PROVIHCIALE ZEEUWSE COUBAHT Duitsland moet opgenomen in verdediging van Europa de De tram heeft op Schouwen geen toekomst meer BILT INDONESIË NIET TER SPRAKE OP BERMUDA-CONFERENTIE DIAMANTMAATSCHAPPIJ MIST TWINTIG DIAMANTEN ï$6e Jaargang-No. 275 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Elandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zaterdag 21 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie i 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties -max. 8 regels) van 1—5 regels i 1 Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. BIDAULT MOEST HET OPGEVEN Voldoende waarborgen aanwezig meent Franse minister Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de „rede van zijn leven" niet geheel zelf kunnen uitspreken tijdens het debat in de na tionale vergadering over het Europese leger. Halverwege moest hy opge ven en het spreekgestoelte verlaten. De voornaamste gedeelten van zijn rede waren evenwel van tevoren reeds verstrekt, zodat de afgevaardigden in staat waren deze rede, die ternauwernood verstaanbaar was, lezend te volgen. Bidault verklaarde o.m., dat de Franse regering tracht nauw omschreven garanties te verkrij. gen voor het blyven in Europa van Amerikaanse en Britse troepen na de bekrachtiging van het Europese verdedigingsverdrag. De kwestie zal in Bermuda besproken worden. bommen heeft een situatie gescha pen, die kan leiden tot de wederke rige neutralisatie van atoomwapens. Dat betekent dat de continentale verdediging in ieder geval een duide lijke noodzaak blyft' Bidault herinnerde er aan, dat Rus land verleden jaar een Duitse herbe wapening had voorgesteld met veel minder waarborgen dan door de E. V.G. werden geboden. Bidault hecht te groot belang aan de aanvullende protocollen, waarover sinds het teke nen van het verdrag overeenstem ming was bereikt. Deze protocollen „hebben de goedkeuring gekregen van de Atlantische Raad" verklaar de hij. Het debat werd toen tijdelijk ver daagd vanwege Bidaults zichtbare vermoeidheid. In de tweede helft van zijn rede, voorgelezen door Maurice Schuman, behandelde Bidault het voorgestelde Europese politieke gezagsorgaan, die op het Europese leger en de Kolen- Volgens Bidault betekent het op nemen van Duitse troepen in de ver- dedïginsgemeenschap slechts een toe voeging en geen vervanging. Er is geen andere keuze dan Duitsland 'in het Westelijk verdedigingsstelsel op te nemen op aanvaardbare voorwaar, den. Engeland houdt zich liever aan afspraken en gaat liever geen ver bintenissen aan, maar Bidault be treurde het, dat het geen lid van de E.V.G. is. Óver de Saar zal binnen kort worden gesproken met dr. Adenauer. f? Niet in Navo Bidault zei dat de twee alternatie ven voor een Europees leger beide onaanvaardbaar waren. Het ene was een neutraal Duitsland, hetgeen de grens'aan de Rijn onbeschermd zou laten. Het andere was de directe toetre ding van Duitsland tot het Noord- Atlantisch pact. Hij bracht in herin nering, dat de Europese verdedigings gemeenschap een beperking oplegde aan Duitslands gezamelijke strijd krachten. Er zouden geen beperkin gen voor de Duitse herbewapening .bestaan, als Duitsland direct tot de Navo Werd toegelaten. „De laatste aanwinsten van Rus land op het gebied van de atoom- Kantlijn Terwijl zich verleden week een vrij groot aantal straaljagers van de Nederlandse luchtmacht in de lucht bevond, kwam er plotseling mist op zetten. Twee piloten moesten zich door middel van nun schietstoel in veiligheid brengen. Hun machines,- die 600.000 per stuk kosten, gingen verloren. Drie andere toestellen Wer den zwaar beschadigd, of gingen bij noodlandingen eveneens verloren. Dat was dus op één middag een schadepost van 3 millioen voor de belastingbetaler. Geen wonder, dat een aantal mensen zich druk maakt over de vraag, wie daarvoor verant woordelijk is. De mensen van de luchtmacht be weren, dat de mist zo plotseling op kwam zetten, dat het niet mogelijk was de machines tijdig terug te roe pen. Anderen houden stokstijf vol, dat de weerberichten in