Bron van alle oorlogen en van alle kwaad ligt in onszelf DE VERWEKKER ONTDEKT VAN DE KINDERVERLAMMING UNFAIRE CONCURRENTIE VAN „DE OMMELANDEN" ZWEEDSE VLIEGERS ZIJN ZEER TEVREDEN OVER „SCANDIA" DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 PRO V IN C 1 ALE ZEEUWSE COURANT 3 WERELDVETERANEN IN DEN HAAG BIJEEN Koningin Juliana sprak het congres op openingsdag toe Koningin Juliana heeft gisteren in de Ridderzaal te Den Haag het congres van de wereldveteranen toegesproken. De tien-jarige Petronel- ]a Leintje Franke uit Breskens hood de Koningin bloemen aan. Haar vader was bij de marechaussee en verloor het leven tijdens een bombardement van Breskens. De Koningin, die haar rede in 't Engels uitsprak, werd verwelkomd door de voorzitter, Albert MorelL Hy sprak zijn bewondering uit voor de veerkracht van het Nederlandse volk, zoals die weer eens duidelijk gedemonstreerd is na de watersnood. Albert Morell bood de Nederlandse veteranen-orga nisatie een cheque aan, die bestemd is voor de Nederlandse oudstrijders, die slachtoffers werden van de watersnood. De cheque werd aanvaard door mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke namens alle oud-strijders in ons land. Onder de talrijke autoriteiten, die de opening van deze vier de Assemblee bijwoonden bevond zich ook de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, In haar rede prees de Koningin de W.V.F. „Uw inspanning is er op gericht vrede en veiligheid te hand haven en het respect voor mensen rechten en fundamentele vrijheden, zoals die zijn afgekondigd door de Verenigde Naties in woord en geest te bevorderen. Gij doet dit 'ter nagedachtenis van Uw gevallen kameraden en gij beschermt nen, die het leven mochten behouden." De Koningin zeide voorts, dat de goede wensen van de gehele wereld deze pogingen vergezellen. Een op rechte poging is nooit tevergeefs, al kunnen de resultaten verschillend zyn van wat venvacht werd. In zijn boek „Wij en onze bestem ming" heeft de beroemde Franse na tuurkundige Pierre Lecomte du Nouy o.a. gezegd: „Er bestaat één onloo chenbaar feit: de drang van de mens zich in te spannen, de drang te strij den niet het doel een hoger niveau te bereiken. Al moge deze tot dusver nog niet heel wijd verbreid zijn, het is de edelste trek in de menselijke natuur." De tyd is gekomen voor volken zo wel als individuen, om te weten wat zjj willen. Als beschaafde landen vre de willen, moeten zjj begrijpen, dat het probleem van de grond af moet worden aangepakt. De vrede moet gevormd worden door de mens van binnen uit te her vormen en niet door uitwendige structuren op te richten. De bron van alle oorlogen, de bron van alle kwaad ligt in ons zelf. Geen uiterlij ke bescherming zal doeltreffend zijn, zolang aan de vijand, die loert in liet diepst van onze harten vergund wordt te blijven leven. Lecomte du Nouy ziet de oplos sing op deze manier. Men moet de eerbied weer herstellen voor histo- Wratten 68S. Er bestaan weinig aandoeningen die zich zozeer in ieders aandacht ver heugen als wratten en eksterogen. Er zijn weinig gelukkigen die met deze huidaandoeningen nooit iets te maken hebben gehad of in de toekomst daar mee nooit iets te maken zullen krijgen. Eksterogen plegen nogal pijnlijk te z\jnzodat we deze kwaal maar bui ten beschouwing zullen laten. Wrat ten hebben daarentegen het voordeel plotseling te ontstaan, zich eventueel snel te vermeerderen om daarna even plotseling weer te verdwijnen. Er kun nen zich soms nog vervelende neven- omstandigheden voordoen, wfagr daar gaat het hier niet om. We witdejyhet hebben over de achtergrond. Onlangs had ik een gesprek met een beklagenswaardig mens, n.l. een jong arts, wiens handen bezaaid waren met wratten. Het beklagenswaardige van de toestand was niet zozeer gelegen in het verschijnsel van de wratten, maar in het feit, dat de jonge man arts was, waardoor we rustig kunnen aannemen dat hij de wratten nog lange tijd met zich aal dragen. Want hij weet er te veel van af, en juist dat is een be letsel om er spoedig van te