Ernstige kolendampvergiftiging in het dorp Waarde Wijfie Zeeuwse Almanak Verstopping ^elmol9e NIEUWE KLEUTERSCHOOL IN SCHOONDIJKE VRIJWEL GEREED MIST DEED INVLOED GELDEN OP VERKEERSVERBINDINGEN OORLOGSVETERANEN KOMEN EEN BOOM PLANTEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 SCHOORSTEEN TROK NIET Eén dode, vijf leden uit één familie naar ziekenhuis overgebracht In het dorp Waarde heeft zich Maandagavond en -nacht een ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan de bjjna 50-jarige mevr. C. L. v. d- Hart-Roelands uit Kruinlngen het leven heeft gekost, terwül een vijftal familieleden naar het ziekenhuis „Sint Joanna" te Goes moest worden overgebracht. Het jonge echtpaar H. K.. dat bij de Februari-ramp zijn woning in Oost- dijk verloor, bewoonde thans een ba rak aan de Havenstraat te Waarde. Zaterdag was hier een tweede baby geboren en de moeder van de vrouw, mevr. v. d. H., was hier daarom over dag in de huishouding behulpzaam Maandagavond omstreeks half acht was deze naar huis gegaan, terwijl haar schoonzoon zijn anderhalfjarig dochtertje, dat bij zijn vader op Waar de was geweest, ging halen. Het meis je was echter nog slechts een kwar tier thuis, toen het onwel werd- Een dokter uit Krabbendijke werd ge waarschuwd, terwijl K. zijn schoon moeder, mevr. v. d. H., weer ging halen om het gezin terzijde te staan. Later op de avond kwam de dokter nogmaals, die het wenselijk achtte het meisje naar het ziekenhuis over te brengen. Verschillende familieleden van het echtpaar K. kwamen nog op bezoek, doch de een na de ander werd onwel. Omtrent de oorzaak tastte men echter nog steeds in het duister De man, H. K., geraakte zelfs bewuste loos en werd naar de woning van zijn vader gebracht Zijn vrouw werd even- Advertentte Vlu stoelgang. jg, zachi en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 et De nieuwe kleuterschool in Schoon- dijke is vrywel gereed. Dit moderne gebouw, met de strakke, fiere gevel lijn, werd ontworpen door de archi tect W. Brugnooge uit Schoondijke en zal eind November in gebruik ge nomen worden (Foto P.Z.C eens onwel, terwijl zijn zwager, G. uit Oostdijk ook ziek naar huis moest te rugkeren, Tenslotte ging tegen twaal ven ook een zuster van de kraam vrouw, mevr. V. H.-R. uit Waarde, ziek huiswaarts. De kraamvrouw bleef achter met de drie dagen oude baby, haar moeder en haar schoonvader, C. K. Deze laat ste bleef tot des nachts één uur. Vóór zijn vertrek keek hij nog even naar de kachel, welke niet wilde trekken Helaas had tot dusver niemand be merkt. dat de verraderlijke gassen uit de kachel de kamer binnendrongen. Dinsdagmorgen om zes uur kwam de schoonvader reeds terug en deed toen de vreselijke ontdekking. Mevr. v. d. H.-R. zat dood in een stoel, de baby, die in dezelfde kamer lag, huil de, terwijl de kraamvrouw in de St Nicolaasveiling te Krabbendijke Hoewel de ramp in het werkgebied van de Veilingsvereniging „Krabben dijke en Omstreken" zware slagen aan de fruitteelt toebracht, is er gelukkig nog voldoende kwaliteitsfruit over gebleven. Maandag 30 November a.s. zal deze veiling weer de traditioneel geworden Sint Nicolaasveiling kun nen houden. Er worden weer verschillende me dailles van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen verwacht, terwijl het gemeentebestuur van Krabbendij ke een wisselbeker uitlooft voor de beste kwaliteit. Ditmaal zullen drie vertegenwoor digsters van de Haarlemse huisvrou wen worden uitgenodigd deze bijzon dere veiling bij te wonen om kennis te maken met het Zeeuwse fruit. slaapkamer, eveneens s. Onmiddellijk werd hulp gehaald, waarna de kraamvrouw met de baby naar het ziekenhuis „Sint Joanna" te Goes werden overgebracht. Later moesten ook haar man en haar zus ter, mevr. v. H.. ter verpleging worden opgenomen. De toestand van