Een boog van de Noordkaap tot de Kaukasische bergen Als de huren omhoog gaan op 1 Januari 1954 00K VOOR HET PLATTELAND VERKEERSONDERWIJS NODIG KLEINE DORPEN IN CANADA LEIDEN KWIJNEND BESTAAN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU R AN T 9 WAT MOET MEN BETALEN Afhankelijk van het tijdstip waarop woning gebouwd werd (Van onze parlementaire redacteur). Waar zijn we aan toe, als op 1 Januari a.s. de hnurverhoging ingaat? Ziedaar de vraag, die zowel de huurders als de huiseigenaren zich stellen. Gemakkelijk te beantwoorden is zij niet, want de door de Tweede Kamer goedgekeurde wijziging van de Huurwet aangenomen mag worden, dat ook de Eerste Kamer zich ermede zal verenigen is zeer ingewikkeld. Het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal daarom zo vernemen wij een brochure uitgeven, waarin populair uiteengezet wordt, wat de wijzigingen precies inhouden en wat er met de huren van de verschillende soorten woningen gebeuren gaat. Vele vragen zal men daarin beantwoord vinden. Deze brochure zal in de loop van December het licht zien en evenals het «^schriftje, dat bij de vorige huurverhoging door hetzelfde departement verspreid werd, naar wij mogen aannemen weer tegen een gering bedrag op de postkantoren verkrijgbaar zijn. Dat neemt niet weg, dat er op dit ogenblik reeds velen zijn, die hun on- o-eduld moeilijk kunnen bedwingen en graag willen weten, wat zij als huui> der met ingang van 1 Januari 1954 moeten gaan betalen of als huiseige naar vorderen kunnen. Voor hen volgt hier een zeer be knopte uiteenzetting, die globaal dë weg door de moeilijkheden wijst. De huurverhoging geldt niet voor iedereen en voor zover men wel zal moeten offeren, is de huurverhoging niet in alle gemeenten gelijk. De re gering heeft de gemeenten verdeeld in vijf groepen, op dezelfde wijze, als dat voor de toepassing van de Nood wet Ouderdomsvoorziening is ge schied. De huren in de gemeenten der eerste klasse worden verhoogd met 17 der tweede klasse met 20 der derde klasse met 23 der vierde klasse met 26 en der vijfde klasse met 29 Het is dus in de eerste plaats van belang te weten, in welke klasse de gemeente, waarin men woont, valt. Hieronder volgt een lijst voor Zee land, waarbij echter uitdrukkelijk zjj vermeld, dat de minister de landelijke lijst op dit ogenblik nog herziet, ten einde enkele onbillijkheden weg te nemen De mogelijkheid bestaat dus, dat hiér en daar wijzigingen worden aangebracht ZEELAND. In de eerste en tweede klasse valt geen enkele gemeente. In de derde klasse vallen Middelburg en Vlissingen. In de vierde klasse vallen Axel (Sluiskil), Goes, Hoek (het deel grenzend aan Terneuzen), Koudeker- ke (het deel grenzend aan Vlissin gen), Middelharnis (de kom der ge meente), Oost- en West-Souburg, Sas van Gent (het industrieel gedeelte), Terneuzen (stad), Westdorpe (het deel grenzend aan Terneuzen en Sas van Gent Zierikzee. De overige gemeenten en delen van gemeenten behoren tot de vijfde klas- HET PERCENTAGE. Men kan nu dus met het voorbe houd, dat nog wijzigingen in deze in deling kunnen worden aangebracht uitmaken, welk percentage geldt in de gemeente of het gedeelte van de gemeente, waar de woning, die voor huurverhoging in aanmerking komt gelegen is. De huurverhoging geldt automa tisch voor alle vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningen, met uitzondering van onbewoonbaar ver klaarde woningen. Voor de woningen, die op of na 27 December 1940 tot stand zijn geko men, gelden verschillende afwijkende huurbepalingen. De volgende catego rieën worden onderscheiden: 1. Woningen, die op of na 27 De cember 1940, doch vóór 5 Mei 1940 zjjn gebouwd en waarvan de huren door de minister krachtens het Be sluit bijzondere huurprijzen zijn vast gesteld op 115 van het huurpeil van 1940. Voor deze categorie zal de huurver hoging ook automatisch gelden. 