PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse kapitalisten voor de bewapeningswedstrijd Herbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen vordert gestaag, maar langzaam BILT Kantlijn SCHULDIG AAN HARTELOZE EN WREDE MOORD ENGELSE VAKVERENIGINGEN EISEN LOONSVERHOGING 196e Jaargang-No. 274 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 et. per mm Minimum p. advertentie I 3.-. Tng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen'. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telef 26. KRASSE BESCHULDIGINGEN Om economische crisis af te wenden, zegt Wysjinsky In de politieke commissie van de algemene vergadering heeft Wysjinsky gisteravond in New York krasse beschuldigingen geuit jegens de Westelijke mogendheden. Hij sprak over het voorstel van Moskou inzake maatregelen ter afwending van het gevaar van een nieuwe wereldoorlog en ter ver mindering van de spanning in internationale betrekkingen. Men kan niet spreken van het regelen van de internatioale problemen, wanneer com munistisch China daarbij niet betrokken is, Amerikaanse kapitalisten moedigen de bewapeningswedstrijd aan om een dreigende economische crisis af te wenden De Bermuda-conferentie kan de spanning slechts verhogen, aldus Wysjinsky. In zijn overigens op kalme en be heerste wijze uitgesproken rede, waar in geen scheldwoorden werden gebe zigd, zeide Wysjinsky, dat een confe rentie van vijf grote mogendheden, waaronde communistisch China, zich niet alleen bezig moet houden met het Duitse probleem en met de veiligheid van Europa maar ook met maatrege- Dezer dagen hebben de Nederland se Vrouwenorganisaties zich tot de minister-president gewend met een verzoek om krachtiger op te treden tegen degenen, die de vei ligheid op de weg in gevaar brengen en verkeersongevallen veroorzaken. Het is een verzoek, waarmede men van ganser harte kan instemmen. Re gelmatig leest men, dat mensen onder de invloed van alcohol aan het stuur gaan zitten en er maar op los. rijden. Anderen stappen in vervoersmiddelen, waaraan letterlijk alles mankeert. Dat zij daarmede het leven van ande ren en het levensgeluk van een nog grotere groep mensen in gevaar bren gen, deert hen blijkbaar niet. Zij den ken alleen aan zichzelf. Is het dan zo dwaas om daartegen krachtiger op te treden? De wet staat het toe. De verkeers controles kunnen verscherpt worden. De maximumstraffen worden zelden uitgedeeld. Men mag zich afvragen waarom het dan niet geschiedt? Tegelijkertijd dient men spoed te betrachten met het in goede conditie brengen van de wegen en tenslotte dient men de weggebruikers zonder uitzondering verkeersonderricht te geven. Want voetgangers en wielrij ders en bromfietsers zijn waarlijk geen betere weggebruikers, dan auto mobilisten. Het is daarom te hopen, dat het request van de Vrouwenorganisaties de nodige aandacht in Den Haag krijgt. De A.R. Partij is van standpunt veranderd. Woensdag hebben de A.R. kiesverenigingen in Utrecht vergaderd en zoals men heeft kunnen lezen hebben zy besloten aan de vrouw het passief kiesrecht te verle nen. Voortaan zal men dus ook vrou welijke A.R.-functionarissen kunnen ontmoeten, wellicht zelfs vrouwelijke Kamerleden van deze partij. Het verzet tegen het intrekken van het nog in 1921 genomen besluit om de vrouw niet verkiesbaar te doen zijn, is gering geweest. Zestienhonderd vijf en zeventig kiesverenigingen stemden voor de intrekking, slechts 125 meestal kleine, stemden tegen en hiel den dus vast aan het oude standpunt. Zoals men weet. is het mogelijk bij uitvoer van tabaksartikelen de reeds betaalde accijnzen terug te vorderen. Dat is ook billijk- Maar zegt „Reizen en Trekken" het heeft er de schijn van dat dit ministerie h,et ,4? Nederlander kwalijk neemt, als hy zyn betaalde accijnzen terug wil hebben; „Kijk maar naar het onprettig ver loop van de restitutie der tabaksac cijnzen. Telkens weer verschijnen nieuwe bepalingen om ons te verhin deren van een ons gegeven recht ge bruik te maken. Enige tijd geleden is als rem (sic op de uitvoer van si garetten bepaald, dat de accijnzen slechts werden terugbetaald, als het bedrag minstens 15.