J m m KAPPIE EN DE TRIL-MAGNEET Be verdwenen beeldjes Utiliteit staat voorlopig nog bij alles op de voorgrond C 00K DICTATOR MALENK0W WIL EEN LANG LEVEN PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 HET VIJFDE WERELDDEEL OP HET EERSTE GEZICHT (XII). Naast een intense sportbeoefening ook welvoorziene boekwinkels HET ÏS MI-J gedurende mijn reis door Australië al wel duidelijk gewor den, dat men in de eerste plaatsbaar mensen van de practjjk vraagt. Er moet kier nog zo ontzaglijk veel werk voor de handen gebeuren, dat de intellectueel ogenschijnlijk veel minder kansen heeft. Bovendien kent men geen standsverschil. De Australiër is bijzonder op gelijkheid voor allen gesteld en het moet U dan ook niet verbazen, indien de een of ander bij tweede kennismaking U bij de voornaam noemt. Ik heb trouwens nog nooit een land gezien, waar de Jack's, George's, Phil's en Robert's elkaar zó uitbundig toespreken als in Australië. Zelfs hier in Melbourne kreeg ik de indruk, dat iedereen iedereen kende, om maar niet. te spreken over het feest van de Apex de Australische Ronde Tafel waaraan bierbrouwe rijen te pas moeten komen en waar ik een schrikbarend gebrek aan stjjl heb moeten vaststellen. Trouwen, daar bekommert de Aus traliër zich niet om. Hij doet eenvou dig wat hy het prettigst vindt en het is voor hem nooit een probleem wat een ander daarover denkt. Komt hij 's morgens met een kater als een ty- ?;er aan je ontbijttafel zitten, zodat e bang bent een sigaret op te steken van wege het ontploffingsgevaar, dan door H. M. KOEMANS. weigert hjj zonder blikken of blozen een vriendelijk „goedenmorgen" te beantwoorden. Hij heeft een „Hang over" en de rest van de wereld ziet er dus even scheel uit! Maar dat is misschien wel de buiten kant. Ik heb namelijk nog nooit zulke voortreffelijk geordende en welvoor ziene boekwinkels gezien als juist in Melbourne, en ik mag wel zeggen, dat ik er een middag met het grootste Rotterdam houdt vast aan eigen vliegveld Vooral voor vrachtvervoer B. en W. van Rotterdam zijn van mening, dat afgezien van de overi gens zeer waardevolle helicopter- verbindingen, Rotterdam moet blij ven aandringen op een eigen vlieg veld met name voor vrachtvervoer. In dit verband kunnen z\j mededelen, dat met de beide luchtvaartscholen. welke thans op Ypenburg zijn geves tigd, besprekingen worden gevoerd over de inrichting van een vliegveld ten Zuiden van Schievcen. Dit vliegveld zal ook voor andere doeleinden op het gebied van de lucht vaart dienst kunnen doen. Daarnaast blijft de aandacht gevestigd op een groter vliegveld in Schieveen. De ver binding met Schiphol zal worden ver beterd, nu de wegaanleg tussen Ypenburg en Burgerveen ter hand is genomen. De gereedkoming van deze nieuwe weg zal uiteraard van beteke nis zijn voor het autoverkeer. De K.L. M. overweegt verbetering van de bus verbinding. Amsterdamse Beurs Bank van Ned. Gem. 4% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 Nederland 1951 3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1M7 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringseertificaten 3 Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. A.K.U Bergh's en Jurgens Calvè-Delft Centraie Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenoord Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.V.A. Deli Mij. Baltimore-Ohio New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel •General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinental Shell Union Tide Water Kon. Mij. De Schelde NS. 17 Nov. 18 Nov. 96% 98 100% 101 100% 101 79% 797/i 115% 167% 177% 183% 184% 178% 178% 338% 3413//, 90% 90% 142% 142% 124% 124% 130% 130% 135% 136% 58% 37% 66% 473% 37% 21% 60 Vz 71% 20% 106 32 49% 58% 37% 66% 48% 37% 21% 60% 71% 20% 1053% Geheel in tegenstelling tot Dinsdag heeft de markt Woensdag blijk gegeven van een vrij vaste stemming. Van Kon. Olie ging weer enige stimulans uit. Het pu bliek scheen gisteren als koper op te tre den de handel was Iets omvangrijker dan men hier de laatste dagen gewoon is. A.K.U