binnen- en buitenland reeds des morgens voor plaatselijke dikke nevel hadden ge waarschuwd. Wie heeft er gelijk? Er is een speciale commissie van onderzoek aan de slag gegaan. En dat lijkt inderdaad geen overbodige luxe. Want ditmaal zijn er gelukkig geen mensenlevens verloren gegaan, maar dat is zuiver aan toeval te wijten. Trouwens: ook drie mUlioen zijn een onderzoek waard. De Tweede Kamer heeft te ken nen gegeven, dat de Nobelprijs van prof. Zernike niet aan inkom stenbelasting onderworpen behoort te zijn. De leden hebben aan de mi nister verzocht de inspectie der be lastingen in de woonplaats van prof. Zernike daarvan op de hoogte te bren gen. Het zou ook te dol zijn geweest, als men een ander standpunt had in genomen. Nederland zou er zich in de ogen der gehele wereld slechts belachélijk mee hebben gemaakt. De Kamers van Koophandel en Fabrieken in Amsterdam* en Rotterdam hebben bij Tante Pos geprotesteerd. Er moet dus wel iets bizonders aan de hand zijn. En inderdaad: zonder dat er aan de werkzaamheden ook maar iets veranderd is, heeft P.T.T. de inkla ringsrechten op postpakketten uit het buitenland maar eventjes met 150 verhoogd Zoiets moest de middenstand eens proberen met een veel gebruikt ar tikel. En trouwens: de posterijen zijn niet bepaald een noodlijdend bedrijf. Als men voor 1953 raamt 26.320.000 gulden aan de reserves te kunnen toevoegen, dan loopt het nog wel los. De Indonesische economie zit in de knoop. En het Alg. Handels blad stelt de vraag, of het nu geen goed denkbeeld is, dat Neder land Indonesië uit de knoei helpt. Na alles wa.t wij met Indonesië hebben meegemaakt, lijkt dat een dwaas idee. Maar.... Indonesië is al zijn financiële verplichtingen behoor- ink nagekomen. Indonesië is voor Nederland economisch nog altijd be langrijk. Het zou dus onzakelijk zijn van Nederland Indonesië in de steek te laten. Het idee is zo dwaas niet. En ver dient daarom ernstige overweging. Babies op de zwarte markt. Volgens een New-Yorkse openbare aanklager, Ernest Mitler, is er een bloeiende handel in „zwartemarkt. babies", vooral sedert de bureaux, die voor adoptie van kinderen zorgen, aan de waag naar babies niet meer kunnen voldoen. In New York is de vraag tien tot vijftien maal zo groot als Het aantai babies, dat door de genoemde, bu reaux ter beschikking kan wórden gesteld. Er is o.a. een bende, die aan echtparen in New York babies uit steden op honderden kilometers af stand verkopen voor twee duizend dollar. en Staalgemeenschap toezicht zou moeten uitoefenen. Deze gemeenschap zou niet een souverein'e superstaat zijn, maar een verband van zes souvereine staten met een gemeenschappelijk uitvoe rend lichaam voor beperkte en duide lijk omschreven doeleinden. Ten aanzien van de aanstaande conferentie in Den Haag (op 26 No vember) zeide Bidault „wij benaderen de opgave zonder dogmatische instel ling". Frankrijks verantwoordelijk heid in de wereld kan niet worden overgedragen aan een Europees li chaam. „Indien Frankrijk toetreedt tot een Europese federatie, zou ier niet lan ger sprake zijn van een behoren tot de grote drie of grote vier". Vier eredoctoraten Onderscheidingen yan Leidse Universiteit De Senaat der Leidse Universiteit heeft besloten het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte te verlenen aan de Engelse schrijver E. M. Fors- ter, de Franse sehryver Jean Schlum- berger en aan de Nederlandse schrij ver Victor E. van Vriesland. Het eredoctoraat in de geneeskun de wordt verleend aan dr. 1'. J. Waar denburg, oogarts te Arnhem. De drie erepromoties in de letteren en wijsbegeerte zullen te Leiden ge schieden in Juni 1954, gedurende de fcyd, dat te Amsterdam liet P.E.N.