PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maar Washington gereserveerd inzake conferentie met Moskou BILT Nieuwe bruggen voor veer Zijpe- A.-Jacobapolder onvoldoende Kanilijn COMMUNISTEN SCHULDIG AAN DE DOOD VAN 38.000 MENSEN MAAR DE WERELD VERGAT ZIJN 79ste VERJAARDAG NIET 196e Jaargang-No. 283 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw:, fr, p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160. te'.ef. 26. EDEN TOONT ZICH OPTIMIST Inlijving van Baltische staten in 1940 wordt niet erkend In het Lagerhuis verklaarde Eden, dat de Britse regering na de jongste Russische nota hoopt, dat het mogelijk zal zijn tot een spoedi ge bijeenkomst te komen van de ministers van buitenlandse zaken van de grote vier. Het overleg met Frankryk en de V.S. met betrekking tot de nota maakt „snelle en bevredigende vordering." In Washington werd wel bevestigd dat er overleg gaande was maar men schijnt daar het optimisme van Eden niet te delen. Dulles verklaarde voor een subcommissie van het Huis van Afgevaar digden, dat Amerika op een dergelijke conferentie zijn principes zeker niet zal prijsgeven. Deze commissie stelt een onderzoek in naar het in lijven bij Rusland van de Baltische staten in 1940. Dulles zeide, dat „de vrije landen geschokt zijn door deze agressie" te gen de Baltische staten, die met Rusland in 1920 vredesverdagen hadden gesloten. Het zou onrealistisch en onprac- tisch kunnen schijnen, dat de vere nigde Staten weigeren de gedwon gen inlijving van de drie Baltische staten bij Rusland te erkennen. „Wij zijn echter van mening, dat een despotisme van het huidige Sow- J'et type niet voor altijd kan blijven eersen over millioenen mensen, die God liefhebben, die hun land lief hebben en die begrip hebben voor menselijke waardigheid. „Deze onderworpen volkeren moe ten weten, dat zij niet vergeten zijn, dat wij ons niet met hun lot ver zoend hebben en, voor alles, dat wij niet bereid zijn voor ons zelf een denkbeeldige veiligheid na te stre ven door een overeenkomst met hun meesters, die hun gevangenschap zou bevestigen," Dulles zeide tenslotte, dat de Bal tische landen „ondanks alle dwang hun wil behouden om vry te zijn en een standvastige tegenstand tegen Sowjets despotisme blijven voeren." O In de Noordwestelijke grensprovincie (Pakistan) is Zondag een vrachtauto in de rivier de Indus gereden Dertig men sen kwamen daarbij om het leven Slechts twee passagiers konden zich redden. Nieuwe opdracht voor Von Paulus. Reórganisatie van politie in Oost-Duitsland. Volgens de Berlijnse correspondent 'van het regeringsgezinde West- Duitse blad „General Anzeiger" is de vroegere Duitse veldmaarschalk Von Paulus op uitdrukkelijke wens van de Sow jet-Unie benoemd tot staatssecretaris aan het Oost-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Hij zou tot taak hebben de Oost- Duitse politie te reorganiseren. Else Zaisser gedegradeerd. Mevrouw Else Zaisser, die vroeger aan het hoofd van het Oost-Duitse ministerie van Onderwijs stond, is ge degradeerd tot de rang van staatsse cretaris aan hetzelfde departement. Een desbetreffend decreet, dat be trekking heeft op de examens aan Oost-Duitse scholen, was door me vrouw Zaisser in haar nieuwe hoeda nigheid ondertekend. Zaterdag is te Vlissingen de onder zeebootjager Noord Brabant van stapel gelopen en de Comman dant Zeemacht woonde dit heugelij ke gebeuren bij. Zijn rede verdient im. een marinecentrum als Vlissingen ten volle de aandacht, want zoals men reeds heeft kunnen lezen, herin nerde schout bij naciht Burghard er aan, dat er ook nog eens een Noord Brabant gebouwd is van beton, in de dennebossen van het Gooi. Gelukkig is men van die dennen bossen althans ten dele teruggeko men en heeft men Vlissingen zijn marineopleiding hergeven. Dat thans de