PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN1 Volkerenkamer, het Lagerhuis van het Europese parlement Nationale slagersvakwedstrijd en -tentoonstelling te Goes BEIDE LANDEN MOETEN HUN TROEPEN TERUGTREKKEN DEMONSTRATIE VOOR EEN BETER ONDERWIJS IN ONS LAND 196e Jaargang-No. 282 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. abonnementsprijs 44 cent pe. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN week, 5.45 p. kw., fr. p. p. 5,70- per kw. Losse nummers 10 cent iaandag 30 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie max. 8 regelsi var 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51. telef- 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finiandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerljstr Z.erikzee. N. Bogcrdstr. C TOCH RESULTAAT OP CONFERENTIE. A ufo reed in Eugene O'Neill overleden. De Amerikaanse toneelschrijver Eugene O'Neill is Vrijdag te Boston overleden. O'Neill, die in 1936 de Nobelprijs voor letterkunde verwierf, stierf aan longontsteking. Hij was 65 jaar. Hij was reeds verscheidene jaren ziek. Door een soort verlamming was het hem vrywel onmogelijk geworden te schryven. Hij kreeg drie maal de Pulitzer prijs voor dramatische kunst, onder meer voor zijn stuk „Beyond the horizon." Zijn dochter Oona is gehuwd met Charles Chaplin. Studiecommissie moet details van statuut uitwerken Minister Bidault heeft Zaterdag nog de slotzitting meegemaakt van de Haagse conferentie van de Europese ministers van Buitenlandse Zaken. De ministers besloten tot de vorming van een studiecommissie, die de de tails moet uitwerken van een Europees statuut. Deze commissie, die in Pa rijs zal zetelen, moet tegen 15 Maart haar rapport aan de zes ministers indienen en daarna zal op 30 Maart in Brussel de volgende ministerconferen tie worden gehóuden om de volgende stap op weg naar de vorming van een Europese gemeenschap te nemen. Goedgekeurd werd de vorming van een volkerenkamer, die verkozen zal worden volgens het algemeen rechtstreeks kiesrecht. De ministers werden het voorts eens over het beginsel van de oprichting van een enkel Europees Hof. Ter conferentie verklaarde men, dat het van zeer grote betekenis is, dat de ministers tot overeenstemming kwa men inzake de vorming van een z.g. „volkerenkamer", die het Lagerhuis van het Europees parlement zal zijn. Ten aanzien van de grondprincipes van de Europese politieke gemeen schap is niet alleen geen overeenstem ming bereikt maar men heeft deze zaak eenvoudig naar een studiecom missie verwezen. Er is ook nog steeds geen eenstemmig gevoelen of er wel een Europese Senaat moet komen en of haar taak niet beter kan worden overgenomen door de raad van natio nale ministers. De Parijse studiecom missie krijgt harde noten te kraken. Een commissie van rechtsgeleerden zal de kwesties onderzoeken, die sa mengaan met de oprichting van een Europees Hof. Over het complex van economische vraagstukken, waaron der de mogelijkheid van een gemeen schappelijke Europese markt, is slechts summier gesproken. De studiecommissie zal het midden moeten vinden tussen de Franse en Nederlandse opvattingen. Voorzitter is Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, hetgeen overigens voor Nederland nu niet een uitgesproken voordeel is, omdat juist de voorzitter van een internationale commissie vaak minder gelegenheid heeft om het standpunt van zijn delegatie met kracht te verdedigen. De Saar-Kwestie. In hotel De Witte Brug hebben de ministers Bidault en Adenauer nog ge confereerd over het Saarprobleem. Hun gezichtspunten, aldus het nader hand uitgegeven communiqué, zijn na der tot elkaar gekomen. Verder over leg volgt ter gelegenheid van de zit ting van het comité van de ministers van de Raad van Europa op 11 Decem ber a.s. in Parijs. Even vóór de opening van het nieuwe rheuma-paviljoeu. Een verpleegster biedt mevrouw De Casembroot bloe men aan en de Commissaris der Ko ningin ziet reeds de sleutels voor de deur van de hoofdingang van liet. paviljoen. Op de achtergrond, de voor zitter va/n het bestuur van ,JSethesdu" de heer J. Moll. Foto P.Z.CJ Gouwe Zes inzittenden omgekomen. Zondagmiddag omstreeks één uur is te Waddinxveen in een bocht door het springen van een band een per sonenauto in de Gouwe gereden. Dte zes inzittenden kwamen om het le ven. De auto werd bestuurd door de 49-jarige W. V., afdelingschef van de Hispano-Suiza fabrieken te Bre da. In de auto bevonden zich voorts zijn vrouw mevr. M. I. V.B„ 49 jaar. de heer A. de W„ bankbedien de en zijn echtgenote mevr. C. A. de W.G., 58 jaar, hun dochter H. P. de W winkeljuffrouw. 