Junior Sinds Dinsdag draaien de pompen in de Vier'oannenpolder Zeeuwse Almanak SCHAARSTE AAN MATERIALEN IN PROVINCIE ZEELAND tot GARANTIES OVER BENOEMING CHEF-LOODS IN VLISSINGEN DR. MR. W. HUGENHOLTZ VIERT ZIJN ZILVEREN JUBILEUM 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 NOG DIT JAAR DROOG Machinist van het gemaal bij Stevensluis had verrassing Een belangr'JItc dag was het Dinsdag voor de Vlerbannenpoldor op Dul- veland. Er werd nanteiyk een aanvang gemaakt met hot droogmolen van deze polder, waartoe acht pompen aan de Zeedijk by Ouwcrkerk en twee groto pompen aan de Noordzijde bij Stevenssluls In werking werden ge steld. Bjj het haventje van Stcvensslnls gaf dit nog even vertraging, om dat men nog moest afwachten hoe de bodem van deze haven, waarin de zuigbuizen liggen, zich zon houden. Men heeft de haven nu mot steen bo- stort en vandaag zullen ook daar de pompen op volle toeren kunnen draaien. Voor een verrassing zorgde nog machinist Van Dijk van het Oude watergemaal bij Stevenssluis. Direct na 1 Februari was hij begonnen met het demonteren van de machines van dit gemaal. Intussen had hij alles weer schoon gemaakt. Aan de activi teit van deze machinist was het te danken dat ook een van de twee pompen van dit gemaal reeds direct kon meehelpen aan het leegmalen van de polder! Zeer binnenkort zal hier ook de tweede pomp van- het gemaal, welke thans' wordt gemon teerd, in werking kunnen worden ge steld. Men heeft goede hoop, dat de Vierbannenpolder nog dit jaar droog zal komen. Op heel het eiland Schouwen en Duiveland draaien thans de pom pen en wanneer over enkele maanden de polders van alle wa ter zijn bevrycl, zal de wederop- Anverientiei Zciiinvrnst. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'i ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Bed. ijfsruimte „De Schelde" in Breskens weer benut Naar wjj vernemen zal de firma Êobr. Cruson tc Breskens blnnen- ort de door de destijds te Breskens gevestigde afdeling van de N.V. Kón. Mij „De Schelde" uit Vlisslrigen ver laten fabriek betrekken. Zoals bekend, werd deze afdeling van „De Schelde" onlangs opgehe ven. De bedrijfsruimte zal thans be nut worden door de firma Cruson, die er de galvaniseórinrlehtin'g „Scheldestroom", de moffel- en zahd- straal-inrichting „Record" en een rij- Wielgroothandel in zal vestigen. De mogelijkheden tot uitbreiding worden voor het bedrijf van de firma Cruson, waar reeds een dertigtal arbeiders werkzaam is, door vestiging in <3eze fabrieksruimtc groter. Rectoren en directeuren vergaderden in Goes Dinsdag werd te Goes de jaarlijkse vergadering gehouden van rectoren en directeuren van Lycea en H.B.S'en in de tweede inspectie. Des morgens werd onder leiding van dé Inspecteur dr. J. P. C. do Boer vergaderd in de aula van het Chr. Lyceum. Nadat in hotel „de Korenbeurs" de lunch was gebruikt, werd het gezelschap des middags officieel door B. en w. ten stadhuize ontvangen. Tenslotte werd onder leiding van de heer W. J. L. de Groof een rondrit door de Kruiningse polder gemaakt. bouw In de ruimste zin dc9 woords kunnen worden ter hand genomen. AI wat verwoest Is, za! moeten worden vernieuwd en zo zullen er ook anderhalf milliocn nieuwe bomen dienen te worden geplant omdat een gelijk aantal bomen door het zoute water werd gedood. De stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" heeft