NIEUWS IN EEN BEGROTINGSVRAAGSTUKKEN WERDEN NADER TOEGELICHT WALCHEREN WEGENAANLEG IN BRAAKMAN STELT ZWARE FINANCIËLE EISEN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAAD SEROOSKERKE Oude Geref. Kerk wordt aangekocht. De raad der gemeente Serooskerke kwam bijeen onder voorzitterssehap van de burgemeester G. Dregmans. B en W. werd een creriet van 5000 verleend voor het toekennen van pre- miën tot woningverbetering en split sing. Aan de gemeente Vrouwen polder werd een bijdrage van 100 toegezegd voor de aanleg van een tappunt-brandkraan, voor diverse landbouwers uit deze gemeente, die voordien water haalden uit Vrouwen polder. De verordening Winkelsluitingswet werd veranderd in die zin, dat de winkels van 1 April tot 1 October geopend mogen zyn tot 7 uur 's avonds,uitgezonderd 's Zaterdags. De aftredende leden van de woonruim tecommissie werden met algemene stemmen herkozen. De jaarlijkse afrekening werd voorts vastgesteld voor de 2 bijzondere scholen. Het besluit van de raad van Middelburg tot het instellen van een veemarkt werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de behandeling van debegroting werden geen algemene beschouwin gen gehouden. De gewone dienst sluit met een totaal aan 124.069,65. Gedenkraam in nieuw raadhuis te Biervliet. In de te Biervliet onder voorzit terschap van burgemeester A. P. Kostense gehouden raadsvergade ring is op voorstel van B. en W. be sloten om in het nieuwe gemeente huls een gedenkraam te doen aan brengen, teneinde eer te betuigen aan de oorlogsslachtoffers. De orde van grootte der kosten werd geraamd op 1000. B. en W. zullen te zijner tijd definitieve plan nen voorleggen. Biggskerke Uitvoering toneelvereniging Dezer dagen gaf de Toneelvereni ging te Biggekerke een uitvoering in zaal Simpelaar. De voorzitter, de heer T. Tango, sprak een openings woord, waarin hy in het bijzonder de burgemeester, de heer P. L. Dreg mans, verwelkomde. Het eerste schetsje werd op goede wijze ge speeld door mej. M. de Witte en de heer P. Jansen. Mej. Koets Ad. had met haar boerse declamatie de lachers op haar hand. „De klokken luiden voor Annie", een toneelspel in drie bedrijven werd op verdienstelijke wijze vertolkt. De spelers oogstten dan ook veel succes. In zijn slot woord sprak burgemeester Dregmans zijn waardering uit over het geho- Op de vraag wat er zoal aan de ver schillende doeleinden uitgegeven werd, zegde de voorzitter toe, een overzicht te doen toekomen aan de raadsleden. Voorts werd voor 1954 subsidie verleend aan de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" van twee cent per inwoner. De kleuterschool te Seroos kerke kreegeen subsidie van 30 per leerling. De kostende prijs per leer ling, ingvolge art. 10 der L.O.-wet, werd vastgesteld op 32 per leerling. De kapitaalsdienst laat een batig saldo zien van 31.052,88. De voorzit ter lichtte de reserveringen voor het sportveld en de riolering toe. De heer J. de Visser (SGP) stelde voor, om de reserve, gevormd voor het voetbalveld, aan te wenden voor de riolering. Na enige toelichting kon de spreker zich met het voorgestelde verenigen. Wel wenste hij, aangete kend te zien, dat hij bezwaar heeft tegen alle posten van verzekring. Voorts besloot de raad z.h.s. tot aankoop van de Geref. Kerk, welke binnenkort buiten gebruik wordt ge steld, voor de som van 7000. Be sloten is het gebouw te laten verbou wen als verenigingslokaal tevens gymnastiekzaal. Na aanbieding rekening 1952 en om een bijdrage te verlenèn van 2 x 75 aan de cursus voor kleuteron derwijzeressen te Middelburg, kwam de rondvraag aan de orde. De heer Izeboud (A.R.) stelde een vraag over het schoonhouden van het arrestan ten-lokaal nu dit aan het Rijk ver huurd is. De voorzitter deelde mee, dat dit van gemeentewege moet wor den schoon gehouden. De voorzitter zegde toe op een vraag van de heer Janusse (C.H.) te onderzoeken of verkoop van legergoederen in het verenigingslokaal na 6 uur ook in strijd is met de winkelsluitingswet. Verder stelde de heer Jongepiernog een vraag aangaande riolering van de Vlasstraat. Zwembad wordt aanbesteed Op 19 November a.s. wordt te Mid delburg aanbesteed het grond-, hei en betonwerk met opbouw voor het onoverdekte zwembad, dat naar men weet aan de Westzijde van het Ka naal door Walcheren, tegenover het P.Z.E.M., zal verrijzen. Er komt dus weer een sprankje hoop voor de zwemliefhebbers. Zal de Zeeuwse hoofdstad in het zwemseizoen 1954 over een goed