C Vele kerken deden dienst als kazerne of paardenstal VenhcJk De Priester-arbeiders van Parijs TE WEINIG NEDERLANDERS OP ONZE KOOPVAARDIJVLOOT A-Ciïr VOOR- EN NADELEN VAN ONS BELASTINGSTELSEL WEK DE GAL ÏN UW LEVER OP 10 fKOVlNGl ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 HET PLATTELAND VAN WALCHEREN IN DE FRANSE TIJD (IV) Napoleon herstelde het geheel vervallen fort Rammekens In kerkelijke notulen wordt niet veel over de Franse overheersing mede gedeeld, evenals in de jaren 19401944 weinig over de Duitsers is geschre ven. Het kerkelijk leven zette zich voort ondanks alle veranderingen in de politieke toestand. Toen Lodewijk Napoleon in 1806 onze koning was geworden (hij was door zijn keizerlijke broeder op die post geplaatst) moest op zijn jaardag een bid- en dankuur worden gehouden. Later moest aan de jaardag van keizer Napoleon op 15 Augustus nog meer aandacht besteed worden. De Franse vlag met dezelfde kleuren als de Nederlandse, maar met staande banen, moest van de mairie (gemeentekamer) waaien. De dorpen hadden nog geen eigen gemeentehuis. Een kamer van de dorpsherberg werd daar toe gehuurd. De klok moest worden geluid en de kerkeraden werden aan geschreven een speciale kerkdienst te houden, waarbij al de leden van de gemeenteraad aanwezig moesten zijn. De laatsten hadden in de kerk een afzonderlijke bocht, in sommige kerken nog bekend als de z.g. regerings- of wetbocht. Daar de bevolking niet met de Fran se overheersing was ingenomen, is het te begrijpen, dat het kerkbezoek niet druk was. Als het goed weer was, haal den de boeren op „half-oegst" liever hun oogst binnen. Ook kregen de predikanten opdracht om geregeld te bidden voor een ge lukkige bevalling van de keizerin. Of schoon dit geschiedde op 20 Maart 1811, werd van hogerhand Zondag 9 Juni aangewezen voor het houden van feestelijkheden. De gemeenteraden moesten hiervoor geld voteren. De door B. J de Meij. feestdag begon met klokgelui. Van de toren wapperde de vlag. Het is te be twijfelen dat veel particulieren ook de vlag uitstaken. Dan volgde een kerk dienst, waarin speciaal de geboorte van de Koning van Rome, Napoleon's zoon, werd herdacht. Ds. A. Offers te Ritthem, had hierbij als tekst Ezra 6 vers 10, waarin sprake is van offeren en bidden voor het leven des Konings en van zjjn kinderen. Welke festivitei ten later op de dag werden gehouden is nergens vermeld. De Franse overheersing bemoeide zich ook met enkele innerlijke kerke lijke aangelegenheden. Zo moesten sinds 1806 de diakenen alle armen zaken behandelen met een gecommi- teerde van de gemeenteraad. De Engelsen. Op 30 Juli 1809 landden de Engelsen met een grote vloot en veel landings troepen bij Vrouwenpolder, niet ver van~'t fort De Haak. Hiervan was de bezetting gering, zodat het fort spoe dig in hun handen was. De volgende dag gaf Middelburg zich dadelijk over. daar tegenweer vergeefs zou zijn. Op 4 Aug. werd Rammekens ingenomen. Nadat Vlissingen, zowel van de land- als van de zeezijde af was gebombar deerd, volgde op 15 Aug, de overgave. Door beschieting werd de stad voor een groot deel verwoest, ook 't prach tige stadhuis op de markt, de Oost- kerk en de Franse kerk werden ver nield. Het doel der Engelse expeditie was Antwerpen, waar Napoleon toebereid selen maakte voor een tocht naar En geland. Om verschillende redenen mis lukte de expeditie. De Engelsen had den wel spoedig geheel Walcheren be zet, niet alleen in de steden, ook in alle dorpen waren veel soldaten. De ker ken werden gebruikt als kazernes en vooral als paardenstallen. Er kon dus geen kerkdienst worden