POLDER SCHOUWEN BINNEN EEN MAAND DROOG WALCHEREN OFFICIËLE PUBUCATIES RODENT °oodt HERDENKINGSDIENST VAN DE CHRISTELIJKE BESTURENBOND "AKKERTJE VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Ingenieur groef een geul... Het leegpompen van de polder Schouwen vordert goed, al zal het nog wel een maand duren, alvorens de polder geheel zal zfön ontwaterd. De zeven aan het Zierikzeese na- venkanaal opgestelde pompen wer ken dikwijls op volle kracht, doch ook komt af en toe enige stagnatie voor. Indien de wind het water naar de Westhavendnk te Zierikzee op stuwt. krijgen ae pompen volop i- ter te verwerken, doch waait de wind uit „de verkeerde hoek", dan loopl het water in tegenovergestelde rich ting, waardoor de pompen uitvallen Veerboot bij Zierikzee op strekdam gevaren. Auto's moesten aan boord blijven. Donderdagmorgen tegen zeven uur is het s.s. „Minister van der Sley- den" van de R.T.M. bij het uitvaren van de haven te Zierikzee op de strekdam gevaren. Daar het laag water was, gelukte het niet het schip met sleepboothulp vlot te krijgen, waarna de passagiers overgebracht werden op de „Espe- rance" van de R.T.M. Enkele per sonenauto's en een vrachtauto moes ten echter tot des avonds half zes wachten, toen de „Van der Sleyden" bij hoog water vlot gesleept kon wor den, met enige hulp van de „Espé- rance" en de veerboo' van de heer Jac. Berrevoets. Nadat de auto's ln Zierikzee van boord waren gegaan, hervatte de „Van der Sleyden terstond de dienst. Gedurende de gehele middag was het overzetten van auto's op het tra ject Anna JacobapolderZierikzee niet mogelijk en moest men via de noodweg via Stevensluis naar de veerhaven van Zijpe. Voor voetgan gers werd door de R.T.M. een Dus- dienst ingelegd. Wederom oude graven ontdekt te Aardenburg Bn werkzaamheden in de Sint Baafskerk te Aardenburg stuitte men wederom op oude graven. Onder lei ding van Glazema, directeur van'de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek en dr J. Huizinga worden thans opgravingen gedaan. Gebleken is, dat zich onder de kerkvloer nog een hele rij oude graven bevindt, waarvan de fresco's nog mooier zijn dan die van de eer der gevonden graven. Volgens dr. Glazema dateren deze graven uit de Middeleeuwen, en wel uit de 13e en 14e eeuw. De staatssecretaris van het Minis terie van O., K. en W. bracht reeds èen bezoek aan de Aardenburgse St. Baafskerk, ten einde zich van de vondsten op de hoogte te stellen. Tevens wordt ook een anthropolo- gisch onderzoek ingesteld. Oprichting „Zeeuwse Eilanden" van de N.A.T.U. Woensdag werd te Middelburg een bijeenkomst belegd van de besturen van het Middelburgse Dilettanten-To neel uit Middelburg, „Onderling Kunstgenot" uit Goes en Het Vlis- sings Schouwspel uit Vüssingen, waarin door de heer H. J. Zeevalking uit Utrecht, algemeen-secretaris van de Nederlandse Amateur Toneel-Unie (N.A.T.U.) een uiteenzetting werd gegeven over het streven der N.A.T. U. naar de vorming van regionale af delingen. Als gevolg hiervan werd besloten tot de oprichting van de afdeling ..Zeeuw se Eilanden* van de N.A.T.U. In het voorlopig bestuur werden gekozen de heren B. A. van Verre, Middelburg, voorzitter, J. L. Rijkse te Goes, secretaris en A. C. Vader te Vlissingen, penningmeester. Als N.A.T.U.