Sociaal-culturele het Zeeuwse problemen platteland op Zeeuwse Almanak STICHTING ZEELAND WIL EEN PROVINCIALE JEUGDRAAD m §--TS ■mïMiM Uw £Ih>L tn &Zijpe DE VAL TOCH AANLEGPLAATS VOOR PROVINCIALE BOOT VOORJAAR 1954 KOMT EEN OUWERKERK" IN DE VAART Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUIVSE COURANT MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 L.J.C. VERGADERDE TE GOES De dorpssamenleving moet weer gezond gemaakt worden Dat de problemen ook op het platteland vele zjjn, kwam Zaterdag weer tot uiting op de in „De Prins van Oranje" to Goes gehouden alge mene vergadering van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland. In de ochtendvergadering werden de organisatie-vraagstukken besproken. Verschillende plannen werden ontvouwd, docli anderzijds moesten dc streekvoorzitters ook gewagen van moeilijkheden om het verenigingsleven op gang te houden. Des middags verdiepte men zich in het sociaal-cultu rele probleem van het Zeeuwse platteland, waarover drs. C. Louwerse, de schrijver van de brochure „Dijken dicht en verder" een rede hield. Helaas was de belangstelling voor deze vergadering matig. Na een ope ningswoord van de voorzitter, de heer Ad. Doeleman uit Dreischor, werd des morgens het huishoudelijke gedeelte afgehandeld. De financiële positie van de L.J.G. is gezond, dank zij de hulD van de zusterorganisaties, verenigd ih de P.J.G.N., die f 835 zonden. Daar naast zal waarschijnlijk nog f 1000 beschikbaar komen voor culturele doeleinden. Ook de Zeeuwse afdelin gen brachten f 260 op. Een uitvoerig overzicht werd ge geven van de huidige en toekomstige werkzaamheden in provinciaal ver band. De graslandkeuringen in West Zeeuwseh-Vlaanderen en Walcheren zullen volgend jaar worden voortge zet. Ook wil men voortgaan met de nabeoordelingswedstrijden in enigs zins uitgebreide vorm. Verschillende cursussen en kaderdagen worden ge houden. Het toneelconcours is be paald op 30 Januari a.s., terwijl ook zal worden deelgenomen aan de wed strijd „Zeeuws Landjuweel". Tevens zal de L.J.G. een werkzaam aandeel krijgen bij de Z.L.M.-tentoonstelling in 1954, o.a. met een openluchtspel en een jeugddag. Na deze mededelingen brachten vervolgens dc streekvoorzitters ver slag uit over de gang van zaken in hun afdelingen. Verschillende activi teiten konden worden gemeld, doch het ontbreekt vaak aan voldoende medewerking van de leden. MIDDAGVERGADERING. Nadat de voorzitter, de heer Ad. Doeleman, bij de opening van de mid dagvergadering een kort woord had gesproken, waarin hij o.a. wees op de gewijzigde omstandigheden, welke ook hun stempel op de jongeren druk ken en verder aandacht had gevraagd voor het Volkshogeschoohverk, hield de heer Al. Jongkind een causerie over het hulpverleningswerk in het rampgebied. Hij schetste daarbij het ontstaan van de Coördinatie Commis sie Hulpverlening, voornamelijk be staande uit pacifistische organisaties met als enig doel, practiscli hulpwerk te verrichten, dat niet binnen rede lijke tijd in loondienst gedaan kan worden. Het werk staat daarbij voor op, niet de ideologie. Jonge mannen en vrouwen uit alle delen van de we reld zijn naar de rampgebieden geko men om. hier door hulp, uitdrukking te geven aan hun gebondenheid met de mens in nood. De kosten van de kampen worden b.v. op Schouwen grotendeels door de gemeente Am sterdam betaald. De werkers ontvan gen 35 cent zakgeld per dag. Totaal werd door de C.C.H. teams reeds plm. 10.000 mandagen ge werkt. Oolc uit alle provincies van Nederland kwamen de vrijwilli gers, behalve uitZeeland. Daarom deed spreker alsnog een beroep op de L.J.G.