- congres gehouden wordt. De erepro motie van dr. Waardenburg zal waar scliijnlijk in Januari of Februaril954 Petitionnement der S.G.P. Over vervoerverbod van niet ingeënt vee Vrijdagmorgen heeft een deputatie van het hoofdbestuur der Staatkun dig Gereformeerde Partjj. lx-staande uit de heren ds. Zandt, ir. C. N. van Dis uit 's-Gravenhage en burgemees ter D. Kodde uit Zoutelande, aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in diens departe ment een petitionnement met 25.000 handtekeningen aangeboden, waarin de minister wordt verzocht het ver- voerverbod van vee, dat niet tegen mond- en klauwzeer is ingeënt, in te trekken. De handhaving van deze maatre gel, welke, naar de S.G.P. meent, in feite neerkomt op een indirecte dwang, voor de boeren die tegen de inenting van hun vee principiële be zwaren hebben, maakt de uitoefening van hun bedrijf vrijwel zo niet gefieel onmogelijk. Vrijdagmiddag werd door Harold Rus sellhoofdrolspeler in de film „De bes te jaren van ons leven" symbolisch te Ouwerkerk een boom geplantwel ke, zodra de grond dit toelaat, ge volgd zal worden door 399 andere bo men, geschonken door de Wereldfe deratie van Oorlogsveteranen. (Foto P.Z.C.) Grote diefstal van autobanden in Enschede De politie te Enschede is een om vangrijke diefstal van autobanden op het spoor gekomen, welke is gepleegd ten nadele van de autobandenfabriek „Vredestein", welke gevestigd is aan het Twenthe-kanaal te Enschede. Het is gebleken, dat honderden binnen- en buitenbanden van ver schillende maten uit de bedrijven wer den ontvreemd. Ze hebben een waar de van enkele tienduizenden guldens. Er zijn acht arrestaties verricht, ter wijl verschillende kopers proces-ver baal kregen.wegens heling. Mac Donald bezoekt Djakarta Volgens Malcolm MacDonald, de Britse commissaris-generaal voor Malakka, die thans een bezoek aan Djakarta brengt, is men niet van plan om op de Bermuda-conferentie te praten over de groeiende invloed van het communisme in Indonesië. De Indonesische pers is ten dele van wantrouwen vervuld over de be doelingen van MacDonald. De Brit zelf zeide, dat zijn bezoek slechts de bedoeling heeft nieuwe contacten te leggen, alsmede het uitwisselen van inlichtingen over zaken van weder zijds belang. Beide landen zouden moeten proberen om voor het rubber- vraagstuk een goede oplossing te vin den. Dat Djakarta rubber wil verko pen aan communistisch China, is een aangelegenheid van Indonesië zelf. Malakka zal zolang het embargo be staat er zich aan nouden. Ook sprak MacDonald de beschul digingen in de Indonesische pers te gen, dat het terrorisme in Malakka als een nationale beweging be schouwd moet worden, die bloedig wordt onderdrukt. Het is een typisch communistische beweging met Het doel het bestaande regime omver te werpen. In de linkse Indonesische pers wordt gezegd, dat MacDonald alleen gekomen is om de oppervlak kige gegevens van Nixon aan te vul len. Hij reikt de oppositie de hand om de democratie uit te roeien, aldus de ze bladen. Vertrouwen misbruikt Een der grootste diamantmaat- schappyeu in Amsterdam mist sedert het begin van deze maand 20 diaman. ten ter waarde van ruim f 103.000,-. Zy heeft deze kostbare stenen op 5 November in goed vertrouwen mee gegeven aan de 47-jarige E. L. de C. uit Johannesburg, die enkele dagen later het hotel in Amsterdam, waar hy gelogeerd had, heeft verlaten en van wie sindsdien niemand meer iets heeft gehoord. By zrjn vertrek uit het hotel deelde hij het personeel mede, dat hy enkele dagen naar Kopenhagen ging. Hy liet wat toiletgerei op zijn kamer en een koffer achter,, die bij onderzoek ech ter leeg bleek te zrjn. De kVrfdstede- ■lijke politie vermoedt dat hier op lichting in het spel is. De C. heeft tijdens zijn korte ver blijf in ons land getoond, dat hij van diamanten veel verstand heeft. Hy bezocht de diamantbeurs en werd ten slotte bij de diamantmaatschappij ge ïntroduceerd, die zich thans gedu peerd voelt. Hn vertelde de directie van de dia mantmaatschappij met opgave van bekende namen, dat hij hoopte een aantal diamanten te kunnen tonen aan tijdelijk in Amsterdam verblyven- de buitenlandse relaties van hem en kreeg 3 diamanten op zicht mee. Drie dagen later keerde hy by de maatschappij terug, retourneerde 1 diamant en vertelde een andere te hebben verkocht, doch daarvoor pas op 7 November de dollars te zullen ontvangen. Hij vroeg of hij de derde