22 jaar en haar verloofde L. B.. analyst. 25 jaar. De families V. en De W. waren vroeger buren. Sindsdien hebben zij regelmatig contact onderhouden. Zij waren op weg naar een getrouwde dochter van de heer en mevrouw V. te Badhoevedorp. Twee in de buurt wonende mannen werden gewaar schuwdZij sprongen onmiddellijk te water en sloegen een ruit stuk om de inzittenden te bevrijden. Deze ble ken inmiddels al te zijn overleden. NIEUW VOORSTEL VAN TITO. Feest in Eindhoven. Hoogspoor in gebruik genomen. Eindhoven heeft Zaterdag feest gevierd met het in gebruik nemen van het hoogspoor". Zaterdagmor- f;en vertrok een ouderwets stoom- reintje naar Boxtel. De Spoorweg harmonie speelde „Het vliegende wiel", een definitieve afscheidsgroet aan de oude tijd. Later arriveerde in Boxtel de feesttrein uit Den Haag met onder de passagiers, de presi dent-directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, de ministers Witte en Van der Kieft en vele andere autoriteiten. Boven het eerste viaduct in de hoogspoorbaan stopte de trein. Ir. Den Hollander onthulde daar een gedenksteen. Namens de Eindhoven- se fabrikanten bood ir. F. Philips een oorkonde aan de directie N.S. aan met de mededeling, dat zij als blijk van dankbaarheid voor de grote voortvarendheid, waarmede de spoor wegen het verkeer in de stad „uit zijn kluisters" heeft verlost, een beeld houwwerk van de oud-Eindhovense kunstenaar Willy Mignot voor het nieuwe nog te bouwen station aanbie den. Tenslotte kwam men aan op de nieuwe perrons van het hoogspoor in Eindhoven. Ir. Den Hollander kreeg een zoen van een Eindhovens meisje en het werd een waar feest van Brabantse gemoedelijkheid en poëzie. Na deze grootse ontvangst volgde een grote optocht door de stad. In een praalwa gen zat een professor die uitreken de, dat de Woenselse overwegen 9.000.000.000.2 uren aan wachten kostte. In de stad brandde des avonds de feestverlichting. Met het doorkappen van een worst opende burgemeester Ten Kate Zater dagmiddag de nationale slagersten toonstelling „Slatogo" 1953 te Goes (Foto P.Z.C.). Mossadeq in hongerstaking. De Perzische oud-premier, dr. Mos sadeq, is Zaterdagavond in honger staking gegaan. Hij heeft gezegd, bin nen drie dagen dood te zullen zijn. Rapporten over Antillen en Suriname. De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft ondanks bezwaren van Nederlandse zijde een resolutie aangenomen met 33 tegen 13 stem men bij zes onthoudingen waarin Nederland verzocht wordt voort te gaan met het zenden van rapporten over de toestand op de Antillen en in Suriname. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schurmann, zeide, dat zijn regering het verzoek zou negeren. Tito legde zijn verklaring af ter ge legenheid van de herdenking van de vorming van de voorlopige pro-com munistische regering te Jacje, tien jaar geleden. Wel aanvaardbaar voor Rome Maarschalk Tito heeft een beroep gedaan op Italië zijn troepen terug te trekken van de Joego-SlaviscliItaliaanse grens, daar het ook het eerste was om troepen te sturen. Joego-Slavië was eveneens bereid de troepen te rug te trekken. Dit voorstel wordt te Rome aanvaardbaar geacht. De troe pen zouden binnen enkele dagen kunnen worden teruggetrokken. Overigens noemde men een terugtrekken binnen acht km. van de grens onvoldoende. De maarschalk waarschuwde voorts de Westelijke Geallieerden geen haard van toekomstige conflicten tussen Ita lië en Joego-Slavië te scheppen. Joe go-Slavië is bereid een conferentie bij te wonen, indien het er van overtuigd is, dat het besluit der Geallieerden om de zóne „a" van Triëst aan Italië over te dragen, niet in zijn geheel zal wor den uitgevoerd. De Italiaanse president zond maar schalk Tito zijn gelukwensen evenals Wovosjilof, de president van de Sow- jet-Unie. In Moskou woonde Gromy- 'kó eèn receptië by op de ambassaaë