Minister wil herbouw in drie of vier jaren afhandelen Zeeuwse Almanak NERVA NOVA BURGEMEESTER VAN DEN BOS WERD GEÏNSTALLEERD <3.tvin BELGISCHE LOODSEN OP DE WESTERSCHELDE STAKEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1 EXTRA-BOUWVOLUME VOOR ZEELAND Overigens niet te danken aan vergadering in Middelburg (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, heeft Woensdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat aan Zeeland een aanvulling op het reeds toegestane woningcontingent zal worden verleend. Ongetwijfeld zal dat in Zeeland met vreugde worden begroet. „Op mijn departement heeft men zich afgevraagd", zo zeide hij, „of voor Zeeland nog iets zou kunnen worden gedaan. Het toegestane contingent was op grond van objectieve gegevens, die voor alle provincies in gelijke mate gelden, berekend. Er zouden dus uitzonderlijke redenen moeten zijn om voor Zeeland van het resultaat van deze berekeningen af te wijken". Het bleek, dat in Zeeland inderdaad enkele bijzondere factoren in aan merking genomen konden worden. Dat is toen met het Provinciaal Bestuur besproken. De minister wil proberen in drie tot vier jaar de herbouw van wonin gen af te handelen. Dit jaar is op de begroting voorzien voor de herbouw van 10.000 woningen. In Zeeland is nog de behandeling nodig van de her bouw van 2000 woningen, hetgeen dus neerkomt op 500 tot 600 per jaar. Dat is minder dan in de andere pro vincies. Daarom is aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland medegedeeld, dat deze factor er toe zou kunnen leiden om Zeeland een aanvullend contingent te geven. „Als men uit de krant zou verne men, dat aan Zeeland extra woningen voor de herbouw zgn toegewezen" aldus de bewindsman ..dan zou men misschien gaan denken, dat men wel een extra contingent krijgt, als men maar hard genoeg schreeuwt. Zo is het zeker niet" En daarom stelde hij er prijs op deze uiteenzetting te geven. Ook de in Middelburg gehouden ver gadering heeft volgens de minister geen invloed op zijn beslissing ge oefend. Na deze verklaringen hebben we gepoogd te weten te komen, hoeveel herbouwwoningen Zeeland extra toe gewezen zal krijgen. Het bleek ons, dat Advertentie dit aantal nog 'niet is vastgesteld- Er wordt nog overleg over gepleegd. Voor de jaren 1954, 1955 en 1956 be draagt de woningtoewijzing aan Zee land telkens 500 woningen. Voor 1954 vallen daarvan in de herbouwsector 300 woningen. Dit getal van 300 zal dus worden opgevoerd. Frans onderwijs-inspecteur in Zierikzee Bespreking van St. Nicolaasfeest Woensdag heeft de inspecteur van het onderwas in het Departement Du Nord van Frankrijk een bezoek ge bracht aan Zierikzee. Hij werd ver gezeld door zijn algemeen secretaris. Op het ogenblik is de volledige voor bereidingsklasse van het Zierikzeese Lyceum de gast van de Fransen. Zij ontvangt daar onderwijs op het kas teel Bonnemain. De bedoeling van het bezoek van de Franse gasten was het treffen van voorbereidingen voor een St. Nico laasfeest voor de Zierikzeese kinde ren. Men heeft voorgesteld een van de beide ouders der kinderen en het dagelijks bestuur van de gemeente Zierikzee uit te nodigen om op kosten van de Franse regering met St. Ni- colaas naar Bonnemain te komen, om daar met de kinderen deze dag te vieren. FEEST IN ST. ANN ALAND Hartelijke welkomstwoorden tot nieuwe burgervader IN SINT ANN AL AND was het gisteren burgemeestersfeest: de vlaggen h-ingen huis aan huis en al wapperden z(j dan niet fier in de wind, maar druilden zjj een beetje in de mist, toch gaven de vele dundoeken aan het Thoolse dorp een feestelijk aanzien- Vrolijke schoolkinderen liepen met sjerpen en