PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groep van Rosenberg zou nog in actie zijn volgens Greenglass 1951 Criminaliteit in Zeeland steeg vermoedelijk iets in BILT GOUD EN DIAMANTEN TIJDENS RAZZIA MEEGENOMEN BIJ TREINONTSPORING MOESTEN TWEE MENSEN OMKOMEN 196e Jaargang-No. 278 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. Pl.-verv.: W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw.. fr p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 Nov. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm -Minimum p. advertentie i 3.-. log mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenUea (max 8 regels) van t—« regels t L— Iedere regri meer 20 cent ^Hrleven ol adres Bureau van dit Blad' 29 cent meer 31ro nr. 159300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen. Walstr. 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 21601. Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststraat 83. telef. '4475 Ibg.g 2238i; Oostburg Finlandslraal 2. lelef. 16. ferneuzen. Brouw»rljstr 2: Zierikzee. N Bogerdttr C 160. telel 28. SPIONNAGEKOORTS IN V.S. Ook Stevenson keert zich tegen de republikeinse methoden David Greenglass, clle geruime tijd geleden bekende zich schuldig te heb ben gemaakt aan atoomspionnage, heeft in een schriftelijke verklaring me degedeeld, dat een radar-spionnagegroep, indertijd aangevoerd door Julius Rosenberg, „wellicht nog steeds bestaat". Een onder ede afgelegde getuigenis van Greenglass, opgemaakt in de federale gevangenis te Lewisburg, Pennsylvanië, is in een openbare zitting van de Senaats-subcommissie van onderzoek voorgelezen door senator MacCarthy, voorzitter van de commissie. Adlai Stevenson deed een aanval op wat hij noemde het republikeinse program van „beschuldiging door ver denking, van veroordeling door beschuldiging". Steveson zeide in een rede ln het parlement van de staat Georgia, dat „generaal Eisenhower het volk een nieuwe moraal beloofd heeft, maar dat zijn helpers hun wapens gekozen hebben zonder acht te slaan op de gevolgen". Hij verklaarde zich voorstander van het openbaar maken van de vergis singen en mislukkingen uit het ver leden en van het opsporen van com munistische agenten. „Maar, in 's he melsnaam, laten wij dat doen met waardigheid, onpartijdigheid en recht vaardigheid en met een beter motief dan partijstrijd, dat de V.S. hoogstens ernstig kan verzwakken". „Op deze manier wint niemand. Te gen verdenkingen betreffende demo cratische vergissingen in het verle den wegen op verdenkingen betref- W. J. Oudendijk overleden OucJ-gezant in Petrograd en in China Te Warnsveld Is overleden de heer W. J. Oudendijk, oud-gezant in Per- zië, Rusland en China. De heer Ou dendijk, die de leeftijd van 79 jaar bereikte, was commandeur en offi cier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van de Nederland- ëche Leeuw, „Knight Commander of the most distinguished order of St Michael and St. George" en dragèr van verscheidene andere buitenland se orden. De crematie van het stoffe lijk overschot zal geschieden te Wes- terveld op Vrijdag 27 November a.s. na aankomst van de trein van 13.01 uur te Driehuis-Westerveld. In 1917 en 1918 vervulde de heer Oudendijk de verantwoordelijke post van gezant te Petrogad, verantwoor delijk, omdat Rusland in die tijd de verschrikkingen onderging van de oorlog, de revolutie en van de reactie op de interventie. Toen de meeste Britse en Franse onderdanen in 1918 door de Tsjeka waren gearresteerd, werd de heer Oudendijk, die de Rus sische taal volkomen beheerste, be last met de behartiging van de Brit se, Belgische en Griekse belangen. Hij wist de bolsjewieken tot vrijla ting van de Britse en Franse gevan genen te bewegen. Het was aan zijn optreden te dan ken, dat de Britse marine-attaché in Petersburg, die by een oven/al op de Britse ambassade door de roden was gedood, een officiële begrafenis kreeg. Van 1919 tot 1931 verbleef de heer Oudendijk wederom in Peking, dit maal als gezant van ons land. China doorleefde in deze periode de span nende dagen van de studentenbewe