genezen. Aanvankelyk had ik me voorgeno men u wat recep ten ter genezing van wratten te ge ven, doch werke lijk, het is te veel. Wat geeft het, of ik u al vertel dat 'teÉ sap van de stinkende gouwe, de wolfsmelk, paar debloem, cichorei, andijvie en sla voor het wegmaken van wratten worden gebruikt, wanneer ei- niet bij zou worden vermeld, dat de stinkende gounce, bijv., zonder dat zij wordt aan geraakt, bij af nemende maan moet worden uitgegraven? Wat helpt het wrijven met een schil van een grote boon, indien de patiënt vergeet die schil over het hoofd te gooien, zonder er verder naar te kijken? Voort" helpt kikkerdril, slakken, spinneweb, katte- vel, speeksel in velerlei vormen en tal loze andere middelen, maar er moet allerlei ritueel bij worden verricht, voor de omschrijving waarvan dé krant te klein is. Laten we kort zijn: onlangs kwam iemand met wratten bij een dokter, die beweerde een bijzonder goed mid del tegen deze aandoening té bezitten. Hij {laf de patiënt een injectie en in derdaad, na korte tijd waren de wrat ten als bij toverslag verdwenen. Na de behandeling biechtte de dokter zijn patiënt eerlijk op, dat hij een volko men onschuldige vloeistof had inge spoten, want suggestie is op zichzélf reeds voldoende om wratten te doen verdwijnen. Nu begrijpt u ook, waarom zoveel van bovengenoemde middeltjes kun nen helpen en waarom de zojuist ge noemde jonge arts moeilijk te genezen zal zijn. Maar tevens kunt u zich voor stellen waarom een pad best wratten kou kunnen veroorzaken? H. Petition. risclie waarheid, door de jeugd van heel de wereld weer te voeden met dezelfde substantie en daarmede een basis te scheppen voor wederzijds be grip. Dit is een voorbereidende stap, die onmiddellijk genomen kan wor den. Men moet trachten eerbied te ves tigen voor individuele menselijke waardigheid en de mens beter ma ken door zijn oeroude instincten in bedwang te houden. Dit zal het werk zijn van de komende eeuwen. Rege ringen hebben, dat is duidelijk, de plicht hun landen te beschermen te gen vijanden, want zodoende bescher men zij het individu, dat zij geacht worden te vertegenwoordigen. Maar zij hebben ook de plicht de toekomst voor te bereiden door het licht te verspreiden en de wortels van het kwaad aan te tasten. Belofte heilig. Persoonlijk voel ik, aldus de Konin gin, dat haat een verouderde be weegreden i3 om zich door te laten leidèn. Vrees belemmert eveneens ons gezichtsvermogen. Lecomte du Nouy geeft in over weging om te beginnen systematisch op de geest van de kindéren een ge strenge geestelijke discipline te la ten inwerken, die bepaalde dr.den ver. werpelijk zal doen worden. „De mens heid heeft de eeuw der rede nog niet bereikt." Deze schrijver zegt terecht: „Iede re belofte is heilig. Niemand is ver- Duitsers toegelaten. Het verbond van Duitse oor logsinvaliden is met op twee na algemene stemmen toegela ten tot het internationale ver bond van oudstrijders. De Is raëlische delegatie stemde té gen, de Luxemburgers onthiel den zich van stemming. plicht een belofte te geven. Maar wie zijn gegeven woord breekt, is onteerd. Hij sluit zichzelf uit van de menselijke gemeenschap. In de nabije toekomst zal de wereld vobral lijden aan wantrouwen. Kunnen wil geen leidslieden vin den, die de visie bezitten om een in ternationaal plan te ontwerpen van zedelijke ontwikkeling, dat zich uit strekt. over verscheidene generaties, in plaats van economische vijfjaren plannen Tijdens de openingszitting overhan digde Albert Morell het insigne van de W.V.F. aan Koningin Juliana. Realistisch. Alvorens de Koningin sprak, had Albert Morell liet congres reeds ge opend. In zijn rede constateerde hij, dat de W.V.F. realistisch moet zijn. Uitsluitend en alleen in de Verenig de Naties kan men de basis vinden voor hoop op wereldvrede, daar zij het beste middel vormen om vriend schappelijke betrekkingen tussen de volkeren onderling te scheppen. Of schoon de V.N. tot dusver weinig wezenlijke en tastbare resultaten be reikte. "De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjold, zond een boodschap, die werd voorgelezen door mr. G. van Heuven Goedhart, hoge commissaris der V.N. voor het vluch telingenprobleem. Met meer dan 16 millioen vetera nen in 20 verschillende landen heeft de W.V.F. het recht zich uit te spre ken over internationale aangelegen heden. Hammarskjold vraagt dan steun voor het wederopbouwwerk in Korea. Hij beveelt vervolgens alle an dere werken van de V.N. in de aan dacht van de W.V.F. aan. Men ver trouwt, dat de W.V.F. 