ST. N ICO LAAS- Mm P.Z.C. Harold Russell hield pleidooi voor de oud-strijders Nieuws uit Walcheren Speciale Donderdagavondvoorstellingen Üj| JIMMY BROWJN en de Bloedboef-Beren De harbier van Sevilla IK WIL LEVEN Pitriet Wiegen Speciaalhuis Je Weefstoel' HANDZETTER DINSDAG 17 NOVEMEER1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 VOORBEELD VOOR ANDEREN Rondreis door Nederland (Van onze Haagse redactie) Harold llussell, de wereldvermaarde Amerikaanse oud-strijder zonder handen, is Zaterdag in Nederland gearriveerd. Hij neemt deel aan de vierde algemene vergadering van de Wereld Veteranen Federatie. Hij zal een rondreis door Nederland maken, teneinde geld voor de revalidatie var millioenen invalide veteranen in te zamelen. De 39-jarige Harold Russell kan waarschijnlijk de meest bekende oud- strijder ter wereld worden genoemd. Zijn roem dankt hij aan de moed, waarmee hij zijn handicap heeft over wonnen, doch ook door de publicatie van een biografie, getiteld: „De over winning op mijn handen". Decern van Russell's levensfilosofie luidt: „Het is niet datgene, wat je verloren hebt, dat het belangrijkste is, maar wat je hebt overgehouden, en hoe je dat gebruikt". Gedurende zijn herstel in een mili tair hospitaal Russell werd zwaar verminkt, toen een lont in zijn handen ontplofte werd hij door de leger- autoriteiten uitgekozen om in een do cumentaire film te tonen, hoe hij de handicap van het verlies van zijn han den had overwonnen, en hoe hij de stalen haken, die hij er voor in de plaats had gekregen, kon gebruiken. Deze twmtig minuten lange film, die ten behoeve van verminkten in militaire hospitalen werd gedistribu eerd, trok de aandacht van filmdirec teur William Wyler en van de toneel schrijver Robert Sherwood, die onmid dellijk de rol van „Homer Parrish" Zoutelande Vergadering „Middendorp". Het algemeen bestuur van het Ver enigingsgebouw „Middendorp" te Zoutelande hield dezer dagen zijn vergadering onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde. Het ge meentebestuur heeft f 250.ter be schikking gesteld om in de grote zaal een ventilator aan te brengen. Ook zullen weldra de instuifavonden weer beginnen. Wegens het bedanken van de heer H. J. Schoenmaker als lid van het dagelijks bestuur, werd in diens plaats gekozen de heer A. Janse. Besloten werd aan de stoelen voet- latten aan te brengen. Later zal ook de verwarming worden uitgebreid. De burgemeester zegde toe, dat zodra de gemeentefinanciën een gunstiger beeld geven, er een keuken aan gebouw zal worden bijgebouwd. Instuifavonden Dezer dagen vergaderde het dagelijks bestuur van de Stichting Gemeenschappelijk Belang met enke le personen van de gemeente Zoute lande, die zich bereid verklaarden ais toezichthouder op te treden bij de te houden Instuifavonden. Jongelui beneden de 14 jaar mo gen tot negen uur blijven, boven de 14 jaar tot half elf. Er is weer voor elk wat wils. Allerlei spelen, 'n lees tafel, Russisch biljart enz. Oost- en West-Souburg Duiv kampioenschap De uitslag van het duivenkampï- oenschap van „De Luchtbode" te Souburg luidt als volgt: Vitesse: 1. J. van Peenen 1732 punten; 2. P. Babijn 1680; 3. J. Spon- selee 1337; 4. A. Wanjon 1316; J. 1215. Pond: 1. J, Sponselee 1374; 2. P. Babijn 1054; 3. J. Hooge steger 810; 4. Visser—Korf f 684; 5. J. Lahr 594. Jonge duiven: 1. T. Ra- dmgs 1412; 2. H. Cysouw 1398- 3. S. van Wallenburg 1085; 5. J. Hoogesteger 1079. Kampioen-generaal: 1. J. Sponse lee; 2. J. Hoogesteger; 3. P. Babijn. Domburg Jeugdvaardigheidsproeven -De„ gymnastiekvereniging „Dom- 5PrSj'® Domburg heeft jeugdvaar digheidsproeven van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond