PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Oud-president Truman gedaagd voor onderzoekcommissie Oude molen van Dreischor is geheel gerestaureerd BILT Kanilijn NEDERLANDSE VROUWEN OP DE BRES VOOR DE JEUGD Vandaag SCHIKKING TUSSEN HUISARTSEN EN ZIEKENFONDSEN 196e Jaargang-No. 267 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, 5,45 p. kw., fr. p. p. 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 Nov. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 3.-. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleir-e advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. vita stagen, Watatr. 58-60. Mef. 2355 4 lijnen (b.g.f. 2861 o! 2160), Middelburg. Markt 51. telef. 3841, Goes. Lang. Vorststiaat 63. telel. 2475 Ib.gg. 22281, Oostburg. Finl.njslra». 2. telel. 16, Temeuzan. Brouaerllstr. aztarlto.. N. Bog.rdstr. C 160. Mei. 26. ONAMERIKAANSE ACTIVITEIT Eisenhower verklaarde zich persoonlijk tegen deze dagvaarding Dinsdagavond hield president Eisenhower te Washington zijn eerste gro te receptie van dit seizoen en Woensdag gaf hij een persconferentie weg. Tijdens deze conferentie verklaarde Eisenhower, dat hij persoonlyk gekant is. tegen de dagvaarding van ex-president Trnman voor beantwoording van vragen over de „bevordering van een bekende communistische spion". Som mige republikeinen betichten Truman er namelijk van tijdens zijn ambts periode een spion, de overleden Harry White, in regeringsdienst te hebben o-ehouden en diens bevordering te hebben goedgekeurd. Eisenhower achtte het ondenkbaar, dat iemand in Tramans positie wil lens en wetens de Verenigde Staten zou benadelen. Over de dagvaarding van Truman door de voorzitter van de commis sie voor onamerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden Er is ons een illusie ontroofd. Toen in de Mei-dagen van 1940 de Nederlandse weermacht in vier dagen verpletterd werd door de Duit se, nergens duurde de strijd zo kort vond men troost in de geruch ten, dat er een Duitse „vijfde colon ne" aan het werk was geweest. Duit se dienstmeisjes hadden gespion- neerd, Duitse, in Nederland wonende agenten hadden strategische punten bezet, N.S.B.-ers hadden de Duitsers de weg gewezenDuitse troepen hadden in Nederlandse uniformen tegen de Nederlanders geopereerd.... Verstandige Nederlanders haalden over die geruchten hun schouders op. Toen al. Zij vonden, dat ons leger ge faald had. En verslagen was. Maar de legende is blijven bestaan. Omdat zij zo'n troost was. Drs. L. de Jong, de bekende om roeper van Radio Oranje, is nu Dins dag in Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Op een 440 pagina's tellend proef schrift „De Duitse vijfde colonne in de Tweede Wereldoorlog". Uit zijn betoog en niemand zal hem van pro-Duitse gevoelens kun nen betichten blijkt, dat de Duit se dienstmeisjes onschuldig waren als pasgeboren lammeren en dat de ln Nederland wonende Duitsers niet de minste medewerking aan het Duitse leger hebben verleend. Nederlandse uniformen werden niet gebruikt, be halve een klein aantal stuntelig na gemaakte uniformen van marechaus- see's. Wel opereerde in Nederland een aantal Duitsers, maar die waren kersvers uit Duitsland gekomen. En een enkele N.S.B.-er deed mee. Maar Mussert noemde dat hoogverraad! Hij sprak van een zwarte bladzijde in de geschiedenis der beweging. Van betekenis was die vijfde colonne vol gens drs. De Jong echter niet. Weg troost dus. Weg illusie. Ons leger faalde. En daarmee uit. De K.V.P. heeft gedurende het weekend een congres gehouden. Het voornaamste onderwerp der besprekingen was: de eenheid van de katholieken, In iedere rede werd dit punt aangesneden. Het is een veeg teken. Kennelijk tracht men met man en macht die eenheid te herstellen. Niet eens te be houden, maar te herstellen, omdat zij reeds bedenkelijk afbrokkelt. Omdat de economische en sociale politiek zoveel facetten heeft, dat dat er on der de alle lagen der maatschappij om vattende K.V.P. verdeeldheid over ontstaat. Hebben