ging en de nationalistische revolutie. De heer Oudendijk was in Peking be last met de behartiging van de Duit se, Oostenrijkse en Hongaarse belan gen. In 1931 nam de lieer Oudendyk ontslag om gezondheidsredenen. Van zijn ambtelyk leven heeft hij meer dan 30 jaar in China doorgebracht. In de Aula van de Gemeentelijke Uni- x'ersiteit te Amsterdam, werd Dins- dagmiddag de Reina Prinsen Geer- ligsprijs uitgereikt. De prijs was dit jaar beschikbaar gesteld aan Ellen Warmond uit Rotterdam en aan Remco Campert uit Amsterdam, voor literaire prestaties. De prijs werd uit gereikt door R. J. P. Geerligs. Links: Ellen. Warmond en rechts Remco Campert. fende de beweegredenen van de repu blikeinen. Het volk is in verwarring, het vertrouwen in beide partyen ge- schok en het land geschaad". „De zaak is niet welke party de grootste afkeer heeft van het com munisme, maar hoe te handelen met betrekking tot het ernstige probleem van spionnage in onze regering", ver klaarde Stevenson. Over president Truman zei Steven- yPrawda" pleit voor samenwerking Tussen Russen en V.S. Kraminof, een der meest vooraan staande commentators van de „Prawda", brengt naar aanleiding van de overeenkomst, waarby presi dent Roosevelt twintig jaar geleden de Sowjet-Unie erkende, de Ameri kaans-Russische samenwerking in de tweede wereldoorlog in herinnering en verklaart, dat beide landen „de zaak van vrede en vooruitgang zou den dienen", indien zij opnieuw eens gezind zouden optreden. „Verbetering der Amerikaans-Sov- jetrussische betrekkingen beant woordt aan de fundamentele belan gen van zowel het Amerikaanse als Russische volk" en zou een zeer be langrijke factor zijn voor verminde ring van de internationale spanning en versterking van de vrede. son, dat hy de man was gewee9t „die meer dan enige levende persoon ge daan heeft om de opmars van net communisme een halt toe te roepen". Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verdedigde de gedragslyn van de senaatscommis sie, die kort geleden de Canadese re gering gevraagd heeft Igor Gouzen- ko de gelegenheid te geven om door de commissie ondervraagd te worden. De Canadese regering heeft een verzoek van de>commissie afgewe zen, terwyi een tweede verzoek nog in behandeling is. De zaak White, verklaarde Dulles, was van geen merkbare invloed ge weest op de betrekkingen tussen de V.S. en enig ander land. Fabrieksgeheim verkocht Bedrijfsleider ging naar een concurrent president van de rechtbank te rtogenbosch heeft uitspraak ge daan in net kort geding, dat aanhan- De pr< s-Hertoi gig was gemaakt door een directeur van een machinefabriek te Someren tegen de eigenaar van een dergelijke fabriek te Tilburg. Daarby is de eis van stopzetting van de productie door de Tilhurgse fabriek op straffe van een dwangsom van 730 voor el ke overtreding toegewezen. Het ging hier om de uitvinding van een petroleumvergasser, waardoor het mogelyk moet worden een aan- zienlyke besparing te verkrijgen op de brandstof van een auto. De bouwte keningen en modellen van deze vin ding zijn enige tijd geleden uit de fa briek van de eiser verdwenen en kort daarop had ook zijn bedrijfsleider ont slag genomen. .Nadat de eiser een pu blicatie had gélezen in een vakblad over een nieuwe vinding, die zyn pe troleumvergasser bleek te zyn, scha kelde deze de politie in, die een inval deed in de Tilburgse fabriek, waarby bleek, dat de ontslagen bedrijfsleider samen met twee vertegenwoordigers van eiser de bijzonderheden van zijn vinding in handen van zijn concurrent den, die in Parys Vijf en twintig leerlingen van de La- gefe School te Rasunda, in de nabij heid van Stockholm, schilderen 60 vierkante meter muur in de lunch room van hun school. De muur is be schilderd met beelden uit Rasunda en omgeving. Italiaanse lof voor ons land Premier Pelia in Den Haag De Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken, de 51 jarige Giu seppe Pella. is gisteravond om kwart voor zes me tde trein uit Rome aan het station Hollandseh Spoor in Den Haag aangekomen. Hy zeide zeer verheugd te zijn een bezoek