afgenomen. Van de meisjes slaagden voor het diploma AJ. van der Krift, M. Pro voost, P. Houmes, H. de Kok, A. Ma ranus, M. Passenier, M. de Voogd, Steur*1 D. Passenier en A. j°ngens-diploma A: B. Piovoost, K Vreeke, I. Passenier, A. Maranus W Passenier, W. Vreeke, K. van Oosten, P. van Zweden, J. Provoost, D. Maranus, M. Vaandra ger, B. Jellema, P. Wattel, A. Schoe en I. van der Hage. speciaal voor Russell creëerden in de ook hier te lande succesrijke film: „De beste jaren van ons leven". Sinds twee jaar bekleedt hy ook de functie van voorziter van de Ameri kaanse Veteranen Bond, een onderaf deling van de Wereld Veteranen Fe deratie. Geleerden hebben uitgerekend, dat een metis met de vele spieren van zijn- handen wél een millioen verschillende bewegingen kan maken. Het is dm begrypeijk, dat mijn kunsthanden lang niet volmaakt zijn Maa.r ik kan er heel wat mee doen", vertelde Harold Russel De Amerikaan hield een vurig plei dooi voor de snel groeiende federatie van oud-strijders. „De hulp aan oud strijders, die wij willen brengen, is", zo zei hij, „niet in de eerste plaats be doeld voor Amerikaanse veteranen. Dezen worden door de regering goed verzorgd Maar er zijn landen, waar weinig of niets voor hen wordt ge daan". Harold Russell vertelde, dat de federatie bijvoorbeeld 40 ton melk poeder naar Korea had gezonden voor zieke strijders daar en dat er Braille- horloges en radio's voor blinde oud strijders worden aangekocht. Dr. B. Polak weer lid van de C.P.N. Niet lang voordat de zittingsperio de van de vorige raad ten eindë liep is het raadslid dr. B. Polak, oud-wet- houder, als lid van de C.P.N. geroy eerd en heeft hij deswege zijn raads- zetel ter beschikking gesteld. De Waarheid meldde thans, dat het partijbestuur van de C.P.N. in over leg met het districtsbestuur van Am sterdam de vraag van het lidmaat schap van dr. Polak opnieuw heeft onderzocht. Dr Polak heeft zijn disci plinaire fouten en zijn tekortkomin gen in zijn plicht als communist er kend, doch, zo stelt het dagelijks be stuur thans vast, van enigerlei ver- radelijk optreden is geen sprake ge weest en de heer Polak heeft ook niet het doel gehad de party schade te be rokkenen. Daarmee zijn de redenen voor zijn royement vervallen. Harold Russell geeft een vuurtje aan filmster Douglas Fairbanks Jr., mede- oudstrijder uit de Tioeede Wereldoor log en eveneens enthousiast mede werker van de W.V.F. Middelburg Nieuw-Guinea-avond Oost en West" van De Koninklijke Vereniging „Oost en West" hield in de bovenzaal van de Sociëtei „De Vergenoeging" te Mid delburg een Nieuw-Guinea-avond. De heer A. Snethlage, die bij afwezig heid van de voorzitter, de bijeenkomst opende, verwelkomde in het bijzonder mevrouw en burgemeester Bolkestein, Het woord was daarna aan de heer J. J. van der Laan, privaat-docent aan de universiteit te Canberra (Australië), die 'n causerie hield over Nieuw-Guinea. De heer Van der Laan vertelde in zyn inleiding, dat Nieuw-Guinea be hoort tot het Zuid-Pacific gebied en niet tot Z.O.-Azië. Het ligt als een schild boven het kwetsbare gedeelte van Australië. Daarom is het vooral voor Australië bijzonder belangrijk, wat de toekomstige status van het eiland zal worden. Spreker zette uit voerig uiteen, welke maatregelen door de Nederlanders genomen wor den om de volksgezondheid op een ho ger peil te brengen en de bevolking te ontwikkelen. De grote onzekerheid over 'de toekomstige status van Nieuw-Guinea maakt het nemen van een beslissing in deze kwestie voor Nederland zéér moeilijk. „Een feit is echter", aldus spreker, „dat millioenen hectaren in Nieuw- Guinea liggen te wachten op ontgin ning ten behoeve van de