-lid in het organisatie comité voor het „Zeeuws Landjuweel" werd aangewezen de heer J. J. Ger ritsen te Middelburg. Sociaal en Cultureel opbouwwerk op Sch ou wen-Dui vel and SPECIALE MEDEWERKER VAN STICHTING ZEELAND BENOEMD. De heer M. Veldkamp is benoemd tot tijdelijk medewerker van de Stich ting Z and voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De heer Veldkamp zal uw ischakeld worden bi het soci aal- en cultureel afbouwwerl; op Schouwen-Duiveland en zal :ich daartoe in Zierikzee vestige Zijn be ne -ming is mogelijk gemaaktdank zij de bijzondere hulp van het mini sterie van Maatschappelijk Werk. Man bij Kruiningen op spoorbaan aangereden. Op de spoorbaan tussen Kruiningen en Oostdijk, waar momenteel gewerkt wordt aan het herleggen van het tweede spoor, kwam Woensdagmid dag omstreeks half twee de arbeider J. v. Z. uit St. Willibrord met zijn voet onder een wiel van een werklo- comotiefje. Hierbij werden hem drie tenen afgekneld, terwijl de man te vens een dubbele beenbreuk opliep. De man, werkzaam bij een aanne- mingsmaatschapprj, stond langs de baan aan een pompje. Toen hij zich naar de overzijde wilde begeven, liep hij tegen het locomotiefje en kwam hierbij te .'allen met het vermelde ge volg. van Z. is naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Vluchthaven Zijpe voor binnenscheepvaart. De vluchthaven te Zijpe zal bin nenkort weer kunnen worden ge bruikt voor hot normale binnen- scheepvaartverkeer. De vluchthaven Is na de watersnood gebruikt als depfit van de voor het dijkherstel benodigde materialen en stortsteen. In het vervolg wil men de stortsteen voor Ouwerkerk, nu de grootste werkzaamheden daar achter de rug zijn, aanvoeren via Wemeldin- ge. De vluchthaven heeft vooral in de wintermaanden grote betekenis voor de binnenscheepvaart. Aangezien de werkzaamheden thans zover zijn gevorderd, dat hele stuk ken land droog zijn komen te liggen, zal zeer binnenkort een begin wor den gemaakt met het treffen van voorzieningen om het water te kun nen spuien. Zo liep dezer dagen een van ae ingenieurs van Iandbouwher- stel in de polder om zich tér plaatse van de toestand op de hoogte te stel len, toen hjj bij een dam kwam, waar aan de ene züde het water tv/ee me ter hoger stond dan aan de andere zijde Resoluut pakte hij een schop en groef daarmee een geul, waardoor het water aan de andere kant van de dam in de richting van pompen kon komen! Verscheidene wegen zijn reeds be rijdbaar, hoewel hier en daar nog moeilijk begaanbare stukken voorkó men. Koningin hekeek maquette van Ouwerkerk te Delft. Gistermorgen heeft koningin Julia na in gezelschap van de directeur van het kabinet van de Koningin, mejuffrouw M. A. Teilegen een be zoek aan het Waterloopkundig Labo ratorium te Delft gebracht. De Ko ningin werd rondgeleid door prof. ïr. J. T. Thijsse en ir. P. P. Jansen. De belangstelling van de koningin ging vooral uit naar de maquette van het stroomgebied van Ouwerkerk, aan de hand waarvan de plannen werden ontworpen voor de dichting van het laatste dijkgat. Het Erefonds voor oud-verpleegsters. Men schrijft ons: Nadat in September 1952. nu dus ruim een jaar geleden, de echtgenote van de Commissaris der Koningin een oproep aan alle burgemeestersvrou wen in deze provincie had gedaan tot vorming van een plaatselijk comi té in hun gemeente voor het inzame len van gelden of verkoop van le peltjes voor het Erefonds van Oud- Verpleegsters. voelt het provinciaal comité zich thans geroepen onder dankzegging aan die gemeenten in Zeeland, dié aan deze oproep gehoor hebben gegeven, mede te delen dat het behaalde Zeeuwse resultaat 10.163.22 bedraagt! Het provinciaal comité betreurt het. dat nog vele gemeenten zich