te brengen aan de Nederlandse regering en een boodschap van vriend schap aan het Nederlandse volk te kunnen overbrengen van de Italiaanse natie. „Alle zeeën kennen uw schepen, zo vele nabijgelegen en ver verwijderde landen hebben hun voordeel gehad van het vruchtbare contact met uw onder nemingsgeest. uw moedige wijsheid, uw genie. Dat alles vormt de onder grond van een diepgevoelde bewonde ring en de spontane vriendschap, wel ke het Italiaanse volk voelt voor het Nederlandse volk. En deze gevoeieni kunnen zich slechts ontwikkelen in een toekomst, die ons meer en meer bij elkaar zal brengen" Op het ogenblik, aldus de premier, zijn wij in feite verenigd en werken wij tezamen in verscheidene interna tionale organisaties voor de vrede, de vryheid en de economische en sociale vooruitgang van het Westen. Lord Ismay ook naar Bermuda had gespeeld. De bedrijfsleider en de vertegenwoordigers zullen zich nog ter zake hebben te verantwoorden. NA 10 JAAR VOOR RECHTBANK Zijn personeel mee in het leven gehouden De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een zaak behandeld, die zich heeft afgespeeld in de bezettingstijd. De 42-jarige koopman A. C. A. S. uit Amsterdam nam plaats in de vcr- dachtenbank, beschuldigd van diefstal van een party geslepen diamantjes, een paar dollarstukken, elk van 20 dollar, een staaf goud, een of meer gouden sigarettenkokers en enige rin gen met diamanten. Hy zou deze voorwerpen in de pe riode 1942-1944 hebben weggenomen uit de leegstaande woning aan de Rooseveltlaan toen nog Zuider Amstellaan geheten van de door de Duitsers weggehaalde Joodse be woner E. W. De verdachte vertelde, dat hy op zekere dag tydens een razzia van de Duitsers in de kelder van het leeg staande huis is gekropen. Toen hy daar lag en een kaars aanstak, ont dekte hy de kostbare voorwerpen. De diamanten waren verborgen in een potje met vaseline. Aanvankelijk be waarde hij de kostbaarheden in een kast in zyn woning. Later deed hy ze voor 40.000 van de hand. Van de op brengst had hy. zo vertelde verdachte, het ruim 20 man tellende personeel van zyn meubelfabriek, dat ny de ge hele bezettingstijd in dienst heeft ge houden, betaald en voedsel gekocht. Deze zaak is enige maanden gele den aan het rollen gebracht door een zekere H., die betrokken zou zyn in de echtscneidings procedure tussen verdachte en zyn echtgenote. De Officier van Justitie zeide in zyn requisitoir, dat verdachte drie dingen had kunnen doen: a. hii had de kostbaarheden kunnen laten lig gen, want hy had er niets mee te ma ken; b. hy had ze naar een notaris kunnen brengen en c. hy had ze aan de illigaliteit kunnen geven. Mr. Kol- kert eiste tenslotte een jaar gevan genisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Naar de mening van pleiter moet hier worden gesproken van „verdui stering en in dat geval zou de zaak zyn verjaard. Uitspraak op 8 December a^. Woordvoerder voor de kleinere naties Lord Ismay zal de Bermudaconfe rentie bijwonen als adviseur van de Grote Drie en als woordvoerder voor de kleinere Naties van de N.A.V.O. Churchill zal Dinsdag naar Bermu da vliegen en daar twee dagen voor de conferentie arriveren. Hij zal wor den vergezeld van lord Cherwell, zijn persoonlijke adviseur in atoomzaken. Na de Bermudaconferentie zal lord Ismay aan de permanente Atlanti sche Raad rapport uitbrengen, tydig genoeg voor de byeenkomst van mi nisters van Buitenlandse Zaken, De fensie en Financiën van de Navo-lan- den, die in Parys zal worden gehou den in de derde week van December. Ernstige autobotsing. Eén dode, twee zwaargewonden. Eén persoon is gedood en vier per sonen zyn gewond, van wie twee ern stig, by een auto-ongeluk op het ge vaarlijke kruispunt in de Zeilberg on der de gemeente Deurne. Een bestel auto uit Warmond (Z.