-ers om zich voor dit hulpwerk beschikbaar te stellen. REDE DRE. C. LOUWERSE. Na enige bespreking hield vervol- frens drs. C. Louwerse zijn rede, waar- n hij enkele kanttekeningen gaf bij het sociaal-culturele opbouwwerk in Zeeland. De huidige plattelands-sa menleving ontwikkelit zich van een statische naai1 een dynamische sa menleving. Hierdoor ontstaan ver schillende persoonlijke en groepsno- den. De moderne samenleving tracht deze noden met moderne middelen als verenigingen te bestrijden, doch vol- s spreker, zgn deze zonder meer met in staat, de problematiek van de plattelandssamenleving op te lossen. Er is een integrale aanpak nodig. Spreker wees ook op de gezinsnood. Het gezin dat vroeger geborgen was in de dorpssamenleving, dreigt deze geborgenheid te verliezen. De jeugd is stuurloos, maar zij kan het niet helpen op te groeien in een tijdperk waarin alles op losse schroeven staat. Het is alleen bedenkelijk, dat zij niets voor het oude in de plaats krijgt. En d.a" V?.het, 20 begrijpelijk, dat zonder richtlijn, dat gekozen wordt, wat de minste inspanning vergt. Het maat schappelijk en cultureel werk beoogt nu bij te dragen tot de oplossing van de moeilijkheden. Hiertoe zal samen werking eerste vereiste zijn. Met een dorpscommissie voor maatschappelijk en cultureel opbouwwerk kan veel meer bereikt worden, dan tot nu toe het geval was. In de practgk loopt de samenwer king veelal vast op tegenstellingen van levensbeschouwelijke aard. Dit is een der grootste noden van ons dorps leven, aldus spreker. Zonder afbreuk te doen aan de theologische argumen ten van hen die het isolement ver dedigen, was spreker van mening, dat men zich dan toch wel rekenschap moet geven van de sociologische con sequenties. Het wordt tijd, dat men beseft verantwoordelijk te zijn voor de gehele dorpssamenleving. Daarom liggen volgens spreker de sleutels, die de toekomst van ons gewest moe ten ontsluiten, bij de kerken. Zij zul len tot vormen van samenwerking moeten komen, anders zal er geen toekomst meer zijn, aldus drs. Lou werse. Hierna ging spreker nog uitvoerig in op de taak van de dorpshuizen, die moeten bijdragen tot de oplossing van Heikant heeft een verenigingsgebouw Tot voor korte tijd deed zich in de buurtschap Heikant te St. Jansteen het gemis aan een verenigingsgebouw zeer voelen. Doordat er een nieuwe school ge bouwd werd. kwam het oude school gebouw vrij. Dit is nu zodanig ge restaureerd en ingei'icht. dat Heikant de beschikking heeft over een keurig verenigingsgebouw, waarin jeugd-, muziek- en toneelvereniging zullen worden ondergebracht. de problemen, waarmee de gehele dorpssamenleving worstelt. Alleen een clubhuis voor de jeugd kan soms de afstand tussen ouderen en jonge ren nog slechts vergroten. Vele moei lijkheden zullen overwonnen moeten worden om tot stichting van dorps huizen te komen, doch het is een taak die men niet kan omzeilen. Er is geen andere keus, zo besloot drs. Louwer se. Op deze rede volgde een geanimeer de discussie, die werd ingeleid door de heren C. Burger en B. Meijers. Vooral laatstgenoemde opponent bracht verschillende bedenkingen naar voren. Zijn voornaamste bezwa ren waren wel, dat bij het signaleren van misstanden z.i. door de spreker te veel was gegeneraliseerd. Op tal van vragen ging drs. Louwerse ten slotte nog dieper in. GED. STATEN DELEN MEDE Crediet van 2500.voor diepgaand onderzoek op het gebied van jeugdzorg in Zeeland De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk stelt zich voor een Provinciale Jeugdraad in te stellen, die