Joegoslavische kiezers nog steeds vóór bewind van Tito PALING BONAFIDE BEMIDDELAARS HEBBEN ELKAAR GEVONDEN GEEN INTELLIGENT GEBRUIK VAN RADAR IN DE MIST DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ER WAREN OOK ONOFFICIËLE CANDID ATEN Verkiezingen met wat meer neiging tot democratie Meer dan 90 percent van de Joegoslavische kiesgerechtigde bevolking heeft by de algemene verkiezingen voor het Joegoslavische „Lagerhuis" Zondag jl. haar stem uitgebracht, voor het regime van maarschalk Tito. Er waren minder dan 10% kiezers, die ontevreden waren met het regime. Er waren geen oppositiecandidaten gesteld. Behalve door niet te stem men, konden de kiezers ook door het stemformulier ongeldig te maken, laten weten dat zy het met de regering oneens waren. Het percentage ongeldig gemaakte kiesformulieren bedroeg 0,4 in Mon tenegro en 6,3 in Servië. In 17 kiesdistricten waren „onoffi ciële" candidaten gesteld, tegenover de candidaten van .het (socialistisch verbond, dat evenals de communisti sche partij onder leiding der regering staat. Een van de onofficiële candidaten, Nikol Andritsj, kwam met 19.372 te gen 4870 stemmen als overwinnaar uit de strijd. Pi-esident Tito kreeg in zijn kies district in Belgrado waar geen te- genoandidaat was gesteld. 34.768 stemmen uit een totaal mogelijk aan tal van 35.575. De Kroatische kiescommissie heeft Maandag meegedeeld, dat er in som- 688. De Sargassozee is een gebied in de Atlantische Oceaan dat in het Wes ten door de gordel van West-Indische eilanden en in het Noorden door de daarop aansluitende kust van Florida wordt begrensd. In het Zuiden wordt deze zee door de Noord-equatoriale stroom omspoeld, in het Noorden door de Golfstroom, welke watermassa's langzaam in een kring stromen, waar boven de hete tropenzon brandt. In oude zeemansverhalen werd de Sar gassozee, dit gebied dat geheel buiten de grote stromingen en heersende winden was gelegen, afgeschilderd als een wereld vol verschrikkingen en ge heimen. Schepen zouden door wieren worden vastgehouden en gedoemd zijn in wijde kringen eindeloos te blijven voortdrijven. Hier was ook het toneel van talrijke avonturen en van verha len over geheimzinnige eilanden, waar piraten huisden of schatten verborgen waren, eilanden die niemand meer kan terugvinden. Maar alles wat de zee vaarders van vroeger over de wonde ren en geheimzinnigheden van de Sar gassozee wisten op te dissen verbleekt naast het ondoorgrondelijke geheim van de paling die in deze zee geboren wordt. Ja, onze doodgewone paling is door onzichtbare draden gebonden aan de wereld van de Sargassozee. Daar wordt hij geboren, en nergens anders. Niet alleen de Ne derlandse, of de Europese paling begint zijn leven in deze zee, maar ook de Amerikaanse soortgenoot heeft daar zijn wieg. In de eerste twee drie levensjaren zijn de in de Sargassozee geboren aal tjes dunne, bladvormige diertjes, die in niets op de volwassen palingen gelij ken. Zy trekken, streng gescheiden, in grote scharen van dit gebied weg, sommige naar het Oosten, andere naar het Westen. Zij verschijnen dan ieder voorjaar aan de monding der rivieren in ge weldige scholen van kleine, bijna door zichtige visjes, die meer op wormen, dan op vis gelijken. Deze glasaaltjes trekken in eindeloze zwermen de ri vieren op, verdelen zich over vijvers, beken en zeer kleine stroompjes, waar zy in het zoete water tot ware rovers worden die alles aanvallen wat hun in de weg komt. Het lijkt alsof zy hier hun permanente jachtterrein gevon den hebben. Maar ieder jaar scheiden zich in de herfst enige palingen van hun kame raden af en verlaten de wateren die hun tot woonplaats zijn geworden. Zij trekken terug langs de weg die zij ge komen zijn en begeven zich wederom naar de Sargassozee. Sommige van hen zijn hier slechts