de beide vrouwen was Dinsdagavond nog niet gunstig, hoewel geen direct levensge vaar aanwezig is. De man en de bei de kinderen maken het goed. De oorzaak van dit tragisch ongeval moet gezocht worden in de schoor steen. Mede doordat er weinig wind was, bleek er geen trek in de schoor steen te zyn, waardoor de gassen zich in de kamer verspreidden. Bestelauto uit Kapelle uitgebrand Dinsdagmiddag omstreeks half vier ia op de Antwerpsestraatweg even voorbij de villa Mattenburgh te Ber- ?en op Zoom een bestelauto van de irma S. P. Groenleer te Kapelle door onbekende oorzaak, vermoedelijk kortsluiting, in brand geraakt. De bestuurder C. B. v. d. B. uit Hansweert, die brandlucht waarnam, stopte de bestelauto, doch de vlam men sloegen reeds uit de motor en aan blussen viel niet te denken. De bestuurder wist de lading, land bouwwerktuigen e.d. in veiligheid te stellen, terwijl een passerende wegen wacht de regeling van het verkeer ter hand nam en een auto waarschuwde om de brandweer te alarmeren. De brandweer van Hoogerheide kwam met de hoge druk nevelspuitinrich- tlng en bestreed het vuur met twee stralen. De auto brandde geheel uit. Benoeming De heer C. L. Deij te Rijswijk, vroeger te Terneuzen, werd benoemd tot referendaris van 't ministerie van Justitie in Den Haag. NA 8 JAREN NOODBEHUIZING Eind deze maand in gebruik. Nog voor 1 December a.s. zullen de leerlingen van de neutrale kleuter school te Schoondijke de nogal wrakke deur van de noodschool in het ba- rakkencomplex voor goed achter zich zien sluiten. Daarmede zal een perio de van roim acht jaar zjjn afgesloten, een periode, waarin vele kleuters van Schoondijke een groot deel van hun nog jeugdige leven hebben door gebracht binnen de wanden van een tot „school" ingerichte barak. De huidige „kleuter-generatie" js het beschoren de opening van de nieuwe kleuterschool, die thans vrjjwej gereed is, mee te maken. VAN TOT „DE LEIDING". De bevolking van Sluiskil is het moe. Men verzamelt thans handtekeningen voor een verzoekschrift om „De Lei ding" te dempen. Dit verzoekschrift wordt ingediend bij de ministers van Volksgezondheid en van Verkeer en TWEE MACHTEN De twee geluidloze machten mist en duisternis hadden zich meester ge maakt van het weerloze Walclierse dorpdat ook deze Novemberavond te slapen lag in het landschap. Zwart stolpte het donker over de rustende huizengroepen. Het bleke licht van een enkele straatlantaarnging ver loren in de rondwolkende mist, die de verlatenheid van het dorp volkomen maakte; een verlatenheid, welke het dorp lós scheen te doen zijn van dit ondermaanse. Lós van de rest van Walcheren, van Zeeland, van de ice- reld Totdat plotseling het geruis van een automotor, van zoevende banden en de helle schijn van twee fel prie mende lichtbundels zeer aardse ele menten gingen vormen in dit onwer kelijk geheel. Mist en duisternis loer den meedogenloos vmeen gescheurd en de stilte werd doorbroken, toen een vijftal lawaaiende feestgangers de inmiddels tot staan gebrachte auto verliet. Een huisdeur werd geopend en een uitbundige lichtkegel schoot even later de straat op In de woning gingen meer lampen aan. het silhouet van een jonge slan ke vrouw tekende zich even fel af te gen een doorschijnend gordijn en flar den dansmuziek wervelden de ijle nacht in.... De twee geluidloze machten mist en duisternis weken behoedzaam te rug van dit plotseling ontstane, aard se' lichtbaken, om zich des te zorg vuldiger te sluiten boven en rond de rest van dit rustende Walclierse dorp. Dat eerst ontwaakte, toen het lichtbakenwas uitgedoofd Waterstaat, via de gemeente Terneu zen. Onder de goede slagzin „De stank er uit de grond er in, dan is de lei ding naar onze zin", gaat men thans een actie ondernemen om ook de hoogste landelijke autoriteiten te overtuigen, dat