Loonsverhoging doorgevoerd in de verschillende uitkeringen migmten VALSE AKTE GEBRUIKT IN ECHTSCHEIDINGSPROCEDURE GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT VOOR WEST-EUROPA WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RA.NT 3 WIJZIGING SOCIALE WETTEN Hogere kinderbijslag voor de grotere gezinnen In het complex van sociale maatregelen, in verband met de herziening van de lonen op 1 Januari, zijn naar reeds gemeld bij de Twee'de Kamer voorstellen ingediend inzake de invaliditeitswet en de ziektewet. Gemeld werd, dat de minister de loongrens voorlopig op f 5300 wil bepalen. Ten aanzien van de andere voorstellen kan nog het volgende worden medegedeeld. Men wil de bijstandsregeling voor de rentetrekkers bil een nieuwe wet vaststellen. Het systeem van een in procenten uitgedrukte tijdelijke bijslag wordt verlaten en deze bijslag wordt vervangen door een vast bedrag. Een bijslag van f 7,50 per maand komt ongeveer overeen met een bijslag van 21 procent op het grondbedrag; de grondslag zal dusdoende f 42,50 per maand bedragen. Voorgesteld wordt de bijslag van vijf procent, toegekend aan personen, die in het genot zijn van uitkeringen, als een gevolg van ongevallen vóór 19 Maart 1951, te verhogen tot tien pro cent Ook voor de andere gevallen van uitkering krachtens de ongevallen wet wordt een dergelijke verhoging voorgesteld. Uiteraard geldt dit niet voor een uitkering krachtens een on geval tussen 31 December 1953 en 1 Januari 1954, omdat dan het jaarloon jjeeds met vijf procent werd verhoogd. Mocht dit evenwel nog niet het geval rijn, dan wordt de incidentele rege ling aan het ministerie overgelaten. Kinderbijslagwet De loonsverhoging van 5 procent dient eveneens betrekking te hebben op de kinderbijslagen. Dit is niet de enige reden, waarom hier sprake dient te zijn van een verhoging. Gewezen wordt op de belangen van de grotere gezinnen (met 4 of meer kinderen) Nagegaan is, welke verhoging van de kinderbijslaguitkenngcn zou moeten plaats vinden om de in 1951 ontstane onevenredige achterstand voor de gro tere gezinnen teniet te doen. De con clusie was, dat een vrij aanzienlijke verhoging van de kinderbijslagen, vooral voor de gezinnen met meer kinderen, zou moeten plaats hebben- Het zou ons te ver voeren hier alle berekeningen nauwkeurig te vermel den, maar het eindresultaat is dan als volgt: 43 cent per dag voor het eerste kind; 54 cent per dag voor het tweede en derde kind; 75 cent per dag voor het vierde en vijfde kind, en 85 cent per dag voor het zesde en volgende Idn- deren. 689. Weinigen kunnen zich onttrekken aan een zékere jaloezie, wanneer zij horen hoe geldmagnaten mïïlioenen om zich heen strooien en het grootste deel der aarde aan zich ondergeschikt weten te maken, of zich met behulp van het slijk der aarde allerhande be- gerensvMardige artikelen weten te verschaffen. We troosten onszelf ge woonlijk met de uitgesleten gemeen plaats dat geld niet gelukkig maakt, maar een cynicus heeft eens opge merkt dat die uitdrukking niet als troost, maar als blinddoek dient. Laten we eens de proef op de som nemen en nagaan wat er is geworden van de groep magnaten die precies dertig jaar geleden een bijeenkomst hield in het Edgeioater Beach Hotel in Chicago. Deze groep werd gevormd door een tiental mensen die tot de in vloedrijkste van de Verenigde Staten behoorden en die stuk voor stuk met de nodige mïïlioe nen konden goo chelen. Hier waren aanwezig: Charles Schwab een staalmagnaat en directeur van de grootste zelfstan dig werkende staalmaatschappySa muel Instill, directeur van de grootste utility company; Howard Hopson directeur van de grootste gasmaat schappij; Arthur Cutten, de grootste en meest succesvolle graanspeculant uit die dagen; Richard Whitney, direc teur van de New Yorkse