NIEUWS IN EEN NIEUWS UIT DE KERKEN KANTOOR VOOR A.M.Z. EN V.V.V. EN WACHTGELEGENHEID WALCHEREN VLISSINGEN HULDIGT ZIJN BEKENDE HARMONIE MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIJ DE KOEPOORT TE GOES Uitkomst voor buspassagiers Na langdurige onderhandelingen Is het B. en W van Goes gelukt overeen stemming te verkrijgen over een te bouwen wachtgelegcnhcid voor de buspassagiers aan de Koepoort. Het ontworpen gebouw bestaat uit een ruime wachtgelegenheid met een kantoorruimte voor de A M.Z en V V V-, een ruimte voor verkoop van ge ringe eetwaren en toiletten. Indien de gemeente tot de oouw overgaat, is de Auto Mij Zeeland be reid. hel geheeJ in huuikoop te ne men. De exploitatiekosten komen dan ten laste van de A.M.Z.. behalve het dagelijks onderhoud van de urinoirs en het straatvegen vaD de wachtruim te. De A.M.Z. is verdei bereid de ver koopgelegenheid voor geringe eetwa ren te verhuren aan de Algemeen Ver- Terneuzen uit de Centrale Dienst Voorstel van raadsleden van 4 fracties Door de leden van de Terneuzense gemeenteraad, de heren N. J. C. Lambrechtsen van Rit them (V.V.D.), S. W. Henry (PvdA), J. A. de Feijter (C.H.) en M. van Langevelde (A.R.) is bij het college van B. en W. een voorstel ingediend tot opzegging door de gemeente Terneuzen van de „ge meenschappelijke regeling tot centra lisatie van het bouw- eri woningtoe zicht en van het toezicht op gemeen tewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren" met ingang van 1 April 1955. De indieners van het voorstel ver zoeken het college voor 1 December a.s. een raadsvergadering bijeen te roepen, waarop over dit voorstel zal kunnen worden beslist. In het voorstel wordt onder meer de mening uitgesproken, dat het in het belang van de gemeente Terneu zen is, een eigen democratisch inge stelde dienst te bezitten, teneinde de zelfstandigheid van de gemeente te handhaven, dat door een zelfstandige dienst meer gelegenheid is aan de speciale belangen van de gemeente Terneuzen aandacht te schenken, en dat het voor de gemeente Terneuzen mogelijk is. een eigen zelfstandige dienst te bezitten. In verband met dit laatste wordt eveneens voorgesteld, het college van B en W op te dra gen, zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om te komen tot instelling van een „dienst voor bouw- en wo ningtoezicht en toezicht op gemeen tewerken voor de gemeente Terneu zen". Het voorstel is op de agenda ge plaatst voor de op Donderdag 26 No vember a.s. te houden raadsvergade ring. De „Indische" Nederlanders Tweede Kamerlid sprak voor K.V.P. te Goes De problemen van de „Indische Nederlanders vormden Vrijdagavond het onderwerp van een belangwek kende rede. welke het Tweede Ka merlid mr. Th. M. J. de Graaf in „Slot Ostende" voor de afdeling Goes, van de K.V.P. hield. Hij belichtte daarbij de talrijke moeilijkheden van de reeds gerepatrleerden, waarvan 57 tot dusver nog geen passende arbeid hebben kunnen vinden, terwijl ook velen nog worstelen met het huisvestingsprobleem. Daarom moet men naar de mening van deze spre ker, die zelf ook in Indonesië heeft fewoond, voorzichtigheid betrachten en opzichte van hen, die nog in In donesië verblijven. Wanneer de men selijke waardigheid en het levensge luk van deze tienduizenden in Indo nesië veiliger gesteld kunnen worden dan in Nederland, mogen deze men sen niet in massa naar hier gehaald worden. Elk geval dient afzonderlijk be keken te worden. Spreker pleitte verder voor het instellen van een centrale instantie ter opsporing van werkgelegenheid voor de gerepatri- eerden, alsmede voor 'n royale scha devergoedingsregeling. Op deze inlei ding volgde een levendige gedachten- wisseling. eniging voor Jnvolwaardigen, om dit