zoals bekend een frote campagne op stapel gezet om it berooide eiland binnen de kortst mogelijke tfld Weer van het nodlgo groen te voorzien. Elke boom zal f 2.50 kosten en het Is onmogelijk dat de toch reeds zo zwaar getroffen be volking van Schouwen en Duiveland hiervoor zelf het benodigde kapitaal zal kunnen bijeenbrengen. In binnen- en buitenland zal nu een grote actie worden ontplooid onder het motto „Plant een boom op Schouwen en Duiveland". De actie verkeert nog in een beginstadium en is pas enkele dagen geleden gestart. Reeds is een bescheiden resultaat geboekt. Er is een bedrag binnen voor 6000 bomen, doch deze vormen slechts een fractie van het genoemde benodigde aantal. Weldra zullen aanplakbiljetten ver schijnen, welke overal de actie zul len aankondigen. Wie f 2.50 stort op giro 1843 ten name van de stichting „Nieuw Schou wen en Duiveland" maakt de kan- plant van een boom mogelijk. Boven dien zullen zeer binnekort certifica ten verkrijgbaar worden gesteld voor hetzelfde doel. Men hoopt in het voorjaar van 1954 reeds met de herbeplanting van Schouwen en Duiveland te kunnen beginnen hetgeen geheel van hot 0_„ welslagen van deze boomplantactie hechtenis, wegens overtreding van de zal afhangen. Loterjjwet. Auto reed in volle vaart bij Sas van Gent in kanaal Inzittenden ongedeerd Dinsdagmiddag omstreeks half een Is te Sas van Gent een Belgische porsononauto met drie inzittenden bi Volle vaart achteruit hot ka naal Ingereden De Inzittenden, twee Belgen en een Engelsman, kwamen mot een nat pak en do schrik vrU. Do eigenaar van do auto. een zeke re v. d. H uit Gent, keerde na aan vankelijk met zyn vrienden over de grens gevlucht te zijn. terug om zich om zjjn eigendom te bekommeren. Uit een door de Rijkspolitie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de heren „onder invloed" vorkoorden. Op weg naar huis had de Engelsman, toen dit nodig bleek, aangoboden de auto „even ite keren", hoewel hij de rij kunst niet machtig was, hetgeen wel dra duidelijk word Nadat de brandweer do auto aan vankelijk had „verankerd", teneinde belemmeringen voor de schoepvaart te voorkomén, is het vervoermiddel in de namiddag op het droge ge bracht Uitspraken Rechtbank Middelburg De Arrondissementsrechtbank te Middelburg deed de volgende uitspra ken: De Middelburgse los werkman C. P. v. d K., die in de nacht van"26 op 26 September j.l. een huis aan de Walensingel te Middelburg was bin nengedrongen en daar een bedrag van 50 had ontvreemd, werd veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. J. F. S., jachtopziener te Ovezande. die terecht had gestaan terzake van valsheid in geschrifte, werd vrUge- soroken van het hem tenlaste geleg de. A. J. J. R., sm:d te A., werd in ho ger beroep wegens onénbare dronken schap veroordeeld tot 14 dagen hech tenis. Het beroeDen vonnis werd be vestigd, behoudens ten aanzien van de straf. In de zaak van R. L. P. E. C. v. W., „bouwkundig ingenieur" te Westdor- pe, die ih hóger beroen was gegaan, werd het vonnis van de Kantonrech ter bevestigd, v. W. werd veroordeeld tot een boete van 75 of 30 dagen BOUWACTIVITEIT O.A. OORZAAK VAN Hausse in huizenbouw Naar wij uit de kringen van de bouwmaterialenhandol vernemen be staat er thans in Zeeland 'n schaars te aan bepaalde bouwmaterialen. Het is nog niet zover, dat het bouw bedrijf zeil er stagnatie