PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grootse zomerplannen in Domburg Europese ministerconferentie werd in Den Haag geopend BILT Kantlij A n FONTEIJN KLOPT AAN BIJ DE TWEEDE KAIIER BOVEN ENGELAND DRIEMAAL DOOR GELUIDSBARRIÈRE RUSLAND WIL DEELNEMEN AAN CONFERENTIE GROTE VIER 196e Jaargang-No. 280 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw.. fr p. p. i 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 Nov. 1953 ADVERTENTIEPHUS 22 ct per mm Minimum p. advertentie 3.-. ing meaedelingen driemaal («riet. Kleine advertentie» (max regels) van 1—6 'egels 1.— iedere rege) meer 20 cent ..Uneven ot adres Bureau -an dit Blad 25 cent meer ïiro nr 359300 P.Z Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g, 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 tbg.g 22281; Oostburg. Flnlandstraat 2. telef 18. Terneuzen. Brouw.>rijgti 2. Zierik/.ee N Hoge ra ut» 160 elei 26. MINISTER BIDAULT WAS AFWEZIG De kwestie van de politieke gemeenschap uiterst moeilijk De ministersconferentie van de zes „Klein Europa"-landen is Donderdag in Den Haag begonnen. Het Haagse gemeentebestuur bood de gasten een ontvangst in het oude stadhuis aan, waarby onder meer tegenwoordig wa ren de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer, de Italiaanse minister-pre sident G. Pella, de Belgische en Luxemburgse ministers van Zeeland en Bech en de Franse secretaris-generaal van buitenlandse zaken, Parodi. De ze laatste verting minister G. Bidauitdie niet naar Den Haag kon ko men. Zoals men weet heeft de Italiaanse minister-president voorafgaande aan de conferentie een officieel bezoek aan Nederland gebracht. Daarbij heeft hjj met de Nederlandse regering de Italiaans-Nederlandse betrekkingen be sproken. De gedachtenwisseling werd gekenmerkt door openhartigheid en vriendschap. Woensdagechtend hield premier Pella een persconferentie in Den Haag, waarop hij mededeelde, dat hij de Nederlandse regering inlichtte over het Italiaanse standtpunt in de kwestie Triëst. Hij verklaarde, dat de politieke integratie van Europa vooraf moet gaan aan alle andere pogingen tot in tegratie. Italië, zo zei hij, staat een internationale entente voor, die de nationale belangen behartigt. Aan het Nederlandse voorstel tot scheppen van een gemeenschappelij ke markt, diende volgens de neer Pella een toestand van voldelige hah- delsliberallsatie vooraf te gaan. Donderdagmiddag te drie uur open de de voorzitter da Luxemburgse mi nister Bech, de Ministersconferentie. Tijdens de zitting kwam het bericht binnen, dat de Belgische Kamer het E.V.G.-verdrag aanvaardde. Deze me dedeling werd met applaus ontvan gen. le de voortekenen niet bedriegen, gaat minister Staf volgende week In de Tweede Kamer een paar ongemakkelijke uren tegemoet. Dan begint immers het defensie-de bat en daar belooft een klein storm pje te gaan waaien, dat weliswaar s ministère hoofd niet zal kosten, maar hem toch voor een aantal aar dig hete vuurtjes plaatst. Misschien, dat dit enige verwon- dering wekt. Minister Staf is onze slechtste minister niet. We hebben een behoorlijke tijd gesukkeld met onze defensie-excellenties en de heer Staf, die geen deskundige is op mili tair gebied, had een goede start. Zijn plannen waren goed, hij begon met volle moed aan de uitvoering ervan en de Kamer at uit zijn hand. Zo ge lukkig prees onze volksvertegen woordiging zichzelve met de ontdek king van een bruikbare minister van defensie. Pas na de Indiening van de de fensie-begroting 1954 werd de Twee de Kamer wat minder gemakkelijk. Wat was het geval? Minister