aan deze oproep hebben onttrokken. Anderzijds stemt het tot grote vol doening, dat toch no£, dank zij de activiteit en spitsvaarcögheid van ve le plaatselijke comité's boven vermeld bedrag als totaal generaal bereikt is. Een bijzonder woord van hulde is hier wel op zijn plaats voor die ge meenten die na de ramp nog hun bij dragen stuurden. Het is de secreta- resse-penningmeesteresse een groot genoegen van het Hoofdbestuur een zeer waarderend schrijven over de Zeeuwse actie te hebben ontvangen Mochten er nog gemeenten zijn, die door het lezen van deze regels begrip voor deze Eretaak hebben, dan bestaat alsnog de gelegenheid gelden op het giro no. van laatst on dergetekende over te maken. S. C. de Casembroot Baronesse Van der Feltz. J. den Beer Poortugae! Nannlnga. post Giro 594051. Middelburg Ouderavond openbare U.LO.-schooI. Voor ouders van leerlingen van de Openbare ULO-school te Middelburg werd Woensdagavond een ouderavond gehouden in het tekenlokaal der school aan de Dwarskade. De belangstelling voor deze avond was buitengewoon groot. Als nieuw lid van de oudercommissie werd ge kozen de heer A. P. Leenhouts. De directrice der school, mej. Sle- benga, uitte als algemene klacht, dat de jeugd thans zo moeilijk kan luiste ren, hetgeen o.m. zjjn terugslag vindt op de tijd welke zij nodig hebben om het huiswerk gereed te krijgen. Zij ried de ouders dringend aan, er op toe te zien, dat het huiswerk zon der begeleiding van radio wordt ge maakt. Van de mogelijkheid om aan leerkrachten inlichtingen over de leerlingen te vragen werd een ruim gebruik gemaakt. Plattelandsvrouwen bijeen. Woensdagavond hield de afdeling Middelburg van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in de Bo- gardzaal te Middelburg een contact avond, samen met de afdelingen Westkapelle en Koudekerke. Tevens waren als gasten aanwezig leden van de afdeling Middelburg van de Bond van Zeeuwse Plattelandsmeisjes. Me vrouw Volkers-Vos, presidente van de afdeling Middelburg, heette allen har telijk welkom. De Middelburgse da mes hebben hun gasten een program ma van schetsjes, voordrachten en samenspraken voorgezet. Na de pau ze passeerde het gehele verenigings leven van de afdeling Middelburg de revue. Een zangkoortje bracht enige liederen ten gehore. Tot de gezellige sfeer, die ontstond, werd nog bijge= dragen door de met bloemen versier de zaal en de mooie Walcherse kle- derdracht, waarin een groot deel der caissons, die in 'de Vluchthaven Ie Zij vrouwen was gekleed. Tot laat in de pe in reserve liggen, is, doordat een J ¥-- der caissons lek was, gezonken. Ge lukkig was een en ander voorzien, zodat men om breken te voorkomen de caissons rechtstandig aan de grond heeft kunnen zetten. Vlissingen Oratorium-vereniging Dezer dagen hield de Vlissingse Oratorium Vereniging haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer Veld huis herinnerde aan de uitvoeringen van vorig jaar. Er werd toen opge voerd de „Matthaus-Passlon" van J. S. Bach en „Ein Deutsches Requiem" van J. Brahms. Bn beide uitvoeringen hadden zowel de toeschouwers als de medewerkenden te lijden van de kou. Bij een volgende uitvoering zal de St. Jacobskerk echter verwarmd worden. De vereniging heeft 't initiatief ge nomen tot het oprichten van zang klassen onder leiding van de heer en mevrouw Kuiler. Deze zanglessen verheugen zich in 'n goede belangstel ling. Medegedeeld werd, dat de finan ciële toestand van de vereniging na de uitvoeringen niet zo best was, maar