PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie wil een vijf- en een viermogendheden conferentie ai" Belangrijke opdrachten voor de herverkaveling in Zeeland BILT Kantlijn PRINS BERNHARD BEZOCHT KEIZER VAN ETHIOPIE DE DOMINICI'S WEZEN DE MOORDENAAR EINDELIJK AAN Vandaag 196e Jaargang-No. 269 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en Iï. A. Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, ƒ5,45 p. kw., fr. p. p. ƒ5,70 per kw. Losse nummers 10 cent, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct- per mm. Minimum p. advertentie i 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine ddvertcntics (max. 8 regels) van 15 regels t 1,—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. BogertL'.r. C iep. te!--r. MOLOTOW CITEERDE PROF. GERRETSON! Premier Laniel van Frankrijk met lege handen naar Bermuda? Het ziet er naar uit, dat zowel de Bermuda-conferentie van de Grote Drie als de komende minister-conferentie van de Kiein-Europa-landen reeds aanzienlijk aan betekenis hebben ingeboet. Premier Laniel van Frankrijk heeft Vrijdagavond aan de vijf Gaullistische ministers in zijn kabinet beloofd, dat hij zich op deze conferenties niet zal binden aan enigerlei beslissing. Het gaat lüerbij voornamelijk om het Europees Ver dedigingsverdrag, waartegen de Gaullisten ernstig bezwaar hebben. Vrijdagavond riep radio Moskou ee n bericht van het communistische partijdagblad „Prawda" om, waarin beweerd wordt, dat op de Bermuda- confeemtie, die acht December a.s. aanvangt, gesproken zou worden over het „uitoefenen van druk op de Franse volksvertegenwoordiging om de defensieverdragen met Bonn te bekrachtigen." De Russische minister van buiten landse zaken, Molotow, hield in Mos kou een persconferentie van 50 minu ten voor Russische en buitenlandse journalisten. Hij drong aan op liet houden van een vijf-mogendheden- confeVentie (met inbegrip van Rood China) over de internationale span ning. Deze conferentie zoii gevolgd moeten worden door een vier-mogend- heden-bespreking over Duitsland. Molotow meende, dat de ratifica tie van het Europees Verdedigings verdrag een oplossing van het Duit se probleem onmogelijk zou maken. Molotow ontkende, dat het Russi sche standpunt negatief zou zijn en betichtte de Westerse mogendheden ervan, dat zij niet werkelijk tot een overeenkomst willen komen. Prof. Gerretsorv In dit verband noemde Molotow de naam van het Nederlandse Eerste Kamerlid, prof. Gerretson. Molotow zei letterlijk; „In een recent artikel van de hand van het Nederlandse par lementslid prof. Gerretson wordt het standpunt van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk uitgelegd als een rechtstreekse poging om alle be sprekingen betreffende de vier-mo- gendhedenconferentie tot een nega tief resultaat te brengen." Toen in Den Haag aan het liclit kwam, dat menige bedelaar in de Hofstad met een dag bedelen meer verdient, dan een normaal mens met een week hard werken, toen daar onthuld werd, dat er bedelaars zijn, die zich met een taxi naar hun „standplaats" laten brengen, heeft de Haagse politie resoluut een eind ge maakt aan de activiteit van het bede laarscorps. Men kan dit Ingrijpen slechts toe juichen, omdat immers in onze geor dende maatschappij bedelen overbo dig is. Wie in nood verkeert, kan hulp vinden en bijstand, zonder dat hij naar de weg behoeft te zoeken. Velen zijn bereid om bij de aanblik van een mismaakte in hun buidel te tasten en te geven, vaak mild te geven. Zonder te beseffen, dat de bedelende man of vrouw dit geld niet nodig heeft. Dat geschiedt aan in een opwelling van goedheid. Die evenwel misplaatst is. Helaas. Strenger optreden tegen de bedelarij zou ook elders geen kwaad kunnen. Is de bedelarij al een nodeloze mis stand, men kent er in Nederland meer. Zo is gebleken, dat professor Zerni- ke, onze Nobelprijswinnaar, van zijn 128.0000inkomstenbelasting zal moeten betalen. Ten minste daar schijnt het naar toe te gaan. Is dit eigenlijk niet de dwaasheid ten