diamant nog even mocht behouden en verzocht nog enkele diamanten op zicht mee te mogen nemen. Hem werd toen de 20 diamanten ter hand gesteld die hij op 9 November zou komen terugbrengen of afreke nen. Walther Reuther herkozen Walther Reuther is Vrijdag zon der hoofdelijke stemming en zonder verzet voor de tweede termijn van twaalf maanden tot voorzitter van de Amerikaanse vakbond C.I.O. ge kozen. Gistermiddag vertrokken 30 kinderen van Schouwen-Duiveland 2 van iedere gemeente naar Amsterdam, waar zij op uitnodiging van het ge meentebestuur van de hoofdstad, de intocht van Sint Nicolaas mee zullen maken. Op de foto enkele jeugdige reizigers voor de bus te Anna Jacoba. (Foto P.Z.C.) Landbouwmedaille voor Charles P. Fossum Aan Charles P. Fossum, de schei dende agrarische medewerker van de Amerikaanse hulpmissie (F.O.A.) in Nederland, is de medaille van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening toegekend. Deze medaille wordt verleend wegens bui tengewone verdiensten voor de Ne derlandse landbouw. Droog weekeinde (Van onze weerkundige mede- werker) Vrijwel de gehele week is 't droog en rustig weer gebleven. Het js opvallend, zo gunstig als deze herfst verloopt. Enkele dagen is er een harde tot stormachtige wind geweest, maar een werkelyke herfst storm is gelukkig uitgebleven. Ook dit weekeinde is er een hogedrukgebied, met het cen trum in de omgeving van Frankryk, dat voor droog en rustig weer blijft zorgen. Wel zal de kans op mist toenemen. Gisteren steeg de temperatuur' in Zeeland weer tot ooven 10 graden Celsius. De nachten worden wel iets kouder, maar de kans op nachtvorst blgft in het Zuid-Westen van ons land nog klein. Overdag is er tijdens het weekeinde zelfs kans op ge zonneschijn. RAPPORT IR. ROBBÊ GROSKAMP Directe busverbinding Zierikzee-Rotterdam bepleit VOOR DE Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland heeft ir. Robbé Gros kamp van de Gelderse Tramwegen, een rapport samengesteld over de ver voerssituatie op Schouwen-Duiveland. Ir. Groskamp komt in dit rapport tot de conclusie, dat de tram voor dit eiland geen toekomst meer heeft en dat overgeschakeld dient te worden op wegvervoer, zowel voor passagiers als voor goederen. De kern van het rapport, waarin tevens de verbindingen van en naar het eiland worden behandeld, is in de volgende zeven ponten samengevat: 1. er dient direct een uurdienst Zierikzee-Brouwersliaven te wor den ingevoerd; 2. de tramexploitatie dient uitslui tend te worden hervat by geringe kosten voor R.T.M. en Ryfc teza men (bedoeld wordt een tijdelijke hervatting tot het wegennet ge reed is); 3 elke verbindingsweg, die thans op het eiland gereedkomt en ge schikt is voor autobussen, moet terstond een autobusdienst krij- gen. 't dient zo spoedig mogelijk een uurdienst Zijpe-Zierikzee te wor den ingevoerd, met een aanslui pende uurdienst van de B.B.A. op en van de treinen in Roosendaal (eventueel om en om met de' R.T. HL); 5. concessie moet worden aange vraagd voor een directe busver binding Zierikzee-Rotterdam, wel ke lijn zo spoedig mogelijk in ex ploitatie moet worden genomen; 6. tramexploitatie zo nodig voor goederenverkeer nog tijdelyk in stand houden, doch ook op dit punt moet worden overgegaan op de weg; 7. tariefsverhogingen dienen pas overwogen te worden, nadat de nieuwe exploitatie-vorm in de re keningen tot uitdrukking komt. Dit rapport is een nieuwe beant- aiding van een oude vraag: tram of bus op Schouwen, een vraag, die men de laatste tijd in allerlei toon aarden op het eiland hoort stellen. En daarbij valt een zekere ongerustheid op te merken, omdat sommige teke nen er op te wijzen, dat de tram alles op alles zet om althans voorlopig haar heerschappij zo spoedig mo gelijk te hernemen. Zo heeft de R. T. M. opdracht gegeven de trambaan op Schouwen-Duiveland te herstellen, terwijl er in het kader van het dijks- herstel bij Brouwershaven een over gang over de verhoogde Schouwse dijk wordt gemaakt, die kennelijk voor de tram is bedoeld. En zo is er meer De Stichting Nieuw Schouwen-Dui