PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rusland's voorwaarden worden onaanvaardbaar genoemd De landbouwproductiviteit heeft bijzondere stimulansen nodig BILT Kantlijn KA heeft beleefd van zijn ov NAAR EEN UNIFICATIE VAN DE HANDELSPOLITIEK Vandaag MINISTER BEYEN HARTELIJK ONTVANGEN IN BONN Ï96e Jaargang-No. 271 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. E den Boer. Adjunct: W. de Pagter, Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, 5,45 p. lew., fr. p. p. 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad'' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. WESTELIJK ANTWOORD AAN MOSKOU Prijs voor besprekingen zou zijn „onverdedigd West-Europa" De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gisteren te Moskou medegedeeld, dat de voorwaarden van Sowjet-Rusland, vervat in de Russische nota van 3 November, „volkomen onaanvaardbaar" zijn. Men herhaalt evemvel de uitnodiging tot een bespreking van de vier ministers van buitenlandse zaken over het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk. Moskou wordt er voorts van beschuldigd, dat het als prys voor de be sprekingen tussen Oost en West 'n „o «verdedigd West-Europa" eist. Be sprekingen met communistisch China, zoals voorgesteld door Rusland, kunnen slechts leiden tot „nutteloos en eindeloos debat". Men kan, zo wordt verder ver klaard, het best de internationale spanning verminderen door te begin nen met die vraagstukken, die een spoedige oplossing vragen. Allereerst is daar het probleem van de Duitse eenheid en voorts het verdrag, dat aan Oostenrijk zijn vrijheid terug moet geven. Diplomatieke kringen in Londen menen, dat de nota een duidelijk ein de maakt aan de vruchteloze diplo matieke uitwisselingen over Duits land, die sedert Mei van het vorige jaar tussen de hoofdsteden van de Westelijke mogendheden en Moskou hebben plaats gehad. De impasse is totaal, zeiden zij, en zal dat blijven, tenzij Moskou een an der standpunt gaat innemen. Westduitse regeringskringen to nen zich ingenomen met het Westelij ke antwoord, dat „in volledige over eenstemming" met de opvattingen van de Bondsregering wordt ge noemd. De nota is ook bij de West- Duitse socialisten in goede aarde ge vallen, in het bijzonder omdat niet de deur voor een eventuele vier-mogend- hedenconferentie is gesloten. FigI opvolger van Gruber Naar gewoonlijk betrouwbare krin gen te Wenen Maandag hebben me degedeeld zal de voormalige Oosten rijkse kanseliex-, .Leopold FigI, be noemd worden tot minister van bui tenlandse zaken, als opvolger van dr. Karl Gruber, die jongstleden ontslag genomen heeft na een conflict over de door hem gepubliceerde memoires. naar achteraf bleek niet on- vriendelijk bedoelde opmerkingen over de wettelijke positie van Amsterdam als hoofdstad, heeft opnieuw een op merking gemaakt, die discussie heeft uitgelokt. Er is namelijk in de Kamer be zwaar gemaakt tegen het feit, dat wanneer gemeentebesturen in het Zuiden des lands sollicitanten oproe pen voor belangrijke functies, zij de eis stellen, dat de candidaat R.K. is. Iedere Nederlander heeft gelijke rech ten.en behoort dus bij sollicitaties ook gelijke kansen te hebben, zo luidt de redenering. Maar dr. Beel is het daar mede niet eens. Hij vindt het niet erg, dat men m een Katholiek gebied Ka tholieken benoemt en vraagt en hii meent voorts, dat de gemeentebestu ren het volle recht hebben sollicitan ten van een bepaalde richting op fce roepen. Men kan uit deze opvatting de con clusie trekken, dat ook bij de benoe ming van ambtenaren het voornaam ste criteriimi niet is, of men de be kwaamste is, maar dat belangrijker wordt geacht, of men tot een bepaalde richting behoort. Immers: door de op roep van slechts R.K. sollicitanten, sluit men wellicht bekwamere, maar niet R.K. sollicitanten uit. Dat vindt men blijkbaar zo erg niet. De Vierdaagse, een nationaal wan- aelsportevenement, dat telken- jare ook uit net buitenland vele deelnemers trok, is in gevaar. De wan delsportorganisaties hebben ruzie, de leiders van de wandelsport kunnen het met elkaar niet meer vinden. En de regering heeft dan ook medegedeeld, dat zij haar medewerking aan de Vier daagse opzegt. Jammer. Het