dezer dagen katho lieke Kamerleden bij een belangrijke stemming niet op de P.v.d.A. ge stemd, inplaats van tegen? Het gevecht om de eenheid is een- belangwekkend gevecht. Stofzuiger en wasmachine... Kan men zich prozaïscher dingen denken? En toch zit er poëzie aan vast. Kantekleer bezingt in Pa raat (PvdA) de lof van deze beide huishoudelijke hulpmiddelen als volgt: „Iemand heb ik eens in een verga dering horen zeggen, dat de stofzui ger niet slechts een werktuig is, maar ook een stap op de weg naar de be vrijding van de vrouw uit de slaver- ng. Hij betoogde ongeveer het volgen de: „Kijk, een vrouw, die elke dag kruipend over de vloer de grond veegt, ondergaat in haar gehele denk wijze iets van de houding der onder worpenheid en slaafsheid. De stofzui ger heeft de vrouw opgericht. Ze is uit het stoffer- en bliktijdperk ge groeid". Daar zit iets in. 'Met zekere wijzigingen geldt dit ook voor het eeuwen-oude probleem van: de was. In de geschiedenis van de vrouw is er een tijdperk, waarin zij aan de was tobbe geketend is. Voeg daarbij slech te woningtoestanden en men begrijpt, dat enkele tientallen jaren geleden de strijd moest ontbranden voor ge meentelijke washuizen. Die gemeente Hike washuizen hébben veel tegen stand opgeroepen. Soms leek het als of de wereld zou vergaan, wanneer die huizen er kwamen. Ze zijn er toch gekomen, in vele gemeenten en de wereld draait nog steeds. En nu is het volgende tijdperk aangebroken: de periode van de handige éénper soonswasmachine. Je kunt ge kopen, maar ook huren en ik vermoed, dat ze gaandeweg nog wel populairder zullen worden. Zo blijkt ook hier de machine (hoeveel kwaad er soms te recht van kan worden gezegd) een factor in de vooruitgang van de mensheid". welke dagvaarding zonder precedent is in de Amerikaanse geschiedenis, zeide de president, dat hij het congres niet wilde critiseren, maar zrjn per soonlijke reactie was, dat hg nooit tot een dergelgke dagvaarding zou zijn overgegaan. Ieder, die niet erkent, dat ae grote strijd van deze tgd ideo logisch van aard is een strijd van reglementering en slavernij tegen de vrijheidsgedachte, waarop het bestuur in de Verenigde Staten berust ziet de zaken scheef, aldus Eisenhower. De Verenigde Staten moeten niet tezelfdertijd vernietigen wat zij trachten te verdedigen. Over de conferentie op Bermuda zei Eisenhower, dat er geen formele agenda zal zijn. De conferentie zou zeer informeel zijn. Truman glimlachte. In aansluiting op het bovenstaande werd nog uit New York gemeld, dat volgens de secretaris van ex-presi dent Truman deze laatste bereid is voor de commissie te verschijnen. Tinman ontving de dagvaarding tijdens zgn verblijf in het Waldorf Astoria-hotel. Een persfotograaf, die een foto van hem wilde nemen, be klaagde zich er over, dat de presi dent niet somber genoeg keek. „U doet niets dan glimlachen", zei de fo tograaf, waarop Truman verzekerde, dat er geen plaatje zou worden geno men van een sombere Truman. Men wil Truman er van beschuldi gen, dat hij White bevorderd zou hebben, nadat het federale recherche bureau White's relatie met een Sow- jet-spionnagebureau reeds had bewe zen. Het bewijsmateriaal zou bestaan uit „afgeluisterde telefoongesprek ken". In een rede te New York noemde Truman het belachelijk te willen sug gereren, dat hg tijdens zijn bewind slap zou zijn opgetreden tegen de communisten. James Byrnes, die tijdens het be wind van Truman minister van bui tenlandse zaken was en die thans gouverneur van Zuid Carolina werd ook voor de commissie gedag vaard, maar hij heeft geweigerd te verschijnen. Eert waarschuwing. Adlai Stevenson, de democratische rivaal van Eisenhower bij de verkie zingen van 1952, zei over de dagvaar ding van Truman: „Ik zou er ook bij onstuimige poli tici op willen aandringen het effect te. overwegen, dat zulk een gebrek aan- eerbied en roekeloos optreden heeft op het hoge ambt van het president schap en op de wereld, die wij moe ten voorgaan. Wij moeten onderscheid