op analoge wijze als de Zeeuwse Culturele Adviesraad, de Stichting van advies zal kunnen dienen en die tegelijkertijd zal fungeren als een provinciaal toporgaan en ontmoe tingspunt van de verschillende groeperingen op dit terrein. Ged. Staten hebben nu aan de Pro vinciale Staten voorgesteld voor 1954 aan de Stichting Zeeland een crediet van ten hoogste 2500 te verlenen voor een diepgaand onderzoek op het ;ebied van de jeugdzorg in Zeeland, tengevolge van de vele werkzaamhe den als gevolg van de ramp had de Stichting nog geen gelegenheid van de jeugdzorg een gedegen studie te maken en met een concreet advies te komen. Voorshands heeft zij aan Ged. Staten een globaal overzicht van het werkterrein gegeven, alsmede enkele indicaties, die van belang zijn voor een concrete aanpak van het onder zoek. zijn twee verzoekschriften om finan ciële hulp, namelijk van de Commis sie voor het jeugdwerk in de zak van Zuid Beveland en van de provinciale commissie Zeeland van het C.J.M.V. Het eerste verzoek is door Ged. Sta ten voorlopig afgewezen, omdat het onderhavige probleem en de te dien aanzien door de overheid te nemen maatregelen nog een onderwerp van discussie op hoog niveau vormt. Ged. Staten willen niet vooruit lopen op maatregelen, die straks noodzakelij kerwijze genomen moeten worden en waarbij het geenszins zeker is dat een subsidie in het kader van de te ne men maatregelen zal passen. Op grond van dezelfde overwegingen wordt voorgesteld het verzoek van de C.JJVI.V. aan te houden. telegram aan Shag-sokend ned.erland. •DE NIEUlïE PRACHTIG GESLAAGDE" VI RGt.NI A-OOGST ,S.BINNEN. VSj/j WIÉME l'Jf!? KCCHF ER HET "3ESTE VA'.N 'HET BESTE-1 ÜLT VOOR SiÉRLI-NGaSH iSTERLT NG NU MEER _DAN< 001T DE BESTE SHAG VAN NEDERLAND VAN TOT Een békend humorist stondblijkens een verhaal, dat treffend vertolkt werd in een liedje, eens tevergeefs op de tram te wachten. Hij telde zijn kno pen en ging toen maar lopen. Het is voor de automobilisten niet te hopen, dat de verkeersgroep van de Rijkspo litie deze leus ook algemeen zal aan heffen, In ieder geval werd een door v. d. W. bestuurd motorrijtuig op de weg Noordgouwe-Zierikzee aangehouden en na een grondig onderzoek in een wel zéér slechte conditie bevonden. Zó slecht, dat het voertuig in beslag werd inzittenden te voet verder moes ten. Treft men andere motorrijtuigen aan, die een gevaar voor de weg op leveren, dan zal men dienovereenkom stig handelen. GOEDE CAMPAGNE. Over het wonder van dit prachtige najaarsweer raken we niet gauw uit gepraat. Het bietenrooien werd door de droge en vorstvr^e najaarsdagen wel zeer vergemakkelijkt. De fabrie ken te Sas van Gent draaien er per et maal ongeveer vier millioen kg. bie ten door. Vele landbouwers hebben op de akkers reeds alle bieten gerooid om te kunnen profiteren van het lage per- GEZONKEN.. Het drama speelde zich Zaterdag af in een der buitenwijken varn Vlis- singen. Jantje, een knaapje van om streeks vier jarenwas zoek. Jantje had buiten gespeeld met enige kor nuiten, maar toen zijn mama het tijd achtte om Jantje binnen te halen, was hij zoek. „Gezonken in een sloot. Met een ouwe kinderwagen"verklaarden zijn- speelmakkertjes onbewogen. Voor de bezorgde moeder was dit nu niet be paald een geruststellende mededeling en niemand nam het haar kwalijk toen zij onmiddellijk de nodige maat regelen tot redding van de drenkeling ging treffen. Politie en dokter werden gewaarschuwd en weldra stond een kleme menigte geschaard om de plaats waar volgens aanwijzingen van de .speelmakkertjes, het droevige on geval zich had afgespeeld