CHIEF WHIP Nieuw-Schouwen Duiveland richt zich tot minister Drees I y Zeeuwse Almanak Parfums VAN BIEMEN ONTEIGENINGEN VOOR HET WATERWINGEBIED NODIG van iSjvin tot MET WALCHERSE CHR. H.B.S. GAAT HET GOED Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 NOGMAALS: TRAM OF BUS A fiver lent te Verzoek om verkeersvraagstuk in de ministerraad te behandelen De Stichting „Nieuw SchouwenDuiveland" heeft zich met een brief over de kwestie „tram-bus" tot minister Drees gewend, en hem daarin verzocht om het gehele verkeersvraagstuk op korte termyó in de ministerraad ter sprake te brengen, voordat de R.T.M. de „euvele moed zal hebben", zoals de Stichting het in de brief uitdrukt, „de zwaar geschonden trambaan met vele kosten weer te herstellen". Namens de bevolking van Schouwen-Dui- veland wordt dank betuigd voor de wtjze, waarop het dijkherstel op het el- land tot een goed einde Is gebracht. Indien de regering dit herstel niet op een dergelijke grootse wijze had doen uitvoeren, zou het er voor Schomven- Duiveland somber hebben uitgezien.. Met volle energie willen wij ons thans aan de opbouw wijden, aldus de brief, waarbij wtj echter in hoge mate afhankelijk zjjn van de regering. ,,En nu treft het ons pijnlijk, dat één van de eerste zekerheden voor de toe komst de hier op het eiland zo weinig populaire tram dreigt te worden. Wy hadden gehoopt, dat tegenover de vele rampspoeden tenminste één lichtDunt zou staan, namelijk het verdwijnen van dit vervoermiddel, dat in een mo derne samenleving niet meer thuis hoort." Het is voor de bevolking uitermate deprimerend te moeten ervaren, dat het eiland, dat met zoveel moeite en kosten boven water ls gebracht, thans economisch weer achter gesteld wordt bij de andere delen van ons land. De herverkaveling, waaraan de regering vele millioenen zal besteden, zal met het verdwenen van de kronkelende trambaan zeer gebaat zyn, aldus de Stichting. Daarnaast rijst de vraag, of de Rotterdamse Tramweg Maat schappij het aangewr n orgaan is om het vervoer, op, van en naar het eiland te regelen. De ervaringen van.de laat ste weken bevestigen de slechte naam, welke deze maatschappij op Schou- wen-Duiveland heeft." „De veerdienst ZijpeAnna Jacoba- polder wordt door de R.T.M. uitge voerd op een wjjze, welke in flagrante stryd is met de door haar gepubliceer de dienstregeling. Des avonds na 7 uur wordt niet meer gevaren en des Zondags wordt helemaal niet gevaren, zeer ten ongerief van hen. die, op de dienstregeling vertrouwend, vaak al een verre reis gemaakt hebben en on verrichter zake moeten terugkeren". Een exemplaar van het rapport, dat door ir. Robbé Groskamp is uitge bracht, is tevens aan de minister ge zonden. Advertentie) Ook de J allerfijnste van CARON CHANEL LA VIN COTY WEIL bij PARFUMERIE KLOKSTRAAT, GOES. BOOMPLANTACTIE In de Vrijdagavond ln het „Huls van Nassau" te Zierikzee gehouden verga dering der Stichting Nieuw Schouwen- Duiveland, deelde de voorzitter, de heer P. Hecring mede, dat voor de boomplantactie reeds 11.000 was binnengekomen. Van de directie van de Nederland se Vlasfabrieken te Schiedam was be richt ontvangen, dat 5700 bijgedra gen wordt voor deze actie. Voorts werd het rapport van ir. Groskamp besproken. De vergadering was van oordeel, dat zelfs de gedachte de tramexploitatie nog tijdelijk in stand te houden, opgegeven worden. moet Burgemeester Van den.Bos blijft tot 1 Jan. Arnemuiden waarnemen De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft voor de periode van 16 November 1953 tot 1 Januari 1954 aangewezen als waarnemend burgemeester van Arnemuiden de