PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Laatste nota van Westelijken aan de Sowjet Unie verwacht Dorpshuizen: ideaal voor vele kleine gemeenten in Zeeland BILT AMPULLEN MET VERGIF IN DE HANDEL GEBRACHT GASTON DOMINICI LEGDE EEN VOLLEDIGE BEKENTENIS AF 196e Jaargang-No. 270 Dagblad uitgave van de firmfc Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagtej Hoofdred.. G. Ballintijn. Pl.-verv W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent pei week, ƒ5,45 p. kw„ fr. p. p. ƒ5,70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. ndvertentle t 3.-. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—- Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. lelef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 Ib.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdidr. C 160. telel. CORRESPONDENTIE SEDERT MEI 1952 Russen willen in werkelijkheid geen regeling Duitse kwestie ln diplomatieke kringen te Londen verwacht men, dat Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten deze week aan de Sowjet-Unie een nota zul len zenden, waarin zij zich bereid verklaren een conferentie te beleggen van ministers van buitenlandse zaken over Duitsland, zodra de Sowjet- Unie de voorwaarden intrekt, welke zij voor een dergelijke conferentie heeft gesteld. Deze nota, waarover deskundigen van de Westelijke Grote Drie zo goed als overeenstemming hebben bereikt, zal niet beïnvloed worden door de jongste verklaring van Molotow, die reeds door Westelijke woordvoerders werd verworpen. Men verwacht, dat de Westelijke nota een einde zal maken aan de di plomatieke nota-wisseling, die nu sedert Mei 1952 gaande is over Duits land en over wereld-aangelegenheden. Tot zover deze overwegingen. De commentaren op Molotows rede, wa ren in Westerse landen afwijzend, maar in Rusland werd aan die rede veel aandacht geschonken. De „Prawda", het dagblad der Sow- jet-Russische communistische partij, zegt dat de Sowjet-Unie een bijeen komst der ministers van buitenland se zaken wenst „om de spanning in de internationale betrekkingen te ver minderen". Het blad meent dat dit onderwerp behoort tot „de hoofd vraagstukken van onze tijd". Ondanks Molotows verzekeringen, dat de Sowjet-Unie een conferentie wil, zouden de Westelijken er van overtuigd zijn, dat de Sowjet-Unie in werkelijkheid niet in dit stadium tot een regeling voor Duitsland wil len komen en dat daarom voortzet ting van de nota-wisseling vruchte loos is. Aan het Westelijke antwoord zou als eerste overweging ten grondslag liggen, dat communistisch-China dient niet tot de conferentietafel te worden toegelaten voor het zijn goe de bedoeling op de voorgenomen Ko reaanse politieke conferentie heeft bewezen. Voorts dat de vier-mogend- hedenbesprekingen over „internatio nale spanning reeds een keer, in 1950 in Parijs zijn mislukt en tenslot te dat de Westelijken het beter ach ten om te pogen tot regeling van ge schillen te komen door een begin te maken met de oplossing van de voor naamste kwesties afzonderlijk. Een militair verdrag Amerika—Palastan Premier Nehroe bezorgd De eerste-minister van India, Nehroe, heeft Zondag op een persconferentie te Nieuw-Delhi verklaard, dat een eventueel militair verdrag tussen de Verenigde Staten en Pakistan een kwestie van zeer grote bezorgdheid voor India is. Een dergelijk verdrag zal verreikende gevolgen voor geheel Zuid-Azië hebben, aldus Nehroe. Het staat Pakistan vrij een buiten landse mogendheid toe te staan troe pen op zijn grondgebied te legeren, al dus Nehroe. Het mag zelfs zijn onaf hankelijkheid prijsgeven. India zal, al dus betoogde Nehroe niet ingrijpen, maar het is bezorgd voor de gevolgen. Verder oefende Nehroe critiek uit op de houding van de koloniale rege ringen ten opzichte van de koloniale gebieden. De regeringen treden in het alge meen harder op, aldus Nehroe. Hij noemde dit een ongelukkige ontwikke ling, die niet duurzaam