PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Italiaanse premier aanvaardt de vijfmogendhedenconferentie Folkloristische manifestatie van Stichting „Nieuw-Walcheren" BILT K.V.P. ZOU GEEN DUIDELIJK POLITIEK BELEID HEBBEN EREGASTEN OP DE DAM BIJ DE INTOCHT VAN ST. NIC0LAAS COMMUNISTISCHE DREIGING IN INDONESIË ACUUT? 196e Jaargang-No. 276 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN .rlaandag 23 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie l 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels 1 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 356300'P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2. telei. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N Bogerdstr. C 160. telef DE KWESTIE TRIEST Sociale onrust in Italië en in Triëst neemt toe De Italiaanse premier, Guiseppe Pella, heeft Zaterdag- de uitnodiging van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk aanvaard, voor het deel nemen aan een vijfmogendheden-conferentïe over Triëst. Naar verluidt zou Pella enkele voorwaarden hebben gesteld. Men neemt pan dat deze voorwaarden gelyk zijn aan die, welke hij reeds eerder in het parlement opsomde. Pella verlangde toen, dat niet alleen over de zóneA van Triëst gesproken zon worden, maar ook over de zöne B., die thans reeds door Joegoslavische troepen is bezet. Volgens Italiaanse kringen te Rome, zouden in het ant woord van Pella aan de drie grote mogendheden ook enkele vragen zijn gesteld over de aard van de komende conferentie. Werklozen in Triëst houden sedert Donderdag betogingen. Zaterdag plunderden zij een restaurant, een pakhuis van een hulp-organisatie en een vrachtauto met levensmiddelen. De politie kwam niet tussenbeiden. Donderdag werd het gebouw van de arbeidsbeurs en Vrijdag het stadhuis door werklozen aangevallen. Pella had een onderhoud met de ambassadeurs der drie mogendhe den. Daarover deelde het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken mede, dat „Pella in staat was ge weest het positieve en constructieve standpunt van Italië naar voren te brengen tegenover het geallieerde voorstel van 13 November j.l. inzake een vijfmogendhedenconferentie". Intussen dreigt er in Italië sociale onrust De communistische vakorga nisaties, die drie maanden geleden him actie verminderden in verband met de kwestie Triëst kondigden stakingen aan. Enkele kleinere con flicten zijn reeds gaande. De communisten hebben bezwaar tegen Pella's bereidheid om met Tito te confereren over Triëst. Gemaskerde viel chanffeur aan te Rotterdam Op de Beukelsweg te Rotterdam is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 62-jarige chauffeur M. Brandwijk, wonende Chr. Geurtsweg in Apel doorn, door een onbekende gemasker de man aangevallen en met een hard voorwen) op het hoofd geslagen, al dus deelde np aan de politie mede. Brandwijk, die in dienst is van „The American Cleaning Service" uit Apel doorn, had om half twee het filiaal van deze firma aan de Beukelsweg bezocht. Toen hij de deur op slot deea kreeg hij plotseling van achteren een klap op het hoofd, waardoor hjj enigs zins versuft raakte. Weer kwam de aanvaller op hem toe, waarop de chauffeur luidkeels om hulp riep. Zonder zich daarvan iets aan te trek ken, greep de aanrander de chauffeur vast. Deze had toen echter de tegen woordigheid van geest naar zijn ach terzak te grijpen en te roepen: „Ik schiet je kapot". Daarop deinsde de aanrander terug en stapte in een auto, waarmee hij, met gedoofde lich ten, wegreed in de richting van de Aelbrechtskade. Toch kon Brandwijk, die de wagen achtervolgde, nog het nummer noteren. Naar vijftig bals, tuin feesten en banketten Gemenebestreis van het Britse koninklijk paar Tijdens de reis van een half jaar door het Britse Gemenebest, welke Koningin Elizabeth heden Maan dag met Prins Philip gaat onder nemen, zal zij meer dan vijftig bals, tuinfeesten en banketten bijwonen en een honderd-en-vijftigtal openbare ontvangsten, verder elf investituren houden, in zeven parlementen ver schijnen en vier of meer radiotoespra