top gedreven? Daar presteert een Nederlander dingen, die zo groot zijn, dat hem door een internationaal forum een beloning wordt toegekend, die als de hoogste onderscheiding geldt.. van die beloning zou de Nederland se staat een niet onaanzienlijk deel op kunnen eisen? Maar dat is toch nimmer de bedoe ling geweest van onze belastingwet ten? Laat ons hopen, dat men in dit ge val de weg weet te vinden om prof. Zernike in het rustige bezit van zijn Nobelprijs te laten. Want in de eerste plaats zullen die gelden goeddeels worden aangewend voor wetenschappelijke doeleinden en in de tweede plaats mag, waar de 100.000 uit de Staatsloterij belas tingvrij is, toch waarlijk eên Nobel prijs het ook wel zijn. Nog een misstandje? Als iemand sterft en hij heeft wat na te laten, betalen zijn erf genamen succesierechten. De successiebelasting is een hef fing op door een vrij toevallige vermogensaanwas toegenomen draag, kracht. En als zo danig is zij niet on billijk. al is zij bijzonder zwaar. Maar als een vrouw weduwe wordt, moet ook zij successierechten betalen. Een belastingmedewerker van de Alkmaarse Courant vestigde daar de zer dagen de aandacht op. Inderdaad is er in dit geval juri disch vermogensaanwas. Maar daar staat tegenover, dat de draagkracht van de vroutv er niet op vooruit gaat. Mag dan de overheid van deze juri dische vermogensaanwas haar deel hebben, ja eisen? De vraag stellen is haar beant woorden. Onze Successiewet dateert van 1859. Voor zij haar eeuwfeest be leeft. dient de successieheffing van weduwen er uit te verdwijnen...... Het is een ongewone stap, dat de Russische minister van buitenlandse zaken een persconferentie belegt, al dus Westelijke waarnemers te Mos kou. Sinds de oorlog was dit nog niet voorgekomen. Hetzelfde probleem, dat Molotow aansneed te Moskou, werd Vrijdag door Wysjinslty ter sprake gebracht in de potieke commissie van de Ver enigde Naties. Wysjinsky oefende critiek uit op de Westerse houding ten opzichte van de ontwapening en betoogde, dat de ministers van bui tenlandse zaken der vijf grote mo gendheden (China, Rusland, Enge land, Verenigde Staten en Frankrijk) bijeen moesten komen om over de in ternationale spanning te praten. Hij kantte zich ook tegen de her bewapening van Duitsland. Het verkeersongeluk op de Wiebachtalbrug. Het openbaar ministerie van Co- blenz heeft bij de strafkamer van de arrondissementsrechtbank aldaar een aanklacht ingediend tegen de 24-ia- rige Nederlandse chauffeur D. de B., chauffeur van de vrachtauto, die op 24 October het verkeersongeluk op de Wiedbachtalbrug heeft veroor zaakt, waarbij zes mensen de .dood vonden. De behandeling zal waar schijnlijk nog voor Kerstmis geschie den. Volgens de aanklacht heeft De B. door zich schuldig te maken aan verschillende overtredingen, welke de dood van zes mensen veroorzaak ten en zeven anderen letsel bezorg den. Hem wordt in de eerste plaats ten laste gelegd, dat hij zich niet van de toestand van de remmen van zijn voertuig heeft vergewist en pas tij dens de afdaling naar de brug heeft overgeschakeld. Technisch onderzoek zou uitgewe zen hebben dat het luchtdruk aggre gaat van de B's wagen sterk ver roest was waardoor de remmen niet tegen him taak opgewassen waren. In Avenhorn - in West-Friesland (Nrd. Holland) - is een belangrijke veiling voor tuinbouwproducten waar de meeste producten worden gebracht, die in de omgeving van dit plaatsje worden geteeld. Avenhorn heeft echter geen goede waterverbin ding met de ringvaart van de Beem- ster, waarin de schepen, die de groen te vervoeren, ligplaats kiezen. Er ontbreekt in die verbinding één scha kel, en op handige wijze heeft men dit vervoersprobleem opgelost: men heeft over de weg heen, van het bin nenwater naar de ringvaart een over haal gemaakt, waarmee de schuitjes, die van de veiling komen, hoog op getast met de geveilde producten, over de weg worden getrokken. Zacht herfstweer. (Van onze weerkundige medewerker.) Er stond de laatste dagen een harde wind