dit is nu voorbij. De aftredende bestuursleden, de dames Wolters, Meijer en Bakker, werden herkozen. Op het ogenblik is in studie „Die Schöpfung" van J. Haydn. De uitvoe ring is bepaald op 3 Maart 1954. De ere-voorzitter, burgemeester mr. B. Kolff, woonde een groot gedeelte van de vergadering bij. Arnemuiden Filmavond A.N.M.B. Dezer dagen hield de afdeling Ar nemuiden van de Algemene Neder landse Metaalbewerkersbond een propaganda-filmavond in het vereni gingsgebouw „De Arne". De heer K. van Wagtendonk te Vlissingen, dis- trictsbestuurder van de bond, hield een korte beschouwing over de a.s. loonsverhogingen. Vervolgens werden enkele geluidsfilms vertoond, die bij het publiek zeer in de smaak vielen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer F. Bugs, afdelingsvoor zitter. Caissons gezonken. Een zestal aan elkaar gekoppelde avond bleef men bijeen. Deze bijeen komst heeft er toe medegewerkt, dat de band tussen de vrouwen van plat teland en van de stad werd verste vigd. BEVOLKINGS-ONDERZOEK TE MIDDELBURG. Opnieuw willen ondergetekenden, vormende het comité van aanbeveling, de aan dacht vestigen op het binnenkort in Middelburg te houden bevolkings-onderzoek. Het is thans wel bewezen, dat de waarde er van niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. In tegenstelling met twee jaar geleden, toen het onderzoek plaats vond van het 16e levensjaar af, worden nu ook kinderen onderzocht van 3 jaar en ouder. Hierdoor is de bevolkingsgroep belangrijker groter geworden. Dat de Waarde van het onderzoek in zijn geheel daardoor eveneens is gestegen, behoeft geen betoog. Een afwijking, vroeg ontdekt, verhoogt de kans op volledige genezing bovenmate. Evenals twee jaar geleden doen wij weer een beroep op de medewerking van alle stadgenoten. In de eerste plaats: laat U en Uw gezin onderzoeken. Voorts: helpt me de aan het noodzakelijk huisbezoek en geef U daarvoor op aan de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg, Stadhuisstraat 5, kamer 12. Mr. Dr. N. Bolkestein, Burgemeester. Mevrouw L. AlbertsSalberg, Voorzitster Industrie- en Huishoudschool. Mej. Dr. A. H. A. Bakker, Predikant Doopsgezinde Gemeente. G. Ballintjjn, Hoofdredacteur Prov. Zeeuwse Courant. R. Batten, Voorzitter Chr. Kweekschool. Mevrouw A. BattenPaarlberg, Presidente U.V.V. A. J. Berenpas, Wethouder. Mevrouw R. Blaauw—Mulder, Presidente Ned. Chr. Vrouwenbond. F. B. den Boer, Secr. Ver. voor Handelsonderwijs. J. R. van de Borgh, Geneeskundig Inspecteur Volksgezondheid. Mevrouw J. M. van BovenWoudstra, Voorzitster Vrouwenbond P. v. d. A. Ir. A. A. Brevet. 2e Voorzitter Groene Kruisvereniging. De. J. J. Contant, Predikant van de Adventskerk. Ir. J. Ph. van Dalsum, Directeur RJJ.B.S. Ds. E. Durkstra, Predikant Ned- Herv. Gemeente. Mevrouw M. C. Everwijn—Behage. Presidente Ned. Ver. van Huisvrouwen. G. H. Fortgens. Rayon-Redacteur „Het Vrije Volk". A. van Greven, Officier Leger des Heils, Ds. H. Johannes, Predikant Evang. Luth. Gemeente. A. de Jonge, Directeur Rijkskweekschool. J. C- F. van Kamer, Directeur Gem. Dienst voor de Maatsch. Zorg, C. A. Kammeraad, Voorzitter Kamer van Koophandel. Nic. J. Karhof, Redacteur Dagblad „De Stem". J. Ph. Koene, Secretaris der Gemeente Middelburg. J. W. Kögeler, Wethouder. M. Koole. Voorzitter Chr. Geref. Gemeente. Ds. W. C. F. Metz, Ned. Herv. Predikant van de Vrijz. Herv. G. van Nederveen, Voorzitter Ambachtsschool. Dr. J. J. Okker, Voorzitter Artsenkring Walcheren. L. Onderdijk, Secr. Penn. A.M.Z. Mr. Th. Portheine, Voorzitter Curatorium Gymnasium. Ds. J. Risseeuw, Predikant Waalse Gemeente. B. L. C. Scheers, Secr .