Commandant Zeemacht in ironi sche termen van de betonnen Noord Brabant gewaagde, moge gezien worden als een bewijs, dat men voor goed teruggekeerd is van de dwaal wegen uit de eerste tijd na de oorlog. En vastbesloten om marine en zee tot eenheid te doen worden. Dit stemt hoopgevend. Immers: nog altijd worden onze beroepsmatrozen gedurende bijna de helft van hun. opleidingstijd opgeleid in het Gooi. En al misgunnen wij het Gooi zijn marine niet, toch kunnen wij dit niet anders dan als foutief Heef t de de oorlog niet tussen bossen niet bewezen deugdelijk te zijn geweest? Men herinnere zich de roemrijke staat van dienst van on ze marine uit de oorlogsjaren! De marine hoort bij de zee. En niet in de bossen. Zonder dat de buitenwacht van de voorbereidingen veel heeft be speurd is Zeeland een nieuwe di recteur der Provinciale V.V.V. rijk geworden. Bedriegen de voortekenen niet, dan heeft men een gelukkige greep gedaan. Deze nieuwe directeur placht op Texel te werken met een budget, dat meer dan viermaal zo groot is, als het bedrag dat de Zeeuwse Provin ciale jaarlijks van de provincie ont- van voor vangt. Wil 1 1 hij in Zeeland nuttig werk kunnen verrichten, dan zal hij over de nodige middelen moeten kunnen beschikken. Het eerst nodige is dus: hem die middelen verschaffen. Liefst nog vooi' 1954. Verzuimt men dit, dan gaat er een kostbaar jaar verloren. Nederland ligt de laatste maan den in conflict met de Verenig de Naties! Het klinkt een beet je dwaas, want wij spelen interna tionaal geen grote rol en tellen na de ineenstorting van het Koninkrijk nauwelijks meer mee. Maar .dat schijnt tot de Verenigde Naties nog niet te zijn doorgedrongen. De algemene vergadering dringt er maar op aan, dat Nederland in deze vergadering en in de beheers commissie rapporten uit zal brengen over de toestand in Suriname en de Antillen. Weet men daar dan niet, dat Suriname en de Antillen een eigen regering hebben en een eigen grondwet? Dat zij alleen nog maar door een Unie met Nederland ver bonden zijn? En dat Nederlandse rapporten over deze beide staten strijdig zou zijn met de grondwetten van Nedei-land, zowel als van Suri name en de Antillen Men eist in de Verenigde Naties nu eenmaal die rapporten van Neder land. En we kunnen nu wel weige ren, maar wat gebeurt er dan Wor den we dan straks uit de United Nations gezet? Het kan een rare geschiedenis worden. GRUWELEN IN KOREA Aanklacht van Lodge in V. N. De permanente vertegenwoordiger der V. S. bij de Verenigde Naties, Henry Lodge, heeft Maandag in de algemene vergadering gesproken over „gruwelen, in de Koreaanse oorlog door de Communistische strijd krachten begaan". Lodge verklaarde: „het is duidelijk gebleken, dat deze gruwelen zijn begaan met. medeweten van hoge communistische autoriteiten. Het aan tal gruweldaden, begaan tegen militairen der verbondenen en Zuid-Ko- reaansé burgers, komt de 38.000 nabij. Koning van Boeganda afgezet Door Briise regering. De Britse regering heeft Maandag haar erkenning ingetrokken van Ka- baka Moetesa, de koning van Boegan da. de centrale provincie van Oegan da, en in de provincie de noodtoe stand afgekondigd. De koning is Maandag per vliegtuig naar Engeland vertrokken. De gouverneur van Oeganda, sir Andrew Cohen zeide. dat men tot deze stap is overgegaan, omdat de koning verklaard heeft, dot hij vastbesloten is zich tegen de besluiten van het be stuur van het protectoraat te verzet ten. en de overeenkomst van 1900, krachtens welke Boeganda wordt be stuurd. te verbreken. Het conflict tus sen de koning en de regering berust op eisen tot zelfbestuur voor de pro vincie Boeganda. Overeenkomst met V. S. bekrachtigd. Het uit één Kamer bestaande Spaan se parlement heeft Maandag eenstem mig drie overeenkomsten voor defen sie en hulp tussen Spanje en de