gedeelte te laten exploiteren door een duor de A VO aan te wijzen persoon Deze zal daardoor in staat worden ge steld. weer geheel in zijn onderhouo -e vjorzien. Verdei heeft de A.M Z. overeen stemming bereikt met het bestuur van de Vereniging Vreemdelingenverkeei ovei verhuur aan haar van eer. kan toorruimte. Dooi een en ander is een redelijke exploitatievorm gevonden De kosten van de bouw worden begroot op 17.500 B en W stellen aan de raad voor een crediet tot dit bedrag toe te staan en dit gebouw in huurkoop uit te geven aan de A.M.Z., mder beding dat deze verplicht is gedurende 10 achtereenvolgende jaren een gedeelte te verhuren aan de A.V.O.. en. indien gewenst, aan het bestuur van V.V.V. Na Breskeös tekent ook Sluiskil protest aan De gemeentennren van Sluiskil hebben zich met een verzoeksehrlft tot de Ministeries van Volksgezond heid en van Verkeer en Waterstaat gerieht, teneinde demping te bewerk stelligen van de afvoerleiding. welke het dorp Sluiskil in tweeën deelt. Een actie-comité is opgericht. Dit comité is met lijsten rondgegaan, zowel In Sluiskil als het gehucht De Zeven- huisjes, met als resultaat 550 handte keningen en diverse adhaesip betui gingen, o.m. van het ziekenhuis te Sluiskil. De afvoerleiding is een bron van onhygiëne. Subsidiëring Cultureel werk in Zeeland De verdeling van de f 25.000 Zoals bekend staat op de provinciale begroting vooi 1954 een post van 25000— vooi de subsidiëring van cultureel werk De Stichting Zeeland voor Maatschapplijk en Cultureel Werk neeft thans geadviseerd dit be drag als volgt te bestemmen: A Onderzoek en inventarisatie 4000 B Toneel: amateurs 4000 beroeps 3000 C. Muziek amateurs 5000 beroeps 6000 D Beeldende kunst 2000 E Spreidingskosten 100«» De tien voor subsidie in aanmerking komende muziek- en zangverenigingen (amateurs) zijn: de Ver voor Instru mentale Muziek te Middelburg. 2 de Ver Tot Oefening en Uitspanning te Middelburg, 3 de Vlissingse Orkest Veieniging te Vlissingen 4. de Vlis singse Oratoriumvereniging te Vlissin gen. 5 de Goesse Oratoriumvereniging te Goes. 6 de Zierikzeese Oratorium Vereniging te Zierikzee, 7 het St Gae- ciliakoor te St Jansteen, 8 de Goesse Orkestver De Symfonie te Goes. 9 hei Middelburgs Mannenkoor te Middel burg en de Chr Oratoriumvereniging Willem 't Hqoft te Goes. Nopens de subsidiëring van muziek scholen harmonie en fanfaregezel schappen en kleine zangverenigingen alsmede van localiteiten voor cultu rele doeleinden zullen nadere voor stellen volgen. G. S stellen voor te besluiten over eenkomstig het advies. Examens De heer W. J. van Leeuwen, leer ling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen, slaagde voor het examen radiotelegrafist 2e klasse. Middelburg Vereniging Huisvrouwen organiseerde eindmiddag De afdeling Middelburg van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen hield Zaterdagmiddag in de bene denzaal van restaurant Wöhler te Middelburg een matinée, waarbij het publiek werd gevormd door de kinde ren van de leden en wel speciaal de jongens en meisjes, die de kleuter school bezoeken. De presidente van de afdeling, mevrouw M C. Everwijn Behage, zei in haar openingswoord, dat deze eerste kindermiddag een ex periment is. In het bijzonder bracht zij dank aan mej H. W. Dorleyn, die de organistaie op zich had genomen. Het was een experiment, omdat de Vereniging van Huisvrouwen het ini tiatief had genomen, kinderen door kinderen te laten amuseren. Dit ge beurde door het optreden van de rhyt- mische kleutergroep van mej. Dorlein, een groepje kinderen in de leeftijd van 5 tot 8 jaar, die met een ernst, volwas sen collega's waardig, liet zien, dat een ervaren kracht aan hun opleiding alle aandacht had besteed. O.a. brach ten de kleuters de „tinnen soldaatjes" ten tonele. In kleurige uniformen ge stoken deden zij hun uiterste best om hun optreden zo „militair" mogelijk te maken. Zy oogstten veel bnval van het jeugdige publiek. De rhythmische kleutergroep trad voor de tweede maal op bij het ringen v?