Beurs; Albert Fall, minister in het kabinet van pre sident Harding; Jesse Livermore, een geldmagnaat van Wall Street; Leon Fraser, directeur van een grote inter nationale bank. Voorts waren mg aanwezig de di recteur van de Nationale City Bank en de directeur van een maatschappij die zich in het land een monopolie-po sitie had weten te verwerven, doch deze laatste personen komen hier ver der niet ter sprake. De lotgevallen van de andere acht mensen, waartegen de wereld, van 1923 met zoveel afgunst heeft opgeke ken, zijn weinig bemoedigend en kun nen er niet toe bijdragen de jaloezie dertig jaren later nog op te wekken. Want de staalmagnaat Schwab ging failliet en moest de vijf laatste jaren vóór zijn dood geld lenen om in leven te blijven. Samuel Insull werd door de justitie gezocht en stierf arm in het buitenland. Howard Hopson werd krankzinnig.. De succesrijke graan speculant Cutten stierf als een onver mogend man buiten de Verenigde Sta ten. De directeur van de New Yorkse Effectenbeurs werd nog niet zo heel lang geleden uit de Sing Sing gevan genis ontslagen. Het lid van Harding's kabinetAl- bert Fall, kreeg gratie en werd aldus in de gelegenheid gesteld thuis te ster ven. Jesse Livermore en Leon Fraser tenslotte pleegden beide zelfmoord. Ziedaar de weinig benijdenswaardi ge lotgevallen van 8 van de 10 mag naten die 30 jaar geleden in het Edge- water Beach Hotel voor een belang rijke vergadering bijeen kwamen. O ja, weet u hoeveel meter u kunt wandelen op één schepje suiker? Het zal u werkelijk meevallen; ongeveer 600 meter! H. Pétillon. De Stichting van de Arbeid heeft zich met deze verhogingen van de kinderbijslag per 1 Januari 1954 kun nen verenigen. Na de voorgestelde verhogingen wordt de kinderbijslag voor loontrek- kenden, herleid tot maandbedragen: f 12,48 voor het eerste kind; f 14,04 voor het tweede en derde kind; f 19,50 voor het vierde en vijfde kind, en f 22,10 voor het zesde en volgende kin deren. In verband hiermede stellen de mi nisters voor de kinderbijslag voor kin deren van rentetrekkers per maand te bepalen op: f 12.50 voor het eerste kind; f 14,05 voor het tweede en derde kind; f 19,50 voor het vierde en vijfde kind, en f 22,10 voor het zesde en volgende kinderen. Men stelt verder voor het bedrag van de kinderbijslag voor het eerste kind van rentetrekkers op f 12,70 te handhaven voor die eerste kinderen, waarvoor reeds op 31 December 1953 re-H op deze bijslag bestond, indien en voor zolang dit recht zonder onder breking blijft bestaan. Kleine zelfstandigen De kinderbijslag voor kleine zelf standigen gaat pas in bij het derde kind. Men wil deze thans verhogen van f 0,28 op f 0,30 per dag. Voor het vier de en volgende kinderen wordt het f 0,43 per dag. Ook komt hier een verhoging van de inkomensgrenzen voor het recht op deze bijslag en wel met f 200. Waarschijnlijk kan aldus een grotere groep van zelfstandigen worden bereikt, hetgeen men dan kan beschouwen als een poging om iets te doen voor de z.g. vergeten groepen. Tenslotte worden ook wijzigingen gebracht in de z.g. peildata ten aan zien van het recht op uitkering van de kinderbijslag. Minder ondergrondse arbeiders in mijnen Naar aanleiding van een vraag van vele Kamerleden wordt in de memorie van antwoord opgemerkt, dat, het aan tal ondergrondse arbeiders in de Staatsmijnen in de laatste maanden inderdaad is afgenomen. Dit is voorna melijk het gevolg van de grote vraag naar arbeidskrachten door andere tak ken van het bedrijfsleven en de aan trekkingskracht van werkgelegenheid in de aangrenzende gebieden van Bel gië en Duitsland, waardoor het aanbod gering en het verloop groot was. Naar de mening van de minister kan geen verband worden gelegd tussen het normaal in de zomermaanden te con stateren verschijnsel van het