Goedkeuring van overeenkomsten met vreemde mogendheden GASTON DOMINICI VERKLAART ONSCHULDIG TE ZIJN SPREIDING BOUWNIJVERHEID EEN MOEILIJKE TAAK Een BOEK van DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT 3 NIEUW ARTIKEL IN GRONDWET Kamer schakelt zichzelf uit (Van onze parlementaire redacteur). Voor het eerst na de opneming van een nieuw artikel in de grondwet over de goedkeuring van overeenkomsten met vreemde mogendheden, is daarover in de vergadering van de Tweede Kamer van Woensdagmiddag een discussie gevoerd. De Staten Generaal moeten verdragen met andere staten goedkeuren. Artikel 61 van de grondwet bepaalt echter: „De goed- kenring wordt geacht te zijn verleend, indien niet binnen 30 dagen na het overleggen door de minister aan de Staten Generaal van de in overeen komst of namens een der Kamers der Staten Generaal of door tenminste een vijfde van 't grondwettelijk aantal leden van een der Kamers de wens tëT kennen wordt gegeven, dat de overeenkomst aan de uitspraak der Sta ten Generaal zal worden onderworpen of indien de beide Kamers Staten Generaal voor de afloop va uitspraak verlangd wordt". Er zijn dus drie mogelijkheden: ten eerste, de Kamer geeft niets te kennen, dan wordt de overeenkomst na 30 dagen geacht te zijn goedge keurd; ten tweede, minstens 20 Twee de Kamerleden of 10 Eerste Kamer leden vragen binnen 30 dagen goed keuring bij de wet; ten derde, bin- nen 30 dagen verklaart de Kamer, dat geen uitspraak van de Staten Ge neraal verlangd wordt. Ten aanzien van het statuut van de Haagse conferentie voor internatio naal privaat-recht volgde de Tweede Kamer de 2e weg. Er was echter ook nog een nota op 10 October 1953 te Den Haag tussen de Nederlandse re gering en de Duitse Bondsregering gewisseld over de afschaffing van visa voor de wederzijdse onderdanen voor een verblijf van niet langer dan drie maanden. Voorstel mr. Burger De heer Burger (arb.) had voorstel ingediend om ten aanzien van deze nota de derde weg te vol gen. Dus de Tweede Kamer te doen verklaren, dat geen uitspraak ge wenst wordt. Daar kwam de heer Gortzak (C.P.N.) tegenop-. Hij wilde wel het een en ander over de nota zeggen en die gelegenheid werd hem nu onthouden. Prof. Oud (V.V.D.) ging volop met de nota accoord, maar hij voelde toch voor het argu ment, dat de minderheid in dit ge- 685. Als we in een stilstaande trein zit ten en ons passeert langzaam een an dere trein, krijgen toe de beleving, dat we rijden. Deze gewaarwording berust echter op een illusie, te voorschijn ge roepen doordat onze hersenen bepaal de prikkels die toy van de buitemoe- réld ontvangen, verkeerd verklaren. Daardoor ontstaat bijv. ook het ge zichtsbedrog bij allerlei tekeningen die opzettelijk zo in elkaar zijn gezet, dat onze hersenen zich moeten ver gissen. In het kort komt de illusie dus hierop neer, dat er bepaalde vast staande feiten zijn de rijdende trein, of de lijnen van een tekening die verkeerd door ons worden geïnterpre teerd, waardoor een gewaarwording ontstaat, die niet met de feiten strookt. Maar suggestie is Iets geheel an ders. Er zijn talloze frappante voor beelden van de uitwerking van sug gestie, maar de sterkste verhalen hierover zullen we achterwege laten, teneinde ons te bepalen tot een een voudig geval, dat door dr. Waterink is is vermeld: In een stad moest op grond van een uitspraak van de recht bank een lijk worden opgegraven. Be halve officiële personen waren bij deze opgraving ook enige studenten en stu dentes in de rechten aanwezig. Naar mate de doodgravers bij hun graaf werk de kist naderden, kregen een paar jongelui hoe langer hoe meer last van de onaangename lucht van het lijk en er viel zélfs een juffrouw flauw omdat ze de lucht niet kon verdragen. Toen de kist