-n verschillen de liedjes, o.a. Sinterklaasliedjes. De groep beeldde de versjes, die door de kinderen werden gezongen op aan schouwelijke w\jze uit. Men kan wel zeggen dat het expe riment uitstekend is geslaagd. Al had den de uitvoerenden af en toe een klei ne wenk van hun leidster nodig, zij wisten de aandacht van hun leeftijds genootjes in beslag te nemen en geen ogenblik was er sprake van dat het publiek zich verveelde. Voorts was er een poppenkastvoorstelling, die werd verzorgd door mej. Dorleijn en mej. Van Aartsen. Vlissingen Geslaagden kruideniersvakexamen Tijdens het kruideniersvakexamen, dat op 17. 18 en 19 November te Goes is ge houden slaagden: J. de Dreu, Serooskerke. C. Alewijnse. mej. G Hofman. B. Bosch. A Overweel. L .de Voogd. D Vriens. allen te Middel burg M Polderman en A. Maas te Vlis singen Vtde Pagter. Westkapelle Mevr J Dekker. L. Dekker. W Janse en J. Do- minicus te Zoutelande. Mevr G. Lants- heer en mej. E. Lenselink .Souburg. C. Riemens Grijpskerke. H. de Pagter, Dom burg. Weer een waarschuwende les om toch vooral van achtergebleven oorlogstuig af te blijven. Weliswaar heeft hier de H V.D het land behoorlijk gezuiverd, maar op passen blijft de boodschap Dat onder vonden drie mannen bij Baden in Neder- Oostenrijk. die oud metaal verzamelden Zij kwamen door de ontploffing van een Geen vrijspraak voor fabrieksdirecteur De officier van justitie bij de Mid delburgse rechtbank heetf in hoger beroep vernietiging van het vonn s van de kantonrechter vrijspraak tegen C A. L. H.. fabrieksdirec teur '-e Sas van Gent en een boete van 150.— subs. 60 dagen hechte nis geëist. H. was ten laste gelegd, dat hij had nagelaten de nodige vei ligheidsmaatregelen in zijn fabriek te treffen. Op 17 December 1952 kwam in de fabriek een arbeider om het leven, tengevolge van een neerstortende balk, die losraakte bij werkzaamhe den aan een transportgoot. De ge- tuige-deskundige, technisch ambte naar van de Arbeidsinspectie te Bre da, achtte door het ongeval bewezen, dat onvoldoende veiligheidsmaatre gelen waren getroffen. De raadsman, mr F. W. Adrlaanse, vroeg vrijspraak. Uitspraak 4 De cember a.s. granaat om het leven. 9 Hetzelfde ge schiedde in Keulen, waar twee kinderen werden gedood en een derde ernstig ge wond ooor de ontploffing van een vlieg tuigbom De kinderen vonden de bom tussen oud ijzer 9 In Apeldoorn was een 14-jarige jongen in het bezit van zter veel geld Na veel gejok en gedraai be kende hij elfhonderd gulden bij een oom weg genomen te hebben, die het geld ove rigens nog niet eens had gemist Ruim acht honderd gulden kon de politie nog achterhalen. De rest had de jongen mei zijn vriendjes geruild voor snoep en pren tenboeken 9 In Ierland zijn ze erg be zorgd voor het geestelijke welzijn van de bevolking Zó bezorgd, dat de regering er de verkoop van net geruchtmakende boek van dr Kinsey over het sexuele gedrag van de vrouw verboden heeft Of het veel helpen zal om boeken die als een weten schappelijke uitgave beschouwd kunnen worden te verbieden, vermeldt het be richt niet. 9 Wellicht herinert men zich de treffende wijze, waarop een leeuwin een Italiaanse temmer het leven redde door voor hem In de bres te springen, toen hij uitgleed in de circuskooi Sulta na sprong de tijger Rager in de weg. luist toen het dier zich op de temmer wilde storten Gisteravond werd het personeel opgeschrikt dooi een geweldig geloei en gegrom