NIEUWS IN EEN RHEUMIN AUTO DOOR BIETENTREIN TE 'S H.-ARENDSKERKE GEGREPEN WALCHEREN HERBOUWGEVALLENIN ZEELAND NOG ONAFGEWERKT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 MIST VEROORZAAKTE ONGEVALLEN Chauffeurs liepen geen letsel op De zware mist welke Woensdagmorgen over Zeeland hing, werd oorzaak, dat omstreeks half zeven op de Rijksweg onder 's-Heer Arendskerke, een Brabantse vrachtauto met aanhangwagen door een bietentrein werd gegre pen. De auto werd nog een tiental meters meegesleurd en kwam tegen de talud van de spoordijk terecht. Er ontstond aanzienlijke materiële schade, doch de beide chauffeurs bleven gelukkig ongedeerd. De vrachtauto met aanhanger, eigen dom van het expeditie-bedrijf G. M. de Rooïj uit Eindhoven en bestuurd door een zoon van de eigenaar, kwam uit de richting Middelburg. Tenge volge van de mist heeft de bestuurder noch de naast hem zittende reserve chauffeur de ter hoogte van de Drie Linden langs de weg staande waar schuwingsborden voor de onbewaak te overweg opgemerkt. Bovendien hadden de chauffeurs dit traject zel den bereden, zodat men niet op' de hoogte was, dat de locale spoorbaan van de spoorwegmaatschappij „Zuid- Beveland" hier de Rijksweg kruist. Uit de richting Wolfaartsdijk kwam een locomotief met een twintigtal wagons bieten In langzaam tempo stak de trein de weg over, terwijl aanhoudend fluitsignalen werden gegeven. Waar schijnlijk door het zware geronk van de motor, hebben de chauffeurs ook deze signalen niet gehoord Het gevolg was. dat de auto on geveer ter hoogte van de achter wielen door de trein werd gegre pen De locomotief drukte de wa gen met aanhanger een tiental me ters voor zich uit en kwam toen tot stilstand. De chauffeurs kon den zich ongedeerd in veiligheid brengen. Nadat eerst de aanhangwagen was weggesleept, is tegen tien uur de loco motief, welke met de voorste wielen naast de rails was komen te staan, met behulp van twee auto's weer in het rechte spoor getrokken. Later is ook de vrachtauto, welke ernstig be schadigd werd, van de spoordijk ver wijderd. Vooral in de vroege morgenuren, toen ook de wagens nog de weg ver sperden ontstond enige stagnatie voor het wegverkeer Spoedig was een groep spoorwegwerkers aanwezig, om ook de rails welke enigszins waren ontzet, te herstellen. Het expeditie bedrijf was verzekerd tegen schade aan derden. ANDERE ONGEVALLEN. Tengevolge van de mist hebben zich nog meer ongevallen voorgedaan In Kruiningen reed een Belgische motor rijder op twee bromfietsers, waardoor er één licht gewond werd De motor rijder had een plastic-scherm op zijn stuur en kon daardoor vrijwel niets Christen Vrouwenbond vergaderde te Goes Getroffenen kregen serviezen Dinsdag kwamen de besturen van de Zeeuwse afdelingen van de Neder landse Christen Vrouwenbond in „De Prins van Oranje" te Goes in ver gadering bijeen. Na een hartelijk wel komstwoord. in het bijzonder tot de ere-presidente, mej. Donner en de af gevaardigden van de onlangs opge-. richte afdeling Vrouwenpolder, sprak de gewestelijke presidente, mevr. De Jong-Bikker, een openingswoord naar aanleiding van Lukas 5. vers 411. Medegedeeld werd dat de watersnood actie onder de leden van de N.C.V.B. f 25 000 had opgebracht, waarvoor o.m. 1064 theeserviezen waren gekocht Hiervan waren er 308 aan getroffenen in Zeeland uitgereikt. In verband met de Wereldgebedsdag bracht de presidente de wens van het hoofdbestuur naar voren, dat de af delingen van de N.C.VB hieraan zo veel mogelijk zullen meewerken. Breedvoerig werd de bondsdag, welke op 6 Mei 1954 te Rotterdam in de Ahoy-hal wordt gehouden, bespro ken. Het 35-jarig bestaan van de N.C.V B. zal op deze dag worden ge vierd De mogelijkheid tot het geven van een vaandel-show had de volle