oranjestrikken in het haar, zongen uit volle borst een welkomst lied en een ontvangstcomité zorgde er voor, dat alles stijlvol verliep Maar bij alle vreugde was er ook een beetje weemoed: de nieuwe burgemeester kwam immers uit Arnemuiden en uit deze gemeente waren Inwoners over gekomen om de installatie van „hun" burgemeester Van den Bos mee te maken. En zij staken het niet onder stoelen of banken. „Wjj hadden hem nog liever een flinke tijd in Arnemuiden gehouden!" Motorrijder gewond bij verkeersongeval Dinsdagmiddag is op de Blauwe- dgk te Middelburg een ongeluk ge beurd, waarbij aan dc motorrijder J. A. T. uit 's Heer Arendskerke ernstig letsel werd toegebracht. T. wilde enige auto's passeren, die op de Blauwedijk in de richting Vlis singen reden. Toen hg ter hoogte van de voorste auto kwam, naderde een tegen ligger, een autobus uit de rich ting Vlissingen. De vrachtauto, die juist door T. werd gepasseerd moest naar links uitwijken, doordat de rij baan op die plaats smaller was. De motorrijder raakte tussen beide wa gens opgesloten, kwam in aanraking met de linkerzijde van de vrachtwa gen en sloeg over de kop. Hij liep verwondingen en een hersenschudding op en werd naar het ziekenhuis over gebracht. De motor werd licht be schadigd. De politie stelde een on derzoek in. De toestand van T. is niet ernstig. Nadat de heer en mevrouw Van den Bos met hun dochtertje bij de grens der gemeente waren verwelkomd en nadat Marike Duyzer bloemen had aangeboden, werd door Sint Annaland gereden, waar op het plein van de school de jeugd een welkomstlied zong. Da D. J van Dijk verwelkomde hier de nieuwe burgemeester namens de bevolking. Corry van Popering hield een keurig welkomst-speechje namens de schooljeugd en Beppy van Dalen bood bloemen aan. Om twee uur werd de installatie vergadering in het gemeentehuis ge opend door de bejaarde wethouder G. Goedegebuure, waarna burgemeester Van den Bos met zijn vrouw en doch tertje werden binnengeleid door de jongste raadsleden, C. Ridderhof en W. Snoep. Wethouder Goedegebuure hield daar op de installatie-rede. Spreker zeide zich gedrongen te voelen om oud burgemeester F. M. Boogaard dank te zeggen voor diens werk als burge meester en secretaris, verricht in het belang van Sint Annaland. De heer Goedegebuure zeids voorts, verheugd te zijn, dat hij op zijn hoge leeftijd deze installatie-vergadering mocht leiden en ging daarna enige aspecten van het gemeentelijk leven in Sint Annaland na. Daarbij herin- 4711 "Tosca" Parfum. Eau de Cologne, Poeder het mooiste moment van de feestavond. De medische sportkeuring in 1952 In Zeeland achteruitgang te constateren In een rapport over de medische sportkeuring in 1952 wijst de Federa tie van Bureaux voor Medische Sportkeuring in Nederland met vol doening op de toeneming van het aan tal bureaux, waardoor een niet onbe langrijke wijziging is gekomen in de cijfers van de statistiek, vergeleken bij die van 1951. Het aantal keuringen is in 1952 met ruim 20.000, ongeveer 30 procent, toe genomen. Het totaal aantal bedroeg m 1952: 87.827. Het percentage goedgekeurden ver toont een opvailende stijging. In 1949 was dit 89 procent, in 1950 91,6, in 1951 92.4 en in 1952 93.7 procent. In totaal werden 906 personen afge keurd. Het aantal keuringen in Zeeland nam af. Er waren slechts bureaux in Vlissingen en Middelburg. De cijfers bedroegen hier reap. 610 en 140. De onderverdeling in sporten in Zeeland is als volgt: Middelburg: ath- letiek 55, korfbal 50, voetbal 34, wan delen 1. Vlissingen: athletiek 155, boksen 11, handbal 144, korfbal 78, voetbal 162, wielrennen 14 en zwem men 46. Het goedkeuringspercentage !s te