Nieuwe lagere landbouwschool te Oudelande geopend ZWIISAL phiu shave BOTER- EN VEESMOKKELZAKEN VOOR DE RECHTER OPLEIDING EN RECRUTERING VOOR RECHTERLIJKE MACHT i WEK DE GAL IN UW LEVER OP JIMMY BROWN en de Bloedboef-Beren 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 EEN BELANGRIJKE DAG Ir. Geuze: De „Zak van Zuid-Beveland ging niet altijd met zijn tijd mee In de gescliiedenis van de jonge lagere landbouwschool te Oudelande was liet Woensdag een belangrijke dag, toen na vele omzwervingen in de eerste jaren, het fraaie nieuwe gebouw officieel geopend kon worden. Het werd een blijde, geanimeerde bijeenkomst waarin vele goede woorden wer den gesproken, doch waarbij de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. A. Geuze, die de officiële opening verrichtte, ook een ernstig woord ter overdenking liet horen. Zonder onaangenaam te willen zijn, merkte deze leidende figuur uit de Zeeuwse landbouwwereld op, dat men zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat de Zak van Zuid-Beveland, met name na 1945 niet altijd met zijn tijd is meegegaan. Walcheren is door de inundatie wakker geschud en heeft dit gebied overvleugeld. Men mag hierin niet berusten en daarom is het goed, dat hier thans het initiatief is genomen om het landbouwonderwijs te verstevigen. Het landbouwcentrum Goes heeft wellicht een ongunstige invloed op de gang van zaken in de Zak, aldus ir. Geuze. Een gedeelte van de acti viteit, welke zich in de streek zou moeten afspelen, wordt namelijk op Goes afgewenteld. Nergens wordt ook weinig vergaderd als in de Zak. Met deze school is daarom mis schien een stap ondernomen, die voor dit gebied van grote betekenis kan zijn. Temeer omdat thans hier ook de herverkaveling is opgelegd. Deze herverkaveling zal veêl aanpassing van de boeren vragen. Ook door een omslag van de conjunctuur kunnen zij voor moeilijkheden komen te staan. De school kan daarom een centrum van voor- en nazorg worden. Vanuit dit licht bezien, rust op het hoofd der school, de heer W. Fase, een grote taak, tot wie ir. Geuze zich in waar derende woorden richtte. Spreker wees ook op de grote waarde van het landbouwonderwijs en bracht voorts verschillende personen en instanties dank, voor de medewerking vóór e\ tijdens de bouw. Hjj eindigde met het uitspreken van de hoop, dat op deze school die wel de naam „De zwer ver thuis" kon hebben, naast het nieuwe gebouw, waarvan de bouw ook door de ramp werd gestagneerd, in gebruik genomen worden. Spreker technische opvoeding ook de opvoe ding in Chr. gee recht zal komen. zijn Als geschenk namens de Z.L.M. zegde ir. Geuze voor de school een klok toe. HISTORIE. Bij de opening van de bijeenkomst gaf de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer D. J. Dees, een terugblik op de geschiedenis van de ze school, welke in 1949 startte in een lokaal van de openbare school. Na vele omzwervingen, mede tenge volge van de watersnood, kon thans VOLLEYBAL Zware opgave voor Marathon Deze week zal het volleyball-team van Marathon voor een moeilijke taak staan. Zij zal haar kracht moeten me ten met het sterke M.V.C. Ook de Zuidwesters n zullen het tegen M.V.C. niet gemakkelijk hebben. De wedstrij den die verder op het programma staan, kunnen een spannend verloop hebben, daar alle teams vrijwel van gelijkwaardige kracht zijn. Marathon n komt voor het eerst in de competitie uit. Het programma voor deze week is als volgt: M.V.C. IMarathon I; M.V.C. H—Zuidwesters II; U.O.C. m E.V.V.C. m; Zuidwesters II—M, de Ruyter II; Marathon HE.V.V.C. UI; Zuidwesters nU.O.C. IH; M. de Ruyter n—U.O.C. HE Na de Zaterdagmiddag te spelen wedstrijden zal er voor de candidaat- scheidsrechters nog een spelregel-be handeling gehouden worden, ter voor bereiding van het a.s. candidaat3-exa- men. VOETBAL