In angstige spanning wachtte men op de resultaten van het onderzoek, maar lang hoefde de menigte niet te wachten. Wéldra week de menigte uit een om het slachtoffer door te laten. Jantje kwam eens kijken, wat er alle maal wel aan de hand was Want verdronken was hij niet. Hij was alleen maar door een oudere knaap geweerd voor een uitstapje naar een van de schepen in het kmaal, omdat zulks te gevaarlijk was. „Dan verdrinken jullie", had de ion gen tot de kleuters gesproken, en toen Jantje weg was, lag voor de kleuters de oorzaak in hun fantasie voor de hand centage tarra, dat door het droge weer gemaakt kan worden. Medio Decem ber hoopt men de campagne in de fa- brieken te kunnen afsluiten. VAN HET GOEDE... Hulst verheugt zich thans in het be zit van drie toneelverenigingen. De St. Josephs Ghesellen, de oudste ver eniging, gaat het nieuwe seizoen in onder regie van de heer Renaat Staas uit St. Niklaas. Het R.K. Zeeuwsch Vlaams Toneel kon niet alle leden bij- eenhouden. Naar gemeld, heeft de re gisseur drs. L. Lockefeer met een aan tal leden een nieuw gezelschap opge richt, nl. het Reizend Zeeuws Volks toneel, dat „Springtij" in studie nam. Het R.K. Zeeuwsch Vlaams Toneel kreeg een nieuwe regisseur, de heer J. v. d. Broeck uit Antwerpen, die in Vlaamse kringen een goede reputatie geniet. Wanneer men dan bedenkt, dat ook de plaatselijke K.A.B. over een eigen toneelgroep „Dé Verbroedering-" beschikt, rgst de vraag of dit niet wat van het goede teveel is voor Hulst. ZONDER MUZIEK. Burgemeester J. van den Bos wacht een prettige en goede ontvangst bij zijn installatie. Maar de leden van de muziekvereniging „Accelerando" zal men tevergeefs zoeken in St. Anna- land op de dag van de feestelijke ver welkoming. Vele leden van dit mu ziekgezelschap werken n.1. in Ouwer- kerk, waar zij niet gemist kunnen worden. Een vriendelijk verzoek aan de bewo ners van St. Annaland: steekt de vlag gen uit en weest present tijdens de toespraken, die men kan horen via luidsprekers. Tekent in op de lijsten, die rond zullen gaan om de schoolkin deren een tractatie te geven en andere onkosten te kunnen bestrijden. NEGENTIG JAAR. De heer L J. Porrey vierde Zaterdag te Yerseke zijn negentigste verjaar dag. Als binnenloods op de Ooster- schelde en als de man, die vele jaren de veerdienst onderhield tussen Yer seke en Gorishoek werd hg een popu laire figuur, hetgeen nog weer eens bleek op zijn verjaardag. Hij mag zich in een goede gezondheid verheu gen al wordt zgn gezichtsvermogen wel beduidend minder. BIJ DE MARINE. De heer J. J. W. Bom, die in Yerseke feboren werd en daar zijn jeugd door- racht, werd dezer dagen aan boord van Hr. Ms. „Pelikaan", dat een lig plaats vond in Rotterdam, beëdigd als officier bij de Koninklijke Marine. Luit. ter zee 3e klasse Bom behoort tot het corps officieren van vakdiens ten, dat in 1947 werd opgericht. In 1927 trad hij in dienst bij de Marine en wel als matroos-torpeaomaker. Met de 0-9 vertrok hij in de oorlogsdagen naar Engeland. Thans is hij werkzaam bij de onderzeedienst aan de Waalha j beelding van het nieuwe ven in de Maasstad. 