uit de kooi van leeuwen en tij gers. Sultana verweerde zich nog zwakjes tegen de aanvallen van de tijger. Toen het personeel de dieren geseheiden had, bleek zij dodelijk gewond te zijn. KiiidervoorstellingenP gingen niet door In het kader van de jubileumviering van de Chr. Besturenbond te Vlissin gen waren voor Zaterdagmiddag een tweetal kindervoorstellingen georgani seerd Het is echter voor honderden kinde ren .en grote teleurstelling geworden, dat deze voorstellingen op het laatste moment door ziekte van een der me dewerkers in het $tuk ..Schoenmaker Brand zoekt een knechtje" moesten worden afgelast Met een geluidsinstallatie werd hier van nog in verschillende stadswijken mededeling gedaan, maar niettemin moesten tientallen kinderen, die met glundere gezichtjes naar het Concert gebouw waren gegaan, teleurgesteld huiswaarts keren. Het gezelschap.dat de voorstellingen verzorgt, heeft inmiddels een oplos sing gevonden, zodat de kindervoor stellingen op Zaterdag 28 November kunnen doorgaan. De kinderen, die in het bezit zijn van kaarten hebben dus nog een pret tige middag in het vooruitzicht. VOETBAL De Zeeuwen sneuvelde tegen Axel (42) In een goede en in hoog tempo ge speelde wedstrijd heeft Axel een ver diende 42 overwinning op De Zeeu wen behaald. Bij de Axelaars speel den V. d. Velde, Jonkman en Brugge een goede partij. J. Boot en W. Ley'n- se van De Zeeuwen kunnen eveneens op een goede wedstrijd terug zien. Nadat de thuisclub twee maal hoog over het De Zeeuwen-doel geschoten had, openden de Vlissingers ln de 10e minuut de score. Boot was de fabri kant van dit doelpunt. Nog geen vijf minuten later hadden de Axelaars succes, toen bij een aanval Verpoorte onvoldoende werd gedekt Met een goed doelpunt bracht hij de partijen op gelijke voet. In de 15e minuut kreeg W. Lerjnse een op maat gesne den pass van Boot en de bordjes we zen (12). Axel nam vervolgens het initiatief in handen en in de 25e mi nuut scoorde V. d. Velde de gelijk maker (22). Na de hervatting werd het hoog tempo van voor de rust gehandhaafd. Het duurde tot de 22e minuut voor Jonkman uit een pa3s van Deij doel man de Boucherie voor de derde maal het nakijken gaf. Het Axel-overwicht werd in de 30e minuut-in het vierde en laatste doelpunt uitgedrukt, toen Deij een combinatie Stokman-Ver- poorte goed afwerkte (42). Zeelandia en Odio deelden broederlijk In de wedstrijd Zeelandia-Odio wa ren de eerste aanvallen voor de thuis club en het bleek alras dat de groen zwarten ditmaal met de beste voorne mens bezield de strijd aanbonden. De Odio-achterhoede bleef echter rustig de aanvallen afslaan en het spelbeela wijzigde zich allengs, doordat de Os- sendrechtenaren het spel meer en meer in handen konden nemen. Op hun beurt toonden nu echter de Zee- landia-verdedigers dat het hun ernst was en met verre trappen werd steeds opnieuw hun doelgebied gezuiverd. Het betrekkelijk falen van de Odio- linksbuiten, die kennelijk gehinderd door een oude blessure aan de strijd bleef deelnemen, haalde veel gevaar van die kant weg. Het bleef tof onge veer vijf en twintig minuten voor net einde een wat heen en weer getrap met weinig goed spel en vele gemiste kansen. Toen wisselde kort na elkaar een fel Odio-offensief af met een van Zeelandia. Eerst hadden de bezoekers bepaald pech toen het Zeelandia-doel enkele malen aan doorboring ont snapte, maar kort nadien was het aan de andere kant van hetzelfde la ken een pak, zodat ook in dit opzicht de partijen elkaar niets te verwijten hadden. De verdedigers bleven aan beide zjiden meester van het terrein en met blanke stand kreeg ieder loon naar arbeid. „ST. CAECILIA" 60 JAAR Op druk bezochte receptie. De Vlissingse Harmonie „St Caeci- lla" heeft Zaterdag het 60 jarig be staan herdacht met een receptie in het C.J.M.V.