van onder vindt, maar de toekomst ziet er niet rooskleurig uit en het bomt al voor, dat men bij gebrek aan keuze genoe gen moet nomen met materiaalsoor ten, welke toevallig nog voorhanden zijn. Groot gebrek bestaat aan dakpan nen, daarna volgen de grosbuizen en tenslotte de Hollandse steen. Dc schaarste vloeit voort uit een samen loop van drie oorzaken: dc toegeno men bouwactiviteit, de groeiende ex- VAN tn Ben klein misverstand, waartegen i land van Cadsand. Daarmede is dus fteinkenszand terecht verzet aan te- - niets ten nadele gezegd van Hein- kent, zij hier recht gezet. In het be- Ykenszand of andere gemeenten in richt over „Van Waterlandkerkje be- Zeeland. Vermeldenswaard is overi- gint de victorie", waarin vol trots j gens nog, dat Helnkenssand al bijna werd gezegd, dat men daar de ploeg klaar is met de cursussen en dat ze voor de Bescherming Bevolking vol tallig heeft, was door ons vergeten te vermelden, dat dit gold voor het BINT Dat moet voor Sint Nicolaas een merkwaardige gewaarwording zijn geweest! Om na een zeereis uit Span je, na vele, vele uren van water en niets dan water, geconfronteerd te worden met de situatie in de Vierban nenpolder Op de weg van Zijpe naar Zierik- zee, waar het grauwe water ten dele ucJIJJC CJ1U uiuuai vcic „C,K nog heerst, hebben Sint en zijn onaf- arbejders de plaatsen innamen schcidehjke Moorse knecht een ogen- Neder]andse arbeiders, die in blik in gepeinzen verzonken de toe- rampgebied gingen werkea stand in ogenschouw genomen, zoals rfsphfrming ge op de gisteren door ons gepubh- BESCHERMING ceerdc foto hebt kunnen zien. Bescherming tegen de ons ongetwlj- Jo n,**„btvn mnn nehnld in I wachtende kou en andere winter- |ea'we!tSeht,eU,lieS van en da, bc,,«steens temeer^dal beide j S? s1®„Jjlï«en der f m" daar twee maanden geleden de ploeg al voltallig hadden. kogelvanger af De ..schietberg", zoals het In de volksmond luidt, in het recreatieoord Plan-Zuid te Axel, gaat verdwijnen- Deze kogelvanger wordt thans afge graven Een nabijgelegen put wordt uitgediept en vergroot De bedoeling is om in deze vijver een karpersoort uit te zetten. suikercampagne. De suikercampagne, de verwerking van suikerbieten dus. wordt door de beide fabrieken te Sas van Gent be ëindigd tussen 10 en 15 December a.s. Na afloop van deze werkzaamheden komen ongeveer 100 Nederlandse ar beiders zonder werk. Dit aantal is met name zo gering, omdat vele Belgische van Kort, die groter Is dan voor 1940 en et personeelsverloop by de steenfa brieken. Dit personeelsverloop Is een ge volg van het feit, dat steenfabrieken, die overkropt zitten met orders el- kaars personeel tegen hogere lonen trachten weg te kopen. Uiteraard geldt ae schaarste voor geheel Nederland, maar Zeeland is daarbij in een ongunstige positie, om dat het op grote afstand van de be doelde fabrieken ligt en men op ver voer van grote partijen per schip is aangewezen. Vervoer van kleine par tijen per vrachtauto is voor Zeeland te kostbaar. Het is echter bij de fabrieken zó. dat men niet gemakkelijk voldoende voorraad kan maken om grote par tijen per schip af te leveren, want In middels hebben dichtbijwonende af nemers het product met vrachtau to's reeds weggehaald. Veel aanbestedingen Het aantal aanbestedingen voor het bouwen van woonhuizen is de laatste maanden zeer toegenomen, hetgeen o.m. een gevolg is van het