Middelburg 93,7 of 131 personen en te Vlissingen 93,9 of 573 personen. In totaal werden 750 personen ge keurd, 18 afgekeurd, 15 voorlopig af gekeurd en 13 voorlopig goedgekeurd. Gezien de vele sportbeoefenaars is dit nog niet veel, doch ook huisartsen en clubartsen verrichten keuringen, zodat een volledig overzicht niet ver krijgbaar is, voordat alle keuringen in Federatieverband gebeuren. Contactmiddag C.C.K.P. te Goes Op Zaterdag 28 November organi seert het provinciaal comité Zeeland van de C.C.K.P. een contactmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes. De heer J. Moora zal vragen beantwoor den en de „Strandjutters" treden op met rhythmische dansen. VAN Tot dusver waren de boeren uit de brand door het fraaie najaarsweer, het geen inmiddels ook al weer tot het ver leden behoort. Zij konden hun bieten snel van het land halen. Maar de leve ring van deze bieten vormde een pro bleem. Ondanks de toenemende capaciteit van de haven van Breskens en het ver voer naar de fabrieken kan men niet alle leveranciers tegemoet komen. Zet de verslechtering van het weer door, dan wordt het veel moeilijker om de bieten tijdig weg te krijgen. Vele boe ren hebben de wagens geladen op hel land staan om bij het eerste seintje er tussen uit te kunnen trekken. Wie mag leveren, wat meestal per gemeen te bepaald wordt, begint de dag al vroeg. Des morgens om vier uur rate- BOMEN Op het gedeelte van de Noordweg te St. Laurensgelegen tussen de grens van Middelburg en Brigdamme, doet zich een verschijnsel voor, dat reeds menigeen is opgevallen. Dit weggedeelte is „om en om" be plant mei esdoorns en populieren en nu wil het „toeval" wanneer wij dit woord éven gebruiken mogen dat de populieren nog volop in het groen gekleed gaan, terwijl de es doorns reeds lang het kale winter- kleed hebben aangetrokken! Ditzelf de verschijnsel, zo meldde men ons, heeft zich verleden jaar ook gede monstreerd. De populieren bezaten toen. dank zij rustig, windstil weer, omstreeks Kerstmis nog groene bla deren. Enige waarnemers hebben zich reeds afgevraagd, of de straatlan tarens, die in de nabijheid van de populieren staan, er iets mee te ma ken hebben Maar de oplossing van dit. raadsel zou, naar men ons mededeeldeeen voudigweg gezocht moeten worden in het feit, dat populieren de bladeren nu eenmaal vrij veel later „loslaten", dan esdoorns TOT len de wagens al over de polderwegen. Elke dag brengt weer de spanning hoe het weer zich houdt en hoe de afleve ringsmogelijkheden zijn. HOGERE SUBSIDIE. Gelijke monniken, gelijke kappen, zegt men in Axel- En dat is natuurlijk vol komen juist. In hotel 's Lands Wel varen kwam dit tot uitdrukking op een bestuursvergadering van de Axel- se Muziekvereniging „Concordia". De ze oudste plaatselijke muziekvereni ging zal in samenwerking met de Chr. Fanfare „Hosanna" een verzoek rich ten tot het gemeentebestuur ter ver krijging van een hogere gemeentelijke subsidie. Deze bedraagt thans f 350. terwijl de muziekverenigingen in om liggende gemeenten zoals Zaamslag, Terneuzen en Hulst een jaarlijkse sub sidie van f 1000.— ontvangen. Besloten werd de jaarlijkse uitvoe ring voor de donateurs te houden op 22 December a.s. Op deze avond zal worden opgevoerd: „Een dode klaagt aan." NUTTIG EN NODIG In het gemeentehuis te Vrouwenpolder werd dezer dagen een bijeenkomst ge houden, waar weer eens bleek, hoe nuttig en nodig de Bescherming Bur gerbevolking is. Burgemeester A. de Kam kon o.a. het kringhoofd de heer Kapitz verwelko men. Deze gaf een uitvoerige uiteen zetting over de organisatie van de B.B. De gemeenten van Walcheren vormen met uitzondering van Vlissin gen een ring. Men