Commissaris der Koningin opent nieuwe rheuma-paviljoen Zeeuwse Almanak van imn tot Jimghanj NERVANOVA DE HEER G. W. OSKAMP VAN TEXEL NAAR ZEELAND IN MIDDELBURG BONSDEN VELE KINDERHARTEN LUIDER Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1953 PRIMEUR VOOR ZEELAND. Moet de Overheid ook op dit gebied financiële steun geven? „U hebt de primeur van een belangrijk evenement voor Zeeland", zo zeide de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Caseinbroot, „en wat de overheid bijzonder treft, is niet alleen de sobere en zakelijke wijze, waarop hier een der ergste volksziekten, de rlieuma, wordt aangepakt, maar vooral ook, dat men er toe kon komen zonder één cent subsidie". Jhr. De Casembroot hied een korte geestige rede Zaterdagmiddag vóór de opening van het nieuwe rheuma-paviljoen van het Chr. ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. De Noorderkapcl van de Ned. Herv. gemeente, waar men samenkwam alvorens het paviljoen door de Commissaris der Ko ningin geopend werd, was haast te klein om het aantal belangstellenden te bevatten. Bij dit officiële gebeuren kwam nog weer eens tot uiting, dat men het lang niet altüd eens is over de middelen om het beste resultaat te bereiken Want de heer L. P. van Oorschot, voorzitter van het 40.000 leden tellende algemeen ziekenfonds „Walcheren", was juist van mening, dat ook hier voor de overheid een taak ligt. Natuurlijk toonde hi) zich zeer vol daan over het feit, dat men thans in Zeeland beschikt over een rlieuma- paviljoen, maar deze spreker vestig de tevens de aandacht op de proble men, waarvoor het ziekenfondswezen zich gesteld ziet. Hoe meer het me dische werk wordt uitgebreid, des te meer moet er betaald worden. Een jaar geleden kreeg het Sint Jozef zie kenhuis in Vlissingen wat populair genoemd wordt de „afdeling van dok ter Petten", en nu kan liet Bethes da" ziekenhuis zich verheugen in de totstandkoming van dit paviljoen, waar ctr. Ter' P te de scepter zal zwaaien. De ov< 'd kan echter bij deze overigens noodzakelijke uitbrei dingen niet ten achter blijven, zo meende de heer Van Oorschot onder applaus van de aanwezigen. Men zie daarvoor naar de t.b.c.-be- strijding. Hij herinnerde aan de ver gadering in Goes over de medewer king inzake een streeklaboratorium. Evenals de Commissaris der Konin gin hoopte tenslotte ook de heer Van Oorschot, dat dit werk onder Gods onmisbare zegen goede resultaten zou afwerpen. Tal van sprekers hebben deze mid dag het woord gevoerd. De genodigden werden welkom geheten door de voor zitter van het bestuur van het „Beth esda" ziekenhuis, de heer J. Moll. Hü begroette in het bijzonder de Commis saris der Koningin, die vergezeld was van zijn echtgenote mevr. S. C. de Casembroot-baronesse v. d. Feltz, het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Schout, wethouder J. Post en de gemeente-secretaris, de heer A- die Beijl van Vlissingen, de heer J. R, v. d. Borgh uit Middelburg, geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid, de heer M. D. A. Glerum, hoofdinge nieur-directeur van de provinciale di rectie van het ministerie van weder opbouw, het bestuur van het Sint Jo zef ziekenhuis uit Vlissingen, de voor zitter van het bestuur en de directeur van de stichting „Rust- en Verpleeg huizen Walcheren", 't bestuur van de Godshuizen te Middelburg, van 't Gast huis en St. Joanna ziekenhuis te Goes, Advertentie. Een uitgebreide collectie dozen Zeep van C HA VEL YAKDLEY MAJA BOURJOIS of welke U ook