C Service is in Australië vaak een onbekend begrip J Nederlands Rundvee-Stamboek kreeg een nieuw huis KLANKBORD D PADDESTOELENZOEKER EINDIGT DE DAG ALS STERRENKIJKER WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET VIJFDE WERELDDEEL OP HET EERSTE GEZICHT (XI). Emigratie kan ook zijn: verplaatsen en handhaven van stak Nederland DE BEZOEKER van Australië moet vooral niet denken, dat hij nu eens behoorlijk in de watten wordt gelegd. Daar is geen sprake van. Het parool is: zorg voor jezelf, een ander doet het niet voor je. Maar dat went wel, moet ik zeggen, hoewel ik er in een radio-interview met de enige niet- commerciële omroep in Melbourne een tikje verwonderd over heb gespro ken. Australië mag dan in een uithoek van de wereld liggen, ontsluiting van het land bereikt men niet alleen door immigratie te propageren, maar ook door de toerist een der belangrijkste ambassadeurs van goede ver standhouding onder de volkeren gracieus, hartelijk en dienstvaardig zelfs tegemoet te treden. Ge zult begrijpen, dat het tegenovergestelde de buitenlander helemaal in een eenzame „outcast" verandert. Maar van mijn kamer uit, hoog op een der Melbournse heuvelen, zag ik naar het Oosten de uitlopers van de Victoriaanse Alpen en toen de zon eindelijk na dagen van regen ging schijnen, meende ik sneeuw op een hoge top te ontwaren. Naar het Westen de zee en de bo ten en de havens: in iedere stad het oox*d van bijzondere bedrijvigheid. Maar achter dat Westen diepblauw water van de grote Port Philip Bay, die de onstuimigheid van Straat Bass tussen Australië en Tasmanië en de gehele Zuidelijke IJszee als met door E. M. KOEMANS. twee koesterende armen opvangt en tot bedaren brengt. En nog verder weg de You Yangs, die vroeger vul- canïsch zijn geweest en zodoende voor rijke grond rond Geelong hebben ge zorgd. En onzichtbaar weet ik aan de einder de oude goudvelden van Balla- rat, waar de zoekers naar het slijk der aarde stof leverden voor de eerste Australische wildwest-verhalen. Dat alles maakte me nog niet ver- Hefd en gelukkig. Ik was pas werkelijk verrukt over de Corio Bay, waaraan Geelong gele- En de tegenstelling was toch mach tig genoeg, want ik bevond me op de terreinen van de Australische zuster- maatschappij van de Shell, waar de N.V. Werkspoor te Utrecht, de Ba taafse Aannemingsmaatschappij, Van Rietschoten en Clayton samen met de technische diensten van de BPM in Den Haag een nieuwe olieraffinaderij bouwen. Als ik met mijn rug naar de instal latie sta, die volgend jaar Maart in bedrijf moeten komen, dan kijk ik over een soort Middellandse Zee: even blauw/groen het water, even onwe zenlijk de lage huizen aan de oever, even steenachtig het „strand", even decoratief de kleuren, die de natuur op een plekje bijeen heeft geschilderd. Terwijl ik nog big was met deze ontdekking, voerde de auto me alweer de Alpen tegemoet naar Koo Wee Rup en Tooradin en Caldermeade, waar eens de inboorling, komend van over de bergen, zijn boomerang moet hebben geslingerd, maar waar nu de rijke weiden met prachtig vee tot aan het water grenzen enwaar tal van Nederlanders, voornamelijk uit Veenendaal en omgeving, een voor treffelijk bestaan hebben gevonden. Toen ik daar zo stond reed het klei ne meisje Alice op haar ponny Ellen langs de oever. De galop van een pon ny is kort en de draf is driftig. De blonde haren van dit Hollandse kind in een Schots geruit rokje joegen ach ter haar aan. Ellen liep als een blik semschicht onder de zachte hand van de kleine meesteres en ik kon van de ze twee-eenheid van mens en dier mijn