-Penn. Wit-Gele Kruis. Drs. J. Scheltens. Voorzitter Gemeenschap Middelburg, Hum. Verbond, L. A. Schenk, Voorzitter Kon. Ver. „Uit het Volle—Voor het Volk". Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer, Wethouder. W. IC, Schuling, Districts-arts Consultatiebureau T.B.C. P. C. J. v. d. Slikke, Gemeente-geneesheer. Herm. Snel, Pastoor Parochiekerk H. H. Petrus en Faulus. J. J. Tevel, Chef-Redacteur „Zeeuws Dagblad". Da. P. van TH, Predikant van de Geref. Kerk. Mr. H. W. Vermaas, Voorzitter Rode Kruis, afdeling Middelburg. Ds. P. J. F. van Voorst Vader, Voorzitter Ver. Diaconessenarbeid. Mevrouw Waelput—Heijt, Secr R. K. Vrouwenbond. Mr. A. J. van der Weel, Voorzitter Prov. Ver. tot bestrijding der t. b. c. L. J, van 't Westende, Wethouder. Ds. J. van Woerden, Predikant Ned. Herv. Gemeente. Verbouwing van het Gerechtsgebouw in Middelburg In de Memorie van Antwoord inzake de begroting 1954 van het ministerie van Justitie deelt mr. Donker mede, dat reeds enige jaren geleden een on derzoek is ingesteld naar de huisves ting van de rechterlijke macht. Op grond hiervan heeft men op het de partement plannen ontwikkeld om die te verbeteren. Op het programma staat ook de verbouwing van het ge rechtsgebouw te Middelburg. Voor het jaar 1954 worden voor een ge deeltelijke realisering van dit pro gramma gelden aangevraagd. Men kon ons bij de Rijksgebouwen dienst in Middelburg nog niets mede delen over de plannen inzake het ge rechtsgebouw. Het is nog niet bekend welk bedrag hiervoor precies op de begroting is uitgetrokken. Waar zijn onze schepen? Annenkerk II v. Colombo n. Penang. Almkerk p. 11 Cocos EiL n. Fremantle. Bloemfontein 11 480 m. N.N.O. St. Helena n. Teneriffe. Johan van Oldenbarnevelt 11 150 m. OZ.O Albany n. Aden. Laureoskerk 11 v Port Sudan n. Suez. Malvtna p 11 Landsend n. Engeland. Manoeran 11 v. Amsterdam n. Frederik- stad via Hamburg. Mariekerk p. 11 Gibraltar n. Marseille. Marpessa 11 v. Pladju n. Balikpaparu Mi tra ll v. Bombay n. Okha. Oranjestad 12 te Le Guaira. Papendrecht 11 v Gefle n. Rotterdam al waar 15 verwacht. Rijndam 11 v. La Guaira St. Thomas. Sibajak 11 v. Aden n. Colombo. Waal 11 v. Amsterdam te Hamburg. Waterman p. II Belle ïsle n. Amsterdam. Zuiderkruis 11110 m. ZW. Kp. Frio n. Las Palmas. Amerskerk 12 v. Marseille o. Genua. Arendsdijk 10 New York n. Trinidad. Alcyone p 11 Ouessant n. Recife. Alhena 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Alkaid 11 v. Las Palmas n. Antwerpen. Axeldljk 11 v. Bremen n. Rotterdam. Duivendrecht p. 11 Azoren n. Rotterdam. Eos p. 11 Gibraltar n. Algiers. Jagersfontein 11 v. Hamburg n. Antwer pen. Laerte p. 11 Guardafui n. Penang. Lutterkerlc 11 v. Rotterdam, n. Basrah. Advertentie FILMS IN ZEELAND. Opera-films. In de Donderdagavnd-cydus ver toonde Electro (Middelburg) „De barbier van Gevilla", naar de beroem de opera van Gioacehino Rossini, met Tito Gobbi als Figaro. Optredend als huwelijks makelaar weet Figaro na veel moeite de schone Rosina met de graaf d'AJmavia in de echt te verbin den. Een verdienstelijke film, waarin men vele beroemde zangei's hoorde. Zang van o.a. Ferrucio Taglavi, Ti to Gobbi, Nelly Corradi. Vito de Ti ran to en Italo Tajo, op de nog altijd prettig in het gehoor liggende mu ziek van Rossini. Grand (Goes) en Alhambra (Vlis singen) hadden Donderdag de film Rigoletto, naar