vraagt PARFUMERIE VAN BIB MEN heeft ze voor U. KLOKSTRAAT 4, GOES. van 't Prot. Chr. ziekenhuis te Terneu- zen, dokter B. J. ter Bals, rheumato- loog, verschillende specialisten en an dere doktoren. De heer Mol] herdacht het werk van de geneesheren Wolters en Staverman in Vlissingen, waarbij hij zich met een persoonlijk woord wendde tot mevr- Wolters-Hazeu en mevr. A. Staverman-Slicher. Voorts begroette hij de afgevaardigden van de kruisverenigingen, ziekenfondsen, gemeentebesturen en kerkelijke in stanties. Ook de heer C. Ouwehand, oud-directeur gemeentewerken Vlis singen was aanwezig. V oor geschied enis. De heer Moll gaf een kort overzicht van de voorgeschiedenis van de tot standkoming van het nieuwe rheuma- paviljoen. De twee houten barakken, die totaal omgebouwd zijn. waren aan vankelijk bestemd voor de opneming van t.b.c-patiënten maar zij zijn nim mer geheel in exploitatie geweest. Thans staat hier niet de rheuma- afdeling van de ziekenhuizen in Zee land maar wel de eerste. Het bestuur van „Bethesda" meende aan de aan drang tot de bouw van dit rheutna- paviljoen gehoor te moeten geven, omdat hier opnieuw werd beantwoord aan de opdracht van uit de Prot. Chr geest de gezondheidszorg te dienen. De problemen inzake de verhouding tot de ziekenfondsen hebben nog geen oplossing gevonden. Men Is over de verpleeggelden voor rheuma-patiënten van deze fondsen in bespreking en men zal zich tot de Rijksbemiddelaars wenden om een regeling van de ver- pleegkesten te bereiken. Behalve de normale verplcegkosten zijn hier im mers veel bijkomende kosten door de speciale behandeling, de opleiding het personeel en de aanstelling van een masseuse. Nog maar enkele provincies kennen een dergelijk rheuma-paviljoen en in Zeeland is er grote behoefte aan Spre ker hoopte dat op dit werk Gods ze gen zou rusten en dat het aan de ver wachtingen zou voldoen. Men vernam nog dat de minister van sociale zaken bericht van verhindering zond, terwijl ook de burgemeester van Vlissingen niet aanwezig kon zijn. De Vereniging van Rheumatologen te Groningen zond een gelukwens. Vele sprekers. Na de Commissaris der Koningin sprak wethouder J. Post namens het Vlissingse gemeentebestuur. Hij noem de het nieuwe rheuma-paviljoen een aanwinst voor de stad en bracht de hartelijke gelukwensen van het ge meentebestuur over- De moeilijke fi nanciële omstandigheden van „Beth esda" zijn bekend en juist daarom ver dient het des te meer waardering, dat men met dit initiatief is gekomen. In zijn antwoord zeide de heer Moll nog, De aanhoudende droogte doet zich niet alleen in het midden van het land gevoelen. De regenbakken te Kamper land zijn op vete plaats leeg of bijna leeg. In opdracht van het gemeente bestuur kwam aan de Veerdam een tankschip met leidingwater. Auto's en tractors zorgden verder voor het vervoer naar de woningen. GEEN APPLAUS In kluchtige films zied ge het dik wijls gebeuren: het openspringen van een reiskoffertje, meegedragen door een weinig bereisd dame of heer, mid den op straat of op een druk- perron. Sommigen leven, wamieer zy op reis gaan, permanent in de vrees, dat ook hen dat zal overkomen en wij kunnen ons dat voorstellen. Weshalve wig slechts mededogen voelden voor de da me, die fietsend door Vlissingen, plot seling in het middelpunt der belang stelling kicam te staan, nadat haar achter op de fiets gebonden reiskof fertje was opengesprongen. Deze voortijdige strooipartij over trof de stoutste verwachtingen! Rinkelend en