PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loongrens van invaliditeits- en ziektewet voorlopig op 5300.- Ook Sluis worstelt nog steeds met woningnood BILT Kantlijn HET BRITSE KONINKLIJK PAAR W0R WERELDREIS VERTROKKEN Vandaag 196e Jaargang-No. 277 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 Nov. 1B53 ADVERTENTIEPRIJS 72 et. per mm. Minimum p. advertentie i 3.- lag. mededelingen driemaal tarief. Kléine advertentie» (max 8 regel») van 1—5 'egels 1.ledera regel meer 20 cent „Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer Dlro nr. 359300 PJZ.C. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 55-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g g. 2861 of 2160);Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (bg.g. 2228); Ooslburg Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwenjstr 2: Zienkzee. N. Bogerrlstr. C i€o. tclef VOORSTELLEN INGEDIEND BIJ TWEEDE KAMER Minister Suurhoff wil nog geen verhoging tot 6000.- By de Tweede Kamer is ingediend een achttal ontwerpen van wet strek kende tot verhoging van de loongrenzen in de invaliditeitswet, de ziekte wet, de zee-ongevallenwet 1921 en de wet tot uitbreiding van het zieken- fondsbesluit, voorts tot wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening (verhoging uitkeringsbedragen en herziening aftrekregeling), tijdeiyke verhoging van ongevalsuitkeringen, verhoging van de kinderbijslagen en wyziging van de kinderbpslagwet. Wat de verhoging van de loongrenzen voor de invaliditeitswet, ziektewet en de wet tot uitbreiding van het ziekenfondsenbesluit betreft wordt mede gedeeld, dat weliswaar door de Stichting van de Arbeid en de Sociale Ver zekeringsraad werd geadviseerd de maximum-loongrens t« brengen op 6000 en het maximumdagloon op 16.maar de minister van sociale zaken is van mening, dat uit een oogpunt van loon-coördinatie nog gewacht dient te worden. Hy wil daarom per 1 Januari a.s. de loongrens slechts brengen op 5300.per jaar of 15.per dag. Bovendien en dit vormt voor de minister een tweede reden om thans nog niet tot een verhoging tot 6000 over te gaan is inmiddels, in het kader van de bovenbedoelde coördina tie, over een verhoging van de loon grens voor het ziekenfondsenbesluit tot 6000 overleg gaande met de me dewerkers aan de ziekenfondsen en met-de fondsen zelf. Hèt zou naar de mening van de minister niet juist zijn om zijn gesprekpartners, nu de be sprekingen nog gaande zijn, voor een fait accompli te stellen door nu reeds een verhoging van de loongrens tot 6000 voor te stellen. Waar het thans alleen gaat om het treffen van maatregelen in verband met de 5 pet-loonsverhoging, acht de minister het om de bovenvermelde re denen aangewezen de loongrenzen van de invaliditeitswet en de ziekte wet voorlopig met 5 pet te verhogen, waardoor deze (afgerond) op 5300 zullen komen. Een van onze omroepverenigingen laat des Zaterdagsavonds echt paren sterke verhalen vertellen onder de titel „Een mens kan wat meemakenDe mensen vertellen niet altijd goed en hun verhaal is niet altijd waarschijnlijk en soms wat flauw: aardig voor hen zelf maar niet voor anderen. Maar een menselijk lesje geeft die uitzending vaak weL Zaterdag vertelde een Brabantse huisvrouw, hoe haar man tien jaar geleden in een weddenschap zijn haar af had laten knippen om een box te kunnen kopen voor zijn jonge zoon! Die box was in de jongste waters nood het enige meubelstuk, dat voor dit gezin behouden bleef. Voor de tweede keer was de Brabantse huis- vrouw er de koning te rijk mee. Met het verhaal won bedoelde da me een prijs van 400 gulden aan din gen in haar huishouden. Wat zij koos? Vloerbedekking, een pluchen tafelkleed, een linnenkast. Kleinigheden? Maar het zijn de kleinigheden, die een mens gelukkig maken of