de toestand onhoud baar is. In deze treft de gemeentelijke autoriteiten geen enkele blaam. Toe gegeven wordt eveneens, dat het pro bleem niet gemakkelijk is, noch tech nisch, noch financieel. Nu „de leiding" in verband met het weinige polderwater, ongemeen sterk de lucht verpest, aldus de motivering van deze actie, is het de hoogste tijd geworden, dat hieraan door maatre gelen van hoger hand een einde wordt gemaakt. Adhaesiebetuigingen worden inge wacht bij de heer J. C. Blejjenberg, Benedenweg 4, Sluiskil. UITSTAPJE. De ouders van de jeugdherberg „Francipany" te Moerbeke nodigden een groep Axelse trekkers uit voor een bezoek. Onder leiding van vader De Groot uit Axel werd door de trek kers gaarne gehoor gegeven aan deze uitnodiging. Het programma was rijk aan afwis seling. Men maakte wandelingen in de omgeving en bracht o.a. een be zoek aan de suikerfabriek. Natuurlijk was de sfeer in de jeugdherberg zelf voortreffelijk en zo werd er een aller genoeglijkst week-end in België doorgebracht. Niet alleen in het eigenlijke seizoen maar ook in de an dere maanden kan men juist een jeugdherberg voor dergelijke ontmoe tingen tot een centrum van activiteit en ontspanning voor de jeugd maken. COURSES TE SLUISKIL? Sluiskil heeft in J. Jansen een veel belovende renner, die aanspraak kan maken op de belangstelling van allen, die 't wel menen met de wielersport Geen wonder, dat er onder leiding van de heer A. Blejjenberg een suppor tersclub werd opgericht om deze ren ner de nodige morele steun te geven. Reeds werden vele donateurs inge schreven. In Sluiskil gaan de plannen nog verder. Men wil zelfs trachten courses te organiseren. Zij zullen dan het nieuwe, moder ne gebouw betreden, onbewust van de moeite, die de vereniging „Kleu terschool" te Schoondjjke zich in de afgelopen jaren heeft moeten getroos ten om te komen tot de bouw van een nieuwe school. Vier jaar geleden reeds werd de bouw aanbesteed, doch helaas viel de prijs, mede in verband met de normen voor een Rijkssubsidie, tegen. Met behulp van gelden uit een adoptiefonds (Enkhuizen bij voor beeld schonk een bedrag van 5000) en een schadevergoeding in verband met saneringsplannen, kreeg men naderhand toch voldoende gelden bij een en zo kon tenslotte begin Juni 1953 met de bouw van een nieuwe kleuterschool, naar een ontwerp van architect W. Bruynooge uit Schoon dijke, begonnen worden. De bestaan de, maar in October 1944 grotendeels verwoeste school van de uit 1866 da terende vereniging „Kleuterschool" zou eindelijk waardig vervangen wor den. Want al die jaren had men zich moeten behelpen met een deel van het barakkencomplex aan de Prinses Beatrixstraat, waarin eveneens de R.K. H.B.S. is ondergebracht. De kleuterschool had de beschikking over enkele sombere, kil aandoende lokalen en hoewel men met deze red ding in nood aanvankelijk ingenomen was op de duur voldeed deze primi tieve behuizing uiteraard niet. Moderne school. Thans is het nieuwe, in het cen trum van de gemeente gelegen schoolgebouw, vrijwel gereed. Het is een moderne school geworden, met twee zeer ruime leslokalen, véél glas en dus veel licht! Bovendien is tus sen de beide lokalen een glazen, „wegneembare" wand gemaakt, zodat men zo nodig kan beschikken over één grote ruimte. De entree van het gebouw is royaal, een brede gang voert langs de beide lokalen naar een spreekkamertje, dat ook door de schoolarts gebruikt kan worden, in een der lokalen is voorts een miniatuur-keuken ingericht. Aanvan kelijk zal men nog gebruik maken van de oude meubeltjes, maar het ligt in de bedoeling om te zijner tijd over te gaan tot het aanschaffen van enig nieuw meubilair. Wanneer het, vijftigtal kleuters straks zal worden „overgeplaatst" zullen zij ongetwijfeld grote ogen opzetten bij net zien van het ver schil tussen