Ook de P. v. d. A. stelt geen vertrouwen in Indonesië TOCH IS 'T ZO! NAAR NEDERLAND HALEN OF ÏN INDONESIË BLIJVEN? VOOR LEVERANTIES ACHTER HET IJZEREN GORDIJN WELKE KOERS VOOR EEN G0EDGELEID BEDRIJF? VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RA NI 6 BEGROTING VAN OVERZEESE RIJKSDELEN IN TWEEDE KAMER Bestuur over Nieuw-Guinea behoort aan Nederland te blijven (Van onze parlementaire redacteur.) De lieer Goedhart van de P.v.d.A. heeft Donderdagmiddag tijdens de openbare behandeling i-an de begroting van Overzeese Rijksdelen in de Tweede Kamer een opvallende verklaring afgelegd. „Mijn fractie heeft nooit het voortgaand bestuur van Nederland over Nieuw-Guinea als een bijzonder begerenswaardig goed nagestreefd", zo zeide hij. De grote af stand, waarop dit gebied van Nederland gelegen is, de onbekendheid van grote delen er van en de noodzaak om grote kapitalen te investeren, wil men Nieuw-Guinea tot een land van economische betekenis maken, zijn daarvan de oorzaak. Zolang gehoopt kon worden, dat in Indonesië de stabiele verhoudingen 1 zouden weerkeren, was er bij ons een sterke neiging om aan de wensen van Indonesië ten aanzien van Nieuw- Guinea tegemoet te komen. De desin tegratie van Indonesië doet ons de toekomst van deze staat echter som ber inzien. Daarom is van de P.v.d.A. geen aandrang te verwachten, het be stuur over Nieuw Guinea aan Indone sië over te dragen; dat zou op dit ogenblik in alle opzichten onverant woord zijn. Het was bekend, dat de socialistische ministers al veel eerder tot het inzicht gekomen waren, dat het bestuur over Nieuw Guinea in Nederlandse handen behoort te blij ven. In de P.v.d.A.-fractie drong de erkenning veel moeilijker door, maar thans heeft deze fractie zich dus dui delijk uitgesproken- De politieke par tijen trekken nu allen één lijn. Afwachten. Er is over Nieuw Guinea overigens niet zo heel veel gezegd. De Kamer wacht het rapport af van de parle mentaire delegatie, die Nieuw Guinea bezocht heeft. Ook over Suriname en de Nederland se Antillen putte de Kamer zich niet uit in uitvoerige beschouwingen. Bin nenkort zullen de besprekingen tussen de Nederlandse regering en vertegen woordigers van deze gebieden over de definitieve status beginnen. Het was verstandig, dat men de onderhande lingen niet wilde doorkruisen. Zo bleef er niet veel over, met het ge volg, dat in snel tempo mevrouw For- tanierde Wit (V.V.D.) en de heren Van de Wetering (C.H.), Lemaire (K. N.P.), de Kort (K.V.P.), de Graaf (K. V.P.), Goedhart (P.v.d.A.), Cornelis- sen (V.V.D.) en Gerbrandy (A.R.) hun 681. Heeft u, hetzij op een plaatje, hetzij in natura, wel eens een slang gezien die een veel te grote prooi naar bin nen had gewerktzodat u de omtrek ken van het slachtoffer duidelijk in het slangenlichaam afgetekend kon zien'! Het is in één woord walgelijk en ik kan naar de resultaten van een derge lijke orgie niet kijken zonder een lift in mijn maag op en neer te voelen gaan. Een python die een klein varken naar binnen slokt of een twee vingers dikke, kleine slang, die een heel gan zen-ei naar binnen werkt, moet een vraatzuchtig dier zijn. Die conclusie is gauw getrokken, vooral omdat on ze eigen gulzigheid beneden deze maatsstaf blijft. Wij, beschaafde men sen, slikken een ei niet in zijn geheel naar binnen en ook een half broodje wordt behoorlijkgekauwdvoor toe het bij stukjes en beetjes aan de maag toevertrouwen. Toch zijn we in ons oordeel weer buitengewoon onbillijk. Want vraat zucht moet niet beoordeeld worden naar de wijze, waarop het voedsel naar binnen wordt gewerkt, doch naar de hoeveelheden voedsel die worden op genomen. En vanuit deze gezichts hoek is de gulzige slang werkelijk