feit, dat velen nog willen profiteren van de Rijksbijdrage, welke per 1 Januari a.s. komt te vervallen. Menigeen vraagt :ich thans ech ter af, of de voordelen van de Rijks bijdrage niet verloren gaan door het oplopen van de prijzen, welke by openbare aanbestedingen worden be dongen, nu er een hause in de hui zenbouw is ontstaan. In Oostburg zijn bijvoorbeeld een tachtigtal woningen „bouwklaar"; hetzij in aanbouw, of op papier ge reed om aanbesteed te woraen. Een voor een gemeente van 3400 inwo ners dus ongekend groot aan tall Afscheid directeur Amsterdamse uostdienst De heer A. W. J. Stofkoper De directeur van de Amsterdams? het Postdienst, de heer A. W. J. Stofkoper zal op 30 November a.s. het P.T.T.- bedrUf verlaten wegens het bereiken van pensioengerechtigde leeftijd trldSSneelwiïiaï?"(SpJt. j se narigheid zal^iet wachthuisje bie- De heer Stofkoper heeft zijn school- «e" wpciicano to Sns van opleiding genoten te Vhssmgen. welke stad hij in 1907 verliet bij zijn benoe ming tot surnumerair der P.T.T. Hij was op verschillende plaatsen in ons land werkzaam, o.a. te Amsterdam en Rotterdam, te 's-Gravenhage als re ferendaris aan het hoofdbestuur der P.T.T., te Utrecht als adjunct-direc teur. te Maastricht en Hilversum als directeur Op 1 December 1948 werd hy benoemd tot directeur van de Am sterdamse postdienst. Als zijn opvolger is benoemd de heer P. J. van Dalsen, werkzaam als in specteur aan het hoofdbestuur der P.T.T. De neer Stofkoper neem» officieel afscheid in Amsterdam op Zaterdag 28 November a.s. zal worden gebouwd. mannen waarlijk groot zijn! Géén lieslaarzen, waarmede de Sint af-, - rampiDrn breuk aan zijn waardigheid zou kun- nen doen; evenmin lieslaarzen voor I In het seizoen-1953 behaalde de heer Piet, waardoor hij veel aan zijn bij Th. J Borgstijn te Axel met zijn de jeuod gevestigd ontzag had kun- postduiven de kampioenstitel van nen inboeten. i de Knng Zeeuwsch-Vlaanderen van Waardigi'« vol ornaat, hebben zij de Zuid-Nederlandse Bond van Post- de door het water aangerichte ver- duiveniiefhebbers. De heer Borgstijn woeslittoen aanschouxod. De beide ontving thans de prachtige kampioens- mannert van het heerlijk avondje wil- bokaaL De beker werd door het be den klaarblijkelijk beseffen in welke stuur van ..De Vrede" te Sas van Gent omstandigheden velen uit de ramp- uitgereikt aan de bestuursleden van gebieden'dit avondje thans in het de Axelse duivenvereniging „De Ver jaar 1953 moeten vieren. Zélf zien, wachting", waarvan de heer Borgh- dat het op Schouwen moeilijk moet stijn lid is- De tweede en derde plaats Zijn om te zingen van „Zie de maan in dezt kampioensslrijd werden even- schijnt door de bomen".... J eens door Axelse fokkers ingenomen. f Advertentie i Een virTQnde Virjlnla-sljsret in cbiqot vcrpakklni 20 stuks Bij bakker ingebroken Maandagmorgen ontdekte bekker F. P. Dominicus te Westkapelle, dat er des nachts in zyn winkel was in gebroken. De dader(s) had(den) zich toegang verschaft tot de bakkers winkel in de Noordstraat. Uit de kas sa was een niet onaanzienlijk bedrag aan geld verdwenen. Aangifte by ae politie volgde. Deze stelde met be hulp van een speurhond een onder zoek in. Dinsdag ontbrak echter nog elk spoor van de dader(s). Wijzigingen in polderreglementen Gedupeerde Staten van Zeeland stellen "een wijziging voor in artikel 51 quinquies en sex tics