— was. wat tot gevolg had dat er minder werd uitge voerd omdat men nu voor 2if moest uitvoeren om de 15.— accijn zen terug te krijgen. Het schijnt echter dat volgens de inzichten nog te veel Nederlanders aan de grens tijd vroegen voor een uitkla- ring van tabaksartikelen; men heeft nu althans bepaald, dat het minimum van 15.— is verhoogd tot 30.—, wat tot gevolg heeft dat men voor mins tens 50.— moet uitvoeren wil men de f 30 accijnzen terugkrijgen. En daarvoor moet men weer minstens met twee of drie personen zijn want weinig mensen verroken (gelukkig) in hun vacantie 50.en men mag deze hoeveelheden ook in geen enkel land invoeren. De enkeling is dus slecht af, alleen groepjes of gezelschap pen kunnen er van profiteren. Deze groeiende beperkingen doen °nf ;vr®zen, dal te een of andere tijd net bedrag nóg weer eens zal worden verhoogd of dat deze hele restitutie zal vervallen, doch diep in ons gloort nog een klein 'sprankje hoop dat. ons ministerie van Financiën eens zal le ren met een glimlach - zij het ook met zorg en moeite de rechten van hem, die geen 50— in ?ïjn vacantie verrookt, te honoreren. Wie weet!" len om de spanning in de internatio nale betrekkingen te verminderen. Het Koreaanse probleem noemde hij van het allergrootste belang. De dreiging van een nieuwe wereldoorlog heeft geleid tot ontwrichting van de wereld economie. Dit blijkt uit de Brits Amerikaanse verhoudingen, die van jaar tot jaar slechter worden. De cri sisverschijnselen doen zich niet alleen in Amerika voor maar in alle kapita listische landen, waar de arbeiders steeds slechter gevoed, gekleed en ge huisvest worden Versterking van de handel tussen Oost en West zou een krachtige stimulans zijn voor het af nemen van de internationale spannin gen. Moskou's voorstellen voor de ont- Een Britse atoomduikboot? Het Engelse blad „Daily Sketch" schrijft, dat de vervaardiging van de eei-ste Britse atoommotor voor duik boten het volgend jaar zal beginnen, Het blad meent te weten, dat de plannen voor deze motor binnenkort aan het kabinet zullen worden voor gelegd. Aan deze plannen zou op het ogenblik in het centrum voor atoom onderzoek te Harwell, onder leiding van sir John Cockroft, de laatste hand gelegd worden. wapening waren weliswaar oud maar zij zouden nieuw klinken en een nieu we betekenis hebben in veranderde politieke omstandigheden. Hij protes teerde tegen het plan-Baruch, dat slechts een scherm zou zijn, waarach ter Amerikaanse monopolies naar wil lekeur zouden handelen. Tenslotte ver dedigde hij het voorstel tot verminde ring met een-derde van de strijd krachten van de grote mogendheden, waarop binnen een jaar een ontwape ningsconferentie zou moeten volgen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie ziet de grenzen der Verenigde Staten in de Philippijnen, Griekenland en Pakistan Het vestigen van militaire bases verhoogde het gevaar vooi; een nieuwe wereldoorlog. WYSJINSKY -kapitalisten willen oorlog. TER DOOD VEROORDEELD Bobby's moordenaars berecht Carl Austin Hall en mevr. Bonnie Brown Heady, schuldig bevonden aan ontvoering van en moord op de 6-ja- rige Bobby Greenlease, zijn Donder dag te Kansas City ter dood veroor deeld De vonnissen zullen op 18 De cember door middel van de gaskamer worden voltrokken. Vijftien minuten - nadat de jury de doodstraf had geëist heeft de rechter het vonnis, de doodstraf over Hall en mevr. Brown Heady uitgesproken. Op de vraag of zij nog iets te zeg gen hadden schudde