belangstelling. Men was algemeen van oordeel, dat Zeeuwse afdelingen hier aan mee moeten doen en liefst in de klederdracht van de streek. Vervolgens kwam de verkiezing van een gewestelijke secretaresse en hoofd propagandiste aan de orde Daar geen namen van mede-candidaten waren ingekomen, werden de dames Lan- kamp en Ligthart-Schenk bij acclama tie herkozen. Mevr De Jong bracht alle dames hartelijk dank voor het welslagen van deze vergadering, waarna mevr. Lan- kamp een slotwoord sprak. meer zien Het gevolg was dat hij ge heel links van de weg reed, terwijl hij in de veronderstelling verkeerde rechts te rijden. Op de Sloedam sloeg een auto over de kop doordat de bestuurder dacht reeds aan de bocht te zijn. Dit was evenwel niet het geval, zodat hij van de weg afraakte met het vermelde ge volg De bootdiensten Vlissingen—Bres- kens en TerneuzenHoedekenskerke moesten enkele reizen laten verval len. Het busverkeer functionneerde vrij normaal, hoewel hier en daar kleinere vertragingen optraden. Amsterdamse leerling- technici naar Oosterland Van 28 December a.s. tot 9 Januari 1954 zullen een drietal leerlingen van de Middelbaar Technische School en 40 leerlingen van de Electro-Techni- sche School uit Amsterdam onder leiding van de adjunct-directeur en een leraar van laatstgenoemde school in Oosterland electrische binnen huisleidingen gaan herstellen. Daartoe is hun schoolvacantie ver lengd; Oud- en Nieuwjaar zullen zij aldaar doorbrengen; .ook op Nieuw jaar zal worden gewerkt. Aldus hoopt men aldaar gedurende veertien dagen hersteiarbeid te verrichten. Rampschade in Kortgene reeds 3 ton Dinsdagavond vergaderde de raad van de gemeente Rortgene onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. De voornaamste punten brachten wij reeds in onze editie van gisteren. Bij de rondvraag werd o.m. nog ge ïnformeerd naar het schadebedrag van de gemeente Kortgene tengevol ge van de ramp. De voorzitter kon hierover nog geen definitief antwoord geven, maar momenteel bedraagt de schade reeds ruim 3 ton. Middelburg E.H.B.O.-wedstrijd In de Bogardzaal te Middelburg werd dezer dagen de eerste onder linge E.H.B.O.-wedstrijd van het sei zoen gehouden. De leiding van deze wedstrijd was in handen van de heer A. C. Schipper, tweede voorzitter van het district Zeeland. Nadat de heer Schipper een wel komstwoord had gesproken, werd op vlotte wijze het programma afgewerkt. De opgave luidde: „Een monteur is aan het werk in een hoogspannings huisje, terwijl een collega in een daar naast staande lichtmast bezig is- Plot seling slaat een steekvlam uit het huis je. De monteur in de lichtmast ziet. dat zijn collega door de stroom is ge troffen, schrikt en valt uit de mast. Zorg voor eerste hulp en vervoer der patiënten, van wie de een schijndood is en een brandwond op de arm heeft en de ander een open onderarmbreuk en een lendenwervelfractuur heeft". De uitslag luidde als volgt: 1. Mid delburg I; 2. Vlissingen I; 3. Middel burg n, 4. Sint Laurens; 5. Oostkapel- le; 6. Vlissingen II. De jury bestond uit de artsen: me vrouw J. Pel-Mellink en de heren D. N. van Gelderen, J. Vader en P. A. J. Deodatus. Na afloop van de wedstrijd bracht de voorzitter dank aan allen die tot welslagen van de avond hadden me degewerkt Tenslotte deelde spreker mede, dat op Maandag 14 December a-s. in de Bogardzaal te Middelburg een volgende oefenwedstrijd zal wor den gehouden. Auto reed te ver achteruit Een zware Belgische vrachtwagen, die Woensdagmorgen van de Kanaal- brug te Middelburg af kwam, wilde naar links de Blauwedijk op rijden. De wagen, bestuurd door A. C. uit Lichtervelde (België) reed net iets te ver door, zodat hg achteruit moest om de bocht goed te kunnen nemen. Bij het achteruitrijden raakte de auto met