ogen niet afhouden. Even later stond kleine Alice van oud negen jaar naast me, Ellen's hoofd tegen haar rug, be lust op een liefkozing: een Hollands kind van het Australische land, opge nomen in een kring van weldenkende, rustige landgenoten van de Veluwe- zoom, die het samen zo goed hebben als een mens op de aarde maar kan verlangen. Ik heb werkelijk op dat ogenblik voor het eerst gevoeld, wat emigratie óók kan zijn behalve het zoeken van de meeste ponden in de kortste tijd: het verplaatsen en handhaven van een stuk Nederland in de beste bete kenis van het woord ten voordele van het nieuwe land, dat géén land van belofte is, maar dat voor handen die werken willen, ruimte heeft en gele genheid tot nieuw, enthousiast en vertrouwd aanpakken. Toen ik Alice daar zag, realiseerde ik me wat Nederland met zijn emi granten verliest. En wist ik tevens wat Australië met deze vrouwen en mannen zal winnen. Want eens zal kleine Alice een jonge vrouw gewor den zijn en dan zal zij misschien weer rijden langs de oever van een blauwe zee, staande in de stijgbeugels, om opnieuw in een natuurlijke drift te getuigen van de hoop op een sterke toekomst en de opvaart van een jong land, dat nog zoveel te leren heeft. Het hoofdbureau van politie in Melbourne. Rotterdamse journalisten vrijgesproken Geen geheimen verraden De Rotterdamse rechtbank heeft de 21-jarige leerling-journalist L. J. E. en de 44-jarige chef-redacteur L. W. S. beiden verbonden aan een te Rot terdam verschijnend blad vrijgespro ken. Veertien dagen geleden stonden zij terecht, omdat in him krant in Janu ari jl. een artikel had gestaan over de bouw van een bunker voor het korpsluchtwachtdienst. Met dit arti kel waren militaire geheimen aan de openbaarheid prijsgegeven, aldus de tenlastelegging. De rcehtbank achtte de ten laste e feiten niet bewezen, zodat zij tot vrijspraak kwam. Diabeticus geschikt geacht voor overheidsbetrekking De Centrale Raad van Beroep te Utrecht deed uitspraak in de zaak van het college van B. en W. van Den Bosch tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht te Arnhem, waarbij de heer W. A. F. L. rijks ambtenaar te Nijmegen, op grond van medisch onderzoek geschikt werd geacht tot het bekleden van de betrekking van directeur van sociale zaken te Den Bosch, ofschoon hij dia- betieus zou zijn. De Centrale Raad be vestigde in zijn uitspraak de beslis sing van het Ambtenarengerecht, zo. dat de heer L. geschikt moet worden geacht de bedoelde betrekking te be kleden. Eenzamer dan waar ook. Ergens moet Australië óók lieflijk en beminnelijk zijn, heeft men mg verzekerd. Het land heeft me van den beginne af aan bekoord door zijn onge reptheid. Het had me nog niet verliefd gemaakt. Dat gebeurde pas gedurende mijn verblijf in Melbourne, in de staat Victoria. Het zou verkeerd zijn hieruit af te leiden, dat ik zo'n grote stadsmens ben, dat het open land geen aantrekkingskracht voor mg bezit. Melbourne is in derdaad een grote stad, tot op zekere hoogte mooi, altijd druk, vuil als Londen en Parijs, effi ciënt met de vrijwel vierkante stratenblokken. Je kunt je in iedere stad eenzamer voelen dan waar ter wereld. In een op eenstapeling van huizen en winkels en kantoren ben je eenvoudig „Mr. Nobody". Ook in je hotel met zijn 700 kamers ben je niemand; welk gevoel nog wordt versterkt door de omstandigheid, dat de Austra liërs zich geen slaven voelen en op grond daarvan de waarde van iedere „service" ontkennen. Zij doen hun plicht, verdienen er hun geld mee, maar ge moet vooral niet denken, dat de por tier, die net zijn