hongerende mensheid. Nooit zal het eiland als kolonisatiegebied voor Nederland van betekenis zijn, maar de grote taak, die er ligt om het land te ont ginnen en de bevolking te ontwikke len en tot welvaart te brengen, is voor het Nederlandse volk een uitda ging, die het moet beantwoorden", aldus de heer Van der Laan. Tot slot vertoonde de heer D. P. Cornelisse de films „Vergeten aarde" en „Nati ve earths", die een beeld gaven van land en Volk van Nieuw-Guinea. Wedstrijd voor „crooners" Zaterdagavond werd in de boven zaal van de sociëteit „De Vergenoe ging" een „croon"-wedstrijd gehou den. Adspirant-crooners kregen daar gelegenheid hun talenten in het pu- iliek te tonen. De deelnemers hadden de vrije keus: met begeleiding van het orkest „The Grasshoppers" mochten zij „uit eigen repertoire" een num mer ten gehore brengen. De uitslag werd door het publiek bepaald aan de hand van wedstrijdformulieren. Er waren 6 deelnemers. De uitslag luid de als volgt: 1. de heer F. van Dir- ven, 766 pnt.; 2. Trio De Boer, 733% pnt.; 3. mevr. Wagter, 697 pnt.; 4. de heer D. Witte, 679 pnt.; 5. de heer B. Thenu, 629 pnt; 6. mevr. P. M. Meeuse-de Coninck, 505 pnt. De leiding van de wedstrijd was in handen van de heef B. S. van Leeu wen uit Vlissingen. Vergadering ring Walcheren V.U. In het Geref. Jeugdgebouw te Mid delburg vergaderde dezer dagen de ring Walcheren van de Vrije Universi teit, onder leiding van ds A. Ver schoor uit Vlissingen. Besproken werden de plannen tot het aanbieden van een millioen gul den ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan aer V.U. Deze gelden zijn no dig voor de aankoop van bouwterrei nen in verband met de uitbouw der Medische Faculteit. Unaniem verklaarde men zich be reid om op elke plaats in Walcheren aan de actie mee te helpen door de vorming van comité's. Tot voorzitter van de ring werd ds W. J. Meister benoemd. Ds Verschoor is aangewezen als voorzitter van het Provinciaal Comité. Hierin hebben voorts zitting de heren ds J. G. Streefkerk en P. Boon Sr. De drukbe zochte vergadering werd door de heer van Alten met dankgebed besloten. Vlissingen Verkeersveiligheid. Bij het vooronderzoek van de ge meentebegroting Vlissingen 1954 stel den diverse leden vragen over de ver keersveiligheid. In hun antwoord zei den B. en W. o.m., dat reeds de nodige aandacht is geschonken aan het weg nemen van belemmeringen op ver schillende kruispunten in de stad. Aan de directeur van gemeentewerken is opdracht gegeven de beplantingen op verkeerspunten zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de eisen van een veilig verkeer. Voor zover het door particulieren aange brachte beplantingen betreft, overwe- ;en B. en W. een voorstel aan te bie- :en aan de raad tot aanvulling van dfc Algemene Politieverordening, waarbij aan particulieren de verplich ting wordt opgelegd de beplantingen in- of op te snoeien. B. en W. deelden voorts mede, dat binnenkort een verzoek van de zaken mensen in de St. Jacobsstraat kan worden verwacht om deze straat op alle werkdagen des namiddags voor rijverkeer te sluiten. In de raad zal men dan nader op dit punt terugko men. Propaganda-avond der K.A.J. Zaterdagavond hield de afdeling Vlissingen van de Katholieke Arbei ders Jeugd een propaganda-bijeen- komst in het gebouw „Concordia". Een propagandistisch woord werd gesproken door de heer W. L. M. Groffen, die er o.m. op wéés, dat het doel van de K.A.J. is, de jeugd reeds enigszins binnen de sfeer van het bondsleven te brengen. De avond werd verder gevuld met het optreden van de „Maimaloa Ha- waiïans" en met een klucht „Het rare Kosthuis", opgevoerd door énkele le den van de K.A.J. Een gezellig