mevr. Brown Heady van neen. Hall antwoordde: „Neen mijnheer". De vader van de ontvoerde Bobby Greenlease zeide na het vonnis aan gehoord te hebben: „Het is te goed voor hen, maar het is het beste wat de wet kan doen". De rechter verklaarde dat hij geen verzachtende omstandigheden had kunnen ontdekken: „Ofschoon de mis daad van ontvoering al afschuwwek kend is, hebben zij bovendien zich nog schuldig gemaakt aan een harteloze, wrede moord in koelen bloede". De jury had meer dan een uur no dig om de rechter de bevoegdheid te geven het tweetal naar de gaskamer te zenden- De verdedigers van Hall ver klaarden, dat er geen beroep zou wor den aangetekend, tenzij Halls consti tutionele rechten waren aangetast Zij schilderden de moordenaar als een slappe figuur, die op de verkeerde Te Stavenisse wordt het herstel flink aangepakt. Er zyn thans vijftig wo ningwetwoningen en 21 particuliere woningen in aanbouw. Bovendien ■orden er 12 door Noorwegen ge schonken houten woningen opge trokken. (Foto P.Z.C. weg is gekomen, maar die zich gedu rende zijn diensttijd van acht jaar bij de zeemacht een goed militair heeft getoond. Twee jaar had hij tijdens de tweede wereldoorlog in het gebied van de Stille Oceaan gediend, waarbij hij wegens dapperheid was onderscheiden Bij de dood van zijn moeder in 1944 had hij 200.000 dollar geërfd. Dit ver mogen had hij er echter snel door ge jaagd, waarna hij enige tijd later we gens diefstal was veroordeeld. Scherpe Duitse critiek op de E.B.U. Geen beslissende invloed De West-Duitse minister van Eco nomische Zaken, prof. Erhard, oefen de scherpe critiek uit op de Europe se Betalingsunie. Hij verklaarde, dat de betalingsunie tot mislukken ge doemd is, omdat '/.ij niet de moed heeft sterke en beslissende invloed uit te oefenen op bet economische leven der aangesloten landen en deze lan den te dwingen tot ordening van hun volkshuishouding. Hij wenste hervorming van de be- tahngsunie op drie punten nl. ten eerste gelijke liberalisatie door alle aangesloten landen, ten tweede in voering van de verplichting voor cre diteuren om tekorten voor 100 pet. in goud te dekken en ten derde zeggen schap vooi de E.B.U. in de interne economische en financiële politiek der aangesloten landen met net doel de interne stabiliteit te bevorderen. Mémoires van De Gaulle Generaal De Gaulle is van plan in het begin van 1954 het eerste deel van zijn mémoires te publiceren In talrijke passages zou geantwoord worden op de mémoires van sir Win ston Churchill. OPROEP VOOR STAKING Werkgevers vinden het te duur De leiders van 39 vakverenigingen voor 't scheepsbouwbedrijf en de tech nische industrie in Engeland die tezamen S millioen arbeiders vertegen woordigen, hebben Donderdag gestemd voor 'n nationale staking van 24 u. op 3 December, zulks als protest tegen de weigering van de werkgevers 'n loonsverhoging van 15 pet. toe te staan. Een staking zou de belangrijke iiitvoerbedrijven ontwrichten. De stemming van Donderdag vond plaats na een bijeenkomst, waarop de werkgevers uit de technische indus trie voor de tweede maal eisen van de vakverenigingen verwierpen. De werkgevers uit het scheepsbouwbe drijf hebben reeds tot twee maal toe geweigerd de eisen der arbeiders in te willigen. De werkgevers verklaren dat de loonsverhoging 125 millioen iond per jaar zou kosten. Zij achten _iet onmogelijk haar in te willigen inet het oog op buitenlandse concur rentie en stijgende prijzen. Naar verluidt heeft een belangrijke meerderheid der arbeidsleiders zich Donderdag voor staking uitgespro ken. Extreme groepen die een verbod Onderhandelingen over Oostenrijk Nieuwe Westelijke stap Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. zullen de Sowjet-Unie opnieuw verzoeken om een bespreking over een Oostenrijks staatsverdrag. Men -verwacht, dat de drie