Vrouw enp agina Onze Van standaardkledingstuk tot modieus garderobe-onderdeel VAN VROUW T01 VROUW PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N '1 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 KONINGIN MODE EN DE REGENMANTEL Coupe en kleur veranderden ten goede, vernuftige uitvindingen doen de rest! Amsterdam, November. De heer Roorda van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingen-verkeer heeft eens een zielsgelukkige Egyptenaar bij zich gehad, die drie weken in ons land vertoefd had en elke dag met z'n blote hoofd in de regen had gelopen. Die regen was de groot ste attractie geweest, die ons land hem had kunnen bieden. „Een gezegend klimaat, dat Nederlandse", had de Egyptenaar gezegd. En hij beloofde ie der jaar te zullen terugkeren om de malse, koele regendruppels op z'n don kerharig hoofd te laten neerplensen. Of deze vreemdeling woord gehouden heeft, kunnen we niet nagaan. Ze ker Is wel, dat hij moeilijk een regenachtiger land had kunnen vinden dan dit lage landje by de zee! Gemiddeld zo'n tweehonderd regendagen per jaar registreert De BUt. Totale productie: zeventig a tachtig centimeter water.... Is het een wonder, dat deze bijzon dere klimatologische omstandigheid bij ons een belangrijke regenkleding industrie tot wasdom heeft doen ko men? Een der directeuren van een grote regenkledingfabriek in Amsterdam, vertelde ons dezer dagen, dat alleen zijn bedrijf per jaar reeds vier mil- lioen meter stof verwerkt. Vijftien procent van de regenkleding, die uit die vier millioen meter gemaakt wordt, gaat naar het buitenland. De rest blijft in ons land, dat stellig geen slecht figuur zou slaan, wanneer we onze verbruikscijfers op dit punt zou den kunnen vergelyken met die van andere landen. Modieuzer Vele jaren lang is de regenjas een standaard-type-kledingstuk geweest. Koningin mode leek hierop met goed vat te kunnen krijgen. De laaste jaren duideli"-------- g kunnen is hierin een duidelijke verandering te bespeuren. Niet alleen is de regenkle ding kleuriger geworden, ook zien we de laatste jaren veranderingen in de coupe. In de wollen gabardine komen we Een echt Nederlands idee: een regen mantel met een z.g. storm-screen (regenvoorschootje): dè oplossing van het natte-rokken-probleem! het klassieke model nog wel tegen, maar een vierkant kraagje of een ty- §isch manchetje demonstreren nu, at het jarenoude monopolie doorbro ken is. De poplin-mantels worden steeds populairder, ook al omdat ze niet auur zijn. „R.A.F.-blue" zal dè kleur zyn voor het komende voor jaar", zei onze zegsman, die ons vervolgens in dit type mantel een vinding toonde, waarop, naar wy menen, Nederland al jaren zit te wachten: de stormsereen ofwel het „voorschootje". Met een paar drukknopen kan men het, in tweeën gesplitst, onzichtbaar aan de binnenkant van de jas hech ten wanneer het niet regent en de re- fenjas dus alleen maar een modieus ledingstuk is, dat de zomermantel vervangt. Maar zodra het begint te regenen, kan men beide lappen met een rits aaneen hechten, en aldus fiet send rok en benen meer bescherming geven dan tot heden ooit met de open- flappende regenmantel mogelijk was. Het ei van Columbus, zou men zo zeggen. Al te eenvoudig misschien? In ieder geval is het wonderlijk, dat de uitvinders, die schier dagelijks met nieuwe ideeën bij dit bedrijf komen, het niet eerder gelanceerd hebben. Narigheden in Filmland Het nieuwbakken echtpaar waarvan de gevierde filmster Rita Hayworth de ene helft en de bekende zanger Dick Haymes de andere helft vormt, is sinds enkele weken weer volop „in het nieuws" in de Amerikaanse pers. Haymes, de vierde echtgenoot van Rita, ligt momenteel in een Ameri kaans ziekenhuis, omdat hij ernstig overspannen is. Dat is niet de schuld van zijn aantrekkelijke echtgenote, maar van financiële moeilijkheden. Zyn gewezen vrouw heeft hem een proces aangedaan, omdat hij in ge breke is gebleven zijn alimentatie te voldoen, en bovendien legt de