ongelukkig. En dat ver liest men wel eens te vaak uit het oog. -«lauw mopje! zei de Maastrichtse -i politierechter tegen een olijke Limburgse knaap. Het jongemens had in een Lim burgse krant een advertentie ge plaatst met de volgende tekst: „Nooit meer scherenIndien u in het bezit wilt komen van een middel, dat u zich nooit meer be hoeft te scherenStuur dan f 2,50 naar onderstaand adres". Een ieder, die f 2,50 instuurde en dat waren er nog al wat kreeg een laconiek briefje in de bus met als inhoud; „Laat dan je baard staan". De Limburgers hadden voldoende gevoel voor humor om erom te lachen. En de politierechter moet toch ook wel plezier in het geval hebben gehad, Want de knaap kwam er af met één rijksdaalder boete. Maatschappij-belangen", het blad van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, wijdde onlangs aandacht aan de voortgaan de taalverbastering. Men kan zeker niet alle „vreemde woorden" vermij den, maar het klakkeloos overne men van buitenlands taalbezit bete kent toch het binnenhalen van we zensvreemde elementen. Er is een tijd geweest dat het „chic" stond om Franse woorden te gebruiken, men heeft gedurende vele jaren ook heel wat Duitse woorden en termen bin nen gehaald en nu zijn het dan de EngelsAmerikaanse woorden, die men meent niet te kunnen missen, zoals uit het volgende staaltje (op zettelijk overdreven) Nederlands proza kan blijken: „Wij hebben nu onze advanced ma nagement courses, een soort post graduate courses. Zij zullen gegeven worden in kleine face to face groe pen, productivity teams. Niet dat de- geen die deze volgt dan manager is; zij moeten vooral industry-minded maken, begrip bijbrengen voor effi ciency, voor planning, en voor indus trial relations, waarbij de human re lations en de voorwaarden voor job- satisfaction (met de mogelijkheid van job-rotation) niet verwaarloosd zullen worden. Zij zullen inside-infor- mation geven, team-worlc en re search verrichten, begrip geven van cost-accounting, de know-how leren, geschiktheid geven voor production engineer, en moeten zorgen voor fol- low-up. Ook de public-relations wor den met verwaarloosd, en aan social welfare work wordt aandacht ge schonken. De juiste approach zal in de practijk gevonden moeten worden meer door een proces van trial and error dan volgens een blue-printsy- stem. In gevallen van urgentie zullen korte training courses een soort shockwerking kunnen uitoefenen. Ve le bottlenecks moesten overwonnen worden voordat men tot een general agreement hierover kon komen, Een nieuwe institution is hierdoor in het leven geroepen. Dit onderwerp kan ook van belang zijn in verband met de technical assistance aan de under developed countries (point four). Eveneens in verband met de verschil lende mogéiykheden van een sellers of een buyers market, en met andere short term of long-term problems. Dat men deze dingen niet at face Hy acht het niet juist om nu ook de loongrens van de werkloosheids wet niet 5 pet te verhogen, omdat daardoor het verkrijgen van eenheid in de loongrenzen in de naaste toe komst, zoal niet onmogeiyk, dan toch wel uiterst moeilijk zou worden gemaakt. Uit het voorstel tot wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening blijkt, dat de minister de uitkeringen per 1 Januari a.s. wil verhogen als- volgt: gemeenteklasse 1: gehuwde man met 84.ongehuwden met 60. klasse 2: 84.en 60.klasse 3: 90.