Minister Zijlstra voorzichtig maar geen pessimist w ECONOMISCHE INTEGRATIE ONDER DRUK VAN E.D.G. Y00RAL IN GELDERLAND IS DE TOESTAND CRITIEK Afwikkeling Oorlogsschade Hc ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COUKAN7 GUNSTIGE ECONOMISCHE SITUATIE Spoedig een middenstandsnota; verdediging van de P.B.O. Twe r had minister Zijlstra Vrijdagmiddag nodig zijn staatssecre taris Veldkamp verbruikte een uur en minister De Bruijn voegde er nog eens anderhalf uur aan toe in totaal dus vier en een half uur ononder broken spreken allemaal om de begroting van Economische Zaken voor 1954 en de P.B.O. te verdedigen. Prof. Zijlstra is een knap econoom. Dat bleek wel overduidelijk tijdens de wetenschappelijke inleiding, die hij hield alvorens op de hem gestelde concrete vragen te antwoorden. Het deed hem goed, dat hij optimistische klanken kon laten horen. Op de verschillende terreinen van het economisch leven zijn en worden gunstige resultaten be reikt. Dat wil echter niet zeggen, dat deze situatie zich zal handhaven. Kenmerkend is, dat in de economische literatuur meer en meer het woord „depressie" opduikt. De bewindsman was het echter niet eens met hen, die nog geloven, dat een periode van sterke opbloei noodzakelyk door een die pe neergang wordt gevolgd zoals de oude theorie van de Cyprische be weging der conjunctuur altijd lieeft geleerd. In vergelijking met vroeger, toen deze leer nog opgang deed. is de toe stand. thans wezenlijk anders. Er zijn veel meer stabiliserende facto ren. Dit betekent niet, dat wij nu met volkomen gerustheid de toe komst kunnen afwachten; er zijn nog altijd externe factoren een geringe economische teruggang in Amerika blijft in Europa niet zon der invloed, zij beperkt vooral de Amerikaanse import die het Ne derlandse economische leven beheer sen. Als evenwichtig geleerde ont hield prof. Zijlstra zich van voor spellingen. WEDSTRIJD Be innerlijke aandrijving tot arbeids prestaties hangt van tal van omstan digheden af. Geeft u iemand een dyna mometer in de hand teneinde zijn knijpkracht te meten, dcm. zullen de prestaties van de proefpersoon beter worden wanneer u hem de gemeten resultaten meedeelt, want hij begint dan als liet ware een wedstrijd 'niet zichzelf. Het is juist dit wedstrijdele ment waardoor de mens wordt aange spoord in vele takken van sport pres taties te leveren die bij geen enkele andere arbeid worden bereikt. Verrichten Marathonlopers, die ruim 1(2 km in ongeveer 2V2 uur afleg gen, zeer bijzondere prestaties, die in geleverde arbeidsenergie ongeveer ge lijk staan met de zware arbeid die in een volledige 8-urige arbeidsdag kan worden verricht, de opmerkelijkste zware arbeid in korte tijd wordt echter geleverd door de korte-afstandlopers. Gedurende enkele seconden worden door de athleet die 100 meter in iets méér dan 10 seconden loopt, 8% pk geleverd, welke prestatie hoe zonderling het ook moge klinken door het lichaam grotendeels „op de pof" wordt verricht! Laten we wat duidelijker zijn. Ge durende de arbeid vormen de spieren melkzuur, dat zo snel mogelijk moet worden gebonden om de schadelijke werking te beperken, want deze stof is voor de spier vergif. Het onschade lijk maken van melkzuur kan op twee manieren geschie den, n.l. door ver branding met zuurstofof door binding met de re serve aan alcali, ivaarover het li chaam beschikt. By de 100- en 200 meter loop dus bij bijzonder sterke inspanning van het lichaam kan 1/ gr melkzuur per se- conde worden gevormd, voor welker verbranding ongeveer 3 liter lucht no dig is. Geen enkele athleet is echter in staat S liter lucht per seconde naar binnen te zuigen, noch is het bloed bij machte y2 