van Joego-Slavië. Onderhandelingen in Indo-China Verklaring van Ho Tsji Minh. Volgens bet Zweedse blad „Ex pressen", dat een telegrafisch vraag gesprek had met Ho Tsji Minh, zou deze leider van de communistische opstandelingen in Indo-China, be reid zijn tot onderhandelen. Frank rijk zou de onafhankelijkheid moeten erkennen van de volksrepubliek Vietminh. Ook wil hij wel buiten landse hulp aanvaarden. In Parijs wijst men er op. dat er wel midde len zijn voor een officieel contact via de Zweedse ambassade in Pe king. Sint Nicolaas in het Stadhuis te Mid-Dronkers, de Goede Sint en Zwarte delburg. Van links naar rechts: Loco J Piet. burgemeester Berenpas, de heer J. ONWAARDIGE TOESTAND. Ernstig tekort aan leerkrachten en schoollokalen In Utrecht is Zaterdag een demonstratieve vergadering belegd door de Nederlandse Ouderraad openbaar lager onderwijs, de Nederlandse Onder wijzersvereniging, de Vereniging Volksonderwijs, die door 8000 belangstel lenden, onderwljs-pcrsoneel en ouders werd bezocht. In een resolutie wordt als het oordeel van deze vergadering uitgesproken, dat de oneenvolgende regeringen nalieten voldoende maatregelen te nemen om hef ernstig tekort aan schoollokalen en leerkrachten te bestrijden. Er dreigt een chaos te ontstaan zoals het onderwijs sedert 3920 nog niet heeft gekend. Reeds nu zijn duizenden klassen volgepropt met een onver antwoord hoog aantal leerlingen. Het aantal leerkrachten is totaal onvoldoende, aan schoolruimte ont staat een groot gebrek. Deze voor Ne derland onwaardige toestand moet zo snel mogelijk beëindigd worden, waar toe men een beroep doet op regering en volksvertegenwoordiging. De bijeenkomst werd gehouden in de Beatrix- en Irenehallen en ook be zocht door vertegenwoordigers van politieke partijen. De minister van onderwijs is niet aanwezig, aldus de voorzitter, de heer R. van Gaasbeek, met het oog op het karakter van deze vergadering (tekenen van afkeuring). „SLATOGO 1953" GEOPEND. Aantrekkelijke en vooral „smakelijke" expositie „Slatogo" 1953, de nationale slagerstentoonstelling in de zalen Krijger te Goes, opende Zaterdagmiddag haar poorten- Onder de tonen van het „Wil helmus", gespeeld door het muziekkorps „Euphonia", gingen de vlaggen in top en op wel zeer originele en toepasselijke wijze verrichtte de burge meester van Goes, mr. W. C. ten Kate, later de officiële opening. De toe gang tot de expositie-ruimte was namelijk symbolisch afgesloten met een oranje lint, waaraan in het midden, op een miniatuur hakblok, een worstje rustte. De traditionele schaar was thans verwisseld voor een blinkend slagerskapmes en met een fikse slag, welke het worstje deed splijten, nam burgemeester Ten Kate de „laatste beletselen" weg. De talrijke genodigden konden hierna de expositie bewonderen, welke niet alleen door de her komst van de honderden inzendingen, doch evenzeer door de kwaliteit van het tentoongestelde, een waarlijk landelijk cachet heeft gekregen. De organisatoren zijn er in geslaagd door een goede opzet en een verzorg de inrichting, deze tentoonstelling tot een evenement te maken, dat niet al leen de belangstelling van de slagers verdient, doch evenzeer voor de con sument aantrekkelijk en belangwek kend is Vooral de expositietafel waar de inzendingen van de deelnemers aan de vakwedstrijd zijn uitgestald, zal bij het grote publiek grote bewondering trekken. Zo valt er o.m. een pronkstuk van vakbekwaamheid te bewonderen: het standbeeld van Michiel de Ruyter, uit vet gemaakt door een Domburgs sla ger. Vóór de openingsplechtigheid wer den de genodigden in de beurszaal van hotel „De Korenbeurs" officieel ont vangen Burgemeester Ten Kate sprak hier een welkomstwoord, waarbij hij wees op het belang van deze tentoon stelling niet alleen voor Goes, doch ook voor de omgeving. Alles te doen, wat mogelijk is, om het typisch agra risch karakter van deze streek te ver stevigen, kan slechts tot aller voordeel zijn. Burgemeester J. D. Jansen van 's- Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Abts- kerke onderstreepte deze woorden, mede namens zijn aanwezige collega's van de nabuurgemeenten. Hij hoopte dat de uitnodiging tot bijwoning van deze opening, het begin zal zijn van een verdere en nauwere