-gebouiv In de Noord- straat, waar velen de gelegenheid hebben aangegrepen om het bestuur van deze populair- harmonie geluk te wensen. Het was een wel zeer bij zondere dag voor „St. Caecllia", want tegelijkertijd herdacht de voorzitter, de heer P. Verdonk het feit. dat hy vóór 40 jaar toetrad tot de Harmo- nlc, waarvan hy thans zelfs 35 jaar bestuurslid en niet minder dan 30 jaar voorzitter is. Op 23 Juli 1893 werd „St. Caecilia" opgericht en natuurlijk vindt men in de geschiedenis van het verenigings leven van „St. Caecllia" de weerklank van wat er in die jaren in Vlissingen zelf voorviel, want stad en Harmonie zijn nauw verbonden. In 1904 werd voor het eerst deelgenomen aan een nationaal concours te- Tilburg en in de loop van de daarna volgende jaren kreeg de Harmonie grote bekendheid door deelneming aan talrijke concour sen, festiviteiten en uiteraard vooral ook aan de bijzondere gebeurtenis sen in Vlissingen zelf. De eerste we reldoorlog kwam men heelhuis door en na een bloeiperiode in de twinti ger jaren kwam men door de crisis wel eens in moeilijkheden, maar ook dit ging voorbij en in 1939 telde men zelfs 40 werkende leden. Ook „St. Caecilia" ontkwam niet aan de ver- n'elingen en roofzucht van de Duitse bezetter. In 1942 werd de opgeslagen inventaris vernield en gestolen, waardoor er zeker voor 3500 gulden verloren ging. Op 11 Maart 1945 kon weer een aanvang worden gemaakt met de repetities. Op 7 Maart 1946 werd een instrumenten- en vaandel fonds ingesteld. By de viering van het 55-jarig bestaan kon een nieuw vaandel worden aangeboden. Het bestuur bestaat thans uit de heren P. Verdonk, voorzitter, F. Tuin der, secretaris en C. van Erck, pen ningmeester, alsmede de heren J. J. Peters en S. Te.rlink, leden. Men heeft thans 32 werkende leden en 9 tam boers. Directeur Is de heer J. de Graaf., die door ziekte verhinderd was de viering van het 60-jarig be staan mede te maken. Onder de tal rijken, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, bevonden zich de heer L. A. Schout, twee wethouders, de he ren M. A. van Popering en W. Poppe, de gemeente-secretaris, de heer A. de Beijl, alsmede de commisharis van politie, de heer C. van der Mark. De voorzitter bracht in een dank woord hulde aan B. en W. van Vlis singen voor het begrip dat zij hebben ten aanzien van de moeilijkheden van de plaatselijke verenigingen. Indien zij er een mogelijkheid toe zagen, dan zouden B. en W. ongetwijfeld al het subsidie hebben verhoogd maar de heer Verdonk hoopte, dat die gelegen heid zich toch nog eens zou voordoen. Op het podium achter de spreker prijkte een nieuwe B-bas, een prach tig instrument ter waarde van acht honderd gulden. Dit instrument was er één van de 35, die men zich dank zy de loterij en fancy fair had kunnen aanschaffen. Het aantal leden kan niet worden uitgebreid zolang er niet meer instrumenten zijn. Er is thans weer een stijgende lijn na de moei lijke jaren, zo zeide de heer Verdonk, die er nog de nadruk op legde, dat men vooral voor de jeugd veel kan doen. Hulde werd gebracht door de penningmeester, de heer Van Erck. aan de voorzitter, die zovele jaren zijn beste krachten aan de vereni ging gaf, met wleke loftuiting allen van harte instemden. Wethouder Van Popering sprak na mens het gemeentebestuur de burgemeester was door uitstedigheid verhinderd een gelukwens uit, waarin vooral naar voren werd ge bracht, hoe „St. Caecilia" altijd klaar staat om de Vlissingse gemeen schap te dienen. Mocht zich een mo gelijkheid voordoen dan za] men gaarne de subsidie verhogen. Een moeilijke zaak is evenwel vooral ook de kwestie van de huisvesting, nu