heer Johs. van den Bos, aan wie per diezelfde datum eervol ontslag is ver leend als burgemeester in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Sint Annaland. Door het ontbre ken van woongelegenheid in laatstge noemde gemeente blijft de heer Van den Bos voorlopig in Arnemuiden wonen. Bij Westkapelle aan de grond Het Nederlandse stoomschip Oot- marsum van de rederjj Vinke en Zo nen te Amsterdam, dat 6165 ton meet, is Zondagavond omstreeks ne gen uur op een halve mjjl afstand van het Zuiderhoofd bjj Westkapelle aan de grond gelopen. Het schip ver keerde niet in gevaar. De sleepboot .Goeree" en het ber gingsvaartuig „Walrus" voeren ter assistentie uit De „Ootmarsum" was op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Omstreeks middernacht is de „Oot marsum" door de sleepboot „Goeree" uit Vlissingen en het bergingsvaar tuig „Dolphyn" vlot getrokken. De vlootpredikantds. J. A. Oosten rijkdie Zóndag zyn intrede te Vlis singen deed. Foto P.Z.C.) G.S. OVER DE DISHOEK Geen afbraak van pensions Gedeputeerde Staten hebben aan de Provinciale Staten mededelingen ge daan over de stand van zaken inzake het waterwingebied Dishoek. Zoals bekend werd destijds bepaald bij de vaststelling van het Streekplan Wal cheren, dat een onderzoek moest wor den ingesteld naar de wenselijkheid van andere waterwin-systernen in de gemeente Koudekerke. Deze gemeente maakte namelijk bezwaren tegen ont- VOOR DE VROUW. De Bond van Plattelandsvrouwen vertoont in vele plaatsen een verheu gende activiteit. In de Korenbeurs kwamen dezer dagen de leden bjjeen van de afdeling Kruiningen. Mevr. F. KostenseKraak, de presidente, bracht aller dankbaarheid tot uiting voor het prachtige geschenk van de zusterverenig'ng te Werkendam, waarvan de leden ruim 700 gevulde weckflessen ter beschikking stelden van de getroffenen van de afdeling Kruiningen Dit geschenk werd zelfs met een autobus naar Kruiningen ge bracht! Uit Amerika ontving men suiker en melkpoeder. Dit komt wel goed van pas voor de viering van de a.s. Kerst middag. Bemiddeling verleende Iv'er mej. C. Boogerd, directrice van de landbouwhuishoudschool. Spreekster van deze middag was mevr. Oud- Stofberg, die op deskundige wijze be sprak, welke smaak men moet vol- gen bjj het kiezen van zjjn kleding. Aard van de bevolking, de landstreek WELNU Het ziet er naar uit, dat men in de nabije toekomst ook op Schouwen zal kunnen spreken over ae tijd,foen de tram nog reedWaarmede dan weer een periodeeen tijdsbestek zal zijn afgesloten. Onze vaderen spréken nog over de tijd, „toen de paardentram nog reed"; velen van ons herinneren zich de tram zonder paarden nog maar al te goed, op Schouwen zeker, maar de jeugd van heden zal zich ook de tram zonder paarden niet meer herinneren. Paardentram, tram, autobus ...En dant Op deze laatste vraag zou slechts een Jules Veme antwoord kunnen ge ven, weshalve wij er ons niet in zul len verdiepen. Maar ongetwijfeld zal er eens een tijd komen, waarin de jeugd van heden dan volwassen geworden, zal spreken over vroeger, „toen de autobus nog reed Dat houdt ge niet tegen. Met geen mogelijkheid! Welnu, het zij zo. en het klimaat hebben, zoals men zich kan voorstellen, grote invloed op die keus. De middags werd beslo ten met een gezelkge discussie. NIE TMEER TERUG. De Inwoners van Bruinisse zullen met leedwezen vernemen, dat de oudste inwoonster van deze gemeente, de 92- jarige mej. Wilhelmina Visser, die sedert de ramp geëvacueerd was te Rotterdam, waarschijnlijk hier niet meer zal terugkeren. Zij wordt thans verpleegd in het rusthuis voor ouden van dagen te