— en 66.Deze laatste be dragen gelden eveneens voor de klas sen 4 en 5. Artikel 6 van de Noodwet wordt gewijzigd als volgt: DE OUDERDOMSUITKJEBINGEN De ouderdomsuitkering voor een gehuwde man bedraagt, indien hij zijn woonplaats heeft: a. in een ge meente der eerste klasse 1200 gulden per jaar; b. in een gemeente der tweede klasse 164 gulden per jaar c. in een gemeente der derde klasse 1122 gulden per jaar; d. in een ge meente der vierde klasse 1086 gulden per jaar; e. in een gemeente der vpf- de klasse 1038 gulden per jaar. De ouderdomsuitkering voor een ongehuwde bedraagt indien hij zpn woonplaats heeft: a. in een gemeen te der eerste klasse 696 gulden per jaar; b. in een gemeente aer tweede klasse 672 gulden per jaar; c. in een gemeente der derde klasse 642 gulden per jaar; d. in een gemeente der vier de klasse 618 gulden per jaar; e. in een gemeente der vijfde klasse 594 gulden per jaar. De minister stelt bovendien aan de Kamer voor het bedrag aan eigen in komen, dat voor aftrek van de Nood wetuitkering in aanmerking zou ko men, steeds te verminderen met een bedrag van 200.(thans 100.—). Prins Bernhard bezocht de Acropolis en Piet op de plek waar de weg van Zijpe naar Zierilczee in het water van de nog steeds over stroomde Vierbannenpolder verdwijnt. Koud weer met lichte vorst (Van onze weerkundige medewerker). Bleef Zaterdag en Zondag de temperatuur nog tot omstreeks tien graden Celsiusgisteren werd er met Zuidelijke winden al zoveel koude lucht uit Frankrijk aangevoerd., dat de temperatuur niet hoger dan 2 S graden Celsius kon oplopen. Boven Zweden en de Oostzee ligt een sterk hoge druk ge bied, waarin strenge vorst voorkomt. In Moskou vriest het des nachts 12, bij de Witte Zee en in Lapland 17 tot 20 graden Celsius. In de afgelopen nacht kwam ook in ons land op vele plaatsen lichte vorst voor. Het rustige weer zal een groot deel van de week aan houden, waarbij bij heldere nachten ook in Zeeland lichte vorst kan voorkomen. Op de meeste plaatsen is in onze pro vincie niet meer dan 15 m.m. regen gevallen. Behalve des nachts zal ook overdag de tem peratuur belangrijk lager blij ven dan verleden week. Gemaskerde overvaller gearresteerd In Vlaardingen auto gehuurd De politie te Rotterdam heeft Za terdagavond de 35-jarige koopman D. van de W. uit Vlaardingen aange houden. die na een langdurig verhoor heeft bekend degene te zijn geweest, die Vrijdagavond jl. de 62-jarige chauffeur M. B„ wonende te Apel doorn, aan de Beukelsweg te Rotter dam heeft aangevallen. Zoals bekend was de koopman gemaskerd. De aan valler wist met een auto te ontkomen. Het autonummer was bekend en aari de hand daarvan heeft de recherche kunnen uitzoeken, dat de auto in Vlaardingen was gehuurd. Het was hem om geld te doen, zo verklaarde hy. Prins Bernhard, die op de terugreis uit Ethiopië naar Nederland, enige dagen heelt doorgebracht in Athene, heeft de antieke stad van de Griekse hoofdstad, de Acropolis, bezocht. Prins Bernhard voor de beroemde Cariathiden. DOOR DUIZENDEN TOEGEJUICHT Per vliegtuig naar New Foundland Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zpn Maandag voor hun reis van zes maanden door het Britse gemenebest vertrokken. Hun vliegtuig, de statocruiser „Canopus", steeg om even over tien uur Neder landse tijd op. Het koninklijk paar werd uitgelei de gedaan door de koningin-moeder, prinses Margaret en andere leden van het koninklijk huis. Ook waren Britse kabinetsleden op het vliegveld aanwezig. Langs de weg van het Buckingham palace naar de Londense luchthaven stonden duizenden mensen vnf tot zes rijen dik om het koninklijk paar toe te juichen. De auto, waarin de koningin en de hertog waren gezeten, werd vooraf gegaan door die van de koningin moeder en prinses Margaret. Brandende sigaret oorzaak van circusbrand Schade geraamd op f 150.000,— De oorzaak van de brand bij het circus van Bever is thans bekend. Volgens de rijkspolitie is gebleken, dat een brandende sigaret die door een stalknecht onvoorzichtig was weggelegd, de brand heeft doen ont staan. Alle dieren zijn inmiddels te recht. De drie laatste vermiste paar den zijn 15 km. van de plaats van