rammelend rolden een wonderlijk groot aantal flesjes, doos jes, potjes en tubes over het straat oppervlak. Voor ingeiojden moet het een koud kunstje zijn geweest om aan de hand van al deze artikelen de pro cedure van het toiletmaken bij vrou wen te reconstrueren Voor het slachtoffer, dat de hoofd rol moest vertolken in deze onver wachte klucht, was het niet leuk. Moeizaam heeft ze haar eigendommen weer verzameld en toen dat gebeurd was, kon eindelijk het denkbeeldige doek zakken. De klucht roas uit. Maar voor de actrice ditmaal geen applaus. Hoewel ze het verdiend had.... GEHULDIGD. In Leiden is Zaterdagmiddag een druk bezochte receptie gehouden door mr. dr. W. Hugenoltz, die het feit herdacht, dat hij zich een kwart eeuw geleden als advocaat vestigde in de sleutelstad. Mr. Hugenholtz, die in Axel is ge boren, verwierf zich in het bijzonder bekendheid als dierenbeschermer. Hij is vooi'Zitter van de Wereldfederatie ter bescherming van dieren. Ook stel de hij een ontwerp van wet op voor deze goede zaak. Van tal van zijden bereikten mr. Hugenholtz felicitaties, o.a. namens de Zeeuwse Verenigingen „Luctor et Emergo", waarvan de jubilaris ere voorzitter en medeoprichter is. Het Leids politïemuziekgezelschap bracht mr. Hugenholtz een serenade. VOLOP GAS. Een der drie kilometers lange gas- zinkers, die van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Zuïd-Beveland werden gelegd om de gaslevering van de cokesfabnek te Sluiskil en Middelburg mogelijk te maken, werd in het begin van dit jaar door een anker van een Fanamees schip beschadigd. Overigens werd de gas toevoer niet 4J men slechts twee leidingen nodig heeft en de derde in reserve houdt. Het repareren van de beschadigde zinker was een moeilijk karwei omdat de buis op ongeveer achttien meter diepte in de modderbodem van de Westerschelde ligt. Er werd een nieuw stuk in de leiding gezet. De duikers droegen helmen, waarin electrisehe schijnwerpers waren gebouwd. Zater dag was het werk klaar. FEEST IN OVERSLAG. In Overslag zal het spoedig feesi zijn. De nieuw bestelde kerkklokker zullen binnenkort worden aangebi ac'- en men is van plan dit gebeuren fees telijk te doen geschieden. dat de inrichting volkomen vrij was van schuld, maar door de oorlogsom standigheden is dit gewijzigd. Dr. Ter Bals, rheumatoloog, achtte een en an der een zeer belangrijke stap op de weg van de rheuma-bestrijding. Hij bracht lof aan het bestuur van „Beth esda", dat ondanks de financiële moei lijkheden deze zaak aanpakte en zo veel helder inzicht toonde in hetgeen hier vereist was. Ook de voorzitter van het „Sint Jozef" ziekenhuis, de heer A. W van Nieuwland, feliciteerde met deze aanwinst, waarbij hij voorts de samenwerking prees tussen de bestu ren in het belang van de volksgezond heid. Na de heer Van Oorschot, sprak dokter H. P. Veening, namens de Kring Walcheren van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst in de plaats van dr. J. J. Okker, die plotseling verhinderd was. Dokter Veening gaf uiting aan de voldoening der medici over de totstandkoming van dit nieuwe paviljoen. De outillage dwingt respect af. Voorts werd het woord gevoerd door burgemeester A. H. S. Stemerding, na mens het bestuur van de „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren". Namens het architectenbureau Steen en Tuin- hof te Vlissingen bood de architect, de heer G. Tuinhof een fraaie electrisehe klok aan. In opdracht van de aanne mers, onder-aannemers en de firma, die zorgde voor