Weste lijke mogendheden in een te Parijs opgestelde nota op een bespreking van de vier ministers van Buiten landse Zaken zullen aandringen. van stukwerk en overwerk wensten, hebben evenwel geen steun voor hun voorstellen verkregen. Het staat nog niet vast of de be trokken 39 vakverenigingen aan de stakingsoproep gehoor zullen geven. Doktoren willen een loongrens van f 5300 Overleg met Stichting van de Arbeid Op verzoek van medische zijde vond gisteren eer. bespreking plaats tus sen de Stichting van de Arbeid en vertegenwoordigers van artsen en ziekenfondsen over de bepaling van de loongrens bij de verplichte zieken fondsverzekering. Zoals bekend heeft de stichting een loongrens voorgesteld van 6000 terwijl de artsen niet verder wensen te gaan dan 5300, welk be drag ook de minister voorstelde. Deze besprekingen betroffen een eerste contact. De Verschillende standpunten zullen nader schriftelijk worden geformuleerd, waarna het overleg wellicht zal worden voortge zet. AFWIKKELING OORLOGSSCHADE (II) Op Zuid-Beveland geen reden tot ernstige klachten In ZeeuwscIt-Vlaaiiderendat in 1944 wel uitermate zware slagen te in casseren kreeg, wacht vanzelfsprekend nog een groot aantal getroffenen op afwikkeling van de oorlogsschade. Niettemin zijn ook reeds vele her bouwplichten gerealiseerd en hoewel de ambtelijke (Haagse) molens langzaam malen, men heeft eveneens ondervonden, dat ze zéker malen. Öp Zuid-Beveland, waar zowel in 1940 als by de bevrijding verschillende gemeenten getroffen werden, blijkt de afwikkeling van de oorlogsschade over het algemeen geen aanleiding tot ernstige klachten te geven. Momenteel zijn in West Zeeuwseh- Vlaanderen nog voor 871 woningen, waarvan enkele met bedrijven, her- bouwplichten te realiseren en voor 82 bedrijven. Hieronder bevinden zich naar dé directeur van de Centrale Dienst, de heer C. M. Zuijdweg, ons mededeelde, geen ernstige gevallen. Er zijn thans 1272 herbouwplich- ten voor woningen afgewerkt en 45 voor bedrijven. In totaal moesten res pectievelijk 2143 en 127 schadegeval len worden afgewerkt, zodat voor woningen na bijna tien jaar de grootste helft nu gereed is. Deze cijfers hebben betrekking op 14 ge meenten. De normale gevallen konden door de Centrale Dienst steeds vlot worden doorgegeven naar Middelburg en Den Haag. waar op dit ogenblik nog 122 gevallen op goedkeuring wachten. Het accent ligt voor deze streek op de gemeenten Oostburg en Breskens, waar zoals bekend, de grootste ver woestingen werden aangericht. De grootste bouwactiviteit in West Zeeuwsch-Vlaanderen dateert van na 1948. Voor dit jaar werd veelal ge wacht met realisatie van herbouw- plichten, daar men destijds nog al tijd rekende op een integrale schade vergoeding. Het spreekt vanzelf, dat velen in West Zeeuvvsch-Vlaanderen de voor al sinds eind 1952 opgetreden vertra ging in de afwikkeling van herbouw- gevallen betreuren en dat men ook hier met alle waardering voor het geen reeds is geschied een vlottere afwerking op hoge prijs zou stellen. Want woningnood is er nog altijd! In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, zo meldde onze correspondent aldaar, zijn practisch geen bouwplichten meer te vervullen. Op Zuid-Beveland De herbouw op Zuid-Beveland is zo goed als beëindigd. In de gemeen te Kapelle, waarvan vooral het dorp Schore in 1940 in de vuurlinie lag, is alles herbouwd. In Schore rest nog de bouw van een onderwijzerswoning, doch dit vindt niet zijn oorzaak tn de schade-afwikkeling. Alleen wacht Kapelle nog op de financiële afwik keling van de herbouw van het ge meentehuis. Ellewoutsdijk, dat na de bevrijding met ongeveer 40 schadegevallen zat, is ook bijna geheel herbouwd. Er zijn nog enkele herbouwgevallen, waar van voor één thans een aanvrage voor financiering loopt, terwijl de an dere nog