Scheidsrechters bijeen Vrijdag 27 November komt de scneidsrechtersvereniging op Wal cheren in café-restaurant „Kiviet" te Missingen bijeen. Als spreker zal op treden de heer R. J. de Grood, bekend sportjournalist. ontwikkeling van de landbouw jonge ren in deze streek. Voorts sprak nij dankwoorden aan allen die aan de tot standkoming medewerkten. GELUKWENS. Na de openingsrede boden verschil lende genodigde hun gelukwensen aan. Ir. Veenstra, inspecteur van het mid delbaar landbouwonderwijs, deed zulks namens de directeur van het landbouwonderwijs en wees daarbij op de groei van het lagere landbouw onderwijs, dat hij een der pijlers noemde, waarop de Nederlandse land bouw rust. Voorts spraken ir. J. Versteeg, di recteur van de Rykslandbouwwmter- school te Goes, belast met het toe zicht op de lagere landbouwscholen, burgemeester W. N. van Liere na mens het gemeentebestuur van Oude lande, burgemeester D. Thomassen Thuessink van der Hoop van Sloch- teren namens de buurgemeenten, die ook pleitte voor hervatting van het landbouwhuishoud onderwijs in deze streek, de heer J. M. Klompe, voor zitter van de Kring Zuid-Beveland- West van de Z.L.M., die een envelop pe met inhoud aanbood, de heer G. Minderhoud uit Ellewoutsdijk namens de afdeling Oudelande, en de heer H. Eckhart, hoofd der lagere landbouw school te Scherpenisse namens de collega's. Nadat men in de gelegenheid was gesteld het mooie, doelmatige gebouw te bezichtigen, sprak tenslotte nog 't hoofd der school, de heer W. Fase. Hij bood de gelukwensen van perso neel en leerlingen aan en gaf een overzicht van de gang van zaken op deze school. Delegatie W.V.F. legde kransen bij nationaal monument Harold Russell liep aan het hoofd van de stoet Een paar honderd Amsterdammers hebben Woensdagavond de Ameri kaanse oorlogsinvalide Harold Rus sell, met een fakkel geklemd in de metalen haken van zijn armprothesen, aan het hoofd van de stoet deelne mers aan het congres van de World Veterans Federation dat in Den Haag wordt gehouden naar het nationaal monument in het Dam- plantsoen te Amsterdam zien trek ken, waar een korte plechtigheid werd gehouden. Terwijl de Koninklijke Militaire Ka al treurmuziek speelde, werden 25 iransen aan de voet van het monu ment gelegd. Nadat een hoornblazer van de kapel de „Last Post" had ge blazen hield de president der W.V.F., Albert Morel, een korte toespraak. De zesjarige Elvira van Balkom uit 's-Hertogenbosch, die Woensdagmor gen op het wereldveteranencongres de prijs voor de vrede van de wereld- veteranenfederatie, die posthuum aan haar vader was toegekend, in ont vangst zou nemen, kon door ziekte daar niet aanwezig zijn. Haar zal de betrokken oorkonde worden toegezonden. Lt.-Kol. Asfaw Andargue, die het bevel voerde over het Ethiopische bataljon in Korea kon onder luid applaus de oorkonde persoonlijk in ontvangst nemen. Voorts heeft het congres besloten de prig's voor de vrede toe te kennen aan de onbekende soldaat uit de oor log in Korea. KERKNIEUWS Geref. Kerk Art. 31 Ds. C. Trimp, predikant te Twijzel heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. kerk art. 31 te Middelburg. Met zingende zaag In de Christelijk Gereformeerde kerk aan de Nieuweweg te Wormer zal ds. J. van Dalen, predikant te Den Oever, de zang tijdens de evan gelisatiebijeenkomst begeleiden op zijn zingende zaag. De predikant leer de het bespelen van de zingende zaag toen hij als evangelist in België werkzaam was. Interkerkelijke conferentie in Zuid-Afrika Prof. B. B. Keet. hoogleraar aan de theologische school van Stellenbosch, heeft op de conferentie te Pretoria van Protestantse kerken in Zuid-Afri ka gezegd, dat de apartheidspolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering niet zonder voorbehoud mag worden ver oordeeld. Maar, aldus de hoogleraar, het