PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Felle rede tegen onzuiverheid van nieuwe politiek in Verenigde Staten Fruitkwekers in Westhoek van Schouwen beginnen opnieuw BILT Kantlijn ZUSTER VAR PERZISCHE SJAH VOOR 8 TON 0PGEUCHT TEKORT AAN WONINGEN VEEL GROTER DAN MEN DENKT 196e Jaargang-No. 272 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, ƒ5.45 p. kw., fr. p. p. ƒ5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 Nov. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, tc-lef. 16: Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N Bogerdstr. C 160. tclc-f. 2G. TRUMAN ONTKENT AANKLACHT „Gebruik van grove leugen en ongefundeerde beschuldiging" Oud-president Truman heeft zich verweerd tegen de beschuldigingen inzake de affaire-Dexter White. Hy werd niet ontslagen ondanks de tegen hem ingebrachte beschuldigingen van ontrouw aan zijn vaderland, omdat het van groot belang was, aldus Truman, dat een onderzoek, waarby ook vele anderen waren betrokken, onbelemmerd voortgang zou hebben. Truman sprak te Kansas City voor de radio en televisie. Hij antwoord de Herbert Brownell, procureur-generaal, die „onthulde", dat White op een belangryke regeringspost was gehandhaafd ondanks verklaringen, dat hij een Russische spion was. Truman's verdediging was een felle aanklacht tegen MacCarthy c.s. Hy lichtte toe, waarom hij niet zou verschijnen voor de commissie voor on- Amerikaanse activiteit. Waarnemers zyn van mening, dat Truman met de ze rede niet alleen het gevechtsterrein heeft aangegeven voor verkiezin gen in 1954 maar ook wat betreft het politiek bestel der V.S. Er kwamen later duizenden telegrammen binnen bij Truman; voor 95 pet. blijken van instemming. Truman nam de volle verantwoor delijkheid voor de destijds genomen besluiten. In Februari 1946 werd over wogen om White te benoemen tot lid van het Internationale Monetaire Fonds. Het destijds in deze zaak ge- De mens is een geduldig wezen en men staat er vaak van versteld, hoeveel hij verdragen kan. Wij schrijven thans 1953 en over zes weken schrijven we al weer 1954. En de oorlog is een vergeten aangelegen heid voor de meeste mensen. Voorbij. Vaderlandse geschiedenis. In ontstel lend nuchtere bewoordingen vertellen de schoolboekjes er reeds van. Dat er in die oorlog, die acht en een half jaar geleden eindigde, duizenden huizen verwoest werden, ach, dat vin den de schoolboekjes de moeite van het vermelden niet waard. Maar uw huis zal verwoest zijn! Er is destijds over de wet op de ver goeding der materiële oorlogsschade het nodige te doen geweest. Maar drie jaar geleden was zij dan toch in kan nen en kruiken en naar het algemene gevoelen werden in ieder geval de kleine luiden redelijk geholpen. Maar als een wet in kannen en krui ken is, betekent dat nog niet, dat zij naar letter en geest wordt uitgevoerd. Voor het zover is, zijn er uitvoerings beschikkingen en bepalingen nodig endie zijn er voor de wet op de vergoeding der materiële oorlogsscha de nog altijd niet. Althans de defini tieve niet...,. De Volkskrant bracht dezer dagen een reportage uit het voormalige frontgebied in Zuid-Oost-Neder land. Daarin werd verteld, dat tien duizenden oorlogsgetroffenen nog al tijd wachten op de afwikkeling van hun oorlogsschade-financiering, dat zij op geen duizenden guldens na weten, waaraan zij financieel toe zyn en dat sommigen nog geen cent hebben ge zien. Zij zijn overweldigd door een stroom van onbegrijpelijke brieven en formulieren, zij zijn ondergedompeld in een bureaucratische mallemolen, weten niet waar zij aan toe zijn en wat hun boven hun hoofd hangt en