bal besloot het samenzijn. K.V.P. vergaderde. Te Vlissingen vergaderde de plaat selijke afdeling van de Katholieke Volkspartij, onder leiding van de heer F. Schets. Na 'n nabeschouwing over de jongste raadsverkiezingen, behan delde men de agenda voor de a.s. Kringvergadering te Terneuzen. De heer W. Groffen gaf een toelichting op het ontwexp kiesreglement. Tot afgevaardigden werden aangewezen de heren A. Vetfgen en A. Dorsman. Dë heren P. Wanst en P. Wilderom waren verhinderd. Verschillende op deze bijeenkomst gestelde vragen wérden beantwoord door o.a. de heer E. Vader. In Januari a.s., zo werd medege deeld, komt de candidaatsstelling voor de Statenverkiezing aan de orde. Met voldoening namen de aanwezi ge leden kennis van het eerste num mer van het plaatselijk K.V.P.-or- gaan, het „Plaatselijk Politiek Perio diekje". Wethouderssalarissen. Bij het vooronderzoek der begro ting 1954 van de gemeente Vlissingen merkte een der raadsleden op, dat het wethouderssalaris in deze gemeente te laag is. De burgemeester zeide in zyh antwoord van oordeel te zijn, dat de thans bestaande wedderegeling in derdaad onbevredigend is. De voor zitter zegde toe te zullen onderzoe ken hoe verbetering in deze situatie kan worden gebracht. Spreekbeurt In een gecombineerde vergadering van de Christelijke Historische Vrou wengroep en Christelijke Historische Üiiie te Vlissingen, sprak de heer Goudszwaard uit Rotterdam over het onderwerpGesprek met een com munist". Spreker wijdde uitvoerig over dit onderwerp uit. Na de pauze beantwoordde spreker nog verschil lende vragen. Diergaarde Blijdorp vertoonde films Dezer dagen werd door de buurt vereniging Bellamypark te Vlissin gen een filmavond gehouden. Er wer den films van de Diergaarde Blijdorp te Rotterdam gedraaid. Door een des kundige werd een en ander verteld over de levende have van de dieren tuin. van de 4fcl!lll!!l4fclllllll!4MIIIIII4*l!IIHII IIIIIIIIWIIilllllWllllllllWilMlW Ook dit jaar brengen wij weer een serie populaire kindervoorstellingen. Maar wat er vertoond wordt, dat blijft nog even een verrassing. De data der voorstellingen zijn voorlopig als volgt vastgesteld: MIDDELBURG Zaterdag 5 December in het Schuttershof. GOES: Zaterdag 12 December in „De Prins van Oranje". VLISSINGEN Woensdag 16 December in het Concertge bouw. De toegangsbewijzen voor de voorstellingen zijn te ver krijgen door inlevering van bonnen, welke worden uit gegeven door winkeliers, die in de P.Z.C. adverteren en aan deze actie meedoen. Bij aankoop van een bedrag van minstens 1,krijgt men een bon. Het bestede bedrag wordt naar beneden afgerond op hele guldens en per aan koop worden maximaal bonnen verstrekt voor 20, Iedere winkelier, die aan deze St. Nicolaas-actie mee doet, maakt dit bekend door middel van een raambiljet. Voor 10,aan bonnen wordt op nader bekend te maken tijdstippen een toegangsbewijs uitgereikt tegen betaling van een dubbeltje. Alle aldus te ontvangen dubbeltjes zullen ten goede komen aan een Zeeuws liefdadig doel. In Middelburg worden de bonnen door de winkeliers uitgereikt van 19 November tot en met 3 December. In Vlissingen en in Goes van 23 November tot en met 5 December. LET IN DEZE PERIODE DUS VOORAL OP ONZE ADVERTENTIE-PAGINA'S. IIIIIIIWIIIIIIIWIIIIIIII* Kath. Arbeidersbeweging De Vlissingse K.A.B. kwam onder leiding van de heer F. Schets in le denvergadering byeen. Na het zin gen van het strijdlied volgde een reeks mededelingen. Het winterpro- fi-amma werd toegelicht en goedge- eurd. De groei van de Cultuur- en Ont wikkelingskring en de successen van de amateur-toneelvereniging „Vrien denkring" werden met voldoening ge constateerd. Als