de gelijknamige Ita liaanse opera, op net programma staan. De dramatische geschiedenis van de hofnar Rigoletto kent men: in deze film is men er in geslaagd dit klas siek geworden verhaal opnieuw ge stalte te geven, waarbij de tragiek wederom sterk spreekt tot de toe schouwer, ook via het projectie-ap paraat. Tito Gobbi geeft in deze film een kna~"e vertolkin? van de ramp zalige nar, wiens dochter (goed ge speeld door Lina Paglinghi) 't slacht offer wordt van haar vaders, tot haar welzjjn, uit wanhoop beraamde misdadige plannen. Een nog steeds uiterma' boeiende film, waarvan de vertoning in de speciale Dinsdagavondvoorstellinj ker gerechtvaardigd was! og ze- Marktberichten VISMIJN TE VEERE. 12 November. Export garnalen, aanvoer 2524 kg.. 83116 Schar, aanvoer 77 kg., 45—60. Bot. aanvoer 47 kg.. 40—51. Mid del tong aanvoer 2 kg., 146—195. Rog, aanvoer 4 kg., 33. EIF.RVEILING MIDDELBURG. Minimumprijs voor pluimveehouders f 2.83 per kg. 50JARIG JUBILEUM „Opdat eens cFarbeid bloeien zal" In de Gereformeerde Kerk te Vlissingen werd gisteravond in een herden kingsdienst het 50-jarig jubileum van de Christelijke Besturenbond in zyn kerkelijke en sociale betekenis belicht. De voorzitter, de heer J. Marijs, sprak het welkomstwoord, waarna ds. W. Brinkman, Herv. predikant te Asperen sprak over: „Dankend gedenken". De voorzitter van het GJï.V., de heer M. Ruppert hield een feestrede met als onderwerp: „Wat nu Medewerking aan deze herdenkingsdienst verleende het Geref. Evangelisch Koor. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.a. het lid van de Gedepu teerde Staten, de heer A. Schout, leden van het college van B. en W. van Vlissingen en de heer C. van der Mark, commissaris van politie in de Sehel- destad. Voorts predikanten en afgevaardigden van verschillende kerken, van geestverwante organisaties en van het N.V.V. Na gebed en schriftlezing zeide de heer J Marijs in zijn welkomstwoord, dat de pioniers van de Christelijke so ciale beweging wel het zaad gezaaid hebben maar de oogst veelal niet kon- den meemaken. Hij bracht in het bij zonder de arbeid van de heer J. A. Huser in herinnering, die door ziekte niet aanwezig kon zijn, maar de dienst volgde door de kerktelefoon. De heer Marijs schetste vervolgens de grote omvang, die het werk van de Chris telijke vakbeweging, thans tot ver bui ten Nederlands grenzen, nam. Hij noemde het een groot goed, dat men de vrijheid heeft zich aan te sluiten bij die beweging, waar men zich thuis voelt. Na de welkomstrede werd ér gecollecteerd voor het t-b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", welke col. lecte ruim tachtig gulden opbracht. Ds. Brinkman ging in zijn herden kingsrede terug tot het begin van de werkzaamheid voor de vakbeweging. Uitgangspunt van zijn rede was het Psalmwoord: „Wij gedenken Uwe wel dadigheden in het midden Uwer tem pel". De noodzaak van een Christelijke vakbeweging was in de tijd van de eeuwwisseling nog een open vraag. En zelfs in deze tijd zijn er, die een dergelijke vakbeweging niet zo nood zakelijk vinden. Duidelijk stelde ds. Brinkman in het licht hoe juist het is de arbeid te waarderen naar de nor men van de H. Schrift. Op het vlam mend protest tegen het onrecht en de uitbuiting in vroegere dagen, bleef de Kerk veelal het antwoord schuldig. Maar gelukkig waren er mannen als Van Hogendorp, Groen van Prinste- rer, Ds. Talma, „de Kerk in de Kerk", die een andere opvatting huldigden. Spreker ging uitvoerig in op het ont