PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Weinig hoop op vorming van een Europese Politieke Gemeenschap Een plan voor het bouwen van zwembaden in Zeeland BILT FRANKRIJK AAN VOORAVOND VAN NIEUWE KABINETSCRISIS? Vandaag SABENA-TOESTEL MAAKTE BUIKLANDING OP SCHIPHOL 196e Jaargang-No. 279 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw.. fr p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 Nov. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p. advertentie 3.- ing mtoedelingen driemaal tarief. KJcine advertentie» (max 1 regels» van l—ft 'egels'1 1-Iedere 'eg^l meer 20 cent „Brieven o» adres Bureau 'an dit Blad 25 cent meer Tiro nr. T58300 PJZX' Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 Ujnen (b.g.g. 2881 of 2160), Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorstatraat 83. telef. «75 'bg.g 22311. Oost burg Finiat.dsuaai 2. telel 16. ferneuzen. Brouw.-njs'.t i. Zl.crilw.ee N Kogercis-.i MINISTERSCONFERENTIE IN DEN HAAG Frankrijk voelt weinig voor de Nederlandse plannen (Van onze Haagse redactie). De ministers van Buitenlandse Zaken van „Klein Europa" (Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg) beginnen vandaag in Den Haag hun lang verbeide besprekingen over de Europese Politieke Gemeenschap. De conferentie, die vanwege de regeringswisselingen in Frankrijk en Italië vier maanden moest worden uitgesteld, zal tot Zater dag a-s. duren en zal behalve de EJP.G. ook de Europese Defensie Ge meenschap tot onderwerp hebben. Tot uitgangspunten zullen de adviezen dienen, welke door de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Za ken zijn uitgebracht naar aanleiding van hun in September gehouden be sprekingen te Rome. In politieke kringen in Den Haag en ook in die van Parijs, Rome en Bonn is men weinig optimistisch ge stemd wat de resultaten betreft. Men kan overigens moeilijk zeg gen, dat Nederland zwaar gepor teerd is voor een Europese Politieke Gemeenschap, als voorgesteld in het ontwerp-verdrag, houdende het sta tuut van voornoemde organisatie. Dit ontwerp behelst o.m. de instel ling van een Europees Parlement, een Europese Uitvoerende Raad, de Raad van Nationale Ministers, een Hof van Justitie en een Economische en Sociale Raad. Een geheel hoofd stuk is gewijd aan de integratie van de E.G.K.S. en de E.D.G. binnen de E.P.G. Nederland nu is van mening, dat politieke integratie zonder economi sche inhoud hol zou zijn, niet alleen omdat in ons tijdsbestel de economi sche politiek een elementair deel is van de algemene politiek, doch ook omdat Europa duidelijk moet weten in hoeverre het de landen ernst is met him streven naar structuurver betering. In verschillende memoranda aan de vijf andere regeringen der voor gestelde Gemeenschap heeft de Ne derlandse regering haar standpunt Kantlijn In de afdeling Gelderland van de Ned. Mij. voor Handel en Nijver heid en de Gelderse Industriële Club is dezer dagen een belangwek kende misstand in de Nederlandse samenleving weer eens onder de lou pe genomen: de misstand, dat de mens in Nederland niet meer be loond wordt naar prestatie en ver dienste, maar naar zijn leeftijd en zijn aantal dienstjaren. Het was mr. J. Q. Berger, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, die deze knuppel weer eens in het sociale hoenderhok wierp. "V Tolgens mr. Berger is er te wei- W mg onderscheid tussen de belo ning van hooggeschoolde, lager geschoolde en ongeschoolde arbëi- ders. Daarnaast is er een te grote waardering voor de lagere admini stratieve werkkrachten. Het loon systeem moet juist aansporen tot scholing, studie en meer toegewijde arbeid. De voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars wees. er op dat in de zekerheid van de arbeidende mens een vraagstuk voor het gehele Ne derlandse volk ligt. Iedere dag klinkt er een kreet om werk en daarmee om zekerheid uit de groep werklozen van 35 jaar en ouder. Deze mensen moe ten terug in het bedrijfsleven, des