liter zuurstof per seconde te verwerken. Verbranding van het melkzuur kan dus niet plaats vinden. Vandaar dat korte-afstandslopers ge durende de loop slechts 'n enkele keer ademhalen: de zuurstoftoevoer is toch niet voldoende om de verbruikte energie aan te vullen. Zij lopen dus „op de pof" en wel op de alcalireserve in hun lichaam, die in het gunstigste geval voldoende is om 11(0 gr. melk zuur te binden. Be rekening wordt dan bijzonder eenvoudig, want wanneer by maxima le inspanning gr melkzuur per se conde wordt gevormd, is de 1.1(0 gr alcalireserve in het lichaam toerei kend voor 35 seconden maximale in spanning. Ban is de volledige uitput ting bereikt. Bij elke afstand waarbij deze 35 seconden overschreden wor den moet de athleet beginnen te l :von. van zijn inkomen, d.w.z. zijn snelheid moet afhankelijk zijn van de hor zl- heid lucht die hij zich kan verschaf fen, zodat verbranding van melkzuur plaats vindt. Eerst op het eind, dus bij de eindspitrt, is het hem vergund zijn alcalireserve aan te spreken en zich uit te putten (waarbij dus het melk zuur niet verbrandt, maar gebonden wordt). Begint hij te vroeg aan deze eindspurt, dan haalt hij de eindstreep niet, doet hij het. te laat, dan had hij betere prestaties kunnen leveren. Bat de zoeven genoemde 35 secon den inderdaad zo ongeveer de limiet is, gedurende welke tijd het lichaam uit de reserves kan putten, blijkt dui delijk uit de recordtijden over 100 me ter (10.2 sec), 200 meter (20.3 sec.) en 1(00 meter (1(6 sec.). Beze laatste afstand kan onmogelijk op volle snel heid worden gelopen, omdat de fatale 35 sec.-grens wordt overschreden, waardoor de gemiddelde snelheid aan zienlijk lager komt te liggen dan bij 100 en 200 mater. Juist in verband met de 35 sec.-grens wordt 300 meter practiscli nooit gelopen. Maar nu iets anders: een wild ko nijn kunt u aan de oren optillen en ge ruime tijd aldus met de kop omhoog en het lichaam omlaag laten hangen. Een tam konijn sterft in die houding reeds na 10 of 20 minuten. Zonder ling II. Pêtillon. Snelle bevolkingsgroei Wat ons land betreft wijdde hij vooral aandacht aan de structurele situatie en met name aan de snelle groei van de bevolking. Aanbeveling verdient het volgens de bewindsman om tot een meer gespreide industrie financiering in ons land te komen. Hij hoopte een oplossing te vinden voor een doelmatige difl'irentiatie in de lonen, doch voegde er aan toe, dat wij nimmer uit het oog mogen ver liezen, dat Nederland met zijn lonen concurrerend moet blijven. Neder land heeft op het ogenblik een devie zen-reserve. Maar of deze nu be schouwd moet worden als een buffer tegen onvoorziene moeilijkheden, of dat hij nodig is als conjuncturele re serve en daarom hoog opgevoerd moet worden, betwijfelde hij. Voor een effectieve bestrijding van de werkeloosheid van enige honderddui zenden arbeiders gedurende enkele jaren, zou al 3 a 4 milliard nodig zijn. Wel is als rugdekking een be hoorlijke deviezenvoorraad gewenst. Wat de export aangaat volgt Ne derland nauwlettend wat er gebeurd en gaat het steeds na, welke tegen maatregelen eventueel getroffen die nen te worden. Hij kon niet zeggen hoeveel geld precies beschikbaar ge steld za.1 worden om „knelpunten" in onze uitvoer op te heffen. Het prijs niveau van onze goederen is in geen geval een wezenlijk knelpunt. Benelux Met genoegen constateerde de mi nister, dat een sfeer van vertrouwen het Belgische en het Nederlandse bedrijfsleven zij is de grondslag van door de regeringen te nemen maatregelen sterk groeiende is. Op een vraag naar de salarissen, die worden uitbetaald op het secretari aat van de Nederlands-, Belgisch-, Luxemburgse