V.S. bekrachtigd. De overeenkomsten werden in Sep tember j.l. te Madrid getekend. Twee Nederlandse immigranten Canadade broers Gillis en Kees de Puttergeboren te Hoek (Zeeuwscli Vlaanderen), wonnen dezer dagen de trofee voor de beste inzending in de groep soyabonen op de ,Jtoyal Agri cultural Winter Fair" te Toronto, een groot succes voor deze Nederlanders in Canada. De uitreiking van de tro fee. Kees de Putter (links) en Gillis (rechts) werden met hun Canadese vrouwen geïnterviewd door Ton van Alphenvan de Canadese Radio-om roep. De beide prijswinnaars kregen een zilveren schaal met inscriptie en een cheque ter waarde van 100 dollar. De trofee werd echter niet hun eigen dom. Het kan niet worden ontkend, dat de leiders van het Noord-Kore- aanse leger en der regering voor het grootste gedeelte Sowjet-Russische urgers zijn. De leiding over de kam pen voor krijgsgevangenen in Noord- Korea, waar duizenden hunner zijn omgekomen, was in handen van Sowjet-Russische officieren." Lodge verklaarde dat bij deze gru weldaden vier categorieën zijn te on derscheiden; 1. het doden van krijgsgevange nen op of nabij het slagveld. Dit heeft, naar schatting, aan 11.600 ge allieerden militairen het leven ge kost. Opzegging Uniestatuut. Door Djakarta bestudeerd. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Sunarjo, verklaarde, dat het kabinet de kwestie van de op heffing van het Uniestatuut en invoe ging van het gebied van Nieuw-Gui- nea bij de republiek Indonesia, heeft bestudeerd. De regering treft thans voorbereidingen voor het spoedig op heffen van het Uniestatuut en voor het spoedig invoegen van het gebied van Nieuw Guinea bij de republiek Indonesië. Gevraagd of in krantenberichten, dat de Indonesische regering het voor nemen heeft het Uniestatuut unilate raal op te heffen, op waarheid berust ten, antwoordde de minister, dat de regering deze stap nog niet heeft over wogen- De regering kan nog niets zeg gen over de wijze, waarop de kwes ties zullen worden opgelost, aldus minister Sunaro. St. Nicolaasveiling te Krabbendyke. Niet alleen de kooplieden en de telers, maar ook de vrouwen hebben belang stelling voor wat de fruitteelt in dit rampgebied nog aan kivaliteitspro- ducten weet te bieden. (Foto P.Z.C.) 2. Het doden van omstreeks 17.000 Koreaanse burgers op politieke gron den. 3. Geforceerde lange marsen ach ter de gevechtszone, waarbij krijgs gevangenen om het leven zijn geko men door ergerlijke mishandeling, stelselmatige verwaarlozing en open lijke vermoording. Het aantal slacht offers in deze categorie bedraagt omstreeks 1.940. 4. Het omkomen van krijgsgevan genen tengevolge van de hiervoor genoemde oorzaken in tijdelijke of permanente kampen. Dit' warén er omstreeks 7300." Lodge erkende, dat het niet moge lijk is dat de Verenigde Naties de bedrijvers van deze gruwelen thans kan straffen. Conferentie in New Delhi? Sowjet-Unie zou mee moeien pralen over Korea. Tijdens de voorbereidende bespre kingen in Panmoenjon hebben de com munisten voorgesteld, de politieke conferentie over Korea op 28 Decem ber in de hoofdstad van India, New Delhi, te laten beginnen. Opnieuw brachten zü naar voren dat de Sowjet- Unie alsmede een viertal Aziatische landen als neutralen de conferentie Moesten bijwonen. Dean, hoofd der geallieerde onder- handelingsdelegatie verklaarde, dat hij er op zou blijven staan dat de Sowjet- Unie de conferentie slechts als partij in het Koreaanse conflict en niet als neutrale mogendheid zou kunnen bij wonen. Groot-verlofregeling voor de lichting 1952-2. Voorlopig, onder voorbehoud van bevestiging in een definitieve groot- verlofbeschikking, is bepaald, dat op 28 Maart 1954 met groot-verlof zullen gaan: a. het kader en de zg. „specia listen van de lichting 1952-1; b. de dienstplichtigen van de lichting 