PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Europees verdedigingsverdrag in Belgische Kamer Zware tegenslagen zeewier-industrie voor jonge te Schore BILT Kantlijn M0SSADEQ HOORDE TEGEN ZICH DE DOODSTRAF EISEN OUD-PRESIDENT TRUMAN ZAL NIET VERSCHIJNEN 196e Jaargang-No. 268 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. ƒ5.45 p. kw„ fr. p. p. ƒ5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 Nov. 1S53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg, Markt 51, telef. 3641; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerds'.r. C ICO, tclef. 26. GEEN NATIONALE LEGERS MEER Spreiding van Duitse troepen over aangesloten landen In do Belgische Kamer heeft de minister van buitenlandse zaken, Paul van Zeeland, Donderdag het debat geopend over de Europese verdedigings- gemeenscliap. Hij drong aan op bekrachtiging van desbetreffende voorstel len, ook al zal het Westen niet moeten nalaten te pogen met de communis tische landen tot een compromis te komen. De Sowjet-Unie moet overtuigd worden van de oprechtheid der Westelijke bedoelingen, maar intussen moet het Westen zich zo sterk mogelijk maken. Spr. vroeg zich af of thans de tyd niet is aangebroken om een veilig heidssysteem te ontwerpen, waarbij bijvoorbeeld door middel van ver dragen beide partijen haar wil tonen om de vrede te bewaren. Spr. was er voorstander van dat Duitsland tot de Navo wordt toegelaten, maar dan via de Europese Verdedigingsgemeenschap. De minister van defensie, generaal I tot een nationaal leger en de afscheu- De Greef, besprak de samenwerking met Duitsland. Wat de mogelijke plaatsing van een Belgische divisie onder een Duits corpsbevelhebber be treft, zeide de minister, dat men zich vertrouwd moet maken met het denk beeld dat Belgische en Duitse divisies tesamen een legercorps vormen. Het is denkbaar, dat aan België wordt gevraagd Duitse eenheden Belgisch grondgebied toe te laten. Tevoren had generaal De Greef op gemerkt, dat de legering van natio nale eenheden in een ander gebied, dan waaruit zij afkomstig waren hem gewenst toescheen. Het gevaar van hergroepering van nationale eenheden Al te veel leerlingen van middel bare scholen hebben ongeknipte, vuile nagels. De jongens lopen met te lange haren, met ongewassen handen, zij zijn niet beleefd, zij schreeuwen inplaats van normaal te spreken, zij laten een oudere leerling of een meisje niet voorgaan, zij blij ken niet gewend te zijn goed met mes eh vork te eten, kortom zij leg gen een ontstellend gebrek aan goe de manieren aan de dag. Neen, dit is geen uitvinding van ons. Het staat allemaal te lezen in een brief, die de inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs in Gelderland en Overijssel gericht heeft aan de directeuren en rectoTen van de middelbare scholen en de gym nasia in zijn provincies. Er staan nog meer behartensvvaar- dig# dingen in. De inspecteur ziet zich genood zaakt om er de directeuren en recto ren op tg wijzen, dat zij er beter aan doen geen meisjes met rode lippen en gelakte nagels tot de lessen toe te laten. Buiten de school mogen zij zich zo opsieren als zy maar willen, in de school moeten zij gewoon zich zelf zijn. Ten slotte wijst de inspecteur er op, dat op gemengde scholen gewaakt moet worden tegen al te grote ge meenzaamheid van meisjes en jon gens, en dat een zekere distantie bij het onderling samengaan de elegantie van de schoolgemeenschap slechts ten goede kan komen. Men wrijft zich bij het lezen van een dergelijke brief even de ogen uit. Nadat reeds vele malen geklaagd is over een ontstellend gebrek aan algemene ontwikkeling bij een aan tal jongelui, dat met middelbare di ploma's zwaait, is er een actie nodig geweest om diezelfde jongelui een beetje Bijbelkennis bij té brengen. Alsof dat alles nog niet genoeg was, blijkt thans een beroep op de leerkrachten nodig om de leerlingen goede manieren bij te brengen! Is dat dan de taak van de leraren en leraressen? Eigenlijk is deze brief van de in specteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs in Gelder land en Overijssel een