douane-unie, antwoord-' de prof. Zijlstra, dat de salarispot 40 uitmaakt van het totale bud get. De salarissen zijn door de drie regeringen gemeenschappelijk vast gesteld en zijn gebaseerd op de Bel gische Rijksschaal voor gelijkwaar dige functies. De secretaris-generaal verdient 340.000 Belgische francs, een chauffeur 49.000 en een secreta resse 76.000. De Nederlandse rege ring is niet bereid op deze regeling terug te komen. Naaf aanleiding van vragen over de Kolen- en Staalge meenschap zei de minister o.a., dat in ons land een kartel wetgeving zal worden ingevoerd met de wet op de economische mededinging en dat aan de hoge autoriteiten ter beoordeling staat, hoelang een bijdrage aan de Belgische mijnen gegeven zal wor den. Handig kaatste de bewindsman tenslotte de bal terug toen hy aan de heer Schmal, die hem venveten had te veel vreemde woorden te ge bruiken. een korte opsomming gaf van de vreemde woorden, die deze zelf in zijn speecbje had gebezigd.... Middenstandsnota Staatssecretaris dr. Veldkamp kon digde op vrij korte termijn de toege zegde middenstandsnota aan. Zij is nagenoeg gereed en wordt dan naaf de raad voor economische aangele genheden gestuurd. Hij beoordeelde de situatie van de middenstand niet zo ongunstig als men algemeen be weert. Bij een in 1950 onder 1000 middenstanders gehouden onderzoek (Vervolg op pagina 11). Het Wereldgebeuren DUEL IN TWEEDE KAMER Tonnen hooi, 200 stuks vee en kost baar materiaal verbrandden, tijdens een hevige brand in de Union Vcrbe- waar plaatsenin Springfield. De brand breidde zich zo snel uit, dar de brandweer vrijwel machteloos stond voor het om zich heengrijpende vuur. Drs. Nederhorst verdedigt zich tegen Blaisse Zoals verwacht mocht worden, heeft het Tweede Kamerlid drs. Ne derhorst van de P.v.d.A. de scherpe aanval, die door nir. Blaisse van de K.V.P. en dr. Schouten van de A.It. op hem gericht was, krachtig gepa reerd. Hy kreeg hiertoe de gelegen heid, aan het slot van de Vrijdag middag door de Tweede Kamer ge houden vergadering. De heren Blais se en Schouten hadden aan Irs. Ne derhorst verweten, dat hij in strijd met het officiële Nederlandse stand punt geen overwegend bezwaar had tegen het maken van een begin met de Europese politieke integratie zon der dat daarmede de vorming van een Europese economische gemeen schap gepaard gaat. Niet wij, de soialisten aldus de heer Nederhorst huldigen de op vatting, dat de politieke integratie los gedacht kan worden van de eco nomische, maar juist de heer Blais se en de K.V.P. doen dat. Bij de heer Schouten meende de heer Nederhorst was een misver stand in het spel. Voor de P.v.d. han gen de politieke en economische inte gratie onverbrekelijk samen. De2e zienswijze zullen de Nederlandse so cialisten blijven verdedigen, voegde hij er aan toe. Weinig animo Tussen de lieer Blaisse en mij, al dus drs. Nederhorst, bestaat een dui delijk verschil van mening. Hij had niet meer gedaan, dan er duidelijk de aandacht, van de Kamer op vestigen: dat de andere landen allerminst staan te/ trappelen om tot economi sche integratie te komen. Zij willen haar misschien nog wel aanvaarden om tot realisatie van de Europese Defensie Gemeenschap te geralten, maar liefst zien zij er geheel van af. De economische integratie schijnt slechts een kans te krijgen onder de druk van de E.D.G.vooral ten aan zien van Frankrijk is dat het geval. Op dit gevaar had drs. Nederhorst naar hij beweerde, willen wijzen. Hij betreurde het, dat de Kamer dit heeft willen bestempelen als in af wijking van het Nederlandse stand punt. Drs. Nederhorst betoogde ver- TEKORT AAN DRINKWATER aanleg waterleiding versnellen Op tal van plaatsen in