langs de kust, die gisteren in kracht begon af te nemen. De ene depressie na de andere trekt over Schotland naar Zuid-Scandinavië. Daar zich van de Azoren over Frank rijk tot de Balkan een hoge- drukgebied handhaaft, ligt ons land op de scheidslijn tussen gebieden met slecht weer, die Noordelijk van ons passeren,' en gebieden van windstil weer bo- ven Zuid-Europa. Het herfstweer kunnen we de laatste weken niet anders dan fraai noemen. Regen valt er weinig en de temparatuur blijft voor de tijd van het jaar boven normaal. Morgen kan de wind weer wat gaan toenemen, als een volgende depressie over de Noordzee naar het Oosten trekt. Er zal hoogstens wat lichte re gen of motregen kunnen vallen, maar zolang de regenval niet meer betekent, kunnen wij niet anders dan goede woorden voor November hebben. V\VVV*V>A<\AA>VVVVVNAA»VVW Projectiel tegen de wervelstormen Twee geleerden, dr. Rossman en kolonel Mayer, hebben Donderdag te Texas verklaard, dat men misschien eens steden voor verwoesting door wervelstormen zal kunnen bescher men door een leidbaar projectiel naar het binnenste van de tornado te zen den. Dit moet in de nabije toekomst mogelijk zijn, aldus de geleerden. ONTVANGST OP VLIEGVELD Krans bij het bevrijdings monument. Prins Bernhard'is Vrijdagmiddag om één uur plaatselijke tijd op het vliegveld van Addis Abeba aangeko men. Op het vliegveld, dat met Ne derlandse en Ethiopische vlaggen was getooid, werd de prins die er zeer gezond uitzag ontvangen door de kroonprins, door generaal Atibye Abebe, minister van defensie en enke le andere ministers. Prins Bernhard inspecteerde een erewacht, gevormd door eenheden van het keizerlijke leger, terwijl een kapel het Nederlandse volkslied speel- Vergezeld van de kroonprins heeft de prins zich vervolgens per auto naar het keizerlijk paleis begeven. Een blijde dag voor Oostdijk. De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tome, droeg officieel het ver enigingsgebouw overdat tijdelijk als schoolgebouw voor de Chr. school te Oostdijk zal dienst doen. (Foto P.Z.C.) Daar werd hij ontvangen door kei zer Haille Selassie en de keizerin in tegenwoordigheid van leden der kei zerlijke familie. Na in het paleis met de keizerlijke familie geluncht te hebben, heeft prins Bernhard een krans met de Neder landse kleuren gelegd bij het bevrij dingsmonument te Addis Abeba. DE MOORDZAAK-DRUMMOND Het was hun 77-jarige vader! Gustave Dominici heeft Vrijdag tijdens zijn verhoor te Digne bekend, dat zgn vader, de "7-jarige Gafeton Dominici de moord op de Drummonils heeft gepleegd. Zijn broer, Clovis Dominici, heeft deze bekentenis beves- ttgd. De Dorainici's woonden vlakbij de plaats waar het gezin Drummond in de nacht van vier op- vijf Augustus 1952 werd vermoord. Dit werd Vrijdagavond in Digne meegedeeld door hoofdinspecteur Harzig, die het verhoor leidde, nadat het onderzoek tegen de Dominici's Donderdag heropend was. „Zij zeiden, dat zij het de politie niet eerder hadden durven vertellen, en zijn nu geheel overspannen", aldus Harzig. De hoofdinspecteur zei, dat volgens Gustave Dominici Sir Ja ck Drummond het eerst vermoord was, daarna zijn vromv, Lady Ann, en tenslotte hun dochter Elizabeth. In antwoord op de vraag wat Gas ton Dominici's motief was geweest voor de moord, zei hoofdinspecteur Harzig „Gaston Dominici zelf, die op 1 et ogenblik wordt verhoord, zal ons Oe inlichting verschaffen." Tevoren was reeds door de politie medegedeeld, dat men binnen 24 uur de dader zou kunnen aanwijzen. Er waren nieuwe gegevens aan het licht gekomen, welke afkomstig zijn van Clovis Dominici, een oudere broer van Gustave, een handelsreiziger, Jacques Ricard, en een spoorwegar beider Faustin Roure. De openbare aanklager van het hof te Digne. Louis Sabatier, ver klaarde: „Wij hebben geen officiële bewijzen, doch wij blijven ervan over tuigd. dat de Dominici's ons de sleu tel van dit vraagstuk kunnen ver schaffen." Donderdag bekende Gustave in de nacht van de moorden verscheidene malen de