geopend werd, bleek deze leeg te zijn! De jongelui waren dus het slachtoffer van suggestie gewor den. Bij suggestie héb ben we om hét maar eens duide lijk tegenover élk- II In ft ia aar s^e^en lllllMü eigenlijk te doen met het omgekeer de van illusie. Daar was sprake van bestaande fei ten die tot een onjuiste waarneming werden géinterpret eer d, bij de sugges tie ontbraken echter de feiten, maar desondanks ontstaat een waarneming immers, de onaangename lucht die er niet is xoordt daadwerkelijk geroken en hét lichaam reageert dienovereen komstig. Over de gevolgen van suggestie wordt door velen nogal smalend ge sproken. „Verbeelding!" Dat kan wel zijn, maar de gevolgen zijn toch vol komen echt! Laten we nog eens het voorbeeld nemen van de arts die bij een patiënt wratten verdreef door hem te suggereren, dat hij een injectie met een uitstekend medicijn toediende. Waren die wratten soms niet echt? Nou en of, ze waren prima. En heeft de dokter ze werkelijk weggewerkt? Ook dat is gebeurd. Na verloop van tijd was er zelfs niets meer van te zien. Alleen, en dit schijnt het bui tenissige, de genezing heeft via, de geest van de patiënt plaats gevonden, en dat vinden velen een beetje onecht. Ze hadden het liever met helse steen zien gebeuren, of met een mes, ddn is het pas echt. Helaas, hierin ver schillen we dan van mening. Dat is geen bezwaar, hoop ik. Maar nu moeten we nog de onlangs gestélde vraag beantwoorden, n.l. hoe het mogelijk is, dat vissen van de ri vieren naar zee zwemmen of om gekeerd en aldus in een milieu te recht komen dat niet bij hun oorspron kelijke stofivisseling past. H. Pétillon. der i deze termijn verklaren, dat geen val de gelegenheid geboden moet worden binnen dertig dagen 20 Ka merleden te winnen voor het denk beeld, dat deze nota bij de wet dient te worden goedgekeurd. Minister Luns liet de zaak koud. Bepaald haast was er niet bij de goedkeuring. Geen haast, zei mr. Burger, dan is het toch wel van be lang, om door de verklaring die hij vroeg het gewicht van de nota te on derstrepen. Men kon het niet eens worden. De voorzitter bracht het voorstel-Burger in stemming. Het werd aangenomen met 35 tegen 21 stemmen. Voor stemden P.v.d.A., de K.V.P. en de heer Kikkert van de C.H.U. De stookolie-misère op de stranden en op zee. Een comité, dat door de Internati onale Kamer van Scheepvaart werd ingesteld en te Londen onder voor zitterschap van Sir Colin Anderson vergaderde, heeft eenstemmig besloe ten tot de instelling van een inter nationale technische commissie voor de bestudering van mogelijkheden om de verontreiniging van het zeewater door olie te voorkomen. Aan de com missie zal verzocht worden een stu die te maken van „verboden zónes", van installaties aan de kust voor het opnemen van olieresten uit scheeps- tanks e.d. Dit in afwachting van de internationale conferentie van zee varende landen, welke de Britse re gering wil beleggen. Tijdens de vex-gadering der commis sie werd er door een veertigtal spre kers uit verschillende landen op ge wezen, dat spoedige maatregelen no dig zijn. Aan de Engelse kust bijvoor beeld zijn vele kleine badplaatsen, waar deze zomer tengevolge van de o'lieplaag alle hotels de deuren moes ten sluiten. Ook oester- en kreeften- kwekerijen in Engeland ondervonden grote schade. De deelnemers aan de vergadering waren er van overtuigd, dat de olie- plaag door een internationale over eenkomst uit de wereld kan worden geholpen. Sensationele wending in zaak-Drummond Gaston Dominici, de 77-jarige Franse boer, die Zondag bekende de moord op de Drummonds te hebben gepleegd, heeft Woensdag in zijn cel in de gevangenis van Digne ver klaard: „Ik ben onschuldig". Hij zei, dat hij „gedwongen was de comedie" van het bekennen te