'eerlang een permanent vertegenwoordiger zal krijgen bij de Verenigde Naties. Tydens de opening van hét congres I mar rechts: generaal-majoor C. W. van de Wereld-veteranen in Den Haag. Fladgate C.B.E. (vice-president)W. Koningin Juliana spreekt het congres Ch. J. M. V. Lanschot, secrétaire toe. Zittend achter de tafel van links 1 trésorie) en Albert Morell (president), NA 15 JAAR ONDERZOEK Een verraderlijke ziekte Twee Amerikaanse geleerden zijn er, zoals wij reeds gemeld hebben, in geslaagd de verwekker van de kinderverlamming, een virus, te isoleren en te identificeren. De ontdekkers van het virus zijn dr. Toward Bachrach en dr. Carleton Schwerdt, beiden verbonden aan de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen. Deze prestatie der beide geleerden is de bekroning van vijftien jaar onderzoekingswerk. KORT GEDING IN GRONINGEN Om oude leveranciers te herwinnen De president van de Groningse recht bank had wederom een kort geding te behandelen tegen „De Ommelan den", ditmaal gevraagd door de co- operatieve zuivelfabriek „Eendracht" te Eext. Men wil de heer F. de Boer dwingen zyn acties onder de melkle- veranciers te staken. Tijdens de sta id ng zag „De Ommelanden" een aan tal van de vroegere leveranciers over gaan naar andere fabrieken. Thans poogt de heer De Boer die leveran ciers weer terug te krygen. Zo probeerde hij hen over te halen geen nieuw contract met de „Een dracht" aan te gaan. Hy zaaide, al dus de beschuldiging, onenigheid en tweedracht tussen de leden. De ver dediging van „De Ommelanden" voer de aan, dat men reeds in 1951 wilde overgaan tot een actie in de veen koloniën. Bij „De Ommelanden" ligt de melkprijs 2 cent per kilogram ho ger. Ontkend werd dat de heer De Boer misleidende propaganda had ge voerd. Tussen het bestuur van de melk- houdersvereniging te Oude Pekela en „De Ommelanden" is reeds een regeling getroffen en de leden kun nen per i Januari a.s. vrij beslissen waaraan zij willen leveren. Het ver strekken van blanco formulieren aan de leden van Veendam moet be schouwd worden als een handeling, die past in liet concurrentie-sehema. Namens de zuivelfabriek te Eext wer den de beschuldigingen van onjuiste concurrentie herhaald. De verdediger kwam tot een gemiddeld prijsverschil van 0.94 per kg. Er was sprake van, dat de vier procent uitkering uit de zuivelpot zou worden gebruikt voor uitbreiding. Dit geld was voor boeren bestemd. De heer De Boer kwam hier tegen op. Hij noemde de vier procent, die aan de hoeren was uitbetaald, een normale nabetaling, die ook als zodanig- was gemotiveerd. Maar nu blijkt, aldus spreker, dat in deze vier procent ook de zuivelpot- uitkering was gecalculeerd. Hij meen de, dat 'hiermede de boeren een rad voor de ogen werd gedraaid. Ook deze. boeren van Eext wisten niet of zy nu een uitkering' uit de zuivelpot hadden gekregen of niet. De directeur van Eext, de heer B. U. Smit, zeide vervolgens nog als toelichting, dat men hier de gewone zuivelpotuitkering had gecalculeerd in deze vier proeent nabetaling. Hij gaf toe, dat dit misschien een dom heid was geweest, doch achtte dit een gebruikelijk systeem. De president zal vanmiddag ui'tspraalc doen. Op verzoek gaf men ons van medi sche zijde het volgende commentaar: Het ziektebeeld van de kinderver lamming ofwel polio myelitis-ante- rior-aeuta is in 1838 't eerst door Heine (arts te Stuttgart) beschreven en werd later in 1887 en 1895 bij epi demieën in Zweden door Medin verder bestudeerd, waarbij deze vooral de infectieve aard van de ziekte beklem toonde. Naar deze beide onderzoekers