enkele jaren ge weest; andere blijven wél 10 tot 20 jaar, maar vroeg of laat worden zij 'met onweerstaanbare drang getrok ken naar hun geboortezee, imar de mannetjes de imjfjes voor de eerste maal zullen ontmoeten, waarmee te vens hun bestaan een einde neemt. Want na de bruiloft gaan zij onder in d,e peilloze diepten van de geheimzin nige Sargassozee. Hun jongen zullen zich na enige jaren weer spoeden naar de kusten waar hum ouders vandaan kwamen. Deze diertjes hebben geen ouderlijke leiding en zij zijn nooit te voren deze lange weg. dwars over de grote oceaan gegaan. Toch zal een Europese aal zich nooit naar de kust van Amerika begeven, noch zal een Amerikaanse aal de Europese wateren binnen zwemmen. Als volgens een vastge steld plan verdelen de Europese alen zichweer in afzonderlijke afdelingen, die andere wegen volgen, al naar ge lang hun bestemming de Middellandse Zee, Scandinavië, of Midden-Europa is. Waaróm zijn alle palingen door on zichtbare draden met de Sargassozee verbonden en hóe vinden de jonge alen de weg terug naar de jaclitgronden van hun ouders Zie hier een ondoor grondelijk geheim dat met het nietszeggende woord „instinct" niet kam worden afgedaan. Ik zou nog een andere kwestie met U willen afdoen, n.l. de opvatting dat de hoogste sporten van de f inanciële ladder begerensxvaardige plaatsen zijn. H. Pétitton. mige districten pogingen xtot agitatie voorkwamen. De commissie kon echter tijdig tus senbeide komen. De verlciezingen hadden een ordelijk verloop gehad. De tweede phase in de Joegoslavi sche verkiezingen breekt Dinsdag aan. Dan worden 202 afgevaardigden gekozen voor het Hogerhuis. Dat is de federale raad van producenten, die de arbeidersbevolking vertegenwoor digt. )eze verkiezingen zijn getrapt en zullen geschieden door kiescommis sies, die zijn samengesteld uit leden van de stads- en plattelands-produ- centenraden, welke op hun beurt di rect gekozen zyn door de arbeiders in de industrieën, op de boerderijen en door onafhankelijke arbeiders. De candidaten die de landbouw ver tegenwoordigen en die voor de indu strie worden apart gekozen. Oostduitse ongerustheid over Westduitse schulden De Oostduitse autoriteiten hebben aan de Westduitse regering in een door vice-premier UJoricht onderte kende brief verzocht tot de Wester se bezettingsmogendheden de volgen de verzoeken te richten: schrappen der buitenlandse vorderingen op West-Duitsland, terugbrenging der groting en andere economische con cessies. Een Oostduitse officiële woordvoer der in Oost-Berlijn zeide dat men nimmer schulden, als de door West- Duisland bij de overeenkomst van Londen erkende, zou aanvaarden, daar deze „eenzijdig door West- Duitsland zijn geaccepteerd". Vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten Met 300.000 man Volgens een niet-officieel Ameri kaans blad voor de strijdkrachten worden op het ogenblik te Washing ton besprekingen op hoog niveau ge voerd over een verdere inkrimping van het personeel van het leger, de vloot en net korps mariniers. Indien dit plan wordt aangenomen, zal de sterkte van de Amerikaanse strijd krachten krachtens het huidige en het nieuwe plan met 300.000 mannen en vrouwen worden verminderd. Het aantal gevechtseenheden zou echter ook onder het nieuwe plan niet wor den verminderd. Alleen aan soldij en salarissen zou deze inkrimping al een besparing van een milliard dollar opleveren. SANERING REISWEZEN Forum tegenover de regering De vier grote Nederlandse organi saties op reisgebied willen overgaan tot het stichten van een representa tief overkoepelend orgaan ter beharti ging van de algemene belangen der vereniging. Bij deze vier organisaties zullen zich in het overkoepelend or gaan ook nog aansluiten enige be langrijke ondernemingen op passage- gebied die nog nog