teruglo pen van de arbeidersbezetting en eni ge beperkte fluctuaties in de accoord- lonen, welke in het mijnbedrijf een normaal verschijnsel zijn. ZONDER HET TE WETEN GESCHEIDEN Twee jaar geëist tegen Amsterdams adviseur De Officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de 37-jarige mr. dr C- H. P., rechtsgeleerd raadsman, economist en belastingadvi seur te Amsterdam. Twee jaar geleden heeft hg, volgens de dagvaarding, een valse opgave doen geven aan een deurwaarder bij uitrei king van een exploit in een echtschei dingsprocedure, c.q. gebruik doen maken van valse akte door een advo caat. Verdachte, die geen advocaat en pro cureur is, had als zaakwaarnemer een echtscheidingsprocedure aanhangig ge maakt voor een cliënt. Zowel de dag vaarding als een afschrift van de gros se van het vonnis, dat bij verstek van de vrouw was uitgesproken, waren aan de woning van eiser in persoon aan een vrouw betekend. De echtgenote van deze man, die in Eindhoven verbleef, was in geen der twee gevallen de vrouw geweest aan wie de stukken waren betekend, zodat VERDIENSTE PLAN-BEYEN Bedrijfsleven moet ingeschakeld worden Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers-vakvereni gingen en het Verbond van Prot. Christelijke Werkgevers in Neder land hebben aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Béyen en aan de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zjjlsfcra, een ver klaring aangeboden naar aanleiding van het memorandum van de Neder landse regering inzake de Europese gemeenschap (plan Beyen). De vier verbonden van werkgevers zyn o.a. van oordeel, dat een even wichtige ontwikkeling van het be drijfsleven binnen de gemeenschap 't meest doelmatig bevorderd wordt, in dien een zo groot mogelijke vrijheid aan het persoonlijke initiatief en aan de eigen verantwoordelijkheden van het bedrijfsleven wordt gelaten. Zo wel bij de voorbereiding tot instel ling van de gemeenschap alsook bij de beraadslagingen over en de uit voering van de verder te nemen maatregelen dienen de organen van het bedrijfsleven daarom volledig te worden ingeschakeld. Zodoende zal Een plattegrond van de ijsbaan, die de Middelburgse IJsclub achter het Zanddorp aan de Breeweg te Middel burg zal inrichten en die men in het tfsseizoen 1954f935 in gebruik hoopt te stellen. de daadwerkelijke medewerking van de ondernemers zijn verzekerd, het geen voor het welslagen van het plan van zo grote betekenis is. De grote verdienste van het plan- Beyen is vooral gelegen in het feit, dat het beoogt de Europese gemeen schap een eerste stap in de richting der gemeenschappelijke markt te doen zetten en voor de uitvoering daarvan een vaste termyn te bepa len. Daardoor wordt nog eens de nood zaak duidelijk, dat de Tanden, die voor deelneming in de gemeenschappelijke markt in aanmerking komen, met de nodige kracht naar monetaire sta biliteit zullen dienen te streven. Al leen dan is het mogelijk de grondslag te leggen voor een zodanige coördi natie der economische politiek, dat tot opening van grenzen in het on derlinge verkeer kan worden overge gaan. Opheffing Centraal Rijksbureau Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat binnenkort het Centraal Rijksbureau zal worden op geheven. Aan het personeel van dit bureau, dat thans nog 70 ambtena ren en arbeidscontractanten omvat, zal per 1 April 1954 ontslag worden verleend. De betrokkenen genieten voorrang bij de aanstelling van per soneel by andere rijksdiensten. zij dus zonder haar medeweten van haar man was gescheiden zoals zij voor de rechtbank verklaarde. Later was zij zelf een echtscheidingsproce dure begonnen. De deurwaarder, die het afschrift van het vonnis had betekend, ver klaarde ter zitting op de gebruikelijke wijze er zich van te hebben overtuigd, dat hij het stuk aan