Sommelsdijk. De oudste inwoonster is thans de eveneens 92- jarige wed. van Gilst-Okerse, die nog zeer kras is en zelfs geregeld de kerk diensten kan bijwonen. HET MAG NIET. Een wonderlijke trek is dat eigenlijk in ons volk. Alles waarvan we weten, dat het zichzelf verbiedt, proberen we vaak toch te doen. In Axel werd er al herhaaldelijk tegen gewaar schuwd, dat men de plantsoenen niet mag beschouwen als openbare weg of speelplaats. De gemeente heeft er thans borden neergezet, waarin dit verbod nog eens duidelijk werd vastgelegd. Mis schien zal het helpen? OP REIS. Het gezelligste, zo hoort men wel eens, van reizen is soms niet eens het reizen zelf als wel het voorbereiden en het maken van plannen. Geen won der, dat er veel belangstelling was voor een tweetal vergaderingen van de reisvereniging „Prins Hendrik straat" te Axel. Natuurlijk werden er in „Het Centrum" reisfilms ge draaid en als resultaat kan thans reeds gesproken worden over een reis naar Luxemburg van drie dagen, vier dagen naar Parijs en een trip van zes dagen naar de Vogezen. Het eigen land wordt echter niet voigeten en ook Tirol trok de aandacht. Hiervoor moeten zich nog een vjjftal nieuwe deelnemers opgeven Leiding hart beide avonden de heer v. d. Berg. IN EEN REGFX De hee» W. van den Berge te Ter- ncuzen slaagde voor de door de ver eniging tot bevordering van het sla gersvakonderwijs gehouden examens voor slagersgezel. eigeningen in het kader van het Streekplan, omdat daardoor het belang van Koudekerke als badplaats zou worden geschaad. Het blykt thans dat zowel de ad viseur van de gemeente, dr. Ir P. C. Lindenhergh, als de directeur van bet rijksinstituut voor drink watervoorziening, prof ir- Krul. van oordeel zijn, dat het niet ver antwoord is wijziging aan té bren gen in het waterwingebied van de Dishoek. Een verder onderzoek vanwege de provincie in het ka der van het Streekplan kan nu achterwege blijven, aldus Gedi Sta ten. Ged. Staten hebben deze aangele genheid met het gemeentebestuur van Koudekerke besproken. Hei college kreeg daarbij de indruk, dat B. en W. voor dit standpunt kunnen voelen, in dien vast staat, dat aan de bestaande pensions in het te onteigenen gebied in hun bestaan niet te kort worden ge daan. Blijkens het rapport van de di recteur van het rijksinstituuut voor drinkwatervoorziening, prof. Krul, ligt het geenszins in de bedoeling afbraak van deze percelen te bevorderen, ter wijl mag worden aangenomen, dat dit duidelijk zal worden omschreven in de memorie van toelichting van het onteigeningsontwerp. Goesse muziektent kan verdwijnen Bouw verplaatsbare tent voorgesteld Reeds meermalen hebben B. en W van Goes overfvogen om de niet be- Saald fraaie muziektent op de Grote [arkt te vervangen door een ver plaatsbare tent. Nu binnen niet al te lange tijd over de Grote Markt een nieuwe riolering zal worden gelegd en daarna het ge hele marktterrein opnieuw zal moe ten worden bestraat, is deze aangele genheid weer onder het oog gezien. De directeur van gemeentewerken is erin geslaagd een nieuwe muziek tent te ontwerpen, die verplaatsbaar is, zodat deze ook, indien nodig, op andere plaatsen in de gemeente ge bruikt kan worden. De kosten van een verplaatsbare tent worden op 5500 geraamd. B. en W. stellen de raad voor een crediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen, dat in ten hoogste 10 jaar zou kunnen worden afgeschreven. Samenvoeging poeders op Noord-Beveland BJj de rondvraag in de Vrjjdag te Kortgene gehouden kringvergade ring der Z.L.M. deelde de heer M. van Arenthals 'nog mede, dat van Ged. Staten bericht ls ontvangen over de door Noord-Beveland voor gestelde samenvoeging van polders. Deze zaak ls bij het Prov. bestuur in studie, doch de calamiteuze polders vormen de grote moefljjkhoid. Hier over zal een dezer dag 1 met de mi nister van waterstaat worden ge sproken. „PEUK A AN" BECORD-KERSTVUJCHy VEILIG GELAND' ft U "Tl'Lfo.oe.»' "f Vïlta 1 °L -21.40 "°"3A >- ,o«n p»"»™1"' .lwwM pi i En tóen al - 30 December 19331 - rookte wie verstand had van zuivere. 