ken houden. Het koninklijk paar, dat per vliegtuig, boot, trein en auto zal reizen, hoopt 15 Mei aanstaande in Londen terug te zijn. Spoorbomen waren open Politieagent gedood In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een agent van politie op een over weg aan de rand van Utrecht doodge reden. De bomen van de overweg wa ren niet gesloten. Twee Utrechtse politieagenten, M. de Kogel en J. van der Linden, waren op weg naar huis. Bij het passeren van de spoorwegovergang reed de trein uit de richting Amsterdam op beide agen ten in. Deze personentrein, die om drie minuten over twaalf het station te Utrecht had moeten binnenkomen, was een kwartier te laat. De agent Ko gel werd door de trein gegrepen en meegesleurd. Zijn collega werd niet geraakt, doch kon niet vertellen waar om hij niet werd gegrepen. De over wegwachter was in verzuim. Geweldige Amerikaanse landbouwoverschotten Maandag begint te Rome de ze vende conferentie van de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties. De conferentie zal ongeveer drie weken duren. Op deze conferentie zal de Neder landse minister van landbouw, S. L. Mansholt, een voorstel aan de orde stellen om een weg te zoeken voor 't spuien van de Amerikaanse land- bouw-overschotten, welke thans bo ven de internationale marlet hangen. Het betreft hier voornamelijk voor raden graan, katoen, tabak en melk poeder. De waar-de beloopt ongeveer 4 milliard dollar. Prins Bernhard te Genève Prins Bernhard is Zaterdagmiddag op ztjn terugreis uit Ethiopië op het vliegveld Cointrin bij Geneve aange komen. Hij werd verwelkomd door zjjn moeder, prinses Armgard, de Nederlandse consul-generaal te Ge neve en door de kanselier van het kanton, de heer Tomber. Alvorens Maandag naar Neder land terug te keren, zal de prins nog het slot van het internationale con cours hippique te Geneve bijwonen, waaraan ook een Nederlandse mili taire équipe deelneemt. Franse commimisten- leider gearresteerd Sedert Maart ondergedoken Te Parijs Is Zondagavond gearre steerd de communistische leider Be- noit Frachon, tegen wie In Maart een arrestatiebevel is uitgevaardigd we gens „het bedreigen van de externe veiligheid van de staat en het demo raliseren van het leger". Frachon, die algemeen secretaris is van het algemeen vakverbond (C. G.T.), nam Zondagavond het voor zitterschap waar van een streekcon- gres van ae C.G.T. Frachon werd gearesteerd toen hij na afloop van het congres per auto wilde vertrekken. Op 20 Maart j.l. werd een aantal C.G.T.-leiders op dezelfde beschuldi ging aangehouden- Frachon wist zich toen aan aanhouding te onttrek ken. De destijds gearresteerden zijn inmiddels in voorlopige vrijheid ge steld. Twee Tsjechen per vliegtuig gevlucht Per vliegtuig zijn in West-Duits land twee Tsjechen gearriveerd. In een communiqué van het Ame rikaanse leger wordt gezegd, dat bel den politiek asyl hebben gevraagd. Zij kwamen met een licht vliegtuig van het type Piper Cub. Him namen zijn Zdenek Volg, 23 jaar, die het vliegtuig bestuurde en Jiri Wertheim, 25 jaar, zijn passa gier. Zij waren vertrokken van het vliegveld Tocna bij Praag. MR. BURGER CONTRA ROMME Aanval op confessionele partijen Op een congres van de Partij van de Arbeid Zaterdag te Utrecht gehou den, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie, mr. J. W. Burger, gezegd dat de huidige regering de meest progressieve is, die Nederland op het ogenblik op kan brengen. Weliswaar niet tijdens de algemene beschou wingen, maar daarna bleek hoezeer, aldus mr. Burger, de K.V.P. deze re gering had omhelsd met de hartstocht van een vertraagde liefde op het eerste gezicht! Hy verweet de K.V.P. opnieuw geen duidelijk politiek be leid te volgen. De Partij van de Arbeid wilde wel het probleem van de loonvorming maar niet de tekst van de motie-Romme in behandeling ne men. Dit is allerminst, omdat die motie geen aangrijpingspunt zou hebben. Integendeel, deze motie heeft zoveel voeten in de aarde, dat het veeleer een duizendpoot lijkt. ZEEUWSE KINDEREN NAAR AMSTERDAM Sint prijst de werkers