spelen. Ook zijn zoon Gustave verklaarde, dat Gaston onschuldig is en dat hij hem van de moord had beschuldigd om onder de „druk" van de politie uit te komen. Clovis Dominici, een andere zoon van Gaston, die eveneens zijn vader als de moordenaar had aangegeven, wilde Woensdagochtend geen com mentaar leveren. Gustave verklaarde op vragen van verslaggevers, dat zijn bekentenis door de politie was „gedicteerd" en dat hij deze had getekend, omdat hij Nieuwe kruiser „De Ruyter" (slot van pagina 1) van de kruiser, die destijds in de Ja- vazee is gebleven. „Op dezelfde plaats waar Uwe Ma jesteit zich thans bevindt, heeft ze ventien jaar geleden Koningin Wilhel- mina Hr. Ms. „De Ruyter" persoon lijk in dienst gesteld", aldus de com mandant, „en thans heeft het Uwe Majesteit behaagd aanwezig te zijn bij de indiensttreding van uwe krui ser „De Ruyter". Ik moge Uwe Ma jesteit de verzekering geven dat dit op ons, de gehele bemanning, een overweldigende indruk heeft ge maakt. Wij zullen aan dit schip onze beste krachten geven, geleid door een bezielende gedachte om het, met Gods zegen, te maken tot de trots van de vloot". De toespraak van kapitein-ter-zee W. J. Kruys werd beëindigd met een driewerf „hoezee". Daarna stelden H.M. en de beman ning zich op op het voordek, waar een foto werd gemaakt. Nog eenmaal klonk het Wilhelmus over het water, toen de Koningin het schip verliet. De „De Ruyter" en straks „De Zeven Provinciën" zullen een garan tietermijn van ongeveer drie maan den varen. Daarna zullen de schepen terugkeren naar de respectieve bouwwerf voor de montage van enige apparatuur, die waarschijnlijk einde 1954 zal zyn gemonteerd. Het ligt in de bedoeling, dat iedere kruiser een grote zeereis maakt ge durende de garantieperiode. Naar al le waarschijnlijkheid zal Hr. Ms. „De Ruyter" daarbij een Amerikaanse vlootbasis bezoeken, terwijl Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" de Ned. An tillen zal aanlopen. de ondervraging niet langer kon ver dragen. Hij was 36 uur zonder eten en drinken gehouden, zo zei hij. Voortdurend hadden zijn ondervra gers gezegd: „Je moet kiezen, Gusta ve, jij of je vader is de moordenaar. Jij hebt een vrouw en twee kinderen en een derde kind wordt verwacht. Je vader is oud, hy zal het niet zo lang meer maken". Gustave kon niet begrypen, hoe zijn vader tot bekennen was gekomen. „De politie moet hem hebben gezegd, dat hij dai. naar zijn gezin, zijn boer derij en zijn geiten zou mogen terug keren". Gaston Dominici zou, naar verluidt, Zaterdagnacht in een gesprek over zijn boerderij met een politieman, die hem bewaakte, plotseling hebben ge zegd: „Nu goed, ik was het, die de moord pleegde". Eens veroordeeld (Van onze parlementaire redacteur). Een ronde Zeeuw, die naar Canada wilde emigreren, ver voegde zich voor de afdoening van nog enkele zaken bij de Canadese autoriteiten in Den zo vertelde mr. v. d. Feltz Woensdagmiddag in de Tweede Kamer. De man kwam in alle opzichten in aanmerking voor de vereiste toestemming. Jammer, zo vond een der Ca nadese ambtenaren, dat U met de justitie in aanraking bent geweest. De Zeeuw verwon derd en verontwaardigd: „Ik met de justitie in aanraking geweest?" „Ja zeker in 1941", luidde het antwoord. „U bent toen ver oordeeld ook en heeft een boe te gekregen". De Zeeuw ging een licht op. In overeenstemming met de opvattingen van de toenmalige Nederlandse regeling in Lon den en op aansporing van radio Oranje, had hij 20 kg. graan onttrokken aan dc Duitsers en voor eigen consumptie ge bruikt. De Canadees gooide hem dit voor de voeten. Waar om? Omdat de formele Neder landse ambtenaren menen, zul ke eervolle veroordelingen te moeten doorgeven aan de bui tenlandse emigratie-autoritei ten. VVVVWW\\V/MVVVVVW? Te