de centrale verwar ming alsmede hun werkers werden twee etsen aangeboden van de Sint' Jacobstoren en van het standbeeld van Michiel de Ruyter. De zusters zorgden ook voor een verrassing door twee schilderijen met een Boulevard-gezicht en van het Bellamypark. De opening. Vervolgens begaven de genodigden zich naar het ziekenhuis, naar het rheuma-paviljoen om getuige te zijn van de officiële opening door de Com missaris der Koningin. Twee verpleegsters stonden voor de hoofdingang opgesteld. Mevrouw De Casembroot werd een fraai bouquet bloemen aangeboden en de Commissa ris kon de sleutels van de hoofdingang in ontvangst nemen om daarmede de deur te openen. De sleutels werden hem op de traditionele wijze, op een kussen, aangeboden. Er volgde een rondgang door het paviljoen en ver volgens bleef men nog enige tijd bij een op een ontvangst in het hoofdge bouw. Bevolking Stavenisse mag terugkeren. Voor zover er woonruimte is. De Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft thans, op voorstel van de burgemeester van Stavenisse, be slist, dat terugkeer van de nog ge- eva cueerde bevolking dier gemeente officieel is toegestaan, voorzover er woonruimte beschikbaar is. Voor velen is dit laatste nog een ernstige belemmering, zij zullen moe ten wachten tot de in aanbouw zijn de woningen betrokken kunnon wor den. Thans vertoeven nog ongeveer 250 inwoners elders. Collecten De collecte in de Ned. Herv. kerk te Scherpenisse gehouden voor de kerkvoogdij bracht 69,13 op. Aavertenue. Advertentie In de moderne huishouding komt het vaak - op'-minuten aan. Deze metalen Junghans keukenklok met minuteriteller kan bij het gebruik van pressure cookèr, weck- ketel, oven, wasmachine ènz. niet gemist worden. Ook keukenklokken in eenvoudiger uitvoering, met geglazuurde wijzer plaat vindt U in de Junghans-collec» tie. Steeds evenwel bevindt er zich achter de wijzerplaat zo'n prime Junghans uurwerk. Hat een Junghans keukenklok kookt en bakt U onder een goed gecsle/^nte. Tragisch overlijden. Toen Zaterdagmorgen te Brou wershaven een groep arbeiders aan het werk was aan de trambaan nabij Tchendersweg werd de heer Krijger lit Zierikzee plotseling onwel. De di reet ontboden arts dokter Terpsli- kon slechts de dood constateren. BRENGT UW ZENUWEN TOT RUST Er was overal enorm veel volk op de been. Rijen dik stonden de mensen langs de trottoirs en rondom de stoet verdrong zich een bonte menigte. Voorop gingen herauten en het pij- j perscorps Juliana. Daarna volgde de muziekvereniging Onda. Daarachter kwam een open rijtuig met enkele le- NIEUWE DIRECTEUR PROV. V.V.V. „Zeeland biedt meer perspectieven" In een Zaterdag te Vlissingen gehouden bestuursvergadering van de Provinciale Zeeuwse Ver. voor Vreemdelingenverkeer is, als opvolger van de heer E. Smit te Veere, benoemd tot directeur der P.Z. V.V.V. de heer G. W. Oskamp, thans directeur der V.V.V. Texel te Burg. De heer Oskamp is 42 jaar, onge huwd en N. H. Hij werd te Amster dam geboren en was na zijn school jaren en studie M.O. Lich. Opvoeding, aanvankelijk by het bankwezen werk zaam. Later werd hij gouverneur bij een familie te Dieren en gedurende de oorlogsjaren was hy daarnaast werkzaam als distributieambtenaar te Rheden in Gelderland. Na de oorlog ging hy korte tijd in de journalistiek, om in 1947 en '48 over te gaan naar de Martha-stieh- ting te Alphen a. d. Rijn, voor welke hij onder meer een propaganda-actie leidde. In 1948 werd de heer Oskamp be noemd tot directeur der V.V.V. Texel en hy heeft in deze functie een grote activiteit ontwikkeld. Texel heeft aan het toerisme een belangrijke bron van inkomsten. Ieder jaar brengen de gasten rond 2.500.000 op het eiland! De leider van het V.V.V.