maken tus sen het verkrijgen van nuttige in lichtingen en in het nationaal belang en achteloze partijreclame". De beschuldigingen, welke men tegen wijlen White inbracht in bepaalde re publikeinse kringen zijn uiterst vaag. Zij houden in, dat hij de schepping van het internationaal monetair fonds bevorderd zou hebben en gepleit zou hebben om het plan Morgenthau te aanvaarden, dat van Duitsland een landbouwstaat wilde maken. Beide plannen zouden door Sow jet-agenten geïnspireerd zijn. Rusland evenwel trad niet toe tot het monetair fonds en het plan Morgenthau werd door de geallieerden verworpen. ONVEILIG VERKEER Request aan de minister-president Verontrust door 't steeds toenemen de aantal verkeersongevallen en de voortdurende uitbreiding van het aantal verkeersslachtoffers hebben de Nederlandse Vrouwenorganisa ties, aangesloten by het Nederlandse Vrouwen Comité zien met een uitvoe rig request tot de minister-president gewend. Het comité dringt aan op het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid tot strengere hand having van artikel 25 van de wegen verkeerswet, het algemeen veilig- heidsartikel. Daarnaast acht men het noodzakelijk, dat de plichten van het rijdend verkeer t.a.v. de voetgangers op de aangegeven oversteekplaatsen nader worden gepresiceerd. Voorts wil men een onder zoek naar d e mogelijkheid van een versnelde uitvoering van het we genplan voor snelverkeer rondom steden en dorpen, en de mogelijkheid enkele straten in woonbuurten ge heel te sluiten voor doorgaand snel verkeer, ook van bromfietsen. Directeur Luchtmachtschool Binnenkort is de benoeming te ver wachten van Luit.-Kolonèl M. W. J. M. Broekmeijer tot directeur van de luchtmachtschool. Zoals bekend, zal deze school, die vorig jaar werd ge sloten, binnenkort worden, heropend. Luit.-Kol. Broekmeijer was tot nu toe hoofd van de sectie operaties van het commando luchtverdediging. Het fraaie nieuwe schoolgebouw voor Lager Onderwijs te Wolphaartsdijk nadert zijn voltooiing. Foto P.Z.G.) Tevens pleit het comité voor het op ruime schaal inrichten van zgn. „speelstraten" die aan de jeugd een veilige speelruimte kunnen bieden. Het comité acht het noodzakelijk, dat het verkeersonderricht op de scholen wordt uitgebreid en verle vendigd, terwijl ook het systeem van schoolpatrouilles dient te worden ge stimuleerd. Tenslotte vraagt het Nederlandse Vrouwen Comité een doeltreffende coördinatie te willen bewerkstelligen t.a.v. de activiteiten van alle over heidsinstanties alsmede de verkeers- organisaties op dit gebied. Ramon Magsaysav wordt Philippijns president Grote nederlaag van Quirino. Woensdagmiddag had de oppositie- candidaat, Ramon Magosaysay, reeds 2.087.000 stemmen behaald tegen pre sident Quirino slechts 648.000. In to taal zijn er ongeveer 5 millioen kiezers. De verkiezingen van Dinsdag jongst leden zullen in de geschiedenis van de Philippijnen worden opgetekend als de r-.inst bloedige. Er zijn slechts 9 doden gevallen. De verpletterende ne derlaag van Quirino, zo menen waar nemers. is het gevolg van de omstan digheid, dat het volk niet langer be reid is de heersende corruptie in rege ringskringen als „de menselijke na tuur ingeboren" te beschouwen. Prins Bernhard naar Ethiopië vertrokken. Prins Bernhard is gisteren met zijn reisgezelschap in de regerings-Da ko- ta naar Tthiopië vertrokken. Aan boord bevond zich o.a. de heer L. Noë van de afdeling Afrika van het departement van Buitenlandse Zaken. Zoals bekend is de Nederlandse gezant in Ethiopië, jhr. H. P. .7. Bosch van Drakestein'met thrombose in liet ziekenhuis te Addis Abeba opeeno men. Tijdens het bezoek van Prins Bernhard zal de tweede secretaris van het gezantschap, mr. A. Mans- velt, zijn taak waarhemen. Be zesjarige Catliientje Bolkestein het oudste dochtertje van de burge meester van Middelburg, legde Woensdagmiddag de eerste steen voor de uitbreiding van het Middel burgse Gasthuis. (Foto P.Z.G ...wordt te Oude Tonge op de begraafplaats een