wordt de ziekte dan ook wel genoemd ziekte van Heine-Medin. Nadat men lange tijd heeft gezocht naar de aard van de verwekker, is men het er nu toch wel algemeen over eens, dat men hier niet te doen heeft met bacteriële infectie, dus niet met een infectie veroorzaakt door micro organismen, die men met behulp van uiterst fijne filters kan affiltreren, maar met een infectie, veroorzaakt door een micro-organisme, dat zelfs de fijnste filters passeert en dus veel kleiner is dan een bacterie een virus. Het is nog niet geheel duidelijk langs welke weg de infectie het lichaam binnendringt, doch als meest waarschijnlijke toegangspoorten tot het centrale zenuwstelsel, dat tenslot te wordt aangedaan, zijn te noemen: de neuskeelholte en het maagdarmka naal. Yan hieruit zou het. virus langs de zenuwen of langs de bloedbaan het centrale zenuwstelsel d.i. de herse nen en het ruggemerg bereiken, om zich daar te nestelen in bepaalde ze nuwcellen. Vanuit deze cellen, moto rische zenuwcellen genaamd, wordt de prikkel geleid van de hersenen naar de spieren een prikkel nodig voor het tot stand komen van wille keurige spierbewegingen. Tengevolge van een beschadiging van deze céllen, die in bepaalde groe pen zyn gerangschikt, ontstaat er dus een verlamming van bepaalde spieren of spiergroepen een verlamming die zal blijven bestaan, wanneer de motorische cellen, die deze spieren verzorgen, door het virus vernietigd worden. Het ziektebeeld. Het verloop heeft niet altijd zo plaats als hier wordt beschreven. Een kind wordt ziek; het heeft geen eet lust, braakt, transpireert sterk, heeft diarrhee, klaagt over hoofdpijn en is wat suf. De armpjes en beentjes doen spontaan pijn en zijn zeer pijnlijk bij aanraken. Dit stadium duurt onge veer 3 dagen. Dan treden verlammingen op, meestal eerst één armpje of één been- GOED EN VEILIG VLIEGTUIG Naar aanleiding van de critiek, door het Zweedse directoraat voor de luchtvaart geuit over het Scandia- vliegtuig, heeft het hoofd van dit di rectoraat, Henrik Winberg, aan.„Da- gens Nyheter" als zijn mening te ken- Dc Emmer politie heeft de beschik king gekregen over een auto. die bijm een rijdend politiebureautje kan - den genoemd. Op het dak bevind :.irh een draaibare mast, waaraan een booglamp is bevestigd. Een volledig ■t-f»igc»r rrhoor kan in de wagen a <u nomen. Men zal de wa«( n tik-, n bij verkeersongevallen en voor surveUla :e: oei einden. nen gegeven dat de „Scandia" een goed en veilig vliegtuig is. Er is geen vliegverbod uitgevaardigd en zelfs heeft het directoraat voor de lucht vaart onlangs de afschrijvingstermijn van zes tot acht jaar verlengd, het geen als een bewijs van vertrouwen kan worden opgevat. Het directoraat werkt bij zijn con trole met grote veiligheidsmarges, al dus de heer Winberg. Het voortdu rend attenderen op kleine verbeterin gen, die dienen te worden aange bracht, is een onderdeel van dit werk en het is niet meer de aandacht waard dan dat een automerk geregeld kleine veranderingen moet onder gaan. Ook het hoofd van de luchtvaart inspectie, Tord Angstrom heeft ge zegd dat de eritisehe opmerkingen over de „Scandia" moeten worden "be schouwd als onderdeel van het voort durend - streven om de „Scandia" in de hoogste klasse te behouden. De aandacht, die speciaal aan tril lings- en zwevingsverschijnselen wordt besteed betreft technische pro blemen van buitengewoon grote be tekenis, aldus de heer Angstrom. De maatregelen waarover men van ge dachten wisselt hebben ten doel de noodzakelijke veiligheidsmarge te handhaven. Zolang de „Scandia" in het verkeer gebruikt wordt, kan men er zeker van zijn dat alle organen van het directoraat van de luchtvaart, de Saab-fabrieken en de S.A.S. alles hebben gedaan wat men kan verlan gen om het publiek een betrouwbaar vervoermiddel te bieden. De chef-piloot van de S.A.S., Thor- 1 sager, heeft verklaard dat de vliegers tje. Vaak breiden de verlammingen zich nog enige tijd uit, soms wel ge durende 14 dagen, maar dit is een uit zondering. Het proces komt dan tot stilstand. Niet alle