-werk is de laatste vijf jaren geheel zelfstan dig de heer Oskamp geweest. Hij had tot zijn beschikking een personeel van ten minste 3, ten hoogste acht man. PROPAGANDA. Reeds in 1948, in het najaar, wer den 100.000 folders vervaardigd in het Nederlands, Frans, Duits en En gels. Datzelfde najaar werden lezin gen gehouden in Antwerpen, Gent en Brugge over de schoonheid van Texel, terwijl contact werd opgenomen met de vertegenwoordigers van de A.N. V.V. te Antwerpen en Brussel. In 1949 werd dit contact herhaald en werd tevens contact gezocht met de AJN.V.V.-vertegenwoordiger in Zwit serland. Het propaganda-materiaal werd in dat jaar uitgebreid met een blad „Voor Vrienden van Texel", dat ten dele ook in het Frans en Duits ver scheen. Verder werd er een Zweedse folder uitgegeven, terwijl er een Zweeds en een Engels blad op stapel staat. Voorts werd er een actieve radio- propaganda gemaakt voor Texel. In 1949 hield de heer Oskamp een radio lezing voor de AVRO over „Mogelijk heden en moeilijkheden van de pen sionhouders in het a.s. vreemdelin genseizoen", terwijl er in 1950 een se rie lezingen voor de VARA volgde over het motto „Wees wys op reis". Verscheidene buitenlandse gezel schappen- gaven concerten op Texel, welke door de N.C.R.V. werden uitge zonden. Sedert 1952 is Texel opgenomen in de zgn. Waddén-concentratie. Van de ze organisatie, welke gemeenschap pelijk adverteert, folders uitgeeft, etc. is de ..eer Oskamp practisch de leider. BUDGET De heer Oskamp, die meer dan 14 jaar hopman bij de Ned. Padvinders vvas, een natuurliefhebbei is en graag schrijft, werkte op Texel met een ta melijk ruim budget. Hy startte in I GLORIEUZE INTOCHT. Zeeuwse hoofdstad bereidde de Sint uiterst hartelijk welkom. Duizenden kinderharten hebben in Middelburg Zaterdag luider gebonsd, toen Sint Nicolaas met zyn Zwarte Pieten wederom aan de Rouaanse kaai arriveerde. Statig kwam zyn boot aangedreven, de Spaanse vlag fier wap perend van de voorsteven, de Nederlandse driekleur van het achterschip, de muziekvereniging „Onda" speelde de traditionele liederen en uit volle borst zong dc jeugd mede. Een hartelijker en massaler welkom is de Goede Sint wel nimmer in de Zeeuwse hoofdstad bereid! Wethouder L. J. van 't Westende en de heer J. Dronkers Jr. betraden het schip om de Goede Heilige te begroeten namens de commissie van ont vangst. Vervolgens nam Sint Nicolaas met de baas van zyn Zwarte Pieten plaats in een door vier paarden getrokken open rytuig en nam de tocht door de stad een aanvang. den der commissie van ontvangt en dan het rytuig met de Goede Sint en Zwarte Piet, begeleid door zwarte pieten te voet en twee zwarte pieten te paard. In de Korte Noordstraat werd even gestopt bij de fruitzaak van de heer M. de Steur. Deze bood Sint Nicolaas een grote fruitmand aan, die even la ter door de Goede Heilige met andere versnaperingen werd overhandigd aan de directrice van het Gasthuis. In het Tehuis voor Ouden van Da gen zaten intussen de oudjes al ge spannen te wachten op de komst van de Sint. Zelfs de meer dan 80-jarigen bleken de Sinterklaasversjes nog niet vergeten. De oudste oudjes klapten er zelfs bij in hun handen. Toen de Goede Sint vroeg of zij allemaal wel braaf geweest waren, keken er een paar bedenkelijk