gehouden. Wat in de kerken vernield werd, is later op kosten van de Franse rege ring hersteld. Toen de Engelsen kwamen had de Walcherse boerenbevolking reeds veel van de Fransen geleden, zodat zij de Engelsen min of meer als bevrijders begroette. Het viel echter bitter tegen, daar deze bevrijders hetzelfde deden als de Fransen. Zij requireerden ook wagens en paarden met de nodige voerlieden. Natuurlijk vorderden zij ook graan, hooi en stro. Maar zij be taalden mild en... met goed geld. Hadden de Fransen veel van de be ruchte Zeeuwse koortsen te lijden ge had, de Engelsen leden er niet minder van. De hospitalen waren vol en velen vonden op Walcheren hun graf. Inlijving. Door de Wester-Schelde met zijn vele banken nauwkeurig te willen pei- Klaproosdag 1953 Hoe verder de oorlog achter ons komt te liggen en hoe meer onze her inneringen aan de verschrikkingen van die donkere jaren verbleken, des te moeilijker wordt het, ons weer he lemaal in te leven in die gevoelens van vreugde en dankbaarheid, die wij bij de bevrijding hebben ondergaan. En toch is het nodig, dat ons volk van tijd tot tijd blijft stilstaan om zich de dagen van tegenspoed te her inneren, om zijn doden te eren en in dankbaarheid allen te herdenken die voor zijn vrijheid het leven lieten. Onze herinneringen mogen vervagen, maar onuitwisbaar is het feit dat tienduizenden geallieerde soldaten in de strijd om onze vrijheid sneuyelden en in onze bodem begraven liggen. Op tientallen kerkhoven staan de wit te stenen met hun ontroerende op schriften om ons te herinneren aan een ereplicht, die wij destijds op ons namen en die niet ophoudt te bestaan, al vergeten wij zo gauw. Klaproosdag nadert thans weer. Ieder jaar komen door bemiddeling van het Nederlands Oorlogsgraven Comité honderden van die nabestaan den naar ons land om troost en be rusting te vinden in een bezoek aan het verre graf. Eèn simpele daad van dankbaarheid en piëteit, die mogelijk gemaakt wordt door de gaven van het gehele Nederlandse volk, dat op deze manier zijn erkentelijkheid ten opzichte van zijn bevrijders kan to nen Het is toch niet te veel gevraagd eenmaal per jaar onze „eeuwige dankbaarheid" te tonen door een gel delijke bijdrage aan dc Klaprooscol lecte, of door ons op te geven als col lectant of collectante om ook op die manier de collecte te doen slagen. Laten wij dus op 14 November a.s. alles doen wat in ons vermogen ligt, om een even mooi als noodzakelijk werk mogelijk te maken en voort te zetten. Laten wij allen een klaproos dragen als symbool van onze dank bare verbondenheid met onze gealli eerde vrienden. Hoezeer deze geallieerde vrienden het prachtige werk van allen, die gel den voor dit doel inzamelen, weten te waarderen, blijkt uit het prachtige ■>ebaar van The British Legion, de grote Britse Oud-strijders Organisa tie. The British Legion biedt name- Ink evenals vorige jaren aan een elftal collectanten (trices) de ge legenheid om geheel voor rekening van deze organisatie, naar verkiezing een reis naar Londen of Brussel te maken en zich hierbij door een relatie ie doen vergezellen. Een ieder die col lecteert maakt dus een kans ha Jotino- om in 1954 een prachtige reis naar Engeland of België te ma ken. len, ging voor de Engelsen veel tijd verloren. Intussen kwam een Frans leger uit Brabant en waren de Engel sen genoodzaakt Zuid-Beveland te ontruimen. Geen kans ziende, zich op Walcheren te handhaven, verlieten zij op de dag vóór Kerstmis 1809 ook dit eiland. Nu volgde dadelijk de inlijving van Walcheren bij Frankrijk. Het fort De Haak bij Vrouwenpolder werd ont manteld