monument onthuld voor de 300 waters nood-slachtoffers, welke daar begraven liggen. Oud-verzetsman krijgt voorwaardelijke straf De overval in Den Haag De krijgsraad te velde-West heeft gisteren L. W. R. B., die op 10 Jan. 1945 met vier anderen een Haagse le vensmiddelenzaak was binnengedron gen, waarbij de eigenaar van de zaak door een revolverschot uit B.'s wapen werd gedood, conform de eis veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van 6 maanden met een jaar proeftijd. B. was destijds de zaak binnenge drongen om levensmiddelen te „stun ten" die bestemd zouden zijn voor een 300-tal onderduikers. De krijgsraad nam in zijn motive ring van het vonnis de conclusie van de Landelijke Ereraad over, dat de „stunt" rechtmatig was, maar nam geen noodweer aan, omdat z.i. de reactie van de overvallene gerecht vaardigd was. ZEVEN GULDEN PER PATIENT In afwachting van een definitieve regeling Vertegenwoordigers van de Lande lijke Huisartsen vereniging (L.H.V.) en de ziekenfondsen zijn het onderling eens geworden over een tussentijdse regeling, waarbij het honorarium' der dokters zal worden vastgesteld op f 7 per jaar per verzekerde der zieken fondsen. (Thans bedraagt het hono rarium f 5,46)De onderlinge af spraak is inmiddels aan de zieken fondsraad ter goedkeuring voorge legd. Zolang de tussentijdse regeling duurt, zullen de artsen het verhoogde honorarium ontvangen. Aan beide zij den zowel in de kring der artsen 104-jarige in Den Haag gehuldigd. De oudste inwoonster van Den Haag. mevrouw J. J. de CalonneMeister wonende aan de Laan var Meerder- voort, is gisteren 104 jaar geworden De buurtbewoners hadden de vlaggen uitgestoken en velen kwamen de krasse oude dame geluk wensen. De drumband van de Chi. jeugdvereni ging „De Hollandse Schotten" bege leid door fakkeldragers, was gister avond naar de woning van de jarige gekomen en bracht haar onder zeer grote belangstelling van de Haagse be volking een muzikale hulde. TRADITIE VOORTGEZET Nieuwe eigenaar kocht voor 300 gulden het „windrecht" af Vrijdagmiddag 13 November wordt de gerestaureerde molen te Dreischor officieel in gebruik genomen. De molen is vernieuwd met hulp van de ver eniging „De Hollandse Molen". Deze oude meelbestoven molen heette vroeger „Oostmolen" in tegen stelling met die aan de andere zyde van het dorp, welke „Westmolen" werd genoemd. Later gaf men hem de naam „Aeolus", god van de wind. De molenaar die dit deed, meende in het steunen en stampen van het maatwerk harpmuziek te horen De nieuwe eigénaar, die op 17 De. cember 1941 de molen kocht, noemde hem „De Koekoek". Voor hem waren de geluiden, veroorzaakt door de draaiende molen, als het geluid van de koekoek in de lente, de vogel, die een nieuw en schoon tijdperk aankondigt. De oorspronkelijke Oostmolen heeft er waarschijnlijk anders uitgezien dan de tegenwoordige en was vermoedelijk van het type „Standaard". In het am bachtsheerlijk archief zijn nog twee molenbestekken. Volgens deze bestek ken zou de ene een houten achtkan tige vorm hebben gehad en de andere een ronde stenen vorm. Windrecht Mr. Jan Daniel Oskersse liet ten slotte een ronde stenen vorm oprich ten. De stichtingssteen draagt niet meer het familiewapen van de oprich ter, want vandelen vermoedelijk uit de Franse tijd hebben het er af gehakt. Het wapen van de familie is echter bewaard gebleven op de prach tige graftombe in de kerk te Drei schor. Het jaartal 1739 bleef echter in de stichtingssteen staan en is dan ook de laatste herinnering aan de am- bachtsheerlijke macht, welke aan de molen is waar te nemen. De tegen woordige eigenaar, de heer A. de Rijke te Zierikzee, kocht namelijk in 1942 het ambtsgevolg, het „windrecht", af voor 300 gulden, waarvoor de vorige eigenaren, enige leden van de familie Verton, jaarlijks 40 gulden aan het ambacht hadden betaald. Geheel vrij staat de molen daar fier in het landschap. Wat is ons land zon der molens? Toen stoommachine en motorkracht nog niet bekend waren, zijn het de