en twee gaven rond uit toe, dat er wel eens wat aan ge mankeerd had. Naar het stadhuis Voort ging de triomftocht weer, nu naar het Stadhuis, waar zich een dichte menigte had opgesteld. Loco-burgemeester, wethouder A. J. Berenpas, begroette hier de Sint op het bordes van het Stadhuis met een rede, waarna hij zijn dankbaar heid uitsprak voor de komst van de Goed Sint naar Middelburg en voor het feit, dat de Spaanse heilige nog juist voor Sinterklaas de aanbeste ding van het nieuwe zwembad moge lijk had gemaakt. Sint Nicolaas beantwoordde de ze rede. Hij prees de actieve mid denstand en het gemeentebestuur: ieder jaar wordt de stad weer mooier! Met voldoening consta teerde de Sint, dat de Middelburg se jeugd en het gemeentebestimr braaf waren geweest. Tweemaal echter had hij van Zwarte Piet rapporten gekregen, die hem zijn voorhoofd deden fronsen: toen de brandweer vergat de brandkraan te sluiten en toen by een feestelij ke gelegenheid de vaderlandse driekleur ondersteboven van de Lange Jan had gewapperd Plechtig beloofde de loco-burge meester beterschap, waarna de Sint de jeugd de blijde mededeling deed, dat hij een schip vol cadeautjes had meegebracht en niet van plan was uïe weer mee naar Spanje te nemen! Nadat in het Stadhuis verversin gen waren aangeboden, werd de tocht voortgezet. En wederom overal dich te menigten langs de straten! Bij hotel t Raedthuys bood de eigenaar warme Bisschopwijn aan aan de Sint en de Zwarte Pieten. Het werd laat m de middag voor Sint Nicolaas in hotel De Nieuwe Doelen van een wel verdiende rust kon gaan genieten. Handelsbelang, de Middenstands Centrale, de winkeliers van Lange Delft, Burg, Vlasmarkt, Lange Viele en Kromme Weele, het gemeentebe stuur, Commander Child en een aan tal particulieren, die deze glorieuze ontvangst van de Sint mogelijk had den gemaakt, hebben alle eer van hun werk gehad! 1948 met een bedrag van 13.925, welk bedrag voor 1953 uitgroeide tot 26.125,en dus vrijwel verdubbeld werd. De reden, waarom de heer Oskamp Texel, waar hy een zeer geziene fi guur is en zijn werk hogelijk wordt gewaardeerd, wenst te verlaten, for muleerde hy zelf als volgt: 1. Zeeland trekt mij als eilanden- gebied; 2. Mijn contact met de A.N.V.V. en de provinciale directeuren wordt versterkt en 3. Mijn nieuwe werkkring biedt, hoewel mijn salaris op Texel ho ger lag, op de duur ongetwijfeld meer perspectieven en zal daar om ook meer bevrediging schen ken. De heer Oskamp werd aan de Prov. Zeeuwse V.V.V. warm aanbevolen door het dagelijks bestuur van de V.V.V. Texel, door de A.N.V.V. en door de Prov. Friese V.V.V. Advertentie VLOTTE OORKNOPPEN (zwart en parel) 0.90 VIAN CHETKN OPEN EN DASKLEM (in mooi étui) 1.50 12 BOWLPRIKKERS (Dierfiguren) 2.95 BROODZAAG (blijft immer scherp) 4.25 FRAAIE SCHEMERLAMP (zyden rokkap) 6.75 SCHOORSTEENKLEED (oud-Hollands) 9.50 12 GEBAKVORKJES (Gero-Zilmeta) 10.40 30-DELIG DRINKSERVEES (fraai geslepen) 19.90 MIDDELBURG. Vandaag Electro: „De schrik van de 2e compagnie", (alle leeftijden), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Het ge vloekte zeilschip", (14 jaar). 8 uur- Boekhandel Van Benthem en Jut ting: Antiek-tentoonstelling, 9—21 u. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Onzichtbare boei en", (14 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „Alles goed In de petoet", (alle leef tijden), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Susanne", (18 jaar).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2