de achterzijde de vrachtauto van M. J. v. P. uit Breda, die juist van de brug kwam. Deze auto werd licht be schadigd, o.a. werd een lek in de ra diator gestoten. Niemand liep per soonlijk letsel op. De politie stelde een onderzoek in. Gemeente nam afscheid van mevr. en ds. Don In de geheel gevulde Bogardzaal te Middelburg werd Dinsdagavond door de wijk-gemeente afscheid genomen van ds. F. Don, praeses van de Herv. kerkeraad en van mevr. Don-Verboon, in verband met hun voorgenomen ver trek op 1 December as. naar Zuid- Afrika, waar ds. Don zijn zoon als pre dikant zal bevestigen en waar het echtpaar vier maanden zal verblijven. Met een aardige speech bood ouder ling Steutel, namens leden van de wijk, ds. en mevr. Don enige, voor de reis bestemde, geschenken aan. Mevr. Stufkens-Loodewijk oogstte succes met een humoristisch afscheids gedicht, dat een uitvoerige schets be vatte van de levensloop van het schei dende echtpaar. De scriba van de kerkeraad, de heer A. P. Stufkens sprak over „Hoe reilt en zeilt Middelburg, stad en kerk?", waarin hij het Zeeuwse volkskarakter schetste, mede als achtergrond van het godsdienstige en geestelijke leven in deze provincie en gemeente. Hij gaf voorts een uitvoerige schets van het kerkelijk leven in Middelburg en van de plannen, welke ten deze be staan. Een gesprek-forum, bestaande uit 0 Wat doen we in de mist? Bi] dikke mist moeten de bestuurders van motorrijtui gen. zoals het officieel heet. overdag met groot ücht rijden Vooral bij het Uthalen is de gTootste voorzichtigheid geboden. 0 Alvast onze gelukwensen aan Tony Hart- weger, de bekende zanger van het Ween- se lied Als de Kamer ermede accoord gaat wordt hij Nederlander Bezwaren zullen er wel niet zijn want hij vluchtte voor Hitler uit Wenen en dook onder in de tweede wereldoorlog 0 Met open mond stond een jonge Italiaan ietwat verdwaasd te kijken. Hij was aan het 'vis sen en kreeg plotseling beet zodat het visje een duik nam en verdween in zijn mond, waarna het nog nó-spartelde in zijn slokdarm Een haastig bezoek aan een ziekenhuis en een chirurgisch ingrij pen was nodig om hem van deze ramp te verlossen, 0 Een gelukkige ontsnap ping voor deze visser, evenals voor een temmer die optrad in een circus in Acqui in Italië Hij vertoonde een schitterend staaltje van dressuur met drie tijgers en drie leeuwen Ongelukkigerwijs kwam hij evenwel te vallen waarna er prompt een tijger op hem afkwam. Voordat die even wel onheil kon aanrichten, wist een leeuwin de tijger de pas af te snijden. De temmer herstelde zich en de leeuwin wandelde trots en rustig terug naar haaT plaats. 0 De politie zoekt naar een moor denaar. die in de sneltrein van Wenen naar Oostende na een worsteling een leid ster van een tjsshow uit de trein gooide Een stationschef zag de trein voorbij, razen, terwijl de vrouw worstelde mei een achter haar staande man. Zij hing half uit het coup$-raam en de man was bezig naar handen los te maken. Later werd het slachtoffer gevonden langs de spoorbaan. Vermoedelijk een geval van roofmoord 0 In Rotterdam bebben en kele heethoofden de portier van een zie kenhuis en een jeugdleider mishandeld Een 15-jarige jongen misdroeg zich te genover enkele meisjes. Toen hij hier over onderhouden werd bemoeiden zijn oom en broeder zich ermee met het ge volg. dat ook de portier patiënt werd De politie arresteerde deze heethoofden 0 Op 23 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat prof. dr. L. van der Horst het hoogleraarschap in de psychia trie en experimentele psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aan vaardde. vertegenwoordigers van „de vrouwen, de mannen en de jeugd" uit de wijk, bestaande uit de dames mevr. Soete- kouw en mej. W. J. H. Westera en de heren