afgevaardigden naar de bonds vergadering werden benoemd P. Wanst en F. Delnad. Aan het comi té Herwonnen Levenskracht werd dank gebracht voor de activiteit. „Kunst na Arbeid". Voor een volle zaal traden „De Zuidwesters" Zaterdagavond op in het Concertgebouw te Vlissingen. Zij waren daartoe uitgenodigd door de T^unst na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer J. van Gelderen, verscheen het cabaret-gezelschap op de planken en bracht het publiek al dadelijk in de vereiste stemming. De heer De Graaf kan trots zijn op zijn kleine, doch succesvolle groep. Na het cabaret-programma ver zorgden „De Zuidwesters" ook zelf de dansmuziek tijdens het geanimeer de bal, dat onder leiding stond van de heer G. Matthijssen. 18 November Vlissingen Terneuzen Hanswcert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. Ü.+N.A.P. N.A.P. 11.18 1,87 23.49 2,18 11.48 2.05 0.06 2,05 0.27 1,52. 0.41 1,74 12.19 2,12 12.45 1,32 13.02 1,55 5.11 1,64 5.47 1,85 6.26 2,01 6.05 1,24 6.24 1,50 U.—NJLP. 17.48 1,97 18.25 19.03 18.30 18.49 2,18 2,34 1,56 1,84 u~" i)eze 3 letters vormen een GRAND Goes Aanvang 8 uur. ALHAMBRA Vlissingen met Tito Gobbi e.v.a. 14 jaar. een film met een zeer actueel probleem. 14 j. Jeze 3 letters vormen een oekende klank In Zeeland. £ij betekenen snelle bericht geving, betrouwbaarheid, actualiteit, grote lezers- tring, ruim spreidingsgebied Piano of Vleugel Ite koop gevraagd van part. cont. Brieven met merk prijs aan: DIRKSEN, Obrechtstraat 271, Den j Haag. 18. Op de automarkt was aanbod genoeg, maar Jim my had aan één oogopslag genoeg om te constateren dat het alles bij elkaar niet veel soeps was wat hier te koop werd aangeboden. De kooplui die allerlei soorten baarden en baardjes aan hun kinnen hadden hangen en die allemaal kaftans droegen, stonden om het luidst bun waren aan te prijzen. Ër waren vehikels bij, dir men niet kon aanschouwen zonder in lachen uit te bar sten. Jimmy Inoest op zijn lippen bijten om dit te voor- Komen, want hij wist dat dit voor de kooplui de vrese - ijkste belediging zou zijn, die men hen kon aandoen Het was maar goed dat Jimmy Brown een beetje ver stand had van automobielen, want als hij de aankooi van een vervoermiddel aan prof Propjos had overgela ten, dan had deze het eerste het beste wrakke wagentje gekocht dat hem onder de ogen was gekomen. Jimmy keek een beetje rond en eindelijk ontdekte hij een jeep, die er niet al te gammel uitzag. De koopman bemerkte zijn belangstelling en hij begon dadelijk te gillen dat hij de mooiste, de beste en sterkste auto van heel Cal cutta te koop aanbood voor een prijsje, zo laag, dat hij het niet eens durfde te noemen uit vrees door zijn me- dekooplui van de markt te worden gejaagd wegens dumping der prijzen. „Fluister 't mij dan maar ih m'n oor", zei Jimmy, die toch wel wat in dit wagentje zag, al stond het niet bepaald rijk op z'n banden. „Voor u. Edele Heer, omdat u 'n vreemdeling bent, reken ik u niet meer dan drieduizend gulden". Jimmy keek hem even doordringend aah. „Op je ogen", zei hij en draaide zich om, Kap bekleed in rose of bleu 29.95, 34.55.. Luiermandjes 5.98, 6.30 Bedje met kussen 6.45, 6.75 Wollen dekentjes 9.25, 12.98, 14.25, enz. Onderleggers, molton, 1.25, 1.45, 2.30 Lakentjes m. sloopjes, geborduurd, 8.95, 6.75 met kant en tussenzet 4.98, 7.15. B\j elke Baby-uitzet een aardige verrassing. Bij de Provinciale ^^ourant te Vlissingen (DRUKKERIJ VAN DE VELDE) KAN GEPLAATST WORDEN een geroutineerde LANGEVIELE 3 MIDD ELBURG. vwwwv*vww*wwwww*v\wwwv in de afdeling advertentiezetterij. Sollicitaties te richten aan de Directie Walstraat 5860, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7