de juiste persoon had betekend. De verdachte, die al 14 weken in voorarrest zit, ontkende, dat hij er voor gezorgd had, dat in de woning van zijn cliënt een vrouw was geweest, die zich voor de werkelijke echtgenote van zijn cliënt had uitgegeven. De cliënt zelf, die in verband met deze zaak gedetineerd is geweest, ont kende op zijn beurt, dat hij voor de verder onbekend gebleven vrouw had gezorgd. Wel had hij twee keer zijn huissleutels op verzoek van de ver dachte aan hem gegeven. De raadsman van verdachte, mr. J. H. W van Uden uit Den Haag be streed op juridische gronden de dag vaarding. „De hele zaak is gebaseerd op verklaringen van de man, die zelf verdachte had kunnen zijn", aldus de advocaat. Hij concludeerde tot vrij spraak, subsidiair ontslag van rechts vervolging. Hoger salaris geëist door Engelse ambtenaren Regering wil compromis De hoge ambtenaren in Engeland hebben zich Dinsdag aan het hoofd van de Britse hoofd- en handarbei ders, die een betere salariëring eisen, gesteld door een salarisverhoging van rijf tig procent te vragen.. De eis werd ingediend door de 1200 leden tellende organisatie van de „Elite" ran de ambtenaren, die de regering van ad vies dient en haar besluiten interpre teert. Een woordvoerder van het ministe rie van Financiën heeft de eis echter van de hand gewezen en een salaris verhoging van drie procent aangebo den. De betrokkenen genieten nu een salaris, dat varieert van 11.000 tot 15.000 gulden. Zij willen echter een salaris van 16.500 tot 23.000 gulden per jaar. Zuid-Afrikaanse hooglera ren naar Nederland Twee Zuid-Afrikaanse hoogleraren zjjn door de minister van O K. en W uitgenodigd, het volgend jaar de gast te zijn van de Nederlandse regering. Het zijn prof. dr. H. O- Mönnig. pa- rasitoloog en besturend directeur van de „Agricura Laboratoria" te Preto- ia, eD prof. dr F. E. J. Malherbe, hoogleraar in de Zuid-Afrikaanse taal en letterkunde aan de universiteit van Stellenbosch. Zij zullen waarschijnlijk aan verschillende universiteiten in Nederland gastcolleges geven. De uit nodiging is geschied ingevolge het cultureel accoord tussen Nederland en Zuid-Afrika. Koningin Elizabeth vertrok Maan dagavond itt gezelschap van haar echtgenoot prins Philip., van het vliegveld te Londen voor een wereld reis die langer dan een half jaar zal duren. Nieuw centrum voor asthmatische kinderen In Blaricum De stichting „Actie voor het Asth matische Kind" (A-V.A.K.) die sinds drie jaar werkzaam is op het asthma- centrum „Heidebeuvel" in Hilversum, zal binnenkort haar werkzaamheden kunnen uitbreiden door de opening van een tweede centrum in het vroe gere sanatorium „Bosch en Heide" in Blaricum. Hier zal men de jongere patiënten, de jeugd tot en met 12 jaar vijftig in getai onderbrengen. Onder de schooljeugd neeft één op de 100 kinderen aanleg voor asthma en één op de 1000 lijdt er ernstig aan In 50 tot 60 procent der gevallen is daarbij overerfeliikheid geconstateerd Van de bijna 100 kinderen, die op „Heideheuvel" worden verpleegd deze termijn duurt van een half tot een heel jaar blijkt 35 procent in het asthma-centrum volkomen vrij. 35 procent vrijwel vrij. en 20 procent af en toe last van asthma te hebben Slechts enkelen blijven invalide. Het weer heeft in het algemeen geen invloed op de asthmalijders. Wel is de zomer en vroege herfst een ongunsti ge tijd. Eerste Kamer bijeen Deelneming in de stadsver warming Rotterdam De Eerste Kamer kwam gistermid dag in vergadering bijeen. Goedkeu ring werd gehecht aan het w.o. inza ke de ongevallenverzekering van de vrijwillige brandweer. Behandeld werd voorts het wets ontwerp waarbij een bedrag van f 1.857.500 wordt gevraagd als aandeel van het Rijk in de tekorten op de ex ploitatie van de stadsverwarming te Rotterdam over het tijdvak van 1 