noods na goede scholing of omscho ling. Het loonsysteem zal de nivelle ring moeten doorbreken, zodat het de moeite waard wordt voor een der gelijke scholing iets op te offeren. Mr. Berger" keerde zich tegen de vlucht in de administratieve beroe pen, die zijns inziens het respect voor de overall steeds meer doen afne men. Hij noemde het onjuist, dat een eerste kaasmaker in een zuivelfa briek 249 gulden per maand verdient en de laagste administratieve amb tenaar met bijna geen verantwoor delijkheid en vakkennis 10 gulden meer, of dat de chocolatier van een banketbakkerij 30 gulden per maand minder verdient dan de laagste kan toorbediende. Wie is het in zijn hart niet met deze inzichten eens? Mr. Berger haal! hier de voor beelden aan van een kaasmaker en een chocolatier. Maar hij kan dè lijn doortrekken haar allerlei andere be roepen. De Rijkspolitie, de gemeentepolitie zij worden onderbetaald. Ónder- wijzers en leraren al evenzeer En wat is het gevolg? Dat wie over ca paciteiten beschikt naar een andere functie grijpt. Kan een arbeider zijn kinderen in een beter betaa'de kan toorbaan stoppen, hij laat het niet. Kan een leraar in zijn school niet voldoende verdienen, hij zoekt z:jn heil in het particuliere bedrijf De resultaten zijn overal zichtbaar Men heeft de grootste moeite om geschikt personeel te vinden. De remedie is inderdaad: de knap pe vakman beter te salariëren dan de onbelangrijke kleine kantoor bediende en deze lijn door te trek ken. Dan zal het ambacht weer in ere komen. En dan zal het niet meer mankeren aan geschikte candidaten voor functies, die belangrijk zijn. uiteengezet en enkele van haar voor stellen hebben dan ook een plaats ge vonden in het uiteindelijk ontwerp verdrag, behelzende het statuut ener Europese Gemeenschap. voorstellen komen, samengevat, o.m. hierop neer, dat de Politieke Ge meenschap als economisch doel moet hebben de verhoging van het levens- oeil in de aangesloten landen, in het lijzonder door opvoering van de pro ductiviteit en ae ontwikkeling van de werkgelegenheid. Tussen de zes 'inden onderling moet voorts een gemeenschappelijke markt bevorderd worden, waarbinnen vrij verkeer van goederen, diensten, kapitaal en per sonen bestaat. Als eerste stap naar deze gemeen schappelijke markt acht de Neder landse regering het wenselijk, dat binnen tien jaar een Douane-Unie wordt gevormd, binnen welker gren zen alle in- en uitvoerrechten, zome de alle kwantitatieve restricties zijn opgeheven en die over een gemeen schappelijk systeem van in- en uit voerrechten en kwantitatieve restric ties beschikt ten aanzien van het handelsverkeer met andere landen. Bij België zowel als Duitsland vond Nederland gehoor, zij het, dat Duits land het meer in de richting van vol ledige converbiliteit dan in die van volledige economische integratie wil Frankrijk echter voelt weinig voor de Nederlandse plannen en ook Ita lië neemt een lauwe houding aan. Frankrijk met zijn hoge tariefmuren en zijn beschermende bepalingen voor bepaalde sectoren van de bin nenlandse markt voelt zich door een Douane-Unie in zyn economische levensvatbaarheid barbaar bedreigd. Parijs is van mening, dat de econo mische integratie ondergeschikt moet worden gesteld aan de politie ke integratie. Rondom deze grote tegenstelling zullen de besprekingen in Den Haag zich dan ook wel concentreren. Het enige magere resultaat dat de confe rentie waarschijnlijk zal opleveren, is de instelling van een nieuwe' studie commissie, die tot taak zal krijgen een synthese te vinden tussen de wel zeer tegenstrijdige standpunten welke de regeringen der zes landen tegenover de door Straatsburg voor gestelde Europese Politieke Ge meenschap innemen. VERTROUWENSKWESTIE GESTELD Verdeeldheid in kabinet over Europese politiek Joseph Laniel, de Franse premier, heeft Woensdagavond het leven van zijn vijf maanden oude regering op het spej gezet door de vertrouwens kwestie te stellen bij de stemming over het