reageerde in het geheel niet op de komende introductie in New York. Phi lips en Unilever boekten éen bescheiden winst De scheepvaartafdeling liet zich niet on betuigd en gaf over de gehele linie ho gere koersen te zien. Ook de cultures ver toonden een iets betere ondergrond H.V, A, deed het iets kalmer aan, Amsterdam Rubber onveranderd. Aandelen Nationale Handelsbank noteerden een fractie luier Het bericht over de overdracht van een tweetal buitenlandse kantoren aan een Engelse Bank was op de beurs nog niet bekend De guldensbeleggingen stil maai goed op peil. Prolongatie 2% pet. genoegen heb doorgebracht. De gehele wereldliteratuur was hier te krijgen, hoewel op de afdeling Australië ook al weer die tendenz naar de prac tijk merkbaar was„Hoe bouw ik een huis, radio; hoe onderhoud ik myn tuin; hoe bouw ik een race-auto", enz. daarnaast veel reisbeschrijvingen en a-literaire novellen over land en volk Dat de Australische kunst op zich zelf weinig werken van grote waarde;, opbrengt, is to begrijpen; iedere cul tuur moet een ziel hebben, die niet in korte tijd wordt ingeblazen. Cultuur moet doortrokken zijn van sterke mo rele waarden, die sinds eenwen in een volk wortelen, voordat zij inspirerend op de kunstenaar kan werken. Boven dien moet zij een levensbeschouwing als achtergrond hebben'. Daaraan kan dit land nog niet toe zijn. Het zuivere heidendom van Hugh MasCrae, die werkelijk hele mooie verzen heeft geschreven, kon in dit toch eigenlijk Engels-puriteinse land, geen klankbord vinden. Er is hier geen synthese tussen religie en ethica, misschien wel als gevolg van het feit, dat het land werd gekoloni seerd in een trid, dat in Engeland het Protestantisme verflauwde, het Calvi nisme aan kracht inboette en het Katholicisme in hele verre historie lag. Men beleed daar de utilitaristi sche opvatting van de vooruitgang. Australië beltyilt die tegenwoordig nog, met dien verstande, «lat lang zamerhand ook hier de stryd tussen de Katholieke kerk en het Protestan tisme manifest wordt. Ik heb persoon lijk meegemaakt, hoe een geestelijke leider van de Katholieken als een soort veldheer de kaart van het land voor zich had en uiteenzette op welke wijze hy zich de plaatsing van Katho lieke emigranten had gedacht. Ik zal hier (zelfs na zes weken ver- blijf) te kort geweest zijn om al aeze fenomenen grondig te kennen, ik kan ze slechts raden en hier en daar tussen de uiterlijke verschijningsvormen ver bindingen leggen. Dat evenwel de uit breiding van de bevolking van dit land tevens een stille strijd tussen de be langrijkste religieuze groep bete kent, is volkomen buiten kyf. Naast en boven al deze problemen staat de sport. Ik geloof niet dat er óón land ter wereld is, waar aan «1e lichamelijke opvoeding zoveel wordt gedaan als hier. Bovendien leent het klimaat van liet land zich tot de be oefening van takken van sport, die bij ons alleen voor bepaalde groepen zijn weggelegd: de Australiër is wild op paardenrennen, teneinde daarop te kunnen wedden, hy tennist, speelt cricket en golft. En ik heb mijn ogen uitgewreven toen een oude juffrouw in een winkel mij met veel gebaren ging uitleggen waarom de forehand van de jonge tennisspeler Hoad nog niet compleet is en terloops opmerkte, dat het maar goed was, dat Australië de test- cricketmatch tegen Engeland had ver loren, omdat er nu wel wat ernstiger zou worden getraind! Dat kun je al leen hier tegenkomen. Op haar vraag of ik voor die mid dag al had „gewed", ben ik het ant woord schuldig gebleven. Ik verdacht haar ervan, dat zij in het geheim eigen „bookmakertje" speelde. Ik herhaal, wat ik vroeger heb ge schreven: Ge moet aan dat alles wen nen. Ik weet niet of de boeken, die by duizenden in „myn" winkel lagen, ook worden verkocht. Ik weet niet of men liever naar een revue gaat, die in kwaliteit minder is dan de beruchte Windmill in Londen, dan naar een goede film. Toneel wordt hier weinig Gereed voor practijk. October. Men zegt, dat Australië op Amerika, meer in het bijzonder op de Ver. Staten, begint te lijken. Aangezien ilc