100°/. Virginia: CHIEF WHIP Duizenden merken komen en gaan - maar CHIEF WHIP is al 32 jaar de beste sigaret i voor Uw gezondheid! al 32 jaar op ieders Hp I VEEL WERK VERZET Jaarvergadering te Goes van de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs By een terugblik op hetgeen in 1952 en 1953 tot stand kwam, is er veel reden tot dankbaarheid, zo sprak de voorzitter van de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zee'and, de heer J. Laport, in de Zaterdagmiddag in het Clir. Lyceum te Goes gehouden jaarvergadering. In 1952 kon het nieuwe gebouw van het Clir. Lyceum worden geopend en in 1953 kon worden gestart met de Chr. H.B.S. voor Walcheren te Middelburg. Het bestuur moest hiervoor veel werk verzetten, doch doordat de bestuursleden van onderscheidene kerken, begrip voor eikaars standpunt en liefde voor het Christolyk onderwijs toonden, aldus spr., was alle werk zoveel gemakkelijker. gekozen de heer E. J. Mulder, Zie rikzee. Na de rondvraag en samenzang sloot de heer C. Duvekot daarop de vlot verlopen vergadering met dank gebed. De voorzitter bracht dank aan be stuur, curatorium, commissie van toezicht, uuecieuren en docenten van de oeme scacieu, alsmede aan ue ouders. (Jok gewaagde inj met waax- dermg over net weiK van de aige- treüen administrateur; ue heer A. iiaeck. Met de Chr. H.B.S. te Middelburg gaat het boven veiwaciitnig goeu. De vouiziuer was er pursoumyK van overtuigd, dat deze schooi onmen- korc even bloeiend zaï zyn ais Het Ly ceum. rxy noopte, dat spoeuig de rijKssdosidie Voor deze scnooi zat worueu ver «regen. Door Uous g^ouorentierenheid wer den de scnoien voor de ramp ge spaard. Daarom gaat in 'net Dy- zuiiuer ue uaiui acui xxem uit. Dy ue aanvang van zyn openingswoord hei - dgent ue voorzitter nog ue uveneupnft .ei-e-vodxzitter,"mr. J. erpgtra en dé" tweeue secretaris, A. M. vvesseis. ue jaarverslagen van secretaris, penningmeester en curatoren weiden vastgesteld. Tot nieuw lid van ue commissie tot het nazien van de re- Kemng over 19o3 wem benoemd ue neer g. jN. de Jong te Goes. Dij ae oestuutöverKiezmg werden herkozen ue lieren J. do uwer, Goes i Gerei:.;, A. A. Los, Oost- en Yvest- öOUDurg (Geiex. ait. 31;, C. Duve- Kot, Goes LEvang. Kernen J. van nanegnem, rsresnens, verg. der Ge lovigen;, terwijl in oe vacature -us. J. Jf. van Roon, Zierikzee (Neu. xierv.j, die zien wegens druKice werkzaamneden als lid van de Gen. öynooe met nerkiesuaar stelde, wero /Advertentie' Conducteur van dijktrein in ons land Bezoek aan Schouwen- Duiveland Na de watersnood in ons land, nam de Amerikaanse conducteur JbTed DotciLKias net initiatief voor de z.g. «lykcreui, waarmee lv.uuo donar en tal van goeueren voor onze ge tronen lanugenoten werden byeengeoraciit. Deze Amerikaanse conducteur is nu door de Netlenandse Spoorwegen in staat gesteld een KjjKje 'n ons ïand te komen neineu en zo arriveerde mj Zou- üagoentend vroeg met zjjn echtgenote te Rotterdam, aan boord van net s.s. „Nieuw Amsterdam" van de Hoiiand- Aruerika ljjn. Hy vertelde, dat de dijktrein in veer tien dagen tijds in vijftig steden ge weest. Men heeft getracht zich onge veer te houden