schokkend do cument humain. Deze brief zou niet geschreven zijn zonder bittere noodzaak. Hij is evenwel aan het verkeerde adres gericht. Hij moet niet bij de le raren en leraressen terecht komen maar bij de ouders der leerlingen Want zij zijn het, die hun kinderen op moeten voeden, manieren moeten leren, beleefdheid en discipline moe ten bijbrengen. De tijd ligt nog niet zover achter ons. dat ouders er een eer instelden, dat hun kinderen een behoorlijke opvoeding kregen. Onge manierdheid van hun kinderen be schouwden zij als een gebrek, waar-1 voor zij zelf verantwoordelijk waren. Als jij je onbeschoft gedraagt, kijken ze daar mij op aan' zei menige vader. Naar jou kleren beoordeelt men mij! zei menige moeder. Te recht. Maar zó nutteloos acht de bedoel de ondenvijs-inspecteur het om zijn brief tot de ouders te richten, zó over- v&d js hij, dat dit niet heipen zal. dat hy zijn rondschrijven maar tot de leraren richt. Op hoop van zegen. Dat bewijst, dat de tegenwoordige ouders van de opvoeding hunner kin aeren een bedroevend beetje terecht j?J®n£en- Dat zij ernstig tekort schie- Want leraren en leraressen zijn ei omde jeugd kennis bij te brengen. upvoeding moet in de ierste plaats 0,u^ers komen. De school heeft secundaire, daarbij hoogstens e controlerende taak. ring van een der aan de E.V.G.-deel nemende landen zou hierdoor vrijwel voorkomen kunnen worden. Wanneer wij ons willen wapenen te gen een wedergeboorte van het Duitse militairisme, aldus minister De Greef, moeten wij er aan medewerken, dat het Duitse contingent over de E.V.G.- latjden wordt verspreid en onder ver scheidene bevelvoeringen komt. Verklaring van minister Luns in Tweede Kamer. Over personeel van V.N.-secretariaat. (Van onze parlementaire redacteur). De regering heeft aan het hoofd van de Nederlandse delegatie b\j de Verenigde Naties telegrafisch mede gedeeld, dat hij alles in het werk zal moeten stellen om uit de reglemen ten, uitgaande van de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, de heer Hammerskiöld, de te ver°"-nn- de bepaling, dat het secretariaatsper. soneel niet meer bij een politieke organisatie aangesloten mag zijn, te doen verwijderen. Minister Luns deelde dit Donder dagmiddag in de Tweede Kamer op vragen van de fractievoorzitter van de P. v. d. A., mr. Burger, mee. Deze had namelijk zijn ongerustheid over de voornemens van de heer Ham- mer'skjöld uitgesproken en verzocht er van Nederlandse zijde verzet te gen aan te tekenen. Al had mr. Luns waardering voor de arbeid van de secretaris-generaal, toch was ook hij ongerust over diens eventuele beperkingen van de politie ke uitingsmogelijkheden van zijn per soneel. Vandaar, dat de Nederlandse delegatie de opdracht ontving zich er effectief tegen te verzetten. Nieuwe klacht over wreedheden in Korea. Gevangenen neergeschoten. De permanente Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, Lodge, heeft Woensdag in een verklaring een aantal nieuwe wreed heden in Korea bekend gemaakt. Volgens deze verklaring zou ii September 1950 van een transport van 376 Amerikanen ten Noorden van Seoel 80 tijdens een mars om het leven zijn gekomen. De ovérle- venden Warén vervolgens in goede renwagons verder Noordwaarts ver voerd. Bij een tunnel aangekomen, werd aan hen bevolen de trein in groepen te verlaten voor een maal tijd. Toen de gevangenen gezeten wa ren, schoten de Noordkoreaanse be wakers hen neer, aldus Lodge. De lijken van 69 doodgeschoten soldaten werden buiten de tunnel gevonden. In de tunnel werden nog zes lijken aangetroffen van honger of door ziekte omgekomen militairen. Verder maakte Lodge melding van een Chinees, die op 23 April 1951 zeven Britse en zes Belgische solda ten drie uur na hun gevangenneming doodschoot. A.V.R.O. op zoek naar talent De A.V.R.O. gaat een nieuwe serie audities organiseren, welke over een periode van twee jaar geleidelijk aan óver het gehele land zullen worden gehouden. Jonge beroepsartisten, se- mi-beroep en amateurs zullen tijdens deze audities in de gelegenheid wor den gesteld hun prestaties op het ge bied