rusten, in verband met een erfeniskwestie. Wel is het zo, dat velen hebben herbouwd met een voor. lopige financieringsregeling. Zolang de betrokkenen geen definitieve bij drage hebben ontvangen, weten zij dus niet, waar zij financieel aan toe zijn. Men had ter secretarie echter wel de indruk, dat het uiteindelijk zal meevallen. Ook in Yerseke, dat in 1940 zwaar te lijden had, hoorden we geen klach- D onder dag heeft de Amerikaanse zaakgelastigde in ons landde lieer William C. Trimble, in de legerplaats Oirschot Amerikaanse onderscheidin gen uitgereikt aan 82 Nederlandse Korea-vrijwilUgers. De leger-predi- kant, ds. J. Couvée uit Rodeschool, die de bronzen ster ontving, wordt geluk gewenst door leger-aalmoeze- nier majoor L. v. d. Vrande (rechts), die de plechtigheid als belangstellen de bijwoonde. Harlingers kunnen weer rustig slapen Brisantbom opgeruimd Bij een onderzoek door de mijnop- ruimingsdienst in het pand Zuider straat te Harlingen, waar in 1941 een bom door het dak en de keukenvloer vloog, is gebleken, dat de bom onder gronds door de fundamenten van de buitenmuur heen was gedrongen. Bij opgravingen in de steeg naast de wo ning is thans de bom op vier meter diepte gevonden. Het bleek een bri santbom van 125 kg. te zijn, die nog 45 kg. springlading bevatte. Genoeg om de halve straat te verwoesten. Het monster is door de mannen van de opruimingsdienst gedemonteerd en weggevoerd, zodat de bewoners van de Zuiderstraat thans weer rustiger kunnen slapen. Bijna tweemaal zo snel ab het geluid De Amerikaanse regeringsinvlie- ger Scott Crossfield heeft met een Douglas skyrocket „research"-vlieg- tuig een nieuw wereld-snelheidsre cord gevestigd van 1.272 mijl per uur, d,L 1.96 maal sneller dan het geluid. Bljjkens mededeling van de nationale adviescommissie voor de luchtvaart heeft Crossfield deze snelheid bereikt op 14 October jl. tijdens een proef vlucht boven de Edwards luchtbasis in Califomië. Het aude record van 1.238 mijl werd met hetzelfde vlieg tuig gevestigd. Edward Startz geridderd De neer Edward Startz is ridder ge worden in de Orde van Oranje-Nas- sau, welke Koninklijke onderscheiding hem door mr. A J. d'Ailly burgemees ter van Amsterdam en voorzitter van het bestuur der Wereldomroep, gister middag op de borst werd gespeld. Mr. d'Ailly huldigde Startz wegens het feit, dat hij 25 jaar lang met zijn .happy station" aanvankelijk via P. CJ. en later door dë Wereldomroep de stem van Nederland heeft uitge dragen over de wereld. ten. Er zijn nog 6 8 gevallen van mensen, die tot dusver niet tot her bouw overgingen. Naar ons werd me degedeeld, betreffen dit echter geen tragische gevallen. Wel is het hier zo, dat verschillende panden op het Kerkplein, die werden onteigend eh elders werden herbouwd, nog steeds niet op naam staan. Ook in Hoedekenskerke werd sinds 1945 veel herbouwd. Voor een zestal overgenomen herbouwplichten zijn de plannen thans ingestuurd, waarna er nog slechts één overblijft. Een ze vental oudere mensen hebben ont heffing gevraagd van hun herbouw- plicht, hetgeen een blijvend woning- verlies voor Hoedekenskerke bete kende. De hierdoor opengevallen gronden zjjn echter inmiddels gevuld met premiebouw e.d. In Rilland kon men eveneens een tevreden geluid laten horen. Tot voor kort waren er nog diverse herbouw gevallen, doch onlangs heeft de ge meente tien herbouwplichten overge nomen, terwijl ook verschillende par ticulieren een herhouwplicht kochten. DE VERWACHT: WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Veel bewolking met aanvankelijk nevel of mist Later verspreide opkla ringen. Overwegend droog. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid- West. ZON EN MAAN: 21 November. Zon op: 8.10 onder: 16.42 Maan op; 16.35 onder: 9,09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1