Staf diende natuurlijk tegelijk met de andere minis ters zijn begroting in. Hij vroeg rond 5 milliard gulden voor de komende drie jaar, waarvan een klein half milliard aan gelden uit de tegenwaarderekening. Waarvoor hij die gelden wilde gebruiken, deelde de minister nauwelijks mede. Zo wei nig omvattend waren zijn details, dat de Kamer nijdig werd. Zij diende een vragenlijst in van een omvang, zoals nog nooit een mi nister onder ogen heeft gehad na de oorlog. Zij omvatte maar eventjes 354 vragen! Kort en goed kwam dat er op neer, dat de Kamer wenste te weten, wat de minister van plan was te doen met de aangevraagde gelden en hoe hij de gelden dacht te verdelen over de verschillende pos ten. Van het antwoord in de memorie van Antwoord is de Kamer min of meer geschrokken. Want wel deelt de minister mede, dat hij het aantal divisies van ons le ger van drie op vijf wilde brengen en ae luchtmacht, de marine en de terri toriale verdediging onveranderd wil laten, maar de Kamer had veel méér gevraagd. Niet alle Kamerleden zullen voet stoots geloven, dat het met on ze drie divisies allemaal al koek en ei is. Dat is op zichzelf al 'n reden om enig voorbehoud te hebben te genover de plannen van minister Staf. Maar bovendien is er sedert kort de wetenschap, dat Sowjet-Rus- land over atoombommen beschikt. Maakt deze wetenschap liet niet noodzakelijk, dat wij niet alleen aan het veldleger, maar bovenal aan de luchtmacht en de luchtafweer aan dacht schenken? Als men met vooraanstaande mili tairen spreekt, hoort men nog al eens woorden van bezorgdheid juist over onze luchtdefensie. En juist- die wil minister Staf onuitgebreid laten De leans is groot, ja de zekerheid is practisch aanwezig, dat de Kamer de minister over dit alles geducht aan de tand zal voelen. En terecht. Want de defensie-begroting is een van onze belangrijkste begrotingen en met de defensie zelve is ons volks bestaan gemoeid; Aan de defensie worden milliarden besteed, in op dracht van de Kamer! Niets ligt dus meer voor de hand, dan dat de Kamer ook weet, wat er aan de hand is en wat er te gebeu ren staat. De conferentie De zitting was voornamelijk gewijd aan de redevoeringen van de zes de legatieleiders, die de denkbeelden van hun respectieve regeringen over het vormen van een Europese politieke gemeenschap opnieuw uiteenzetten. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Beyen, sprak uitvoerig over de door hem reeas op vorige conferenties geformuleerde Nederlandse wensen om de Europese politieke gemeenschap zodanige economische bevoegdheden te geven, dat op concrete en efficiënte wijze gewerkt kan worden aan de spoedige totstandkoming van een gemeen schappelijke Europese markt. De Franse afgevaardigde, Alexandre Pa rodi, daarentegen stelde zich op het standpunt, dat de politieke ge meenschap beperkt moet blijven tot. een „dakorganisatie" voor de Europese verdedigings gemeenschap en de kolen- en staalgemeenschap met de uitsluitende taak democrati sche controle over deze twee instellin gen uit te oefenen. De heer Beyen maakte duidelijk, dat een dergelijke beperkte vorm van Europese politieke gemeenschap on aanvaardbaar zou zijn voor de Ne derlandse regering, die vasthoudt aan het principe „geen politieke ge meenschap zonder gemeenschappelij ke markt'*. Indien dit principe niet door de andere vijf landen van het „Klein Europa" wordt geaccepteerd, zou Nederland eventueel wel bereid zijn, naar uit het betoog van minister Beyen werd gelezen, tot het verlenen van een grotere mate vaq Europe" parlementaire controle aan