A. Buijs, C. Zee, C. Pagter Jr. en M. Sanderse, beantwoordde een groot aantal vragen verband houdend met het tevoren ingeleide onderwerp. Een Ambonees mannenkoor luister de de avond op met Nederlandse en Ambonese liederen- Studie-adressen garnizoen Nu het garnizoen te Middelburg de laatste tijd niet onaanzienlijk is uit gebreid, bestaat er wederom behoefte aan adressen, waar de leerlingen van de C.O.A-K. des avonds kunnen stu deren in een huiselijk milieu. De se cretaris van het Comité tot Behoud van het Garnizoen, de heer H. Ch. Kerkmeyer, Zandstraat 4, zal gaarne dergelijke adressen in ontvangst ne men. Vlissingen De heer S. D. Hertstein te Nijmegen overleden Te Nijmegen is op 63-jarige leeftijd overleden de heer L. D. Hertstein, vroeger tandarts te Vlissingen. De heer Hertstein vestigde zich in 1917 te Vlissingen, waar hij in de loop der jaren een geziene en alge meen geachte figuur werd. In het maatschappelijk leven vervulde de thans ontslapene enkele functies en zo was hij o.m. sinds 1928 voorzitter van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, voorts voorzitter van de Philatelistenvereniging en be stuurslid van de bioscoopcommissie. Na het overlijden van zijn echtge note in Januari 1949, vertrok de heer Hertstein nog dezelfde maand uit Vlissingen. Gouden bruiloft Op Vrijdag 20 November a.s. viert het echtpaar W. F. Helm-J. Helm- Koolwijk, Bonednkestraat 58 te Vlis singen, zijn gouden bruiloft. Pees doorgesneden Ten gevolge van een bedrijfs-onge- val werd een pees van een der ring vingers van de heer M, Monteijne, chef motorist bg het Belgische Loods wezen te Vlissingen, doorgesneden. De heer Monteijne moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Botsing in de Walstraat Woensdagmiddag ontstond op de hoek Groenewoud—Walstraat te Vlis singen een botsing tussen een perso nenauto, bestuurd door S. uit Vlissin gen en een auto, bestuurd door W eveneens uit Vlissingen. De bestuurder van eerstgenoemde auto verleende geen voorrang, toen hij het Groene woud kwam uitgereden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade'was gering. Cursusavond Vlissingse Bestuurdersbond Voor de aanvang van de tweede cursus in het kader van de moderne vakbeweging, welke Dinsdagavond in het A.N.M.B.-gebouw te Vlissingen werd gehouden, deed de afdelings voorzitter, de heer K. van Wagten- donk, een dringend beroep op de aan wezigen om zich beschikbaar te stel len voor huisbezoeker voor het bevol kingsonderzoek op t.b.c. Het is nood zakelijk, dat de bevolking wordt inge licht over het nut van het onderzoek. De heer H. Kaper, hoofdbestuurder van de Algemene Nederlandse Bouw- bedrgfsbond, hield vervolgens een causerie over het onderwerp „De soci ale en economische aspecten van de volkshuisvesting en woningbouw". Spreker zette uiteen, dat sinds de wo ningwet van 1901 reeds veel ten goe de is veranderd. In 1899 woonde nog 27 der bevolking in eenkamerwo ningen en bijna 31 in tweekamer woningen. Volgens de statistische cij fers was dit m 1947 respectievelijk gedaald tot 2,2 9ó en 8,2 Over het woningtekort deelde de heer Kaper mede, dat in 1940 een tekort bestond van 7000 woningen. In 1945 was dit opgelopen tot 160.000 en in 1948 tot 290.000. Wil men dit tekort in 1962 hebben opgelost, dan zullen grote contingenten woningen gebouwd moe ten worden. De inleider noemde voorts de reeds bekende cijfers en toonde aan, dat men deze, om econo mische moeilijkheden na 1962 te voor komen, niet nog kon verhogen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik ge maakt. Er werd gesproken over de toewijzing van bouwvolume voor Zee land, inundatie-schade en woningon- derhoud. De heer Kaper zal in Decem ber zijn lezing voortzetten. De voorzitter sprak nog een woord van