PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Franse regering kreeg een wankel vertrouwensvotum BILT Belgische motortanker „Capella" maakte technische proefvaart Kantlijn RUSSISCHE NOTA OVER DE CONFERENTIE GROTE VIER RECHTSTREEKSE VERKIEZING VAN EUROPEES PARLEMENT 186e Jaargang-No. 281 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F B den Boer Adjunct: W. de Pagtei Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv \V Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 Nov. 1S53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct pel mm Minimum p. advertentie 3. KJeinc Nftvwtentle» tma* regel*» van l «gel* I.— iedere regt) meei 20 cent ^Uneven ol adres Bureau van dit Blad 2S cent <neer "Jlro ni 159300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 03. telef Win let 16. rerhëuzen Broi rrtjsli 2: Zierlkzee N Bogerdsti C nm telel 20. DE STRIJD OM HET E.V.G.-VERDRAG Laniel naar Bermuda en Bidault naar Den Haag De Franse premier Laniel heeft Vrijdagmiddag; in de Franse Nationale Vergadering een vertrouwensvotum gekregen met 275 tegen 244 stem men! Deze stemming sloot het debat af over de Europese integratie-poli tiek van het kabinet Laniel en over het Europees verdedigingsverdrag. In de ochtendzitting ontstond een conflict tussen de minister van buitenland se zaken Bidault en premier Laniel. De laatste betoogde in de ochtendzitting, dat liet aanvaarden van de voorgestelde compromis-motie slechts zou betekenen, dat men de Euro- pes politiek van het kabinet Laniel goedkeurde zoals Laniel die politiek in het begin van.deze week had omschreven. Laniel distancieerde zich dus enigermate van de rede, welke Bidault over de Europese politiek en het E.V.G.-verdrag had gehouden. Bidault verliet daarop de vergadering en schreef een ontslagbrief. Na een gesprek onder vier ogen met premier Laniel kwam Bidault evenwel op zijn ontslag-aanvrage terug. De thans door de Nationale Verga dering aanvaardde motie houdt in, dat men het E.V.G.-verdrag begin volgend jaar in behandeling zal nemen als de Franse regering er in geslaagd is de kwestie van het Saargebied met Duits land te regelen en als Engeland toe stemt in een enge band met de Euro pese verdedigingsgemeenschap. De tegenstanders van het E.V.G.- verdrag in de Nationale Vergadering hoopten Donderdagavond na het be kend worden van Rusland's toestem ming voor een Vier Mogendheden- conferentie,dat de stemming over de motie in hun voordeel zou uitvallen. Dat is niet gebeurd. Voordat men tot stemming overging hield minister Bidault nog een rede, waarin hij een beroep op de vergade ring deed om te volharden in Frank- rijk's solidariteit met het Westen on danks het nieuwe Russische aanbod. Deze daad van de Sowjet's, zo zei Bi dault, is het resultaat van de krachti ge Westerse politiek. Uit de stemming kon afgeleid wor den, dat de Gaullisten de regering niet :en val wilden brengen nu uiter ste gewichtige internationale bespre kingen of reeds gaande zijn of werden aangekondigd. De Gaullisten hebben echter aan Laniel slechts een kleine meerderheid gelaten om daardoor in direct hun afkeuring over het Euro pese legerplan uit te spreken- Laniel kan thans naar de Bermuda conferentie vertrekken voor overleg met Eisenhower en Churchill. Hij deelde in de Franse Nationale Verga dering reeds mede, dat hij aan Eisen hower en Churchill een garantie zal Vandaag is de Utrechtse Beatrixhal het toneel van een prostestverga- dering. Ouders en leerkrachten gaan gezamenlijk protesteren tegen de bestaande leerlingenschaal en het schreeuwende tekort aan leerkrachten bij het 'lager onderwijs. Daarnaast zal de aandacht worden gevestigd op een niet minder nijpend tekort aan scholen, kleuterscholen en gymnastieklokalen in Nederland. Vooral bij het openbare onderwijs, dat in leerlingental toeneemt, dreigt, mede met 't oog op leeftijds-vervan- gingen, een steeds groter wordend te kort aan onderwijzend personeel. In Rotterdam moesten in September dagelijks gemiddeld 30 klassen naar huis worden gestuurd, omdat ziek per soneel niet vervangen kon worden. Een wat grote royaliteit met kleine studiebeurzen zou de stroom-naar de kweekscholen wellicht iets kunnen vergroten, doch