in de rampgebieden Eregasten waren zy op een met de Zeeuwse kleuren versierd podium tijdens de glorieuze intocht van St. Nicolaas in Amsterdam. Uit achttien gemeenten op Schouwen-Duiveland waren 38 kinderen naar de hoofdstad getogen om daar op de Dam Zaterdagmiddag getuige te zijn van een heer lijk en onvergetelijk schouwspel. Amsterdam heeft Schouwen-Duiveland geadopteerd en er zijn talrijke goede zaken in dankbaarheid ontvangen. Maar hoe klopten de harten van deze kinderen uit dit rampgebied van dank en vreugde over dit grootse festijn, waarmede St. Nicolaas én Amsterdam aan deze jeugdige afgezanten een onvergelijkelijk groot plezier heeft ge daan. Sint had woorden van grote lof voor het herstel in de rampgebieden en de dykdichting bij Schouwen-Duiveland. Mr. Burger ging vervolgens in op de verschillende wensen van deze motie. Er ontbreekt niets aan behalve de ze kerheid, dat het systeem zal kunnen werken en daarbij zetten wij, aldus spreker, uiteraard heel wat op het speL Wij willen geen beperking van de vrijheid als doel op zichzelf. Maar wanneer het resultaat van enige vrij heidsbeperking grotere vrijheid voor grote groepen en ontwikkelingsmoge lijkheden voor het gehele land met zich brengt, dan dienen wij die beper kingen om die redenen te aanvaarden. Dan is degene, die daartegenover al leen maar weet van opheffing van be perkingen, teneinde tot zoals dat heet normale omstandigheden tc geraken, bezig met ontbinding in plaats van met opbouw van de maat schappij. De regering was bereid 23 millioen uit te trekken voor tegemoet koming aan kleine- en middenstands- bedrijven. De heer Romme meende toen plotseling, dat die 23 millioen toch eigenlijk benut kon worden voor de vereveningsheffing, een heffing, die wij met het oog op de komende de finitieve ouderdomsvoorziening, met zorg bewaken. Het resultaat zou zijn, dat hoogstens 20 procent terecht zou komen op de plaats, waar die het meest nodig werd geoordeeld. Voor de heer Romme geldt, aldus mr. Burger, dat hij voor alles de poli tieke eenheid wil handhaven, des noods met opoffering van welke ande re grote belangen dan ook. Hij be pleitte daarom het stemmen op de Parij van de Arbeid, opdat ook de K. V.P. zich bewust zal worden van de progressieve mogelijkheden. W erkgelegenheid Tegenover elke stakingsdag in Ne derland, aldus mr. Burger verder in een beschouwing over de werkgele genheid. staan er 25 in België en in Canada 90. Het aantal stakingsdagen was in 1952 in Nederland 31.000, het laagste wat we ooit hebben gehad. De helft werd daarvan nog in beslag ge nomen door de staking bij de „Omme landen". Mr. Burger ging vervolgens in op de mogelijkheden van de nieuwe loonronde van vijf procent. Voor 1 Sept. 1954 zullen ongeveer 40.000 ar beidscontractanten, die twee dienstja ren hebben, de status van ambtenaar bereiken. Er zijnevenwel nog steeds groepen, die moeilijk door de algeme ne voorzieningen zijn te bereiken. Spreker vestigde de aandacht op de niet geringe activiteit van mr. Donker, de minister van Justitie. In dit ver band wees hij o.a. op het w.o. inzake het bureau voor rechtsbijstand. De Partij van de Arbeid juichte het toe, dat consumptiebeperking niet nodig was ondanks de gevolgen van de wa tersnood. Men heeft de doeleinden van deze partij duidelijk uiteen gezet. Het maatschappelijk ideaal van mr. Oud biedt volgens spreker thans slechts chaos en ellende. Vervolgens bestreed spreker de vorming van partijen naar confessionele overtuiging. Na de vorige verkiezingsuitslag be zetten de confessionele partijen nog 51 zetels in het parlement, d.w.z. de K.V P., de A.R. en de C.H.U. Nóg twee zetels voor de Partij van de Arbeid, aldus mr. Burger, en zij zullen geen werkbare meerderheid meer hebben en duidelijker dan tot nu hebben te kiezen. Koningin Juliana en de Prinsessen Marylce en Margriet waren ook bij de intocht. Zy bevonden zich aan boord van een boot van de Rijkspolitie toen de stoomboot uit Spanje langs het -^ Centraal Station naar de Prins Hen drikkade voer. Even later embar- keerden zy by de