samenwer king tussen Goes en de buitengemeen ten. Hierna begaven de genodigden zich naar de tentoonstellingszalen. De voorzitter van de regelingscommissie, de heer J. D. de Jonge, sprak daar eerst een dankwoord tot alle instan ties en personen, die door huD loyale medewerking bij de voorbereidingen het tot stand komen van deze natio nale tentoonstelling mogelijk hadden gemaakt. Vervolgens was het woord aan de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, voor het uitspreken van de openingsrede. Goes als snel groeiende gemeente is haar centrum positie bewust en juicht daarom elk initiatief toe om de stad en streek vooruit te helpen. Het stemt tot vol doening, dat de vorig jaar opgezette slagerstentoonstelling, welke zich tot Zeeland moest beperken, thans tot een nationale expositie kon uitgroeien. Hij hoopte dat deze wedstrijd en tentoon stelling stimulerend zal werken voor de slagers om met sportieve rivaliteit hun vakbekwaamheid op te voeren en dat het publiek hier een goede indruk zal krijgen van wat de slagers pres teren. Na de officiële opening en de rond gang van de genodigden, sprak de oud-directeur van de Vereniging voor Slagers-vakonderwijs, dr. Cuyper, nog woorden van hulde voor deze geslaag de tentoonstelling. Vergeleken bij vo rig jaar is een belangrijke vooruitgang te constateren, ook bij de Zeeuwse slagers. De wedstrijden hebben een grote opvoedende waarde voor het op voeren van het vakmanschap. In Zee land is de bereiding van fijne vlees waren ook belangrijk vooruitgegaan. Dit is niet alleen van belang voor de slagers zelf de jaaromzet van fijne vleeswaren bedraagt in ons land 80 millioen kg., waarvan 69 millioen kg. door de slagers bereid doch ook voor de agrarische bevolking, dat het vee kweekt. De voorzitter van de regelingscom missie, de heer J. D. de Jonge, sprak tenslotte nog een dankwoord. Op de eerste dag werden ruim 800 bezoekers geteld. De tentoonstelling zal vandaag en morgen nog geopend zijn, terwijl zoals bekend Dinsdag te vens de Zuid-Bevelandse rundveefok- dag en vetveemarkt nog de nodige be drijvigheid zullen brengen. Ook de staatssecretaris was niet aan wezig. De heer J. C. de Glopper merk te op, dat veel ouders van het bijzon der onderwijs naar dit congres kijken, „omdat wij zeggen, wat zij ook den ken". Spreker uitte critiek op het zeer onvoldoende kleuteronderwijs- De la gere scholen hebben soms klassen met meer dan 60 leerlingen. Ook laakte hij het gebrek aan gymnastieklokalen. Men zou al blij zijn als een klas niet meer dan 35 leerlingen had.. De ka raktervorming van de jeugd komt in het gedrang. De kleinste gemeenten zitten met de grootste moeilijkheden. Een andere spreker, de heer Alb. Boo- Siard, hoofdbestuurder van de NecL nderwijzersvereniging, wees er op, dat er in Nederland 30.000 klassen zijn met een leerlingental boven de 40. In 1930 was 27 procent van de begroting bestemd voor het onderwijs, nu in 1954 nog geen negen procent. Volgens de Grondwet is het onder wijs onderwerp van aanhoudende zorg voor de regering. Men maakt er nu van, dat het onderwijs de regering voortdurend een zorg zal zijn (ge lach). De heer P. van Thuijl, alge meen secretaris van Volksonderwijs, wees er o.a. op, dat er thans geregeld per jaar 50.000 kinderen meer gebo ren worden dan vóór de oorlog. Dat betekent, dat er elk jaar zeker 250.000 schoolkinderen meer zullen zijn dan vroeger. Het overcompleet aan onder wijzers, dat minister Cals vreest, is maar een fabeltje. Spreker uitte voorts tal van wensen op onderwijsgebied. Brits beleefdheidsbezoek bij Malenkof. De nieuwe Britse ambassadeur in Moskou, sir William Hayter, heeft Za terdag met de Russische premier, Ma lenkof .gedurende twintig minuten in een vriendschappelijke sfeer gespro ken over internationale kwesties. De Sow jet-minister van buitenlandse za ken, Molotof, woonde het onderhoud bij. VERWACHT. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Veranderlijke bewolking met van het Westen uit enige regen of mot regen. Matige tot krachtige en in het Noorden tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. zon en maan: 1 December. Zon op 8.25 onder 16.32 Maan op 3.07 onder 13.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1