dient de B-B. te be schouwen als een „rampenweer", te vergelijken met de brandweer. Uiteraard hopen we allen, dat de B.B. nimmer in actie zal komen maar men dient gezien ook de politieke situatie, op alle mogelijkheden voorbereid zijn. Een film bracht in beeld waaraan de B.B. behoefte heeft. Voorts kon men door een andere film „De les van Lon den" zien, welke resultaten behaald kunnen worden door een goede orga nisatie. Ook besprak men de verschil lende cursussen, die door de B.B. wor- den georganiseerd. derde hij aan de ramp, die in Sint Annaland tot materiële schade be perkt bleef. („Men spreekt wel van het wonder van Sint Annaland. en vestigde de aandacht op de woning nood. Spreker legde de nadruk op de nood zaak om bouwvolume te krijgen en noemde verder als wenspunten: een ambtswoning voor de burgemeester een verenigingsgebouw en een gym nastieklokaal. Spreker wenste tenslotte de burge meester en zijn vrouw geluk en hoop te. dat de heer Van den Bos van God de kracht en de wijsheid zou mogen ontvangen om de gemeente te bestu ren zoals een goed burgervader be taamt. REDE BURGEMEESTER Nadat de wethouder de ambtsketen had overgedragen aan de heer Van den Bos hield deze zijn eerste rede als burgemeester van Sint Annaland. Hij bracht dank aan allen, die aan zijn benoeming hadden meegewerkt en sprak voorts dankwoorden jegens zijn ambtsvoorganger, de heer F. M. Boo gaard. Tot de heer Goedegebuure zei de de burgemeester, dat hij bewon dering had voor de wijze, waarop de ze wethouder zich op zijn hoge leef tijd geeft aan de publieke zaak. „Vele jonge mensen kunnen aan u een voor beeld nemen", aldus spreker. De burgemeester bracht eveneens de ramp in herinnering en zette in grote trekken uiteen, waarop zijn aandacht als hoofd der gemeente gericht zal zijn. Met nadruk betoogde hij daarbij niet de bedoeling te hebben een soort werkprogramma te ontvouwen, omdat meestal naar bevind van zaken moet worden gehandeld. Een zeker schema kan echter niet worden gemist. Spre ker wees op de noodzaak het verzor- gingspeil van de gemeente op te voe ren en bracht in herinnering hoe voor de ramp op het eiland Tholen steeds de seizoenwerkloosheid heerste. Hij wees in dit verband op het belang van de nieuwe ambachtsschool te Sim Maartensdijk. Voorts bracht de heer Van den Bos het oude adagium ter sprake. „Als het de landbouwer goed gaat, dan gaat het allen goed" Hij stipte voorts de woningnood aan en noemde als een van de noodzakelijke openbare wer ken in de toekomst de rioolwaterzui vering Tenslotte sprak de heer Van den Bos de hoop uit, Gods hulp te mogen ontvangen bij het vervullen van zijn taak. Hierna spraken nog de raadsleden J. Moerland en W. Snoep, waarna de officiële raadszitting, werd gesloten. EEN-EN-TWINTIG SPREKERS. Niet minder dan één-en-twintig sprekers voerden daarna nog het woord: de beer J. van den Bos uit Delft, broer van de burgemeester, de heer M. Heyboer, voorzitter van het wezen-armbestuur, de heer J. Boon, kerkvoogd van de Ned. Herv. Ge meente, de heer D. Hage, ouderling van de uitgetreden Gereformeerde Gemeente, de heer Chr. Kalle, ouder ling van de Gereformeerde Gemeente en hoofd van de bijzondere lagere school, de heer C. M. P. W Hanssens, oud-burgemeester van Sint Annaland, de heer L. A. Ver burg, burgemeester van Stavenisse, namens de vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, de heer A L. G. van Doorn, secretaris van Scherpenisse, na mens de onder-afdeling Tholen—Sint Philipsland van de Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren, majoor W. H. Ballegoyen de Jong, commandant Rijkspolitie in Zeeland, de heer P. Boot, hoofdopzichter