een uiterst bescheiden dier, vergeleken bij de mens. Van een 52 kg wegende python is vastgesteld dat hij een nog geen 10 kg wegend biggetje in één keer en in zijn geheel naar binnen werkte. Dat is zeer afkeurenswaardig en dit zou te vergelijken zijn met een maaltijd van omstreeks ZO kilo, die wij in één keer verslonden. Maar daar staat te genover, dat de python met deze ene hap een jaar toekon! En wie zou willen beloeren dat wij de andere 36.', dagen van het jaar vasten? Neen, slangen leven zeer sober en bescheiden. In gevangen schap hebben slan gen het zelfs wel drie jaar zonder voedsel kunnen stéllen, een presta tie waaraan de best getrainde hon gerkunstenaar in de verste verte nooit zal kunnen tippen. De reden waarom deze dieren met geringe hoe veelheden voedsel toe kunnen, moeten we zoeken in de temperatuur van het bloed. De mens, die warmbloedig is, heeft een veel hoger energieverbruik dan de koudbloedige dieren, die dus veel minder voedsel nodig hebben om hun lichaam op temperatuur te hou den. Bovendien brengt de geringe be hoefte aan voedsel en de bijzondere leefwijze van de slang met zich mede, dat ook de voortbeiveging van deze dieren slechts met een beperkte snel heid behoeft plaats te vinden, zodat er in zekere zin van een wisselwerking kan worden gesproken: gering ener gieverbruik veroorzaakt geringe voedsélbehoefte, en deze laatste geeft weer een besparing op het energie verbruik. De slang is dus een zuinig afgesteld dier, gulzig weliswaar, maar zeker niet vraatzuchtig. Nu we de slang in zijn gastronomi sche eer hebben hersteld, moeten we liet eens hebben over de slangenbe zwering door middel van muziek; een slang is doof en hoort geen muziek! H. PétiUon. opmerkingen tot de minister van Over zeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, hadden gericht. Men achtte de vooruit zichten voor de conferentie met de West zeer gunstig. Men sprak een dui delijke afkeuring uit jegens de Ver enigde Naties, die van Nederland eisen, dat het rapporten over Suri name en de Nederlandse Antillen zal uitbrengen, waarmede deze gebieden eigenlijk als koloniën bestempeld wor den en verlangde van de regering, dat zij in haar weigering om die rappor ten uit te brengen zal volharden en men vroeg geregelde voorlichting over de ontwikkeling van Suriname- Overheid of zending en missie? Verschil van mening demonstreerde zich over het karakter van het onder wijs en de gezondheidszorg op Nieuw Guinea. De heer Goedhart wilde hier in de eerste plaats een taak opgedra gen zien aan de overheid, maar de heer De Graaf vond, dat zending en missie voorop moesten gaan en de overheid diende aan te vullen. Er zijn voorts vragen gesteld over de re sultaten van het bezoek van minister Luns aan Australië, met name of het op het gebied der defensie van Nieuw Guinea nog wat heeft opgeleverd. Dinsdagavond zullen wij het antwoord van minister Kernkamp horen, want dan zet de Kamer de behandeling van zijn begroting voort. President Eisenhower naar Canada. President Eisenhower is Donder dagmiddag uit Washington vertrok ken voor een officieel bezoek aan Ca nada dat tot Zondag zal duren. Het is een tegenbezoek voor het bezoek, dat de Canadese eerste-minister, Saint Laurent, in Mei van dit jaar aan Washington bracht. Regering zal geen medewerking verlenen aan wandeltochten. Aangezien de sinds lang bestaande moeilijkheden op het gebied van de wandelsport niet tot een oplossing blijken te kunnen worden gebracht, heeft de regering moeten besluiten zich in het vervolg te onthouden van het verlenen van medewerking in welke vorm dan ook aan hPt organi seren van enig wandelsport evene ment. Maatregelen zullen worden getrof fen teneinde te voorkomen, dat door militairen en rijkspersoneel in amb telijk verband aan dergelijke evene menten zal worden deelgenomen. Tweede Kamer aanvaardt vestigingswet bedrijven. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra van Economische Zaken en zijn staatssecretaris, dr Veldkamp, konden elkaar Donderdag middag in de Tweede Kamer tevreden aankijken. Zonder noemenswaardige wijziging werd namelijk het wetsont werp „Vestiging bedrijven" aangeno men. Daarvoor was geen stemming nodig. De gehele Kamer was er voor. Ook de socialistische afgevaardigde Schilthuis, die met zoveel vuur de op neming in de wet van het „behoefte element" had verdedigd. Hij diende zelfs geen amendement in om alsnog zijn verlangens vervuld te krijgen. Voor de eindstemming bracht de Ka mer door de aanbieding van enkele amendementen nog deze wijziging in de wet, dat de minister van Economi sche Zaken zeer nadrukkelijk als eerste wordt genoemd, die de wet heeft uit te voeren. Terechtstellingen in Kenya. Te Nairobi (Kenya) zijn Woensdag tien inboorlingen, die schuldig zijn bevonden aan moord, onwettig wa penbezit, hulp aan terroristen en an dere misdrijven, door ophanging te rechtgesteld. Negen der terechtgestel- den waren Kikoejoe's. Aan de tiende, een lid van de stam der Emboe's, was bovendien nog het afnemen van de eed aan het geheime Mau Mau-ge- nootschap ten laste gelegd. INDONESISCHE NEDERLANDERS Twee tegengestelde moties Naar reeds gemeld werd door het lid van de Tweede Kamer, prof. Lemai re (K.N.P.) een motie ingediend betreffende de in Indonesië verblijvende Nederlanders, waarvan de strekking was, dat hun verhuizing naar Neder land vergemakkelijkt diende te worden. Minister Van Thiel verklaarde de motie niet aanvaardbaar. (Van onze parlementaire redacteur) Blijkens een rapport kan van de op Java ondersteunde Indonesische Ne derlanders slechts een klein aantal als volwaardige arbeidskrachten worden aangemerkt. De overigen zijn ouden van dagen en invaliden. De motie was mede ondertekend door leden van de A-R.-fractie en de V.V.D. en C.H.U. De heer De Graaf (K.V.P.) deelde mede, dat hij tegen zou stemmen. Hij diende op zijn beurt een motie in, waarin er op wordt aangedrongen zo spoedig mogelijk een niet-ambtelijke organisatie van de Nederlanders in In donesië tot stand te brengen en orga nen in het leven te roepen, die nauw gezet zullen moeten onderzoeken of de belangen van de Indonesische Ne derlanders bij door hen gewenste ver huizing naar Nederland gebaat zouden zijn. Deze motie was ondertekend door vertegenwoordigers van K.V.P., en socialistische fractie, alsmede door een afgevaardigde van de C.H.U. Dit was dr. Schouten (A.R.) te veeL Hij wenste afhandeling van de begro ting en gelegenheid om een en ander met zijn politieke vrienden nog eens na te gaan. Ook prof. Oud wenste dit De Kamer komt Dinsdag a.s- op de moties terug. De Kamer verenigde zich z.h.s. met de begroting van Maatschappelijk werk. De communisten waren tegen. Een dodelijk vermoeide en uitgeputte I tegen de schouder van dr. Mohammed Mossadeq rustte tij- verdediger, dens het proces - de ogen gesloten -1 ZWARE STRAFFEN GEËIST Van strategische materialen De economische kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren wederom twee zaken behandeld van leveranties van strategische goederen in dit geval koper naar landen achter het IJzeren Gordijn, waarbij Nederlandse zakenlieden hun bemiddeling verleenden. Een Amsterdamse en een Haagse koopman, de 35-jarige J. L. en de 55- jarige Chr. K. B., beiden met een blanco strafregister, was overtreding van het deviezenbesluit teil laste gelegd. Op een aanvraag tot invoer van ko- Eer uit België vermeldden zij, dat