en afgebroken. Duidelijk is nog te zien, waai' het gestaan heeft. Een achtergebleven kazemat heeft lang gediend als arbeiderswoning. La ter werd het een schuilplaats voor de „koeier" die het vee weidde. Napoleon maakte van Vlissingen een sterke vesting, daar hij een her haling van een Engelse inval vreesde. Het vervallen fort Rammekens liet hij herstellen, hetgeen nog duidelijk te zien is. Een arduinsteen met het jaar tal 1812 is er het bewijs van. Hoge wallen en een buitengracht werden er omheen gelegd. De Walcherse boeren moesten met paard en wagen hieraan meewerken. Al het houtgewas tussen Ramme kens en Ritthem en om Vlissingen evenals verscheidene gebouwen wer den geweerd om een mogelijke aanval van de landzijde beter te kunnen af slaan. Aan de eigenaars werd vergoe ding beloofd, doch nimmer uitbetaald. (Wordt vervolgd.) Maaswijdte netten van Europese vissersschepen Vorige week heeft de permanente commissie, die onder de internationale visserij conventie van 1946 is opge richt, te Londen vergaderd. Afgevaar digden uit 11 landen, o.a. België, En geland, IJsland, Nederland, Zweden en de Ierse republiek, kwamen een stemmig overeen, dat gedurende 2 ja ren, te rekenen van April '54, de net ten gebruikt in die wateren, waarvoor 'n maaswijdte van 80 mm is voorge schreven door de conventie, mazen van 74 mm zullen hebben. LIEVER AAN WAL Verbetering arbeidsvoorwaarden nodig Er zjjn op het ogenblik te weinig Nederlandse zeelieden, om de eigen koopvaardijvloot-nog volledig te kunnen bemannen. Uit enkele centra van kustvaartrederijen komen steeds meer berichten binnen, dat bui tenlanders vooral Duitsers worden aangenomen, teneinde de kust vaarders op zee te kunnen houden. In kringen vdn de Nederlandse zee lieden-organisaties slaat men deze ontwikkeling met zorg gade, omdat de buitenlandse zeelieden buiten de Nederlandse bonden blijven en hier door het verkrijgen van betere arbeidsvoorwaarden nodig om de on der-bemanning van de koopvaardijvloot weg te werken in de weg staan. r een niet onaanzienlijk verloop op de koop- Al sinds enkele jaren is i vaardijvloot. De niet bijster aantrekkelijke ar beidsvoorwaarden verminderen na melijk de animo bij de jongere ge neratie om te gaan varen'en de ver leden jaar bereikte verbeteringen in een nieuwe c.a.o. hebben dit niet tegen kunnen houden. In het bijzon der de nog lang niet bevredigende verlofregeling, de nog steeds uitge bleven principiële erkenning van een 48-urige werkweek en de slepende onderhandelingen over een bedrijfs pensioenfonds ontnemen velen de lust te monsteren, aldus „De Volks krant." Het is merkbaar, dat de jongelui, die de ouderen zouden moeten op volgen, liever aan wal blijven. Wel iswaar verdienen ze als zeeman als regel meer dan aan de wal, maar als „landrot" hebben zij meer socia le zekerheid en rust. Waar er bo vendien te land een redelijke werk gelegenheid bestaat behoeven zij ook niet meer uit bittere noodzaak te gaan varen. Een gevolg van deze te rughoudendheid is weer, dat de toe stand op de koopvaardijvloot steeds ongunstiger wordt, omdat de gaande man niet wordt vervangen; en hier door groeit weer de neiging van de zeelieden, om de wal op te zoeken. Het is niet zo vreemd, dat de ge volgen van deze cirkelgang het eerst merkbaar zjjn geworden bij de kust vaart. Kustvaartuigen hebben name lijk door een toch al beperkte bezet ting weinig speling, terwijl de ar beidsvoorwaarden op deze vaartui gen als regel ook de slechtste zijn. Verlof is bijvoorbeeld iets, dat slechts beperkt te verkrijgen is; een kust vaarder ls door zgn matig laadver mogen snel