buitenlands beleid. Deze stemming, de climax van het belangrijkste debat over buitenland se zaken sinds de oorlog, zal Vrijdag in de Algemene Vergadering geschie den. Na een vergadering van de Assemblee, die de gehele nacht geduurd had, heeft Laniel Woensdag met de fractieleiders getracht nog tot een com promis te geraken over de E.V.G. Toen de Assemblee Woensdagmid dag bijeen kwam om het debat voort te zetten, besloot zij de vergadering een uur te schorsen zulks op ver zoek der regering om opnieuw te pogen tot een vergelijk te komen Niet-officieel heeft de regering de fracties de volgende ontwerpmotie voorgelegd: „De Assemblee verzoekt de regering de continuïteit te verze keren van de politiek van het opbou wen van een verenigd Europa op ba sis van de verklaring van de premier bij zijn ambtsaanvaarding, en keurt de verklaringen van de regering goed". Het lot van de regering-Laniel was nog zeer onzeker, toen men Woensdagavond besloot het debat tot Vrijdag te verdagen, wanneer er gestemd zal worden. Dit uitstel was om grondwettelijke redenen noodzakelijk, nu Laniel had besloten de vertrouwenskwestie te Verbinden aan een resolutie van drie regels, die de verklaringen van de regering in het debat over de buiten landse politiek goedkeurt en geen rechtstreekse verwijzing bevat naar het Europese leger of politieke ge meenschap. is het 250 jaar geleden, dat Engeland door een hevige storm werd geteisterd, waarbij talrijke oorlogsschepen stuk geslagen werden. Ruim 1500 schepelingen verloren- hierbij het leven: viert de Verenigde Stater '.hanlcgivingday. WVVV\AA<\»\AA<VVWVWWVW Minder Amerikaanse hulp aan Europa Met ingang van het volgend jaar Juli Volgens Harold Stassen is het mo gelijk het volgend jaar de Ameri kaanse militaire hulp aan West-Euro. pa aanzienlijk te verminderen. De •eonomisehe hulp, zal. behalve voor enkele landen kunnen worden beëin digd. Stassen bedoelt het belasting jaar, dat op 1 Juli a.s. begint. De industriële productie van West- Europa is dit jaar in vergelijking met 1952 met 7% gestegen. Het grootst is tie productiestijging in Duitsland. Italië, Engeland en Nederland. De prijzen in West-Europa zijn redelijk stabiel en de positie van dè munt van alle West-Europese landen is sterker geworden. De nationalistische leden van de Assemblee zeggen, dat uit het ver werpen met 325 tegen 247 stemmen van een socialistische motie ten gun ste van de E.V.G. Woensdag ochtend vroeg duidelijk is geble ken dat er in het parlement geen meerderheid bestaat voor een poli tiek van totale integratie met Duits land, zoals omschreven in het E.V. G.-verdrag „Het verdrag is zo goed als dood", zeggen zij. „Het is daar om niet nodig de regering ten val te brengen om Eisenhower en Churchill te doen weten, dat het Europese le- gerverdrag een ding van het verle den is en dat het tijd wordt een ande re politiek op te stellen". Het Sabena-toestel na de misluk te landing. Moordenaar in arrest Belgische vrouw gedood in sneltrein De politie te Klagenfurt heeft Woensdag medegedeeld, dat een 29- jarige Zuidslaaf heeft bekend, de moord gepleegd te hebben op de Bel gische dame mevrouw Simone de Rid der, in de sneltrein van Wenen naar Oostende, een week geleden. De 51-ja rige mevrouw De Ridder is in een zie kenhuis te Kitzingen in Beieren aan haar verwondingen bezweken. Volgens de Beierse politie werd zij van de trein geduwd na ee i hevige worsteling. De politie meent, dat het hier een geval van roofmoord betreft. Figl minister van Buitenlandse Zaken Es-bondskanselier dr. Leopold Figl is in de plaats van dr. Kar! Gru ber tot Oostenrijks minister 'an bui tenlandse Zaken benoemd. Figl en Gruber zijn beide leden van de ka tholieke Chr. Volkspartij. Figl is van 1945 tot April 1953 Bondskanselier van Oostenrijk ge weest. Hij is als zodanig opgevolgd door Julius Raab. Hij is leider van de Oostenrijkse „Boerenbond", die in de Chr, Volkspartij is opgenomen. Misverstand tussen piloot en