Sint Annaland werd de heer J. van den Bos geïnstalleerd als burge meester van deze gemeente. Wethou der C. Goedegebuure hangt de nieu we burgervader de ambtsketen om. (Foto P.Z.C.). Gaullisten vormen een nieuwe partij Compromis over E.V.G. De Gaullisten in de Franse volks vertegenwoordiging hebben Woens dag besloten, een nieuwe party te vormen, nu generaal De Gaulle heeft verklaard, dat de door hem gestichte beweging „Rassemblement du peuple Francais" zich niet langer met het parlementaire werk zal bezig hou den. De nieuwe partij zal zich blijven verzetten tegen het Europese leger- leiden, dat de Nationale Vergadering instemt met een compromis-resolutie, wanneer Vrijdag a.s. het debat over de E.V.G. wordt besloten. In de nationale vergadering be schikken de Gaullisten over 79 van de 627 zetels. In de Raad van de Repu bliek (Senaat) hebben zij 50 van de 320 zetels, terwijl in de raadgevende vergadering van de Franse Unie 31 van de 240 zetels door hen worden bezet. Prins Bernhard uit Ethiopië vertrokken Prins Bernhard is Woensdagoch tend met zijn gevolg in de regerings- dakota uit Addis Abeba, waar hij de gast was van keizer Haile Selassie, vertrokken. De kroonprins van Ethiopië en ver scheidene ministers waren op het vliegveld aanwezig om het gezel schap uitgeleide te doen. De nieuwe Gereformeerde Kerk te Vrouwenpolder. Hedenavond wordt het fraaie gebouw officieel in gebruik genomen. (Foto P.Z.C.j. Spoorbrug bij Leiden aangevaren Tussen zeven en acht uur gister avond is de spoorbrug bij de Vink te Leiden aangevaren. De spoorbrug werd op beschadigingen nagezien, zo dat er geen treinen over mochten rij den. De spoorwergen namen maatre gelen, opdat het verkeer Amsterdam- Rotterdam via Gouda geleid werd. Tussen Den Haag en Leiden werd met bussen gereden, het verkeer Amster dam-Leiden en Den Haag-Rotterdam geschiedde per trein. Ruimtelijke ordening (Vgn onze parlementaire redacteur) Het laat zich aanzien, dat binnen afzienbare tijd bij de Tweede Kamer een wetsontwerp zal worden inge diend, betreffende de ruimtelijke or dening. Op het departement van we deropbouw en volkshuisvesting is een voorontwerp van de loet gereed ge maakt, waarover interdepartemen taal overleg gepleegd wordt. Er be staat thans wel een voorlopige rege ling inzake deze materie het na tionale plan en de streekplannen doch deze vervalt op 1 Januari 195//. De Tweede Kamer heeft nu in af wachting van de totstandkoming der wet een wetsontxeerp aangenomen, xoaarby deze voorlopige regeling met twee jaar wordt verlengd. TE VEEL KLEINE WONINGEN Kamer neemt begroting aan (Van onze parlementaire redacteur) De begroting van wederopbouw en volkshuisvesting voor 1954 is goed gekeurd. De Tweede Kamer hechtte er Woensdagmiddag zonder hoofde lijke stemming de communisten, die bijna altijd in de contramine zijn kregen aantekening, dat zij „tegen waren" haar fiat aan. Daarvoor heeft de minister, ir. Witte, niet eens behoeven te praten als Brugman. Hij kon volstaan met beantwoorden van de vele hem gestelde vragen en het geven van enkele verduidelijkingen. Welnu onmogelijk noemde hij het de bouwbedrijvigheid zodanig over het gehele jaar te spreiden, dat niet de ene keer enige werkloosheid onder de bouwvakarbeiders ontstaat en de andere keer een tekort dreigt. Hij is daarvoor n.l. veel te veel afhankelijk van de financiering door de geldschie ters. Van het tijdstip van het begin van de bouw in het najaar ver leende bouwvergunningen worden veelal pas in het voorjaar gereali seerd en van het weer Weer als spelbreker Ja ook van het weer. De bewinds man gat een frappant voorbeeld van de invloed die daar van uit gaat. In het afgelopen jaar is het zeven weken „onwerkbaar" weer geweest. Dat wil zeggen, dat de