dit estemd was voor verkoop resp. ver bruik in Nederland. In werkelijkheid werd het koper via Rotterdam naar Oost-Europa verscheept. Het betrof hier twee transacties, resp. van 100.000 en 150.000 kilo rood koper, die een gezamenlijke waarde hadden van meer dan één millioen gulden. Een en ander geschiedde op verzoek van een Belgische firma in Brussel. Omdat op de aanvragen tot invoer koper tegen toen niet meer eldende prijzen was vermeld, kwam e zaak aan het licht. De Officier van Justitie eiste tegen elk der verdachten zes maanden ge vangenisstraf. De Amsterdamse koopman gaf de feiten toe. Hij had zijn Belgische re latie een plezier willen doen. Enige vergoeding had hij niet ontvangen. Alle correspondentie was door hem vernietigd. Volgens de recherche van het mi nisterie van Economische zaken zit hier een Belgische groepering achter, die verschillende leveranciers naar voren schuift. Ook de tweede koop man, de Hagenaar, gaf de feiten toe. Zowel op zijn eigen naam als op die van zijn inmiddels gefailleerde N.V. Nieuwe Tonge is sinds enige tijd drooggevallen. Ook daar is men on middellijk begonnen met de opbouw van het zeer beschadigde dorp. Aan de rand van het dorp bouwt men lange rijen stenen woningen, die straks, voordat de winter invalt, de nog te rugkerende evacu&s een onderdak zullen bieden. (Luchtopname ANP-foto) i^-t had hij invoervergunningen aange vraagd. Het is opvallend, zo zeide de Officier, met welk een gemak men als het economische zaken betreft, tot misdrijf overgaat. De verdediger meende, dat geen enkele schade was toegebracht aan de Nederlandse de- viezenpositie. Betalingen geschiedden via Zwitserland in dollars. De Belgen zeiden, dat het koper naar Scandina vië ging. Uitspraak op 26 November. WSm Boot met Britse mariniers gezonken. Een boot met aan boord een aan tal Britse mariniers is volgens de kustwacht Donderdagavond op de re de van Plymouth vergaan. De boot nam deel aan een nachte lijke oefening. Enige opvarenden wis ten de rotsachtige kust te bereiken, terwijl twee man door een ander lan dingsvaartuig werden opgepikt. Zes man worden nog vermist. De redding boot van Plymouth en verscheidene andere vaartuigen zetten bij het licht van de schijnwerpers van een vlieg- dekschip de nasporingen naar over levenden voort. Minister Popowitsj bezocht Wenen. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken K. Popowitsj, die een officieel bezoek aan Oostenrijk bracht is Donderdag naar Belgrado teruggekeerd. Tevoren werd een com muniqué uitgegeven, waarin medede ling werd gedaan van enkele afspra ken op het gebied van handel en ver keer en het wederzijds vestigen van Het Wereldgebeuren Ongelegen Het bezoek van generaal Kostja Popowitsj aan Wenen kwam de ze weck zo echt ongelegen. Men had dat eigenlijk niet voorzien toen het lang geleden door de Joegoslavi sche regering werd aangekondigd. De heer Popowitsj is behalve een vooraanstaand man in het militaire régime van maarschalk Tito ook mi nister van buitenlandse zaken en het ligt dus voor de hand, dat zo'n func tionaris wel eens buitenlandse reizen maakt. Vandaag om in Washington te plei ten voor wapenleveringen aan Tito's mankrachtige, maar wapenarme le ger, morgen om zo hier en daar een woord te laten vallen over samenwer king in het belang van de Balkan defensie. Dus was het ook nelemaal niet vreemd, dat de heer Popowitsj eens naar Wenen ging en men waar deerde dat wel aan net „Ballhaus- ?ilatz", waar de Oostenrijkse minis- er van buitenlandse zaken Gruber Er bleek zo echt uit. dat Oostenrijk weer ging meetellen als onafhankelij ke natie Toen brak plotseling de heme om en in Tnëst uitDe Engel sen en de Amerikanen verklaar den, dat