boerderij te hebben verlaten om naar de plaats van de misdaden te gaan, terwijl hij daarvoor steeds had gezegd, dat niemand de boerderij had verlaten voor 's ochtends vijf uur. Ook gaf hg toe kreten te hebben ge hoord. Voorheen zei hg slechts scho ten, mogelijk gelost door de een of an dere stroper, te hebben gehoord. Hoofdinspecteur Sebeille wilde de zaak niet met journalisten bepreken. Wel merkte hij op: „U zult zien, dat ik toch gelijk had. De moordenaar heeft zich steeds in ons midden be vonden. Ook Gustaves broer, Clovis en zijn 18-jarige zwager Roger Perrin heb ben de nacht in het gerechtsgebouw doorgebracht. Perrin kreeg Vrijdag ochtend verlof om naar huis terug te keren. In een andere kamer van het ge rechtsgebouw te Digne werd Gustave Dominici's vrouw verhoord. Toen men haar vroeg waarom zij gelogen had toen zij beweerde dat Dominici het huis in die nacht niet verlaten had, gaf zij toe: „Wy hadden besloten niets te zeggen, wij wilden geen moeilijk heden hebben." is het 40 jaar geleden dat vrede werd gesloten tussen Griekenland en Turkije; viert Prins Charles van En geland zijn vijfde verjaardag. EN MORGEN is het 25 jaar geleden, dat de openbare leeszaal te Middel burg in haar tegenwoordige ge bouw werd gevestigd; viert België de dag der mo narchie; herdenkt Brazilië de pro clamatie der republiek (1889). Indonesische bende doodt 27 mensen Een bende van de Darul Islam, be staande uit 100 man, heeft Donderdag het dorp Tjipedang, dat honderd km. ten Oosten van Bandung is gelegen, aangevallen. De bende bracht 27 per sonen om het leven en stak 51 huizen in brand. „BLOK" WERD VASTGESTELD Andere saneringsmethode dan op Walcheren? VEEL en belangrijk voorbereidend werk is reeds verricht voor de her verkaveling van de Zeeuwse rampgebieden. Zo zijn tal van opdrachten verleend voor het maliën van kostenberekeningen voor cultuurtechnisch werk, terwijl ook op het gebied van de ontwatering de eerste stappen zijn gedaan. Enkele ingenieursbnreaux werken thans aan de voorontwerpen voor gemalen in Den Osse, bij Flaauwers en bij Zierikzee, in de Vierban- nenpolder en de polder Ooster- en Sirjansland. Voorts wordt een onderzoek ingesteld naar een eventuele combinatie van de bemaling van het water schap Waarde met die van de polder Kruiningen en naar de bemalingstoe stand op het eiland Tholen. Deze mededelingen deed ons de voorzitter van de Herverkavelingscommissie Zeeland, mr. A. J. van der Weel, tijdens een kort onderhoud over enkele aspecten van de komende herverkavelingen in Zeeland. Deze maand is de Herverkavelings commissie bijeen geweest, waarbij on der meer werd gesproken over de vaststelling van het „blok", dat wil zeggen de begrenzing van die gebie den, welke onder de herverkaveling vallen. De commissie moet hierover advies uitbrengen aan de minister van Landbouw, die daarna een beslissing neemt. Besloten werd om de minister te adviseren de stad Zierikzee in het blok te laten vallen, in tegenstelling tot de stad Thólen. Voor de inwoners van Zierikzee is dit in zoverre van belang, dat deze vaststelling wan neer het advies althans wordt ge volgd betekent, dat voor alle over drachten var. percelen enz. de goed keuring van de Herverkavelingscom missie is vereist. Voorts werd beslo ten om de minister te adviseren de grenzen zo ruim mogelijk te trekken, waardoor ook enkele gebieden, die niet rechtstreeks bg de ramp waren betrokken, onder de wet vallen. Het ligt in de bedoeling zo deel de mr. Van der Weel verder mede om in de toekomst de Herverkave lingscommissie te beschouwen als een „overkoepelend" orgaan. Zij neemt weliswaar de beslissingen, maar het voorbereidende werk dient in de drie agrarische subcommissies te geschie den. Deze methode heeft het voordeel, dat alle zaken van belang in eerste instantie worden behandeld in de streek, waar de betrokkenen wonen. Behalve de normale vergaderingen van de Herverkavelingscommissie zal er bovendien regelmatig tussentijds contact zijn tussen de voorzitter en de