de Ei ?ese Verdedigingsgemeenschap ot zo snel mogelijke ratificatie te komen van de E.V.G. door alle zes landen. Dit zou dus betekenen dat verwezenlijking van de politieke ge meenschap voor het ogenblik van de kaart zou zijn, maar niet dat dit denkbeeld zou worden opgegeven. Overigens had de zitting niet veel meer dan een inleidend karakter. Spijkers met koppen zullen er ver? moedelijk pas in die van Vrijdagmid dag worden geslagen, dat wil zegger nadat de uitslag van de stemmini van het Franse parlement over d. motie van vertrouwen in het kabinet Laniel bekend zal zijn. Russische ontwapenings voorstellen verworpen In Politieke Commissie De politieke commissie der Vere- nigde Naties heeft Donderdag met grote meerderheid de Russische ont wapeningsvoorstellen verworpen. Al le voorstellen werden afzonderlijk in stemming gebracht en afgewezen. De verklaring betreffende een on voorwaardelijk verbod van atoom-, waterstof- en andere wapens strek kende tot massale vernietiging werd verworpen met 32 tegen 5 stemmen en 14 onthoudingen. Vermindering met een derde ve de strijdkrachten van de Grote Vi binnen één jaar: verworpen met 32 tegen 5 stemmen en veertien onthou dingen. Erkenning dat het vestigen van militaire bases overzee het gevaar van een nieuwe oorlog vergroot en de nationale souvereiniteit onder mijnt. Verworpen met 29 tegen 12 stemmen en negen onthoudingen. Veroordeling van oorlogspropagan da verworpen met 32 tegen 6 stem men en 13 onthoudingen. De leden van het Afrikaans-Azia tische blok onthielden zich van stemming over de meeste voorstel len. - - REHABILITATIE VERLANGD Commissie kan hem verhoren Na de uitspraak van het Haagse gerechtshof, dat hem tot 2 maanden voorwaardelijk veroordeelde wegens gepleegd smaadschrift, heeft de thans 54-jarige ex-sergeant-konsta bel der koninklijke marine A. H. F. Fonteyn zich onmiddellijk met een adres tot de Tweede Kamer gericht. Hij betoogt in dit rapport, dat tijdens dit nu al 4 jaar lopende door hem opzettelijk tegen zich zelf Uit gelokte strafproces wegens smaad schrift, uit alle medische rapporten, dus uit die van 1935 (voor en onmid dellijk na zijn ontslag) als ook uit het dit jaar uitgebrachte medische rapport vast is komen te staan, dat hij nimmer aan bronchiale asthma heeft geleden. Voorts schrijft hij, dat hij volgens het in 1935 geldende mi litaire keuringsbesluit, art. 10, alleen voorgoed als beroepsmilitair onge schikt had mogen worden verklaard „voor een ongeneeslijke ziekte, waar. van de genezing vruchteloos is be proefd". Het proces wegens smaad schrift latend voor wat het is, con cludeert hy, dat hg toch in ieder ge val in strijd met dit keuringsregle ment ontslagen is en dat al zijn po gingen dit ongedaan te maken vruchteloos zijn gebleven. Hïj verzoekt de Tweede Kamer hem door een commissie te laten ho ren om met officiële stukken en be wijzen de door hem gestelde feiten De actieve burgemeester van Dom burgmr. W. J. E. Crommelin, in wiens gemeente belangrijke zomer- plamien worden gesmeed. waai- te maken. Daarmede zo schrijft hij is het belang van het gehele Nederlandse volk gediend, aangezien „onoirbare handelingen", waarvan hij meent de dupe te zijn geworden, „de wettelijk voorgeschre ven rechten van militairen aantas ten". Tot slot verzoekt hij „in het be lang van het recht en mijn persoon lijk belang" bij de minister van ma rine aan te dringen op rehabilitatie. Eerste waterkracht centrale In Limburgse Maas Aan de N.V. Noury en van der Lande te Deventer is vergunning ver leend voor het bouwen van een wa- terkraehteentrale in de Maas nabij Linue (L.). Deze beslissing opent de moge lijkheid dat voor de eerste maal in de feschiedenis van Nederland kan wor- en overgegaan tot het winnen van electriciteit uit waterkracht uit een van onze grote rivieren. De vergunning was door de N.V. Noury en van der Lande aangevraagd ten behoeve van haar chemische fa briek te Roermond. E.V.G.