mecanicien Schiphol werd Woensdagmiddag opgeschrikt door de buiklanding van het Sabena-toestel „O.O.C.B.H.". dat uit Kopenhagen was gekomen. Het toestel, waarin zich 24 passa giers bevonden, kwam naar beneden boven de zogenaamde,, „mistbaan", raakte met de romp het beton en schoof nog enige honderden meters door, daarby een niet diep spoor op de startbaan achterlatend. Bij een zijweg naar het platform kwam het toestel tot stilstand, waar na de passagiers, die, zo verklaarde een van hen later, ..niets onregelma tigs hadden gemerkt en ook de schok met hadden gevoeld" konden uitstap pen. Volgens de gezagvoerder van het toestel, de Belgische „lucht-million- Woensdagmorgen heeft H.M. Ko ningin Juliana de Italiaanse premier Guiseppe Pélla ontvangen. De Itali aanse premier, tevens minister van buitenlandse zaken, is in Nederland in verband met de Ministersconferen tie. H.M. in gesprek met Guiseppe Pella. COMMISSIE WIL KOMEN TOT Enquête onder gemeentebesturen naar bestaande toestanden Reeds menigmaal is er ook in dit blad op gewezen, dat het Ont breken van voldoende goed geoutilleerde zwembaden op zijn zachts ge zegd bevreemdend is voor een zo waterrijke provincie als Zeeland is. Met name voor de Zeeuwse jeugd vormt het ontbreken van voldoende gelegen heid om zich de zo onontbeerlijke zwemkunst eigen te maken een groot bezwaar, hetgeen enkele maanden geleden door een aantal particulieren ter kennis is gebracht van Z.K.H. Prins Bernbard. Hieruit vloeide de instelling van een commissie voort, welke onlangs be sloot in Zeeland een enquête te doen houden. Met de hierdoor te verzame len gegevens wil men komen tot het opstellen van een phui voor de bouw van zwembaden in onze provincie. Van particuliere zijde verzocht men Prins Bernhard destijds zo mo- felijk te willen bevorderen, dat de eeuwse jeugd in de toekomst op ruimere schaal gelegenheid zou Krij gen zich de zwemkunst eigen te maken. In een brief .aan Gedeputeer de Staten van Zeeland vroeg de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen daarop of er aanlei ding toe bc-stond om in Zeeland een commissie in te stellen ter jestude- ring van de aspecten van het zwem- vraagstuk. Deze commissie zou te vens aan moeten geven met welke maatregelen in de bestaande tekor ten aan zvvemgelegenheid voorzien :ou kunnen worden. Het was bij Ged. Staten uiteraard bekend, dat de afdeling Zeeland van de Vereniging van' Nederlandse Ge meenten voor dit vraagstuk reeds 'n commissie had ingesteld, zodat vol staan kon worden met de benoeming van nog enige leden. De thans bestaande commissie zal onder de gemeentebesturen in onze provincie een enquête instellen naar de bestaande zwemgelegenheid en naar de eventuele plannen tot de •bouw van zwembaden. Na afloop van dit onderzoek zal aan de hand van de verkregen gegevens en met de er varingen elders in Nederland met dit vraagstuk opgedaan, een olan worden opgesteld. In dit plan zal worden aangegeven, waar men in Zeeland onder de gunstigste omstan digheden zwemgelegenheden zou kunnen bouwen. kan nader bezien worden waar, en hoe, men zal overgaan tot het inrichten van zwembaden, waar bij financiële factoren uiteraard een grote rol spelen. De zwembaden, welke in de toekomst eventueel tot stand zullen komen, zullen in de meeste gevallen geen grote afmetin gen hebben en niet overdekt zijn. De commissie De commissie ter bestudering van het zwemvraagstuk is thans als volgt samengesteld: Mr. dr. A. J. J M. Mes. Hein kenszana. lid van Gedeputeerde Sta ten, voorzitter; J. van den Bergh, Mid delburg, commies Provinciale Griffie secretaris; dr. H W. M. Trines. Breda pharmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid S- J Klompe, Goes, consulent lichamelijke opvoeding; P. A. Bouwense, Middelburg bestuurslid K.N.Z B kring Zeeland: 1 van Bel, bestuurslid district Zeeland van de Koninklijke Bond tot het Redden van Drenkelingen; mr. J. F. Hornstra, Mid delburg directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul- turee' werk; dr P. Spaander. Den Haag secretaris landelijke commissie voor de bouw van zwem- en badin richtingen.