Ear! Warren: opperste rechter van de Verenigde Staten Dn verdwenen beeldjes Klanken uit de aether INDUSTRIE HEEFT VOORRANG BIJ LEVERING VAN AARDGAS JIMMY BKOWN en de Bloedboef-Beren VELE WETSONTWERPEN BIJ JUSTITIE OP STAPEL 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 EVOLUTIE STELT PROBLEMEN Historisch besluit van Eisenhower (Van onze correspondent). Wanneer men een ogenblik de dagelijkse nieuws-uitbarstingen, die de voorpagina's vullen, in perspectief bekykt, dan is er de afgelopen week in Amerika één evenement geweest, dat alle uitspraken, bedreigingen en conflicten overvleugelt. Te uwent is het wellicht in een paar regels vermeld, toen Dinsdag jJ. Earl Warren, tevoren gouverneur van de gro te staat Californië, de beide eden aflegde, die vereist zijn voor Ameri- ka's opperste rechter. Het Opperste Gerechtshof, dat hjj thans voorzit is een eerbiedwaardig tribunaal, dat sedert zijn instelling in 1789 een belangrijker rol heeft gespeeld, dan welke President ook in de vorming, handhaving en gelei delijke evolutie van wat de Amerikaan met gerechte trots de „Ameri can Way of Life" noemt. Deze trots, die dezer jaren wellicht wat al te zeer wordt verbonden aan materiële gemakken en economische welstand, geldt immers in wezen de essentiële rechten van de Amerikaan, zijn vrij heden, verplichtingen en levensruimte, welke in laatste instantie door de uitspraken van het Opperste Gerechtshof zijn afgebakend. De vonnissen van deze rechters die voor hun leven zijn gekozen tegen een jaarwedde van 25.001) dol lar voor de acht associate justices en 25.500 dollar voor de Opperste Rechter weerspiegelen door de eeuwen heen het beeld van andere tij den, andere zeden, andere juridische inzichten. De industriële ontwikke lingen, die een enorme opkomst van de georganiseerde arbeidersbeweging ten gevolge hadden, vereisten uiter aard een geheel andere levenshouding en een andere juridische instelling ten aanzien van „brandende kwesties" dan b.v. in de prille dagen der Ameri kaanse Constitutie het geval was ge weest. Het Opperste Gerechtshof is steeds samengesteld geweest uit vooraan staande politieke leiders juristen die na een actieve ministeriële of an dere uitvoerende taak hun carrière besloten in de bespiegelende, recht sprekende taak, die dit ambt hun bood. Politieke benoemingen ge schiedden doorgaans ten gunste van partijgenoten van de vigerende presi dent. Aangezien een benoeming tot deze hoge functie slechts mogelijk is, wanneer een opengevallen plaats be zet moet worden, heeft het Opperste Gerechtshof steeds in zekere mate de krachtmeting der beide grote par tijen weerspiegeld. Zelfs gedurende de vier ambtsperiodes van president Roosevelt bleef er in het O.G. een re publikeins element. Zeer tot ergernis van F. D. R., overigens, die in 1937 poogde een wet door het congres te jagen, waarby leden van het Opperste Gerechtshof werden verplicht op hun 70ste jaar met vol pensioen te gaan. Zo ze dit weigerden, zou de President de macht hebben 'n assistent-rechter met volle dige stembevoegdheden naast hem te plaatsen. Het congres, in één van zjjn wyste beslissingen, torpedeerde de po ging om het Opperste Gerechtshof „vol te stoppen" met politieke geest verwanten. De apartheid. Brandende problemen bereikten hel Opperste Gerechtshof eerst vele jaren later. Dit tribunaal is daardoor in staat althans de baat te plukken van enig perspectief. Het huidige tijdsgewricht is er op nieuw één van zeer acute vraagstuk ken, niet minder dan die waarvoor Roosevelt/ zich gesteld zag. De emancipatie van de negers, wel ke met rasse schreden vordert, heeft uiteraard geleid tot botsingen zo wel physiek als louter juridisch met de oude wetten der segregatie (het best te kenschetsen met de re cente term „apartheid") en plaatse lijke tradities, die als „ongeschreven wet" werden beschouwd. Een uiterst principiële