de „barakkenschool" en een „heuse" kleuterschool! Het. bestuur verwacht bovendien, dat het leerlingenaantal nog zal stjjgen, nu de school weer gemakke lijker te bereiken zal zijn. Er is in Het derde nummer van „De Eva- cuatiepost", het mededelingenblad van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg is thans verschenen. Het bestuur De- sloot dit derde nummer nog uit te geven, omdat gebleken is, dat velen niet voldoende op de hoogte zrjn van de regelingen en voorschriften, die op het gebied van hulpverlening enz. bestaan. Er is in dit blad weer een artikel opgenomen over de Schade Enquêtecommissie Zeeland van de hand van de secretaris, de heer Pie- terse, en voorts een mededeling van het ministerie van maatschappelijk werk over de uitkeringen aan getrof fen middenstanders en zelfstandigen. Tenslotte bevat deze derde „Evacua- tiepost" 'n complete lijst van Zeeuw se geëvacueerden met hun huidige adressen, een lijst die 76' pagina's of ca. 2400 namen telt Het ligt in de bedoeling dat nog een vierde nummer zal verschijnen, waar in dan uitvoerige gegevens opgeno men worden over de Rampschade- wet. Ingenieur Hoogheem raadschap Delfland Ir. A. G. Wiersma, ingenieur van de Polder Walcheren te Middelburg komt als no. 1 voor op de aanbeve- De Bonzijbrug te Wemeldinge komt terug In de loop van 1954 Naar wy vernemen heeft de burge meester van Wemeldinge, de heer C. N. F van Sas, bij een bezoek op het departement van waterstaat, de mon delinge toezegging ontvangen, dat de Bonzijbrug in de loop van volgend jaar zal worden herlegd. De bovenbouw van de brug is reeds gereed, doch de onderbouw moet nog worden aanbesteed. De Voorhaven te Zierikzee Aan de nieuwe voorhaven te Zie rikzee, zoals die is ontworpen door de heer A. J. Argelo, wordt druk ge werkt en er begint tekening in de situatie te komen. Het belooft een behoorlijk ruime haven te worden, waarin een aanzienlijk aantal sche pen ligplaats zal kunnen vinden. De haven zal eoede diensten kunnen be wijzen als vluchthaven, als haven voor de watersport en bovendien zul len wachtende schepen hier ligplaats kunnen vinden, wanneer de sluis in de haven werkelijkheid mocht worden. Inmiddels is een aanvang gemaakt met de verbreding van het intact ge bleven deel van de Westhavendijk. Het wordt een dijk, welke de dubbe le breedte zal krijgen van de oor spronkelijke. Bovendien legt men aan de binnenzijde aan de voet van de dijk een brede weg aan, welke dem ping van de daar gelegen vaart nood zakelijk heeft gemaakt. Deze weg loopt naar de voorhaven. Unesco-af gevaardigde naar Zeeland Vrijdag a.s. zal een afgevaardig de van de Unesco uit Parjjs, mrs. Willcox, een bezoek aan Zeeland brengen. Zij zal oon. naar Schouwen- Duiveland gaan. teneinde zich op de hoogte te stellen van de stand van het jeugdwerk in de getroffen ge en. Voor dit doel zal zjj ojn. Benoemingen Prov. Griffie Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari 1954 benoemd tot Kamerbewaarder ter Provinciale Griffie van Zeeland de heer J. Kik, thans bode-schrijver, en tot bode-schrijver de heer J. van Dis, thans typist op arbeidscontract. Fruitkwekers in Schouwens Westhoek (slot van pagina 1) aan de andere kant moet U niet den ken, dat we er beter op worden" Er dan vertelt deze getroffen fruitkwe ker en zjjn verhaal is dat van tien- ieder geval op gerekend, want het ling ter benoeming van een ingenieur nieuwe gebouw kan plaats bieden aan van het Hoogheemraadschap Delf- zestig scholieren! land, te Delft. Slechts hier en daar kleine vertragingen De mist heeft gisteren weer zijn in vloed op de kwetsbare Zeeuwse ver bindingen doen gelden Gelnkkig ech ter waren de gevolgen niet groot, zo dat de verkeersdiensten over het al gemeen hun werk konden voortzet ten. De dienst Terneuzen-Hoedekensker- ke kon door