilaris deze Kerk met die van Per nis, vanwaar hij 9 December 1928 naar Den Helder vertrok. Daar werd hij bevestigd door ds. J. J. Bouw- BEGROTING ZUIDERZEEFONDS Provinciale indeling volgt later In de Memorie van Antwoord in zake het Zuiderzeefonds, begroting 1954, wordt o.m. medegedeeld, dat het door verschillende oorzaken, waaronder ook het opnemen van een groot aantal boeren uit Walcheren, niet mogelijk was het streven naar do gewenste bevolkingsverhouding reeds te verwerkelijken. De verdeling van de pachters naar kerkelijke gezindheid was als volgt: in totaal waren op 1 October 1953 790 bedrijven aan particulieren ver pacht. Van deze pachters behoorde 40 pet. tot de Nederlands Hervorm de Kerk, 24,4 pet. tot de Gerefor meerde Kerk, 30 pet. tot de Rooms- Katholieke Kerk, terwijl 5,6 pet. tot andere of geen enkele richting be hoorde. Mede met het oog op de in aanleg zijnde volgende polder zal met het afwerken en de Uitgifte van de gronden in de N.O.-polder zo snel mogelijk worden voortgegaan. De indiening van een ontwerp van wet tot instelling van een gemeente voor het grotendeels gekoloniseerde gedeelte van de Noordoostpolder kan binnenkort worden tegemoet gezien. Ten aanzien van de provinciale indeling van de N.O.-polder heeft de regering haar standpunt nog niet bepaald. Op Zaterdag werken De arbeidsinspectie heeft onlangs bepaald, dat door de bouwvakarbei ders van 15 November tot 15 Febru ari op Zaterdag moet worden ge werkt. Op de eerste Zaterdag van deze periode was echter gemiddeld nog geen 10 pet van de arbeiders op dc" werken in de N.O.-polder ver schenen, zodat niet kon worden ge werkt. Het is op dit ogenblik moeilijk te overzien hoe de toestand zich zal ontwikkelen. De werknemersbonden, niet uitzondering van de E.V.C., de len het standpunt van de arbeidsin spectie. De minister volgt de ont wikkeling. Stormschade De door de storm van 1 Februari de werken toegebrachte schade is niet groot en beloopt ten hoogste f 400.000.—. Het is echter mogelijk, dat door het dit jaar niet kunnen uitvoeren van enkele voorziene werken enige meerdere schade zal ontstaan. Ge tracht zal worden, nu van Schouwen en Duiveland materieel en personeel kan worden afgevoerd, door passen de werken deze schade zoveel moge lijk te voorkomen. Daarnaast heeft het rijk schade geleden doordat het geboden was enkele werken te schorsen, ten einde voldoende materieel en personeel voor Schouwen en Duiveland vrij te krijgen. De hierbedoelde schade dient uiter aard ten laste van het dijkherstel te komen. De omvang van deze schade is nog moeilijk vast te stellen en hangt samen met het terugvoeren van het materieel. Volgens de thans bestaande plan nen zal de omdijking van Oostelijk- Flevoland in 1956 kunnen zijn vol tooid en de polder dus in 1957 droog vallen. man van Koog aan de Zaan, toen predikant te Ürk. In deze, zijn derde gemeente maakte de jubilaris zich in April los van de Synodale beslui ten en dient sindsdien de Gerefor meerde Kerken onderhoudend art. 31 K.O. Ds. Tollenaar zal in verband met familie-omstandigheden geen her denkingsrede uitspreken. Hoewel hij de pensioengerechtigde leeftijd reeds is gepasseerd, zal ds. Tollenaar voorlopig nog geen emeritaat aan vragen. Ds. Don uit Nederland vertrokken. Uitgeleide gedaan door de familie, zijn ds. F. Don, praeses van de kerkeraad van de Nederlands Her vormde gemeente van Middelburg en zijn echtgenote mevrouw M. Don Verboon, Maandagmiddag uit Am sterdam met het emigrantenschip „De Waterman" voor een viermaan delijks verblijf naar Zuid-Afrika ver trokken. Ds. en