geoutilleerd zwembad beschikken Examens Onder auspiciën van de VereniL van Groothandelaren in Minerale Olie producten werd te Utrecht door het P.B.N.A. een examen afgenomen voor de cursus „smeermiddelen", waarbij een rijksgecomiteerde aanwezig was. Onder meer slaagden voor dit examen de heren L. C. Hamelinck en P. van Audenaerde, belden te Terneuzen. Voor het certificaat radiotelegra fist 2e klasse slaagde de heer L. den Hollander, leerling der „De Ruyter- school" te Vlissingen. Bij het te Kattendrjke gehouden examen voor het diploma E.H.B.O slaagden de dames L. Gelok, J. Ruls- sen, S. van Harn, T. de Visser, A. de Bol, F. Bruinooge en de heren J. Cor- nelisse, J. Marijs, W. Wisse, P. Jan sen, B. van Overbeeke, J. Wisse. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Firma Van Roon jubileert De firma Van Roon aan de Lange Viele te Middelburg viert dezer da gen het 25-jarig bestaan van haar zaak in kachels, wasmachines, stof zuigers, kinderwagens en huishoude lijke artikelen. De heer A. van Roon begon in 1928, in hetzelfde pand, in een volkomen „dode" winkel, die door het publiek niet werd bezocht. In de loop der jaren heeft de energieke firmant van zyn zaak een succes we ten te maken. De klantenkring nam dermate toe, dat de bedrijfsruimte enkele malen door middel van een verbouwing vergroot moest worden. Kortgeleden heeft de firma Van Roon een toonkamer ingericht, die de moeite waard is om te bezoeken. In verband met het jubileum brengt zij tot 5 December a.s. speciale aan biedingen. FILMS IN ZEELAND Kleurenfilms in alle programma's. Electro vertoont tot en met van avond de Warner Bros kleurenfilm „De onzichtbare tegenstander". Cary Cooper is in dit verhaal een majoor van het leger der Noordelijken tijdens de Amerikaanse burgeroorlog, die be last is met het leiden van paarden- transporten. Doordat de Zuidelijken spionnen bezitten bp het Noordelijke leger, slagen zij er in de transporten te onderscheppen. Cooper krijgt hier van de schuld en wordt uit het leger gezet. Hij papt met de spionnen aan en weet, vooral dankzij de nieuwe Springfieldgeweren, het complot op te rollen. Het was zonder twijfel een goed idee van de Christelijke Film Actie om „Elisabeth is Koningin", de kleu renfilm over de kroning in Engeland, nog eens naar Middelburg te brengen. Velen hebben gisteravond in de Schouwburg (Middelburg) de jonge Koningin gevolgd op weg naar West minster Abbey en tijdens de kronings ceremoniën in de Abdij, Ook vanavond geeft de C.F.A. in hetzelfde theater van deze film nog een voorstelling. Luxor (Vlissingen) heeft van Dins dag tot en met Donderdag de kleu renfilm „De zwarte Roos" op het pro- framma. Een Angelsaksische adeürj- e jongeman trekt tezamen met een vriend naar het Verre Oosten, waar zij allerlei avonturen beleven. Ze ma ken kennis met een Engels meisje (De Zwarte Roos) op wie de adellijke jongeman verliefd wordt. Na vele om zwervingen in het Hemelse Ryk komt hij alleen in Engeland aan. Zijn vriend was bp een gevecht gedood en het meisje had hp uit het oog verloren De film heeft een happy-ending. Orson Welles, Tyrone Power en Michael Rennie vertolken de hoofdrollen Middelburg Buurtvereniging Vlasmarkt bijeen. Dezer dagen hield de buurtvereni ging Vlasmarkt, Kromme Weele en omgeving in café St. Joris te Middel burg haar jaarvergadering. De bij eenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. Vos. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental hetzelfde is geble ven. De penningmeester kon in zpn verslag melding maken van een batig saldo. De kascommissie, bestaande uit mej. S. Pieters en de heer J. Schoenmakers, had het financiële be heer in orde bevonden. De bestuurs leden, de heren A. Spruyt en W. Rpk werden bp acckjnatie herkozen. In plaats van de heer Ch. Dieren- donck, die wegens verhuizing als be stuurslid aftrad, werd gekozen de heer P. Cyvat. In principe werd be sloten in het begin van 1954 weer een feestavond te organiseren. Ook zal de buurtvereniging haar mede werking verlenen aan de in het vol gend jaar te verwachten festivitei ten. Tenslotte werden enkele films vertoond. Sociale onderwerpen in Doopsgezinde Kerk Ter gelegenheid van de boeken-ex- positie Sociale wetenschappen" wordt Vrrjdag 13 November a.s. on der auspiciën van de boekhandel Van Ben them en Jutting des avonds in de Doopsgezinde kerk te Middelburg, een bpeenkomst gehouden, waar in het kort enkele sociale onderwerpen behandeld zullen