had zo anders kunnen zijn, De wandelsportleiders hebben nu blijk gegewen weinig leiderstalerit te bezitten. Zou het daarom geen tijd worden om hen te vervangen? Dan voorkomt men tenminste, dat de tien duizenden wandelsportliefhebbers worden gedupeerd. En dat is belang rijker, dan dat op de leidersplaatsen mensen worden gehandhaafd, die geen compromis kunnen sluiten. De wanbetalers blijven het spook van de middenstand. Aan de in stelling van zwarte lijsten blijken zoveel bezwaren te kleven, dat men er niet toe komen kan. Daarom is het wellicht van belang hier te vermelden wat men er in Groningen op gevonden heeft. De Groningse winkeliersvereniging is hier de spil waaromheen alles draait. Heeft een lid moeilijkheden bij het in nen van gelden, dan geeft hij daarvan kennis aan de Vereniging. Deze stelt zich met de schuldenaar in verbin ding en wijst hem discreet op zijn na latigheid. Daarbij wordt de nalatige in de gelegenheid gesteld om alsnog te betalen. Geschiedt zulks niet, dan pas komt de naam van de schuldenaar op een door de vereniging bij gehouden en dus niet circulerende lijst. Twijfelt een winkelier aan de cre- dietwaarcligheid van een klant, of ont moet hij betalingsmoeilijkheden, dan kan hij bij de winkeliersvereniging in formaties inwinnen. Het is een meer discrete en daardoor vermoedelijk op minder moeilijkheden sluitende methode dan tot dusvc werd gevolgd en is dus wellicht vooi navolging vatbaar. Blauwe mazelen op een kleuterschool Op een kleuterschool te Leeuwar den werd een aantal gevallen van blauwe mazelen geconstateerd. Hoe wel van een epidemie in het geheel geen sprake is, is voorzichtigheidshal ve toch besloten, de school voor een periode van veertien dagen te slui ten. Een van de patiëntjes, een jon getje van vier jaar, is enige tijd ge leden aan deze ziekte overleden. Met „blauwe mazelen" wordt aangeduidt een zware vorm van mazelen, waar bij de optredende blauwe plekjes veroorzaakt worden door bloedingen onder de huid. Israël wil conferentie met Jordanië Op hoofdkwartier van V.N. In een nota, die Maandag' bij de ambassades van Engeland, de V.S. en Frankrijk in Israël is overliantligd, heeft Israël voorgesteld, dat hoge re geringsfunctionarissen van Israël en Jordanië besprekingen houden over de voorkoming van grensincidenten. Israël heeft een bijeenkomst van politieke en militaire vertegenwoor digers der beide landen op het hoofd kwartier van de V.N. voorgesteld, teneinde het wapenstilstandsprobleem en in het bijzonder het voorkomen van grens-ïncidenten te bespreken, alsmede de samenwerking tussen de respectieve autoriteiten bij het hand haven van de veiligheid aan de grens. Controle aanbestedingen Commissie ingesteld De ministers van Economische Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisvesting hebben een commis sie ingesteld, die tot taak heeft te onderzoeken of de wijze, waarop bij aanbesteding van werken vraag en aanbod elkaar ontmoeten, lei3t tot een economisch verantwoordde prijs vorming. In haar schriftelijk uit te brengen advies dient de commissie voorts een oordeel uit te spreken over de verschillende meldings-, op zet- en prijs-correctiesystemen, als mede eventueel voorstellen te doen tot verbetering of afschaffing van deze gewoonten en practijken. Voorzitter is prof. mr. F. de Vries, hoogleraar te Amsterdam. Het sec- i'etariaat is gevestigd: le v. d. Bosch- straat 15 te Den Haag. BENELUX-CONFERENTIE Agenda niet afgehandeld Ministers van de Benelux-landen kwamen gisteren in Brussel bijeen. De conferentie werd geleid door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Van Zeeland. Tal van vraagstukken, die op de agenda stonden konden nog niet worden besproken. De formule waarover in beginsel overeenstemming werd bereikt inzake de unificatie van de handelspolitiek, heeft niet alleen betrekking op het sluiten van overeenkomsten in gemeenschappelijk over leg. Ook geldt dit voor het vaststellen van contingenten voor alle produc ten, die niet onderworpen zijn aan beperkingen in het handelsverkeer tus sen de Benelux-landen. van het accoord, dat op 24 Juni. j.l- in Den Haag werd gesloten over de op schorting van de terugbetaling van de omzetbelasting