het land dreigt een ernstig tekort aan drink water, een gevolg van het fraaie maar zeer droge herfstweer. Het water in de rivieren heeft een uiterste lage stand bereikt en op het platteland zijn de drinkwaterbakken bijna tot de bo dem toe leeg. Het ernstigst is de toe stand waarschijnlijk in de tussen en by de rivieren gelegen delen van Gel derland. Drie waterleidingmaatschap- pijen hebben minister Suurhoff tele grafisch verzocht de aanleg van wa terleidingen te versnellen. Erkend wordt ,dat onmiddellijk voorzieningen in de huidige noodtoestand onmogelijk moeten worden geacht. In het telegram aan de minister, dat op verzoek van de betrokken gemeen ten is verzonden, wordt op de ernstige toestand gewezen. Zo moet de bevol king van Herwijnen water betrekken uit ..wielen", die door de lage water- Onderwijs aan Ambonezen Vergoeding door 'net Rijk aan de gemeenten De minister van O.K. en W. acht hei, niet billyk, dat de aan het ver blijf van de Ambonezen in ons land verbonden onderwijskosten gedeelte lijk op de gemeenten, waar toevalli gerwijze een woonoord van de Am bonezen is gevestigd, worden afge wenteld. De minister is bereid in de nood zakelijke kapitaalsuitgaven die reeds stand vervuilen. Te Beneden-Leeuwen wordt niet gezuiverd water ge distribueerd via de buizen van de in aanleg zijnde waterleiding. In de Sta tionsstraat te Heerlen halen de bewo ners water uit een pomp, die alleen nog maar 's morgens funcionneert. Deze voorbeelden worden gegeven om aan te tonen, dat de aanleg van goede waterleiding prioriteit verdient. Ook de veehouders in Gaasterland hebben met grote moeilijkheden te kampen- De drinkwaterbakken zijn bijna leeg en ook de welputten leve ren ten gevolge van droogte maar weinig meer op. Vooral nu de staltijd voor het vee is aangebroken geeft dit bijzondere overlast. De gemeenteraad van Gaasterland verwierp in 1938 het plan tot aansluiting op de waterlei ding. Nationaal rheumafonds Plannen voor campagne Naar wij vernemen bestaan er plan nen tot de stichting van een natio naal rheumafonds. Door de federatie van maatsehappijziekenfondsen, die het initiatief genomen heeft, worden zo mogelijk in samenwerking met de andere ziekenfondsorganisaties plan nen uitgewerkt, om met medewer king van alle daartoe in aanmerking komende instanties te komen tot een grootscheepse nationale campagne. De campagne beoogt het bijeen brengen van financiële middelen voor de vorming van een nationaal rheu mafonds. De taak van het fonds zou bestaan in het bevorderen van re- searchwerk en door financiering van de stichting van speciale rheumakli- nieken, de voorwaarden te scheppen werden gedaan, een 'vergoeding te j voor de behandeling van de vele verlenen. Deze zal zó worden gere- j rheuma-patiënten die nu nog thuis geld. dat de gemeente geen financië- verpleegd moeten worden. Ie schade ten gevolge van dit onder- Het is niet de bedoeling uit het wijs zal lijden. De overige uitgaven j fonds de verpleeggelden te putten, zoals vergoedingen van de materiële Hiervoor ligt een speciale taak vveg- exploitatiè en het vakonderwijs, kan t gelegd voor de ziekenfondsen zelf. de gemeente declareren bij het de- Opgemerkt zij, dat er reeds een partement van O.K. en W., voorzo- rheumafonds, het Jan van Breemen- ver zij tenminste uitgaan boven het 'onds, bestaat. Hiermee zou wellich der. dat juist het standpunt van de Nederlandse Katholieken het Franse heel dicht nadert. Ten bewijze daar van haalde hij uit een verleden jaar bij de behandeling van de begroting door mr. Blaisse uitgesproken rede een passage aan, waaruit blijkt, dal- deze politieke integratie op beperkte schaal en onder bepaalde omstandig heden