gelost en geladen en is dos meer dan enig ander schip vry- wel constant op zee. De animo van Duitse zijde voor monsteren op een kustvaarder is vrij groot. Het aantal werklozen in West-Duitsland is niet onbelangrijk en een Duitser voelt zich met enke le collega's temidden van een Neder landse bemanning vrij goed op zijn gemak. Drie of vier Duitsers wegen op een dergelijk klein schip op te gen drie or vier Nederlanders, wat van nut is als nog eens oude oor logsveten worden opgerakeld! Op een groot koopvaardijschip zou een dergelijk groepje zich waarschijnlijk meer moeten laten welgevallen. Groot gevaar Alhoewel niet zonder meer kan worden gesteld, dat de onder-beman ning ter koopvaardij ook zal leiden tot het aantrekken van buitenlandse zeelieden voor de gi-otere zeesche pen, staat wel vast, dat het gevaar hiervoor steeds groter wordt. In de kringen van de organisaties heerst de overtuiging dat een nieuwe ver betering van de arbeidsvoorwaarden dit gevaar de kop zal indrukken. Wanneer hierdoor weer een grote re toevloed van gegadigden zal zijn, zal het de redergen ook weer mo gelijk worden, de verlof-regeling een van de belangrijkste geschilpun ten in gunstige zin te herzien. Nu kunnen de reders immers met reden zeggen, dat zij geen reserve-beman ningen kunnen aanmonsteren, zodat ze bij het naleven van een recht vaardige verlofregeling een schip zouden moeten stilleggen. „Lijst van wanbetalers in Groningen De Groninger winkeliersvereniging zal een „lijst van wanbetalers" aan leggen. Deze lijst zal niet onder de winkeliers circuleren. Men zal de lgst opbergen in een kluis van de vereni ging- Wanneeer een der leden van de vereniging moeilijkheden ondervindt bg het innen van geld, dan kan hij de naam van de schuldenaar opgeven bij vereniging. Die zal zich dan met de betrokkene in verbinding stellen om hem op discrete wgze de gelegen heid te geven hgt uitblijven van de betaling te motiveren. Men heeft er acht dagen de tyd voor en kan binnen deze termijn zijn schuld aan de ver eniging voldoen. Blijft hg in gebreke en komt men tot de conclusie, dat hg inderdaad als wanbetaler kan worden aangemerkt, dan zal zijn naam op de lijst worden geplaatst. Advertentie if>n\ fp SIGAREN dJTUb 'o u\ uUzOndeilyk goed... Advertentie KOEK ECONOMEN NAAR UTRECHT Slechts sprake van nuances (Van onze financiële medewerker). Eind November zal te Utrecht de jaarlijkse vergadering van de Vereni ging voor de Staathuishoudkunde worden gehouden, op welke vergadering de prae-adviezen van een drietal belastingdeskundigen worden behandeld. Het behoeft niét te verwonderen dat men ditmaal de invloed van het in Nederland geldende belastingsysteem tot onderwerp van discussie heeft gekozen; de belastingvoorstellen van de regering en alles wat daarmede samenhangt, hebben de publieke opinie wakker geschud en de huurver hoging, de loonsverhoging en de belastingverlaging vormen het gesprek van de dag. Immers de materiële belangen van iedere Nederlander zyn daarbij ten nauwste betrokken. Met de keuze van de deskundi gen heeft men een goede greep ge daan, omdat men de economische en sociale gevolgen van de belas tingen heeft laten belichten door de socialist H. J. Hofstra, de voorstan der van de economische vrijheid mr. H. F. van Leeuwen en de Rooms- Katholieke hoogleraar prof. dr. M. J. H. Smeets. Het merkwaardige is, dat men de prae-adviezen lezend, tot de slotsom komt dat op de kernpunten overeen stemming tussen deze deskundigen bestaat. Er is slechts sprake van nu ances. De heer Hofstra toont zich in zijn verhandeling heel wat minder dog matisch