aanlegsteiger voor de Sint Nicolaaskerk en sloegen van hier af de aankomst van de grote kindervriend gade. Na een feestelijk welkom spoedde de Sint zich naar de Landsvrouwe met de Prinsesjes en de autoriteiten. Sints secretaris Don Pelseros, bleek op verbluffende wijze de Nederlandse taal te beheersen. Hij offreerde de Prinsesjes een zuurtje. ,Moeder ook eentje?", zo vroeg hg en lachend nam de Koningin ook een zuurtje. Met een lange kleurige stoet met 16 praalwagens en 10 muziek corpsen ging de Goede Sint twee uur door het centrum van Amsterdam, dat één vlaggenzee was. Natuurlijk vroeg Burgemeester D'Ailly- of de Sint hen niet al te zeer wilde bestraf fen, die menen, dat Amsterdam om Onderdelen van straaljager aangespoeld op Urk Op de kust van Urk zijn enige aan gespoelde onderdelen en uitrustings stukken gevonden van de Thunderjet straaljager, die enkele dagen geleden boven het IJsselmeer verdween. Omtrent de positie van het vlieg tuigwrak is nog niets zeker. De op sporingswerkzaamheden worden voortgezet. grondwettelyke redenen geen hoofd stad was. De Sint bleek nogal wat wensen te hebben. Waarom is er nog geen tunnel en geen nieuw operage bouw en een landingsveld voor heli copters. „Amsterdam", zo besloot hij, „zet uw plannen om in daden". Zaterdagmiddag deed 8t. Nicolaas zijn traditionele intocht fn Amsterdam. Speciaal de kinderen uit Schouwen Duivelend hadden de aandacht van de Goede Sint. Suriname onderdeel van onafhankelijk Guyana Plan geopperd in Georgetown De voormalige minister van sociale zaken van Brits-Guyana, Jai Narine Singh is Vrijdag naar Caracas de hoofdstad van Venezuela, vertrokken, waar hij op een bijeenkomst van ver tegenwoordigers der Latijns-Ameri kaanse landen een plan wil ontvou wen voor een federatie van Brits- Guyana, Suriname en Frans-Guyana in een onafhankelyke staat. Hoewel de oud-minister lid is van de vooruitstrevende volkspartij in Brits-Guyana, staat hij bekend om zijn anti-communistische gevoelens. Naar verluidt heeft de Venezolaan se minister van buitenlandse zaken verklaard „zeer veel belangstelling" voor het plan van Singh te hebben- Voor zyn vertrek uit Georgetown zou hg contact hebben gehad met zekere kringen in Paramaribo en Cayenne, idie bereid zouden zijn, hem te steu nen. VERENIGDE STATEN DE ZONDEBOK Regering heeft niet de instemming van het volk In tal van buitenlandse dagbladen Is uitvoerig aandacht geschonken aan de berichten over de toenemende communistische dreiging in Indone sië. Het Franse dagblad Le Monde oppert de veronderstelling, dat de Amerikaanse ongerustheid over deze dreiging niet zozeer berust op de gro tere activiteit van de communisten in Indonesië dan wel op het Indonesi sche plan om rubber te gaan verko pen aan Rood China. In een hoofdartikel over „Indone sië en de rubber" roert de New York Times ook dit rubberprobleem aan. Het blad meent, dat op het ogenblik de Verenigde Staten in Indonesië de zondebok zyn. Men kan to Djakarta „PLANNEN HEBBEN ONZE ALGEHELE SYMPATHIE" Gedeputeerde Staten stellen voor f 15.000.- subsidie te verlenen Bij schrijven van 19 September j.L heeft het bestuur der Stichting Nieuw Walcheren zich tot het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend met het verzoek om ten behoeve van de in 1954 te houden folkloristische manifestatie een subsidie te mogen ontvangen ten hedrage van f 15.000.Herinnerend aan de voor 1953 georganiseerde plechtige viering van Walcherens Herryzenis, welke als gevolg van de ramp niet doorging, zet het bestuur van Nieuw Walcheren uiteen, hoe bij deze stich ting de gedachte is gerezen, dat het wenselijk zou zijn om aan de plechtige herdenking van Walcherens herstel en wederopbouw te verbinden een ui ting van algemene dankbaarheid van Zeeland voor de dichting der dijken. Het bestuur is van oordeel, dat door niets deze dankbaarheid massaler, in drukwekkender en sprekender tot uit drukking zou kunnen worden ge bracht, dan door een Zeeuwse folklo ristische manifestatie, gedurende het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Bernhard, waarvoor