2. Woningen, die op of na 27 De cember 1940, doch vóór 5 Mei 1945 zonder Rijkssteun zijn gebouwd en waarvan de huur beneden het peil ligt, dat na de huurverhoging voor de voor-oorlogse woningen geldt. Van deze categorie zullen op ver zoek van de eigenaren de huren door de minister kunnen worden opgetrok ken tot het. nieuwe huurpeil van de voor-oorlogsè woningen. 3. Woningen, die met Rijkssteun na 27 December 1940 tot stand zrjn ge komen. De huurprijzen van deze woningen zullen, voor zover zij beneden het nieuwe huurpeil liggen, door de mi nister aan dit nieuwe huurpeil worden aangepast. 4. Woningen, die na 5 Mei 1945 zonder Rijkssteun zijn tot stand ge komen. De huren van deze woningen blijven vrij. VELE BEPALINGEN! Er gelden uiteraard nog allerlei an dere bepalingen, doch met de boven staande gegevens kan men nagenoeg berekenen, hoe hoog na 1 Januari de huur wordt van het huis, dat men be woont, of dat men, als eigenaar, ver huurd heeft. Verstandig zal het even wel zijn bij ernstige twijfelgevallen of bij diepgaand verschil van mening de huuradviescommissie te raadplegen. Tenslotte nog dit: de huur van be drijfspanden dus winkels, werk plaatsen, enz. gaat niet automa tisch omhoog. Hiervoor moet een nieuwe huurovereenkomst worden Én gaat men een nieuwe huurover eenkomst aan, dan mag de huur niet meer verhoogd worden dan in de ver schillende gemeenteklassen voor de woningen toegelaten is. Vrije goudprijs is sterk gedaald Laagste punt sedert veertien jaar. Op de Europese vrije goudmarkten is gisteren de goudprijs gedaald tot het laagste punt sedert 14 jaar. De Europese vrije goudprijs was 35 dol lar per ounce fijn goud en kwam daarmede op gelijke hoogte als de of ficiële aankoooprgs van het Ameri kaanse ministerie van financiën, die in 1934 aldus werd vastgesteld. Het agio boven de officiële goudprijs, dat sedert het uitbreken van de oorlog in 1939 voor de vrije goudprijs bestond, is in Europa daarmede verdwenen. De goudproducenten zullen niet lan ger voordeel hebben van de verkoop van hun productie op de vrije markt en er zal nu wel meer goud tegen de officiële prijzen naar de centrale ban ken gaan, hetgeen de nationale go—' reserves ten goede zal komen. In de afgelopen zomer heeft de Sowjet-Unie platina verkocht en in September zilver ter waarde van ruim 45 millioen gulden, terwijl zij thans voor ruim 50 millioen gulden aan goud verkoopt. Het Russische goud, aldus de „News Chronicle", zal een belangrij ke rol spelen in de uitbreiding van Engelands handel met de communis tische landen. Men neemt aan, dat de Sowjet-Unie de op een na groot ste goudreserve ter wereld neeft. De waarde van de goudreserve wordt geschat op 19 milliard gulden. De grootste goudreserve is die van Amerika, welke ongeveer 885 mil liard gulden bedraagt. De Engelse goudreserve is ongeveer 9% milliard groot. VOOR VEILIG VERKEER Opvoeding tot goed weggebruiker Het Verbond voor Veilig Verkeer hield gisteren in Utrecht de tweede verkeersonderwijsdag. De voorzitter, j hr. Th. Röell. kon om minister Cals verwelkomen en de vertegenwoordigers van de ministeries van Verkeer, Waterstaat en Justitie. Doel van de dag was meer belangstelling te wek ken voor het verkeersonderwys op de lagere scholen. De A.N.W.B. komt de eer toe hiermede voor het eerst een aanvang te hebben gemaakt. Het ia te hopen, dat binnen afzienbare tijd op alle kweekscholen in Nederland het verkeersondenvljs zal worden ingevoerd. Twee Russische emigrantende 98-ja- rifje Martha Pedrezowa waar schijnlijk de