binnenkort n'.et meer over de repeti tie-ruimte beschikt kan worden. Of schoon de wethouder geen positieve toezegging kon doen, gaf hij wel de Jaarstukken Prov. Stoombootdiensten Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben thans aan de Provinciale Sta ten overgelegd de jaarstukken der Provinciale Stoombootdiensten De ba lans sluit in activa en passiva op een bedrag van 15-778.932,02, met een verlies over 1952 ten bedrage van 2.491 498.32, waarin is oegrepen een exploitatieverlies van 216 645.60 voor de diensten, welke geheel voor reke ning der provincie komen Als actief- post staat op de balans nog steeds de oorlogsschade, ten belope van 8.234 005.89. Uit de exploitatierekeningen blijkt dat de dienst Vlissingen—Breskens over 1952 een nadelig saldo opleverde van 1.020.916,—. Terneuzen—Hoede- kenskerke leverde een verlies van 224.727.—, Kruiningen—Perkpoldei van f 928.820,—, Zierikzee—Katse- veer van 132.819.—. Kortgene—Wol- phaartsdijb van 80.544,—. Veere— Kampei land van 3282.60 Uit de gespecificeerde exploitatiere keningen der afzonderlijke schepen blijkt, dat de Oosterschelde en de Ko ningin Emma aanzienlijk duurder kwamen, dan was geraamd Zo wer den voor de Koningin Emma de tota le lasten geraamd op 147.600,—, ter wijl zy in werkelijkheid 165.818.— waren, voor de Oosterschelde was de raming ruim 148 000. terwijl de lasten in feite 191.000 bedroegen- Officiële publicaties. VLISSINGEN. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat op Vrijdag 27 November 1953 des namiddags te 2.00 uur. een openbare vergadering van de gemeen teraad zal worden gehouden, welke zono dig zal worden voortgezet des avonds te 8 uur. verzekering dat men ernstig bezig is om deze kwestie tot een goede oplos sing te brengen. Tenslotte wees de wethouder op dc culturele taak van „St. Caecilia De heer A. Schout, die niet kwam in zijn kwaliteit als lid van Gedepu teerde Staten, sprak een persoonlijk woord van gelukwens. Er wag voorts een schrifteiyke gelukwens van de heer Louwerse. Felicitaties werden overgebracht, in vele gevallen verge zeld van de aanbieding van een be drag onder couvert of een fraai bloemstuk, namens de Bond van Buurtverenigingen. Mannenkoor D.O. U., Accordeonvereniging „Crescen do". de Harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen, de arbeiderszangver eniging „De Volksstem", de Buurtver eniging Hobeinstraat e.o., muziekver eniging „Voorwaarts" uit Koudeker- ke, „Vlijt en Volharding" uit Sou burg, het bestuur van V.V.V.-Vlis- singen. Het werd een herdenking, die bewees, dat „St. Caecilia" terecht een vooraanstaande plaats in Vlissingen inneemt. (Advertentie) „Brutaal en ongehoord feil in Middelburg" Horlogedipfstal berecht „Een brutaal en ongehoord feit in het rustige Middelburg". Zo ken schetste de officier van justitie by de Middelburgse rechtbank, mr. G. J. B. van der Dussen, de diefstal, in de nacht van 30 September op 1 Octo ber gepleegd door de 32-jarige grond werker W. B. uit Utrecht, werkzaam by de D.U.W. op Walcheren. B., die „onder invloed" verkeerde, verbrijzelde met een steen de étala- geruit van de juwelierszaak van de fa. Camper aan de Korte Delft te Middelburg en nam een twintigtal horloges weg. De eis tegen B. luidde een jaar ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk en onder toezicht- stelling van een Prot. Chr. Reclasse- ringsverenigïng. De raadsman van verdachte, mr. J. J. van Luijk, voerde verzachtende omstandigheden aan en bepleitte verzachting van de straf maat. Uitspraak 4 December a.s. Provinciale bijdragen voor restauraties Gedeputeerde Staten hebben aan Provinciale Staten van Zeeland voor gesteld om een aantal bijdragen te verlenen in de kosten van