dank aan de inleider en sloot ver volgens de vergadering. Huldiging zr. Sontag Woensdagavond werd in het ver enigingslokaal van de Stichting „Vre derust" te Bergen op Zoom zuster W. F. Sontag, hoofdverpleegster in pa viljoen I, gehuldigd in verband met haar 40-jarig jubileum. De voorzitter van de Vereniging, ds. J. de Vries uit Goes, die met de penningmeester, de heer J W. van 't Hoff uit Sint Lau rens. voor deze huldiging naar Bergen op Zoom was gekomen, sprak zuster Sontag in hartelijke bewoordingen toe. Hij prees haar voor haar vele arbeid, die zij voor „Vrederust" heeft ver richt. Haar plaats zal niet gemakkelijk vervuld kunnen worden, aldus ds. De Vries. Namens de hoofden van dienst werd het woord gevoerd door dokter Van den Broek, de geneesheer-directeur. Deze bood haar een tekening van een stoel aan, die thans voor zuster Son tag op de Stichting wordt vervaardigd. Zuster Sontag dankte geroerd voor de vele blijken van belangstelling, die zij de laatste weken had ontvangen. Oost- en West-Souburg Bezoek van ds. Haitjema Ds. Haitjema uit Sloten (Friesland) de beroepen predikant van de Ned. Herv. gemeente te Souburg in de va- cature-ds. De Stoppelaar bracht Dins dag met zijn vrouw een bezoek aan Souburg. Des avonds was er een bij eenkomst in „Rehoboth" waar ver schillende figuren uit het verenigings leven het een en ander over hun werk vertelden. De leiding berustte bij ds. Van Dijl, consulent. Koudekerke Doorlichtingstoestel defect Tijdens het bevolkingsonderzoek op t.b.e. te Koudekerke geraakte Woens dag het toestel defect. De mensen, die vandaag doorgelicht zouden worden, zullen dus op een andere dag opge roepen worden. Vrouwenpolder Hervormde vrouwen bijeen. Dezer dagen sprak de maat- "jjke werkster, mej. Sinke, Vrouwenpolder, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en in 't bijzonder mej. Sinke. Deze besprak het ontstaan der hulp verlening. Vooral in de 2e wereld oorlog was er veel hulpverleninr no dig. fii deze t«d werden er veel ge zinsverzorgsters aangesteld. Zij stond stil bij de verschillende taken der gezirisverzorgsters en maatschappelijke werksters. Naar aanleiding van deze uiteen zetting werden enige vragen gesteld. Hierna vertoonde de heer Botjes uit Middelburg een film over het werk en de opleiding der gezinsverzorg sters. Mevrouw De Boer overhandigde mej. Sinke en de heer Botjes een ge schenk. Westkapel Ie Verkoop ten bate van het Rode Kruis Tgdens de huis-aan-huisverkoop van de Rode Kruispostzegels té Westkapelle, waarover wij Vrijdag berichtten, zijn door de leerlingen van de school met de bijbel en het hoofd dezer school, ook nog 300 briefkaar ten verkocht. Advertentie (Slot van pagina L) een onderhoud, dat wij hierover met wethouder M. A. van Popering mochten hebben, bleek ons, dat hier evenmin gesproken kan worden van gevallen, waarin de mensen de wan hoop nabij zijn. Niettemin zijn er toch nog altijd zo 25 slachtoffers te noemen, die met verschillende ernsti ge moeilijkheden in de afwikkeling worstelen. Direct na de oorlog stond men in Vlissingen voor 530 „zware herbouwgevallen" schade die boven de drieduizend grens lag. Hiervan moeten er thans nog een 82 worden afgehandeld. Opgemerkt kan worden, dat hier onder ook panden van Belgische eige naren begrepen zijn, die uiteraard te maken hebben met de tussen Ne derland en België getroffen regelin gen, Een tiental bedrijven is daarbn, waaronder ook zeer moeilijke geval len. waarvan de omstandigheden soms wel zeer bezwaarlijk zijn voor de getroffenen. Dat die aanvragen nog niet afgehandeld werden, vindt zijn verklaring in meningsverschillen over de financiële regelingen en dat in het bijzonder met betrekking tot de grootte van de Rijksbijdrage. Aan „kleine gevallen" van