van het Al gemeen Regiement voor de polders of waterschappen in Zeeland. De aan vullende paragraaf in dit artikel, handelende over geschillen omtrent de vergoeding door het polderbestuur wegens het verrichten van diensten en verstrekkingen geeft aanleiding tot misvattingen. De bedoeling van de bepaling was, dat tegen de door het polderbestuur ter zake van de vergoeding vastgestelde regeling door belanghebbenden by Gedepu teerde Staten in beroep zou kunnen worden gekomen. Kennisneming van geschillen omtrent de toepassing van die regeling behoort bij uitsluiting tot de bevoegdheid van de burgerlijke rechter. Deze bedoeling is niet voldoende in de redactie van de betrokken paragraaf tot uiting ge bracht. Gedeputeerde Staten stellen thans een andere redactie voor, waar- by zij tevens een regeling van de duur der te verlenen verstrekkingen in het artikel opgenomen wensen té zien. Eenzelfde voorstel doen Gede puteerde Staten ten aanzien van arti kel 32 quinquies en secties van het Reglement voor de calamiteuze pol ders of waterschappen in Zeeland dat handelt over de te verlenen diensten en verstrekkingen aan het dyksbe- stuur en de geschillen, die hierom- trent kunnen ontstaan. Tenslotte j stelt het College nog voor artikel 96 quinquies en secties van het Bij-; ïzonder Reglement op het bestuur van de polder Walcheren in gelijke zin als de voorgaande artikelen te wijzigen. Herkeuring maten en gewichten in 1954 In het Provinciaal blad van Zee land nr, 36, dat dézer dagen ver scheen, is een besluit opgenomen, waarin de gemeenten worden aange wezen, waar in 1954 zitting zal Wór den gehouden voor de herkeuring dei- maten, gew:chteó en meetwerktui gen. Het besluit heeft betrekking op gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. de Bevelanden, Tholen en St. Philips- land. BELGEN WACHTEN OP Oud-minister Glabbeke pleegde overleg Naar wy vernemen heeft de burge meester van Oostende, de heer H. van Glabbeke, Dinsdag een bezoek gebracht aan Vlissingen om overleg te plegen met de stallende Belgische zcelooasen. De heer van Glabbeke, die oud-minister is en goede relaties heeft in dè kringen van de huidige Belgische regering, kwam niet in zijn functie van burgemeester maar als ere-voorzltter van de Belgische t Aoverienttei BLOEMENCORSAGE (zeer modern) 0.75 KOPEREN SPIN (wandversiering) 1.50 SUIKERAUTOMAAT (handig in gebruik) 3.90 FRAAI GEBAKSTEL (12 persoons) 6.50 CHROOM HAARDKETELTJE (stroomiynmodel) 9.75 12. THEELEPELS (Gero Zilviuriv in étui) 18.80 BOEKENPLANK ('n enig cadeautje) 19.75 PICKNICKKOFFERTJE (voor de vacanties) 45. Oud-Axelaar wijdde zich aan Dierenbescherming Zaterdag a.s. zal dr. mr. W. Hugen- ho.tz, advocaat en procureur le Lei don, zyn zilveren jubileum als zodanig vieren. De heer Hugenholtz, die 11 Mei 1902 te Avel werd geboren, ge niet grote bekendheid voor zijn ver diensten op het gebied vah de Bieren bescherming. zyn H.B.S.