Amerika niet ken, kan ik niet nagaan, in hoeverre dit waar is, ui neem ik aan, dat het nauwe contact, dat er bestaan heeft en bestaat tussen het Amerikaanse Westen en Australië niet nage laten heeft op het- jonge land invloed uit te oefenen. Ook om redenen van psychologische aard is het begrijpelijk, dat ait land zich naar de Verenigde Staten richt, hoeioel de Ver enigde Staten alweer een stap verder op weg naar een verdie ping van cultuur, mede door Europese impulsen, zijn ge raakt. Beide volkeren hebben even wel het oog op de practijk van het leven. Terwijl wij in Neder land urmen over de vernieu- 'iving van ons onderwijssysteem, wordt er in Australië een me thode toegepast, welke de jonge mens geheel gereed maakt voor de practijk van het dagelijks leven. Het tekort aan onder- loijskrachten is enorm een Nederlandse onderwijzer 'kan hier met niet zoveel moeite te recht maar vele scholen zyn modern van bouw en opzet. Ik zag er werkbanken voor de jon gens, compleet ingerichte keu kens voor de meisjes, en niette min wist de hoogste klas vrij vlot te antwoorden op de vraag naar de hoofdstad van Nederland en wees men ons op een blinde kaart de ligging van ons land vrij nauwkeurig aan. Ik verzeker V indien U wan trouwend mocht zijn dat dit bezoek niet teas voorbereid. gespeeld. De radio houdt zich uitslui tend met amusementsmuziek bezig en barst van de reclame. De Australiër zal op de één of an dere wjjze zjjii weg moeten vimlen. Hij is gezond genoeg en bezit zoveel „common sense", dat hjj daarin ook wel zal slagen. Swanson street, der hoofdstraten van Melbourne. GENEESKRACHTIGE PLANTEN Tijdsindeling in het Kremlin is volkomen veranderd (Van een bijzondere correspondent) MOSKOU, November Toen Stalin nog leefde was hét de grootste zorg van de Sovjet-Russische wetenschap het leven van de „vader der volkeren" te verlengen. Er werd beweerd, dat Stalin drie dubbelgangers had, die, om zyn arbeidslast te verlichten, 'n deel van zyn ambtelijk plicht hadden over genomen. Herhaaldelijk doken ook berichten op over behandeling met het serum van professor Bogometz, dat de heerser van het Kremlin tenminste honderd jaar oud zou doen worden. Stalin is, ondanks deze pogingen om zyn leven te verlengen, gestorven- Maar daarom zijn de doktoren van het Kremlin niet werkloos geworden: met dezelfde yver wyden ze zich thans aan de opvolgers van de snel ver geten heerser. IJslandse treiler vergaan In de Grundarf Jordur Baai, aan de Westkust van IJsland, is een IJsland se treiler van 184 ton in zware storm omgeslagen en gezonken. Negen van de 17 bemanningsleden kwamen om het leven. Zware stormen teisterden IJsland: daken van huizen werden afgerukt en telefoonverbindingen verbroken. Onder hen heeft alleen Worosjilov met zijn 72 jaar de drempel van de grijze ouderdom overschreden. Maar alle andere belangrijke mannen van het Kremlin, wier aanwezigheid of verdwijning in de wereld met onge merkt kan blijven, bevinden zich nog op de zogenaamde „beste leeftijd". Malenkov en zyn collega's zijn allen vijftigers; bijzonder gevoelig dus voor crises, ontstaan door overwerkt heid. De doktoren, die zich om het wel zijn van het regerende personeel van de Sowjet-Unie te bekommeren heb ben, staan onder de leiding van pro fessor Njasnikov, de directeur van het Therapeutische Instituut van de Academie van Medische Wetenschap pen. Tot dusver is bekend geworden, dat deze groep van doktoren als eer ste maatregel de dagindeling in het Kremlin volkomen veranderd heeft. Stalin had immers de gewoonte om 1 uur 's middags met zrjn werk te beginnen en tot in de vroege och tenduren door te werken. Tot deze styl werden ook al zijn medewerkers gedwongen. Nu hebben de doktoren echter verklaard, dat het voor het menselijk organisme buitenge- «r-woon schadelijk is 's nachts te werken, 's Morgens na een met ge zonde slaap doorgebrachte nacht, is de geest het gewilligst en het best in staat iets m zich op te nemen. Sedertdien begint de werkdag in het Kremlin en in de ministeries precies m 9 uur 's morgens. Slapen Een tweede