mogelijk achtte zonder econo mische integratie. Hij liet dus zelf het verband los en heeft deze lijn nu doorgetrokken sterk betreurde de heer Nederhorst het. dat mr. Blaisse de zaak in een sfeer van politieke onrust heeft geplaatst, omdat hij Nederland daarmede f - heeft bewezen. geen dienst Ouden van Dagen vragen een kolentoeslag Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond voor Ouden van Dagen heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid verzocht de ou den van dagen, die een uikcring ont vangen volgens de Noodwet-Ouder domsvoorziening, een toeslag te ver lenen, naast de toeslag welke door gemeentelijke diensten van sociale zaken wordt verstrekt. Voor 1940 werd b.v. te Rotterdam t 1 per week kolengeld verstrekt. Men kon dan 26 eenheden eierkolen betrekken. Thans wordt f 3,20 kolen- geld verstrekt, waarvan men slechts ongeveer 14 eenheden eierkolen kan betrekken. Tempo niet sneller De minister van Financiën deelt in de memorie van antwoord mede. De schatting in de millioenennota van de per 31 December 1954 nog resterende verplichtingen inzake de oorlogscha- de op minder dan f 2 milliard heeft deels betrekking op reeds vastgestel de bedragen, deels op bijdragen, waar van de vaststelling nog moet geschie den. Naar het zich laat aanzien, zal de afwikkeling van de schade in de pu- Ronde van Nederland van 26 April tol en met 3 Mei De data van de Ronde van Neder land zijn door het Kalendercongres van de Union Cycliste Internationale vastgesteld op 26 April tot en met 2 Mei van het volgend jaar, data welke precies samenvallen met de 6e inter nationale Tulpenrallye. De eerste klassieker van het wie- lerwegseizoen, MilaanSan Remo werd bepaald op 19 Maart. De overi ge data van de belangrijkste klassie kers werden als volgt vastgelegd: 22 Mei13 Juni Ronde van Italië, 8 Ju li 2 Augustus Ronde vaii Frankrijk, 5 September BordeauxParijs, 21 September2 October eventueel Ronde van Europa. De Route de France voor amateurs werd vastge steld van 26 Juni tot 4 Juli. Marine luchtvaartdienst Ingesteld Is de functie van com mandant marineluebtvaartdienst. Binnenkort zal zij worden vervuld door kapitein ter zee vlieger J. M. van Olm, die echter tevens zijn te genwoordige functie, commandant van het marinevliegkamp Valken burg, zal blijven vervullen. Kapitein-luitenant ter zee vlieger A. J. de Bruyn is ontheven van de functie van eerste officier van het marinevliegkamp Valkenburg. Hij is belast met de voorbereiding van de functie van chef van de staf van de commandant marineluchtvaartdienst en is aangewezen deze functie te zij ner tijd té vérvullen. Breda als lichtstad. Een lieflijke fee verscheen Don derdag in de receptiezaal van het Bredase stadhuis, waar B. en W. bij een waren met 19 afgevaardigden van de diverse straten, die meedoen aan de lichtstad-actie. Zij werd door burgemeester Kortmann welkom ge heten. De fee deelde mee dat zij naar Breda was gekomen om de lichtjes in de stad te ontsteken. Even daarna begaf het gezelschap zich naar het bordes op de Grote Markt, waar de lichtfee jnet haar toverstaf een ver sierde schakelkast aanraakte, waar op plotseling de gehele Markt in het licht baadde. Immunisatie militairen De minister van Oorlog en van Ma rine heeft een commissie ingesteld, die hem advies zal moeten uitbren gen omtrent de noodzakelijkheid van iet opleggen aan militairen van de verplichting zich, ter voorkoming van optreden of verspreiding van ziekten in de strijdkrachten, aan revaccina- tie tegen pokken en aan iedere ande re inenting en herinenting te onder werpen. Pinocchio-standbeeld Twee Italiaanse beeldhouwers. Emi- lio Greco en Venturino Venturi. heb ben