niet by 'n bepaalde vereniging als lid zijn toegetreden. Dit representatieve lichaam wil in de eerste plaats zijn een forum tegen over de regering. Men wil tot orde ning in het reiswezen komen zonder daarbij de concurrentie uit te sluiten. Men wil dus bundeling van de bonafi de reisbemiddelaars in Nederland op verschillend terrein, doch geen mono polistische positie kweken om con currentie te weren en te geraken tot een closed job. Bij de stichting zal voorop staan de bescherming van de belangen van het publiek tegenover handelingen van niet-bonafide reison- dernemers, resp. bemiddelaars op reisgebied. Deze stichting, die reeds geruime St. Nicolaas en zijn knecht delen ca- deaux uit bij een familie in Sirjans- land. Men is bezig het huis, dat zwaar is beschadigd, schoon te ma ken van het 3lib. Oefenvlucht van de Saab Safirs Bij beschikking van de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst 'is t.a.v. de vliegtuigen Saab Safir 91b, die bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Dordrecht in licentie worden gebouwd, ontheffing verleend van het bepaalde in art. 6 van de luchtvaartwet, onder de navolgende voorwaarden: dat met de vliegtuigen niet boven mensenverzamelingen of aaneengesloten bebouwing mag wor den gevlogen. Tijdens de vluchten mogen zich uit sluitend personen aan boord bevinden, die met de vlucht bemoeienis hebben en hiertoe door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zijn aan gewezen. Deze ontheffing is geldig tot 1 No vember 1954. Deze ontheffing moet gedurende de vluchten aan boord van de vliegtui gen aanwezig zyn. Bedoelde Saab Safirs gaan binnen kort oefenvluchten maken. Leerplicht in België tot 15-jarige leeftijd Met ingang van 1 Januari 1958 zal de leerplicht in België verlengd wor den tot de 15-jarige leeftijd. Een spe ciale cursus van drie jaar zal worden ingesteld om leerlingen, die niet naar een middelbare school gaan, een rui mere algemene ontwikkeling te ge ven en beter voor te bereiden op net maatschappelijke en gezinsleven. Prins Bernhard terug uit Ethiopië Goede contacten gelegd Prins Bernhard is gisteren terug gekeerd uit Ethiopië. In een vraagge sprek deelde hij mede, dat er door de ze reis contacten voor goede vriend schap tussen Nederland en Ethiopië zijn gelegd. Deze contacten zijn voor al gelegd met de keizerlijke familie. Op een vraag over de door de H.V.A. te Wongi gevestigde suikerfabriek, zeide de prins, dat deze een zeer goe de toekomst tegemoet gaat, maar naar zijn mening zouden er ook voor treffelijke vooruitzichten bestaan hl. dien men zou overgaan tot de ver bouw van rijst. Daarvoor zullen na tuurlijk eerst exploraties moeten wor den verricht. De prins vertelde nog, dat hij vrij wel de gehele reis het vliegtuig zeli bestuurd heeft. Ethiopië maakte de indruk een land te zijn, waar de ge schiedenis eigenlijk twintig eeuwen heeft stilgestaan. Op het ogenblik doet men een snelle sprong naar ont wikkeling, waaraan de tegenwoordi ge topklasse van harte meewerkt. „Mijn indruk over keizer Haille Se- lassi? Ik heb voor zijne majesteit groot respect. De keizer, die toch al 6' jaar is, en zo ontzaggelijk veel heeft meegemaakt, maar nog bijna geën witte haar vertoont, werkt van des morgens half zeven tot vrijwel elke dag middernacht", zo vertelde de prins. Federatie V.V.H. Tot voorzitster van de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwilli ge Hulpverlening is benoemd mevr. S. H. Goossens-Steelink te Den Haag. Zij volgt mevr. J. B. Ch. Siollema- s' Jacob te Rotterdam op, die deze functie sedert November 1951 tijde lijk heeft vervuld. tijd in de pen was, is ook een reactie op enkele gevallen van knoeierijen, die zich in den lande o.a. te Amster dam en Den Haag, de laatste maan den hebben voorgedaan. De vier orga nisaties, die