aan de route, zoals uie eeuwen geieuen door de Nederlandse pioniers was afgelegd. Het echtpaar Hoichkiss is voor de eerste maal in Europa. Zondag deed het het nog wat kaün aan, doen voor de eerstkomende dagen slaan bezoe ken op het programma aan de presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander ,aan Schouwen en Duiveland en aan Amsterdam. Vrijdag vertrekt het echtpaar naar Parijs en de „Liberté", die op 4 De- cernoer a.s. uit Frankrijk vertrekt, zal het echtpaar weer terugbrengen naar de Verenigde Staten. Bedrijf singenieur P.Z.E.M. benoemd Bjj de Provinciale Zeeuwsche Elec- trieiteits Maatschappij is benoemd tot bedrijfsingenieur voor Zeeuwsch Vlaanderen de heer R. A. M. Vis, thans adjunct-directeur van Gemeen- te-bedrjjven te Middelburg. Aanvaring op de Schelde Zondagochtend te ongeveer half zes is op de rede van Vlissingen het Duitse schip „Maria Elisabeth" van de rederij Montan te Hamburg, groot 1044 ton, in aanvaring geltomen met de „Capitaine Heusers" van de Com pagnie Maritime Beige, die 7198 ton meet. De schade was niet groot daar de aanvaring slechts licht geweest is. Beide schepen kwamen van Ant werpen.. Glazen schaaltje. f 0.80 Eierwekker (automatisch) f 1.80 Breiétui (fraaie uitvoering) f 2.75 Leren Portemonnaies (met zilverbonétui) f 4.50 Reisnecessaire (geheel gevuld) f 6.75 Degelijke Sjchooltas f 9.75 Verzilverd Roomstel f 13.50 12 Taartvorkjes (m. bypassende schep) f 17.45 Bouw van 14 middenstands- woningen te Goes Uit extra-bouwvolume B. en W. van Goes stellen de raad voor 14 woningen te doen bouwen uit een onlangs aan de gemeente, toege wezen bouwvolume. Uit dit extra bouwvolume werden in de eerste plaats particulieren geholpen, die hun plannen voor bouw van een woning gereed hadden. Daarna is nog een ge deelte overgebleven. Het is echter niet mogelyk, dit gedeelte voor parti- culiei'e bouw te reserveren, daar bij het toekennen van het bouwvolume de uitdrukkelijke voorwaarde is ge steld, dat dit vóór 31 December a.s. gerealiseerd moet worden. Anders vervalt het en wordt het gegeven aan gemeenten, die wél voor verwezenlij king van de bouw kunnen zorgen. Daar het niet mogelijk was vóór 31 December geheel nieuwe plannen te maken, heeft de directeur van ge meentewerken reeds eerder uitge voerde plannen herzien. Omdat mo menteel een zeer groot- gebrek be staat aan middenstandswoningen, is een plan gemaakt voor de bouw van 8 grotere middenstandswoningen aan de Burgemeester van Dusseldorp- straat, waarvan de inhoud iets groter is dan van de woningen, gebouw aan de Bergwerg. Voorts behelst het plan de bouw van 6 kleinere woningen aan de Vogelzangsweg, maar een ontwerp van de architect Laurentius te Voor schoten. De staking der Belgische zeeloodsen De Belgische zeeloodsen zijn Zater dagmiddag in vergadering bijeenge weest. Besloten werd de staking nog niet op te heffen. Het scheepvaart verkeer ondervindt op dit ogenblik slechts weinig vertraging tengevolge van de staking. KUNST Concert Zuid-Bevelands Dameskoor Korenbeurs, Goes Neen, een dameskoor heeft het lang niet gemakkelijk, vooral niet wanneer het gaat om een publiek te 'impone ren. Dat lukt doorgaans een grote oratoriumvereniging beter, omdat een dergelijk koor beschikt over meer mogelijkheden o.a. ten aanzien van klankschakering en volume. Maar - toch kan ook een dames-ensemble tot imponerende prestaties komen, indien althans de koortechniek uiterst ver fijnd is en indien de beperkingen van een dergelijke groep uitgebuit wor den als even zovele mogelijkheden. Wanneer dat gebeurt, dan komt de luisteraar tot de ontdekking, dat