Centrale Dienst, de heer J. F. Kaashoek, ambtenaar ter secretarie, dr. W. Huygens, burge meester van Bergen, namens de adop terende gemeenten, burgemeester J L. Dregmans te Koudekerke als voor zitter van de Vereniging van Burge- Dankdag roor dijkslniting Het moderamen van de Generale Synode der N. H. Kerk heeft gevolg gegeven aan een door de synode ge daan voorstel een dankdag uit te schrijven naar aanleiding van de slui ting van de dijk op Schouwen-Duive- land. De dankdag zal Zondag 29 Novem ber worden gehouden. Het modera men heeft daarover een rondschrijven aan de kerkeraden gezonden. Nieuwe inspecteur L.O. te Góes benoemd Mr. L. G. Wolff te Bussum Naar vvy vernemen is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes mr. L. G. Wolff, thans advocaat en procureur te Bus sum. Mr. Wolff, die de heer C. Kuiper als inspecteur zal opvolgen, werd ge boren op 7 Januari 1919 te Nijmegen en woont sinds 1933 te Bussum. Hij heeft gestudeerd aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en is lidmaat van de Nederlands Hervormde Kerk. Voor het onderwijs heeft hij grote belangstelling. Zo is hij bestuurslid en curator van het Chr. Lyceum te Bus sum. Ook op ander terrein bekleedt mr. Wolff verscheidene functies, hij is o.m. secretaris-penningmeester van de Landelijke Forenzenbond en lid van de Rotary-club. (Advert entte) Huisgezinnen ontvingen ons boekjejf SINT NICOLAAS- jt- GESCHENKEN. f Laat dit mv gids zijp hg het bepalen van Vf uw keus. meesters en Secretarissen op Walche ren, wethouder B. la Soe van Arne muiden, de heer F. M. Geluk, secre taris van Arnemuiden, de heer J. J. Huyssen, oud-gemeente-secretaris van Arnemuiden, de heer M. A. van der Have, gemeente-secretaris van Hoe- dekenskerke, de heer J. van Belzen uit Arnemuiden, de heer J. Polderdijk uit Kleverskerke en de heer J. Siere- veld uit Arnemuiden namens de vis sersvereniging en oud-burgemeester B. van Oeveren van Poortvliet. De burgemeester dankte alle spre kers met een kort woord. Hierna bezocht hij in gezelschap van het ontvangstcomité de scholen. Des avond3 brachten de schoolkinderen met begeleiding van „Accelerando" 'n zanghulde, waarna de burgemeester in een toespraak tot de bevolking harte lijk dank zegde voor de gulle ont vangst EEN PRINCIPIEEL CONFLICT Handhaving van criteria bij benoeming of promotie De Belgische loodsen en de natuur waren het Woensdag roerend met elkaar eens: de scheepvaart op de Westerschei de moest minder worden. De natuur deed dat door een deken van dikke mist over het water te leg gen, de loodsen door een staking af te kondigen, die Woensdagmiddag 12 uur begon. In verband met die staking heerste Woensdag in de lokalen te Vlissingen waar de loodsen hun „dienstbeurt" plegen af te wachten een ongewone drukte. Op de Schelde lagen enkele schepen voor anker, maar dat hield meer verband met de mist dan met de staking. Eerst als de staking langer duurt zal het scheepvaartverkeer naar en van Antwerpen hinder daarvan ondervinden. organisaties de grote meerderheid van de Belgische loodsen is aangeslo ten) bezwaarschriften bij de minis ter ingezonden en herhaaldelijk om een bespreking gevraagd. Op zestien November kregen de drie genoemde vakorganisaties eindelijk gelegenheid hun bezwaren bij de mi nister van verkeerswezen toe te lichten, maar toen bleek, dat de mi nister niet gevoelig was voor de aan gevoerde argumenten. Op zeventien November besloten daarom de loodsen in een druk be zochte vergadering tot directe actie. Woensdag achttien November te twaalf uur 's middags werd het werk neergelegd. De loodsen stellen zich op het prin cipiële standpunt, dat de hogere over heid niet