samen de eerste en tweede prijs gekregen, (ongeveer negenduizend gulden) voor hun ontwerpen voor een standbeeld van Pinocchio in Pescia. de woonplaats van Carlo Collodi, de geestelijke vader van de sprookjes- bliekrechlelijke sector hoogstwaar schijnlijk nog een aantal jaren na 1960 vergen. Voor de privaatrechtelijke sector kan worden aangenomen, dat eind 1957 de nog resterende verplich tingen. behoudens de afwikkeling van (ingevolge artikel 71 van de wet op de materiële oorlogsschade) versterkte credieten en de aflossing van uitge geven opbomvobligaties, ten laste van de begroting zulieD zijn gekomen. Deze verwachting is gebaseerd op de veronderstelling, dat het huidige af wikkelingstempo zal kunnen worden aangehouden. Het is niet mogelijk dit tempo verder op te voeren, aangezien dit thans wordt beheerst door de tech nische mogelijkheden en de activiteit ten aanzien van de herbouw van de zijde van de getroffenen. Met de uitbetaling van de aanvul lende bijdragen voor bedrijfsuitrusting (bedoeld in artikel 72, leden 5 e.v. van de wet op de materiële oorlogsschade) is reeds een aanvang gemaakt. Moedige jonge vrouw tegen inbreker Na aanranding gearresteerd Een jonge vrouw, die geheel alleen in een zusterhuis te Eindhoven sliep, ontdekte voor haar bed een onbeken de man, die poogde haar te over meesteren. Hierop ontstond een wor steling. Zij verloor echter geen ogen blik haar tegenwoordigheid van geest en wist tenslotte na een voor haar zenuwslopende tijd de man met een zoet ljjntje van haar kamer te loodsen. Enkele ogenblikken daarna, toen zij het terrein veilig waande, verliet zij het gebouw en maakte alarm, waarna spoedig de politie ge waarschuwd was. Het gelukte de politie nog diezelf de nacht in zijn pension de dader aan te nouden. Hij bleek te zijn de vier en twintig jarige J. W., te Eind hoven, die reeds meermalen met po litie en justitie in aanraking is ge weest. Hij bekende zich aan verschillen de diefstallen in ons land te hebben schuldig gemaakt. Gevangenisstraf voor verboden transacties Een Amsterdamse en jn een Ha koopman-importeur, de 35-jarig< r K B-, d Haagse ■■PBi wm J. L. en de 55-jarige Chr. K. B., het eerste kwartaal van 1952 hun administratieve bemiddeling hadden verleend bij koperleveranties van Bel gië uit via Rotterdam naar Oost-Eu ropa, zijn gisteren door de economi sche kamer van de rechtbank te Amsterdam beiden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Officier van Justitie had tegen elk zes maanden geëist. Raad van Delft accoord met spoorwegplan De gemeenteraad van Delft heeft zich in principe accoord verklaard met het spoorwegplan. Dit plan houdt in het omhoog brengen van de spoorbaan door Delft met uit zondering van het gedeelte bij het station en het maken van* vier onderdoorgangen, waarvan drie met gescheiden banen voor snel en lang zaam verkeer. De kosten van de werken worden geraamd op 12 tot 15 millioen gul den. Henri Bernstein overleden De toneelschrijver Henri Bernstein directeur van het ..Theatre des Am bassadeurs" te Parijs, is in een zie- ■eeds door het. rijk verschuldigde op coördinerend gewerkt kunnen woi - I figuur- Hun ontwerpen zullen in één I kenhuis, waar hij een operatie had ■v,ond van de lager onderwijswet. den, monument worden verenigd. ondergaan, overleden. Bliksemstraal ani.ee." de heer bklault in de '"ranse Nationale Vergadering ongeduldig zijn lessenaar toe- klaptc en enige minuten later bezig was z'n ontslagbrief als minister van buitenlandse zaken te schrijven dan is datmisschien wel (ie schuld van onze Russische heer Molotow. Want Molotow veroorzaakte Don derdagavond zoiets als een bliksem straal bij heldere hemel. HU het na melijk een Russische nota overhandi gen aan dc Engelse. Amerikaanse en Franse ambassadeurs in Muskou om mede te delen, dat Rsland nu toch waarlik bereid was aan een confe rentie van de Grote Vier deel te ne men. Toen men dat in Londen hoorde zeiden niet alleen de grote deskundi gen op het gebied van de buitenland se politiek, maar zelfs de kleine krul lenjongens: „Door deze vriendelijk heid wil Rusland de Franse Nationa le Vergadering afkerig maken van het E.V.G.