-verdrag aanvaard in Belgische Kamer De Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft Donderdagmid dag met 148 tegen 49 stemmen bij 3 onthoudingen het verdrag der Euro pese verdedigingsgemeenschap goed gekeurd. Het verdrag zal in Maart a.s. door de Senaat worden behandeld. NU OOK DE NEDERLANDERS Testvluchten met „Hunter", die Fokker levert Vier militaire vliegers zyn de eer ste Nederlanders geweest die sneller dan het geluid hebben gevlogen. Het zyn de majoor vlieger G. Sonder- man, de majoor vlieger wn. F. J. VU- zelaar, en de majoor-vliegers J. van Arkel en J. EL Flinterman van de Koninklijke Luchtmacht, die dit kunststukje onlangs in een Hunter- aïhtvliegruig boven Engeland heb- n volbracht. „Wij waren door Neville Duke, de invlieger van de Hawker-fabrieken zo goed „gebriefed" dat we precies wisten wat er zou gaan gebeuren". „De grote stilte in de cockpit van de Hunter en de doelmatigheid er van", dat is het, wat majoor Vijzelaar eigenlijk het beste by gebleven is van de drie vluchten, die hij, evenals de anderen met de Hunter heeft ge maakt en waarbij hij drie keer door de geluidsbarrière is gevlogen. Terug té' kómen op Dunsfold voor deze drie vluchten was voor majoor Met nadruk verklaren B. en W. van Amsterdam bij de behandeling van de begroting 1954, dat zij voor stellen zullen indienen met betrek king tot de plaats van het nieuwe stadhuis en het operagebouw. Honorering Fondsartsen Behandeling in de Ziekenfondsraad In de gisteren te Amsterdam gehou den vergadering van de ziekenfonds raad heeft een punt van behandeling uitgemaakt een aan de raad ter goed keuring voorgelegde overeenkomst in zake het basishonorarium voor huis artsen ,die aan algemene ziekenfond sen medewerking verlenen. Deze overeenkomst is gesloten tus sen het centraal overleg van zieken fondsorganisaties en de federatie van verenigde maatschappij-ziekenfondsen enerzijds en de landelijke huisartsen vereniging anderzijds. De behandeling van de overeen komst door de ziekenfondsraad is nog niet geëindigd en zal in een door de raad op 10 December a.s. te houden vergadering worden voortgezet. 0 De universiteit van Oxford heeft een studentenvereniging, opgericht met het doel de culturele uitwisseling tussen En geland en de Sowjet-Ünie te bevorderen, verboden. Vijzelaar min of meer een historisch moment, want tien jaar geleden starttè hij daar, als lid van het 320e (Nederlandse) squadron met Mit chells voor een van zijn operationele vluchten tegen de vyand. Toen met de neus van de kist op een 45.000 voet naar beneden dook onder een hoek van 30 graden en geleidelik liep de machmeter op naar net getal mach 1 (mach is de, aldus maj. Vij zelaar, verhouding van de snelheid van de lucht tot de geluidssnelheid onder de omstandigheden van druk en temperatuur ter plaatse). „Vlak voor mach 1 treedt een lichte vibratie in het toestel op. de wijzer heeft even een beetje moeite, en Btaat een beetje te weifelen. Op dat mo ment komt de stuurknuppel vanzelf naar voren. Die reageert een paar momen ten helemaal niet en je kunt er niks mee doen. Dan plotseling wandelt de wijzer rustig door en werkt de knup pel ook weer. En die „bang" die ze benedeQ horen vormt zich even voor