civiele jasje stond aan te trekken, omdat zijn dienst voorbij was, mij ant woord gaf, toen ik hem naar een apotheek vroeg: „Sony, Sir, „I'm not on duty" Daar sta je als Westerling verbaasd over. Je bent onthutst over de vanzelfsprekendheid, waarmee de winkelbediende kauwgum zuigt en eigenlijk te landerig is om aan je wensen tegemoet te komen. Het pakje wordt tenslotte met een kwak op de toonbank voor je neerge gooid. Uitspraak in kort geding tegen „De Ommelanden" De president van de Groningse rechtbank deed uitspraak in het kort geding jegens „De Ommelanden". Ten aanzien van de beschuldiging, dat de directeur, de heer F. de Boer, onrust zou zaaien onder de leden van de coö peratie „De Eendracht" om leveran ciers te hei-winnen, werd eiseres niet ontvankelijk verklaard. Wel werd vastgesteld, dat „De Ommelanden" zich moet onthouden van het ver spreiden van onjuiste mededelingen, waardoor eiseres schade ondervindt. „De Ommelanden" werd tot een scha devergoeding veroordeeld van duizend gulden voor elke overtreding van dit vonnis en tot de kosten van het pro ces. Amendering van de T af t-Hartley-wet President Eisenhower heeft aange kondigd dat hij het congres in Januari zal verzoeken de wet-Taft-Hartley te amenderen, teneinde deze „volkomen rechtvaardig te maken voor de wer kende man en vrouw van dit volk, voor de ondernemers en voor het pu bliek in het algemeen. EEN FEESTELIJKE OPENING Veertig duizend Nederlandse boeren weten wat zij willen Alleen voor mannen. Het is in orde, mannen, wanneer ge op de o1 van ligt, terwijl mevrouw uw echtgenote, de vaten wast. De medici in New Engeland, heb- in hun blad „Journal of Me dicine het probleem van de le digheid uit de doeken gedaan. Wanneer deze gewoonte van liet op de divan liggen maar eenmaal is aanvaard, draagt zij haar eigen beloning met zich, zo schrijven zij in hun blad. Het enige verontrustende, aldus de medici, is dat. in zulke ogenblik ken van luiheid sensationele denkbeelden opkomen: die t0t nieuwe activiteiten prikkelen. King Kong. Twintig jaar ge leden was er een film-figuur waarmee dik geld verdiend werd door de bioscoop-mannen. Dat was de heer King-kong, eeii soort monster. King-kong haal de de vreemdste dingen uit in onze bescha a fde-mensen-maat- schappij. Welnu, men heeft King-kong weer opgedoken uit de filmarchieven en zowaar... hij doet het opnieuw in Ameri ka. De filmmaatschappij zegt, dat ze bezig is aan King-kong weer een paar millioen dollar te verdienen en dat deze „heer" voor het grootste financiële filmsucces van dit seizoen zal zorgen. Musici. Bij de tientallen con flicten, die in de wereld van de musici spelen was ook dit, dat ze het eens waren over de standaard frequentie van de grondtoon A. De één wilde een (Van onze Haagse redactie). 's-GRAVENHAGE. Drie letters vlammen 's avonds over de ge schonden Haagse wijk rond het Standhoudersplantsoen: N.R.S. De def tige Hagenaars, die deze lichtende initialen zien, hebben er geen notie van wat ze betekenen. Zij denken aan een reisvereniging, of aan een verzekeringsmaatschappij, en staan zelfs nog verbluft te kijken, wan neer hun verduidelijkt wordt, dat hun in die drie vlammende letters de afkorting van Nederlands Rundvee-Stamboek tegemoet straalt. „Neder lands Rundvee-Stamboek", vragen zij dan. „Is daar dan zo'n groot nieuw gebouw voor nodig?" Wie zal het deze Hagenaars kwa lijk nemen, dat ze zo weinig weten van deze volgend jaar tachtig jaar oude instelling in ons land, die door selectie en registratie zo'n belang rijk aandeel heeft gehad in de verbe tering van de Nederlandse