-H.) en een Volkswagen uit De Meerkamp (gem. Deurne) zyn door tot nu toe onopge helderde oorzaak tegen elkaar ge botst. De inzittender van de wagen uit Deurne, vader en zoon V. en de heer J. van D., werden alle drie zwaar gewond naar het ziekenhuis te Deur ne overgebracht, waar de zoon V. inmiddels is overleden. Albanese schoener uitgeweken De drie bemanningsleden van een Albanese schoener hebben op een reis van Valona naar Santiquaranta, beide Albanese havens, de kapitein en een soldaat, die aan boord de wacht hield, bedwelmd met slaapmiddelen, welke door het eten waren gemengd. Daarna hebben zy koers gezel naar het Griekse eiland Korfoe, waar zij na aankomst politiek asyl hebben ge vraagd. De schoener, die 20 ton meet, had een lading wapens aan boord. MISDADIG PLAN VERIJDELD Uitkering verzekering het doel Aan de oplettendheid van een treinconducteur uit Amersfoort Is het te danken, dat een aanslag op de 54-jarige Amsterdamse vrouw S. V. kon worden verijdeld. Deze aanslag was op touw gezet ter verkrijging van een levensverzekeringsuitkering. De conducteur had iet6 van de beraamde plan nen opgevangen en de recherche hiervan mededeling gedaan. De spoorweg- recherche en de recherche van De Bilt wisten toen binnen enkele dagen klaarheid in deze duistere zaak te brengen. De 35-jarige H. de V., een verzeke ringsagent uit De Bilt had samen met de 32 jarige oud S.S.-er H. de V. uit Zeist een verzekering afgesloten op het leven van mej. V. tot een bedrag van 15.000. Beide mannen beraam de hierop een plan om naby een sein huisje te Blauwkapel in de gemeente St. Maartensdijk een goederentrein uit de rails te laten lopen. Wanneer de trein zou ontsporen, zou mej. V. zich in het vlak aan de lyn liggende seinhuisje moeten bevinden en daar de dood vinden. De 35-jarige verzekeringsagent zou van plan zyn geweest, de oud SS-er ook óm te laten komen, wanneer mej. V. de dood zou hebben gevonden. Dit plan was gerijpt, omdat de verzeke ringsagent om het vertrouwen van mej. V. te winnen, ook op het leven Nederlanders in Indonesië aangevallen Na arbeidsconflict De werkplaatsen van de Vries Rob- be-Lindeteves Ir Semarang zijn ge sloten. Bij de uitbetaling van de lo nen deed zich een incident voor. Drie Nederlandse employé's werden door enige tientallen arbeiders aangeval len, waarbij de Nederlanders enige verwondingen opliepen. De administrateur, de heer J. A. Hetterschy, moest in het ooglyders- hospitaal worden opgenomen. De moeilijkheden vinden hun oorzaak in het feit. dat een organisatie >*an me taalarbeiders niet accoord gaat met de beslissing van de commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen. De organisatie begon daarom een lang- zaam-aan en sitdown-actie. STATISTIEK VAN STRAFZAKEN. Weinig diefstal en oplichting, vrij veel eenvoudige belediging Stijgt de criminaliteit in Nederland en in de provincie Zeeland? Men zou deze vraag kunnen stellen, wanneer men de oplopende cijfers ziet van de criminele statistiek 1950-1951, die werd gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hoewel Friesland en Zeeland nog altjjd de provincies biyven met de min ste criminaliteit deed zich vooral in Friesland enige stijging voor, maar die stijging moet toch wel in hoofdzaak geweten worden aan verhoogde opspo ringsactiviteit en niet aan een werkelijk-toenemende zucht om de wetten te overtreden. De geringe stijging in Zeeland heeft vermoedelijk dezelf de oorzaak. Wat het aantal zedenmisdrijven betreft stond Zeeland vele jaren het laagst van alle provincies, maar van 1947 af is dat aantal misdrijven gelei delijk gestegen en sedert 1950 staat de provincie Drente liet laagst met een totaal van 13.2 zedenmisdrijven per 100.000 inwoners (landelijk gemid delde: 24). Men wil nog wel eens stropen in Zeeland, maar men wordt daarby toch in toenemende mate betrapt. In 1949 bedroeg het aantal veroordeel den voor stroperij in Zeeland 0,7 en in 1951 was dat gestegen tot 2,9 per 100.000 inwoners. Limburg houdt op het gebied van de stroperij de top- plaats bezet, maar het euvel neemt er af. Zet die daling zich voort» dan loopt Zeeland kans op het gebied van de stropery de hoogste plaats te krygen De wederspannigheid in Zeeland week in 1951 niet veel af van het landelyk gemiddelde, dat 4,4 geval len per 100.000 inwoners aangaf, te gen de provincie Zeeland 4. Eenvoudige belediging