mach 11". Over wat die „bang" nu precies veroorzaakt zijn de geleerden het nog niet eens. De vliegers waren door de lucht macht naar Engeland gezonden om de kwaliteiten van de „Hunter" te be proeven, die Fokker levert. Donderdag is de Ministersconferentie ,J£le\n Europa" begonnen- Voor de openingszitting in de De Lairesse- zaal, in Den Haag, de verlegenwoor- digers van de zes deelnemende lan den: v.l.n.r. Paul van Zeeland (Min. van Buitenlandse Zaken van België Guiseppe Pella (Minister-President van Italië); de Minister van Buiten landse Zaken van Luxemburg, Bech Dr. Konrad Adenauer (Minister-Pre sident van Duitsland); Mr. J. W. Beyen (Minister van Buitenlandse Zaken van Nederland) en de heer Parodi (Secretaris-Generaal van het Franse Ministerie van Buitenlandss Zaken). Moordzaak de Ridder Zonderlinge bekentenis De 29-jarige Zuidslaaf Stefan Ma» tusic heeft te Klagenfurt bekend medeplichtig te zijn aan de moord op de Belgische mevrouw de Ridder, die op 16 November by Kitzingen in Beieren uit een internationale trein werd geduwd. Hij verklaarde echter te hebben gehandeld op bevel van de Britse geheime dienst en beschul digde een niet met name genoemde medeplichtige. Ook vroeg Matusie om gehoord te worden door officie ren van de Britse geheime dienst. Een latere ondervraging van Matusie door leden der Oostenrijkse en Duitse politie werd bijgewoond door twee officieren van de Britse geheime dienst, aldus werd van offi ciële zijde medegedeeld. Voorstel om conferentie in Berlijn te houden P. uit Moskou meldt zal de Sowjet- Unie deelnemen aan de voorgestelde conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. Dit werd Donderdagavond te Mos kon nit gewoonlijk welingelichte bron vernomen. De Rnssische regering zon desbe treffende nota's aan de Amerikaan se, de Britse en de Franse ambassa de te Moskou hebben gezonden. HET ROER OM Een Zeeuws Solarium" voor het Badpaviljoen Modernisering van Badhotel en Badpaviljoen in voorbereiding. Reeds jaren lang heeft men van buitenlandse toeristen, die Zeeland bezochten, de opmerking kunnen horen, dat zfl diep onder de indruk wa ren van de schoonheid onzer provincie, maar dat zjj, het landelijke ka rakter der kleine badplaatsen waarderend, daar toch wel een ruimere en vooral modernere ontspanningsmogelykheid op prijs zonden hebben gesteld, met name in de avonduren en op dagen met slecht weer. Als de voortekenen niet bedriegen, gaat men daarmede in Domburg ernstig rekening houden. Gisteravond heeft de gemeenteraad van Domburg nJ. besloten om, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, een geldlening te verstrekken van 75.000 aan de N.V. Bad- en Strandhotel te Domburg. In aansluiting daarop kunnen wij nader mededelen, dat enkele dagen geleden de aandeelhouders der N.V. omburgse Zeebadinrichting in ver gadering bijeen zijn geweest. Zij heb ben toen besloten het bestuur der N.V. te machtigen onderhandelingen te openen met de N.V. Bad- en Strandhotel, welke laatste belang wekkende plannen heeft ontwikkeld, die in zeer nabije toekomst verwer kelijkt kunnen worden. De N.V. Bad- en Strandhotel Dom burg heeft zich namelijk bereid ver klaard, het bekende Badpaviljoen langjarig van de Domburgse Zeebad inrichting te pachten en te zijner tijd te kopen. De bedoeling is om het Badpaviljoen, met handhaving vaa de goede oude tradities, sterk te ver beteren en te moderniseren. Zo zal bijvoorbeeld, als de plannen doorgaan, het brede terras voor het Badpaviljoen herschapen worden in een modern solarium. De grond zal betegeld worden, het terras zal om