ontvan ger der belasting onmiddellijk beslag op iedere gage die Haymes verdient, daar hij vèr achter is met de be taling van zijn belastingen. En de acteur George Sanders, die, naar men zegt, overtuigd vrouwen hater was totdat hy in het huwelyk trad met de mooie Zsa Zsa Gabor, gaat vermoedelyk terugkeren tot de status van vrouwenhatend vrijgezel. De knappe Hongaarse schijnt hem het leven zo zuur te hebben gemaakt, dat Sanders er de brui aan gaat geven. Hy heeft aan de diverse zaken, waar zijn vrouw haar inkopen pleegt te doen al een rondschrijven gezonden met de boodschap, dat Zsa Zsa's rekeningen door hem niet meer betaald zullen worden. Dat is geen overbodige maat regel, want de rekeningen van derge lijke diva's zijn meestal niet met een paar tientjes af te doen! GEEN IJSKOUDE VOETEN MEER! Brrr, wat een ijzig gevoel aan je voeten, als je 's nachts of 's morgens vroeg het warme bed moet verlaten! Je bent wel ineens wakker, maar ple zierig is het niet. Een goede raad: maak eens zo'n paar heerlijk warme slip pers. Ook gemakkelijk mee te nemen, als U op reis gaat! Een lapje vilt of andere stof, een stukje bont, schapenvacht of teddy beer, dat zijn de voornaamste be standdelen. U knipt van vilt een paar zooltjes volgens de maat van uw voet met rondom een naad van 3/4 c.m„ een bovenstuk je en twee zijkantjes volgens het patroon, waarbij de naden al inbegrepen zijn. U belegt het ba- venstukje en de zool met bont, en laat de naden vrij. De zijstukjes ver bindt U door het middenvoomaadje (by het kruisje). Daarna zet U de de len aan elkaar door de naden aan de buitenkant met een festonsteek om te werken. Desgewenst kunt U er nog een extra zooltje onder lijmen. Gebruikt U andere stof, dan om boordt U de naden met schuine repen stof of boordband. Heeft U geen rest- ie bont of iets dergelijks liggen, dan coopt U by de schoenmaker een paar bontzooltjes en voorziet bovenstukje en zykanten van een flanellen voe ring. Op het bovenstukje brengt U een aardige garnering aan en.... Klaar zijn uw slippers. Misschien heeft TJ ze zelf niet nodig, maar dan vormen ze al licht een welkom en niet zo kostbaar Sinterklaas-cadeautje! ELLA BEZEMER. Nieuwe ideeënEr schuilt ook hier veel kaf onder het koren. Maar soms leiden ze tot een nieuwe produc tie. De verschijning op de Nederlandse markt van een aluminium-voering, die warmte-behoudend of, zo men wil, koude-werend is, is er een voorbeeld van. Dank zij deze Amerikaanse vin ding, die thans in dat bedrijf exclusief voor Nederland verwerkt wordt, slaagde men er in, regenjassen te ex porteren naar de CongoDat be tekent ongeveer hetzelfde als ijsco's verkopen aan Eskimo's zegt men Vermelden we tenslotte nog enkele snufjes uit de veelheid nouveauté's, die binnenkort gepresenteerd worden: een geïmpregneerd tricotboordje aan hals en mouwen, ende nylon re genmantel. Ja, inderdaad; ook zuivere nylon regenmantels zijn op de markt ver schenen. Het bezwaar ervan is nog, dat de stof zich zo moeilijk laat ver werken. Altijd blijven er rond stikna- den rimpelingen zichtbaar. Maar de voordelen zijn weer velerlei: wat men er mee doet, ze zijn niet kapot te krij gen. Of men ze kookt in een heet sop, of met chemische preparaten in aan raking brengt, waar normale stoffen niet tegen kunnen: het nylon blijft on veranderd. Eén bezwaar: de prijs is nog aan de hoge kant, namelijk f 115.Voor vele dames zal dit stellig een bezwaar blijken te zijn! Een groentesla smaakt ook 's winters uitstekend! Het genoegen om een lekkere sla te eten behoeven we niet te beper ken tot de zomermaanden. Al is er nu geen kropsla: andere groenten, die zich voor een slaatje lenen zyn er volop. Een slaatje is iets heel anders dan „zo maar rauwe groente", althans, dient het te zijn! Natuurlijk lokt een stuk rauwe kool u niet aan, maar als dit stuk kool fijn verdeeld wordt en met een smakelijk sausje vermengd, dan zult u rauwe kool met plezier eten. Voor een groentesla geldt im mers nog sterker