gezegd moet blijven, dat over het algemeen de klassen bij het Nederlandse lagere onderwijs veel te groot zijn waardoor het onderwij zersambt zeer onaantrekkelijk wordt. In een ranglijst van twintig West- Europese landen neemt Nederland de vijfde plaats van onderen in, voor wat het gemiddelde aan klassebezetting be treft. Het is onmogelijk dat een leerkracht in klassen van veertig en meer kinderen behoorlijk onderwijs en opvoeding kan geven. Om van moge lijkheden tot onderwijsvernieuwing maar te zwijgen. Indien men in aan merking neemt, dat 294.000 leerlingen in ons land in klassen van 40 tot 45 leerlingen zitten, 289000 in klassen van meer dan 45 leerlingen en in totaal een percent der leerlingen in klassen van meer dan 55 leerlingen, dan moet deze toestand onhoudbaar worden ge noemd. De gemiddelde leerlingenschaal is door de overheid vastgesteld op 36.6 per klasse. Zelfs al ware dit 'n maximum, dan was dit getal nog veel te hoog. De praktijk laat echter veel hogere cijfers zien, zodat van mis standen moet worden gesproken. Het aantrekken van onderwijs krachten is reeds bijzonder kritiek en ten plattelande vrijwel onmogelijk. De jonge onderwijzer krijgt geen tijd voor oriëntering en „praktijk-op-doen" meer. Wat moet er. zo vraagt men zich af, onder deze omstandigheden, die eerder zullen verslechteren dan ver beteren, van de ontwikkeling van de jeugd terecht komen? Er wordt met onze jeugd naar oor deel der drie organisaties op niet ver antwoorde wijze omgesprongen. Daar entegen wil men een krachtig protest van ouders en onderwijzend personeel samen, laten horen. vragen voor het niet,-terugtrekken der Britse en Amerikaanse troepen van het Europese vasteland. De tegenstanders van het E.V.G.- verdrag in het Franse parlement be weerden, dat Westduitse troepen eventueel gebruikt zouden worden voor het vervangen van de Britse en Amerikaanse troepen, hetgeen zou leiden tot herleving van het Duitse militairisme. Minister Bidault vertrok Vrijdag avond uit Parijs naar Den Haag voor het bijwonen van de Klein-Europa- conferentie. Goed herfstweer zonder regen i Van onze weerkundige medewerker). De koude dagen in het mid den van de week was slechts een korte onderbreking van het zachte en mooie herfst weer. Gisteren kwam de zon al weer door en steeg de tem peratuur tot omstreeks 10 gr. C. Het liet zich aanzien, dat de depressie ook in ons land regen en wind zouden bren gen, maar zij kwamen niet verder dan Engeland, waar 't weer de laatste dagen guur is. De depressie-invloed heeft zich in de richting van Spanje en de Golf van Biscaje uitgebreid. De vorst is inmiddels naar Rusland verdwenen, waar het dicht bij de Oeral 's nachts 35 graden vriest. Veel verandering verwachten wij tot begin volgende week niet. De kans op regen blijft klein, zodat vooral tijdens zon nige periodes ook dit laatste November-weekeinde met goed herfstweer zal verlopen. PESSIMISME IN WASHINGTON Begin volgend jaar bijeen De tekst van de Russische nota betreffende de deelname aan een Vier- mogendheden-conferentie is thans bekend. Het document beslaat acht bladzijden. De Russische regering verklaart zich in de nota bereid te nemen aan een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, de Sovvjet-Unie, Groot-Brittannië en de Ver. Staten om te pogen tot een snellere regeling van de dringende vraagstukken te ko men. De stad Berlijn zou, aldus de nota, een geschikte plaats voor een bijeenkomst van de ministers kunnen zijn. De Sowjet-Unie zal echter op een dergelijke bijeenkomst de kwestie van een conferentie der Grote Vijf naar voren brengen. Het voornaamste nieuwe element in de Sowjet-nota is het vervallen van de eis, dat geen conferentie over Duitsland kan worden gehouden, als niet tevens op een bijeenkomst van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en communistisch China wordt gesproken over de be ëindiging van de koude oorlog. In de nota ontkent de Sowjet-rege- ring ten stelligste, dat zij geen Vier- Inogendhedenconferentie wenst, zoals het Westen uit de Sowjet-nota van 3 November had geconcludeerd. Voorts wordt ontkend, dat als voorwaarde voor een Viermogendhedenconferentie een „weerloos Europa" wordt geëist. Wel levert de nota felle critiek op het Europese legerverdrag, dat de „deur wijd open zal zetten voor herle ving van Duits militairisme", en dat „een deel van Europa zal opzetten te gen het andere", waardoor zou wor den bijgedragen tot „vergroting van de meningsverschillen tussen de lan den van Europa" en „vergroting van het gevaar voor nieuwe militaire avonturen". Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft officieel te Washington de Sowjet-nota, „teleurstellend" ge noemd. Volgens hem blijkt er een „tactische terugtocht" uit, terwijl de Sowjet-Unie vasthoudt aan vroeger ingepomen posities. Hij zei, dat de „Sowjet-politiek in de verdediging is" en dat de „vrije wereld het diploma tieke en morele initiatief bezit". De geheel bij de werf .Zeeland" te Hansweert herstelde Belgische motor tanker „Capella" maakte Vrijdag een geslaagde technische proefvaart. De ze foto is genomen van de comman dobrug en toont het voorschip van de tanker. (Foto P.Z.C.) Waarnemers in Parijs verwachten, dat de Westelijke ministers van bui tenlandse zaken hun Russische colle ga, Molotow, begin volgend jaar zul len ontmoeten, zij betwijfelen echter, of Berlijn als conferentieoord voor het Westen aanvaardbaar zal zijn. Oostenrijkse functionarissen ver klaarden Vrijdag, dat mogelijk in We nen de viermogendhedenconferentie zou worden gehouden. Treinongeluk bij Weeso berecht i Amsterdamse rechtbank heeft de 50 jarige eerste stationsambtenaar van Weesp. G. S. conform de eis ver oordeeld tot vier weken voorwaarde lijke hechtenis me», een proeftfld van drie jaar wegens schula aan het treinongeluk bij Weesp op 19 Juni. De rechtbank achtte de stations- ambtenaar te Weesp schuldig, omdat hij aan de wachter bij de Muider- straatweg opdracht had gegeven de expresse door te laten, hoewel hij geen enkele zekerheid kon hebben of hei. blok tussen Mulderstraatwcg en het station reeds vrij was. De Korea-conferentie De communistische onderhande laars henben op de Vrijdag te Pan- moendjon gehouden bijeenkomst voorgesteld de politieke conferentie over Korea 26 December a.s. te doen beginnen Hun geallieerde collega's hebben daarop net voorstel gedaan de con ferentie niet eerder dan 28 dagen en niet later dan 42 dagen na de datum waarop in de inleidende besprekingen algehele overeenstemming zou wor den bereikt, te doer, beginnen. Prins Bernhard heeft Vrijdag een be zoek gebracht aan de KEMA, de N.V. tot keuring van electrótechnische materialen te Arnhem. Alvorens de Prins een rondgang maakte, door de verschillende afdelingen gaf Prof. Dr. Ir. J. C. van Staveren een uiteenzet ting van de instellingen, die hier zijn en het werk, dat hier wordt verricht. De prins in de commandoruimte van de beproevingshallen. Belgische kotter bij Texel gezonken Helicopter van marine op redding uit B\j Texel is gisteren een Belgische kotter gestrand. De „Joan" Hods- hon" en de „Prins Hendrik" die wa ren uitgevaren troffen niemand meer aan boord. Op de terugweg zagen ze de sloep van de kotter Willy Je- anine", die in zinkende toestand was. Aan boord van de sloep bevonden zich vier man, waarvan een reeds was overleden. Aanvankelijk hadden zich alle zes leden van de beman ning in de sloep begeven doch twee sprongen na korte tijd overboord. Van Valkenburg steeg gistermiddag een helicopter op om te zoeken naar de drenkelingen. Over hun lot is nog niets bekend. Ontslag voor 130 werk nemers aan Holland-Nautic Aan honderd arbeiders en dertig kantoorbedienden van de Holland- Nautic in Haarlem zal ontslag worden aangezegd. Zij behoeven Maandag niet meer op het werk te komen. De lonen en salarissen over de afgelo pen week en maand zullen normaal worden uitbetaald. Het is echter du bieus of de lonen en salarissen over de wettelijke voorgeschreven opzeg termijnen uitbetaald zullen kunnen worden. MINISTERCONFERENTIE, DEN HAAG Vandaag slotzitting? De minister-conferentie van de zes Klein-Europalanden hield Vrydag te Den Haag haar derde zitting. Vandaag Zaterdag wordt de slot zitting gehouden. Minister Beyen sprak Vrijdag aan het einde van de derde zitting de verwachting uit, dat de ministers in het voorjaar 1954 op nieuw by elkaar zullen komen voor de volgende