voor een aantal goede ren van Nederlandse oorsprong, die worden uitgevoerd naar België en Lu xemburg. Deze regeling wordt in de eerste maanden van 1954 van kracht. De Belgische minister voor de bui tenlandse handel, Meurice, gaf als zijn mening over het Nederlandse voorstel onmiddellijk een protocol tot unifi catie van de handel der drie landen te ondertekenen, te kennen dat het heel wat beter zou zijn, bij wijze van proef enkele gemeenschappelijke stan daard-overeenkomsten af te sluiten. De minister dacht daarbij aan een land van Latijns Amerika of de Organisa tie van de Europese Economische Sa menwerking of een Oostelijk land. Als resultaat van een onderzoek naar de sectoren, die met moeilijkheden te kampen hebben, werd de bepaling vastgesteld, dat arbitrage nodig is voor de emailleerbedrijven, voor de wol weefsels en voor de stofferingsproduc- ten. Het comité van ministers heeft de tekst vastgesteld van een protocol, dat in de instelling voorziet van een we deraanpassingsfonds voor de Benelux. Dit fonds is bestemd om de verhoging van de productie te stimuleren en het proces van aanpassing der drie eco nomieën te vergemakkelijken. Uitvoe ringsmaatregelen werden vastgesteld Ku Klux Klan in actie Het Amerikaanse Federale Bureau van Onderzoek heeft Maandag in Noord- en Zuid-Carolina 14 voorma lige leden van de Ku Klux Klan la ten aanhouden, die er van worden be schuldigd twee jaar geleden een broer en zuster te hebben ontvoerd en ge geseld. In het afgelopen anderhalf jaar zijn reeds 29 personen aan der gelijke feiten schuldig bevonden. Gehuld in witte gewaden en met witte puntmutsen op, drong men 's nachts de woningen binnen. De slachtoffers werdén geblinddoekt naar Noord-Carolina gebracht, waar men hen geselde. Voor en na iedere tuchtiging had een lid van de Klan gebeden gezegd. Fotoboek „De Ramp" voor de scholen. Bij het beëindigen van de exploita tie van het nationale fotoboek „De Ramp" bezat men nog 10.000 exem plaren. Met instemming van het be stuur van het Nationale Rampenfonds en van de minister van O., K. en W. heeft men deze ter beschikking ge steld van de scholen in Nederland en de overzeese gebiedsdelen, ter opne ming- in de schoolbibliotheek. De boe ken zijn inmiddels verzonden. Bij de geweldige afmetingen van de deuren 'van een enorm transportvlieg tuigwaarmee deze helicopter zal worden vervoerd van Fort Sill (Okla homa) naar New York, lijkt de Eier- klopper" een mugje. De foto werd ge nomen uit het binnenste van het vlieg tuig naar buiten toe. Dominici wilde zelfmoord plegen Gaston Dominici, de 77-jarige boer, die heeft bekend de drie-voudige moord op de Drummonds te hebben gepleegd, heeft Maandagochtend ge tracht zelfmoord te plegen door van een brug te springen, toen men be zig was met een reconstructie van de moord. De rechter van instructie kon hem op het laatste ogenblik grijpen. Dominici, met zijn Winchester ge weer, waarmee hij zojuist had ge toond hoe hij de Drummonds om net leven had gebracht, nog in de hand, had reeds een been over de leuning van de brug, zes meter boven de spoorlijn, toen rechter Perries hem vastgreep. Later op de ochtend is Gaston Dominici officieel in staat van beschuldiging gesteld. Welwillende stemming in Ethiopië Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de suikerplantage van de H.V.A. in Ethiopië. Uit niets werd hier in twee jaar tijds een suikeron derneming opgebouwd, welke thans reeds in staat is het grootste deel van de suikerbehoefte in het land zelf te dekken. De algemene indruk van Prins Bernhard is, dat de stemming in Ethiopië jegens Nederland zeer welwillend is. Tijdens de gesprekken met de Keizer is hem gebleken, dat deze er zeer goed van op de hoogte is wat Nederland kan presteren. is het de onafhankelijk heidsdag van 1813, die sedert lang niet meer wordt gevierd. Vermist Brits echtpaar eindelijk gevonden Na een maand speuren Het zoeken naar de lijken van het Britse echtpaar Harries, dat sinds een maand vermist werd heeft Maan dag een tragisch einde gevonden, toen de lichamen nabij Carmarthen gevon den werden. De vermisten, de 63-jarige landbou wer John Harries en zijn vrouw Phoebe hadden nog nimmer .eyoren hun boerderij