kw—tie van dit kaliber doet zich o.a. voor in de Zuidelijke sta ten, waar progressieve elementen meer en meer de hand lichten met het afzonderlijk onderwijs voor blanken en negers, doch een taaie oppositie groep tracht vast te houden aan de letter van een verouderde wet. Ette lijke zaken van deze orde zijn in de loop der jaren behandeld voor lagere gerechtshoven en zijn thans in hoogste beroep voor het Opperste Gerechts hof gebracht. Waar het een vraagstuk van deze orde betreft, is het niet noodzakelijk dat het Opperste Gerechtshof in zijn uitspraak één der beide partijen ge heel de overwinning toekent en de op positiegroep een vernietigende neder laag doet lijden. In haar wijsheid-kan dit college trachten een middenweg te bewandelen, die het oplaaien van haatgevoelens tussen winnaar en ver liezer voorkomt en toch tegelijk een nieuwe stap betekent in de richting der sociale vooruitgang, die zich het laatste decennium in de V.S. zo sterk heeft doen gelden. Waar de probleemstelling van het juridisch vraagstuk'derhalve geen uit spraak is over schuld of onschuld, kan het Opperste Gerechtshof door nuan ces en modulaties in zijn vonnisen, een mate van politieke leiding geven, die in vele gevallen door historici als „de grote lijn door de Amerikaanse ge schiedenis" is gekenschetst. Op dit ogenblik staan er essen tiële vraagstukken van vrijheid op het spel. Congrescommissies als die van Senator McCarthy hebben herhaalde lijk getuigen voor zich gedaagd, die hun weigering tot het geven van in lichtingen baseerden op de Constitu tie, die vrijheid van het woord en het recht tot vrije vereniging garandeert en bovendien een beschuldigde ont slaat van de verplichtingen een getui genis uit te spreken, die tot zijn eigen nadeel kan strekken. Onbewezen be schuldigingen, een aantal malen door Senator McCarthy gedaan, hebben carrières van prominente figuren ge broken. Menig Amerikaan vraagt zich mèt de slachtoffers van deze metho den af, of dit nu de Amerikaanse rechtspraak is, waarop de V.S. zozeer prat gaan. Hoogste instantie. Een aantal zaken van deze aard is reeds bij het Opperste Gerechtshof aanhangig gemaakt. En meer zullen zeker volgen. Tegen de gedane uit spraken is geen beroep mogelijk. In verband met deze en aanverwan te „evolutie-kwesties" is het uiter aard van het hoogste belang, welke houding de individuele rechters zullen aannemen en waar hun particuliere symphatieën liggen. Er bestaat geen twijfel over, dat Iedere rechter op recht poogt het „algemeen belang" voorop te stellen. Doch (en men heeft het uit de sensationele en bijna emo tionele wijze kunnen opmaken waarop het O.G. in laatste instantie de be ruchte Rosenberg-zaak heeft behan deld) de rechters hebben een persoon lijke instelling ten aanzien van het wereldgebeuren, een eigen interpre tatie van hetgeen zij als „vooruit gang" bestempelen en een eigen poli tieke opinie omtrent het tempo, waar in progressiviteit door de maatschap pij kan worden geabsorbeerd. Vanzelfsprekend dat de Opperste Rechter, die de intellectuele discus sies van dit college leidt en bij mach te is de grootste invloed onder de „broederen" uit te oefenen, de sleutel positie inneemt ten aanzien van vele van deze vraagstukken. Tót het Opperste Gerechtshof dat de laatste jaren ettelijke beslis singen van grote betekenis heel t moe ten nemen met een betrekkelijk krap pe meerderheid van stemmen is: thans Earl Warren toegetreden, een man met een brede kijk, een politi cus, die in zijn eigen staat de steun van beide politieke partijen onafge broken heeft genoten, een nisn, die metterdaad (door wetgeving) heeft geijverd voor de gelijkstelling van de rechten van negers en blanken, een man die zich heeft uitgesproken tegen een overmaat van regeriagsingrjjpen in het leven van particulier en be drijfsleven, een man, die publiekelijk de methoden van Senator