-opleiding kreeg de heer Hugenholtz te Terneuzen, vanwaar hij in 1918, na het overlijden van zyn vader. ds. J. B. T. Hugenholtz, des tijds Ned. Hervormd predikant te Axel, vertrok. Na in 1924 Staatsexamen te hebben gedaan, ging de heer Hugenholtz rechten studeren te Leiden en op 28 November 1928 werd hy advocaat en Zeeuwse avond te Capelle (N.Br.) Dezer dagen werd in het Brabant se Vrijhoeve-Capelle een Zeeuwse avond gehouden, georganiseerd door de afdeling Sprang-Capelle van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen. Het doel van de bijeen komst was de door de ramp getrof fen leden van de zusterafdelingen te steunen. Na het zingen van het Bondslied, werd een programma van voordrach ten en schetsen opgevoerd, verzorgd door leden van de afdeling en door enkele ter plaaLse wonende Zeeuwen. Verschillende van de medewerken den droegen de Zeeuwse kleder dracht Er waren o.a. voordrachten over de h'storie van Zeeland, ovei bekende Zeeuwen uit het verleden, over het Zeeuwse volk en de kleder drachten, alsmede gedichten over de „tuin van Zeeland", Walcheren. Voor 18 werden de Zeeuwse en Zccuwsch-Vlaamse volksliederen ge zongen. De heer Van der Poest Cle ment uit Zuid-Beveland vertoonde :ilms ovep Zeeland. Tenslotte werd op deze geslaagde Zeeuwse avond een verloting gehou den, waarvan de opbrengst t?n goede komt aan gedupeerde leden van de bond in het rampgebied. procureur. Voordien reeds verstrekte nij juridische adviezen aan de Politie bond voor Dierenbescherming, welke bond hij nu een kwarteeuw belange loos als advocaat terzyde heeft ge staan. In 1950 werd te Scheveningen op zyn initiatief het Wereldcongres voor Dierenbescherming gehouden en op zyn voorstel werd de Wereldfedera tie tot Bescherming van Dieren opge richt, waarvan hij tot president werd gekozen. In 1952 stelde mr Hugen holtz een ontwerp op voor een we- relddierenwet en slnns Februari 1953 is hy voorzitter van het „Dierenram- penfonds". Mr. Hugenholtz is erelid van vele verenigingen voor Dierenbescherming en zyn verdiensten op wetenschappe lijk en sociaal gebied 2ijri met net Frans-Engélse Erekruis in 1949 be kroond. In 1951 werd hij benoemd tot ridder in het Legioen van Eer van Frankryk en In April van dit jaar tot officier in de Orde van Oranje-Tlas- sau. Als jurist heeft de heer Hugen holtz zich in het byzonder od het bur- geriyk recht toegelegd, waarvan hij als een kenner van betekenis geldt. Uit vrienden en oud-repetenten heeft zich een comité gevormd om de jubilaris te huldigen Alsdan zal er van 36 uur in „De Vergulde Turk" te Leiden een byeenkomst worden ge houden. Dodelijk ongeval nabij Kloosterzairde De 47-jarige mevrouw L. B.- de K. uit Osscnisse ls Maandagmiddag op het kruispunt Kloosterzande-Ossenis- se-Perkpolder, toen zij pér rijwiel plotseling de ryweg overstak, gegre pen door een vrachtauto en enkele ogenblikken na het ongeval aan de bekomen verwondingen overleden. De vrachtauto, geladen met bieten, werd bestuurd door A. J. T. uit Groe nendijk. T. heeft nog getracht door scherp uitwijken een aanrijding te voorkomen, doch dit baatte niet. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de chauffeur geen schuld treft. Ioodsenorganisatic. Hy heeft zich op de hoogte gesteld van de stemming onder ue stakende loodsen. Het persbureau Belga meldt uit Antwerpen dat daar Maandag de Belgische rivierloodsen byeenkwa- men teneinde hun houding te bepa len met betrekking tot de staking van de zeeloodsen. Zy besloten thans niet ln staking te gaan. omJat het ministerie van verkeerswezen be paalde garanties heeft gegeven be treffende de benoeming van de nieu we chef-loods te Vlissingen. Zij zul len evenwel tot een solidariteitssta- king overgaan indien by de definitie ve benoeming geen rekening wordt gehouden met het statuut van het rykspersoneel