ze de stad aan Italië zouden gevenTito protesteerde. Alge meen sabelgerinkel en tank-geratel volgde Intussen zat minister Gruber aan de Ballhausplatz de wenkbrauwen te fronsenHet bezoek van de Joe goslavische minister Popowitsj was onder deze nieuwe omstandigheden helemaal niet meer aanlokkelijk. Men kon er echter niet van af en zo kwam men deze week de generaal- diplomaat naar Wenen. Allereerst om te bedanken voor het bezoek, dat minister Gruber kort ge leden aan Belgrado had gebracht. Daarnaast om vast te stellen, dat Joegoslavië een ambassade zal ope nen in Wenen en Oostenrijk een soort gelijk gebouw zal openen in Belgrado. Tenslotte ook om „internationale problemen" aan te snijden. Wat er aangesneden is zei Po powitsj niet, maar hij ontken de, dat er „ernstig" gesproken zou zijn over een Oostenrijks beheer van Triëst. Overigens was Popowitsj wel zo vriendelijk te erkennen, dat de bevolking van Triëst in grote meer derheid Italiaans is. Nu is het hoogst interessant om te weten wat er met gezegd is, maar nog veel belangwekkender is het om te weten wat er dan wel besproken is. Daarover zijn geruchten in omloop De heer Voetsjinij, die thans Joegoslavisch gezant in Wenen is, heeft zich iets laten ontvallen. Hij had de Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken tevoren al eens zachtkens gepolst over de kwestie Triëst. Bij dat polsen zou, althans vol gens de gezant, een hartelijke eens gezindheid gebleken zijn. Men juichte gezamenlijk Tito's plan toe voor het internationaliseren van de haven. Dit heeft de heer Voetsjlnitj aan de grote klok gehangen en men moet wel aannemen, dat de Ita liaanse regering er heel onaangenaam door getroffen is. Want het feit ligt daar dat 65 van de havenbeweging in Triëst is gericht op OostenrijkDe nijvere Italianen in Triëst kunnen niet leven zonder hun Oostenrijkse clientèle Die Italianen zullen dus wel een wenk aan Rome geven en daarna zal het niemand meer verwonderen als men serieus gaat onderhandelen over de internationalisering van de haven Triëst! KOSTJA POPOWITSJ ongelegen bezoek aan Wenen. LAND- EN TUINBOUW Kamerleden stellen vragen In het verslag van de Tweede Kanier over de begroting-1954 van liet ministerie van Landbouw, werd o.a. opgemerkt, dat de minister naar het schjjnt twijfelt inzake de koers voor een redelijke bestaansmogelijkheid op de goed geleide bedrijven. Men is het met de minister eens, dal onze landbouw en onze tuinbouw sterk afhankelijk is van de buitenlandse markt. Moet er niet gestreefd worden naar een zo intensief mogelijk marktonderzoek en naar markt analyse in het buitenland? Met voldoening werd vernomen, dat naar verwacht mag worden, in vele sectoren de verwezenlijking van de P.B.O. in het nieuwe zittingsjaar tot stand zal komen. Is het juist, dat de regering op vele punten ernstig bezwaar heeft tegen het advies, dat door de S.E.R. is uitgebracht met be trekking tot het te stichten land bouwschap? Vele leden drongen aan op het totstandkomen van een nieuwe bodemproductiewet. Verwaarlozing van de grond dient wettelijk bestre den te worden. Waarom laat de nieu we pachtwet zo lang op zich wach ten? Het landbouwonderwijs blijft ernstig ten achter bij het nijverheids onderwijs. De noodzaak tot kostprijs verlaging dwingt in toenemende mate tot rationele arbeidsmethoden en goe de sociale verhoudingen. Men wil een rapport over deze zaak en herziening van de leerplannen der lagere land- bouwscholen en landbouwwinterscho- len. Hoe staat het met het tuinbouw- vestigingsplan Bestaat er ten aan zien van de zuivelexport niet een te star systeem met het vast stellen van minimum exportprijzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5