rundvee stapel? Veertig duizend Nederland se boeren weten er alles van, en dat is tienvoudig belangrijker dan dat alle Hagenezen het zouden weten. Die veertig duizend 31 October jl. werd die veertigduizendste ge boekt zijn alle lid van Het Neder landse Rundvee-Stamboek. Het is on geveer een vijfde gedeelte van de gehele Nederlandse boerenstand. Met de 6000 leden van het Friese Rund vee-Stamboek vormen deze veertig duizend de categorie. die begrijpt van hoeveel waarde een gezonde en productieve veestapel is. Gebouw in gebruik Dil vooruitstrevende begrip heeft overigens ook geleid tot de plechtig heid, die gisteren Dinsdag 17 November tal van boeren uit het organisatieleven naar de Hofstad getrokken heeft: de officiële inge bruikneming van het nieuwe kan toorgebouw van „Het Nederlands Rundvee-Stamboek" aan het Stad houdersplantsoen aan de Suriname- straat. Het oude gebouw was door de gestage groei der vereniging in ledental te klein geworden. Thans heeft de verenig-ing einde lijk het. plan kunnen verwezenlijken, dat in 1914 reeds bestond: een ge bouw met een ruimte en indeling naar geheel eigen behoefte. Het is een gebouw geworden, dat door zijn strakke lijnen en degelijke sobere afwerking het Stamboek waardig is. En de plechtige inge bruikneming heeft velen nog weer eens even in de gelegenheid gesteld uit de doeken te doen van hoeveel belang het werken van deze instel ling wel geweest is. Om te beginnen vertelde prof. ir. trillingsgetal van 432, de ander 435 en de derde nog meer. Daar door ontbrak liet in de wereld der musici aan harmonie. Tot dat men onlangs in Londen, waar musici uit 32 landen bijeen kwamen dit eeuwenoude geschil (het speelde al in de dagsn van Bach) uit de muzikale wereld heeft geholpen. Het getal 435 deugde niet, omdat Mussolini het destijds had verordineerd. Men koos 440. Nu heerst dus in de wereld der musici de schoon ste harmonie. De vraag rijst of dat nou niet voor de gehele mensenwereld zó kan zijn; Wan. neer Churchill. Malenkow en Eisenhower gezamenlijk een trillingsgetal voor de verhou ding OostWest zouden vast stellen... welaan, dan zou er een wereldharmonie geboren wor den! Scheidsrechter. Het is gebeurd tijdens een wedstrijd van twee (amateur-) ploegen van de Rijnlandse (Duitse) voetbal bond, afgelopen Zondag. De scheidrechter nam bij deze ont moeting zulke vreemde beslis singen en zijn hele manier van optreden was zo eigenaardig, dat bij beide elftallen argwaan ontstond. Argwaan, dat hg on der invloed van sterke drank- verkeerde. En het moge ietwat vreemd klinken, maar men be sloot, dat één der spelers de rechtspreker naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis zou brengen voor een bloedproef. Aldus ge schiedde: de scheidsrechter oleek volkomen nuchter te zijn... W. de Jong, voorzitter van het N.R. S., dat het exterieur van het Neder landse vee zich sinds men hier in 1907 ook is op gaan letten, zeer gun stig ontwikkeld heeft, en dat de melkproductie en het vetgehalte van de melk, mede dank zij de maatre gelen van het Stamboek, omhoog zijn gegaan. Resultaten Enkele cijfers illustreren de laatste bewering overduidelijk. De gemiddel de opbrengst van de gehele Neder landse veestapel bedroeg in 1910 2530 kg. melk met 3.10% vet, of 78 kg. botervet. In 1952 was deze ge middelde productie gestegen tot 3775 kg. melk met 3.65% vet, of 138 kg. botervet. Het is de hoogste ge middelde opbrengst in enig land ter wereld. Denemarken komt deze top wel nabij, maar halen kan het hem nog steeds niet. Overigens is interes sant ook nog kennis te nemen van