vrouwenkoorzang grote expressieve - mogelijkheden biedt, zij het dan op een andere wijze dan een omvangrijk gemengd koor, zoals ook de taal van het strykkwartet verschilt met die van het symphonie-orkest. De vraag, die thans aan de orde moet worden gesteld, is: heeft het Zuid-Bevelands Dameskoor, dat Za terdagavond in de Korenbeurs te Goes een uitgestelde uitvoering gaf, de luisteraar een indruk gegeven van deze mogelykheden, zoals die hierbo ven vluchtig werden aangeduid? En het antwoord op deze vraag moet ontkennend luiden. Er is weliswaar hard en degelijk in deze richting ge werkt door dirigent Jac. H. Tammin- ga, maar het einddoel werd nog niet bereikt. Hoe de stand van zaken dan wel was Het koor, dat o.a. werken zong van Sacchini, Lassus, Purcell, Rönt gen en Lies, toonde met deze uitvoe ring de. grondslagen van zijn kunnen, het leidde de luisteraars als het ware rond over zijn „bouwterrein", wees er daarbij op hoe hecht en hoe stevig deze fundamenten waren en hoe zy imet bekwame hand en met betrek kelijk goed materiaal waren samenge voegd. Maar verder kwam men niet. Er zal derhalve gewacht moeten wor den, voordat men zich een nauwkeu rig beeld kan vormen van het „bouw werk" zelf, met andere woorden: de tijd is nog niet ryp om de zang van dit dameskoor definitief te beoorde len laat staan te veroordelen. De re sultaten van Zaterdagavond doen ver moeden, dat in de toekomst verder zal worden gewerkt naar een grotere ver verscheidenheid in expressie, naar een groter homogeniteit, waarbij de indi viduele stemmen opgaan in liet ge heel, en tenslotte naar een gave, schone klank. Rudimenten cn dik wijls meer dan dat zijn in elk ge val reeds aanwezig. Gaarne waren wij in deze kolom uitvoerig ingegaan op de nieuwe com positie van Otto Lies, „Rond Epipha- nias", doch ook dit moet worden uit gesteld. De componist heeft in deze kleine cantate schijnbaar primitieve muziek genoteerd, ontleend aan volkswijzen en een oude musette. In wezen is zij echter uiterst geraffi neerd en zij stelt met name hoge eisen aan net kleine begeleidingsor kest. Aan deze eisen werd evenwel niet voldaan, zodat het moeiljjk was zonder partituur een juist inzicht in dit werk te verkrijgen. Aan het concert werd medegewerkt door mevrouw Hesseling-Eekhout, pianiste, uit Middelburg, aan wie bloemen werden aangeboden. Het optreden van het koor werd afgewisseld door Harry van Oss, die op zijn befaamde manier liederen bij de luit zong. Het is met deze zanger een merkwaardig geval: zijn stem- middelen zyn helemaal niet groots, maar toch weet hij zyn publiek van het berin tot het einde te boeien Een hoffelijk gebaar van deze kunstenaar kwam na de pauze, toen hij zich om draaide en een Engels lied speciaal voor het koor herhaalde, omdat hij tjjdens zijn optreden steeds met de rug naar de dames op het podium stond De belangstelling was behoorlijk. de K. Landbouwer werd vermist De heer Joh. Ie C., uit Sluis, voor zitter en bestuurslid van verscheide ne verenigingen op agrarisch terrein, die Zaterdagmiddag per fiets naar België was vertrokken, was Zondag nog niet teruggekeerd. De familie liet per radio een S.O.S.-bericht uit gaan, waarna des avonds het be richt kwam, dat hij in de omgeving van Kortryk was aangetroffen. De heer le C. die 78 jaar is, lydt aan ge heugenstoornissen. VLISSINGEN. Vandaas Alhambra: „Voorposl. in Ma rokko" (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Met geheime instructies" (14 j,), 7 cn 9 uur. goes. Vandaag Grand: „Jungle Jim en de skelet-mannen" (14 j.), 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2