restaura tie van monumenten van geschiede nis en kunst Voor de restauratie van de Oost- kerk te Middelburg (kosten der res. tauratie geraamd op f 94.300) be draagt deze bijdrage 6215,—, voor de restauratie van de toren te 's Heer Abtskerke (kosten 102.900) f 6645 voor de restauratie van de toren te Kloetinge (kosten f 269.500) f 14.975 voorde restauratie van de Ned. Herv kerk te Noordgouwe kosten f 133.025. f8151. Ook de restauratie van de Engelse kerk te Middelburg staat op het pro gramma. De kosten zulloi f 100.000 bedragen en de provincierzal er voor f 6500.— in bijdragen. 65.000.— zal de restauratie kos ten van de Ned. Herv. kerk te Kat- tendijke en de provincie zal 4750 bijdragen, terwijl voorgesteld wordt 2069 bij te dragen in de 41.370 belopende kosten van de restauratie van de N.H. kerk te Renesse. Tenslotte stellen G.S. voor om 3500 bij te dragen in de kosten van de torenrestauratie te Serooskerke welke f 40.000 bedragen en 2500 in de kosten van de restaura tie van de stadhuistoren te Veere. welke 25.000 belopen. Ten aanzien verzoeken om bijdra gen in de restauratiekosten van het pand De Gouden Leeuw te St. Maar tensdijk, het Ambachtsherenhuis te Oud-Vossemeer. de toren te Baarland, de N.H. kerk te Meliskerke, de toren te Oostkapelle, de N.H. kerk te Nieu- werker, de N.H. kerk te Vrouwenpol der en de toren te Kapelle stellen G.S. voor de beslissing aan te hou den. Hoofd/fijn Kiespijn Zenuwpijni) Neem "AKKERTJE schaafwonden, schrammen, ontvellingen Brand in hei Circus van Bever In het winterverblijf van circus Van Bever is gisteravond, omstreeks halt twaalf brand uitgebroken. Het ge hele circusmateriaal, behalve het gro te tentdoek, dat in reparatie was, is een nrooi van het vuur geworden. De dieren konden worden gered. Direct na het ontdekken van de brand rukte de Bredase brandweer uit naar de gemeente Terheyden. waar het circus verblijfplaats had gekozen. De materialenschuur brandde echter geheel uit, doordat het vuur gretig voedsel in het materiaal had gevonden. Het gelukte evenwel de stal en dc oe fenpiste te behouden. De dieren wist men te redden door de touwen door te snijden, waarmede zy waren vastgebonden ln de stal, die slechts door een éénsteens muurtje van de afgebrande materialenschuur Ts gescheiden. Geruime tijd na het begin van de brand waren nog verscheidene paar den zoek. De olifanten en de kamelen heeft men op de verkeersweg Breda- Terheydcn kunnen opvangen. Voor dien was één der opgejaagde olifanten echter gestruikeld en in een sloot te recht gekomen. Het dier wist zich op eigen kracht uit het water te redden. Het is toen doorgelopen en heeft zich daarna met de kop door de achterdeur van een boerderij gewrongen. In de keuken heeft het dier met zijn slurf een grote ravage, vooral onder de pot ten en pannen aangericht, voordat men hem uit zijn benarde positie heeft kunnen bevrijden. Noch de schade, noch de oorzaak van de brand is bekend. Bidault naar Haagse conferentie Politieke gemeenschap zonder economisch gezag Uit Parijs wordt gemeld dat de toe stand van minister G Bidault. die Vrijdag in de Franse Nationale Verga dering onwel werd tijdens het uitspre ken van een rede. thans vooru'tgaande Is. De minister zal zonder twüfel Woensdag naar Den Haag gaan voor het bijwonen van de zes moeendhe- denronferentie der Klein-Europa-lan- den De correspondent van het A V.P. meldt uit Parijs dat voor het begin sel van de EuroDese Verdpdigingsgc- meensebap vermoedelijk wel een parle mentaire meerderheid te vinden zal zijn. als aan de bekende Franse eisen inzake Britse medewerking. Ameri kaans-Britse garantie en een «inlossing van de Saarkwestie wordt voldaan. Maar uit het debat in de Nationale Vergadering