oudste emigrante ter we reld en haar zestigjarige dochter, Katharma Bokowa (links), vertrok ken per vliegtuig uit München, met bestemming New York. De oude dame heeft drie Russische tsaren, twee de mocratische eerste ministers, en drie Bolsjewistische premiers overleefd. Moeder en doch ter emigreren onder auspiciën van de Tolstoy-stichtbigzij zullen verblijven op een boerderij in de staat New York, Het verkeersdiploma moet de be kroning zijn van het gedurende enke le jaren met vrucht genoten onder was, Maar het ideaal is nog lang niet bereikt. De inspecteur l.o., de heer J. Machielsen, sprak over de verantwoordelijkheid» van de school ten opzichte van het verkeer. In ons dichtbevolkte land met zgn steeds stijgend aantal auto's en motorrij wielen, zijn vier millioen wielrijders en z\jn 283.000 bromfietsers, zijn er ook nog enige voetgangers op de weg, die hardnekkig trachten het leven te behouden. In het eerste half jaar van 1953 waren er bij de 40.000 verkeersonge vallen 550 doden en 6100 ernstig gewonden. De materiële schade loopt in de millioenen guldens. Vele onge vallen ons taan door onbekendheid met de regels van het verkeer. Spreker gaf de gemeentebesturen met grote nadruk in overweging de scholen voor het verkeersonder- wijs de nodige leermiddelen te ver schaffen. De hoofdcommissaris van politie J. H. A. K. Gualtherie van Weezei sprak over de taak van de politie bij de opvoeding voor het veilig verkeer. Deze opvoeding staat echter niet op zichzelf doch is onverbrekelijk ver bonden aan de algemene opvoeding. Het kind moet door de ouders ver trouwd gemaakt worden met de po litieman in uniform en zij moeten hem niet gebruiken als boeman, in dien de eigen paedagogische kwalitei ten tekort schieten. Het verkeerspro_ bleem is voor de schooljeugd op tê vangen door de beveiliging van ge vaarlijke oversteekpunten, mits ou ders en onderwijzers het kind er van doordringen, dat het zich dient te houden aan de meeste elementaire verkeersregels voor voetgangers. De mede-opvoeder moet het accent leg gen op het betrachten van fatsoen, gecombineerd met een juiste toepas sing der verkeersregels. Niet alleen l.o- Het geven van verkeersonderwijs dient niet alleen op de lagere scho- len te geschieden, aldus minister I Cals. Ook het voortgezet onderwijs heeft hier een taak. Niet alleen in I de steden maar ook in de dorpen moet de jegd beschermd worden. Het platteland wordt veel meer in het snelverkeer betrokken en de dorps jeugd bezoekt de stad meer dan voor heen. Aan de inspecteurs van het la ger onderwijs is verzocht er op toe te zien, dat aan dit aspect bij de ver- keersexamens op het platteland vol doende aandacht wordt geschonken. Reeds namen aan de landelijke ver- keersexamens 130.000 kinderen deel. Dit cretal zal echter nog veel groter moeten worden en dit is zeker moge lijk, want de ouders blijken het ver- In Zweden, waarin de afgelopen zomer een epidemie van paratyphus woedde, is opnieuw deze ziekte uitgebroken. In een ziekenhuis in Stockholm zijn 80 patiënten aangetast. Deze zomer zijn circa honderd van de 8000 personen, die aan paratyphus, overleden. keersonderwijs op hoge prijs te stel len. Tal van vakken kunnen bij dit onderwijs worden ingeschakeld en wellicht is juist deze methode de meest geschikte om het kind spe lenderwijs tot een goede weggebrui ker te vormen. De overdracht van de kruiser ..De fluyter" aan de Nederlandse Marine, hi het midden zittend H.M. Koningin Juliana "sSSSBSSSP- Vervolging wegens smaadschrift Tegen uitgever van boek over Mata Hari. De Officier van Justitie te Utrecht zal op last van het Amsterdamse ge rechtshof een vervolging wegens smaadschrift instellen tegen de Baarnse