de gemiddelde opbrengst van alle in het Nederlands Stamboek ingeschreven koeien over 1952: 4307 kg. melk met 3.73% vet of 161 kg. botervet. Tot welke resultaten het streven van het N.R.S. kan leiden, Dora 3, 106411 Preferente Stammoeder heeft het in haar achttienjarig koeienleven wel op heel uitzonderlijke wijze bewezen. Zij is nog steeds in goede conditie en heeft totnogtoe een totale melkproductie gehad van 88.773 kg. melk met een gemiddeld vetgehalte van 3.66%. Deze uitzon derlijke prestatie leverde zij in totaal 4561 melkdagen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de lactatie- periode per koe gemiddeld 3 a 4 jaar is, zullen kenners deze 18-jarige Melbourne uit de lucht gezien ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Een mooie herfstdag bij Koewacht Wanneer men bijzondere paddestoelen wil zoeken kan men een keuze doen uit tivee mogelijkheden. Men trekt naar een plekje met sterk ge- variëerde begroeiing óf men gaat naar een omgeving, waar naar alle waarschijnlijkheid niemand eerder getracht heeft deze herfstkinderen te vinden. Zwerfmans wilde ditmaal het laatste eens proberen en bevond zich aldra tussen Axel en Zuiddorpe. Met het bijoogmerk nog eens te genieten van de afgedankte locomotieven, die, als een stelletje oude mannetjes op een voorjaarsbank.je zo knusjes tegen elkaar aanhingen op het terrein van de Z. VL Tram Mij., een terrein met veel aangevoerde planten. Een eerste teleurstellingGeen locomotieven! Volgens de Zeeuwse Almanak juist de dag tevorengeliquideerd. dorp laten zich nog drie vlinders van deze soort zien en daarmee is onze tocht alreeds zeer geslaagd te achten. Aan de overkant van de weg staan de veel kleinere zandblauwtjes. Die hebben zich een eigen vlindertje aan gemeten, de sierlijke vuurvlindertjes, waar het van wemelt. Ze zitten met uitgezakte achtervleugels te zuigen en te zonnen. Dit korte ommetje langs veel hazepootklaver brengt ons naar een eikenbosje, waarin en waarom heen naar paddestoelen wordt ge speurd. Met geen ander resultaat dan één armetierig amanietje, de gele knolzwam, sterk ingedroogd maar goed te herkennen. Rondom het^ikenbosje verheffen zich statig krachtige bremplanten, Eén ervan draagt een enkel October- bloempje, dat als curiositeit naar Zwerfman's knoopgat verhuist. Brengt dat bloempje geluk? Opeens vertonen zich op de randen van een aardappelkuil bij een boerderij grote hoeveelheden klein kaasjeskruid tus sen nog groter massa's knopkruid, de bekende Galinsoga, de Amerikaanse onkruidplant. die Zeeland op diverse plaatsen binnendrong. Deze planten zien er eigenaardig uit, ze zijn zo breed vertakt en zo bloemenrijk. Nu Ook dit terreintje valt wat tegen. Enkele kleine Teunisbloemen, een weggelopen Helianthus en een paar groepjes Zeepkruiden, de echte, niet die, welke met gevulde bloemen in het duin bij Domburg staan. Een eind verderop blijken ze veel mooier te bloeien! Op de splitsing Zuiddorpe Koewacht valt de keuze naar links uit. Niet zo slecht, want dat brengt een paar aardige verrassingen. Langs een slootkant staan grote lila bloemen, die nu in de herfst door hun frisheid opvallen. Dat is dan de fraaie Knau- tia, hier met veel variatie in grootte en kleur van bloemen. Bloemen zo groot als een rijksdaalder en daar naast andere niet veel groter dan een kwartje. De vondst is vooral zo aar dig, omdat ér zich juist een oranje lucernevlinder op neerzet. Dus is de invasie van deze trekvlinder toch ge komen, al schijnt ze (in October) bij zonder laat. En men zou wel even naar Serooskerke willen vliegen om te zien of