spieren, die in het begin ver lamd waren, blijven dit. Soms ver dwijnt eén verlamming weer geheel en al of blijft er slechts een lichte krachtsvermindering van een bepaal de spier of spiergroep over. De lichaamsdelen waarvan enkele spiergroepen verlamd zijn, blijven, wanneer deze verlamming niet ver dwijnt, in groei en ontwikkeling ach ter. Behandeling. Een afdoende behandeling in het acute stadium, in die tyd dus als het virus bezig is, de motorische cellen te vernietigen, is tot op heden niet ge vonden. Wel past men verschillende behan delingsmethoden toe, doch over de heilzame werking hiervan is men het nog niet eens! Voorlopig zorgt men er slechts voor de omgeving zoveel mogelijk te gen verdere uitbreiding van de be smetting te beschermen en de patiënt in een zo goed mogelyke lichamelijke en geestelijke conditie te brengen, zo dat de blijvende defecten tot een mi nimum beperkt blijven. Misleidende naam De naam „kinderverlamming" Is zeer misleidend. Ook volwassenen kunnen aan deze ziekte ten offer val len. Statistieken wyzen uit, dat by grote epidemieën plm. 30 pet. van alle gevallen volwassenen zijn. 1 zeer tevreden zijn met de „Scandia", hage. In Indonesië geboren Nederlanders Gelijke rechten geëist In de Tweede Kamer heeft naar bekend prof. Lemaire (K. N. P.) een motie ingediend, waarin voor de in Indonesië geboren Nederlanders ge vraagd wordt, dat zy het recht en de vrijheid hebben zelf te beslissen of zij in Indonesië willen blijven dan wel naar Nederland zullen gaan. Een en ander stond in verband met het ver strekken van voorschotten voor de overtocht naar Nederland. De minis ter stond op het standpunt, dat de motie onaanvaardbaar was, omdat men deze Nederlanders vaak tegen zichzelf dient te beschermen. De Stichting „Nieuw-Guinea Verbond Nederland" wendt zich thans in een request tot H.M. de Koningin en de regering alsmede de Staren-Gene raal. Ontzegging van dit recht en deze vrijheid betekent volgens dit request, dat de minister deze men sen dwingen wil tot een staatsbur gerschap, dat zij niet verkiezen. Reeds eerder werd geprotesteerd tegen een rapport van de commissie- Werner, waarin men scheiding maakte tussen Westerse en Ooster se Nederlanders, welke laatste groep dan gedwongen zou worden in Indo nesië te blijven. Men vraagt tenslotte de mogelijk heid voor de betrokkenen niet alleen een keuze op Nederland te bepalen, doch zo mogelijk ook een emigratie naar andere landen. De minister er kent hen immers als volwaardige Ne derlanders. Adhaesiebetuigingen kun nen worden gezonden naar het 'se cretariaat: Claes de Vrieselaan 73a, Rotterdam. Op een persconferentie in Den Haag heeft ds. J. J. J. van Iterson, een van de woordvoerders van de „Vereniging van Indische Nederlan ders" zich eveneens gekeerd tegen de regeringspolitielc. Men gaf voor beelden van honger, ondervoeding, ziekte en vervuiling. Men heeft alle vertrouwen verloren in de toezeggin gen van de Nederlandse overheid. Lijsten slachtoffers watersnood beschikbaar. Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft nog een beperkt aantal lijsten beschikbaar, die de namen bevatten van de slacht offers der overstromingsramp van 1 Februari. Deze lijsten vermelden ook de geboortedatum en het laatste woonadres van de slachtoffers. Men kan de boekjes, die gratis verkrijg baar zijn, aanvragen bij het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis, Prinsessegracht 27, 's Graven- Het Wereldgebeuren Mid Ocean Club Wanneer alles goed gaat dan zul len van vier tot acht Decem ber in het gebouw van de Mid Ocean-Club op het hoofdeiland van de Bermuda-groep de heren Luniel, pre mier van Frankrijk. Churchill premier van Engeland en Eisenhower, presi dent van de Verenigde Staten met elkaar confereren. Die president bij twee eerste ministers doet 'n beetje vreemd aan, maar dat kan niet an ders, want in de Verenigde Staten is een president tegelijk de leider van het kabinet. In feite dus drie regeringsleiders, die bij elkaar komen. Waarom komen ze bij elkaar? Die vraag is door jour nalisten, politici