kan zijn. Bij het bovenstaande kan worden aangetekend, dat vorige week de gou verneur-generaal van Pakistan, Ghoe- lam Mohammad te Washington een on derhoud had met president Eisenho wer en dat een paar weken tevoren de Pakistaanse opperbevelhebber een bezoek aan Washington bracht. De kwestie van bases zou slechts infor meel besproken zijn. Truman zal spreken over de zaak White Oud-president Truman, die gewei gerd heeft voor een parlementaire commissie te verschijnen om gehoord te worden over de zaak-White, heeft thans medegedeeld, dat hij voor de ra dio een verklaring wil afleggen. Maandag vandaag zal hij dan alles vertellen wat hij over de spionna- ge-kwestie-White weet. Senator Mac Carthy heeft zich uit gelaten, dat men ex-president Truman zal moeten dwingen voor de parlemen taire commissie te verschijnen. Eisenhower op bezoek - in Canada President Eisenhower heeft Zater dag beraadslaagd met het Canadese kabinet. Na afloop werd een gemeen schappelijke bekendmaking uitgege ven, waarin onder meer wordt ver klaard, dat er „volledige overeenstem ming bestaat over de noodzaak van versterking der gemeenschappelijke verdediging. Dit vooral met het oog op het feit, dat het technisch steeds meer mogelijk wordt beide landen rechtstreeks met zeer verwoestende wapens aan te vallen. Tito wil internationale haven Triest De Italiaanse regering zal zich heden Maandag beraden over het voor stel om een technische commissie be staande uit vertegenwoordigers van vijf mogendheden de kwestie van Triëst te laten behandelen. Zondag heeft Tito nog eens ver klaard, dat de overdracht van de A- zöne aaii Italië ernstige gevolgen zou hebben. De juridische adviseur van het Joe goslavische departement van buiten landse zaken- heeft een voorstel ge publiceerd om de stad Triëst onder een internationaal bestuur te plaatsen en een internationale havenraad te be noemen. Tousseul gearresteerd Tuinman in Aken De zesde van de zeven vorig jaar Kerstmis uit de Bredase straf gevangenis ontvluchte oorlogsmisda digers, Tousseul, is in Aken* gearre steerd. Hij is Zondagochtend voor het ambtsgerecht in Aken gevoerd, dat een bevel tot voorlopige uitleverings- hechtenis tegen hem beeft uitgevaar digd. De Nederlandse ambassadeur in Bonn heeft namens de Nederlandse regering de uitlevering van Tousseul gevraagd, die als tuinman in Aken bleek te zijn ondergedoken. Tousseul was de man, die kort na de ontsnap, ping opzien verwekte, door in het ge bouw van de West-Duitse Bondsdag te Verschijnen. Na de arrestatie van Tousseul is thans nog slechts een van de vluchte lingen. Borgers, niet in handen van de politie. Tousseul werd herkend door een Nederlander, toen hij met andere arbeiders bezig was een vrachtauto te lossén. NOODLOTTIGE VERGISSING Enkele slachtoffers in Hilversum Nadat in Hilversum op aanvanke lijk onverklaarbare wijze „enkele slachtoffers" waren overleden, is eni ge maanden geleden aan het licht ge komen, dat in het laboratorium van een pharmacentische fabriek te Ara- sterdam bijna drie jaar geleden een noodlottige vergissing is begaan by de vulling van een speciaal soort am pullen, die daarna zonder enig ver moeden van het gevaar, dat er aan verbonden was, in de handel werden gebracht. Gebleken is, dat de ampullen niet voorzien waren met vitaminen C, zo als de bedoeling was, doch met vergif. De Amsterdamse justitie onder lei ding van de officier van justitie, mr. P. Hollander, heeft het onderzoek al sinds Augustus in handen, doch acht te het gewenst daaraan geen rucht baarheid te geven. Of alle ampullen reeds achterhaald zijn, durfde de officier niet met vol ledige stelligheid te bevestigen, hoe wel hij het wel vermoedde. Hij kon niet zeggen of er ook naar het bui tenland zijn uitgevoerd. Het onderzoek der justitie gaat nog Op de Zaterdag te Vlissingen gehou den receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Christelijke Besturenbond Vlissingen, felici