ze daar nu ook zijn aan gekomen. In de omgeving van het prestatie op nog hoger waarde kun nen schatten. De opening van het nieuwe ge bouw van het N.R.S. in Den Haag is een hoogtepunt in de ontwikkeling van deze belangrijke instelling. Op merkelijk is, dat de bouw van dit trotse huis werd mogelijk gemaakt door de leden zelf, terwijl het N.R.S. bjj zijn reorganisatie nog was aan gewezen op regeringssubsidie. Mede daarom is gemeend, dat het nu het ogenblik was op een bronzen herden kingsplaat de namen vast te leggen van wie in het verleden aan de ont wikkeling van deze organisatie be langrijke diensten hebben bewezen. De N/V. Vee-export, de enige doch teronderneming van het N.R.S., heeft deze herdenkingsplaat aangeboden. Het Friese Rundvee-Stamboek enige zuster-organisatie kwam met een paar prachtige Makkumer vazen aandragen ter verhoging van de luister van het interieur van het gebouw Het nieuwe gebouw van het Neder landse rundveestamboek te 's Gravenhage door BAREND ZWERFMANS. bestaat er 'n tweede Galinsoga-soort, één die al evenzeer vaste voet ver kreeg in ons land. Zou het deze soort kunnen zijn? De twijfel is spoedig weggenomen, want dit knopkruid heeft de kenmerkende witte beharing aan de bovenzijde van de stengels, het moet dus de tweede soort G. quadrira- aiata zijn, prettig voor de natuurlief hebber, maar niet voor de boer, die deze soort best kan missen, hg heeft onkruid genoeg te bestrijden. De paddestoelen schoven onge merkt naar de achtergrond tot... ver over de velden een vrij groot eiken bosje de aandacht opeist. Het ligt aan de grote weg en men moet de dijk af om er te komen. Een goed teken, laag ...dat wil zeggen: vocht! Het weer is voldoende warm geweest; een wat vochtige bodem... Jammer genoeg blijkt slechts een klein gedeelte van het bosje voldoende laag te liggen, de rest er van is even paddestoelenloos als het eerstbezoch- te. Het kleine stukje tegen de dijk bevat echter een vrij groot aantal soorten. Naast de gele knol-amaniet staan er paarl-amanieten en panter- amanieten. Fopzwammen en krul- zwammen vinden we tussen melk- zwammen en beschimmelde boleten. Een deel van het bos is aan getast door de beruchte honingzwam- men. Geen bepaald denderende vond sten, maar toch een duidelijke inwij ding van het herfstseizoen, als we de zwavelkopjes en de elfenbankjes niet vergeten mee te tellen. Voor heden genoeg, meer dan ge noeg om uit te werken tijdens de on- verwacht-luxueuze overtocht over de Schelde op de sedert kort ingelegde „Nassau." Wat een uitzicht vanuit de ruime salon, vooral bij de eerste herfstnevels. waarin een vuurrode zon hangt. Slechts de vlammende zon- nebaan over het water wijst de ver scholen horizon aan, waartegen ze flikkerend opklimt. De nog hoog staande zon heeft zo weinig licht sterkte. dat men het kan wagen haar door de kijker te beschouwen. Zo kan men haar ditmaal werkelgk als een gloeiende kogel hoog in het luchtruim zien hangen. Iets dat men andere gevallen maar niet moet proberen. Het lukt niet de pro tuberansen te zien te krijgen, wel schijnen glinsterende lichtgolfjes langs de randen te lopen en deze waar neming geeft, zelfs al mocht het zins begoocheling zijn, een prettig besluit aan de dag. Een eresaluut aan de provincie, die zulk een prachtige boot deed aanruk ken om één van haar gewone „boot jes" tijdelijk te vervangen. Men zou er niet om geven als dat „tijdelijke" zou blijken van enige duur te moeten wor den. Het vervoer met deze boot schept werkelgk „astronomische" vooruit zichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 11