veland, die zich op velerlei wijzen in zet voor de belangen van het eiland, heeft zich uiteraard ook de „tram buskwestie" aangetrokken en daar over met diverse instellingen en auto riteiten, o.a. met de minister van verkeer en waterstaat, besprekingen gevoerd. Steeds heeft zij daarbij ge wezen op de naar haar oordeel be staande wenselijkheid de tram op te heffen. Vandaar ook, dat zij dit rap port door een deskundige liet samen stellen. NIEUWE TOESTAND. Ir. Robbé Groskamp wijst er op, dat nu op Schouwen-Duiveland een geheel nieuwe toestand is ontstaan, waarbij de mogelijk heid niet is uitgesloten dat er een net van A-wegen op het eiland zal worden aangelegd. Uitvoerig gaat hij het karakter van XVervolg op pag. 5.) Sindsdien heeft men hem niet meer gezien. De hotelrekening Is niet be taald. In het hotel had de C. die zowel over een Belgisch als een Brits paspoort op zrjn eigen naam beschik te, bovendien de dag van zijn aan komst 500,- geleend, die evenmin terugbetaald zrjn. KORTE PREDIKATIE. ,jDe dwaas zegt in zijn hart: Er is geen God." Psalm 14 11 Enkele jaren geleden verscheen een boek: ,4e Psalmen voor het mo derne leven" geheten, met tekeningen van de bekende Engelse tekenaar Ar thur wragg. Met 'recht werden deze illustraties fascinerendgenoemd. Véle omstandigheden van liet leven waren raak getroffen en scherp ge typeerd, zoals bijv. Psalm 23 vers 4, een mens op de operatietafel in een ziekenhuis! Met de plaat, getekend bij onze tekst, kon ik me minder verenigen. Ze beeldde een man uit boven op een hele berg boeken, die de wereld in trompette dat God niet bestond. Nu zullen er wel mensen zijn die dat me nen, denken of zeggen. Of ze daarmee erg wetenschappelijk zijn is nog al de vraag. Ik geloof echter, dat Psalm 14 een heel ander menstype op het oog heeft. Hélemaal geen theoretische atheïst. Zeker geen eerlijke open hu manist of welke waarheidszoeker dan ook. Maar de practische athéist, ie mand die het Godsbestaan misschien hélemaal niet betwijfeld, maar intus sen leeft, alsof God inderdaad niét re geerde. Hij haalt zijn schelmenstreken uit en denkt: „God ziet het niet. Hij hoort het niet." Zijn omgeving moet nog al merken dat hij er zó over denkt. Het Psalmboek is vol van het gekerm, van hen die in handen van zo iemand, gevallen zijn. Hij belaagt de weduwe en schoffeert de wees. Hij is uit op „het bloed van de arme". (Leon Bloy). Deze mens wordt door God rustig maar nadrukkelijk dwaas genoemd. Dwaas, omdat hij met al z'n listïge- aanslagen uiteindelijk te pletter zal lopen op de toom van God, die de vjre- ker en beschermer is van al wat om hulp roept. Dwaas, omdat hij van al zijn door'list verkregen goed letterlijk niets zal kunnen medenemen. Dicaas, omdat God ook bij hèm plotseling en onverwachts het leven kan komen opeisen, zoals bij de rijke dwaas. (Luc. 12 20). Dan zal hij, net als Elker- lye, bemerken, dat h\j zijn vertrouwen óp „ijdele" dingen heeft gestéld, dinv- gen, die geen stand honden, juist op het ogenblik, dat je ze nodig hebt. Dwaas, omdat hij God bij de afreke ning van zijn leven zal moeten toe geven, dat hij tegen de draad van Gods bedoelen, het leven in de liefde, heeft ingeleefd. Als een trieste parasiet op Gods schepping, viaar liefde is ,4e sin van mens en dieren." De leegheid en verlorenheid van eigen leven zullen hem onontkoombaar aanstaren. Een mens hoéft niet „dicaas" te zijn. Hij kan ook v:\js zijn en leven naar Gods liefdesbedoelingen met dit le ven! In de steun aan de naaste, in de bescherming van de ,/irmé'. Rijk, wijl rijk in God en zijn grote vrede. H. VAN DER LINDE. Midd&burg, DE VERWACHT: PLAATSELIJK MIST. Zwaar bewolkt met hier en daar op klaringen en, plaatselijk mist. Over wegend droog weer. Iets lagere tem peraturen. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind tus sen West en Zuid-West. Elders wei nig wind. 22 November. Zon op: 8.11 onder: 16.41 Maan op: 17.31 onder: 10.20 23 November. Zon op: 8.13 onder: 16.39 Maan op; 18.41 onder: 11.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1