McCarthy aan de kaak heeft gesteld, doch niet minder fel gekant is tegen elk com munistisch of ander totalitair of sub versief streven, gericht op de omver werping van de staat of daartoe de grondslag leggend door het vertrou wen van het volk en zijn leiders te on dermijnen. Het is een grote stap die Earl War ren onderneemt van het zonnige Sa cramento (hoofdstad van Californië) naar de strakke raadszalen van het Opperste Gerechtshof in Washinton. Te groter omdat dit zijn eerste stap is aan de kant van de rechterlijke macht. Nimmer tevoren trad hij als zodanig op, zelfs niet in het nederigste ar rondissement. Dit maakt zijn benoeming ongebrui kelijk. Want veelal wordt de openge vallen plaats van Opperste Rechter gevuld uit de gelederen der associate ;ustices. President Eisenhower vond onder deze rechters echter niet de geestverwant, die hij in deze tijd op deze plaats verlangde. Warren, expo nent van de gulden middenweg, was zijn keuze. Het is één van Eisenhower's beslui-1 ten geweest, die in brede kring van beide politieke partijen warm zijn toe gejuicht. Het is zeker 'n historisch be sluit. De naam van de Opperste Rech ter Earl Warren zal in de toekomst blijven leven. Zijn collége staat voor zeer grote principiële beslissingen. Wurmen op ijs In Sydney heeft zich een nieu we industrie gevormd, welke zich toelegt op de productie en de levering van „wurmen op ijs". Deze in Kempsey, een 500 ki lometer Noordelijk van Sydney gelegen kustplaats, opgerichte industrie, vangt de vroeger langs de gehele Australische kust voorkomende enorme .zeewurmen", brengt ze over naar een diepvries-installatie en zendt ze per vliegtuig naar Sydney, waar de Zondags-vis sers met een steeds groter te kort aan goed aas kampen. In Sydney met zijn 2 millioen inwoners trekken iedere vrije dag tienduizenden naar strand of baai om met hengel of lijn hun geluk te beproeven, en de plaatselijke bronnen van zee- wurmen zijn al lang uitgeput, terwijl verse garnalen een klein fortuin kosten. De nieuwe „wurmen-op-ys"- industrie zal dan ook zeker de j nodige verlichting in dit aas- tekort brengen. VERBREDING ENERGIEBASIS Bij overschakeling zullen tarieven ongeveer 50 lager worden In zijn Memorie van Antwoord op de gasnota heeft minister Zijlstra me degedeeld, dat het de bedoeling is bij het gebruik van aardgas voorrang te geven aan de industrieën, boven het gebruik voor huishoudelijke doelein den. Voor grootverbruikers zullen de industriële gastarieven in de plaat sen, die op aardgas overgaan, dalen met veertig tot vijftig procent in ver gelijking met de thans geldende gastarieven in die plaatsen. FEUILLETON DOOR PATRICIA WENTW0RTH Sé „Goed ik heb het niet gedaan. Mis schien zou ik hem gedood hebben als ik jou niet had teruggevonden, maar na onze ontmoeting zeker niet. En in geen geval zou ik hem met een pook van achteren de hersens hebben inge slagen." „O, Carr!" „Ja, iemand heeft dat gedaan, ik vond hem zo." „Was je dan naai" hem toegegaan?" „Ja, dat deed ik. Je behoeft me niet te vertellen, dat ik gek was: dat weet ik zelf nu ook wel. Ik wist niet, dat hy vermoord zou worden en wilde alleen naar hem toe om aan de hele kwestie een einde te maken, opdat ik met een schone lei weer kon beginnen... aan ons levensgeluk. Elizabeth. Ik vond het wel een goed plannetje, beter dan dat we elkaar later eens bij toeval zouden ontmoeten." „Wat is er gebeurd? Vertel op!" riep ze haastig. Hrj vertelde haar alles, spaarde haar geen enkele bijzonderheid, beschreef hoe hy de deur op een kier had ge vonden en Lessiter voorover op zijn schrijfbureau zag liggen, vertelde ook van de met bloed bevlekte pook en de doorweekte mouw van de regenjas. Toen hij klaar was met zijn verhaal merkte Elisabeth op: „Jammer, dat je die pook hebt afgeveegd." „Dat moest ik wel doen, voor het geval dat..." „Neen, het, is jammer. Je zei, dat je hem