uitgever (de heer Muntinga van uitgeverij Hollandia) van Kurt Singers „Vrouwen en Spionnage" („Van Mata Hari tot Odette") in de Nederlandse vertaling. De wet staat toe dat ook in straf zaken een kleine schadevergoeding wordt geëist en wel van ten hoogste 150.De familie beschouwt de ge leden schade voor een groot deel als van ideële aard. Zij heeft een tijd lang over het bewuste onderwerp zoveel als honderd brieven per week ontvan gen. Een van haar bedoelingen schijnt te zijn te voorkomen dat de gelijkna mige film zal worden vertoond, en dat de „jaarlijkse herdenkingen met nonsens over Mc Leod" steeds op nieuw gepubliceerd zullen worden. Sterkste zender ter wereld. Woensdag Is de sterkste zender ter wereld, waarmede alle Ameri kaanse vliegtuigen en schepen waar ook ter wereld bereikt kunnen wor den, in bedrijf gesteld. De zender „Big Jim" genaamd, bevindt zich in de staat Washington. Er is zes jaar aan gewerkt. Veertien millioen dol lar zijn er aan ten koste gelegd. De zender heeft een capaciteit van 1200 kilowatt. 15.000 op nr. 19907. In de 521ste staatsloterij vleide klasse, vierde lijst is de prijs van 15.000.gevallen op lotnummer 19907. De boeren oriënteren zich niet meer op de dorpen (Van onze C.B.C.-correspondent) Afstand is een begrip waarvoor de gemiddelde Canadees niet terug- deinst. Een reisje van 160 kilometer doet hij op een Zondagmiddag en een tocht van 800 km. noemt hij een „trip", waar niets bijzonders aan is. Dit is feitelijk heel goed te begrijpen, want Canada is zo geweldig groot, dat men duizenden kilometers kan rijden zonder op vreemde bodem te komen. Neem bijvoorbeeld alleen maar eens de drie prairie provincies van Mid den Canada: Alberta, Saskatchewan en Manitoba, die maar liefst een totale oppervlakte hebben van 1 millioen 920 duizend vierkante kilometer. Daar wonen slechts Z/2 millioen mensen. Aan plaatsruimte ontbreekt bet er dus niet. Dit betekent echter ook dat met uitzondering van de grote steden zo als Winnipeg, Edmonton, Calgary, Regina en Saskatoon de bewoner een behoorlijke afstand moet afleggen voordat hij zijn buurman kan opzoe ken. Dit en vooral het feit, dat dit febied tot voor zes a zeven jaar gele en uitsluitend landbouwgrond was, heeft er toe bijgedragen, dat de West-Canadees een bijzondere men taliteit heeft gekregen. Toen de prairies door de blanke pioniers bevolkt werden, ging men op methodische wijze ertoe over om de grond te verdelen in zogenaamde „secties" van een vierkante mijl groot, welke grenzen samen vielen met de richtingen Noord, Oost, Zuid en West. Die secties werden later ge splitst in kwartieren, waarop een boerderij werd gebouwd. Elke boer was dus minstens een halve mijl van zjjn naaste buurman verwijderd, en in sommige gevallen was die afstand groter. VEERTIEN LANDEN WERKEN SAMEN (IV) Saceur en Saclant, machtspolen te land en ter zee ROQUENCOURT. De NATO-raad In het Palais de Challot ls een in ternationaal lichaam van bescheiden omvang, maar met een grote invloed achter de schermen der veertien regeringen. Cynici willen beweren, dat de NATO invloed oefent op de dertien regeringen en dat de veertiende de NATO beïnvloedt. Dat zjjn de cynici van de cjjfers, die U voorrekenen, dat de Verenigde Staten voor tachtig procent de NATO financieren en er dus alles in te vertellen hebben. Dat is niet helemaal waar; tenslotte is lord Ismay een Brit en zjjn plaatsvervanger, jhr. Van Vredenburgh, een Neder lander. In de militaire sector echter Is het Amerikaanse overwicht waar neembaar. Het heeft geen zin het te ontkennen of te verbloemen: de mili taire opperbevelhebber van West-Europa is een Amerikaan. Dat is, als het er op aankomt, een dwaze toestand, die te