thans deze overkoepeling gaan stichten omvatten het gehele reiswezen in Nederland in al zijn ver takkingen. Het zijn: de Nederlandse Vereniging van Reisbureaux. de Ne derlandse Vereniging van Passage agenten, de Nederlandse Vereniging van Reisverenigingen en de Vereni ging van Autocarreisbureaux. Om het euvel van geknoei door niet-bonafide reisverenigingen volko men en afdoende de kop in te druk ken, zal de stichting in de eerste plaats aandringen op een betere wet telijke regeling en vooral op een In tensiever toezicht inzake de vestiging van reisbureaux e.d. Vestigingsvergunning Immers om zich als reisbureau te vestigen heeft men een vestigingsver- het ministerie van Economische Za ken. De Kamer van Koophandel steekt haar licht op by een der vier genoemde verenigingen, die ook op haar beurt weer een onderzoek instel len. Op grond van deze adviezen be slist het departement van Economi sche Zaken over het al of niet verle nen van een vestigingsvergunning. Het euvel is echter, dat er te weinig controle wordt gehouden op het even. tueel toch vestigen, wanneer de aan vrager een afwijzende beschikking heeft gekregen. Voorts zal de stichting op hoog ni veau eventueel besprekingen kunnen voeren over kwesties op het gebied van visa, passen, valuta's enz. en in staat zijn om aan de regering advie zen uit te brengen wanneer zij deze vraagt. Begunstigd door droog weer, draait de bietencampagne op volle loeren. In lange rijen wachten de met suiker bieten geladen wagens aan de los- kade te Middelburg, op het moment, dat de lading in de schepen gestort kan worden. (Foto P.Z.C.) Tekort aan ruimte Klein verlof voor ongeveer 600 militairen De reorganisaties tengevolge van de invoering van het nieuwe z.g. „aanvullings"-systeem van legerop- bouw, alsmede het uitblyven van een verwachte legeringsmogelijkheid van parate troepen in West-Duitsland, hebben op verscheidene plaatsen in het land geleid tot een plaatselijk te kort aan legeringsruimte voor para te onderdelen. Om aan de hierdoor gerezen bezwa ren tegemoet te komen, is het nood zakelijk gebleken een klein gedeelte van de oudste lichtingsploeg voortij dig naar huis te laten gaan. De chef van de generale staf heeft thans zijn onmiddellijke ondercom mandanten, die parate onderdelen on der hun bevelen hebben, gemachtigd om tot 1 Augustus 1954 telkens wanneer voor bepaalde parate onder delen een tekort aan legeringsruimte ontstaat aan een aantal dienstplich tige soldaten klein verlof te verlenen in afwachting van het aan hen te ver lenen groot verlof. Het totaal van dit met „klein-ver- lof" te zenden aantal militairen be draagt ongeveer 600. Zeven millioen kg. witte kool doorgedraaid. Van de 17.280.000 kg. witte kool, in de maanden September en Oc tober aan de drie koolveilingen Broek op Langendrjk, Noord-Schar- woude en Warmenhuizen aangevoerd, zijn 7.300.000 kg., dat ïs 42 procent, doorgedraaid. De gemiddelde prijs be droeg 3.64 per 100 kg., minus 1 heffing per 100 kg. voor het mini- mumpiijzenfonds. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Een aanvaring bij Kaap Finisterre De Raad voor de Scheepvaart stel de een onderzoek in naar de oorzaak van de aanvaring tussen het m.s. „Batavier I" en het Spaanse houten zeilschap „San Estanislao" op 31 Au gustus j.l. bij Kaap Finisterre. In specteur J. Metz stelde voor dat wan neer blijkt, dat de aanwijzingen van de Raad inzake het varen op radar in de wind worden geslagen, de betrok ken kapiteins niet meer als getuige worden opgeroepen, maar als be trokkene". Dit dient duidelijk tot ui- De Raad voor de Scheepvaart, al dus de heer Metz, heeft enige malen de aanbeveling gegeven, dat, wan neer men in de mist gaat uitwijken, omdat de navigatie dit naar aanlei ding van de door het radarscherm verkregen gegevens