dan voor gekookte groenten, dat het uiterlijk en de toe gevoegde ingrediënten het succes van het gerecht bepalen? Grove blad groenten en koolsoorten, wortelen en knollen zult u vermoedelyk het meest waarderen, wanneer ze fijngesneden of geraspt zijn. Gekookte groenten b.v. bieten, kunnen groter worden ge- Een combinatie van verschillend gekleurde groenten staat altijd aar dig. De groenten kunnen hierbij door een gemengd worden, of in banen op een schaal neergelegd. Het spreekt vanzelf, dat beide aangemaakt zyn met een sausje. Het duurt wel even voordat de smaak van het sausje tot in de groente is doorgedrongen, bij harda groente uiteraard langer dan bij zachte. Hiermee moet U wel reke ning houden; Wanneer U van een zachte, geu rige slasaus houdt, kunt U diverse kruidenazijn-soorten proberen, ci troensap of yoghurt. Nu eens met verse tuinkruiden, dan weer met sel derijzout of een heel klein beetje mosterd afgemaakt, zullen uw sla- sausjes niet eentonig worden. Een boekje voor haar, die kan koken „Voor hen die kunnen koken" 'dat staat vermeld op de omslag van een plezierig kookhoekje, dat onder de titel „Lékker eten!'' zojuist ver schenen is bjj de Haagse uitgevery Leopold. Het werd geschreven en getekend door de dames C. M. van Lanschot en C. van Limburg StirumVan der Willegen, die, zoals zij in het voor woord vermeiden, graag haar gasterr goed ontvangen, van lekker eten hou den, en gewend zelf te koken, daar (Advenentie) Voorkom motacha Koop uitsluitend wot en wotgoed vooralen van het MITIN-etlket L zij geen huishoudelijke hulp hebben. Zij hebben dit boekje in de eerste plaats samengesteld voor die vrou wen, die dezelfde wensen koesteren en in dezelfde omstandigheden ver keren, als de beide schrijfsters. Ht is een boekje waarvan zij, die kunnen koken, ongetwijfeld veel ple zier zullen beieven. Men kan er re cepten in vinden voor eenvoudige en feestelijke menu's, alsook verrassen de suggesties voor het maken van lunchschotels, visgerechten, koude schotels en salades. Aan de soepen wordt evèneens een hoofdstuk "ge wijd, en een ander chapiter leert ons, hoe we bij de borrel heel wat meer kunnen presenteren, dan alleen de traditionele zoute stengels of de afgezaagde toastjes-met-kaas-of-le- verpastei. Een kookboek waarmee elke vrouw. I die plezier heeft in het koken, brjzon- j der in haar schik zal zijn, en dat 6o- vendien in een practisch „kleed" ge- I stoken is, namelijk in een 1--~- j kaft met spiraalrug. Amerika verlangt eenvoudige kledij Hoewel de West-Europese vrouw zichwat de mode betreft, het liefst naar Parijs richt, is het voor haar on getwijfeld interessantook eens kennis te nemen van de lijn, welke door de Amerikaanse gevolgd wordt. Het ia algemeen bekend, dat de Franse-mo- de-ontwerpers, die ook een zaak heb ben in New York, voor de Amerikaan se vrouw uitkomen met een collectie, welke geheel verschilt met de collec ties voor de Europese klanten. De Amerikaanse vrouw houdt van elegante, dus goedzittende, doch een voudige en vooral practische kleding, die haar niet hindert in haar bezig heden, en die zij zo nodig op elk uur van de dag kan dragen. Ook de vrouwen, die niet zelf kun nen naaien, en evenmin over het be nodigde kleedgeld beschikken om haar inkopen by ontwerpers van naam te doen, en die zich daardoor tot de' confectie moet wenden, eisen goed zittende kleding. De afwerking komt pas op de tweede plaats, zodat terwille van het model wel eens aan degelijkheid wordt ingeboet! Op de foto links zien we een prac tische witte Amerikaanse jumper „voor alledag", met een opstaand half-hoog kraagje, dat met knoop jes wordt gesloten. De kraag kan worden opgeslagen tot aan de kin. Men kan de jumper ook achterstevo ren dragen, zodat de knoopjes op de rug vallen. Deze jumper wordt ge dragen op een zwart, strak rokje, waarin op de heupen twee zakjes zyn aangebracht. De rechtse foto toont een Ameri kaans jurkje, dat op ieder uur van de dag zijn diensten kan bewijzen. Aan