Juli 1949 tot 1 Juli 1953. In antwoord op de bezwaren, o.a. van de heer Reijers (C.H.), zeide mi nister Witte, dat het helemaal niet zyn plan is dergelijke plannen elders te entameren. Vermoedelijk over zestien jaar worden er winsten gemaakt en dan zal het Rijk daarin delen. Het wetsontwerp werd daarna goedge keurd. De Kamer komt 1 December weer bijeen. Weer pseudo-vogelpest. In de omgeving van Lunteren en speciaal in de buurtschappen Meu- Lunteren, Overwoud en De Valk, waar elke boer tegelijkertijd pluim veehouder is, wordt de kippenstape) op het ogenblik weer geteisterd door verschillende ziekten, waarvan de pseudo-vogelpest de meest gevreesde is. Er zijn boeren, die van 100150 kippen niet meer dan enkele eieren per' dag rapen. Alle pluimvee moet in de nacht hokken worden opgesloten. Op de be smette bedrijven moeten bovendien honden en katten vastgelegd dan wel opgesloten worden tot nadere aan. kondiging. Hammarskjöld moet duidelijke uitleg geven De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Ver. Naties, de heer D. J. von Balluseck, heeft in de be- stuurs- en begrotingscommissie van de algemene vergadering verklaard, dat Nederland tegen een verbod is, waar bij iemand van het personeel van de V.N. het recht ontzegd wordt tot een politieke partij te behoren, die in zijn land erkend en niet verboden is- De heer Von Balluseck verzocht de secretaris-generaal van de V.NHam marskjöld, om een duidelijke verkla ring over de voorgestelde wijziging in de regels voor het personeel. Voedseloverschotten De directeur-generaal van de voed sel. en landbouworganisaties. Norris Dodd. heeft te Rome in een voor de conferentie dezer organisatie gehou den rede aangedrongen op een grote re productie van voedsel in die gebie den, waar de ernstigste tekorten be staan, alsmede op verhoging van de koopkracht van' verbruikers. Hrj drong voorts aan op internationale maatregelen voor het van de hand doen van voedseloverschotten doch liet dit gepaard gaan met de waarschu wing, dat de beraadslagingen over een politiek op lange termijn niet moeten worden beïnvloed door de huidige overschotten, aangezien laatste vermoedelijk voornamelrjl t an tijdelijke omstandigheden zyn toe te schrijven. Het Wereldgebeuren Club Niet iedereen wordt toegelaten In de Grote Oceaan-Club te Bermu daDe club is bijzonder ex clusief Men moet wel een eigen jacht hebben of door zeer rijke lieden ge ïntroduceerd zijn. willen de deuren van dit weelde-oord zich openen en de daar heersende obers zo vrien delijk zijn een bestelling te aanvaar den, Voor gasten zijn er kamers beschik baar met uitzicht op zee en iets goed kopere kamers, die voor de vensters slechts een heuvellandschap hebben... De kamers moeten vooruit telegra fisch besproken worden, want anders loopt men de kans. dat er geen plaats is en dat zou teleurstellend zijn Voor al voor mensen, die dagenlang op een luxe jacht over de golven van de At lantische Oceaan hebben gevaren en die dan van het vissen en zonnebaden willen uitrusten in koele hotelzalen. Kort geleden kwam de Grote Oce aan-Club ter sprake in het Britse La gerhuis Men behandelde de komende Bermuda-conferentie, waarvoor pre mier Winston Churchill zich zo bijzon der druk maakt. Die conferentie zal goeddeels gehouden worden in de Gro te Oceaan-Club en nu had een van de Lagerhuisleden gehoord, dat men in die club Joden weigerde Gelukkig kon de betrokken Britse minister me dedelen. dat dit niet het geval was. Hij noemde zelfs de naam van een zeer gegoed Joods zakenman, die in de club had gelogeerd. Daarmee was dan dit kleine incident afgedaan. Onbelangrijk was het Incident daar om niet want het toonde aan hoezeer persoonlijke gekwetst heden en argwanende vermoedens bij de hedendaagse grote conferenties tel kens weer om de hoek