molens geweest, waarmede het land werd drooggemaakt en weer andere molens maakten het graan, dat op de drooggemalen akkers groeide, geschikt voor de menselijke consump tie. De waardering voor de molens is verminderd, toen de techniek zich snel ontplooide. De molens moesten ver dwijnen, omdat zij niet altijd konden worden gebruikt, maar afhankelijk wai'en van de wind. Oude traditie De restauratie van de molen te „Dreister" geeft de bewoners van Schouwen-Duiveland reden tot dank baarheid, vooral omdat de ramp van Februari het eiland van drie molens heeft beroofd. Het is wel treffend, dat de repa ratie van de molen in 1539 de enige welke uit oude tijden bekend is werd verricht door Berthelmeeus Wis- sezoon, molenmaker te Brouwersha ven. Dit blijkt uit de rekening van de rentmeester-generaal Jeronlmus van Serooskerlie, die voor de hei-stelling 29 ponden Vlaams betaalde. Omgere kend in onze munt is da1174 gulden. Ook nu is de reparatie, of liever, de grondige vernieuwing, opgedragen aan de molenmaker van Brouwersha ven, Jan van den Hamer: Zo werd een oude traditie gehandhaafd... als in die der fondsen is men nog niet tot overeenstemming gekomen over de hoogte van het honorarium, dat voldoende is om de gestegen ge nees- en praktijkkosten redelijk te dekken en een rechtvaardige beloning aan de dokters te verschaffen. De artsen zijn inmiddels met hun onderzoek gereed gekomen. Het ac countantskantoor F. F. van Doorne in Den Haag heeft namelijk reeds de conclusie getrokken, dat een voorlo pige vaststelling van f 8,67 per ver zekerde per jaar aanvaardbaar zou zijn. Om op haar beurt een enigszins redelijke marge te houden, die de on derhandelingen met de ziekenfondsen gunstig beïnvloedt, heeft de L.H.V. in haar voorstellen dit bedrag ver laagd tot f 7,50. Blijkens het thans bekend geworden resultaat der onder handelingen hebben zij hun voorlopi ge verlangens inmiddels ten tweeden male gematigd en een tussentijds ho norarium van f7 ter tafel gebracht. Voor de ziekenfondsen is prof. Keu zekamp thans nog bezig met een be rekening van de praktijkkosten der huisartsen en het daaraan verbon den rechtvaardig honorarium. De ze deskundige heeft zijn opdracht van het Centraal Overleg der Ziekenfond sen (C.O.Z.) gekregen. De Federatie van Maatschappij-Ziekenfondsen (de zogenaamde doktersfondsen) hebben eveneens een eigen deskundige aan het werk gezet. Zij zijn namelijk des tijds uit het C.O.Z. gstreden en op timistische geruchten ten spijt daarin nog niet weergekeerd.' Ook hun expert is nog niet klaar. Aanvankelijk verlangden de artsen, wanneer de definitieve uitspraak zou zgn gevolgd op de adviezen der des kundigen, een honorarium-verhoging met terugwerkende kracht Deze eis hebben de ziekenfondsen noodge dwongen en op practische gronden moeten afwijzen, aangezien hun pre mies, in het verleden geheven, hier op niet berekend zijn geweest en na vordering bij hun verzekerden onmo gelijk is. Als compromis is toen door heide partijen een interim-regeling aanvaard. Een Russische concessie inzake ontwapening. Geen directe vermindering van de strijdkrachten. Rusland heeft in de politieke com missie van de Verenigde Naties Dins dag een opmerkelijke concessie ge daan. Het heeft namelijk de eis laten vallen dat ter inleiding van de alge mene ontwapening de grote mogend heden hun strijdkrachten met een derde moesten beperken- Lange tijd heeft Rusland deze eis gesteld. Blijkens vier amendementen die de Russen thans indienden, wil Rusland nog wel een verbod van atoomwapens, een strikte internatio nale controle op dat verbod en voorts zouden er voor 1 Maart a.s. ontwa peningsvoorstellen bij de Veiligheids raad ingediend moeten zijn door de ontwapeningscommissie. DE VERWACHT: OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN. Geldig tot Donderdagavond: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN: 13 November. Zon op: 7.56 onder: 16.52 Maan op: 13.31 onder. 23.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1