in hun wanhoop stoppen velen de onhan teerbare paperassenboel maar in een la en zeggen. Bewaren kan geen kwaad, je weet nooit wat er nog van terecht komt. Ei de ambtenaren, veelal Haagse ambtenaren, die tot taak hebben de oorlogsschade af te wikkelen? Zij zijn al even wanhopig- Zij moe ten wachten tot de definitieve uitvoe ringsbepalingen en richtlijnen bekend zijn. Maar en dat pleit niet in hun voordeel die richtlijnen en uitvoe ringsbepalingen moeten komen van hun eigen departement. En dat depar tement blijkt niet in staat te zijn ge weest, met zijn onafzienbare schare personeel, om de zaak op een schappe lijke manier aan het vollen te krijgen 1-Iet nieuwste nieuws is, dat degenen, wier schadegeval nog niet afgewikkeld is, begin Januari zullen moeten kie zen tussenniet minder dan zeven financieringsregelingen. Regelingen, waarvan niemand, ambtenaar noch ge troffene, dé consequenties kan over zien Dat schijnt de enige manier te zijn. waarop het departement kans ziet van de oorlogsgetroffenen af te komen". Zi staat de zaak er in Oost-Bra- bar.t bij. En hoe in Zeeland? Wij hebben bij .enkele instanties ons licht eens opgestoken En het blijkt, dat in Zeeland in' ieder geval de zaak veel vlotter marcheert dan in Brabant het geval blijkt te zijn. Dingen, die naar Den Haag toegestuurd werden kwamen snel terug. Van andere zijde meende men evenwel, dat ook in Zee land het aantal niet-afgewilclcelde schadegevallen nog steeds aanzienlijk is. Negen jaar. nadat de laatste ver woestingen werden aangericht. De mens is een geduldig wezen. Men staat er soms van versteld, hoe veel hij verdragen kan. En waarin hij soms, in arren moede, berust. Maar de vraag is gewettigd, of dat dan maar eindeloos voort moet duren. Negen jaren zijn ten slotte een be- hoorlijke portie van een mensenleven. voerde beleid beschermde volgens Truman het openbare belang en de veiligheid en het stelde het federale recherche-bureau in staat zyn on derzoek voort te zetten. Brownell's aanval noemde Truman onwaar en enig in de geschiedenis van de V.S. In feite was een en an der 'n beschuldiging van opzettelijke ondermijning van de veiligheid van Amerika. Zou Truman wél voor de commissie verschynen, dan zou dit de constitutionele positie van het pre sidentschap ondermijnen. Het beleid van de president kan niet aan een onderzoek door het Congres worden onderworpen nadat hij zijn ambtster mijn had vervuld en evenmin in de periode, dat hij nog president is. Dit is belangrijk voor de onafhankelijk heid van de uitvoerende macht. Nieuwe zeden „In communistische landen", aldus Truman, „is het de gewoonte, wan neer een nieuwe regering aan de macht komt, om aftredende functio narissen van verraad te beschuldigen. Dit doen de Amerikanen niet, althans vroeger niet. Het is nu duidelijk, dat de tegenwoor dige regering om der wille van poli- Walvissen worden geteld Een eerste internationale expeditie naar het Zuidpoolgebied om walvis sen te mei-ken is aan boord van de walvisvaarder „Enem" in Kaapstad aangekomen. Men wil trachten zo veel mogelijk walvissen te merken met Jtleine har poenen om te komen tot een telling en een studie van de trek en de biolo- fie der walvissen, teneinde uitroeiing e voorkomen. tieke voordelen het MacCarthyisme heeft omhelsd. Ik doel hier niet op de senator voor Wisconsin. Hij is al leen in zoverre belangrijk, dat zijn naam een begrip in de wereld is ge worden. Dat begrip is het schenden van de waarheid, het vaarwel zeggen van onze historische toewijding tot eer lijk spel, het vaarwel zeggen aan het voorgeschreven beloop van de wet. Het is het gebruik van