enz. herhaaldelijk gesteld. Dé heer Laniel heeft haar be reids moeten beantwoorden in de Franse Nationale Vergadering en hij heeft moeten „beloven dat hij op de Bermuda-conferentie aan niemand iets zal „beloven"Ook in het En gelse Lagerhuis werd over de confe rentie gémaat, maar daar was men lang niet* zo onvriendelijk als in de Franse Kamer. Men vond en vindt het in Engeland wel goed, dat Chur chill met Eisenhower praat en teza men met hem „wereldpolitiek" be drijft... alleen moest men in Wash ington wat meer luisteren naar de wijze raadgevingen uit Londen. Luisterenwanneer men in En geland zegt, dat Amerika tegenover Rood China verzoenende!' moet staan al was het alleen maar op het stuk van de handelLuisteren als men het in Engeland welletjes vindt met de lasten van de herbewape ning Het plan voor de Bermuda-confe rentie is destijds van Churchill uitgegaan en wanneer niet toe vallig Frankrijk in de langste kabi netscrisis van zijn historie was ge stort en daarna Churchill ziek was gewordendan zou die conferen tie al lang achter de rug geweest zijn Zo omstreeks een half jaar geleden werd de Bermuda-conferentie aange kondigd als de grote „zonneschijn"- bijeenkomsthet zonnetje van de verzoening tussen Oost en West was opgegaanSow jet-Rusland en zyn satellieten zouden Eisenhower en zyn satellieten in de armen vallen De Grote Vier zouden bijeenko men..belichaamd in een altijd glimlachende, maar steeds aarzelende Eisenhower, een sombere, vastbeslo ten Malenkow, een welwillende, maar o, zo pro-Engelse Churchill en een verontruste Laniel Zo was dat een half jaar geleden... Zo is het nu niet meer. Wanneer we de inlichtingen ditmaal van Ameri kaanse zijde mogen geloven dan is de conferentie ditmaal hoofdzakelijk be legd om voor Azië tot een gemeen schappelijke politiek te komen en wanneer we de noodkreten uit Frank rijk beluisteren, dan zou op deze con ferentie Frankrijk zichzelve met huid en haar aan het Verenigd Europa en zyn Europees leger moeten verkopen. In beide veronderstellingen zal wel een deel waarheid en een deel on juistheid schuilenAangeno men mag wel worden, dat Duitsland's laats op het vasteland van West luropa het hoofdonderwerp van be spreking zal zijn. Maar daarom gaat het niet in de eerste plaats. Het gaat er veel meer om, dat president Eisen hower eindelijk eens zijn aarzelende houding laat varenen dat de Verenigde Staten het gedeeltelijke fiasco van hun herbewapeningspoli- tiek inzienDe Sowjet Unie Hééft reeds lang op de vreedzame infiltra tie overgeschakeldzij zal altijd en overal een gewapend conflict ver mijden. Eisenhower's politiek is te eenzij dig gericht geweest op mogelyke mi litaire actie en voor liet overige op uitstellen van alle beslissingen. Enkele maanden geleden, toen te Londen de geallieerde ministers van buitenlandse zaken bijeenkwamen dat onderonsje kwam in de plaats van de Bermuda-conferentie is men er niet in geslaagd over het dode punt heen te komenen de Amerika nen tot een strakkere omlijning van hun politiek te bewegen. Is er reden om thans van Bermu da een beter resultaat te verwach ten? Men meent in Engeland Van welmen aarzelt in Washington en men is wantrouwend in Parijs, waaruit we wel mogen concluderen, dat men in meerderheid geen grote verwachtingen van Bermuda heeft. LANIEL met lege handen naar Bermuda. EEN BOEKJE OVERf PADDESTOELEX Dr. W. Postma en H. Klein. Uitgave Tjeenk Willink. Haarlem. Een nieuw met veel zoig bewerkt determineerboekje voor paddestoe len. De determinatie berust niet on wetenschappelijk vastgelegde kenmer ken der soorten, maar steunt op een voudig tabellen, die van de gebruiker alleen vergen, dat hij een gevonden zwam nauwkeurig bekijkt. Dr. Reyn- ders, de voorzitter van de Ned. Mycologische Vereniging, gaf zijn fiat aan het boekje. De tekeningen van H. Janssen geven de hoofdkenmerken goed weer, de gekleurde platen verdie nen een compliment Ook de korte in leiding in het ryk van de paddestoelen mag er zijn. Gaarne aanbevolen. Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5