staan van de klassestrijd en stelde, dat de socialistische beweging het kwaad niet in zijn wortel aantastte. Het is immers niet alleen een mate rieel, maar bovenal een geestelijk vraagstuk. Het gaat niet om de strijd om de macht maar de strijd om het recht prevaleert Dr. Brinkman prees de Christelijke sociale werkers, die toen en daarna de moed hadden te strijden voor de sociale gerechtigheid. Nadat het zangkoor o.m. het Ver bondslied „De Vrijheidsvaan" gezon gen had, was het woord aan de heer Ruppert. Wat nu? De voorzitter van het C.N.V. noem de twee zaken, die vandaag even ac tueel zijn in de beantwoording van de vraag „Wat nu?" Het liberalisme geloofde aan de in dividuele vrijheid. Het zag in de ar beider niet de mens, geschapen naar Gods beeld, maar het voorwerp van het spel van vraag en aanbod. Maar de Christelijke sociale beweging hield hem voor, dat hij naar een hogere roe ping moest leven. In reactie op het liberalisme kwam het socialisme met de klassetegenstelling. Op beide fron ten moesten de Christelijke sociale werkers strijden. Men zegt thans wel, dat de klassestrijd is afgezworen, maar men vergeet dat dit bovenal een zaak is van het hart De Christelijke vak beweging is een overtuigd voorstan der van overleg en samenwerking. In welke richting is het in Nederland ge gaan. In de richting van het C.N.V., naar getal de zwakste met zijn 185.000. Maar die vakbeweging heeft een uit gangspunt buiten zichzelf in Gods Openbaring. Vandaag bedreigt ons een ander ge vaar. De enkele .mens loopt kans doodgedrukt te worden in de massa. Met Hitler en Mussolini is de geest van het nazisme en fascisme niet ver dwenen Wij zijn verzeild geraakt van het invidualisme in het collectivisme. De heer Ruppert herinnerde aan de beginarbeid in Zeeland en zeide ten slotte, dat opnieuw de mens in de strijd om de sociale gerechtigheid een bijzaak dreigde te worden. Vandaar uit Christelijke kring het pleidooi voor de vrijere loonvorming, de verant woordelijkheid bedrijfstaksgewijze. Vandaar dat de P.B.O. een stuk werk is, voortkomende uit die Christelijke sociale beweging. Het gaat er om een stukje van de Belijdenis in deze we reld te verwezenlijken. Hij wekte al len op daaraan mede te werken, opdat het aantal van 185.000 tegenover de 425.000 anders georganiseerden zou veranderen. Dat kan veranderen in één dag, mits men de boodschap door geeft. Ds. Brinkman sloot de herdenkings dienst door voor te gaan' in gebed. phïïïSHAVT) ELcCTRISCH droogscheerapparaat Advertentie Met A jpirin-tabletten (alléén echt roe: het Bayerkruis) be». strijdt U snel en zeker GRIEP EN VERKOUDHEID Spit in d. tug 2 Rheumatiek Lendenpijn? KERKNIEUWS Ned. Herv. KerJc. De tot ouderling van de Ned. Herv. kerk te Goes gekozen heren W. Goe man, C. J. Visser en P. L. Willemse hebben hun benoeming niet aanvaard. GEREFORMEERDE KERK A. J. van Slugs, predikant te 's-Gravenhage-West, beroepen Harlingen; ds. van Slu'~ Middelburg. 1 Sluis is geboren te Nagekomen advertenties. Hede.. behaagde het de Heere plotseling tot zich te nemen, onze Geliefde Broeder, Zwa ger en Oom WILLEM MARINUS VAN OOSTEN in de ouderdom van 69 riar en negen maan den. Psalm 103. vers 15. Uit aller naam. T. M. VAN OOSTEN Driewegen, 12 Nov. '53. Domstraat 31. Heden narn God tot Zich mijn lieve Zuster onze Tante SAARTJE ADRIAN A BARBIER in de leeftijd van 75 jaar. Uit aller naam: E. BARBIER. Goes, 12 November. Rusthuis Kleine Kerkstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3