verlaten. De neef van het echtpaar. John Lloyd Harries, en diens vrouw en zoon werden Maan dagavond door de politie onder vraagd. De lijken zijn gevonden op het land nabij hun boerderij. De neef. Ronald Harries, had de politie tevoren verteld, dat hy liet echtpaar naar het station had gere den op de dag dat zij verdwenen, en waarop zij, naar hij beweerde, voor de eerste maal in dertig jaren naar Londen zouden reizen. Meer dan 500 boeren uit de omgeving hebben de politie geholpen de gehele omgeving af te zoeken. Algemeen werd aange nomen, dat John Harries een spaar duitje van meer dan 10.000 pond op zijn boerderij liad verborgen. EUROPESE EENWORDING Conferentie met Adenauer Bondskanselier dr. Adenauer en de Nederlandse minister van buiten landse zaken. mr. J. W. Beyen hebben bij hun ontmoeting in de Bondskan- selarij uitsluitend vraagstukken der Europese samenwerking besproken, zo heeft minister Beyen gisteravond verklaard- Kwesties, die uitsluitend de Nederlands—Duitse betrekkingen raken, zijn bij het gisteren in Bonn ge voerde overleg niet ter sprake gekomen. Ook de bespreking van minister Beyen met staatssecretaris prof. Hallstein gold uitsluitend de Europese zaken. plan van minister Beyen voor een eco nomisch samengaan van de zes landen van de in wording zijnde politieke gemeenschap. Het bezoek van de Nederlandse mi nister aan dr. Adenauer Maandagoch tend duurde ruim een uur. In de na middag confereerde dr. Beyen gedu rende een uur met prof. Hallstein. Vandaag zullen de heer en mevrouw Beyen worden ontvangen door de Bondspresident, prof. Theodor Heuss. In Bonn wordt aan het bezoek van mr. Beyen grote aandacht geschonken. Ten eerste omdat naar de opvatting van Bonn de intensivering der betrek kingen tussen beide landen in de laat ste jaren zulke vormen heeft aange nomen, dat deze zeker 'n rechtstreeks contact tussen de leiders van de bui tenlandse politiek der beide landen rechtvaardigen en ten tweede omdat men gelooft, dat Bondskanselier Ade nauer in zijn streven op Europees ge bied op blijvende Nederlandse steun voor de gedachte der Europese inte gratie zal. kunnen rekenen. Van Duitse kant is bij deze gelegen heid dan ook opgemerkt, dat de beide ministers de overtuiging zijn toege daan, dat de Europese politieke ge meenschap een dringende noodzaak is geworden. Daarbij wordt er aandacht op gevestigd,-dat men hier een posi tieve houding inneemt tegenover het Doodstraf geëist tegen Mossadeq In zijn requisitoir tegen Mossadeq heeft de openbare aanklager gezegd: „de familie van de slachtoffers van 19 Augustus heeft mij verzocht de doodstraf tegen Mossadeq te eisen. Ik ken mijn plicht en zal aan dat ver zoek voldoen". Het keizerlijk decreet, waarbij Mossadeq als premier ontsla gen werd, noemde de openbare aan klager in overeenstemming met de grondwet. ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND. Millioeneninvestering in Zeeland door de herverkaveling In de maand October is de landelyke oogstraming voor het jaar 1953 gepubliceerd en daarbij valt direct op, dat de cijfers niet florissant zijn. De opbrengsten van de meeste akkerbouwproducten bleven lager dan het voorgaande jaar. Het is wel duidelijk, dat zich hierin de gevolgen demonstreren van de watersnood, waardoor belangrijke landbouwgebie den van Zeeland en Zuid-Holland werden getroffen. Een enkel product is er echter, dat met 49 of in letterlijke hoeveelheid 75.000 ton de oogst van vorige jaren overtreft en dat zijn de zaaiuien. De afzet- vooruitzichten waren en zijn niet zo rooskleurig, dat een dergelijke gro te productie gemotiveerd was en velen zullen dat tot hun schade onder vinden. Verkeer op Schouwen Voor Schouwen-Duiveland speelt bij de herverkaveling ook het verkeers- vraagstuk een rol. Nu daar het water zakt en men de wegen en de bedrij ven weer op orde moet brengen, dringt zich de vraag op of men direct tot aanleg van bredere wegen en tot over schakeling op motor-wegverkeer moet komen met terzijdestelling van het tramvervoer. De omschakeling zal be duidende kosten met zich brengen. Lange beraadslaging zai echter niet wel mogelijk zijn, omdat de tijd dringt. Binnen enkele weken zal men op Schouwen-Duiveland moeten