nerste) had Vlissingen er 1564. Hiervan moe ten nog 120 afgehandeld worden. Wel- Advertentie 20 tabletten 55 cent1 Ergerlijke baldadigheid Toen iemand zich Dinsdagavond van de postzegelautomaat in de Bloe- menlaan te Vlissingen wilde bedienen, bleek, dat hij een vergeefse reis had gemaakt. Het apparaat was niet bruikbaar. Baldadige elementen had den de inwerpgleuf en de slinger dus danig bevuild, dat een ieder er van zou terugschrikken deze aan te ra ken. De politie stelt een onderzoek in naar de dader (s). MOTORSPORT Oriënteringsrit „De Zeeuwen" De motorclub „De Zeeuwen" te Mid delburg organiseerde Zaterdag een oriënteringsrit door Walcheren over een afstand van 88 kilometer. De rou te liep over goede wegen. Verschillen de controles waren echter op listige wijze opgesteld, zodat de rit niet ge makkelijk was. Aan deze oriënte ringsrit, die uitstekend slaagde, na men 19 motorrijders deel. De uitslag luidt als volgt: 1 F. de Visser 0 strp., 2 A. Bouwens 1 strp., 3 W. Flipse 2 strp., 4 W. Janse 3 strp., 5 P. Kodde 4 strp., 6 L Ovaa 5 strp., 7 L de Jonge 5 strp., 8 A. Kodde 6 strp., 9 D. Roelse 8 strp., 10 M. de Pagter 9 strp„ 11 W. Dekker 10 strp., 12 J. de Visser 15 strp., 13 I. Melse 23 strp., 14 J. Parent 34 strp., 15 P. den Hollander 42 strp., 16 B. Melse 56 strp. 17 L. de Plaa 67 strp., 18 H. Heiboer 72 strp., 19 W. Flipse 101 strp. Officiële publicaties. MIDDELBURG KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 1 De cember 1953, des voormiddags van 9—10 uur, gelegenheid bestaat tot kosteloze in enting en herinenting tegen pokken in het Medisch Centrum. Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschikte voor inen ting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vac cinatiebewijzen van de namen en ge boortedata der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. Middelburg, 16 November 1953. Waar zijn onze schepen? Abbekerk 17 te Suez. Alhena p. 17 Finisterre n. Rio de Janeiro. Annenkerk 17 te Singapore. Bloemfontein 17 250 m. Z. Teneriffe. Drente 17 v. New York n. Halifax. Ena u. 17 Ceylon n Balikpapan. Enggano 17 v. Rotterdam n. Genua. Farmsum 16 v. Balboa n. Honolulu. Gaasterkerk 17 v. Brisbane n. Sydney. Heelsum p. 17 St. Miguel Azoren naar Houston. Hos 17 in Str. Messina n. Catania. Jagersfontein 17 te Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt 17 960 m. Z.O. Diego Garcia n Aden. Kedoe 19 te Tj. Pandang verw. Kota Agoeng 17 te Djeddah. Kota Baroe 17 ten Z.W. Minikoy n. Port Said. Larenberg 17 te Amsterdam. Laurenskerk p, Kreta n. Genua. Lieve Vrouwekerk 17 te Port Said. Meliskerk p. 18 Miri n. Singapore. Oranjefontein 17 v. East Londen n. Durb. Radja 16 te Beyrouth. Talisse 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Taria 17 te Curasao. Thalatta 17 te Aden. Tibia 17 v. Tripoli n. Rotterdam, Tomori 17 te Belawan. Waterman p. 17 Dover n. Amsterdam. Westerdam 17 130 m. Z.O. Kaap Race n. Rotterdam. IJssel p 17 Ouessant n. Hamburg. Zuiderkruis 17 80 m. Z, Dakar n. Las Palmas. Nieuw Amsterdam 17 390 m. O. ten N. Kaap Race n. Southampton. Aagtekerk 16 v Port Said n. Rotterdam Aletta 16 v. Penang n. Telok Anson. Alkaid p. 16 Ouessant n. Rotterdam. Ampenau 16 te Belawan. Averdijk 17 te Antwerpen. Axeldijk 16 n. Portland BilL Bacchus 16 te Antwerpen. BlljdendÜk 16 485 m. Z.O. Kaap Race. Congostroom v Sinoc n. River Cess. Ganymedes te Baltimore. Hersilia 16 te Antwerpen. Holland n. Quelimana. Lissekerk 15 v. Bahrein n. Rotterdam, Omala 17 te Southampton. Oranjefontein 17 te East Londen. Papendrecht te Port de Bouc, Polyphemus p. 16 Pan teilaria. Saroena 16 te Singapore. Siberoet v. Penang n. Singapore. Soestdijk 15 220 m. 2012 Bermudas. Arendsdijlt 17 v. Trinidad n. R. de Jan. Bonaire 18 v. Barbados te Trinidad. Boschfontein