de grove leugen en de ongefundeerde beschul diging tegen een willekeurige, burger in de naam van Amerikanisme en veiligheid". Verweer MacCarthy heeft medegedeeld, dat hij „radio- en televisietijd eist om de tegen mij gerichte aanval van de voormalige president Truman te be antwoorden". President Eisenhower kan zich niet herinneren Harry Dexter White in 1944 in Engeland te hebben ontmoet. De Amerikaanse procureur-gene raal Herbert Brownell verklaarde voor de sub-commissie voor binnen landse veiligheid, dat van Britse en Canadese zijde druk was uitgeoefend om White benoemd te krijgen in een hoge functie bij het Internationaal Monetair Fonds. White gaf rappor ten betreffende de financiële activi teit van de Amerikaanse regering door aan personen, die verdacht wer den van spionnage voor de Sowjlt- Unie. De bronnen, waaruit deze medede lingen kwamen, kunnen zelfs nu niet geopenbaard worden. In September 1945 was de regering-Truman reeds ingelicht. Truman deed niets om de activiteit van de spionnagegroep, waartoe White behoorde, een halt toe te roepen. Engeland krijgt Kanaaleilandjes Eenstemmige beslissing Het Internationaal Gerechtshof Den Haag heeft de eilandengroep Minqmers en Ecrehous, in het Kanaal waarop zowel door Engeland als door Frankrijk aanspraak werd gemaakt, aan Engeland toegewezen. De beide landen hebben hun lang durig geschil hierover twee jaar ge leden aan het Internationale Hof voorgelegd. De kleine, rotsachtige eilandjes tussen Jersey en de Franse kust hebben rijke oestergronden. Zij zijn onbewoond. De beslissing werd door de twaalf rechters eenstemmig genomen. Een groot deel van het voorbereiden de wetenschappelijke werk, dat aan de sluiting van de stroomgaten moest voorafgaan, werd geleverd door het WaterloopJcnndig Laboratorium te Delft dat ondei leiding staat van profir. J. Th. Thifsse, die onmiddel lijk na de stormramp in Februari door de regering uit Amerika, waar hij op studiereis vertoefde werd te ruggeroepen. Prof. Thijsse keerde te rug' en wijdde zich geheel aan de sluiting van de stroomgaten. door middel van model-onderzoelc. Model van de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk. Rechts Ouwerkerk. Prof. Thijsse geefl aanwijzingen aan zijn staf. (Rechts met pupier t'n de hand, prof. Thjjsse). Zij ontmoette in Parijs een jongeman Prinses Asjraf Pahlevi, zuster vau de Perzische Sjah, heeft Dinsdag te Parijs doen weten, dat twee Franse „zakenlieden" haar waardevolle voorwerpen ter waarde van ongeveer 800.000 gulden hebben ontstolen. Een van de voorwerpen was een mantel van sabelbont, die zij van StaF/i had gekregen. Haar advocaat deelde Dinsdag me de, dat de prinses in November van het vorig jaar een jongeman in Pa rijs had ontmoet, die zich directeur van een maatschappij noemde. De prinses, die met het oog op de onze kere toestand in Perzië over geld in Frankrijk wilde beschikken, deed de jongeman juwelen ter waarde van 300.000 gulden toekomen om ze voor haar te verkopen. Een paar dagen later had de jonge- FruÜkweker Brdber beroerd werk man haar verteld, dat de makelaar, die hy had belast met de verkoop, waren bestolen. De prinses gaf de jongeman schriftelijk volmacht om voor haar op te treden. Met deze volmacht maakte de man zich achtereenvolgens meester van 'n dozijn karpetten van de prinses in de Perzische ambassade en een aantal bontmantels, die zij voor de veiligheid naar een bontwerker te Parijs had gezonden. Sedertdien zijn de directeur en zijn medewerker niet meer gezien. Verlenging van dienstplicht goedgekeurd Beslissing van Lagerhuis Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdag met 288 tegen 38 stemmen een rege ringsmotie aangenomen, die voorziet in de voortzetting van het stelsel van militaire dienstplicht voor vijf jaren, te rekenen vanaf Januari aanstaande. Een kleine groep Labour-leden, die op principiële gronden sterk tegen de dienstplicht gekant is, heeft een stem ming ov,er de motie geforceerd. De overige Labour-leden onthielden zich van stemming. Geen Amerikaanse bases in Pakistan Op zijn persconferentie verklaarde Dulles, dat er op het ogenblik geen onderhandelingen gaande waren tus sen Amerika en Pakistan met betrek king tot een militair bijstandsverdrag of een verdrag om Amerikaanse bases op Pakistaans grondgebied te vestigen. Op de vraag of zijn verklaring ook betekende dat het in de toekomst evenmin tot een AmerikaansPaki staans verdrag betreffende militaire steun zou kunnen komen, antwoordde Dulles ontkennend. In een gebouw van de chemische fa briek te Maywood in de Verenigde Sta ten. waar geheime opdrachten voor de Amerikaanse vloot worden uitgevoerd, hebben zich Dinsdag vijf ontploffingen voorgedaan. Bij ploegen V-l ontdekt Twee boeren hebben te Ron- court bij Luik, zonder dat zij zich bewust waren van het er aan verbonden gevaar, een on- ontplofte Duitse V-l met twee tractoren uit de grond getrok ken. De vliegende bom was door een van de boeren bij het ploegen ontdekt. Deskundigen van het Belgische leger maak ten de bom onschadelijk. TWEEDE KAMER WAARSCHUWT Stimulering van de particuliere bouw (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft Dinsdag-mid dag zyn begroting voor 1954 weer een eind verder naar haar eindbe stemming, het Staatsblad, zien schui ven. Verleden week Vrijdag hebben zes afgevaardigden het hunne er over gezegd. Dinsdagmiddag hield de Ka mer zich eerst een lange tijd met an dere natuurlijk ook heel gewichti ge zaken bezig. En daarna moch ten nog vier leden er het woord over voeren. Dinsdagavond stond er nog maals een ander onderwerp op de agenda en Woensdag krijgt ir. Witte eindelijk de kans om ook eens wat te zeggen. De vier sprekers van Dinsdagmtd- Bespreking over de Saarkwestie Tussen Adenauer en Bidault Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, en de West-Duitse Bondskanselier, Adenauer, binnenkort in Den Haag hun lang verwachte be spreking over de Saarkwestie houden Het zou in him bedoeling liggen, om van hun aanwezigheid op de a.s. Haagse conferentie der ministers van klein-Europa gebruik te maken om door een uitvoerig persoonlijk gesprek voortgang in de onderhandelingen over dit probleem te brengen en zo mogelijk een oplossing te bereiken. BOOMGAARDEN VIELEN DROOG Bomen-met zorg en liefde ingeplant- worden thans gerooid ZEVEN JAAR GELEDEN plantte fruitkweker J. G. Braber ergens langs de duinstrook tnssen Renesse en Noordwelle zijn eigen boomgaard in: an derhalve hectare met appels, peren en pruimen, plus een ondercultuur van zwarte bessen. Die inplanterij was een mooi en goed werk, want daarmede legde Braber de basis voor de toekomst voor hem en zijn jonge gezin. Aldus ontstond een beste „bögerd", die de laatste jaren behoorlijk op dracht kwam en die nog vele beloften inhield. Maar zij werden helaas niet inge lostwant in Februari van dit jaar kwam ook hier het water. En Bra ber behoefde zijn dagelijkse gang van de oude lichtwachterswoning „Kijk duin", waar hij met vrouw en kinderen woont, voorlopig niet meer te ma ken. Eb en vloed heersten op zijn anderhalve hectare evengoed als op die andere negenduizend van het waterschap Schouwen Een half jaar lang werkte de fruit kweker aan de dijk, omdat er in zijn eigen vak