1 gingsgebotiw van Oostelijk was. Voordracht ir. W. A. van der Werff In het gebouw van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek, het klooster Manenhof te Amers foort, heeft de vereniging voor ka daster en landmeetkunde Zaterdag haar 69ste algemene vergadering ge houden. Ruim 120 leden woonden de- z: vergadering "bij. Iridè ochténdürén werd het huishoudelijke gedeelte af gehandeld, terwijl des middags de be stuursverkiezing werd gehouden. Aan het slot van de dag werd de nieuwe voorzitter van de vereniging, Ir. W. A. van der Werff (hoofd van het bu reau voor herverkaveling) uit Mid delburg, uitgenodigd een voordracht te houden over „herverkaveling van Walcheren en de door de watersnood getroffen gebieden". Ir. Van der Werff gaf de aanwezi gen een inzicht in de vele moeilijkhe den die het herverkavelingsbureau, in hechte samenwerking met regerings- en andere instanties, in Walcheren moet overwinnen. Voorts behandelde hg diverse facetten van de verkave ling in de watersnoodgebieden. De intocht van Sinterklaas te Amsterdam COMMISSARIS DER KONINGIN UITGENODIGD AANWEZIG TE ZIJN. Sint Nicolaas zal op Zaterdagmiddag 21 November a.s. om twee uur per stoomboot te Amsterdam arriveren voor zijn traditionele intocht in de hoofdstad des lands. Vijf reporters van de wereldomroep, als Zwarte Piet ver momd, zullen in het Spaans, Engels, Zuid-Afrikaans en Nederlands een re portage geven, en een cameraman van een Amerikaans wereldjournaal, ook als Zwarte Piet, zal als duopassagier op een scooter mee rijden en het ge beuren filmen. Uit elk der 18 gemeen ten op Schouwen-Duiveland, dat door Amsterdam is geadopteerd, komen zo als bekend twee kinderen, die als ere gasten van de gemeente op de Dam de blijde inkomst van de goed heilig man zuulen aanschouwen. Ook de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland en een lid van Gedepu teerde Staten 2ijn uitgenodigd. STICHTING NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND Er werd opnieuw critiek geleverd op de R.T.M. De planologische subcommissie van de Recontrnctiecommissie Schou wen-Duiveland heeft zich met zes tegen vier stemmen uitgesproken voor de Val als aanlegplaats voor de provinciale boot. De weg naar de Val zou reeds zgn aanbesteed. Deskundigen zullen de mogelijkheden voor de toegangsweg naar deze haven bestuderen, doch waarschijnlijk zal het een B-weg worden. Deze mededelingen deed de voorzitter van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", notaris P. Heering, tijdens een bestuurs vergadering dezer Stichting in het ,<Huis van Nassau" te Zierikzee, De ingenieur van de provinciale waterstaat, ir. C. Koning, deed tijdens deze vergadering enige mededelingen over het herstel van de Blokweg. Men wil het gedeelte langs de bebouwing zo spoedig mogelijk berijdbaar ma ken, In het andere deel zullen belang rijke veranderingen aangebracht wor den, waarbij het laatste gedeelte van de Blokweg en de Steenagk als ver keerswegen komen te vervallen. Waarschijnlijk zal vanaf de Bank jes de trambaan op de Blokweg wor den gevolgd en een stuk van de Vijf Minutenweg' worden doorgetrokken, als provinciale weg, aansluitende aan de Oude Schouwsedgk. Het onbebouwde stuk Blokweg en wat er verder op volgt zal evenwel nog een half jaar niet bruikbaar zijn voor het doorgaand verkeer. Van de zijde van de Dienst Dijkherstel is men thans bezig de bestrating uit de Steendijk te halen. De grond daarvan gebruikt men voor de dijken bi) Flaauwers. Voorts is Dijkherstel be zig aan de opritten bij Schuddebeurs. De vergadering betreurde het, dat het verkeer naar Schouwen nog steeds over de Sasdijk zal moeten gaan, hetgeen levensgevaarlijk is. De heer A. M. Geluk drong met klem aan op een noodvoorziening, zo lang de andere weg niet gereed is, zowel voor de Steenendijk als het laatste gedeelte Blokweg. ft De raad van beheer van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij (V.N.SJ te Den Haag heeft besloten aan de eerste van de- serie van vier „O-kerken" (schepen, waarvan de naam begint met een