bouwcapaciteit met 14 procent verminderd werd. Dat komt neer op een continu werkloosheid over het gehele jaar van 30.000 ar beiders. Hij was van oordeel, dat be perking van het bouwprogramma wenselijk noch nodig was, tenzij zich grote spanningen zouden voordoen. De arbeiders moeten in de eerste plaats gebruikt worden voor de wo ningbouw. Desnoods moeten de Rijks gebouwen dan maar wat wachten. Hij achtte het evenwel niet gewenst, het aantal bouwvakarbeiders uitzonderlijk op te voeren, want als zich op de lan ge duur een blijvende behoefte aan arbeidskrachten zal voordoen, moet gedacht worden aan een proef met om scholing en herscholing. De minister kon evenmin als ieder ander zeggen, wanneer het woning tekort zal zijn opgeheven. Dat is pas als het aantal beschikbare woningen gelijk is aan het aantal woning-behoe vende gezinnen. Doch op dat ogenblik is dé woningnood nog niet verdwe nen. Er staat dan namelijk nog een opruiming van krotten op grote schaal op het program. Ir. Witte zegde toe, dat Zeeland op bijzondere gronden nog een extra toe wijzing van woningen zal krijgen. Uit breiding van de particuliere bouw achtte hij een moeilijke zaak. Hij zal pas goed tot ontwikkeling komen, als een rendabel huurpeil bereikt is. Voor al in de steden, zo had de bewinds man gemerkt, worden te veel wonin gen met te weinig slaapkamers ge bouwd. Dat stemde hem pessimistisch. Hij zou middelen zoeken om daarin verbetering te brengen. In het be lang van de krot-opruiming is spoedig een regeling te wachten voor de men sen, die uit een krot naar een ander huis trekken en dan meer huur moe ten betalen. Tenslotte streefde hij er naar de woningbouwverenigingen wat nieuw leven in te blazen. De replieken leverden weinig meer op. De Kamer kon zich met ministers beleid verenigen. ANTHONIE DONKER. In „De Bevreemding" verzamelde Anthonie Donker een keuze uit de verzen die hij tussen 1942 en 1952 schreef. De vrij omvangrijke bundel werd fraai verzorgd uitgegeven door van Loghum Slaterus, te Arnhem. Poëzie zoekt ge er vergeefs in, nieu we aspecten van Donkers toch al zo bescheiden talent als dichter even zeer. Bij het bespreken van een der gelijke bundel zou men, uit respect voor Anthonie Donkers andere werk zaamheden en in herinnering aan goede verzen uit zijn vroegere bun dels, enige weinig-zeggende, vrien delijke woorden kunnen bezigen. Maar waarlijk, dat is te veel gevergd bij zo'n schromelijk gebrek aan éni ge zelfcritiek, bij zo'n kennelijke overdaad aan schrijflust. Proeve d.v. (uit Drie Geheimen) Er zijn drie diepzeeën die ik niet peil met mijn lood. Zij zijn mij als barensweeën: Het woord, de vrouw en de dood Wie nog houdt van „zielen die de vleugels sluiten" (of „in gloed" an dere zielen ontmoeten), of, nog een stapje verder, een aanhef als: Stem van de ziel, ontvouw de [vleugels waar gij anders zwijgend in gedoken [ztft, en honderderlei andere rhetorische fraaiigheden, vindt mogelijk enige be vrediging in deze „Bevreemding". Overigens is het het beste, over deze wankele stap het zwijgen maar te bewaren, zodat hij zo spoedig moge lijk wordt vergeten. H; W. Het Wereldgebeuren Jasje gekeerd Het is nog maar ecu Jaar geleden, dat studenten in Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja (Indo China), rondliepen met plakkaten waarop in grote letters werd verkon digd, dat zijne majesteit Norodom Sihanoek, niet meer of minder dan een landverrader was. De jonge ko ning van Cambodja, moet van schrik z'n geliefde saxophoon, waarop hij zo graag speelt uit de hand hebben laten vallen. En wanneer hij dat niet gedaan heeft, dan is hij toch in elk geval erg geschrokken, zo erg, dat hij het politieke roer in z'n staat geheel omwierp. Van pro-Frans en zacht- overredend werd hij