de ramp in een weide aangetroffen. Drie paarden waren gewond. Het hoge- schoolpaard van net kleindochtertje van de directeur is er het ergste aan toe. Dit dier had een wonde boven het oog. De paarden znn gewond, doordat zij tijdens hun vlucht tegen auto's zijn gelopen. De Nederlandse club van circus vrienden heeft op zich genomen cir cus van Bever de helpende hand te bie den. De totale schade wordt ge raamd op./ 150.000 maar de vervan gingswaarde van het verbrande ma teriaal is uiteraard groter. Triëst-kwestie nog niet in de Veiligheidsraad De Verenigde Staten hebben Maan dag aan de Veiligheidsraad verzocht de behandeling van het probleem Triest nog een keer uit te stellen. De Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, zeide, dat de onderhan delingen om tot regeling van het pro bleem te komen, in de afgelopen da gen een tamelijk bemoedigende keer hebben genomen. Het is wenselijk, al dus de Amerikaan, de resultaten van deze onderhandelingen af te wachten. value moet nemen en zich moet ont houden van wishful thinking, is dui delijk. De vraag dringt zich op of deze planning van managerial deve lopment een fase is in de managerial revolution; of het hier gaat om nieu we patterns of behaviour. Een sur vey kan gewenst blijken. De zaak eist publicity, zonder show te wor den. Een folder er over zal verschij nen. in de dagbladen zullen nu en dan leaders hieraan gewijd worden, zodat ook de general reader er van verneemt. Het moet tot een topic worden, en daarom zullen naast de officiële producers van nieuws, ook free lance journalisten telkens uitge nodigd worden en, in vrije interviews inside information kunnen krijgen over deze vorm van welfare work. Wij hopen, dat dit alles, zonder dat men er crazy van wordt, tot een happy end moge leiden". GESPREK MET BURGEMEESTER Vreemdelingenverkeer nam een ongekend grote vlucht Sluis, dat vriendelpke, sfeervolle stadje aan onze landsgrenzen, telt nog 120 noodwoningen en op de Markt staat nog steeds dat schrille beeld uit de oorlogsdagen, het verwoeste raadhuis. Een trieste ruïne, een massieve steenklomp, in niets meer herinnerend aan het prachtige Mid deleeuwse gebouw van weleer; een massieve, steengeworden aanklacht tegen de gruwel der oorlogsverwoestingen. Nu, bijna tien jaar na de oorlog, wacht ook Sluis nog steeds op de herbouw van een aantal woningen en op de herbouw van het raadhuis. Twee problemen, die zwaar wegen bp de burgemeester, de heer P. F. van Hootegem, want, zo zegt hy: .Zonder behoorlijke woningen kan onze industrie zich niet nitbreiden en het gemis van een representatief raadhuis doet zich dagelijks gevoelen! De ontwikkeling van de bestaande industrieën in Sluis wordt inderdaad geremd door het gebrek aan behoor lijke woningen. Reeds lang zoekt een in deze gemeente gevestigde meubel fabriek naar mogelijkheden tot uit breiding, maar het aantrekken van arbeidskrachten stuit af op het ge brek aan voldoende woonruimte. Mo menteel werkt in deze fabriek onge veer 75 man personeel; een houtindu strie, waar circa 30 arbeiders thans een bestaan vinden, zou eveneens tot uitbreiding willen overgaan, maar... ook hier hetzelfde probleem. Bovendien is er nog een kleine, op komende houtindustrie, die het wordt eentonig met hetzelfde eu vel kampt: geen mogelijkheid om ar beidskrachten aan te trekken door het ontbreken van geschikte wonin gen. „Sluis kan zijn industrie (er is ook nog een metaalindustrie, waar veer tig tot vijftig mensen werk vinden) niet missen", aldus burgemeester Van Hooteghem en hij voegt er ietwat mistroostig aan toe: „En op het ogenblik staan er vijf woningwetwo ninkjes op stapel Hetgeen een uiterst gering aantal is. Omtrent de herbouw van het raadhuis kan de burgemeester mededelen, dat hiermede vermoe delijk in 