het slanke silhouet van dit mo- II11 ROOS ■■mi RIDEAUX AFGEPASTE GLASGORDIJNEN del heeft de Amerikaanse haar hart verpand! Een plooi middenachter in lijfje en rok zorgt voor de nodige bewegingsvrijheid. Een klein rond boortje sluit strak rondom de hals; de schouders hebben de aflopende lijn, welke ook in West-Europa mo menteel zo geliefd is. Gedragen met zwarte accessoires en de juiste byou- terieën kan dit eenvoudige japonne tje, gemaakt van camel-kleurige jer sey met een angora-effect, een gedis tingeerd uitgaansjurkje zijn, maar door zijn eenvoud kan het model ook gedragen worden naar kantoor, 'in combinatie met laaggehakte, sportie ve schoenen. Het moderne kapsel vraagt een kleine hoed Zij kwam bij my om iets te vragen en een zakelijke af- spraak te maken maar u weet, hoe dat onder vrouwen gaat. Het gesprek dwaalde via die afspraak langs allerlei kron kelpaden weg naar volkomen ander terrein. Mannen Temmen zoiets nooit vatten: zij trekken een agenda uit hun zak, noteren daar drie woorden in, voorzover zij hun ball-point juist by zich hebben, staan dan op en steken een hand uit. Zaken zijn zaken en verder geen nieuws. Maar vrouwen leren dat nooit! Zaken zijn zoiets als een scho tel pure macaroni, erg nuttig en voedzaam, maar bar onap petijtelijk. Daarover moet nodig een tomatensausje of een reepje gebakken spek, om het geheel voor oog en tóng wat op te fleur ren. En dies zaten wy na tien mi nuten zakenmacaroni weldra een half uur lang ijverig te roe ren in een geurige saus van per soonlijke meningen, ervaringen en ülüsies. Weet n, zei mijn overbuur vrouw, ik kan mij soms zo gru welijk ergeren. Ik weet niet hoe liet n gaat, maar vróuwen ik zie soms sterretjes. Hebt u dat nooit, dat u ze eens flink zou willen schudden Ik beaam de grif dat deze neiging, hoezeer ook afgekeurd in de moderne paedagogiek, in vroegere, onbe zonnen jaren frequent bij my placht op te komen. Héb ik ge had, zei ik opgelucht. Ik ben er gélukkig overheen. Ik niét, betoogde z\) strijd lustig. U vindt toch ook, dat de huisvrouw eens iets anders moet doen, dan dat eeuwige huishouden? Dat zij ook eens geestelijk bezig moet zijn? Naar de mate mijner krach ten, moest ik beamen, heb ik al jaren lang op dat aambeeld ge beukt, dat de vonken er af vlo gen. Bent u dan nooit eens teleur gesteld, als u al die vrouwen ziet, die nooit eens ergens warm voor lopen f Ik kom als bestuurslid van een paar vereni gingen op ons dorp veel bij de 'mensen over huis, met contri buties innen en zo meer, en dan probeer ik zo onder-de-hand vooral de vrouwen eens voor iets te interesseren. Voor lezen bijvoorbeeld. Maar denkt u, dat ik een voet aan de grond krijg Bij een doodenkele misschien. Maar het gros laat mij praten en zit dé héle tijd door te Breien, zei ik. Te breien of het lieve leven, het heil van het vaderland, het evenvAcht van Europa eraan hangt. Brei je niet, zo heb je niet. Een kruip- pakje voor het eerste kleinkind of een paar sokken voor de ou de man of een jumper of een vest of wat ook. De pennen mo gen niet koud worden, ook dl heeft zij een kast vol van dat spul. Wees er blij om, m evrouw. DISPRREKRT NIET! Blij Ze keek me met oprech te teleur stelling aan. Ik zou ze zo af .en toe wél bij de arm wïl- len pakken en schreeuwen: Mens, houd nu toch eens ogen blikkelijk op met dat eeuwige breien en luister naar me. Er ontgaat je zoveel moois in het levenje weet niet half hoe rijk hoe gélukkig je kunt zijn met een mooi boek. Vindt u ddt nu overdreven van mij? Je zou ze zo graag willen bereiken Overdreven niet, zei ik lang zaam. Nee, dat stellig niet. Wa ren ATle vrouwen maar zo heftig te krijgen voor een ideaal. Maar het heeft geen zin. Ach nee, zuchtte zij. doms denk ik: Waar maak je je druk voor f Al dat praten en pi'aten en aanbeve len en opwarmen haalt het wél iets uit? Dat is nu weer het andere uiterste. Ik moest toch even la chen. Ik zei daarnet toch dl: Wees er blij om, dat zij zit te breien. En dat