p. 17 Majorca n. Southampt Chama 18 v. Curagao n. Maracaibo Gooiland 17 v. Rio Grande do Sul n. Iswaar Is het herstel reeds geschied maar de officiële afrekening vond nog niet plaats. Vlak na de bevrijding was men niet geneigd snel te herbouwen door de onzekerheid over rente en aflossing van het onrendabele deel. Zelfs bestond er aanvankelijk de mo gelijkheid van het Rijk een hypotheek te krijgen, hetgeen later veranderde, zodat de getroffenen zélf daarvoor moesten zorgen. Herbouwplicht Er waren in Vlissingen 975 her- bouwplichtigen met in totaal 1500 woningen. Thans zijn het er nog 475 met 853 woningen. Een opmerkelijk groot aantal! Struikelblok is hier de te geringe toewijzing van bouwvolume. In plaats van de benodigde 32.000 m3 zag men zich slechts een 3.000 m3 toegewezen. De herbouwgevallen moeten ook af gewerkt worden uit de jaarlijkse toe wijzing. Sporadisch komen de finan cieringen los. Op deze wijze doet men over de resterende 475 gevallen van her bouwplicht nog wel tien jaar en een ieder kan begrijpen, dat dit volko men onjuist is. Feitelijk toch zon men in drie a vier jaar van deze verplich te herbouwgevallen af moeten zgn. Een andere oorzaak van de vertra ging was uiteraard de zich snel wij zigende situatie voor wat betreft ma terialen en prijzen, waardoor ver schillende aanvragen opnieuw moes ten worden bezien en door Den Haag worden geretourneerd. Tal van voor beelden zgn er anderzijds, dat men door goede voorlichting van de be langhebbenden, door de samenwer king tussen de provinciale Instanties en de gemeente over kon gaan tot 'n gezamenlijk aanpakken van de her bouw. Men denke slechts aan de Grave- straat, de herbouw in de Breewater- straat. Thans wordt een dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheid zijn herbouwplicht te verkopen aan bouw maatschappijen, die hiervoor veel in teresse hebben. Voor 1954 zou men in Missingen naar de behoefte wel een 736 woningen willen bouwen maar wederom is daar de rem van het bouwvolume. Waar mogelijk greep Vlissingen alle gelegenheid aan om te komen tot een snellere woningbouw. Pre fabricated woningen kwamen hier en ook aan de voorlichting van het ge meentebestuur, de bijstand aan de getroffenen ontbrak het niet. Nog vers in het geheugen liggen de me ningsverschillen over de taxatie. Ge lukkig beschikte men hier over plaatselijke deskundigen, die onmid dellijk na de oorlog een taxatie ma ken konden, zodat latere officiële vaststellingen uiteindelijk niet al te veel behoefden af te wijken. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 18 Nov. Aardappelen: Bintjes bonken 11,50, grote 11. Koopmans Blauwe grote 11,30. Fruit: Cox Orange Pippin I 5053, beu ken 23—33. Jonathan A 40. BC 40—41, I 26—30, H 15, keuken 10-=25 Gcudreinet- ten A 26. I 16—28. H 13. keuken 13—22. Zoete Ermgaard I 29—30. II 18—21. Ap pels val en kroet 3—10. Conférence I 45. Comtesse de Paris keuken 11—28. Klei- peer I 17, keuken 16—18 St. Remy I 17 —20. keuken 15. Tomaten 20—55. Appels: Zure Bellefleur 1 22. H 13. Golden Deli cious I 52, keuken 3611. Groenten: Bloemkool A 11—36, B 8—20, C 812 Komkommers A 15. Rode kool 48. Witte kool 45. Savoye kool 611. Boere kool 511. Bospecn 820. Bos- kroten 4—6. Bosramenas 11 Bosradijs 7. Andijvie 6—20. Prei 8—11. Spinazie 17— 35. Spruiten 15—44. Witlof 30—59. Dub bele Princessebonen 69. Veldsla per kg. 6-19. Sla per stuk 2Vj—10 Stoofsla per leg. 1326. Koolrapen 211. Uien per kg. geen handel. Kroten per kg, 711. VISMIJN VEERE. 18 Nov. Aangevoerd: 1039 kg. export garnalen 63—70. 160 kg. handels-garnalen 75. 103 kg. schar 43—55. 16 kg. bot 41 46. 5 kg. wijting 40. 10 kg. rog 47—50. 9 kg. wulken 69. 209 kg. schardijn 16.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3