1952- 2, echter met uitzondering van het ka der en de „specialisten", voor wie eerst op 29 Juli 1954 hun eerste mili taire oefening een einde zal nemen. CHURCHILL WERKTE DOOR Ook socialisten feliciteerden „vijand nummer een". Onder grote belangstelling in bin nen- en buitenland heeft sir Winston Churchill gisteren zijn 79ste verjaar- dag gevierd. Terwijl dnizenden boodschappen met gelukwensen aan zijn ambtswo ning in Downingstreet werden be zorgd, voerde de oude staatsman be sprekingen met zijn ministers, be antwoordde vragen in het Lagerhuis en werkte hij aan de laatste voorbe reiding van zijn reis naar Bermuda. Toen de premier des middags de zaal van het Lagerhuis betrad, werd hem door zijn aanhangers een ova tie bereid, waarbij alle andere afge vaardigden, en zelfs het publiek op de galerijen, zich aansloten. Aan het huldebetoon van de belangstellenden op de tribunes, de „vreemdelingen". Sovjet-vredes voorstel verworpen Door algemene vergadering V. N. De algemene vergadering van de Verenigde Naties, in voltallige zitting bijeen, heeft Maandag het Sowjet Russische verzamelvredesvoorstel verworpen. Bij de stemming per paragraaf werd slechts een paragraaf aangenomen, alle andere werden afgestemd, waarbij in geen enkele geval meer dan vier andere landen zich bij de Sowjetgroep aansloten door vóór te stemmen. TWEE BRIEVEN zoals zij officieel worden genoemd, werd door de zaalwachters in avond kleding snel een einde gemaakt Zicht baar ontroerd dankte Sir Winston voor de hulde. H(j grinnikte, toen Emrys Hughes, de aanhanger van de linkervleugel der socialisten die altijd felle critiek levert op alles wat conservatief ia, verlof vroeg om „Vijand nummer één" geluk te wensen. In de ochtend had de jarige een speciale bijeenkomst van de minister raad bijgewoond, waar over de Russi sche aanvaarding van het voorstel in zake een bijeenkomst der „Grote Vier" van gedachten werd gewisseld. Des avonds aan het diner, waarbij alleen de naaste familieleden aanza ten, was het Sir Winstons taak om de reusachtige verjaarstaart aan t« snijden, een hoog kunstwerk, dat ge deeltelijk bestond uit de in suiker uit gevoerde 35 boeken, die de premier heeft geschreven. Later kwamen ver dere familieleden en naaste vrienden him gelukwensen aanbieden. Spoedig na hun vertrek ging Sir Winston even wel weer aan het werk. Zoals bekend, vertrekt hij in de ko mende nacht met een „Stratocruiser" naar Bermuda. Behalve minister Eden zullen 27 adviseurs en secretarissen de eerste minister vergezellen. Stichting Nw. Schouwen-Duiveland richt zich opnieuw tot de regering Opnieuw heeft de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland zich tot de regering gewend over de verkeerssituatie op het eiland. In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat heeft zij namelijk haar ernstige verontrustig er over uitgesproken, da t de in aanbouw zynde bruggen voor de boot met lcoplading op het veer ZijpeAnna Jacobapolder moei lijkheden zullen opleveren. Wat is namelijk het geval? Het schynt, dat deze bruggen smaller en langer zullen zijn dan de thans bestaande. Voorts zal volgens de gege vens van de Stichting de hoogte van de bruggen bij laag water, namelijk 2.80 meter, onvoldoende zyn en vrachtauto's met hoge vrachten, zoals vlas door te laten. Voorts wjjst de Stichting er in haar brief op, dat de vele draglines, wel ke zich nog op liet eiland bevinden, ook een andere wijze van afvoer ver gen. Men acht het gewenst enkele proeven te nemen met geladen vrachtauto's, zódat de bezwaren zul len blijken. De Stichting verzoekt de minister maatregelen te treffen om alsnog verbeteringen aan te doen brengen. Ook heeft de Stichting zich ge wend tot de minister van wederop bouw een volkshuisvesting, waarin zij haar bezorgdheid uitspreekt over de bouwactiviteit op het eiland. In deze brief aan de minister van wederopbouw geeft de Stich ting als haar mening te kennen, dat de vastgestelde Rijksbijdrage voor bouwprijzen ad 39.per m3 te laag is. Dit zou reeds ge. bleken zijn op St. Philipsland, waar de aannemingssom voor particuliere bouw 45.