mevrouw Don hopen op 19 December a.s. in Zuid-Afrika aan te komen, waarna ds. Don op 20 De cember in de Reformed Church (de Hervormde Kerk) te Kaapstad, een dienst zal leiden. EVANGELISATIEPREDIKANT TE VLISSINGEN BENOEMD. Ds. G. J. Pontier, a.s. emeritus predikant, thans Gereformeerd pre dikant van Domburg en Westkapel- le, werd tot evangelisatie-predikant der Gereformeerde kerk te Vlissin- gen benoemd. Dronken soldaat in een telefoondraad gewikkeld Luitenant had last met soldaten in Korea De advocaat-fiscaal b(j het boog militair gerechtshof in Den Haag heeft een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek van ondergaan voorarrest gerequireerd tegen de 28- jarige le luitenant M. C. v. d. A. uit Helmond, die op 14 Juni van dit jaar in Korea aan twee soldaten opdracht had gegeven een dronken militair in telefoondraad te wikkelen, daarna in een kuil te plaatsen en deze kuil ge deeltelijk tc laten dichtgooien. De krijgsraad te velde West had V. d. A. veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en tot ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting. De advocaat-fiscaal zeide in zijn requisitoir dat verdachte een zeer slecht voorbeeld had gegeven voor zyn ondergeschikten. De luitenant had beroep tegen het vonnis van de krijgsraad aangetekend omdat hij meende, dat hij, ondanks hetgeen hg had gedaan, zeer goed officier zou kunnen blijven. De verdediger zeide in zijn pleidooi o.a. dat verdachte, die in Korea in de eerste linie lag, vele moeilijkheden met zgn troep had gehad. Om hieraan een einde te maken had verdachte deze fout begaan. Het hof zal op 15 December a.s. arrest wijzen. Vaandrig wilde meisjes laten schrikken Handgranaat ontplofte te dichtbij De 22-jarige vaandrig A. A. S. uit Gaanderen, thans met groot verlof, van beroep onderwijzer, had toen hy met zijn peloton op een militair ter rein te Amersfoort op 17 Juli jl. oefe ningen hield enige langs dit terrein fietsende dames willen laten schrik ken en een handgranaat te dicht by het rijwielpad geworpen. De voorbijgangsters werden licht ge wond in gezicht en armen en haar kleding werd beschadigd. De advocaat-fiscaal eiste tegen S. een gevangenisstraf van drie maan den en verlaging tot de rang van sol daat laagste klasse. De Krijgsraad te Velde West ver oordeelde S. op 23 Sept. jl, tot- veer tien dagen gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en een geldboete van 50 sub sidiair 25 dagen hechtenis. Tegen dit vonnis had de auditeur-militair be roep aangetekend. De advocaat-fiscaal zeide in zgn requisitoir dat hier sprake was van een staaltje van verregaand onver antwoordelijk omgaan met gevaarlij ke ontplofbare stoffen. Hij achtte uit het oogpunt van algemene preventie een strenge correctie noodzakelijk. Voorts eiste hij eiste hy voorlezing van het vonnis en gevangenneming bij uitspraak. Het Hof zal op 15 Dec. - - arrest wijzen. Groot verlofregeling voor de lichting 1952-2 Zoals bekend zullen op 28 Maart van het volgend jaar met groot ver lof gaan hét kader en de specialis ten van de lichting 1952/1 en de dienstplichtigen 'van de lichting 1952/2 met uitzondering van het ka der en de specialisten. Voor deze laatste groep specialisten zal de eer ste oefening eindigen op 29 Juli 1954, Tot deze groep behoren de cavalerie, de artillerie-meetafdeling, de regi menten verbindingstroepen (voorzo ver niet ingedeeld ij 102 vbd 'bed. bat.), het regiment technische troe pen (met enkele uitzonderingen) en het regiment aan- en afvoertroepen. HANDBAL Uitslagen afdeling Zeeland De uitslagen van de in de afdeling Zeeland gespeelde handbalwedstrij den luidden: Dames: E.M.M.Hellas II 100; OlympusDe Zeeuwen 41; Wal cherenMarathon II 60. Heren: OlympusMarathon II 6 5; E.M.M.