nooit van achteren de hersens zou hebben ingeslagen. Dacht je soms, dat Rietta het wèl zou hebben gedaan?" „O, ik begon pas veel later weer te denken. Mijn eerste impuls was toen ik die ellendige regenjas vond, dat ik de pook moest afvegen. Trouwens, ik geloof niet, dat het veel verschil heeft gemaakt. De moordenaar heeft heus wel met overleg gehandeld. Of hij heeft de jas aangetrokken voor hij de misdaad pleegde, of hij heeft ze daar na opzettelijk door het bloed gehaald. Geloof je, dat hij de pook over het hoofd zou hebben gezien „Neen, dat niet," gaf Elisabeth toe. En na even te hebben nagedacht: „Maar Carr, als jrj die jas hebt mee genomen en zelf geen vingerafdruk ken achtergelaten, zie ik niet in hoe ze jou kunnen verdenken." „Je vergeet één ding," zei hij grim mig, „onze lieve Fancy. Zij en ik wa ren bezig de tijdschriften van Henry Ainger te bekijken, toen ik eensklaps dat portret van Lessiter zag. Ik kan me niet herinneren wat ik toen heb gezegd, maar zij zal 't wèl weten. Zo iets als „nu heb ik je smeerlap!" En toen ben ik als een dolle het huis uit gerend." (Wordt vervolgd) Nieuwe omroepster bij A.V.R.O. Nu Netty Rosenfeld m verband met haar recent huwelijk de A.V.R.t), in vaste dienst gaat verlaten zij zal daarna het ziekenprogramma „de wekker" gaan verzorgen heeft de leiding van deze omroepvereniging uitgezien naar een geschikte kracht, die haar per 1 December zou kunnen opvolgen. Men heeft deze opvolgster vrij snel en in eiger kring gevonden in de persoon van de 24-jarige Ilse Wessel uit Baarn, die al sinds 1949 in andere functie bij de A.V.R.O. werkzaam is. De minister stelt voorop dat een spoedige en openhartige gedachten- wisseling over het te voeren gasbe- leid dringend noodzakelijk is. om te komen tót een duidelijke, zowel voor de Staten Generaal, als voor de rege ring aanvaardbare gaspolitiek. Minister Zijlstra is door het rap port-Kreukniet in zijn overtuiging gesterkt, dat het aardgas in de eer ste plaats moet worden gebruikt ter vervanging van de bestaande plaatse lijke productie van lichtgas uit kolen. De door de minister vastgestelde industrieprijs maakt het onmogelijk het aardgas als ketelbrandstof te ge bruiken, terwijl slechts door enkele goed geoutilleerde gasfabrieken net aardgas als verrijkingsgas kan wor den gebruikt. De prijs voor levering van aardgas aan industriële verbruikers met een afname van ten minste 20.000 eenhe den aardgas van 4000 kcal. heeft c: minister vastgesteld op 6J/2 cent per eenheid. Deze pry's zal gelden onver schillig of het gas rechtstreeks dooi de staat wordt geleverd, dan wel of de levering via ae gemeentelijke dis tributiebedrijven geschiedt. Deze prijs is voorts niet onbelangrijk lager dan de prijs waarvoor thans door de staats mijnen op basis van het nieuwe stand- aardcontraet gas aan industriële af nemers wordt geleverd. Voor wat die delen van Nederland betreft, waar MINISTER DONKER ANTWOORDT: Huisvesting rechterlijke macht wordt verbeterd De minister van Justitie zegt in zijn Memorie van Antwoord, dat hij niet de vrees deelt van sommige Kamerleden, dat het rechtsbewustzijn in 't ge drang komt door een te snelle afhandeling van de zaken betreffende het nieuwe Burgerlijk Wetboek. De minister overweegt intrekking" van een aantal wetsontwerpen, dat voor de oorlog werd ingediend. Negentien wetsontwerpen zijn thans bij de Kamer in behandeling. 15. Professor Pedro Propjos was die Zondagmorgen om kwart over zeven bij jimmy binnen getreden en weet u hoe laat hij afscheid nam? 