secretaris met de voorzitters van de drie subcommissies. WALCHERSE ERVARINGEN. Mr. Van der Weel is er van over tuigd, dat de ervaringen van Walche ren voor dit grotere project van veel waarde zullen zgn. „Op Walcheren was het werk van de herverkave lingscommissie dikwijls een zoeken en een tasten, omdat dê problemen, die zich daar voordeden volkomen nieuw waren. Nu zgn we er enigszins op (Vervolg op pag. 5.) Vijf mogendheden- conferentie over Korea? Geruchten in Londen. Te Londen circuleren geruchten over een vijfmogendhedenconferentie. De geruchten houden in, dat de groep van 16 Westerse landen, die in de Ver. Naties tesamen optreden, een plan be studeren voor een politieke bijeen komst van de Grote Vijf met Noord en Zuid-Korea om het Koreaprobleem te behandelen. Een woordvoerder van het Britse ministerie ontkende niet, dat zulk een voorstel voorkomt onder die, welke te Washington, waar de vertegenwoor digers van de zestien landen regelma tig bijeenkomen, in overweging zijn. KORTE PREDIKATIE. DE DIJKEN DICHT Blijkens Deuteronomium 8 1120 kan men op twee manieren God ver geten. Men kan Hem ganselijk(ten enen malevergeten, d.i. radicaal, men heeft met God afgedaan; dan volgt de ondergang (vs. 19). Men kan Hem echter ook vergetenzonder na drukkelijkheid; onopzettelijk, een af glijden, verslappen. Daartegen wordt gewaarschuwd: „neem u in acht" (vs. 11). Wat God ons oplegt kunnen we verwaarlozen en wie zich niet met Hem confronteert, gaat zijn hart ver heffen, dat blijft niet uit. Neemt u in acht!! Om dit onopzettelijk vergeten te voorkomen heeft God zijn volk Is raël beproefd, om hen ten laatste wèl te doen (vs. 15 en 16). Zo waren er in de vreselijke woestijn: slangen en schorpioenen; er was dorst; maar ook gaf Hij: uit de rots water, en viel er zijn manna. Zo worden ze er aan her innerd, dat God hun de krachten gaf om zich te ontplooien. Als we op de 1 Febr. ramp terug zien kunnen we toch alleen maar spre ken van een benauwend ,fiware slag" voor ons volk. Zien we daarbij: de vele „gélukkige omstandigheden": het langdurig-droge voorjaarhet langdurig-droge najaar; de onwaar schijnlijk laat-inzettende winter; de weinige voor- en na-jaarsstormen (en dit alles, toen onze provincie juist zo angstig-kwetsbaar was), als we ver der zien op de ontroerende hulpverle ning uit binnen- en buitenland, sou den we dan niet mogen toepassen, ook op óns volk: beproeving om ons ten laatste wèl te doen? En zou het dan een waarschuwing kunnen zijn, om, vóór 10e God radicaal vergeten, er aan te denken hoe Hg!! het was, die ons kracht gaf om ons te ontplooien; die ons ruimschoots de gelegenheid bood ons in te spannen tot herstel. Wat was er van Zeeland overgebleven als de Febr. ramp was gevolgd door zeer on gunstige weersomstandigheden? God beware ons voor een oppervlakkig en lichtvaardig voorbijzien van de feiten. Koningin en minister hadden er oog voor. Laat dat ons dankbaar stemmen. Hebt u opgemerkt dat na de dichting van het laatste dijkgat Vrijdagnacht om 12 uur, de direct daaropvolgende Zaterdag een dag van storm werd? We konden nog eens voélen dat Hij het was, die ons de kracht gaf ons te ont plooien. Wanneer onze menselijke energie te pletter gelopen was op om standigheden, die wij niet in onze hand hebben, waren onze bijna 1800 betreurde doden met een groot getal vermeerderd. Laat ons de moed heb ben te zien hoe de Heer ons ten laatste (immers: na die harde slag) heeft wèl Dankt, dankt nu allen God; want waar is ons volk al niet voor betcaard, na 1 Febr. 1958 Daar hebben we nau welijks besef van. Zoals immers ook de stormnacht ons totaal onvoorbereid vond. P. J. PENNING8 DE VERWACHT.- NU EN DAN REGEN. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Zwakke tot matige, la ter tot vrij krachtig toenemende Zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 8.00 Maan op: 14.07 16 November. Zon op: 8.01 Maan op: 14.22 onder: 16.49 onder: 0.28 onder: 16.48 onder: 1.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1