meen ik. Dat breien is een héle stap vooruit. Want li'moet deze vrouw zij was zéker al grootmoeder, niet? om billijk te blijven, vergelijken met hddr moeder bijvoorbeeld. Wat zou dié zo'n hele lange winteravond hebben gedaan? Waarscliynlijk sokken stop pen, een dood-mechanisch kar wei, waarbij je geen seconde be hoeft te denken. Of ook een steek breien, even mechanisch, altijd hetzelfde en altijd even saai. Lange zwarte sujetten kousen, grijze sokken, jaeger borstrokken. Geen greintje kleur of fleur, vernuft of smaak kwam daaraan te pas. Maar deze vrouw breit een blauw pakje met een witte rand erin, of een vest met een werkje, of een bruine jumper met een ter ra pas. Daarvoor heeft zij alvast een breipatroon moeten lezen, bestuderen, begrijpen en nauw keurig namaken. En onderwijl heeft zij ook nog enige elemen taire begrippen van kleuren combinatie opgedaan. Dat is heus héél wat, en ook een stuk je geestelijke inspanning. Kunt u haar niet aan het lezen krij gen: laat het daar dan bij. Voor lopig. Breien is in élk geval dui zendmaal te prefereren boven kettingroken, langs de winkels slenteren, hei huishoudgeld ver snoepen of kwaadspreken. En al dié jumpers vesten en slob- broekjes doen in elk geval hun deugdelijke dienst. Maar geeft u het vooral nimmer op. Pro beert u het toch nog eens op een onbewaakt ogenblik. Als zij ziek ligt en zich verveelt. Loop dan eens gezellig en vriendelijk aan met een bloeme tje of een snoepje, en laat zo achteloos mogelijk een boek achter op haar sprei. Natuurlijk geen trilogie of een historische roman maar een aardig, fris kinderboek met véél plaatjes. Misschien dat dit tóch 'n haak je weet te slaan in een lang ver roest oogje. Dan hebt u een enorme winst geboekt, me vrouw, ook al komt zij nooit zelfs aan Claudia of wélk geluk kig huwelijk ook toe. Er is, in dit opzicht geen zo goede en wij ze leermeesteres als de natuur: die verkwist duizenden zaden op de wind voor één klein scheutje, dat wortel schiet. SASKIA. De grote dameshoed ia zo goed als geheel verdwenen, ook van het Ne derlands modetoneel. Niet alleen om dat in ons klimaat een omvangrijk hoofddeksel de draagster meer erger nis dan genoegen bezorgt, maar ook omdat de grote hoed volkomen deto neert bij de tamelijk korte kapsels, die tegenwoordig mode zyn. By zo'n mo derne coiffure komt een klein hoedje uitstekend tot zyn recht, hetgeen op bijgaande afbeelding (impressies van een Paryse hoedenshow) duidelijk te zien is. Het bovenste hoofddeksel is een dopje van grijs melusine, waarvan de voile met kleine pareltjes bestikt is. Het tweede hoedje is wat spor tiever van allure en vertoont de nieuwste vorm, namelijk een rand, die tamelijk ver midden over het voor hoofd valt. Dit soort modellen maakt deze winter in Parijs enorme opgang. En de derde mannequin zouden we het „moderne Roodkapje kunnen noe men! Zij draagt een kapje van rood, zijdeachtig melusine, dat met goud draad en pareltjes bestikt is en be stemd is om haar krullen te dekken bij een avondlijk uitgangetje. Na vijftig jaren Dat de geschiedenis zich ook in de mode steeds herhaalt, is al zo dik wijls bewezen dat het eigenlijk ove- bodig is, het hier nog eens neer te schrijven. Ook dit najaar waren er in Parys weer dingen te zien, die de waarheid van deze stelling bewezen. De „prinsesselijn" bijvoorbeeld, die zoveel opgang maakte, heeft de ge moederen ook al eens in beweging ge bracht in... het jaar 1903! Toen brach ten verscheidene bekende modekun stenaars deze lyn al in hun collec ties. De „broek-rok", die Jacques Fath dit najaar lanceerde onder de naam ..canasta-kleed", was in 1911 reeds te zien tijdens de paardenrennen in Pa rys, waar de toenmalge modekoning Drecoll een dergelijke schepping pre senteerde. Toen vonden sommige toe schouwsters het „een belachelijke creatie", terwijl anderen spraken van een „schaamteloze vertoning" en er diep verontwaardigd over waren...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6