O), die door haar bij verschillende Neder landse werven zijn besteld, de naam „Ouwerkerk" te geven. Merkwaardige keus De 24-jarige transportarbeider L. T. L. te Terneuzen, die Zaterdag avond wat diep in het glaasje had gekeken, ontvreemdde een bloeddruk meter uit een op de Herengracht ge parkeerd staande auto van een aris. De politie arresteerde L. kort daarop te zg'nen huize en legde beslag op de bloeddrukmeter. L. werd ingesloten en zal Maandag ter beschikking van de Officier van Justitie te Middel burg worden gesteld. Verkeerd onderschrift In ons blad van Zaterdag 14 No vember jl. werd bg een foto van de lagere landbouwschool te Oudelande abusievelijk vermeld, dat dit een af- De V.N.S. beoogt daarmede uitdruk king te geven aan haai* hoogachting voor de volharding en de krachtsin spanning voor al degenen, die letter lijk en figuurlijk op de bres hebben gestaan bij het dichten van de dijken van Zuid-Holland en Zeeland. Met het geven van de naam „Ouwer kerk" aan het schip wordt mede be doeld eer te bewijzen aan het gehele Nedprlandse volk, waarvan ieder op zijn wijze heeft bijgedragen in het herstellen van de zware slag, die de natuur ons land heeft toegebracht De „Ouwerkerk" zal naar verwachting ge durende haar levensduur vele landen bezoeken en de V.N.S. hoopt, dat deze aan het schip gegeven naam de herin nering levendig zal houden aan de eendracht, volharding en daadkracht, door het Nederlandse volk getoond in deze strijd tegen de elementen. De „Ouwerkerk"' staat op stapel bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam en zal ver moedelijk in April of Mei 1954 in de vaart komen. Het wordt een motorschip van on geveer 10.000 ton deadweight, voorzien van een Stork-motor, ingericht voor het stoken van zware olie, die met be hulp van 4 drukvulgroepen 8500 a.p.k zal kunnen ontwikkelend Ir. Koning merkte op, dat een nood uitgang over de Steendijk naar Schuddebeurs het werk zou belemme ren. Voorts moet worden gewacht op het plan van de Herverkavelingscom missie, die grond beschikbaar moet stellen. Ook de Boomdijk zal worden afgegraven. Ir. Koning verklaarde zich bereid in Middelburg een nood oplossing te bepleiten, zoals het be stuur van de Stichting dit wenst en ook met Dijkherstel contact op te nemen. DE TRAM. Een deputatie van het Stich tingsbestuur zal met het college van Gedeputeerde Staten ver- keersvraagstukken bespreken. De voorzitter, de heer J. Steven- se en nog een derde bestuurslid, zullen deze bespreking bijwonen. In dit verband deelde men mede, dat de R.T.M. bij Brouwersha ven weer bezig is de tramlijn aan te leggen. Het rapport over de tramkwestie van ir. Robbé Groskamp zal voor a.s. Dinsdag klaar zijn. De samensteller heeft zich bereid verklaard de moei lijkheden nader uit te leggen. De Griffier van de Tweede Kamer berichtte, dat de Verkeerscommissie een deputatie uit het bestuur op 25 November a.s. kan ontvangen. De voorzitter en de heren C. Hoek en J. Stevense zullen naar Den Haag gaan voor de bespreking met de Verkeers commissie. Bovendien zal worden aangedrongen op een spoedige bijeen- roeping van de gemeenteraden. De voorzitter deelde mede, dat aan de reconstructiecommissie Is geschre ven dat de R.T.M. haar concessie niet nakomt. Op Zondag worden fce Zijpe geen auto's overgezet, In stryd met de dienstregeling. De voorzitter meent, dat als een maatschappij niet kan zorgen voor een goede perso neelsbezetting zij dient te verdwijnen. Wat het herstel der gemeentewo ningen betreft, deelt de heer Hoek mee, dat de commissie van fabricage uit de raad te Zierikzee Vrijdag