weten, waar men in dit opzicht aan toe is. Een verheugend feit is intussen, dat het veer Anna JacobapolderZijpe geschikt gemaakt werd voor veerbo- Ongetwijfeld het belangrijkste feit in het economisch leven van Zeeland, wat de installatie van de Herverkave lingscommissie Zeeland, Niet om deze commissie zelve, maar om het grote bedrag, dat door haar bemiddeling in Zeeland verwerkt zal worden en waar van men hoopt, dat het een stimulans voor de productiviteit zal zijn. De kosten van de nieuwe herverka velingen worden tezamen op niet min der dan 105 millioen gulden geraamd. Wanneer men weet dat het herstel van de landbouwgronden in de Kruinin- genpolder op 7 a 8 millioen gulden wordt getaxeerd en dat de nog ko mende taxaties van Schouwen-Duive land ook vele millioenen zullen bedra gen, dan is het wel duidelijk, dat er heel wat overheidskapitaal in Zeeland gestoken wordt. ten met koplading. zodat het overzet ten van motorvoertuigen aanmerkelijk vereenvoudigd is. Weinig werkloosheid. De provincie Zeeland had in Oc tober het laagst aantal werklozen van alle provincies. Dit was uiteraard een gevolg van het herstelwerk na de wa tersnood. Er was zelfs hulp van vele honderden arbeiders van elders nodig De arbeidsvoorziening in de Zeeuwse landbouw leed er onder. Hetgeen niemand bevreemdt, die weet, dat er begin October nog ongeveer 10.000 personen uit Zeeland geëvacueerd waren, onder wie nogal wat landar beiders, van wie men weet, dat zij in hun tijdelijke woonplaatsen voorlo pig aan de arbeid zijn gegaan. Totzover dan de agrarische zaken. De visserij. Voor de visserij waren deze maand enkele belangrijke vraagstukken aan de orde Het verzet van de belangheb benden bij de oester- en mosselcultuur tegen afdamming van de Oosterschel- de werd gemotiveerd in een rapport, dat een uitvoerig pleidooi bevat te gen de afdamming. Het rapport is thans in studie. De provinciale organi satie van de vissers, - de „Zevibel" stelde een gesalarieerde secretaris aan. Verwacht mag nu worden, dat van deze organisatie meer stimulansen zul len uitgaan. Een poging om de pacht .(Vervolg op pag. 7.) Italiaans schip in Het Kanaal vergaan Twintig man verdronken Het Italiaanse schip „Vittoria Claudia", 2745 ton, is Maandagoch tend vroeg ïn het Kanaal nabij Dun- geness gezonken na in aanvaring te zijn geweest met het Franse schip „Perou", 7264 ton. Vijf overlevenden van het Italiaan se schip en vier lijken konden door toegesnelde schepen waaronder de Britse loodsboot „Pelorus" worden opgepikt. Men vreest, dat 20 leden van de bemanning met de „Vittoria Claudia", die snel gezonken is, in de diepte zijn verdwenen. Over ons landbouwbeleid „Geen pakdragende ezels" Op een bijeenkomst ran het hoofd bestuur van de Stichting voor de Landbouw met de afgevaardigden van de provinciale stichtingen te Utrecht, heeft de voorzitter, de heer H. D. Louwes, het landbouwbeleid aan een critiseh onderzoek onderworpen. Hij ziet in de huidige ontwikkeling geen reden voor verslagenheid maar wel voor ernstige ongerustheid. Het opnieuw invoeren van monopo lieheffingen beschouwt spreker als 'n positieve daad van de minister. De ze daad moet gevolgd worden door een durvend beleid t.a.v. de veehou derijproducten. De monopolieheffing voor rogge brengt echter geen uitkomst. Mier zijn aanvullende maatregelen nodig. Dat een goede tarweprrjs gemakkelijk maar een goede roggeprijs onmoge lijk is, dreigt onze landbouwpolitiek te vertroebelen. De landbouwers wil len niet weer de „pakdragende ezels" worden, zoals in de moeilijke jaren. Wij moeten niet gerust zijn op de fi nanciële positie van boeren en tuin ders. Zij nebben veel in machines geïnvesteerd en veel aan belasting betaald. Met dit laatste zijn ze nog niet klaar, ook hun levensstandaard ging omhoog. Tenslotte drong de heer Louwes aan op een goede samenwer king in de organisatie. DE VERWACHT NEVEL OF MIST. Droog en nevelig weer met weinig wind en plaatselijk mist. Veranderlij ke bewolking, maar hier en daar ook perioden met zonneschijn. Dezelfde temperatuur als gisteren of iets la gere. ZON EN MAAN 18 November. Zon op: 8.05 Maan op: 14.57 onder: 16.45 onder: 4.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1