's Avonds om bij twaalven! Hij was blijven koffiedrinken en ook blijven eten en onderwijl had hij aan één stuk met Jimmy zitten praten over de grote reis die zij zouden onder nemen. En ook was besloten dat Jackie mee zou gaan, want toen deze had vernomen dat zijn vader met de pro fessor een toch naar "t Himalaja-gebergte zou onderne men, was zijn enthousiasme niet meer te stuiten ge weest, Hij moest en hij zou mee en hij beloofde in alle toonaarden dat hij zich onderweg geweldig verdienste lijk zou maken, dat hij helemaal in z'n eentje voor het lenlenmateriaal zou zorgen. Ook zou hij koken en alleen voor de afwas zorgen. En boodschappen doen en alle andere klusjes waarin zijn vader en de professor geei zin zouden hebben. Aanvankelijk had Jimmy er geei oren naar. maar toen de professor geen bezwaren op perde en Jackie's meegaan zelfs aanmoedigde, gaf Jim my zich tenslotte maar gewonnen. Op hetzelfde ogen blik vie] Jackie van louter opwinding de professor oi de hals. schudde zijn vader eindeloos de hand en ren de daarna naar Miebet met wie hij midden in de ken ken een boogie-woogie begon te dansen omdat toeval!' de radio zo'n nummer ten beste gafMiebet. wi humeur toch al overeenkomst vertoonde met dat va een jichtige sergeant-majoor, ontplofte bijkans va kwaadheid. „Nu '-ntbreekt er niets meer aan dit gek kenhuis", riep zij, haar handen ten hemel heffend. Het voornemen bestaat aan con clusie 48 voor het nieuwe B.W., lui dende: „adoptie in beperkte vorm en met de nodige waarborgen omkleed verdient overweging", door indiening van een afzonderlijk w.o. reeds uit voerig te geven vóór het tot stand komen van een nieuw B.W. Tot de óverige wetsontwerpen be horen o.a. een nieuwe pachtwet, wij ziging van de auteurswet, wijziging in verband met de watersnood van de wet van 2 Juni 1949, houdende voor zieningen, betreffende het opmaken van akten van overlijden van ver misten, schrapping van het beletsel voor vrouwen om arbiter te kunnen worden, bewijzen van goed zedelijk gedrag, herziening van het materiële en processuele kinderstrafrecht, die renbescherming, -wijziging van het tarief van justitiekosten in burger- lhke zaken, van de tarieven van ge rechtskosten in strafzaken, wijziging van de regelen over verbeurdverkla ring en vernietiging in strafzaken, nieuwe beroepswet sociale verzeke ring, nieuwe 'organisatie van de be lastingrechtspraak, Friese kwestie, politiewet, nieuwe regeling van de bezoldiging van de rechterlijke macht. Rechtspraak De minister gaat dan nader in op de verschillende wijzigingen. De staatscommissie voor de burgerlijke wetgeving is bezig met het opstellen van een ontwerp voor een nieuw be wijsrecht. De invoering van het nieu we B. W. zal daarop niet behoeven te wachten. De minister staat niet onsympathiek tegenover de grond gedachten van het rapport van de commissie-Pompe. Het vastgestelde van een algemeen geldende regeling omtrent de afgifte van bewyzen van goed gedrag is urgent. Men hoopt nog dit zittingsjaar een w.o. in te dienen. Wat de verbetering van de wetgeving inzake de dierenbescherming betreft, wacht de minister het rapport af van de interdepartementale commissie. De minister voelt er niet voor om in de wet de mogelijkheid te scheppen, dat de bindende adviezen van de in de C.A.O. aangewezen bedrijfsinstanties in ruimere mate dan thans door de burgerlijke rechter zouden kunnen worden getoetst. Ten aanzien van de bijzondere rechts pleging zegt de minister o.a. nog. dat er aanleiding was om hen, die vrij willig zware mijnarbeid hebben ver richt, bij wijze van gratie een extra strafafslag te verlenen, waarbij als richtlijn heeft gestrekt een afslag van iy2 maand per jaar mijnarbeid tot een maximum van negen maanden. Het neo-fascisme Welke maatregelen er verder geno. men worden tegen het neo-fascismê zal in de eerste plaats afhangen van het uiteindelijk resultaat van de te gen enkele leiders van de N.E.S.B. ingestelde strafvervolging. Wordt de ze beweging tot in hoogte rechterlij ke instantie als een verboden vereni ging aangemerkt, dan zal uiteraard vorden opgetreden tegen hen, die och doorgaan met deze beweging. Zou het resultaat tenslotte nega- 'ef zijn, dan zal de minister niet na tten