wjjten is aan de Europese ver deeldheid. Het is ónze schuld, dat de Amerikanen de touwtjes in handen hebben. Zolang wij Europeanen geen kans zien daarin in alle vriendschap verandering te brengen, mogen wij slechte dankbaar zjjn voor het feit, dat die Amerikaanse leiding niet het karakter ener overheersing heeft. Deze dingen en nog vele andere flitsen door ons hoofd als wij de poort van de SHAPE te Rocquencourt bin- rewijden. De naam van deze kleine Franse gemeente, enige tientallen ki lometers buiten Parijs, is een begrip geworden sedert hier het hoofdkwar tier van de Westeuropese verdediging is gevestigd. Het is een gebouwen complex, dat zo maar ergens op een open stuk land is neergezet. Het is zeer sober en draagt een tjjdelijk ka rakter. Het biedt werk- en plaats ruimte aan ternauwernood 400 offi cieren; generaal Eisenhower had een staf van 1300 officieren toen hij in 1944 de aanval op Europa opende. Neen, SHAPE maakt geen overwel digende Indruk. Hoofdkwartier Het is misschien goed even na te gaan, welke plaats dit hoofdkwartier inneemt in het geheel van de NATO. Welnu, de militaire sector dan, die evenals de civiele onder oppertoezicht van de NATO-raad te Parjjs staat, wordt geleid door het zg. militaire comité dat verscheidene keren per jaar bijeenkomt te Washington. Het bestond aanvankeljjk uit twaalf leden (omdat Griekenland en Turkije pas naderhand zijn toegetreden) en werd toen de Twaalf Apostelen genoemd. Uit die twaalf is een dagelijks bestuur van drie gekozen: een Amerikaan, een Brit en een Fransman, die men de Drie Wjjzen noemt. Zij vertegen woordigen de drie regeringen, die de NATO voor negentig procent betalen. Toch beslissen zij niet zonder zorg vuldig overleg met de anderen. Het militaire comité heeft onder zich het zg. NATO-defensiecollege te Parijs, de commissie voor de militai re normalisatie te Londen, enige commissies voor verbindingen in Eu ropa, een adviescommissie voor on derzoekingen op luchtvaartgebied te Parijs, een commissie van advies Jn- zijn er twee. luisterend naar de titels Saceur en Saclant. Saceur, afkorting van Supreme Allied Commander Eu rope (geallieerde opperbevelhebber in Europa) is gevestigd te Rocquen- court bij Parijs: Saclant, afkorting van Supreme Allied Commander At lantic (geallieerde opperbevelhebber Soms is het moeüijk de NATO te vinden. Wat er zetelt in hef Palais de Chaïtlot is slechts een deel, welisicaar de top van het geheel, maar dat is toch lang niet alles. De rest is verspreid over twee werelddelen, waar men niet altijd achter de vele vreemde namen en onbegrijpe lijke afkortingen terstond die zelfde NATO vermoedt. Kent u de taak van de man, die Soe- lant wordt genoemd? En weet u wat SHAPE en Saceur met elkaar te maken hebbent Hebt u ooit van de Kanaalcommissie gehoord Dit artikel legt u wel iswaar niet uit wie Cinc Mair- chan is onder ons gezegd is dat de titel van de man, die de luchtmacht boven het Kanaal en de Zuidelijke Noordzee com mandeert maar probeert u in grote trekken duidelijk maken hoe de militaire NATO-vork in de steel zit. op de Atlantische Oceaan) is geves tigd te Norfolk in de V.S. Naast die twee staan een commissie voor Ame rikaan s-Canadese samenwerking en een Kanaal-commissie, die twee com mandanten onder zich heeft, nL.de geallieerde bevelhebber voor het Ka naal en de Zuidelijke Noordzee te Portsmouth en de geallieerde marine luchtvaartcommanaant voor het Ka naal en de Zuideljjke Noordzee te Northwood. Wij zjjn dus op bezoek bH Saceur; dat is generaal Alfred M. Gruenther. In zjjn hoofdkwartier, dat SHAPE heet, d.w.z. Supreme Headquarter Allied Powers Europe (opperste hoofdkwartier der geallieerde strjjd- krachten in