verordening, die de doktoren de hooggeplaatste personen hebben opgelegd, betreft de slaap- uren. Ze bestaat daarin, dat men natuurlijk zonder gebruik te maken van slaapmiddelen, gedurende twee weken iedere dag 14 a 16 slaapt. Een dergelijke kuur, hoe eenvoudig ook, schijnt het door overbelasting volko men vergiftigde organisme te ont spannen en te verjongen. Met deze maatregelen wilden de dok toren echter niet volstaan, uit vrees, dat men hen anders als wetenschap pelijk onbekwaam zou kunnen be schouwen. Er moet nog een kuur met genees krachtige planten bijkomen, waar van de geleerden een uitvoerige stu die hebben gemaakt. Voor deze on derzoekingen werd in de omgeving van Moskou, by Bitza, een bo- FEUILLETON DOOR PATRICIA WENTW0RTH 59 En dat terwijl ze elkaar nooit te vo ren hadden ontmoet. In het dorp zeg gen ze, dat de vrouw van meneer Ro bertson er indertijd, terwijl hij in Duitsland was, met een ander naar Frankrijk is vandoor gegaan, maar niemand weet met wie. Tóen meneer Robertson na zijn de mobilisatie weer thuis kwam, ver scheen daar weldra ook zyn vrouw, ziek en uitgeput, want de ander had haar in de steek gelaten. Meneer Ro bertson heeft haar weer In zyn huis genomen en verzorgd, maar ze is na een paar dagen gestorvendat is nu zowat twee jaar geleden en men zegt, dat haar man zich tot taak ge steld heeft,, de schuldige te vinden. Juffrouw Fallow, die by juffrouw Cray werkt, heeft meneer Robertson tot zijn tante horen zeggen, dat hij de kerel altiid zou herkennen omdat Marjory Robertson's vrouw een foto in haar bezit had. Ik weet wel, dat dit dorpspraatjes zjjn, maar ze passen wonderwel in de gang van za ken. En als we nu weer het getuige nis van juffrouw Bell nagaan, dan zult u zien, dat onmiddellijk na het ver trek van haar neef door de voordeur juffrouw Cray de achterdeur is uit gelopen. Ze nam de eerste de beste jas toevallig die van neeflief en snelde naar Melling House, waar me vrouw Mayhew hoorde, hoe meneer Lessiter haar vertelde van het testa ment, opgemaakt tijdens hun verlo ving. Een testament, waarin hij alles aan Henrietta Cray naliet. En de huis houdster hoorde óók nog Lessiter zeg gen. dat juffrouw Cray heel wat zou erven als de jonge Carr d.i. Robert son hem die avond zou vermoor den". Met deze woorden besloot Dra ke zijn betoog, dat hij klaarblijkelijk ook zonder verder commentaar gron dig en overtuigend vond. Randal's reactie was een tikje ont nuchterend. „Welnu?" vroeg hij slechts. „Maar meneer, betwijfelt u nog, dat juffrouw Cray naar Melling House is gerend om meneer Lessiter voor een daad van geweld van meneer Robert son's kant te waarschuwen?" „Nu, als ze de moeite nam hem te te gaan waarschuwen, heeft ze hem niet vermoord," merkte Randal March vriendelijk glimlachend op. „Je pro- beert allebei te bewijzen. Drake en ik ben bang, dat je dit niet lukt." ..Een ogenblik meneer," wierp Drake, •viens vosse-ogen zich nog een tikje "ernauwden, zijn superieur tegen. „U ■•^vgeet, dat zij bij haar komst nog ;ets van dat testament afwist. Ze be- hü wel een half millioen u,,.j .--,t ic :iet zo vreemd, dat m ,,:"g veranderd toen dat half millioen binnen haar be reik zag?" Randal March, zichzelf volkomen meester, bleef althans in schijn, vol be langstelling voor de woorden van een Ijverig ondergeschikte, met wie hij nochtans van mening verschilde. Zelfs leek hij een ogenblik de Waarde van het argument, dat het vooruitzicht op een half millioen Rietta Cray tot de moord met de pook zou hebben verleid ernstig te overwegen. Tenslotte schud de hij echter het hoofd en zei kalm: „Ik geloof niet, dat zoiets op haar van invloed zou zijn." Drake liet zich niet uit het veld slaan. „Er zyn nog meer aanwijzingen, die een duidelijke taal spreken. Nadat ze had geweigerd te zeggen waarom ze zo'n haast had, heeft juffrouw Cray verklaard, dat ze de eerste de beste jas had meegenomen, die in de gang hing en de achterdeur was uitgelopen. Die jas was een oude van meneer Ro bertson, met geel gestreepte voering Mevrouw Mayhew heeft bij het openen van de deur