anti-Frans en hardnekkig. Nadien werd hij een populair man en een symbool van Cambodjaanse onafhankelijkheid. Men ziet hoe eenvoudig het is in Indo China om van een landverrader een idool van het volk te worden! Toen de koning eenmaal zijn jasje gekeerd had kwamen zelfs de guerillastrijders uit de bossen om hem toe te juichen. Commandant Oum, de leider van de anti-Franse guerilla's bood zijn diensten aan de koning aan en stiet juichkreten uit over des ko- nings grote mobiiisatieplan.Dat plan heette te gaan tegen de communisten. „Wij waren", zo zei de koning, „tot nog toe te zwak en daarom hadden we de hulp van de Fransen nodig. Als we een leger van 100.000 man hebben, dan zijn we niet zwak meer en hebben we de Fransen niet meer nodig". Op het ogenblik is men dan in Cambodja druk bezig de nodige recruten te dril lenMen is al over de vijftig-dui zend man heen.... Het was niet zó, dat men in Parijs wild enthousiast was over de ac tiviteit van Norodom Sihanoek- Het ging dan wel tegen de communis ten, maar men wilde van de Fransen toch ook weinig weten. Vorige week kwam het zover, dat Norodom Sihanoek heel handig zijn kaarten op tafel legde. Hij zond z'n eerste minister naar huis en hij kon digde aan, dat algemene verkiezingen gehouden zullen wordenUit die verkiezingen zal een nieuw parlement geboren worden en dat moet dan maar beslissen over de verhouding van het koninkrijk Cambodja tot Frankrijk. Nu weet iedereen, die een klein beetje in Indo China thuis is hoe die verkiezingen zullen verlopenDe mensen van „geen samenwerking met Frankrijk" en „weg met de Franse Unie" zullen een glorieuze meerder heid behalenHet leger van Noro dom Sihanoek zal daarbij juichend toezien en voor het geval de Franse regering niet direct de volle onafhan kelijkheid zal toestaan, zal men ver vallen in langdradige onderhandelin gen, waarbij de Cambodjanen toch uit eindelijk hun zin zullen krijgen. Norodom Sihanoek heeft het spel letje goed gespeeld Anderen zuilen het vermoedelijk na hem spelen. Geheel Indo China zal gelei delijk verloren gaan voor de Franse Unie. Prettig is dat niet ook niet voor de Amerikanen, die nu wel zo onge veer dóór hebben hoe de politieke wind in Indo China waaitZe vre zen zelfs, dat bij mogelijke algemene verkiezingen in de staat Vietnam de communisten, die door Fransen en Amerikanen heftig bestreden worden, via de stembus de macht in handen kunnen krijgen. Dat is toch eigenlijk niet de bedoe ling van de Amerikanen geweest en daarom peinst men in Washington thans heel zwaar over het Indochinese probleem Men zou een soort tovermiddel wil len vinden om de Fransen in Indo China te handhaven, ondanks de op richting van grote nationale legers in de vier staten van Indo-China! Een profeet behoeft men niet te zijn om te voorspellen, dat dit middel niet ge vonden zal worden! Norodom Sihanoek:eerst een leger van 100.000 man en dan praten met de Fransen. Slagerspatroons ongerust over hun toekomst Commissie benoemd In Utrecht werd gisteren door de fe deratie van slagerspatroonsbonden een oriënteringsvergadering gehou den. De voorzitter van de federatie, de heer C. Burger, zeide, dat van vele zijden aan het debiet van de Neder landse slagersbedrijven geknabbeld wordt. Door de hoge lasten werken in ons land nu al ongeveer 4000 sla gers zonder personeel. Wanneer niet ae juiste maatregelen worden geno men om de gevaren te keren, zullen vele slagers in de naaste toekomst in moeilijkheden geraken. Er zal door de federatie een commissie worden samengesteld, die de verschillende vraagstukken zal bestuderen. De voorzitter noemde als een middel het aantrekken van academici om de gro te lijnen van de vraagstukken in stu die te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5