niets, maar dan ook niets uit te richten viel. Maar toen het wa ter op Schouwen was bedwongen en de tvveè en dertig pompen plus de sluizen aan de randen van de polder de enorme watermassa's naar buiten stuwden, kwam ook de boomgaard van Braber droog. Drie weken gele den vatte hy zijn oude stiel weer op en toog naar zijn anderhalve hectare, zoals hij zeven jaar geleden ook had gdaan: met spade om diepe gaten te kunnen spitten. Nu is het echter een droevige arbeid: het looien van de fruitbomen, die hij eens met zoveel liefde en zorg inplantte. „Het is een beroerd werk" zegt Braber, „je hebt er jarenlang je best op gedaan om alles zo goed mogelijk te (loen en er is elk jaar weer opnieuw geld ingestoken. En nu is in één keer files weg" De grond van zijn boomgaard heeft dag warende heren Van Dis (S.G.P.), Lemaire (K.V.P.), Ritmeester (V.V. D.) en Gortzak (C.P.N.) en ze waren het er allen over eens, dat alle zorg, die men aan de nieuwbouw besteedt de krotopruiming niet in het gedrang mag doen komen. Enkele hunner vroegen aandacht voor het steeds nijpender wordende vraagstuk van de huisvesting der be jaarden en de drie eerstgenoemden drongen aan op de stimulering van de particuliere bouw. Volledige ontplooi ing van de particuliere bouwnyver- heid verwachtte de heer Ritmeester trouwens pas als de huren een ren dabele woning-exploitatie mogelijk maken. Deze afgevaardigde heeft zich over het wegwerken van het woning tekort altijd nogal pessimistisch uit gelaten. Dat deed hij toen de socialis tische minister mr. In 't Veld aan We deropbouw en Volkshuisvesting de scepter zwaaide. Hij verweet nu ook minister Witte, dat hij te optimis tisch is, als hij meent, dat in de eerst komende jaren 65.000 woningen per laar gereed zullen komen. Toch stel de hij meer vertrouwen in de heer Witte dan in de heer In 't Veld. Zijn waarschuwing, dat het woningtekort vermoedelijk veel groter is, dan wij beseffen, was dan ook goed bedoeld. Het wachten is nu op de minister. Mist in Engeland Vijf meter zicht Het grootste deel van Engeland en Wales was gisteren gehuld in een mist, die vooral in delen van Londen dicht was. Het zicht was daar vyf meter. London Airport was voor het ver keer gesloten. De diensten op het vliegveld Northolt waren onregelma tig. Ook het verkeer op de Theems en in het Kanaal van Bristol was in de war. De treinen reden met vertra ging. Behalve in Engeland werd ook het verkeer op de Parijse vliegvelden door mist belemmerd. In het gebied van Parijs heerst reeds voor de vierde opeenvolgende dag mist. Ook de luchtvaartdiensten in Zweden en Fin land werden door mist belemmerd" weinig meer van de rulle, vruchtbare aarde, waarin de fruitbomen en de bessenstruiken zo welig tierden. Het is een vieze, glibberige massa gewor den, waarin „zee-pieren" de plaats van regenwormen hebben ingenomen en waarin de laarzen van Braber diep wegzakken. En het kan niet anders of temidden van de zilte geur, de dode bomen en de verziekte klei wordt over de ver goeding gesproken. Braber is er niet ontevreden over: „De rampschadewet is voor ons niet ongunstig, maar toch kan men ons niet teruggeven wat we verloren hebben. Dat wagen we ook niet, omdat dat onmogelijk is. maar (vervolg op pag 2) DE VERWACHT RUSTIG WEER. Veel bewolking en op vele plaatsen mist. Later plaatselijke opklaringen. Overwegend droog. Overwegend zwakke wind uit Oostelijke richtin gen. Middagtempera turen ongeveer dezelfde als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN: 19 November. Zon op: 8.06 Maan op: 15.21 onder: 16.44 onder: 6.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1