noodzakelijk maakt, men ruimer gaat uitwijken, dan meestal geschiedt. Als getuige werd in deze zaak ge hoord de kapitein van de „Batavier I", de heer W. de H. uit Rotterdam. Toen op de radar bleek, dat het on bekende schip voorover de „Bata vier 1" zou gaan, liet de kapitein de Vier jaren gevangenisstraf voor gentleman-inbreker Conform de eis De rechtbank te Maastricht heeft de 27-jarige W. F. M. uit Heerlen conform de eis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, waarna ter be schikkingstelling van de regering volgt. Enkele maanden geleden werd M. bij een inbraak in het gebouw van het fonds voor sociale instellingen der staatsmijnen te Heerlen betrapt bij het forceren van een brandkast in het kantoor der volkse red ie tbank. Hij had in een brief aan een recher cheur uit Heerlen zijn identiteit be kend gemaakt en werd in Den Haag gearresteerd. De man had zich een kampioen in breker betoond, doordat hij binnen enkele jaren bijna honderd grote in braken door geheel Nederland had ge pleegd o.a. in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. machines twee maal achtereen ach teruit slaan en week iets uit. Naar de mening van de kapitein zou er geen aanvaring zijn geweest, als hij geen radar aan boord had ge had, „dan zou ik myn reis normaal hebben vervolgd en zouden wij van elkaar geen last hebben gehad". „Als u de tijd had genoteerd had U door een eenvoudige berekening kunnen opmaken in welke richting het onbekende schip ging. Om uw ac ties te kunnen verantwoorden, was. dit noodzakelijk geweest", aldus de heer H. A. Broere, lid van de Raad. In zijn conclusie zei de heer Metz, dat naar zijn mening „van de radar niet dat intelligent gebruik is ge maakt, dat volgens ae moderne leer boeken mogelijk is". De Raad voor de Scheepvaart zal zijn oordeel later schriftelijk bekend maken. Verduistering bij een arbeidsbureau Een 34-jarige ambtenaar bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Heerlen H. J. II. V. uit Ubach over Worms, is gearresteerd, verdacht van verduiste ring. De omvang hiervan is nog niet bekend, doch wordt zeer aanzienlijk genoemd. De Heerlense recherche en de fiscale recherche zijn doende de zaak tot klaarheid te brengen. Naar verluidt betreft het gelden van een Heerlens mrjnbouwkundig-in genieursbureau, dat werkzaamheden uitvoert voor de mijnonderneming Willem Sophia te Spekholzerheide. Hiervoor moeten speciaal geschoolde arbeiders en speciale machinerieën uit Duitsland naar Nederland worden gehaald. De lonen van deze buiten landse arbeiders moesten naar Duits land worden overgemaakt. V. ontving het geld van het bureau en betaalde dit door. Een tijdlang ging dit goed, maar later de Duitse maatschappij beklaagde zich over de onregelmatige en slechte financiële afwikkeling kwam V. met de mededeling dat hij een aanzienlijk bedrag was kwijt ge raakt. V., die intussen weer op vrije voeten is gesteld, is door het Gewestelijk Arbeidsbureau geschorst. Vele schuldeisers hebben hem de laatste maanden aangetekende brieven ge zonden. Deze werden nooit van net postkantoor afgehaald. Het Wereldgebeuren Verjaardag Duizenden schoolkinderen juichten Jawaharlal Nehru toe en zc rie pen in het Hindostani het woord „oom" tot hem. Dat woord oom is in heel de Oos terse wereld vee) meer dan een fami lie-aanduiding. het is een titel, waar mee men verstandige oudere mensen eert. wanneer men met die mensen op voet van vriendschap staat De goede lom Nehru nam de kinderhulde in ontvangst, die hem gebracht werd om dat hij zijn vier en zestigste verjaar dag vierde, welke dag overigens voor hem gelijk was aan alle andere dagen... Ook up deze verjaardagsochtend was hij bij het krieken van de dag opge staan. In het uur van het wordende licht had hij gemediteerd, de ademha lingsoefeningen