van de lichte muze te demonstre ren ten aanhore van een vakkundige, jury. De eerste avond is voor de be roeps- en semi-beroepsartisten, de tweede avond uitsluitend voor de amateurs. Eenmaal per veertien da gen zal in' een grotere gemeente een voor die streek geldende „kansavond" waarbij ook publiek aanwezig zal zijn, worden gegeven. Groningen opent de serie op 21 en 22 November. Dijkgraaf gaat uit. Op 3 Februari j.l., dus kort na de ramp, werd te Herkingen een zomer- kade van de polder Klinkerland door gestoken. Dit geschiedde met de be doeling de meer landinwaarts gelegen Dirklandse polder te behouden, het geen gelukte. Ook Dirksland bleef door deze maatregel gespaard. Het onderzoek door de justitie heeft geen bewijs van schuld tegen de dijkgraaf opgeleverd. Bij K B. is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Ho geschool te Delft om onderwijs te geven in de waterbouwkunde, ir. J. L. Klein te Voorburg. „IK ZAL GEEN GRATIE VRAGEN" Relletjes in Teheran. In het proces tegen ex-premier Mossadeq van Perzië is de openbare aanklager, generaal Azemodeh Dón- derdag aan het woord gekomen. Hij sprak zeven uur en hij verwierp Mos- sadeq's argumenten tegen de bevoegd heid van het militaire gerechtshof. Mossadeq, aldus de aanklager, be schikte in Augustus over alle macht en hij misbruikte die macht. Hij was vastbesloten zijn oogmerken te ver wezenlijken, hetzij als opvolger van de Sjah, hetzij als eerste president van een Perzische republiek. Ten slotte eiste de openbare aanklager de doodstraf tegen Mossadeq. „De laatste woorden die ik, aan het einde van mijn leven, uit, zijn: „Ik heb er nimmer naar gestreefd Sjah of president van Perzië te worden", aldus Mossadeq. In Teheran werd tijdens de rechts zitting gedemonstreerd door commu nisten en aanhangers van Mossadeq Er werd geschoten door de politie en er vielen 2 doden en 20 gewonden. Een aantal arrestaties werden ver richt. Ministerconferentie klein Europa uitgesteld. Minister Beyen naar Bonn. Volgens welingelichte kringen in Bonn, zal bij het bezoek van minis ter Beyen aan West-Duitsland, dat Maandag a.s. begint, in de eerste plaats met de Westduitse regering van gedachten wor den gewisseld over de betrekkingen tussen beide landen in het licht van de plannen voor een Europese integratie. Ook zal ongetwijfeld de voorberei ding van de conferentie van minis ters van buitenlandse zaken der klein-Europa-landen in Den Haag ter sprake komen. Naar dr. Adenauer mededeelde is deze conferentie, die 26 November gehouden zou worden, voor onbepaal de tijd uitgesteld. Vier en dertig doden bij vlieg-ongeiukken. In de buurt van Cordoba i Argen tinië) kwamen een passagiersvlieg tuig en een militair toestel met el kaar in botsing. Er vielen 30 doden. Bij het vliegveld van Napels botste een Amerikaans militair vliegtuig tegen een huis. Drie Amerikaanse militairen en een 7-jarig Italiaans meisje werden gedood. Er waren 9 gewonden. Wachtend op restauratie EEN POLITIEK RELLETJE? Voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteit De oud-president van de Verenigde Staten Harry Truman heeft Donder dag officieel geweigerd te verschijnen voor de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit. Deze commissie, die bestaat uit leden van het Huis van Afgevaardigden, wenste Truman te verhoren in verband met de handha ving van wijlen Harry White in een overheidsfunctie en diens benoeming bij het Internationaal Monetair Fonds. White zou destijds benoemd zijn, toen reeds bekend was, dat hij met Sowjet-spionnen in contact stond. Aanvankelijk meende de secretaris van Truman, dat deze laatste voor de commissie zon verschijnen, maar Donderdag besliste Truman, dat hij „on danks een persoonlijke bereidheid om met de commissie samen te werken" zich door zijn plicht jegens liet volle der Verenigde Staten gedwongen zag niet te gaan. Truman verklaarde te handelen in overeenstemming met de Grondwet der Verenigde Staten en hij beriep zich op een lange rij precedenten te beginnen bij George Washington zelf- Nederlandse straaljager in IJsselmeer gestort? Donderdagmorgen