der studeerkamer de jas over een stoel zien hangen, met eén van de mouwen aan de onderkant vol bloed. Juffrouw Cray beweert, dat ze zich in het bos aan de pols geschramd heeft, maar de rechterzijde van de jas is helemaal schoongewassen. Ilc vond ze tussen de andere in de gang en die kant was nog vochtig. By onderzoek ls gebleken, dat dit hele gedeelte sporen van menselijk bloed vertoont. De rech ter opslag van de mouw moet er let terlijk doordrenkt mee zyn geweest aan de zoom en bij de rand van de voe ring was er nog heel wat overgeble ven. Zonder enige twijfel was het aan tal vlekken veel en vee] groter dan een oppervlakkige schram kon veroorza ken. Juffrouw Cray heeft me haar pols laten zien en m.i. houdt dat schram- verhaaltje geen steek. Volgens mij kan de jas alleen zo bebloed zijn geraakt doordat ze op het ogenblik van de moord gedragen werd." Terwijl Drake sprak, had March één van de voor hem liggende vellen opge nomen. Nu hernam hij rustig: „Me vrouw Mayhew zegt uitdrukkelijk in haar verklaring, dat ze by haar terug komst voor de deur van de studeerka mer daarbinnen geen geluid hoorde. Dit zou er op wijzen, dat juffrouw Cray al weg was. Er is geen enkel be wijs, dat ze de jas gedragen heeft toen die zo hevig bevlekt werd. Als ze zich inderdaad geschramd heeft, kan er ge noeg bloed op de mouw van de jas zijn geweest om de aandacht van mevrouw Mayhew te trekken... en die van de moordenaar. Wat een buitenkansje; de jas van een ander met eens anders bloed er aan; dat mocht hij niet laten lopen!" *,,U verdedigt dus de theorie, dat juf- frouw Cray zonder de jas naar huis is gegaan het was een erg koude avond en dat een ander die heeft aangetrokken om meneer Lessiter te vermoorden. Als dat zo is, hoe ver klaart u dan het feit, dat de jas weer in de hall hing en gewassen was? Ja, natuurlijk zou er één verklaring voor zijn; ik heb daaraan zelf ook gedacht. Als meneer Carr Robertson op Melling House is gekomen nadat juffrouw Cray was vertrokken, kan hy de jas een oud kledingstuk van hem, zoals u weet hebben aangedaan en ze na de moord mee naar huis hebben ge nomen om het ding daar te reinigen. Waar het precies is gebeurd, weten we ook al. Aan het eind van de gang is een kleine wasbak en aan de onder kant vonden we een rode veeg. terwijl bij nader onderzoek ook het donkere linoleum op de vloer een paar bloed vlekken vertoonde, die eerst niet wa ren opgevallen. Ik veronderstel, det ze meenden „alle sporen uitgewist te ■hebben, maar gewoonlijk wordt er iets over 't hoofd gezien." Nu was Randal March toch enigs zins uit het veld geslagen, want aan wijzingen als de juist genoemde kon den niet met een ontkennend hoofd schudden als waardeloos worden ge kenmerkt. O, wat Rietta betreft, telde hij dat z.g. bewijsmateriaal niet, dat zei zijn gezonde verstand hem, maar wél scheen Carr Robertson er nu lelijk voor te staan. Hee lelyk zelfs wanneer hij de avond tevoren inderdaad James Lessiter als de man, die Marjory in het ongeluk had gestort, had herkend. En Carr bleef weigeren, enige ver klaring af te leggen... (Wordt vervolgd) 20 November Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER H +N.A.P, (J +N.A.P. 1.51 2.12 2.24 2.87 2.54 2.59 1.76 2.02 12.51 13.23 14.09 2.31 2.48 2.49 1.62 7.40 7.58 N.A.P 3 1.S7 7 2.06 2.23 1.34 1.61 19.22 20.01 20.41 20.02 20.22 2.08 2.2S 2.44 1.54 1.84 tanische tuin aangelegd, die ter be schikking is gesteld van het Studie- Instituut vóór Geneeskrachtige Plan ten. Verschillende specialisten in de biologie en de microbiologie, o.a. de professoren Sarkisspv, Oseretzki en Timakov, werken daar aan de op lossing van een probleem, dat niet alleen in medisch, maar vooral ook in Klitiek opzicht buitengewoon be- agryk is. Zoals de Sowjet-Russen dit op zo veel gebieden doen, kunnen ze ook in dit geval teruggrijpen naar de tradi ties uit de Tsarentijd. Onder de laat ste Romanow leed de troonopvolger Alexej aan een bloedziekte. Alle mo gelijke wonderdoktoren en heelmees ters spanden zich in om Alexander van zijn ziekte te genezen, onder an