de bestaande wettelijke voor- chriften te wijzigen, teneinde te •oorkonten, dat dergelijke organisa- 'es zich ongestoord kunnen ontwik elen. Oud-politieke delinquenten, die het zij door deelneming aan bepaalde or- I ganisaties hetzij op andere wyze blijk geven van een onveranderde mentali teit, zullen bij de minister geen mede werking vinden bij eventuele pogin gen om te worden hersteld in de rech ten. waaruit zij bij beslissing van een orgaan der bijzondere rechtspleging zijn ontzet. Het aantal werkelijk in de strafge- stichten verblijvende politieke gedeti neerden nagenoeg allen lang ge straften bedraagt thans 616 per sonen. Met nauwkeurigheid moet gewaakt worden tegen infiltratie van ons land door politiek ongewenste elementen. De nog aanhangige naturalisatiever- zoeken van de zg. oud-Spanje strij ders zijn opnieuw in behandeling ge nomen. Friese kwestie De Friese kwesties eedsafleg ging, rechtskracht van in het Fries ongestelde notariële akten worden thans aan het oordeel van de minis terraad onderworpen. De minister bespreekt vervolgens allerlei vraagstukken van intern be lang voor de rechterlijke macht. De vraag, welke personen tot de „bui tenstaanders" moeten worden gere kend, is in dit verband van geringe betekenis. Tot uitgangspunt moet dienen hoe veel personen via de griffie hun en tree in de rechterlijke macht zouden kunnen maken. Dit laatste hangt weer af van de vraag hoeveel juristen men op de griffie in elk geval nodig heeft ter assistentie van de rechter. In de opleidingsplannen is geen onderscheid gemaakt tussen manne lijke en vrouwelijke candidaten. De moeelykheden van selectie en oplei ding van ongegradueerde ambtena ren ter griffie zijn nog in onderzoek. Er bestaat geen aanleiding om te rug te komen op de zaken Menten en Schallenberg. Openbaarmakirig van de inhoud van strafdossiers is over het algemeen niet toelaatbaar. De minister betreurt de indiscrete publi caties over de Velser-affaire. Hij is noch staatsmijngas, noch aardgas zal worden gedistribueerd, is de ta riefstelling een zaak van de desbetrcf fende gemeentebesturen. De minister verwacht niet, dat de geraamde toeneming van het gasver bruik tot 2 milliard kubieke meter in 1960 zal leiden'tot een verlaging van het verbruik van vaste brandstoffen vergeleken bij thans. Een ruime aanwending van aard gas voor chemische doeleinden zou de minister ten zeerste toejuichen, omdat dit een verbreding betekent van de basis der industrialisatie van ons land. Ten aanzien van de prijs, welke de minister aan de chemische industrie in rekening wil brengen, wil hij zich zijn standpunt nadrukkelijk voorbe houden. OVEREENSTEMMING Met de Nederlandse Aardolie Maat schappij is practisch volledige over eenstemming bereikt over'de prijs, waarvoor het aardgas aan de staat zal worden geleverd. Het ministerie van economische za ken heeft aan 28 gemeenten in het Noordoosten van ons land offerte ge maakt voor de levering van aardgas. Zeventien van deze gemeenten heb ben besloten van deze aanbieding ge bruik te maken. Verwezen wordt naar de dalende kolen- en aardoliewinning. In Maart 1952 is door de staatsmij nen een begin gemaakt met de win ning van mijngas. In de eerste 9 maanden van 19.53 bedroeg de win ning van mijngas reeds 1,2 millioen kubieke meter op basis van stads- gas. Naar verwacht wordt, zal de productie de komende jaren stijgen tot het vijfvoudige. Aangaande de energiebronnen ge- tijdebeweging en windkracht, merkt de minister op, dat niet kan worden verwacht dat zij op korte termijn een betekenende bijdrage zouden kunnen leveren voor de versteviging van de energie-positie. De toepassing van kern-energie zal in de toekomst tot een verbreding van de energie-basis van ons land leiden. Vermoedelijk zal de kern-ener gie het eerst economisch worden toe gepast in electrische centrales. Het is in het het huidige stadium