verdwenen. Een Thunderjetstraaljager van de Nederlandse luchtmacht is Donder dagmorgen na het opstijgen voor een oefenvlucht niet op de vliegbasis Eindhoven teruggekeerd. Het toestel werd het laatst gezien ten Noorden van Nijkerk en gevreesd wordt, dat het in 'het IJsselmeer is gestort. Tot het invallen van de duisternis heeft een militair vliegtuig van de basis Valkenburg het IJsselmeer afgezocht maar niets gevonden. Aan schepen werd verzoent naar het wrak van net toestel uit te zien. Hedenmorgen zal men het zoeken boven de Waddenzee voortzetten, om dat men geen zekerheid heeft, dat het toestel inderdaad in het IJssel meer terechtkwam. De straaljager werd bestuurd door de sergeant V. uit Rotterdam. De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit verdaagde de ondervraging van Truman voor on bepaalde tijd, maar verzekerde, dat hij de zaak niet zou laten schieten. De Amerikaanse pers besteedt veel aandacht aan deze kwestie. Van de mocratische zijde ziet men er een po ging van de republikeinen in om via Truman de democratische partij te treffen, die enkele dagen geleden bij tussentijdse verkiezingen grote stem menwinst behaalde ten koste van de republikeinen. Pella naar Nederland. Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal de Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken Gui- seppe Pella twee dagen voordat de conferentie der zes landen van de Europese gemeenschap aanvangt, 'n bezoek aan Nederland brengen. De heer Pella, die op 24 November aan komt, zal worden begroet door de minister van buitenlandse zaken. Tijdens zijn verblijf - zal minister Pella officieel een mozaik inwijden, dat Italië aan Nederland heeft ge schonken als dank voor de in 1951 verleende hulp bij de watersnood in de Povlakte. DE RAMP EN HAAR GEVOLGEN Op Zaterdag i j November a.s. sul len bi l.et gehele land straatcollecten worden gehouden voor het Neder lands Oorlogsgraven Comité, de jaar lijkse Klaproosdag. Uitbreiding van het bedrijf nu sterk vertraagd Hoewel de stormramp in de eerste plaats de overstroomde gebieden en haar bevolking heeft getroffen, grijpt zij in haar economische gevolgen als een poliep om zich heen. Voor sommigen wellicht ten goede, doch voor ve len ten ongunste. Een sprekend voorbeeld hiervan, vormt de gang van za ken na de ramp bij de jonge zeewierverwerkende industrie, de N.V. Alginac te Sehore. Juist stond deze industrie, welke als eerste een ontwikkelings- crediet van het Rijk ontving, gereed om de vleugels breder uit te slaan, toen de ramp haar indirect trof. Tot 1 September is de schade van dit be drijf op 83.000 begroot, hetgeen voor deze industrie-in-opbouw een wel zeer grote tegenvaller betekent. Er is de laatste maanden veel ge sproken óver de immateriële schade als gevolg van de ramp. Inderdaad is het practisch ondoenlijk deze on zichtbare schade over de gehele linie te vergoeden. Reeds bij de vaststel ling van deze schade zou men op on overkomelijke moeilijkheden stuiten. Het geval van de „Alginac" maakt daarop echter toch wel een uitzonde ring. Voor het verkrijgen van het Ontwikkelingscrediet moest een be groting worden gemaakt. Aan de hand hiervan is gemakkelijk vast te stellen, wat dit bedrijf zou hebben kunnen bereiken, indien de ramp niet was gekomen. De schade voor deze industrie is van velerlei aard. Bij de dijkdoorbra ken zijn enkele tientallen kilometers dijk voor het winnen van zeewier, de grondstof waaruit de arginaten be reid worden, verloren gegaan. Dit be tekent dat 12 tot 15 van de door Alginac gepachte dijken, tijdelijk geen zeewier opleveren. Ook niet voor de naaste toekomst, want naar ver wacht wordt, zal het tien tot twaalf jaar duren, voordat de nieuw gelegde dijken weer op volle productie zullen zijn. Daarnaast zat men met het pro bleem van de arbeidskrachten. Het zes man tellende personeel moest ver- dubbeld worden, doch door het grote gebrek aan arbeidskrachten, als ge volg van de werkzaamheden aan de dijkgaten e.d., was dit het eerste half jaar niét mogelijk. De productie kon zodoende niet in die mate worden