stap naar de vorming van een Europese politieke gemeenschap. Minister Beyen deelde mede, dat de Nederlandse regering haar bezwaren tegen een rechtstreekse verkiezing van het Europese parlement heeft la ten vallen. Zij wil in een rechtstreekse verkie zing van de „volkerenkamer" berus ten, wanneer er een behoorlijke kies regeling tot stand is gekomen. De kwestie van de bevoegdheden, welke de instellingen van de Politie ke Gemeenschap zullen krijgen komt eerst Zaterdag aan de orde. Duitsland heeft inmiddels zijn be zwaren laten vallen tegen het verkie- zen van het „uitvoerend college" der Politieke Gemeenschap door het Europese parlement. Zaterdag zal de vraag of er een kamer of een twee-kamer parlement moet komen, nader worden bespro ken. Het gaat om de kwestie of er naast de „volkerenkamer" ook nog een senaat zal bestaan dan wel of de raad van nationale ministers zelf de rol van de senaat zal overnemen. Een in te stellen permanente studie commissie, die vermoedelijk in Pa rijs haar hoofdkwartier zal hebben, zal zo spoedig mogelijk na afloop van de Haagse conferentie met haar werkzaamheden beginnen. De confe rentie zal geen bepaalde termijn stel len, waarin dat werk moet worden voltooid, maar men hoopt, dat over vier of vijf maanden het punt zal zijn bereikt, waarop de commissie de vruchten van haar arbeid aan de mi nister kan voorleggen. Naar het zich thans laat aanzien zal de conferentie ook Zaterdagoch tend haar werk nog niet kunnen be ëindigen en zal er ook een middag zitting nodig zijn. Er wordt echter naar gestreefd, althans in de loop van Zaterdagmiddag, tot sluiting van de conferentie te komen. WRAK TOT FRAAI SCHIP OMGEBOUWD. Werf „Zeeland" te Hansweert leverde degelijk stuk werk af Kapitein Plülippaert van de Compagnie d'Armement et de Transports Fluviaux S. A. uit Antwerpen stond Vrijdag met een tevreden glimlach aan het stuurrad, toen hij de 845 ton metende motortanfeer „Capella" de haven van Hansweert uitloodste voor de technische proefvaart. Op de 81ste Januari stond hij ook in de stuurhut, doch toen sloegen de golven zo hoog over het schip, dat de reddingboeien wegspoelden. Op weg naar Antwerpen naar Gent durfde hjj 's avonds om zes uur niet verder meer gaan en zocht zijn toevlucht in de Kruiiungse Veerhaven. Maar ook daar was men niet veilig. De vrouwen waren reeds op de ferryboot overgestapt en 's nachts om twee uur gingen ook kapitein Philippaert met zijn man nen naar het grotere schip om het laag water af te wachten. Twee uur later brak de dijk door en de .Capella" werd een speelbal van de woeste golven. Het schip dreef de polder in, botste tegen het viaduct in de veer- weg en brak doormidden De „kap" staat het nu zo rustig te vertellen, terwijl hij neerkijkt op het als nieuw blinkende voorschip van de „Capella". Velen hebben er wel eens aan ge twijfeld of er uit het wrak nog wel ooit een schip gemaakt zou kunnen worden. Maar het is gelukt op de scheepswerf „Zeeland" te Hansweert! En de vertegenwoordiger en de wal kapitein van de rederij vertellen op deze proefvaart met voldoening, dat de „Capella" weer 109% in ord9 is. Maar de mensen van de werf „Zee land" hebben er dan ook een flink kluif werk aan gehad. In samenwer king met de fa. Slooten uit Wormer hebben zij het voor- en achterschip in twee delen gebrand. Eerst werd het achterschip naar de werf ge sleept, doch het voorschip waarin 80 ton slik zat, en tien meter in de bo dem was weggezakt kon pas met be hulp van een ook gelicht worden. De vernielingen waren enorm. Niet alleen was de huid over een grote lengte opengescheurd, doch boven dien zaten er deuken in het vlak, waar men met een roeiboot onder door kon varen. Ondanks de moeilijk heden van de watersnood, hebben de werfmensen het klaargespeeld om de „Capella" weer als nieuw om te to veren. Behalve het ijzerwerk, legde men ook een nieuwe electrische installatie aan, terwijl de scheepsbeschieters en schilders voor een keurige afwerking van de hutten zorgden. Ook de 400 p.k. 6-cyl. Carels-motor bewees tij dens het vaartochtje naar Temeuzen. dat de volledige revisie naar wens was uitgevoerd. Het geheel werd uit gevoerd onder toezicht van het Bu reau Veritas, waarvan