van de ontwikkeling nog niet mogelijk, een gefundeerde uitspraak te doen om trent het tijdstip, waarop met de toe passing van de kern-energie op gro te schaal een aanvang zal worden ge maakt, aldus minister Zijlstra. niet overtuigd, dat het beter is nu maar het gehele rapport van de com missie, destijds door de minister in gesteld, openbaar te maken. Het departement ontwikkelt plan nen om de huisvesting van de rechter lijke macht te verbeteren. Nog dit zittingsjaar komt er een ontwerp voor een politie-wet bij de Staten-Generaal in behandeling. Het verkeerstoezicht op de inter communale wegen dient intensiever te zijn. Men wil daartoe de verkeers- groepen van het corps Rijkspolitie uitbreiden. Bergen op Zoom Over de arrestantenlokalen te Ber gen op Zoom zegt de minister, dat naast de lokalen, die aan de wettelij ke eisen voldoen, er twee cellen zijn voor personen, die zich in kennelijke staat bevinden. Deze cellen hebben een houten vloer en geen inventaris. De minister is bereid met het ge meentebestuur te overleggen of hier in verbetering kan worden gebracht. Gevangeniswezen Het ontsnappingsgevaar dient geen belemmering te ftijn voor de invoering van nieuwe methoden. Beveiliging en bewaking dienen te worden aange past aan ae eisen, die hieraan in net nieuwe systeem worden gesteld. In Breda is de recreatiebarak weer in gebruik genomen en in Hoorn het sportveld. Het aantal ontvluchtingen vertoont niet een stijging gedurende de laatste jaren maar een daling. Over de uitleveringsprocedures in Duitsland worden geregeld inlichtin gen ingewonnen. Niets wordt nagela ten om de terugkeer van de ontsnap te Bredase vluchtelingen te bewerk stelligen. Vervolgens verstrekte de minister nog gegevens over het her stel rechtsverkeer. ZATERDAG 14 NOVEMBER. HILVERSUM 1. 402 m. 746 kC/S. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit, kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10,00 Voor de kleuters. 10.15 Omr. orlt. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12,30 Land- en tuinb. me- ded. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Parijse liedjes. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Amateurspro- gr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten 15.55 Zang en piano. 16.15 Gram. 16,20 Luchtvaartpraatje. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd 17.55 Sportuitsl. en comm. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ, weekoverz 18.25 Ham mondorgel. 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nws. 19,10 Amus. muz. 19,20 Pari. overz. 19.30 Gram 20.05 De gewone man. 20.30 Lichtbaken 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21 50 Aci 22.00 Wedstrijd in sterke verbalen 22.31: Wij linden de Zondag in. 23 00 Nws '.7 If Nws in Esperanto. 23.22 24.00 Gram. I HILVERSUM U. 298 m 1007 kc/s. 7.01) VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 8.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Orgelspel. 8.35 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw, 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10,20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Plano recital, 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb, meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws 13.15 VARA-varia. 13.20 Instr. kwint. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Huismuz. 14.45 Amateursuitz. 15.10 „Eerst denken, dan doen", caus. 15.25 Roemeens ork 15.50 „De hedendaagse Vlaamse poëzie", caus. 16.05 Radio Philharmonisch ork. 17.00 Weekjourn. 17.30 U.S.A.-Cabaret. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De hei dense wereld, waarin het christendon- ontstond", caus. 19.55 „Deze week", i-nus VARA' 20.00 Nws 20.05 Gevar. prog' ■ocialistisch comm 22.15 Weense 22.40 Onder de pannen", hoors> Nws. 23.15—24.00 Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 12