—Hellas H 4—6 (o.p.v. E. M.M.); VolhardingTonido 55. Junioren Heren: E.M.M.Hellas 1—6; Tonido—Hellas II 7—0. Junioren Dames: WalcherenMa rathon 02, zegt Sint Nicolaas Want winter, regen en sneeuw komen toch en dan is er voor de kindertjes hier niets beter dan een paar FIJNE. WATERDICHTE BATA KAPLAARZEN. Zij zijn warm gevoerd en voor komen kouvatten. m. 19-22 3.25 m. 23-26 4.25 m. 27-30 4.75 m. 31-33 5.50 m. 34-38 6.50 m. 39-42 7.50 FILIALEN IN GEHEEL NEDERLAND DE ZEEUWSE DAMCOMPETITIE Voor de competitie van de Zeeuwse Dambord werd onderstaande wed strijd gespeeld, waarvan de uitslag luidde als volgt: Hoofdklasse: GDC (Goes)DOS (Bergen op Zoom) 1 L. AndersonJ. Gabriëlse 11; 2 R- RijkseA. v. d. Kreeke 20; 3 J. Sin- keH. Wagenaar 11; 4 C. van Bie- men—C. den Engelsman 2—0; 5 M. Je- remiasseH. Brouwer 20; 6 F. den Hertog—A. de Vos. 2—0; 7 C. de Klerk A. Hollestelle 2—0; 8 J. Behage—C. Suurland 11; 9 J. MangeW. Dom misse 20; 10 H- van BenthemF. Openneer 20. G.D.C. Goes won deze wedstrijd met niet minder dan 173. Opvallend in deze wedstrijd is de re mise van AndersonGabriëlse aan het le bord, daar het gehalte van Gabriël se hier wel goed wordt gedemonstreerd, daar niet de eerste de beste de Zeeuwse kampioen Anderson een puntje kan ontfutselen. De wedstrijden in de voorronden om het persoonlijk damkampioenschap van Zeeland hadden het volgende re sultaat: Groep A: O. ScherpC. Blanken burg. afgebr.; C. HollestelleJ. Schot, afgebr.; F. OpenneerE. Ekkelenkamp 11 en J. Schot—O. Scherp 1—1. In deze groep hebben de debutanten wel de beste papieren, daar C. J. Hol lestelle uit Kortgene met 4 punten uit 2 partijen en F. Openneer uit Bergen op Zoom met 3 punten uit 2 partijen aan de kop gaan. Groep B: H. OvertveldW. Koot- stra 11; R. van DalenC. P. de Vos 02; P. ThenuW. Kootstra 20 en P. CoppoolseH. Overtveld 0—2. Hier is het de debutant en Ambonees P. Thenu uit Vlissingen en C. P. de Vos uit Middelburg, die bovenaan staan elk met 3 punten uit 2 partijen. Groep C: H. KerkhofJoh. v. d. Berge 20; L. AdriaanseP. van Bo ven 2—0 en H. Kerkhof—P. Vader 0—2. In deze groep betreft het de debutan ten L. Adriaanse uit Grijpskerke en A. Kerkhof te Vlissingen, de eerste met 4 punten uit 2 partijen en de 2e met 4 punten uit 3 partijen. JEUGD-KAMPIOENSCHAP. Groep Walcheren: Marietje Kasse J. Koppejan 2—0; C. FranckeA. Gel dof, Grijpskerke, 1—1; J. Koppejan—G. Meerman 02 en A. Geldof, Middel burg—Marietje Kasse 02. In deze groep laat Marietje Kasse uit Kleverskerke, kampioene 1953, geen steek vallen, daar ze thans met 4 punten uit 2 partijen aan de kop staat, gevolgd door de debutant A. Gel dof uit Grijpskerke met 3 punten uit 2 partijen- Groep Beveland: G. BlomP. La- main 20 en K. LouwerseG. Gorsse 02. In deze groep hebben alle deel nemers 3 partijen gespeeld, en de stand is G. Blom 6 punten, Gorsse 4 punten, K. Louwerse 2 punten en P. Lamain 0 punten. De meest welkome verrassing! W»t zou de Sint beter aan „hem" kunnen geven dan zo'n kistje heerlijke, geurige Cadena Gloriosal Dat is de sigaar van 30 ct. 