de experts op de proefvaart voor het laatst hun critische blik over het afgeleverde werk lieten gaan. Straks zal de „Capella" haar nor male dienst op Bazel weer hervatten. Bij het passeren van Hansweert zal dan het werfpersoneel, onder leiding van zijn nieuwe energieke directeur, de heer J. van Gelder, steeds met vol doening kunnen kijken naar een flink, degelijk stuk werk, dat op de ze jonge werf werd afgeleverd! Vijf shilling premie voor elke dode opstandeling Te Nairobi in Kenya staat thans de Britse kapitein Griffith terecht, die er van beschuldigd wordt twee neger-arbeiders van een houtvesterij te hebben neergeschoten» De beide mannen hadden volgens Griffith ge weigerd om te zeggen of ze tot de Mau Mau behoorden. Tijdens de zitting kwam ook ter sprake, dat de diverse bataljons, die tegen de Mau Mau zijn ingezet er een barometer op na houden van 't aan tal doden. De commandant van Grif fith zou hem gezegd hebben, dat er meer doden moesten vallen, omdat 'n ander bataljon op het oogenblik een langere dodenlijst bezat. In de eetzaal van de compagnie, welke Griffith commandeerde bevond zich een lijst, waarop het aantal ge- doden werd aangetekend. De solda ten kregen een premie van vijf shil ling voor elke gedode opstandeling, KORTE PREDIKATIE GELD EN LIEFDE. Op zekere dag kwam er een rijke jongeling tot Jezus en vroeg: „Wat moet ik doen om het eeutoige leven te ontvangen3" Wat moet ik doe n, vroeg hij. Blijkbaar beheerst de loon-gedachte niet alleen het maatschappelijk, maar ook het godsdienstig leven. Wie werkt verdient, en wie overuren maakt ver dient extra. En wat moet ik nu alle maal doen om het eeuwige leven te verdienen f Die jongeman had dus de weg ge kozen van de prestatie om hemels loon te ontvangen. Dat is een uiterst lange en moeilijke wegen vraagt totale ge hoorzaamheid aan al Gods geboden. Jezus vieet, dat deze weg doodloopt in hf t moeras van onwil en onmacht, en Hij besluit de jongeman in dit moeras te jagen, opdat hij een andere en be tere weg kieze. „Gij kent de geboden," zegt Jezus en Hrj somt ze op. ,Maar die heb ik van kind af aan onderhouden", is het antwoord. Maar Jezus jaagt hem ver der: „Ga heen en verkoop al wat je hebt en geef het aan de armen. Kom dan terug en volg Mij". Bedroefd gaat de jongeman heen want hij was era ryk. Is het dan zó gevaarlijk om r\jk te zyn In Jezus' dagen was er 'n schrille tegenstelling tussen dc rijken cn een verpauperde massa. Rijk zijn in zo'n maatschappij betekent, naar Goddelijk gebod van naastenliefde, met je rijk dommen de armen dienen. Dat was het, dat Jezus van hem vroeg. 'k Heb wel eens het idee dat we de ze geschiedenis zo graag horen omdat we zelf buiten schat blijven. ,&e je wel, die rijken", zeggen we dan. Maar als de schare tot Johannes de Doper komt en vraagt: „Wat moeten we doen?" dan antivoordt hij: „Wie twee stel kleren heeft geeft er één van aan wie niet heeft, en wie eten heeft doe desgelijks". Dat lijkt ons nogal moei- Igk en radicaal. Inderdaad zó ra dicaal is God nu en op déze wijze w>ü Hij, dat wij elkander liefhebben. Is nu aan óns de beurt om bedroefd heen te gaan? Bedroefd? En Jezus zeide: ,JZinderen, hoe be- zioaarlijk zullen zij, die vermogen be zitten, ingaan in 't Koninkrijk Gods?" Daar schrikken zijn discipelen van, zij huiveren terug voor de hoogheid van het Goddelijk gebod, dat zo diep in snijdt in een mensenleven. Geheel ver slagen zeggen ze tegen elkaar: „Maar wie kan dan behouden worden?" Eit Jezus zegt: mensen is dat onmo gelijk maar niet bij God". En de rijke jongeling? Er staat er gens: ,£n Jezus hem aanziende, kreeg hem lief." In deze liefde lag de toeg, die hij zocht in déze liefde lag het eeuwige leven, dat hy ontvangen idl- de. Want waar deze liefde, Gods liefde, ons treft, daar is het onmogelijke mo gelijk geworden, en zijn wij voor eeuwig zijn kind. Burgh, J, SWAAK. DE VERWACHT. OVERWEGEND DROOG Overwegend droog weer en opkla ringen. Matige Zuid-Oostelijke wind. Wemïg verandering Jn temperatuur. ZON EN SLAAN: 29 November. Zon op: 8.22 onder: 16.34 Maan op: 0.05 onder: 13.24 30 November. Zon op: 8.24 onder: 16.33 Maan op: 1.58 onder: 13.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1