en uit het antwoord van Bidault is tevens gebleken dat op het ogenblik van Franse kant geen enkele tegemoetkoming kan worden verwacht aan de Nederlands—Belgische verlan gens betreffende de economische be voegdheden van de te vormen politieke gemeenschap. Bidault heeft waar schijnlijk weinig moeite gehad de en kele leden van het kabinet die wel voorstanders zijn van het Nederlandse plan. «wan te overtuigen dat hierover onder de gegeven ómstandigheden maar liever niet moest worden ge praat. Het debat van de laatste vier dagen maakte immers wel duidelijk, dat geen enkele partij voor het ogen blik verder wilde gaan dan een Euro pese politieke gemeenschap, welker bevoegdheden beperkt zouden moeten blijven tot het Europese leger en de Kolen- en Staalgemeenschap. Ds. Van Winterswijk nam afscheid van Grijpskerke Ds. J. van Winterswijk, Ned. Herv. predikant, heeft afscheid genomen van zijn gemeente te Grijpskerke. in verband met zyn vertrek naar de Wieringermeer. Als tekstwoord had de scheidende predikant gekozen Hebr. 13:14 „Wij hebben hier geen blijvende stad, maar zoeken de toe komstige". Hij wees er o.m. op, hoe alles in de wereld aan de verganke lijkheid is onderworpen. Tegenover dit vergankelijke staat echter het on vergankelijkede eeuwigheid. Na het zingen van „Wat vliedt of bezwijkt" richtte ds, Van Winterswijk enkele hartelijke woorden tot B. en W. en zyn Geref collega ds. Goumare, die hg dankte voor de harmonie en vriendschap, waarin steeds werd sa mengewerkt Vervolgens sprak hij nog 'n woord van afscheid tot de ringcol- lega's de verschillende kerkelijke col lega's en -functionarissen. Tenslotte rechte hij een persoonlijk woord tot de gemeente. Verschillende sprekers voerden daarna het woord. Burgemeester H U. Bouman namens de burgerlijke gemeente, ds. Goumare namens de Geref. kerk en als vriend, ds. Van Willenswaard namens de Ring. C. de Jonge namens de provinciale commis- sle van het C.J.M.V., G. de Voogd, namens de Ring Walcheren van net C.J.M.V., J. C. Cevaal namens de kerkvoogdij en W Elok namens de kerkeraad. Hierna werd de scheiden de predikant toegezongen Ps. 121 vs 4. Nadat de dienst beëindigd was, kon men in de consistorie afscheid nemen van ds en mevrouw Van Winterswijk. Velen maakten hiervan gebruik. Bevestiging en intrede van ds. J. A. Oostenrijk BEVESTIGING EN INTREDE VLOOTPREDIRANT TE VLISSINGEN Tijdens de middagdienst in de St. Jacobskerk te Vlissingen is Zondag de nieuwe vlootpredikant. ds. J. A. Oostenrijk, tn zijn ambt bevestigd, door ds. E. Sneller te Middelburg. Ds. Oostenrijk deed zjjn intrede in de zelfde dienst. Na de schriftlezing I Samuel 4 1 —11 zong de gemeente gezang 203, het gebed voor de zeevarenden Fn zijn korte bevestigingspreek. waarbij ds. Sneller uitging van I Samuel 4 5, merkte hij op, dat de mens zich vaak slechts tot God wendt, als hij in nood ia. God wil echter altijd gediend wor den. Vervolgens wees hij als oud- vlootpredikant op de aantrekkelijke taak, welke ds. Oostenrijk wacht. Hierna zong het kerkkoor psalm 150. waarna ds. Oostenrijk bevestigd werd. Staande zong de gemeente ge zang 263. Als tekst voor zijn intredepreek las ds Oostenrijk Ephesiërs 4 8 en wees op de eenzaamheid van de mens, die, al beseft hij dit vaak zelf niet, in gevangenschap leeft. Hij wees op de weg welke leidt tot verlossing Als slotzang zongen de gemeente en het koor gezang 228. Ds. J. A. Oostenrijk studeerde van 1941 tot 1947 te Utrecht theologie en zette zyn studie nog een jaar te Bazel voort. Van 1948 tot 1949 was hij hulpprediker te Driebergen-Rij zenburg. Vervolgens werd hy beroe pen te Warns en Scharl (Fr.) waar hy tot September 1953 bleef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7