-dr. J J. P Boezeman, rec tor Jansenius-lyceum te Hulst: it M de Vink. directeur Provinciale Plano logische Dienst, B Burger gemeente secretaris van Goes; tevens de burge meesters van de volgende gemeenten mr H J J Derx Heinkenszand; J M A C. van Dongen. Aardenburg: mr di. N Bolkestein. Middelburg, R. A J den Boer. Sas van Gent; mr A J van der Hoeve. Tholen; P. L. D. J. van Oeveren Axel; A. A. Schuit, Kortge- ne; jhr mr. J .Schuurbeque Boeije. Zierikzee, leden. nair" Cocquit, die zelf niet de stuur- knuppel hanteerde, is de buiklanding veroorzaakt door een misverstand tussen de dienstdoende piloot en de mecanicien. De deskundigen en de vertegenwoordigers van de Sabena wilden zich niet over hun bevindingen uitlaten. De mist zou geen beletsel bij de landing hebben gevormd. Het toestel is vrij ernstig bescha digd aan de buik. Ook de vier moto ren hebben even het beton geraakt. De schroefbladen zijn alle omgebogen. MacCarthy vindt nieuw woord uit Tegen Truman en Engeland MacCarthy heeft een nieuw woord uitgevonden. In een radio- en televi sie-uitzending gebruikte lijj liet woord „Trumanisme" als aanduiding voor het stellen van de eigen party boven het belang van het land. Trumans definitie van hetgeen Mac Carthy deed ontleende hij volgens de senator, aan het communismsche blad „Daily Worker". Hij viel ook Groot- Brittannië aan. In tegenstelling tot Eisenhower meende hy, dat deze kwestie wel een rol bij de vei kiezin gen zou spelen. Hy wil niet één Ame rikaanse dollar meer ter beschikking stellen van Engeland, dat bloedgeld Tnaakt door hendel te drijven „met onze „doodsvijand". De Britse ver schepingen naar communistisch Chi na zQn in het afgelopen jaar met 1.500 procent toegenomen. Engeland stak Amerikaans geld in deze ver schepingen. Premier Pella biedt mozaiek aan Gezantschappen worden Ambassades De regeringen van Italië en Neder land hebben Besloten hun wederzydse gezantschappen te verheffen tol ara- basades. Deze beslissing iverd ge nomen op grond van de bestaande nauwe relaties tussen beide landen, möde in verband met de ontwikkeling der Europese samenwerking. Premier Pella heeft gistermiddag in het Haagse gemeentemuseum het mo zaiek onthuld, dat door cle Italiaanse regering aan onze regering werd aan geboden ter herinnering aan de we derzijdse hulpverlening bjj de over stroming In de Po-vlakte en de wa tersnood in Februari. Pella bood voorts namens zijn re- fering een cheque aan van 250 mil- oen lire, welk bedrag naar het in zicht van de Nederlandse regering kan worden besteed voor een werk in de getroffen gebieden. Het mozaiek, een copie van een mo zaïek te Ravenna uit de zesde eeuw, schepen in de haven van Classis voor stellende, werd aanvaard door minis ter Luns. Deze gaf het daarna in bruikleen aan het Haagse gemeente bestuur. In zijn rede herinnerde premier Pella aan het elan van wederzijdse hulpverlening, waaruit weer bleek, dat het belang niet de enige beweeg reden, noch het enige doel is van menselijke acties, wanneer de volken tussenbeide komen. Tenslotte bepleitte hij de noodzake liikheid van de Europese integratie" Gisteren heeft Koningin Juliana de Italiaanse premier ontvangen in het paleis aan het Korte Voorhout te Den Haag. Vijf mijnwerkers zijn Woensdagoch tend om het leven gekomen en drie ge wond als gevolg van een mijngasontplof- fing in een mijn te Berkamen in het Ruhr- gebied. De lijken en de gewonden zijn geborgen. DE VERWACHT ZACHTER. Zwaar bewolkt met aanvankelijk in het Oosten van het land plaatse lijk nog wat regen of motregen, la ter vanuit het Zuidwesten enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Vooral in het Westen "an het land belangrijk zachter. ZON EN MAAN: 27 November. Zon op: 8.19 onder: 16.36 Maan op; 23-40 ander: 12.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1