dan wij van hem gewend zijn. Hij is geen voorstander van hoge belastingen, doch zij zijn van daag de dag onontkoombaar en hg gelooft niet dat zij aanmerkelijk kunnen worden verlicht Overigens ontkent hij niet dat het thans geldende belastingsysteem een niet geringe invloed op het onderne- mersbeleid heeft Dat deze vergaande invloed dikwijls een zeer slechte is. ontkent hg evenmin, doch terecht wijst hg op enkele wel zeer kromme redeneringen. Zo kunnen onderne mers uitgaven doen die, afgezien van het fiscale motief, eigenlijk niet ver antwoord zijn. Dit gebeurt dan on der het motto dat de fiscus toch de helft of meer betaalt. Hier moge in derdaad van een verkeerde redene ring worden uitgegaan; het gaat er echter bg de behandeling: van de vra- fen niet om, hoe de ondernemers be- oren te handelen, doch hoe zjj in feite handelen en dan geloven wij dat de geringschatting van de bezwaren door de heer Hofstra, niet geheel juist is. Nivellerende invloed Met betrekking tot de sociale ge volgen geeft de heer Hofstra toe, dat het huidige belastingstelsel een sterk nivellerende invloed heeft en de verschillen tussen rijk en arm ver kleint; dit alles in een zodanige om vang dat daarmede de grondslagen van onze maatschappelijke orde wor den ondermijnd. Hierin ziet hg geen bezwaar omdat de argumenten ten gunste van die orde in kracht heb ben ingeboet. Grote particuliere ver mogens vindt de heer Hofstra over bodig, omdat een groot aantal klei ne vermogens hetzelfde kan bereiken. Zeer grote objecten kunnen trouwens niet meer door particuliere kapitaal verschaffers worden gefinancierd (Spoorwegen, Breedband, K.L.M., Zuiderzeewerken)Hier verloochent de heer Hofstra zijn politieke opvat- ting niet. Oog van de ondernemer Mr. H. F. van Leeuwen beziet ons huidige belastingstelsel vooral door het oog van de ondernemer. Hij toont ons aan dat in het jaar 1952 een be drag van 3,9 milliard gulden werd bespaard, waarvan 1,7 milliard door de overheid, 0,9 milliard door insti tutionele beleggers en fondsen, 0,5 milliard door N/VVs, 0,6 milliard door voorraadafneming en 0,2 milliard door andere particuliere besparingen. De particuliere besparingen worden veel te gering geacht om te kunnen voorzien in het tekort aan risico-dra gend kapitaal. Belastingverlaging is hier de enige uitweg, tenzij men de private eigendom, de vrijheid van be drijf en de prijsvorming in het ruil verkeer afschaft. De invloed van de belastingen op de conjunctuur acht mr Van Leeu- STEMMEN UIT DE KERKEN Mauriac noemt deze priesters „onze trots Frankrijk heeft aan de Christelijke Kerk in de loop der tijden belangrijke diensten bewezen. Wie de kerkgeschiedenis nagaat, komt telkens weer be wegingen tegen, die van beslissende invloed zijn geweest voor de Kerk in Europa. De oorsprong was bijna altjjd In Frankrijk te vinden. Verschillende malen is het voorgekomen dat er een zware depressie lag over heel de Kerk; dat het de dood in de pot was en dat er ergens in Frankrijk nieuw leven is ontstaan, dat gewerkt heeft als gist in het deeg. Niet alleen de RH. Kerk heeft veel aan Frankrijk te danken, maar even eens de kerken van de Reformatie. Was Calvjjn niet een Fransman? En zingen we niet nog steeds de melodieën van de Franse psalmberijming Vergeleken bij de glorietijd van de middeleeuwen en van de 17 en 18e eeuw onder de Lodewijken, heeft de R.K. Kerk in Frankrijk nu geen ge daante en heerlijkheid meer. In deze tijd van allerdiepste de pressie nu, is er een nieuwe beweging ontstaan in dit klassieke christelijke land, nl. die van de priesters die ar beiders zijn. Met anderen