op gevoerd als „gepland' was. Zo langza merhand is het personeel tot 14 man uitgegroeid, doch intussen zou men reeds IS man moeten hebben. Ook dit tekort werkt belemmerend. Verder heeft men nog de tegenslag bij de interne verbouwing van de fa briek. Half Januari waren de plannen tereed om een aanbesteding te hou- en. Dit kon niet doorgaan als gevolg van de ramp. In Mei werd een aanne mer gevonden, die bereid bleek in te schrijven. In September werd met het werk begonnen, dat thans vrijwel ge reed is. Al deze factoren zijn oorzaak, dat ook de „Alginac", aan de Kanaal dijk te Schore gespaard gebleven voor overstroming, niettemin ernstig door de ramp werd getroffen. De productie. Intussen heeft de uitbreiding, hetzij dan vertraagd, toch voortgang gevon den. Het eerste type alganaat, dat februikt wordt bij de consumptieijs- ereiding en tot dusver in pastavorm werd geleverd, wordt thans in poe- dervorm aan dé markt gebracht. „Al- (vervolg op pag. 2) De tands des tijds heeft deerlijk ge knaagd aan de uit 1773 daterende Nederlands Hervormde Kerk in Wa terlandkerkje. Thajns zal vermoede lijk binnenkort tot restmiratie kun nen worden overgegaan, daar Monu mentenzorg zich in principe bereid heeft verklaard subsidie tc verlenen. Intussen is aan een architect op dracht gegeven een plan voor de res tauratie te ontwerpen. (Foto P.Z.C. Wapenmeester vermoordde een vrouw. In de nacht van Zondag op Maan dag het feit werd eerst gisteren ontdekt heeft de 48-jarige wapen meester in het leger J. W„ de 33-ja- rige M H. vermoord. Tijdens de af wezigheid van zijn vrouw ontving de man in zijn woning te Arnhem aan de Hommelseweg bezoek van deze vrouw en tijdens dit bezoek heeft hij haar met een revolverschot gedood. Buren schonken er geen aandacht aan omdat hij wapenmeester is. Het lijk werft in een klerenkast verborgen. De dader hééft een volledige beken tenis afgelegd. Dr. Van Ledden Hulse- bos verrichtte sectie op het stoffelijk overschot van het slachtoffer. Het ontwapeningsdebat in de Politieke Commissie. Besprekingen achter gesloten deuren voorgesteld. De Verenigde Staten. Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben hun be reidheid getoond, achter gesloten deu ren besprekingen met de Sowjet-Unie te voeren teneinde de impasse ten aanzien van het ontwapeningsvraag- stuk te doorbreken. Met elf andere landen dienden zij een gewijzigde resolutie van deze strekking in bij de politieke commis sie der Verenigde Naties. Twee dagen geleden stelde India voor, dat de Westelijke mogendheden met Canada en de Sowjet-Unie van gedachten zouden wisselen over het vraagstuk. Bovengenoemde veertien landen hebben nu besloten dit denk beeld over te nemen, zonder echter de landen met name te noemen. De herziene resolutie wil aan de algeme ne vergadering verzoeken, „voor te stellen dat de ontwapeningscommis sie de wenselijkheid bestudeert om een kleine subcommissie te vormen, bestaande uit vertegenwoordigers van de voornaamste betrokken landen, die in besloten zittingen een aanvaardba re oplossing moet zien te vinden en deze aan de ontwapeningscommissie voorleggen". Europees legerverdrag een wangedrocht? Generaal Charles de Gaulle heeft Donderdag op een persconferentie te Parijs het Europese leger-verdrag een wangedrocht genoemd. Hij was verbaasd, dat Engeland, Frankrijk aanspoorde zich bij de or ganisatie aan te sluiten en zijn sou- vereiniteit te laten varen, terwijl En geland zelf niet het plan had dat zelfde te doen. Hij zeide, dat Duits land herbewapend moet worden „on der de juiste voorwaarden". Deze voorwaarden zijn volgens De Gauile een grote confederatie van Europese Staten, Engeland daarbij inbegrepen, zonder dat een der staten zijn natio nale onafhankelijkheid verliest. DE VERWACHT: VEEL WIND. Geldig tot Vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land enige regen. Krachtige en aan de kust tijdelijk harde Zuidwestelij ke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN: 14 November. Zon op: 7.58 Maan op. 13.50 onder: 16.51 onder:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1