tot willekeurige benojmin- fen mag overgaan of personeel mag evorderen buiten de administratie ve voorschriften en diensten om. Het laat zich nog niet voorzien, hoe lang de huidige staking zal du ren. Tenslotte vernamen wij nog, dat de staking geen invloed heeft op de dienst van het Nederlandse loodswe zen. Zoals bekend is er een taak-ver- deling tussen het Nederlandse en het Belgische loodswezen. Het ligt niet in de bedoeling, dat het Nederlandse Loodswezen een deel van de Belgi sche taak zal overnemen tjjdens de staking. Gisteravond werd hij de Belgische loodsenwacht door de politie gepost, omdat de leiding van het Belgisch loodswezen aan de stakende loodsen toegang tot het gebouw weigert. Van schepen terugkerende loodsen, die hier wilden slapen, moesten hun intrek in een hotel nemen, voor zo ver zij tot de stakers behoorden. Van daag zullen de loodsen opnieuw ver gaderen om hun standpunt nader te bepalen. De leidende figuren uit de loodsenorganisaties zijn met spoed ontboden op het ministerie van ver keerswezen te Brussel. Zij worden vandaag ontvangen. Politie post voor loodsenwacht Twee Franse treilers die te Vlis singen gebunkerd hadden werden Woensdagmiddag nog door Belgi sche loodsen naar buiten gebracht. Er waren dus wel enige werkwilli gen, maar bij informatie bleek ons toch, dat de staking practisch alge meen is, want van de 82 Belgische zee_ en rivierloodsen op de Wester- schelde staakt ongeveer 90 pet. Principiële kwestie Deze staking heeft geen financi ële, maar een principiële achtergrond. Gestaakt wordt omdat de loodsen strikte naleving verlangen van het Statuut voor het Belgisch Rijksper soneel. Zij hebben reden om aan te nemen, dat van dit statuut in de laatste tijd teveel wordt afgeweken. Als zo'n afwijking beschouwen zij ook de jongste benoeming van een waarnemend chef-loods te Vlissingen. Op 25 Juli j.l. werden candidaten voor deze functie opgeroepen. Door de dienst „Beheer van Zeewezen" werden bepaalde criteria gesteld, waaraan men moest voldoen óm voor een benoeming in aanmerking te ko men. Er waren zes sollicitanten. Op 1 October werd bekend, dat de minister van verkeerswezen een waarnemend-chef-loods had be noemd, die niet volledig voldeed aan de voor een benoeming gestelde cri teria. Dit bevreemdde drie van de sollici tanten, die wel aan de gestelde cri teria voldeden. Protesten Sedert drie October hebben Belgi sche vakorganisaties daarna het Belgische Liberale Vakverbond, de Algemene Centrale van Openbare Diensten en het Onafhankelijk Kar tel van Openbare Diensten (bij welke Spaanse medaille voor Vlissinger De Consul-Generaal van Spanje, de heer Rafael Soriano zal op Zaterdag 21 November a.s. in het Consulaat te Amsterdam, persoonlijk de diplo ma's en medailles uitreiken, welke door de diverse Nederlandse inzen ders werden behaald op de deze zo mer te San Sebastiaan gehouden in ternationale tentoonstelling van -.cheepsmodellen. De neer J. Marijs te Vlissingen, die met zijn scheepsmodel een medaille verwierf, is hiervoor uitgenodigd. Te Amsterdam benoemd De heer J. J. C. van Oers, werkzaam ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg, werd benoemd tot comptabele in de rang van commie: bij de afdeling onderwijs ter secre tarie van de gemeente Amsterdam. MIDDELBURG. Electro: „Dwaalwegen" (14 jaar), 7 en 9.15 uur; Boekhandel Van Benthem en Jutting- Boeken-exposi- tie „Sociale wetenschappen": Schut tershof: P.Z.E.M.-revue „Kortslui ting", 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Ik wil leven" (14 jr.). 7 en 9 uur Luxor; Willy en GOES. - Grand: „De barbier van Se-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2