ringd worden met glas en eveneens door glazen tussenwanden in vakken worden verdeeld. Er komen rieten stoelen, ligstoelen, banken met uit zicht op zee en kleurige parasols. Dit betekent, dat men in voor. en najaar en op winderige dagen op de duin rand van Domburg toch een behaag lijk zitje zal hebben, waarnaar men tót dusver vergeefs zocht. Ook het Badpaviljoen zelf zal In wendig belangrijke veranderingen on- Het Russische persbureau Tass deelde Donderdagavond mede, dat de tekst van de Russische nota aan de drie westelijke mogendheden op 28 November wordt bekendgemaakt. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft Donderdagavond medegedeeld, dat de nota een ant woord is op de nota van de drie Westelijke mogendheden van 16 No vember. In de jongste westelijke nota's werd de Sowjet-Unie uitgenodigd deel te nemen aan een conference van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Lugano. De uitnodiging werd door de Sowjet- Unie noch aangenomen, noch vér- worpen. De Russische antwoordnota van 3 November werd gevolgd door het be sluit van de drie westelijke mogend heden op de Bermudaeilanden bij een te komen. Naar te Moskou verluidt, zou de Russische regering hebben voorge steld de vier-mogendhedenconferen- tie te Berlijn te houden. Ook zou in de nota geen datum zijn genoemd. Churchill wordt Maandag a.s. 79 jaar President Eisenhower en bijna veer tig personen, die een bijdrage hebben geleverd voor een nieuw boek over sir Winston Churchill, hebben hun handtekeningen gezet in een speciaal gebonden exemplaar, dat de premier zal worden aangeboden. Het boek, „Cburchil, gezien door zijn tijdgenoten" geheten, zal Maandag op de 79ste verjaardag van de staatsman, worden gepubliceerd. Het bevat bio grafieën van de hand van personen, die Churchill op een of ander gebied goed hebben gekend. dergaan. De inrichting zal gemoder niseerd worden, tal van ruimten, die tot dusver niet gebruikt werden, zul len in de toekomst terdege worden geëxploiteerd. HET BADHOTEL. Deze plannen hebben nog een wij dere betekenis. Zoals bekend hebben herhaaldelijk geruchten de ronde gedaan, dat het Badhotel in andere handen zou over gaan. Dit zou een gevoelig verlies zijn geweest voor de badplaats Dom burg. Welnu: het eventuele in exploitatie nemen van het Badpaviljoen te Dom. burg door de N.V. Bad- en Strand hotel betekent tevens, dat de exploi tatie van het Badhotel in haar huidi ge vorm gewaarborgd is. Zelfs zal in dat geval ook het Bad hotel op korte termijn worden ge moderniseerd. De capaciteit zal wor den vergroot en de outillage worden verbeterd, onder meer door het aan brengen van een groot aantal dou checellen. Het is duidelijk, dat deze plannen niet alleen voor Domburg van grote betekenis zjjn, maar voor geheel Walcheren. Het Badpaviljoen khn, geëxploiteerd, een grote attractie zjjn voor geheel Walcheren. Het behoud van het Badhotel is voor Domburg weinig minder dan een levensbelang. Als men daarby voegt, dat de golf. links, dank zij particulier initiatief, vermoedelijk in het komende seizoen geopend zullen worden, dan mag men de conclusie trekken, dat Domburg I weldra een der meest attractieve bad-1 ZON EJf MAAN: plaatsen van Zeeland zal zijn. 28 November. En dat is een verandering, die men Zon op: 8.21 onder: 16.35 met vreugde tegemoet mag zien! Maan op: onder: 13.12 DE VERWACHT. ZUIDELIJKE WIND Zwaar bewolkt, maar in het Oosten van het land aanvankelijk verspreide opklaringen. Van uit het Zuid-Westen later plaatselijk wat regen of motre gen. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1