gedaan en de lichaams bewegingen uitgevoerd, waarmee zo vele vrome Hindoe's hun dag plegen te beginnen. Het moet echter oom Nehru wel zwaar gevallen zijD bij het mediteren vorige week zijn gedachten af te houden van enige grote problemen, welke thans zyn land beroeren. Zond hij niet een waarschuwing aan de Verenigde Staten, om te zeg gen dat het aanleggen van mili taire bases in Pakistan een ernstige daad zou zijnEn wist Nehru niet, dat juist Pakistan's minister-president en z'n opperbevelhebber hadden rond gereisd in de Verenigde Staten en dat Pakistan er heel veel voor over heeft om met de Verenigde Staten op goede voet te staan? De reactie van de Amerikanen en Pakistanners was bepaald koel na de waarschuwing van Nehru. De Pakis tanners zeiden niets en de Amerikanen gaven toe. dat er te eniger tijd wel eens over bases gesproken zou wor denDaarmee kreeg dan Nehru's theorie over de „neutraliteit" van de Zuid-Oost-Aziatische landen in het grote Oost-West-conflict een lelijke deuk Een andere deuk kreeg zijn neutra- liteits-theorie in Korea, waar de mannen van India heel weinig suc ces hebben met hun bemiddeling in de krijgsgevangenen-kwestieDe oogst aan verwijten jegens India is er heel groot en de mannen van India zeggen nu al, dat ze daar in Pan- moendjon in een wespennest, in een slangenhol of hoe onaangenaam men het maar noemen wil hebben getrapt Er was helaas nog meer. Zingend en juichend stonden de schoolkinderen voor de 64-jarige Ja waharlal Nehru op zijn verjaardag, terwijl in het hoge Noorden van zijn land grensconflicten met Chinese rode soldaten in volle fleur waren Men moet dan weten, dat sedert eni ge jaren zestigduizend rode Chinese soldaten pogen te leven als bezettende macht in Tibet. Ze kunnen er maar kwalijk aan de kost komen, want de Tibetanen in hun ijzige land hebben nauwelijk voor zich zelf genoeg. Al spoedig ontdekten de rode sol daten, dat de bergpassen naar India en naar enkele randstaten zoals Ne pal, Bhoetan en Sikkim wel waren af gezet met gebedsvlaggen, die van de Tibetaanse vroomheid getuigden, maar niet voorzien waren van wachtposten, douanehuisjes, verkeersslagbomen en kantoren voor geldwisselaars. De roden schoven dus de gebeds vlaggen op zij en ze wandelden In de naburige landen binnen om bomen te kappen voor bun boutvuren, kooplie den "uit te schudden vanwege de con tanten en ossen te slachten voor het goedkope namelijk niet betaalde vlees. Dit bezwaarde de regering van In dia toch weL Over enige weken zal er nu een conferentie worden gehouden in Peking om over het ge val Tibet te pratenTibet, dat tot voor enkele jaren door handelaars uit India werd voorzien van vele nuttige zaken en dat enkele jaren geleden bij het rode China werd gevoegd. Tibet... waar men thans moderne wegen aan legt in de richtin gPeking en in de richtingMoskou, opdat de rode Chinese garnizoenen verbonden zullen zyn met het grote achterland. Voor Nehru moet dit bepaald onpret tig zijnDe beten van de Himalaya vormt thans geen natuurlijke bescher ming meer in het hoge Noorden van IndiaNehru zal er troepen heen moeten zenden, wachtposten moeten inrichten, grenscontrole moeten hou den. De generaals van India zijn er al mee begonnenZe bouwen troe penkampen in het hoge Noorden.... ze leggen strategische wegen aan en dat zal allemaal handen %'ol geld kos ten aan het arme India. Teleurstellend is dat weL Vooral wanneer men er zoals Nehru een theo rie van een „neutrale" derde macht op na houdt, welke derde macht buiten het Oost-West-conflict zou staan. Zijn theorie functionneert niet lan ger, daarvoor hebben de roden wel ge zorgd. die lustig en rustig doen alsof er langs de Himalaya geen grenzen JAWAHARLAL NEHRU vierde opgewekt zijn 64ste verjaardag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5