-verdrag en tegelijk de be tekenis van de Bermuda-conferentie aanzienlijk verminderen". Te Parijs was men een weinig in de wolken. Men sprak over de „meest Opzienbarende ontwikke ling in de Sowjet-Unic sedert het overlyden van Stalin". Nadrukkelijk constateerden Fran se diplomaten, dat het Russische aan bod geen voorwaarden inhield en dat dus Rusland een oude eis had laten vallen, namelijk dat aan een bespre king over het Duitse vraagstuk een conferentie van de Grote Vijf (Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk, Rusland en Rood China) moest voor afgaan. Rusland wil er nu genoegen mee nemen, dat het uitschrijven van deze conferentie zo maar een agenda puntje wordt voor de besprekingen van de Grote Vier. 'at kalmer waren de Duitse reacties op de Russische stap. Dr. Adenauer, die in Den Haag vertoeft, gaf toe, dat de Russische koerswijziging op een „belangwek kend tijdstip' kwam, maar hij voeg de er direct aan toe, dat het opne men van Duitsland in de kring der Westerse mogendheden rustig moest voortgaan. De grote vraag is uiteraard voor Engeland. Frankrijk en de Verenigde Staten deze: heeft de Russische stap positieve betekenis? In zekere zin kan de vraag beves tigend beantwoord worden. Rusland, dat eerst niet wilde praten als niet een ganse reeks van eisen vooruit werd ingewilligd, is thans bereid tot overleg Dat is dan het positieve clement. Het negatieve element is echter, dat Rusland al die eisen toch weer in de conferentie van de Grote Vier aan de orde zal stellen en dat die conferen tie zich zelf zal doodpraten. Veel betekenis heeft de Russische stap dus niet Wel zal men Molotow moeten toe geven zoals dr. Adenauer reeds deed dat hij het tijdstip voor zijn Koerswijziging met grote „finesse" gekozen heeft Zo goed, dat het voor bepaalde Westerse regeringen akelig pijnlijk Molotowbliksemstraal bij heldere hemel. Geen belasting van de Nobelprijs De minister van Financiën deelde in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer medé, dat het ontvan gen van de Nobelprys niet leidt tot het heffen van Inkomstenbelasting. Toepassingsverbod nikkel opgeheven Op grond van de verbeterde nik kelvoorziening heeft de O.E.E.S de zer dagen besloten de toepassing van de gemeenschappelijke verbodslijst voor het verbruik van nikkel en nïk- kellegenngen op te schorten. In de Staatscourant verscheen gis teren een bekendmaking, waarbij met ingang van 27 November 1953 het verbod tot het gebruiken van nikkel en nikkellegeringen by de vervaardi ging van de onder het verbod vai'-n- de artikelen, alsmede het verbod tot het afleveren van die artikelen, wordt :ngetrokken. C.C.D. wordt algemene inspectiedienst. Binnenkort zal als onderdeel van het ministerie van landbouw, visse. rij en voedselvoorziening, worden op gericht de algemene inspectiedienst. Hierin zal een aantal instanties worden ondergebracht die zich bezig houden met contröle-werkzaamhe- De grootste hiervan is de C.C. (Centrale Controledienst) en ver der zullen onder de dienst komen te ressorteren de opzichters van de vee- artsenijkundige dienst, de contro leurs van de plantenziektenkundige dienst, enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3