teerde de burgemeester, mr. B. Kolff namens het gemeentebestuur de voor zitter van de Bond, de heer J. Marijs. (Foto P.Z.C.). voort, zo verzekerde mr. Hollander, die nog niet kon zeggen of er in de toekomst in verband met deze zaak een vervolging tegen de schuldige(n) op het laboratorium zal worden inge steld. „Niet alle apothekers hebben deze ampullen voorhanden gehad", zeide hij nog. „Zij betrekken het product n.l. niet allen van de groothandel. Sommigen vervaardigen het zelf". Er zijn slachtoffers in diverse ste den van ons land, enkelen zijn er overleden, anderen hebben er zeer slechte gevolgen van ondervonden of ondervinden die nog. De officier noemde uitsluitend Hilversum, omdat hg meende, dat dit toch niet langer geheim kon blijven. Het Dorpshuis in Waterlandkerkje, dat tot stand kwam dank zij een drachtige samenwerking in deze gemeente en dat het verenigingsle ven als liet. ware „behoedde voor de ondergang"! (Foto P.Z.C.) Moeizame voorbereiding van Korea-conferentie Te Panmoendjon waar geallieerde en communistische onderhandelaars bezig zijn met de voorbereiding van een politieke conferentie over Korea, is Zaterdag een uitweg uit een impas se gevonden. De besprekingen tussen de onderhandelaars stonden al drie we ken op het dode punt, omdat men het niet eens kon worden over de opstel ling van de agenda. Men heeft nu be sloten twee subcommissies in te stel len. welke gelijktijdig zullen vergade ren om tijd. plaats er. samenstelling van de politieke conferentie onder de loupe te nemen- Maandag vandaag zal mén nu bijeenkomen om de vergaderingen van deze subcommissies te regelen. De Amerikaan Dean verklaarde dat men tot deze procedure is geko men om de vrees bij de Noordelijken weg te nemen, dat de geallieerden de besprekingen zouden verlaten wan neer men een regeling voor de tijd, de plaats en de procedure van de po litieke conferentie had getroffen om dat ze daarna niet meer over de sa menstelling van de lijst der deelne mers zouden willen praten. Prins Bernhard op bezoek in Ethiopië Keizer Haile Selassie heeft Prins Bernhard, die thans in Ethiopië ver toeft^ Zaterdagmiddag het Grootkruis met de Ster in de Orde van Salomo verleend. De Prins heeft op zijn beurt de keizer tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. De uitwisseling der onderscheidin gen geschiedde op een plechtigheid ten paleize. De keizer bood Zaterdag een groot diner aan ter ere van Prins Bern hard. De Prins bracht een bezoek aan de Nederlandse gezant in Ethiopië, jhr. Bosch van Drakenstein, die met thrombose in het ziekenhuis van Ras Desta was opgenomen. De gezant is inmiddels per vliegtuig naar Neder land vertrokken. Mossadeq's rechters verklaren zich bevoegd Het Perzische militaire hof, waar voor ex-premier Mossadeq terecht staat, heeft zichzelf bevoegd verklaard om de kwestie te behandelen, aldus heeft Radio-Teheran Zondag bekend gemaakt. Na dit besluit, dat met algemene stemmen door het hof werd genomen, begon de openbare aanklager met voorlezing van de tenlastelegging, waarin de doodstraf wordt gevraagd, indien de oud-premier schuldig wordt bevonden. Prijsstijging besproken Te Amsterdam vond Zaterdag op verzoek van -de Stichting van de Ar beid een bespreking plaats tussen het bestuur dier stichting en de ministers Zijlstra en Suurhoff en staatssecre taris van Rhijn. De stichting had ge vraagd om nadere opheldering om trent de gang van zaken en de juist heid van de berekening, welke inzake de stijging der prijzen voor het ge- zinsverbruik door het Centraal Bu reau voor de Statistiek is verricht. Verwacht wordt, dat deze bespre-, kingen binnenkort zullen worden voortgezet. EEN 77-JARIGE MOORDENAAR Echtpaar Drummond en diens dochtertje in drift gedood Na een langdurig verhoor heeft de 77-jarige Franse boer Gaston Domlnici bekend nabij Lurs in Zuid Frankrijk vijftien maanden geleden de Engelse toeristen Sir Jack Drummond, diens vrouw