de normale dienstboot worden voortgezet, doch de Bazelboot maakte 's morgens slechts één en s middags twee reizen. In de avonduren moest ook de „Prins Willtm I" éénmaal verstek la ten gaan. Op de lijn Vlissingen-Breskens vie len 's morgenstwee reizen uit en avonds één. De rest van de dag werd normaal en op tyd gevaren. De dienst Katse Veer-Zierikzee onder vond geen hinder van de mist. Welis waar moest de Koningin Emma een reis overslaan, doch dit was was een gevolg van motorstoring. De „Zand- kreek" nam deze vaart over, zodat ook hier geen vertraging ontstond. ze getroffen fi verhaal is dat tallen collega's hoe eigenlijk de si tuatie rond en in zijn boomgaard is. „Volgend jaar moeten we in zaaien met landbouwgewassen, met gerst bijvoorbeeld en het jaar daarop is het misschien mo gelijk om in te planten. Dat bete kent, dat we dan Das even ver zijn als toen we begonnen, in mijn ge val ruim zeven jaar geleden. En dan komt weer de eerste periode, waarin een boomgaard practisch niets oplevert, maar alleen maar geld kost. Het duurt zeker tien jaar, voordat ik zover ben als kort voor de ramp. Indien alles tenmin ste goed gaatWant er zijn nog zoveel onzekere factoren, waarvan de herverkaveling bij voorbeeld er één is". Toch weet fruitkweker Braber één voordeel te noemen: „Toen ik be gon met de aanplant, werden de mo dernste methoden, die toen gangbaar waren, gevolgd. Ondertussen zijn deze methoden alweer veranderd, zodat ik bij de herinplant weer nieuwe dingen kan proberen, die misschien ook suc ces hebben." OPNIEUW! Ondanks de vele moeilijkheden, die de fruitkwekers in de Westhoek door de ramp moeten doormaken, denken ze er niet aan hun fruit op te geven. De meesten beginnen weer met nieuwe moed en alleen enkele ouderen, voor wie de levensavond langzamerhand begint aan te breken, scheiden er mee uit In de boomgaarden van de Westhoek worden thans de bomen geveld Maar de mannen, die dit werk met een bloedend hart verrichten denken nu reeds aan de tyd, dat zjj weer zullen oogsten, prachtige appels, sappige pe ren en pruimen. Aan hen zal het niet Ouwerkerk als een symbool Op Vrijdag 20 November komen honderd afgevaardigden van het con- gres in Den Haag van wereldvetera nen naar Ouwerkerk. Zjj zullen daar één boom planten als een symbool van een actie. In totaal zullen er hon derd bomen komen, waarvoor thans op het congres het geld bjjeen wordt gebracht. Het Is een van de bljjken van het medeleven van deze veteranen met de ramp, die ons lano door de waters- nood trof. Aan deze actie zal de naam worden verbonden van de wereldve teranen-federatie. De veteranen zul len de reis gedeelteljjk met een extra- trein maken. De oude kleuterschool in Schoondijke waar de jeugd sinds de verwoesting van de vroegere school in Otober 19 M gehuisvest te geweest. De barak was acht jaar geleden een uitkomst; nu echter verlangt men maar al te zeer naar het moment, waarop de kleuters de nieuwe school zullen kunnen betrekken. (Foto PJZ.CJ Het is op dit ogenblik In Den Haag nog niet bekend of er onder het ge zelschap ook bekende voorvechters van de idealen en rechten van de ve teranen zijn. De ontvangst wordt ge regeld door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, Jbr. mr. A. F. C. de Casemhroot, die ook de plaats aanwees voor deze symbo lische handeling. Een andere groep van eveneens honderd veteranen gaat Vrjjdag a.s. naar de Grebbeberg. MIDDELBURG. Vandaag Electro: .Zondige levens". (18 jaar). 7 en 9.15 uur; Boekhandel Van Benthem en Jutting: Boeken- expositie „Sociale wetenschappen", 9—18 uur. VL1SSINGEN. Vandaag Alhambra: „De dertiende brief", (18 jr.). 7 en 9 uur Luxor: „Willy en Joe", (a.l.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Opmars der vrou wen", (18 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2