- k 50.- per m3 zou bedragen. Voor Schouwen moet, aldus de Stichting, zeker op 50.- per m3 ge rekend worden, gezien o.m. trans- Eortkosten en extra kosten voor ar- eiders. De huidige loontoeslag van 12% voor arbeiders, niet afkom stig van het eiland, zou reeds te laag zijn. Volgens de Stichting lagen de bouwprijzen op Schouwen reeds voor de ramp al hoger dan elders en men vreest, dat de watersnoodslachtof fers door de huidige regeling nog maals gedupeerd zullen worden. Ve len zouden met deze financierings regeling niet geholpen zijn en niet tot bouwen kunnen overgaan.De Stichting vraagt.de minister voor zieningen te willen treffen „in over eenstemming met de door de wet ge opende vooruitzichten". Leraren ontevreden. Minisler Cals kwam toezegging niet na. De Raad van Leraren bij het voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs heeft een telegram gezonden aan de minister van O., K. en W., waarin uitdrukking wordt gegeven aan de snel toenemende ontstemming in Ieraarskringen, die het gevolg is van het nog steeds uitblijven van het K. B. over de aangekondigde sa laris-regeling. De regeling zou vóór 1 Septem ber tot stand komen, waardoor het zelf noodzakelijk werd de organisa ties in Aug. tot besprekingen uit te nodigen. Tevens geeft de raad zijn grote bevreemding te kennen over .iet feit, dat aan de leraren van de rijksscholen bedragen worden uitbe taald, die kennelijk gebaseerd zijn op de ontworpen, maar nog niet als K. B verschenen regeling, zonder dati terzake richtlijnen zijn verstrekt voor overeenkomstige uitbetaling aan de leraren aan niet-rijksscholen. 1 Uitvoer Amerikaanse films. De Amerikaanse filmindustrie heeft een nieuwe organisatie ter bevorde ring van de uitvoer van films opge richt. Verschillende filmindustriëlen o-a. Walt Disney, Samuel Goldwyn en Stanley Kramer, hebben zitting in het bestuur der organisatie, de Indepen dent Motion Picture Association. Vlechten knippen in Den Haag Na de kuitenprikker en infct- gooier maakt thans een ander individu de drukke straten van Den Haag onveilig til. een vlechtenknipper. Drie meisjes werden daarvan de laatste dagen het slachtof fer. De man opereert kenne lijk met een schaar en maakte van de St. Nicolaasdrukte ge bruik om direct weer in de me nigte te verdvnjnen. De politie raadt de ouders aan hun doch ters in de binnenstad de vlech ten onder de mantel te laten dragen of anders het haar te laten opsteken Sir Benegal Rau overleden. Sir Benegal Narsïng Rau, sedert December 1951 rechter aan het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag, is Maandag te Zurich In de leeftijd van 66 jaar overleden. Sir Benegal, die in 1938 geridderd werd, verwierf zich vooral na de tweede wereldoorlog internationale faam als leider van de Indiase de legatie naar de V. N. (1949), voor zitter van de Veiligheidsraad (1950) en lid van de uit drie personen be staande „wapenstilstands"-commis- sie voor Korea. Hij speelde voor 1947 een belangrij ke rol bij de grondwettelijke regelin gen, die voorafgingen aan de toeken ning van onafhankelijkheid aan In dia, Indertijd geloofde men, dat bet mede vooral aan hem te danken was, dat India als republiek lid van het Bntse gemenebest bleef. DE VERWACHT AANHOUDEND ZACHT. Aanvankelijk opklaringen maar la ter weer toenemende bewolking. Overwegend droog. Matige Westelijke wind. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN: 2 December. Zon op 8.27 Maan. op 4.16 onder 16.32 onder 14.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1