komt in Zeeland nogal vaak voor. Met een gemiddelde van 18,3 strafzaken per 100.000 inwoners bezet Zeeland daar by op een na de hoogste plaats. Deze hoogste plaats is toegevallen aan Limburg met een gemiddelde van 19,5. In Friesland demonstreert zich duidelijk de bekende zwygzaamheid in het gemiddelde van slechts 1,3 voor de strafbare vormen van los lippigheid. V erdnistering Verduistering en oplichting ka men in Zeeland het minst voor van alle Nederlandse provincies. Voor verduistering kwam Zeeland by een landelijke gemiddelde van 21,3 on een provinciaal gemiddelde van 8.4. Voor oplichting '.varen deze gemiddelden: landelyk 6.9 en voor Zeeland 3,3. Er viel in Zeeland een stysing te constateren van strafbare heling. Het Zeeuwse gemiddelde bedroeg in 1950 nog slechts 7.4 en het verdub belde in 1951 tot 15 'by een lande lyk gemiddelde van 21,5). Evenmin eunstig waren in 1951 de verhoudingsrijfers voor vernieling. Bij een landelyk gemiddelde van 11 (steeds weer gerekend per 100 000 inwoners) kwam Zeeland op 13.9. Ook de eyfers voor eenvoudige diefstal en gequalificeerde diefstal (art. 311 en 312 Wetboek van Straf recht) gfeven vergeleken by 1950 een iets onprettiger beeld. Voor eenvou dige diefstal steeg het gemiddelde, ivervoifi op pag 2) van de oud S.S.-er een levensverzeke ring tot een bedrag van 15.000 had afgesloten. Zowel aeze als mej. V. beiden zouden naar het seinhuisje ?;aan hadden de desbetreffende ormulieren hiervoor ondertekend, toen deze nog blanco waren. In de polissen zou zyn opgenomen, dat bij net overiyden van een van deze par tijen de andere de uitkering zou kry gen. Indien beiden dood zouden 2tyn, zou de verzekeringsagent de Uitkerin gen ontvangen. Rechercheur ah handlanger Het schynt dat de oud S.S.-er, toen het plan eenmaal was ontworpen, aan de practische uitvoering heeft getwij feld. Ook schynt hy de kans groot te hebben geacht, dat het misdryf zou worden ontdekt. De verzekerings agent zou de oud-S.S.-er toen echter hebben gerustgesteld met de medede ling. dat hy wel voor een handlanger kon zorgen, die de rails op het vooraf bepaalde punt zodanig zou opbreken dat de trein het seinhuisje zou ram men. Deze handlanger verscheen in derdaad. doch trok zich terug aange zien hy de opzet te riskant achtte. Hy vroeg echten byzonderheden ty dens een reis en de conducteur kreeg argwaan en waarschuwde de rec*»er- che. By navraag bleek inderdaad, dat de polissen waren aangevraagd. Aan gezien de naam van de oud S.S.-er by de maatsehappy bekend was, meldde een politieman uit De Bilt zich bh hem aan als handlanger. Het spel werd verder gespeeld en toen de p; «-u- do-handlanger voldoende bewijsstuk ken in handen had, greep hy in. Zo wel de verzekeringsagent V. als de oud S.S.-er V. zyn reeds voot de Of ficier van Justitie geleid en hebben inmiddels bekend. Nader vernemen wij, dat de kosten voor de polis en de premie van de le vensverzekering, die op mej. V. was afgesloten, door de oud S:S.-er wer den betaald, met wie mej. V. sinds IVj maand een verhouding had. Tenslotte was besproken wat ge daan zou worden als net treinongeval niet door kon gaan. Overwogen werd mej. V. dan dronken te voeren en op een andere wyze te laten verongeluk ken, byvoorbeeld door haar in een auto te water te rijden. Dank aan Marokko voor hulp bij watersnood In aanwezigheid van de resident- generaal van Frankrijk in Marokko, generaal Guillaume, is de haven van Agadir officieel geopend. Generaal Guillaume sprak zyn voldoening uit over de Frans-Nederlandse samen werking. waardoor de aanleg van de haven tot een goed einde gebracht kon worden. De Nederlandse consul sprak de dank van Nederland uit voor de be langrijke hulp van Marokko by de overstromingeramp in Februari j.l. DE VERWACHT KOUD WEEK. Plaatselijk mistig met temperatu ren om het vriespunt Hier en daar ook opklaringen met -niddagtempe- raturen omstreeks vier graden. Mati ge tot zwakke wind tussen Zuid en )ost ZON EN MAAN: 26 November. Zon op: 8.18 onder: 16.36 Maan op: 22.28 noder: 12.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1