en het tienjarig dochtertje te hebben vermoord, aldus deelde de Franse politie mede. Sedert Augustus van dit jaar had de politie ernstige vermoedens tegen de 77-jarige, maar zjj aarzelde, omdat er geen duidelijk motief was waarom hij de moord gepleegd zon hebben. Vrijdagavond gaf de zoon Gustave Dominici na een ondervraging van 36 uur toe, dat zijn vader de schuldige was. Deze verklaring van Gustave werd bevestigd door diens broeder Clovis. Eige uren na het plegen van de drie voudige misdaad zou de vader een fa milieraad hebben belegd, waarbij hij zijn huisgenoten instrueerde welke verklaringen zij moesten afleggen. Het gezag van de vader was zo groot dat niemand hem ongehoorzaam durfde te zijn. Gustave werd een jaar geleden reeds tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij het lichaam van Drummond's dochtertje had gevonden toen de kleine nog teke nen van leven gaf en niet direct voor hulp had gezorgd. Vrijdagavond brak Gustave na het langdurig verhoor in snikken uit en wees hij zijn vader als de dader aan. Toen de politie voor de hoeve der Do- minici's bij Lui's verscheen om de oude man te arresteren, hitste hij de honden tegen de politiemannen op en trachtte zich te verzetten. De oude man ontkende iets van de moord te weten. Zaterdag kwam de politie op de boerderij van de familie Dominici om de gebeurtenissen van de noodlottige Augustusnacht van 't vorige jaar nog eens te reconstrueren. Zij werd door leden van de familie met stenen bekogeld. Een van Gastons dochters schreeuwde tot inspecteur Sebeille: „Mijn vader is niet de moor denaar. Jullie pogen door het toedie nen van bepaalde middelen een beken tenis uit hem te krijgen. Het geweer is nooit zijn eigendom geweest". De 75- jarige Marie Dominici, de echtgenote van Gaston, riep huilend: „Wat heb- IN WATERLANDKERKJE KON HET.. Onmisbaar verenigingsleven komt er door tot bloei! Het verenigingsleven in de Zeeuwse dorpen speelt zich veelal af in bij café's behorende zaaltjes, welke te huur zyn voor „uitvoeringen, bruiloften en partijen". Men kan het met zulk een zaaltje treffen: er zijn uitstekend geoutilleerde vertrekken bij, met een behoorlijk toneel, keurig meubilair en zelfs met een kleedkamer, te gebruiken bij toneeluitvoeringen. Maar er zijn ook volslagen onbruikbare zaaltjes bij, die niettemin gebruikt moeten wor den, omdat er geen andere gelegenheid bestaat. Vaak ten koste van het voor een kleine gemeente zo belangrijke verenigingsleven. Hier kan een „Dorpshuis" uitkomst brengen! Zoals dat in enkele gemeenten in Zeeland, op Schouwen, op Walcheren en op Zuid-iBeveland het geval is geweest en ook in Waterlandkerkje. Waar het Dorpshuis tot een centraal punt werd. Het Dorpshuis, zoals men dat sinds 16 Maart 1952 kent in Waterland kerkje en dat men heeft leren waar deren! „Zonder Dorpshuis", zo ver klaarde burgemeester M. J. Verbrug- ge, „zonder Dorpshuis was in ofize gemeente het verenigingsleven wel- cht ten onder gegaan". Een uit spraak, welke aan duidelijkheid wei nig te wensen overlaat. Zoals men zich zal herinneren, Js het Dorpshuis te Waterlandkerkje ontstaan, dank zij eendrachtige sa menwerking. In htm vrije tijd nebben de gemeenteambtenaren de oude la gere school, die onbruikbaar was ge worden, omgetoverd in een sfeervol verenigingsgebouw, waarin men nu gedurende ruim anderhalf jaar vele avonden tezamen is gekomen. Voor beelden? De toneelvereniging „Con cordia" houdt er haar repetities en geeft er de jaarlijkse uitvoeringen, de Hervormde Jeugdvereniging maakt van het Dorpshuis een druk gebruik, de leerlingen van de kleuterschool en van de lagere school houden er hun „gezellige avondjes", er worden E.H. B.O.