het de toe zegging reeds mocht ontvangen. Deze demonstratie zou nog eenmaal in zich moeten verenigen, alles wat Zeeland in de loop der eeuwen aan klederdrachten heeft bezeten, alles wat het op dit gebied nog steeds het zijne mag noemen en alles wat er aan folk lore geleefd heeft en nog leeft Zij zou haar hoogtepunt moeten vinden in een masaal huldebetoon aan ons vorstelijk huis, dat ook in de jongste dagen van de rampspoed weer zo treffend getoond heeft, zich te kunnen verblijden met de blijden, te lijden echter met de lij denden Verwijzend naar een bijgevoegde begroting, waarin de kosten der mani festatie op 20.000 worden geraamd, verzoekt het bestuur om een subsidie der provincie ten bedrage van 15.000. Gedeputeerde Staten stellen thans aan de Provinciale Staten voor het ge vraagde subsidie te verlenen. Bij een bespreking van G. S. met een verte genwoordiging van Nieuw Walcheren is G. S gebleken, dat het gaat om een grootse provinciale, historisch-folklo- ristische demonstratie. Met enige na druk wijzen G. S. er op, dat deze ma nifestatie slechts een onderdeel vormt van de herdenking en dat de overige demonstraties van de Stichting Nieuw Walcheren nog aanzienlijke uitgaven zullen vergen. Van de provincie wordt echter in ieder geval niet meer gevraagd dan 15.000.—. De plannen van de Stichting „Nieuw Walcheren" hebben onze algehele sympathie, aldus Ged. Staten, die ver der opmerken: Nu de laatste dichting der dijken is tot stand gekomen, en wij hopen dat de provincie voor nieuwe onheilen ge spaard mag blijven, zal er ongetwij feld aanleiding bestaan om het herstel en de wederopbouw van onze provin cie, na oorlog, bezetting en storm vloedramp op passende wyze te her denken. De toekenning van het gevraagde subsidie tot een bedrag van ten hoog ste 15.000.— achten wy dan ook al leszins verantwoord. Een ontwerp-besluit tot inwilliging van het verzoek bieden G S. aan Pro vinciale Staten ter vaststelling aan. niet verwachten, dat in Amerika en thousiasme bestaat over een mogely- ke verkoop van Indonesische rubber aan Rood China. De Verenigde Staten kunnen ook niet aansprakelijk gesteld worden voor de economische moeilijkheden van In_ donesië. Dat deze toestand de grondslag ls geworden voor een anti-Amerikaanse perscampagne in Indonesië, weerspie gelt in feite de onevenwichtige poli tieke toestand. Er zyn sedert 1949 vijf regeringen geweest. De Neder landse zondebok is van het toneel verdwenen en er moest een plaatsver vanger worden gevonden. Op het ogenblik is dit kennelyk de Verenig de Sta'ten en het pak slaag aan ae Verenigde Staten in verband met de kwestie van hulpverlening heeft reeds tot de val van een kabinet geleid. De onevenwichtigheid en de zwakheid vloeien niet voort uit enigerlei po ging tot buitenlandse inmenging of awang, doch uit het niet-representa- tieve Karakter van de Indonesische regering zelf. Er zyn geen verkiezin gen gehouden. Het beste wat tot dus ver is gesuggreerd, is de mogelijk heid van verkiezingen in 1955. Intus sen is de grootste politieke partij, de Masjoemi. zelfs niet vertegenwoor digd in het kabinet. Dat er ernstige verstoringen der openbare orde zip, zoals de opstand der Atiehers of het voortdurend verzet op de Molukken, is zelfs van minder betekenis dan dat de een l het volk. Onder die omstandigheden worden onverantwoordeiyke pogingen gedaan om de aandacht af te leiden, zoals de jongste aanval op de politiek en de motieven van Amerika. Een rubbertransactie met Peking zal dit probleem niet oplossen. De Verenigde Staten dreigen niet met represailles, dóch de wereldopinie zal er nota van nemen, indien Indonesië met de Verenigde Staten spot. regering niet gegrondvest is op n brede basis van instemming van DÉ VERWACHT. IETS KOUDER. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden en voornamelijk in de Zuid-Oostelijke helft van het land hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN: 24 November. Zon op: 8.15 Maan op: 19.57 onder: 16.38 onder: 11.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1