1956 een begin zal wor den gemaakt. Het gemis van dit vroeger zo monumentale bouw werk, dat aan Sluis als „invals poort" van Nederland een stplvol karakter gaf, doet zich reeds ja ren sterk gevoelen. Ook in de practijk. Want nu is 't veelal zo, dat bp officiële ontvangsten hetgeen vooral in de zomermaan den dikwijls voorkomt de eer ste burger van Slnis zijn gasten moet toespreken vanafde stoep van net tijdelijke gemeente huis of vanuit de muziektent Wel gemoedelpk, maar toch wei nig stplvol! Opgewekt geluid Naast de sombere geluiden ten aanzien van de herbouw, kan de heer Van Hootegem gelukkig ook een op gewekt geluid laten horen en wel over het vreemdelingenverkeer. Dit is de laatste jaren in Sluis mede in verband met de Belgische valuta enorm toegenomen, hetgeen enke le verkeerstellingen duidelijk illu streren. Zo telde men Zondag 16 Au gustus j.l. 45.185 „passanten" en in de week van 16 t/m 22 Augustus on geveer 20.000 auto's! Geen wonder, dat zich ook in Sluis een gebrek aan hotelruimte manifesteert, maar hierin hoopt men binnen afzienbare tijd voorzien te hebben door de herbouw van het ho tel „Hof van Brussel", waarvoor ver gunning is aangevraagd. (vervolg op pag 2) Twintig minuten na het vertrek van het paleis, kwam de kleine stoet op het vliegveld aan. Hier en daar was men slechts zeer langzaam vooruitgekomen, omdat de enthousi ast juichende menigte de weg ver sperde. Ook op het vliegveld bracht een grote menigte hulde aan het konink lijk paar. Aan boord van het vliegtuig, dat koers zette naar de luchthaven Gan der op New-Foundland, zijn 25 per sonen. Bijna vijfien keer de aarde rond Record voor Lioyd-schip. Na een onafgebroken afwezigheid van bijna V(jf jaar, gedurende welke thd het schip 572.98U km. aflegde, of bpna 15 keer rond de aarde voer, waarbij 342 maal een haven werd aangelopen, keerde het s-s. „Utrecht" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd Zondagavond laat eindelijk weer eens In de thuishaven Rotter dam terug. Het schip brak hiermee voor de na-oorlogse Lloydvloot in dit opzicht een record, dat met een afwezigheid van 3% jaar op naam van het m-s. „Slamat" stond. In December 1948 vertrok de „Utrecht" voor het laatst uit Rot terdam met bestemming Indonesië. Het was in die tijd het enige schip van de Lloyd. dat wegens de toen malige moeilijkheden m het Suez- kanaa! zijn route nam via de Kaap. De gehele bemanning werd in die jaren bijna vijf maal afgelost. is het een eeuw geleden dat William Glass, (1777-1853), overleed. Hij was de grondleg ger en eerste hoofdman van de gemengd-Nederlands-, Engels-, Italiaanse volksplanting Tris an da Cunha in de Zuid-Atlan tische Oceaan. bestaat de Koninklijke Mi litaire Academie te Breda 125 jaar, welk jubileum reeds eer der feestelijk werd gevierd. Boodschap van Eden aan Perzisch premier Uit Londen wordt gemeld, dat de Britse minister van buitenlandse za ken, Anthony Eden, een persoonlijke boodschap zou hebben gezonden aan de Perzische minister-president, ge neraal Fazlollah Zahedi, waarin nij aandringt op een spoedig herstel van de een jaar geleden verbroken Brits-Perzische betrekkingen. De boodschap werd verleden week via het Zwitserse gezantschap te Tehe ran verzonden. Eden herhaalt hierin zijn reeds eer der geuite mening, dat het herstel der diplomatieke betrekkingen een regeling van het oliegeschil zal be vorderen. DE VERWACHT. KOUDE OCHTEND Overwegend droog weer. Koude ochtend met plaatselijk mist Zwakke tót matige wind tussen Zuid en Oost Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren, maar op plaatsen waar de mist blijft hangen, maxi mumtemperaturen om het vriespunt ZON EN MAAN: 25 November. Z°n op: 8.16 onder: 16.37 Maan op: 21.1* onder: 12.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1