'n Edele Havana- Bxaziel-melange met het fijnste Deli-dek- blad. ■hu.op Volle TOP-KUJflLITEtT 19. Er kwam een stevige bries opzetten, die de Kraak snel met zich mee voerde. Het eiland, waar de trilmagneet stond, was wel dra uit het gezicht verdwe nen en dit deed een nieuwe angst bij Kappie opkomen. „Tot hoever is het bereik van Uw trilmagneet?" vroeg dij de professor, die juist uit de kombuis kwam. Hon- derddrieentwlntigduizend- vijfhonderdachtentwintig meter en twaalf centime ter," was het antwoord, „maar onder gunstige om standigheden komt hier nog 3 centimeter bij". „En als wij ons nu Verder van de magneet verwijderen, wat jebeurt er dan?" vroeg Kap pie verder. „Dan vallen wij natuurlijk omlaag", ant woordde professor Wobbe. vant dan zijn wij buiten Pet krachtveld van de mag neet gekomen." „Daar was ik al bang voor", zei Kap pie tot de Meester, „en met deze wind zullen wij binnen twee dagen buiten het krachtveld van de magneet waaien". „En omlaag- vallen", vulde de Meester aan. En hij ging heen om dc Maat, die overspannen op zijn kooi lag, met deze nieuwe jobstijding te verrassen. De uren ver streken, verder en verder werd de Kraak door de wind meegevoerd. Gedrukt door de zorgen liep Kappie het dek op en neer. Maar opeens staakte hij dit rusteloos geloop en tuurde ln de verlc. „Landl" riep hij, „wij vliegen recht op een grote stad aan! Misschien kunnen wij met het anker één van die wolkenkrabbers bereiken!" VOETBAL Rijkspolitie houdt voetbaltournooi. Het district Middelburg van de ge westelijke Rijkspolitie sportvereni ging „Luctor" organiseert Donder dag 3 December a.s. op het gemeen telijk sportterrein aan de Nadorst te Middelburg het jaarlijkse Rijkspoli tie voetbaltournooi om een wissel- prijs. Aan dit toumooi wordt deelge nomen door de elftallen van de dis tricten Leiden, Den Haag, Dordrecht en Middelburg, de vier districten van het gewest 's-Gravenhage. Het Zeeuwse elftal zal de beker, die het vorig jaar won, thans moeten ver dedigen. De wedstrijden beginnen om 11 uur. Het elftal van het district Middel burg is reeds samengesteld, maar het geven van een definitieve opstel ling is niet mogelijk, daar voortdu rend nog wijzigingen worden aange bracht. VOLLEYBAL Wilno begon met grote overwinning In de wedstrijden welke deze week werden gespeeld voor de volleybal competitie moest M.T.S. tweemaal het onderspit delven. De ploeg won één wedstrijd. E.V.V.C. speelde een maal gelijk verloor en won een wed strijd. Wilno won zijn partij overtui gend. M.V.C., verloor en won een wedstrijd. De uitslagen waren: M. de RuyterschoolE.V.V.C. 2 2; M.T.S.—'Wilno 0—3; M.V.C.M. T.S. 13; U.O.C.M. de Ruytersch. 3—0; M.T.S.—E.V.V.C. 1—3; E.V.V. C.—M.V.C. 1—3. Door onvoorziene omstandigheden kon Zaterdag het examen voor de candidaat-scheidsrechters niet door- faan. Het examen zal nu op een na- er te bepalen datum worden afge nomen. BRIDGE Viertallen competitie Afdeling A (Walcheren en Zuid-Be veland). Hoofdklasse. Vlissingse Bridge Club 1 Zuid-Beveland 11—1; V.B.C. 3 Middelburg 1 20. Door het gelijke spel tussen V.B.C. 1 en Zuid Beveland 1 blijft de spanning in deze afdeling groot. V.B.C. 3 bewees andermaal in deze klasse thuis te ho ren door Middelburg 1 kansloos te ver slaan. De beide Middelburgse viertallen staan nu op de twee laatste plaatsen. le klasse: Vlissingse Fles 2 Fles 1 20. Middelburg 3 Vlissingse Fles 3 2—0. Fles 2 bezorgde Fles 1 een onver wachte nederlaag. Middelburg 3 be haalde zijn eerste zege, waardoor Fles 3 nummer laatst op de ranglijst blijft. Afdeling B. (Oost Zeeuwsch-Vlaan deren.) Sas van Gent 1 Temeuzen 2 11. Door dit gelijke spel blijft Temeu zen 3 de leiding behouden, terwijl Sas van Gent 1 en Temeuzen 2 de 2e en 3e plaats samen delen. le klasse. Sas van Gent 2 Hulst 2 02. Sas van Gent leed een verpletteren de nederlaag tegen Hulst 2 (6—68).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 12