is niet bewezen, dat deze oplos sing ideaal is of dat er geen betere is. Volgens ds. C. B. Brink, moderator van de Ned. Herv. Kerk in Transvaal, verwacht men te veel. indien men de kerk vraagt een oplossing aan de hand te doen voor de rassenpolitiek in Zuid-Afrika. Advertentie Korte Sprintjes ■X- VOOR HET EERST sinds 19Jf8 zul len een West- en een Oostberlijnse voetbalploeg elkaar ontmoeten. De wedstrijd is op Eerste Eertsdag in het in de Russische sector gelegen Wal ter Ulbricht stadion vastgesteld. EEN VAN DE MANAGERS van het Zuid-Afrikaanse voetbalteam heeft medegedeeld, dat de Zuid-Afri kaanse voetbalbond voornemens is om het Nederlands elftal uit te nodigen voor het maken van een tournee door Zuid-Afrikain de zomer van 195ij. Het ligt in de bedoeling om het Nederlands elftal in een periode van 6 toeken dan ongeveer tien wedstrijden te laten spe len in verschillende steden van zijn land. Ryswerker maakte zich schuldig aan diefstal Voor de Politierechter te Middel burg stond de 37-jarige rijswerker G. v. V. uit Gorinchem terecht. V. had zich op 23 October jl. te Zierikzee schuldig gemaakt aan diefstal van een bankbiljet van 50.ten nadele van een van zjjn mede-arbeiders. Ver dachte had, evenals zfln slachtoffer, nogal diep in het glaasje gekeken en op de terugweg naar het kamp te Ouwerkerk zag hij kans om uit de nortemonnaie van zgn metgezel het lankbiljet weg te nemen. Later toen hij weer nuchter was besefte hij eerst Êoed wat hij gedaan had. Het bank- iljet verhuisde echter pas naar de rechtmatige eigenaar, toen de politie er in was gemengd. Ter zitting gaf verdachte toe, dat hij fout was'geweest. Hij werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes weken, met af trek van voorarrest. Op 3 November 1.1 werd door de kommiezen te Hontenisse aangehou den de Belgische handelaar A. de C. uit St. Niklaas (B.), die in zijn per sonenauto 125 kg. roomboter had ver borgen. De boter was kennelijk be stemd om naar België te worden ge smokkeld. Zij was namelijk verstopt in geheime bergplaatsen in de spat borden van de wagen. Het gevolg van deze affaire was dat de C. werd gearresteerd en dat wagen en boter in beslag werden genomen. De C. gaf ter zitting toe, dat hg zich had schuldig gemaakt aan het geen hem was ten laste gelegd. Hij had de boter willen smokkelen om er wat bij te verdienen. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De inbeslagge- nomen boter werd verbeurd ver- De kok T. M. P. H. D. uit Tilburg die werkzaam was bij een Middel burgse hotelhouder had zijn arbeids contract verbroken zonder toestem ming van zgn werkgever of van het gewestelijk arbeidsbureau. Hiervoor werd hij bij verstek veroordeeld tot 40.of 20 dagen. A. J., landbouwer te K., werd we gens overtreding van de Tuinbouw teeltverordening 1949 veroordeeld tot 10.of 4 dagen. J. de L., landbouwer te K., werd voor eenzelfde feit veroordeeld tot 20.of 8 dagen, terwjjl de land bouwer P. C. uit N., eveneens wegens overtreding van deze verordening, 20.of 8 dagen kreeg. De veehandelaar J. P. uit B. had voor een Belg op de veemarkt te Rot terdam 2 runderen gekocht. Deze HUIZEN WEMELDINGE Notaris J. C. KRAM te Kapelle is voornemens t.v.v. de Heren C. M. en M. C. L. LTNDENBERGH op Don derdag 26 November a,s. in het Jeugdgebouw te We- meldinge, onmiddellijk na afloop van de veiling voor de Erven J. Lindenbergh Cz., publiek te verkopen: A. zes huizen aan de Nieu- wendijk nos. 1, 3, 5, 7, 9 en 11 met het erfpachtsreeht van de grond, tez. groot 14 a. 73 ca. B. Het huis a.d. Nieuwendgk no. 17, groot 45 ca., zowel af zonderlek als in combina- tie's. Te bezichtigen Zaterdag 21 November van 24 uur. Hypotheek beschikbaar. Een kleintje kost slechts één gulden Gevraag! Bejaarde in Tehuis voor ien (40 personen) in sk: een kookster, die