dere de Kalmuk Bomajew, die een kruid uit Mantsjoerije, het Tzent- sjen, als onfeilbaar geneesmiddel aanprees. Deze plant werd van oudsher door de Chinezen gebruikt. De plant kon de Tsarewitsj echter niet aan een lang leven helpen, omdat h(j met zijn hele familie vermoord werd. Maar in de herinnering van de Rus sen is Tzentsjen een begrip gebleven, waarop de doktoren die met het „conserveren" van ae Sowjet-Russi- sche machthebbers belast zijn, altijd kunnen teruggrijpen. In Bitza is nu een bijzondere cul tuur van deze plant aangelegd en een groep deskundigen heeft zich naar Mantsjoerye begeven, om de werking ter plaatse te bestuderen. Een twee de, overeenkomstig ingericht studie centrum is in Tadsjikistan opgericht. Daar wordt een andere geneeskrach tige plant, het zógenaamde steen- bekskruid, gecultiveerd, waaraan eveneens een wonderbaarlijke uit werking wordt toegeschreven UIT UB IV I Is IVII VRIJDAG 20 NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 IU. 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 900 Voor de hulsvrouw 9.35 Waterst 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Gevar. muz. 10.30 Strijkkwart. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. (12.30—12.33 Land en tuinb. meded.) 12.33 Salonork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Contrabas en piano. 14.25 „Hier vrij Europa". 14.55 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clavecimbel. 16.00 Voor do zieken. 17.00 Voor de jeugd. Kinderkoor. 17.40 Lichte muz. 18.00 Gram 18.10 Lichte muz. 18.40 Vragenbeantw. 18 52 Act. 19.00 Nws. 19 10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Pol. Forum. 21.00 Omr. ork. en solist. 21.45 Brabants halfuur 22.15 Dans- oïk. 22 40 Gram. 22.45 „De Verwachte der Volkeren", Adventsuitz. 23.00 Nws. 23.15 HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VA RA. 22.40 VPRO. 23.00—24,00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9 00 Gym. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", cause rie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters J0.40 Vocaal dubbel- kwartel 11.00 Raaiofeuilletun. 11.20 Gram. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Sport- praatje. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Me ded. en gram. 13,30 Lichte muz. 14.00 Koolcpraatje. 14.20 Alt, viool, cello en piano. 14,50 Voordr. en muz. 15.10 Orgel- conc. 15.30 Lichte muz. VARA; 16.00 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de kinderen. 17.49 Orgelspel. 18,00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 „De haver kist". hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20 10 Piano a quatre mains. 20.30 Vredesboodschap Haags Congr. World Veterans Federation. 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21,35 Lichte muz. 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Strijkork. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 9. ..Een ogenblikje 1" riep Kappie. toen de dikke man verstrooid wilde doorlopen. Deze bleef staan en keek Kappie vragend aan. „Wil de U iets weten?" „Dat zou ik ia menen!" riep Kappie. „wat gebeurt er op dit eiland? Mijn schip is door een onzichtbare kracht op het strand getrokken; mijn stuurman heeft zijn gewicht verloren, dat zijn toch. ja dingen, waarbij een mens vragen gaat stellen I Weet U hier meer van af?" „Zeker", antwoordde de dikkert vriendelijk. „Uw schip is ïatuurlijk binnen de kracht, lijnen van mijn tril-mag- neet gekomen en dus hier heen getrokken En wat Uw stuurman betreft, die heeft blijkbaar mijn anti-magne- 1 ische kruistrijler aange raakt. die ik in het bos heb opgesteld. Daardoor heeft de aantrekkingskracht van de aarde natuurlijk geen vat meer op hem. zodat hij omhoog zweeft. Interessant nietwaar? Als U hier meer van wilt weten, moet U de boeken lezen, die professor Wobbe over magnetisme heeft geschreven. Héél interessant en ehik ben professor Wob be". Hij nam zijn hoed af, knikte vriendelijk en liep door. „.Hél" riep Kappie, „niet zo haastig, pro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 8