-cursussen gegeven; kortom het gehele verenigingsleven in deze ge meente concentreert zich op het Dorpshuis. Onmisbaar Twee jaar geleden nog kwijnde liet verenigingsleven, maar nu reeds is men de tijd welhaast ver geten, waarin de amateur-toneel spelers wankelden op een op (le ge) biertonnen opgebouwd to neelHet Dorpshuis bracht uitkomst! In Waterlandkerkje is men het er roerend over eens: het Dorpshuis is onmisbaar geworden. Des winters is het gebouw vrijwel avond aan avond bezet en intussen heeft het zelfs gediend als ontvang- centrum, namelijk bij de viering van het 100-jarig bestaan der Vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in West Zeeuwsch Vlaan deren. Het was een idee van burge meester J. M. A. C. van Dongen uit Aardenburg: „Dat vieren we in Wa terlandkerkje, in het Dorpshuis"! Het Dorpshuis, waar Waterland kerkje een bloeiend verenigingsleven aan dankt en dat nu ruim ander half jaar geleden tot stand kwam -nk. rn hpohte gemeenschapszin Uit de bouwvallen van de oude lagere school verrees in twee maanden tijds een „woning", waarvan alle inwoners van Waterandkerkje zich eigenaar voelen. Het behoeft vrijwel geen betoog, dat de stichting van een Dorpshuis voor vele, kleine Zeeuwse gemeenten, waar men kampt met een kwijnend verenigingsleven, een ideale oplossing zou zijn. In Waterlandkerkje is genoegzaam bewezen, dat een Dorpshuis, een ge meenschappelijk bezit stimulerend werkt op het verenigingsleven, dat. toch met name in gemeenten met een beperkte mogelijkheid tot ontspan ning, zulk een voorname plaats dient in te nemen. Kdn innemen ook, indien aan een der eerste voorwaarden een sfeervolle, zo goed mogelijk ge outilleerde .plaats van samenkomst" wordt voldaan. In Waterlandkerkje kón het ben jullie met mijn man gedaan, waar is hg?" De reconstructie De politiemannen waren vergezeld van de broeders Gustave en Clovis. Gustave, die zeer bleek zag, bracht de detectives naar een schuurtje op het erf. Hij toonde daar de plek waar naar zijn zeggen zijn vader het moordwa pen, een Amerikaans legergeweer, sinds 1944 had verstopt. Daarna werd zgn broer Clovis naar het schuurtje gebracht en hij wees de zelfde plaats aan. Zaterdag bleef „de oude leeuw van Lurs" ondanks de verklaring van zijn zoons ontkennen, dat hij de drie mis daden had gepleegd. Hij opperde zelfs de veronderstelling, dat zijn zoon Gus tave de dader zou zijn. De politie aar zelde de zoons met de vader te con- (Vervolg op pa.g. 5.) Dr. Plesman ziet in de toekomst Negen millioen gulden winst in dit jaar voor K.L.M. Tijdens een bijeenkomst van de Groninger commerciële club heeft de president-directeur van de K.L3L, dr A. Plesman een inleiding gehouden over verkeer en wereldontwikkeling. De winst over het lopende jaar zal waarschijnlijk negen millioen gulden bedragen, aldus dr. Plesman. Hij con_ stateerde, dat er thans een omzet is van ongeveer driehonderd millioen gulden. In 1958 komen er zg. jetvliegtuigen en voorts vliegtuigen met straalmo toren met propellors, die snelheden van 600 per uur kunnen halen. Binnen 15 jaar verwacht dr. Ples man de oplossing van de gevaren, die nog aan de atoomenergie kleven. De vliegtuigen zullen sneller zijn dan het geluid en boven de 1220 km per uur uitkomen. Het ligt in de bedoeling dan een supernet van lange afstandsvliegtni- gen met atoomkracht te projecteren, waarbg een non-stop dienst zal wor den onderhouden tussen Amsterdam en Sydney. Daarbij zullen in een toe stel 180 passagiers kunnen worden vervoerd. De heer Plesman achtte het ge bruik van helicopters nog niet ver antwoord. Het zal nog wel enkele ja ren duren, voor de K.L.M. zover is. Men overweegt een dienst Amster- dam-Eelde in te leggen, zodra de startbanen op Eelde klaar zrjn. DE VERWACHT: NOG VRIJ ZACHT. Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen. In het Noord- Oosten van het land aanvankelijk af en toe wat lichte regen of motregen. Matige tot zwakke wind tussen Zuid- West en Zuid-Oost. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen dan gis teren. ZON EN MAAN: 17 November. Zon op: 8.03 onder: 16.47 Maan op: 14.39 onder: 3.17.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1