genegen is ook huis houdelijk werkzaam te zijn. Leeftijd bg voorkeur 30 jaar of ouder. Brieven met opgave van referenties enz., onder no. 1617. Bureau P.Z.C., M'burg De P.Z.C. wordt in geheel Zeeland gelezen JUSTITIE IN DE KAMER Nieuwe denkbeelden van Oud Met redevoeringen van prof. Oud, fractie-voorzitter van de V.V.D. en mr. v. d. Feltz (C.H.) heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag een begin gemaakt met de behandeling van min ister Donkers begroting van justitie voor het jaar 1954. Mr. Donker is een bekwaam en een ijverig man. In de memorie van antwoord op zijn begroting heeft hij weer een groot aan tal nieuwe wetsontwerpen aangekóndigd. Dat gaf de beide sprekers aan leiding om met grote waardering over zijn voortvarendheid en zijn werk kracht te spreken. Maar prof. Oud kon toch enige twijfel niet onderdrukken of dit uitgebreide program wel zou worden afgewerkt. Eerlijkheidshalve voegde hij er toe, dat hij ook, toen minister Donker het program voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek aan de Ka mer voorlegde bedenkelijk heeft ge vraagd, wat van de goede voornemens terecht zou komen en zie, ministèrs voorspellingen kwamen uit. En des ondanks vreesde prof. Oud weer, dat de bewindsman te veel hooi op zijn vork heeft genomen. Aanmerkingen had deze afgevaardigde niet veel op het beleid van minister Donker. Dat bleek wel heel duidelijk uit zijn lange uiteenzetting over de opleiding en de recrutering voor de rechterlijke macht, waarin hij enkele nieuwe'ideeën ont wikkelde, vooral hierop neerkomen de, dat met het oog op een ongerepte handhaving van de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht de benoe mingen en de opleiding aan de invloed van het departement van justitie ont trokken dienen te worden en in han den gelegd moeten worden van de rechterlijke macht zelf. Mr. v. d. Feltz. die op de late mid dag nog slechts voor de voorzitter, de minister en vijf Kamerleden sprak, uitte een groot aantal wensen. Hij vroeg nieuwe regels voor de afschrif ten van bewijzen voor goed zedelijk gedrag. Hij wilde niet „de grote leu gen" in echtscheidingszaken laten voortduren. Hij wenste bij de opvoeding van voogdij-kinderen het particulier initiatief op de voorgrond te stellen en hij uitte enkele wensen ten aan zien van de benoemingen bij de rech terlijke macht- De door de minister aan de procureur-generaal gestuurde circulaire over de soms onnodige lan- beesten had hg met z\jn auto naar Sluis vervoerd, waar hij ze in een weide van de landbouwer G. loste. De Belg zou voor vervoer over de grens zorgen. Tot de grens is het echter niet gekomen, want juist voordat men de dieren déze lijn wilde laten passe ren, werd er door de douaneambtena ren ingegrepen. De drijvers konden ontkomen, maar de runderen werden in beslag genomen. P., die de runderen voor de smok kel tot in de omgeving van de grens had aangevoerd, werd door de Econo mische Politierechter veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd en boven dien tot een geldboete van 100. G. die zgn weide voor dit doel ter be schikking had gesteld werd bij ver stek veroordeeld tot 75.of 20 da gen hechtenis. ge duur van de voorlopige hechtenis is als een motie van wantrouwen be schouwd, zo zeide mr. v. d. Feltz. Hij wilde daarover graag nader worden ingelicht. LEZERS SCHRIJVEN. Drijvende mijn Het komt mij als leek onbegrijpe lijk voor dat, terwijl ik des middags om circa kwart vóór drie een voor de Vilssïngse kust drijvende mgn rappor teerde aan de Hollandse loodsen- wacht, het tot ongeveer vijf uur heeft moeten duren alvorens de marine barkas mijn huis passeerde „op zoek" naar dat oorlogstuig. Was men terstond uitgevaren dan had men niet behoeven te zoeken doch zou de mijn aangetroffen hebben in de denkbeeldige lgn Roeiershoofd