alle woningen heeft geïnspecteerd. Plus-minus twee-derae van het werk moet nog gebeuren. Aan de Neder landse Aannemers- en Patroonsbond is verzocht, het a.s. voorjaar grote aannemers met personeel te laten ko men. De bond heeft zich tot een on derhoud bereid verklaard. Op voorstel van de heer J. C. v. d. Doel, besloot men een afgevaardigde van de bond voor een bespreking te Zierikzee uit te nodigen. De boomplantactie heeft veel suc ces en ondervindt veel steun van Am sterdam. De bekende tekenaar Eppo Doeve heeft zich bereid verklaart een affiche te ontwerpen. Het ledental van de Stichting is groeiende, zo werd voorts meegedeeld, bgna duizend tram den toe. In Brouwershaven zal een algeme ne vergadering belegd worden. Aan de Z.V.U. zal men verzoeken, de bui tenlandse schoonmakers, voor het St. Anna Parochie in Yerseke zestig jaar Op 19 November a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat in een houten noodkerkje de eerste R.K. godsdienst oefening werd gehouden te Yerseke, welke leidde tot de stichting van St. Ahna-parocltie. Dit kerkje stond een paar honderd meter vanaf de Langeville aan de Kerkhoekstraat. Ih 1894 werd onder pastoor Diekman met de bouw van net tegenwoordige kerkgebouw be gonnen, met daarbij een bescheiden pastorie. Beide objecten werden nog in hetzelfde jaar opgeleverd. In 1909 werd de tegenwoordige pastorie ge bouwd, aangezien de toen bestaande niet meer aan de eisen voldeed. Voor 1893 behoorde Yerseke kerke lijk onder de parochie van Hansweert. Daar de afstand tussen Hansweert en Yerseke te groot was, namen toen enkele personen het initiatief tot het stichten van een eigen parochie. Nu inmiddels de herstelwerkzaam heden en de verbeteringen, die tege lijk werden aangebracht, hun beslag hebben gekregen, heeft de parochie Yerseke thans een kerk, die zeker de toets der critiek kan doorstaan en die een sieraad is voor de gehele ge meente. De tegenwoordige pastoor Kuipers is de vijftiende pastoor, die de kerk sedert de oprichting dient. De viering- van het 60-jarig jubileum zal uitslui tend een kerkelijk karakter dragen. Vergadering van aandeelhouders „Middelburgsche Schouwburg" In de Zaterdag te Middelburg ge houden jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der In.V. „Middelburgsche Schouwburg" werd de balans en de winst- en verlies-re- kening over het 14e boekjaar vast gesteld en goedgekeurd. De winst- en verliesrekening sluit met een winst saldo (exploitatie-overschot) van f 1412,81 (vorig jaar f 3330.59). De vergadering besloot dit exploitatie overschot geheel voor afschrijving te bestemmen. De aftredende commis saris, mr. F. W. Adriaanse, werd als zodanig herkozen. optreden van het Rotterdams Kamer orkest 50 procent reductie op de en treeprijs te geven. De andere 50 pro cent betaalt dan de Stichting. De heer v. d. Bijl stelde voor, aan Gedeputeerde Staten het verzoek te richten, het veer Zy"peAnna Jacoba- polder over te nemen, met welk voor stel de vergadering zicb verenigde. Tenslotte deelde voorzitter mede, dat door Rijkswaterstaat aan de ge troffen gemeenten op het eiland, brandweermateriaal en vaartuigen met motor zijn geschonken. MIDDELBURG. Vandaag Electro: ..Perrucha. kind van de nacht". (18 J.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: ..Bad boy". (14 J.), 8 uur; Boekhandel Van Ben them en Jutting: Boeken-exposltle „Sociale weten schappen". VLISMNGEN, Vandaag Alhambra „De dertiende brief", 7 en 9 uur; Luxor„Het zwar te kasteel", 8 uur. GOES Vandaag Grand: „Spel met de duivel", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2