Europa). Saceur is een kleine resolute kerel In een uiterst correct uniform; een man, die zo op het oog geen aarzelingen kent en geen slordigheden duldt. Een man, die het zeer druk heeft, maar veel en vlot delegeert. Hij is net uit Griekenland Ook thans nog, wanneer men een bezoek aan dit gebied brengt, wordt men getroffen door de ingeboren vriendelijkheid van de landbouwers aldaar. Hij sluit gaarne vriendschap en stelt huis en hof beschikbaar van de vreemdeling, die hij slechts vjjf minuten geleden ontmoette. De boer was gewend aan het medeleven van zjjn naasten, die hij hielp en van wie hg hulp ontving wanneer dit nodig was. Zelfs voordat er olie in Alberta cn andere plaatsen ontdekt werd, ls er langzamerhand verandering gekomen in het dagelijks leven van de boer. Immers zijn isolement werd langza merhand opgeheven door de aanleg van betere wegen, die het gehele jaar door bergdbaar zjjn Goede verbindingen stelden de boer in staat om vaker naar de stad te rijden, hetzij om inkopen te doen, het- zg om eens wat afleiding te zoeken. Ook door de steeds verder doorge voerde mechanisatie heeft de land bouwer meer vrije tgd gekregen, om dat de machines het werk met enke le mensen in korte tfld mogelijk ma ken. In tegenstelling met de veeboer, die het hele jaar door thuis moet biy_ ven om tweemaal per dag zjin koeien behoeft de graanboer niet 1 te bhjven om zijn gewas groeien. En in de winter- te meikei op het i te helpen L - maanden als er bgna niets te doen is, kunnen nu vele landbouwers hun boerderg verlaten om in een geriefe- lgk huis in de stad het koude Beizoen door te brengen. Fundamenteel is er dus veel ver anderd in de parairie-provincies van Midden-Canada. Er is nog iets waarin verandering gekomen is, nl, de dorpen. Vroeger in de tgd van paard en wa gen en slechte wegen, ontstonden er kleine dorpen in de omgeving van grote boerderijen. Zg dienden als een soort ontvangstkantoor, waar de boer zijn graanoogst kon afleveren, zijn machines kon laten herstellen en zgn kruidenierswaren kon kopen. Nu het vervoer en de wegen zoveel beter ge worden zgn, gaat de landbouwer met zgn auto naar de steden, waar grote warenhuizen hem zoveel goedkopere artikelen kunnen leveren. Die kleine dorpjes kwijnen hierdoor langzaam aan weg, terwijl andere plaatsen zien derogen groeien in bevolking en za- kenomzet. Men ziet het ook in de prairies geldt het spreekwoord: tem pora mutanturde tjjden verande ren. terug als wij by hem binnentreden en de volgende ochtend vernemen wg uit het ochtendblad, dat hg terstond na ons bezoek naar Londen is f Vier commandanten resort der Saceur, nl. die over de geallieer de strijdkrachten van Noord-Europa te Oslo, die over de geallieerde strijd krachten van Centraal Europa te Fontainebleau (d.i. de Franse maar schalk Juin), die over de geallieerde Zuid-Europa te strijdkrachten van Napels en die over de jdkrachten in de Middellandse Zee geallieerde strijdkrachten in de Middellandse Zee te Malta. Het werkterrein van deze vier omvat een boog van 7000 km. lengte van de Noordkaap tot de Kau kasische bergkammen. Hetgeen wil zeggen, dat het geluk en de welvaart van allen, die aan deze zgde van de boog wonen, in handen liggen van de ze ene man. Reden waarom hg zich meer dan wie ook bezie houdt met „this business over here", gelijk hij de politiek en de strategie van de andere zjjde aanduidt. Een gesprek met hem werkt verhelderend, want hy heeft de gave van grote mannenzg weten al le vraagstukken zó te vereenvoudi gen, dat zij voor anderen helder worden. Or t gesprek, dat wg met hem en zij- >ste medewerkers had den, kom»n ij in het volgende artikel terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9