willen ze staan in de fabrieken en werkplaat sen. Zo wonen niet in de ruimte van de een of andere pastorie die trou wens in Frankrijk doorgaans niet zo froot is als in ons land maar ze ebben hun intrek genomen in dezelf de wijken waar ook de arbeiders van de fabriek waar zij werken, hun ka mers hefbben. Die priester-arbeiders hebben de priesterwijding ontvangen, maar ze trekken niet rond in het ha bijt, waarin men gewoon is priesters te zien. Zij hebben een costuum aan, naar het werk dat zg hebben te doen. In verschillende beroepen zijn zij ge plaatst. De gedachten die hier achter lig gen, zijn vrij eenvoudig. In grote de len van Frankrijk trouwens niet alleen van dit land heeft de kerk alle contact met de arbeiders verlo ren. Practisch zrjn deze onbereikbaar geworden voor hetgeen de Kerk ook hun zeggen wil in naar prediking en sacrament. Het Evangelie gaat aan de arbeidersmassa's voorbij, terwijl ze tegelijkertijd meer beïnvloed wor den door „het evangelie uit Moskou". Toen is er de gedachte gerezen in de Franse R.K. Kerk: als de arbeider niet meer tot de priester komt, moet dan niet de priester tot de arbeider gaan, en wel zó, dat hij geheel hun lot deelt, zoals Jezus Christus op de ze aarde gekomen is om in alle op zichten onzer één te zrjn? Hoewel men in den beginne ln Ro me het hoofd gefronst heeft als de berichten juist zijn, die dit melden heeft men daar toch zijn toestem ming gegeven voor de plannen van de gezamenlijke Franse bischoppen en zo is er een bijzondere seminarie ge sticht, waar de priester-arbeiders hun opleiding zouden ontvangen. Deze beweging in de Franse R.K. Kerk, die vooral na de laatste we reldoorlog ontstond, heeft van het begin af aan sterk de aandacht ge trokken, ook van Protestanten. Daar zit men eveneens met dezelfde pro blemen. In navolging van de Roomse priesters, zjjn er predikanten geweest die de fabriek zijn ingetrokken. Hier lag de zaak moeilijker, want een pre dikant heeft gemeenlijk een gezin. En niet alleen in Frankrijk is dit het geval, maar we kunnen wel zeggen dat op dit Franse initiatief de ogen gevestigd zgn van allen die, in welke kerk dan ook, leiding hebben te ge ven. Schrijven uit Rome. Dat is de laatste weken wel heel duidelijk gebleken. Wat is nl. het ge val Vanuit Rome is er een schrijven gekomen, waarin aan Franse semina risten verboden wordt als vrijwilli gers te werken of welke werkkring dan ook aan te nemen. Tegelgkertgt is er een seminarie gesloten. Deze mededelingen zijn met elkaar verbon den en zo kwamen de geruchten in de pers dat dit het einde betekende van het instituut van de priester-arbei der. Dat men bij deze berichten zo spoe dig dacht aan een opheffing van het instituut van de priester-arbeiders, die verenigd zijn in de Mission de Pa ris, had ook al weer zijn oorzaak. Sinds de stakingen, die deze zomer zoveel vacantiegangers hebben doen stranden, is er nogal critiek uitgeoe fend op de priester-arbeiders. Zij schijnen van harte te hebben meege daan. Verschillenden zijn, volgens de berichten, met de politie in aanraking gekomen, en een paar zouden er zelfs gevangen genomen zijn terwijl zij deelnamen aan een betoging, die door communisten op touw was gezet. Of deze dingen allemaal zo zijn, kunnen we niet beoordelen. Wel la zen we in een persbericht dat een Franse kardinaal, die de priester-ar beiders nogal in bescherming neemt, onlangs gezegd heeft, „dat het er naar uitziet, dat midden in de schoot van het Katholicisme een beweging aan het ontstaan is, die bereid is het Zwakke luchtpijpen Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de f minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende (Advertentie) U zult 'a morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, bet bederft. V raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlöke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen Eist Carter's Leverpilletjes. wen averechts, omdat men met zijn maatregelen achter de conjunctuur zal aanhinken een gedachte waar mede de derde prae-adviseur, prof. Smeets, het in grote trekken eens is. Voor het ondernemersbeleid acht mr. Van Leeuwen het belastingsysteem funest, omdat nieuwe ondernemingen uitersr moeilijk kunnen worden gefi nancierd en omdat een groot deel van de winst opeisende belasting tot on economisch handelen en tot verkwis ting leidt. Gedegen betoog Het gedegen betoog van prof. Smeets steekt boven dat van de bei de andere prae-advisers uit. Stuk voor stuk gaat hij invloeden na, eerst op de afzet, dan op de kosten, de investeringen, de winst, de onder nemingsvorm, de financiering enz. Daaruit blijkt reeds aanstonds dat deze invloed veelomvattend en in vele gevallen ongunstig is. Bekend is zgn stelling datnoge belastingen op over schotten eerder de zucht tot het ont gaan of ontduiken verhogen, dan dat zg de ondernemer tot grotere acti viteit prikkelen. Ook bg de sociale en algemeen- economische gevolgen van de huidi ge belastingen staat prof. Smeets stiL Daarbij ziet hg zowel krachten ten goede als ten kwade. De gelijk matige verdeling van de inkomehs heeft de consumptie, zowel als de arbeidsvrede bevorderd. Hoge belastingen hebben de infla tie bestreden en het betalingsbalans tekort helpen wegwerken. Daartegen over staat dat het particuliere initia tief niet altijd is ontzien, de spaarnei- ging vermindert, de ondernemings- drang wordt ingekort, de geneigdheid tot extra inspanning vermindert en bepaalde groepen in het gedrang ko men. Tenslotte gelooft prof. Smeets niet, dat het huidige belastingstelsel een voorbereidster van het collecti visme is. Het is jammer dat geen dier prae- adviseurs (behalve H. J. Hofstra in het voorbijgaan) aandacht heeft ge schonken aan de morele zijde van de hoge belastingdruk. communisme op te nemen". En ln datzelfde persbericht stond dat, vol gens de laatste mededelingen uit Pa rijs, een aantal Franse kardinalen „in ondex-handelingen met de Pauselijke nuntius de priester-arbeiders in be scherming genomen" hebben. Al mogen de gevolgtrekkingen die eerst gemaakt zgn, dan niet juist we zen, er is toch blijkbaar wel iets gaande met deze bijzondere priesters. Heiligen in de Hel". Tn Ieder geval is door deze gebeur tenissen de bijzondere aandacht ge vallen op deze „Heiligen in de Hel" en gebleken is dat zij in de kringen van de R.K. kerk, waar de critiek hun niet gespaard is, ook hun warme verdedigers hebben. Mauriac noemt deze priesters „onze trots" en hg zegt „het is ondenkbaar dat zij er niet meer zouden zijn". Deze priesters openen perspectieven voor de R.K. kerk. Maar er moeten wegen worden gezocht die verre van traditioneel zijn. Doch ook in Protestantse kringen zoals duidelijk gebleken in de laatste maanden ziet men met grote belangstelling naar wat er uit dit experiment want dat is het nog groeien zal_ Priesters, aan wie je het zo niet ziet dat zij priester zijn, die over straat kunnen lopen als ieder ander, die mee kunnen gaan staken en die toch priester 2ijn. Wordt hiel de scheiding tussen geestelijken en leken eigenlijk niet opgeheven'en vin den wg hier niet voorgel Ivt priesterschap waartoe alle gek.igen geroepen zijn? H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 8