of Indien strafmaatre gelen worden genomen tegen de sta kende loodsen. De bespreking over een eventuele actie om aan een aan passing der lonen kracht bij te zet ten. werd uitgesteld tot Maandag a.s. om te vermijden dat de indruk wordt gewekt, dat de loodsen van het hui dige conflict wensen gebruik te ma ken om ilun eigen belangen te dienen. In aansluiting op het bovenstaande vernamen Wij Dinsdagavond, "dat bij oificiële Belgische instanties nog niets bekend was over een ministe riële toezegging betreffende de be noeming van een nieuwe chef-loods te Vlissingen. Criminaliteit in Zeeland tbiot van pagina 1.) dat in 1950: 50,6 bedroeg tot 64 (landelijk gemiddelde in 1951: 75,9) en voor gequallflceerde diefstal van 18,1 op 29,3 (landelijk in 1951: 41)". Mishandeling. Mishandelingen zonder zwaar llcha- meiyk letsel komeii in Zeeland tume- iyk veelvuldig voor. Het landelijk gemiddelde bedroeg 36,9, het Zeeuw se gumiddelde was in 1951: 43,9. Hoe wel dit cijfer een waarschuwing in houdt, geeft het toch al een verbe tering weer vergeleken bij 1950 toen Zeeland op een gemiddelde kwam van 62,8. Voor doodslag, moord en zware mishandeling ligt het Zeeuwse cijfer voor 1951 met 1,1 iets onder het lan delijk gemiddelde van 1,0. Mishandeling van ambtenaren kwam ln Zeeland uiterst sporadisch voor. Het gemiddelde van 0,4 ln 1951 stak gunstig af tegen het landelijk gemiddelde van 1,2. Wat betreft schennis der eerbaarheid kwam Zee land in 1951 op een gemiddelde van 4,8 (landelijk gemiddelde 8,4) en voor de overige sexuele misdrijven tegen de zeden waren deze cyfers 9,5 en 15,6. V er oord el ingen Wy tekenen by de bovenstaande gegevens nog even aan, dal de cy fers gebuseerd zijn op het aantal unherroepeiyke veroordelingen. De statistiek geeft dus de werkeiyke be weging cn de stand der criminaliteit niet weer, maar zij geeft een beeld van de bij rechterlijk gewijsde ge constateerde criminaliteit. Het totaal aantal veroordeelden wegens misdrijf bereikte ln Zeeland in 1951 het gemiddelde van 322,6 (landelijk 353,81 en wegens misdrijven vermeld in het Wetboek van Straf recht 241,8 (landelyk 294,2). In Zeeland werden in 1951 onher roepelijke vonnissen uitgesproken voor misdrijven vermeld in het Wet boek van Strafrecht of overtredin gen van de art. 432 en 433 W. v. Str. of misdryven genoemd in andere wetten (met uitzondering van belas tingwetten) in 851 gevallen tegen mannen en in 88 gevallen tegen vrouwen (voor 1950 waren deze cy fers 737 en 95). In 422 gevallen betrof het man nen en in 24 gevallen vrouwen, die reeds vroeger veroordeeld waren. Om nu 'naast het strafzakencyfer >g een personencijfer te geven: in 151 werden 662 personen veroor deeld wegens feiten strafbaar ge steld in het Wetboek van Strafrecht (in 1950: 588). Van deze personen waren 323 protestant, 294 rooms- kathollek. een had een andei kerk genootschap en 44 behoorden tot geen enkel kerkgenootschap. Agenda MIDDELBURG Vanuaag Electro: „Hei dozijn b1(Jft voordeliger", (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: ..Limelight", la.l.), 8 u.; Boekhandel Van Benthem en Jutting: Antiek-tentoonstelling. 9—10 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Voorpost ln Ma rokko". (18 Jr.), 7 en 9 uur; Luxof: „The Drum", (18 Jr.), 8 uur. GOES, Vandaag Grand: „De Eenogige In diaan", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2