komen kijken. Men wil blijkbaar elkaar tot in de kleinste finesses.bestrijden en van bijkomstigheden maakt rhen „grote ere-zaken". De wereld tobt in deze weken zwaar met het conferentie-euvelEr wordt geconfereerd in Panmoendion en men schiet niet op. de vrede voor Korea blijft uit. Er wordt in Ber lijn nu al drie maanden geconfereerd over ..de luchtwegen" naar deze stad, maar enig resultaat is nos niet in het zicht. Men zal gaan confereren over Triest en alleen grote optimisten ver wachten, dat Joego-Slavië en Ttalië het eens zullen worden Het zal wel weer zo zijn. dat men struikelend over enige kleinigheden, niet tot overeen stemming komt Donderdag begint in Den Haag een ministers-conferentie van „Klein Europa". Tevoren heeft men al aangekondigd, dat er geen grote be slissingen zullen vallen. Dat is wel zo veilig. Maar het zijn alweer de opti misten. die desondanks honen op klei ne beslissingen en op enige toenade ring tussen Duitsland en Frankrijk. De Saar-kwestie zal toch eens uit de wereld moeten en de zes Klein Euro pa-landen zullen toch een eerste stap moeten zetten op de weg naar nau were samenwerking. Wat echter kan een Frans minister als Bidault doen. die door toezeggin gen aan de Franse Nationale Vergade ring gebonden is aan handen en voe ten? Weinig, uiterst weinig. Datzelfde geldt voor de komende Bermu da-conferentie van de Grote Drie- Ook daar zal Frankrijk niets be loven en men zal er dus geen binden de besluiten kunnen nemen. Zullen de Amerikanen overstag gaan en op de Bermuda conferentie toe stemmen in de erkenning van Rood- China' Zal men Formosa loslaten' Zal Frankrijk er in toestemmen, dat het Franse gezag over Indo-China tot een te verwaarlozen minimum wordt te ruggebracht om daarmee de vrede in dat gebied te konen? Zullen de Ame rikanen en Engelsen in afwachting van Franse medewerking beslissin gen nemen over Duitsland's toekomst? Op al deze vragen zou men kunnen antwoorden: „Neen, want de tijd is nog niet rijp" Er heerst geen eensgezindheid onder de Westerse mogendheden Ze staan argwanend tegenover elkaar Ze geven op elke vraag een ande antwoord en tot concessies zijn ze niet bereid. Om dat men niet kan praten over de grote problemen, werpt men zich op kleinig heden endaarin loopt men dood. Dat schijnt het lot te moeten zijn van alle conferenties in dit goede jaar 1953. Belgrado tegen jongste Geallieerde suggestie De Joegoslavische minister van Buitenlandse zaken, Popowitsj. heeft te Belgrado medegedeeld. dat de Joe goslavische regering een geallieerd voorstel van 13 November voor een internationale conferentie over Triest heeft verworpen. De geallieerden hadden als voorwaarde gesteld, dat voor een dergelijke conferentie een begin was gemaakt met de uitvoering van het besluit van 8 October, vol gens hetwelk Trlëst aan Italië dien de te worden overgedragen. De Italiaanse regering heeft vorige week bekend gemaakt, dat zij een ge allieerd voorstel van 13 November had aanvaard. Ford gaat sportwagens bouwen. Onmiddellyk na het einde van de vierde Carre ra Pan-Americana heb- de vertegenwoordigers van enkele be kende automobielfabrieken lateD we ten dat hun ploegen het volgend jaar over krachtiger wagens zullen be schikken. Het meeste opzien is ge wekt door een mededeling van Tom Scripps, de vertegenwoordiger van de Fordfabrieken. Scripps zeide name lijk in een gesprek met een verslag gever van het Mexicaanse blad „Ex celsior", dat Ford besloten is sport wagens te bouwen teneinde de strijd met de Europese wagens aan te bin den. Hij voegde hieraan toe dat met de nieuwe „Lincoln Sport" waar- schijniyk over vier maanden voor het eerst proef gereden zal worden en dat deze wagen een snelheid van 250 ki lometer per uur zal kruinen halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5