Hoofdplaat, een paar honderd meter uit de wal, alwaar dat „gevaar voor de scheepvaart" geruime tijd heeft rondgedreven, als gevolg van het ke ren van het getij. Nü draaide het er op uit, dat de mijn bij eb langs de Boulevard kwam drijven èn dat uiteindelijk in de pik kedonker, met de mijn op sleeptouw, teruggevaren werd met aille daaraan verbonden consequenties. Als hier wérkelijk sprake is van nalatigheid, dan zoek ik e.e.a. zeer zeker niet bij de loodsenwacht, want hoogstens tien minuten nadat ik de mijn gerapporteerd had ging het loodsbootje er reeds op af en veron derstel ik dat direct daarna de mari ne werd gewaarschuwd Mocht dit (snelle?) ingrijpen een gevolg zijn geweest van net niet- kunnen-uitvaren vanwege de werk zaamheden aan de sluizen, dén had men m.i. overleg dienen te plegen mét die instanties welke op dat moment de beschikking hadden ovér vaartui gen welke in de buitenhaven gemeerd lagen. Een bewoner van Boulevard de Ruyter. De marinevooriichtingsdienst te kent hierbij aan: Het werken met mijnen is gevaar lijk en het is slechts verantwoord dit door specialisten te doen verrichten. Dit gespecialiseerde personeel kaai niet in voldoende mate beschikbaar zijn om permanent aanwezig te zijn voor onmiddellijke actie op plaatsen waar een mijn zou kunnen aandrijven. Toevallig was op Zaterdagmiddag 24 October een gespecialiseerd officier te Vlissingen bereikbaar, zodat toch nog, gezien de omstandigheden, snel IISCH DROOGSCHEERAPPARAAT Jjjudt li 4 li if i unhurt#! :BI?,ARPresnw«VwCmho?9b»o- vanen alles. dset snel «Mg u« "maóguöchten op ie h=«^ „aagklaoh.on op i. BICARP&H MAAG-CACHETS 'AKKER v maag-cachets-okkeft ■to-B H I B iTïïl srnaakloos, ijflpfi B I -srtef. zeker Advertentie U aalt 'b moreens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga! In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpilletieB. Advertentie Ruwe,geschaafde hurd\. g|j genéést /j^ kon worden opgetreden en de mijn om 17.05 uur met de sloep kon worden bereikt. Ten aanzien van het beschik baar stellen van andere vaartuigen, niet tot de Koninklijke Marine beho rende, dient men zich af te wagen of de eigenaars deze wel zo welwillend zouden afstaan voor dergelijk riskant werk. Hierbij komt nog, dat niet ieder vaartuig geschikt is voor de uitvoe ring daarvan. 20. Met Jimmy achter het stuur reden zij met de pas gekochte jeep naar het hotel terug. „Daar hebben wij een koopje aan, Jimmy", zei de professor vergenoegd. „Niets belet ons vandaag nog in de richting van het Himalaja-gebergte te vertrekken". Jimmy schudde zijn hoofd. ..D# zou heel onverantwoordelijk zijn, prof, antwoordde hij. „Ik ga beginnen met onze jeep bin nenste buiten te keren, want wij mogen de kans niet lopen dat wij ergens in de wildernis met pech te kam pen krijgen. Alle versleten onderdelen ga ik vernieu wen. Ook moeten wij nbg een stel nieuwe banden ko pen. want daar vooral komt het op aan. Gaat u intus sen maar met Jackie mondvoorraad inkopen". Dat vond de professor wel een aardig werkje en Jackie was ge woon in de wolken toen hij hoorde dat hij mee mocht gaan winkelen. Zij namen allebei een groot boodschap- pen-net mee en trokken er op uit. „Ik hou veel van uitjes in 't zuur", zei de professor. „We zullen er maar flink wat van inslaan". Dat bracht Jackie op een idee. „En ik ben dol op roomtoffees, oom Pepie. Hebt u er bezwaar tegen dat wij een paar flessen met roomtoffees meenemen?" Professor Propjos keek Jackie getroffen aan. „Roomtoffees?" vroeg hij. „Nou die dingetjes lust ik ook wel. Laten wij een stuk of vijf, zes stopflessen vol meenemen". Gebogen ondqr een zware vracht bood schappen keerden de professor en Jackie naar het ho tel terug. Wat hen betrof konden zij de volgende dag wel afreizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 12