worden. De heer G. J. Kolk, directeur van „Kinderzorg" te Middelburg, zal spre ken over „Vorming buiten schoolver band". Ds. G. H. van Willenswaard, Nederlands Hervormd predikant te Domburg, behandelt het onderwerp „Kerk en sociale vraagstukken", ter wijl mr. P. van der Woude. secreta ris van de Voogdijraad, een beschou wing houdt over „Kinderrecht en kin. derbescherming". Tenslotte zal drs. J. Scheltens, leraar aande Middel burgse R.H.B.S., het woord voeren over „Geestelpke volksgezondheid". Maquette ijsbaan De Middelburgse IJsclub houdt Donderdag 12 November a.s. een openbare algemene ledenvergadering, waarin belangrijke besluiten zullen moeten worden genomen over de de finitieve inrichting van het aange kochte terrein bp de Breeweg tot ijs baan. Op deze vergadering zal een maquette van het ontwerp van de ps- baan worden tentoongesteld. Gouden bruiloft Het echtpaar C, van KlevenA. van KlevenBrasser, Zuidsingel 14, Middelburg, viert Zaterdag a.s. zpn 50-jarig huwelpksjubileum. Deftig geklede heren stonden aan de wal. toen het mailschip uit de V.S. in Southampton arriveerde „Sir Adrian" zeiden ze en maakten een buiging op het moment, dat er een eenvoudige tuin man voor hen stond De erfgenaam van de onlangs overleden Baron de Dunbar, die jarenlang in een Amerikaans stadje de tuinen onderhield, stond op het punt de grote reis te beëindigen. Naar een groot Kasteel en landerijen in Schotland ging het maar niet met onverdeelde vreugde, want een belangrijk deel wordt verkochl om do fiscus U bevredigen Zo heeft een leder vandaag zijn zorgen Een Rotterdammer vond thuis komende in zijn woning aan de Katendreehtse laan twee verstekelingen in zjjn bed. Twoe Finnen die dronken waren en erg lelijk deden Er werd met huisraad gesmeten en tenslotte greep de politie in. opdat de Rotterdammer in zijn eigen bed kon slapen. Den Bosch heeft Zoete Lieve Gerritje als een Doornroosje uit haar slaap laten ontwaken. Zaterdag gaat de nieuwe markt open en daarvoor komt het meiske ergens uit de Meierij met ge volg en al naar de Brabantse hoofdstad. Ir het hartje van de markt zal het zoete lieve wicht de zware laatste steen aan brengen 0 Ontvangt Den Bosch zo dit meisje als een koningin, de „rattenko ning" van Maastricht za' een niet min der hartelijk welkom worden toegeroe pen in Rlve de Gier. een stad In het ar rondissement Etienne. Het wemelt hier van de ratten. Weldra wordt oaar zpn aanwijzingen een grote verdelgingsactie in geheel Frankrijk uitgevoerd. De heer J. Olischlager zo is zpn naam weet héél veel van ratten. Hp zal een bezoek brengen aan het zoölogisch museum in Straatsburg, waar een verzameling Is van dode ratten Zij stierven de hongerdood, omda de staarten in een niet te ontwar ren knoop zaten. Blpkbaar een geweldige worsteling van de echte rattenkoningen. In een Amerikaanse fabriek kan men niet meer uit de puzzle komen van vele duistere maar als oprecht aangekondigde doelstellingen van onderscheidene naties Nu hebben ze daar maar een ..pad van de volkeren" aangelegd, gevormd uit stenen van 58 landen met de nationale vlaggen aan weerskanten. Misschien weet ze over dit pad de weg naar de vrede te vinden? Ouden van dagen vergaderden. De afdeling Middelburg van de Al gemene Bond van Ouden van Dagen hield Maandagmiddag in het volks- febouw „De Gouden Poorte" te Mid- elburg een algemene ledenvergade ring, Nadat de voorzitter, de heer J. Boogaard, de bpeenkomst had geo pend, werd 1 minuut stilte betracht voor de in de afgelopen periode aan de afdeling ontvallen leden. Vervol gens bracht het bestuur verslag uit over de met B. en W. gevoerde be sprekingen over verschillende moei lijkheden, waarmede de ouden van da gen te kampen hebben. In deze be sprekingen was o.m. aan de orde ge steld de kolentoeslag, die een bepaal de categorie van ouden van degen zou kunnen ontvangen. Volgens B. en W. moeten de betrokkenen zich voor het verkrpgen van een kolentoeslag tot Sociale Zaken wenden, waar elk geval afzonderipk onderzocht zal worden. Omdat de zaal aan het Koorkerkhof, waar de sociëteit van de ouden van dagen momenteel gevestigd is, te klein wordt om het steeds groter wor dend aantal bezoekers te herbergen, had het bestuur B. en W. gevraagd een grotere zaal beschikbaar te stel len. De mogelijkheid bestaat, dat de Bogardzaal hiervoor zal worden aan gewezen. Over deze zaal wordt mo menteel nog onderhandeld. B. en W. waren niet in staat de ouden van da gen vrpstelling van grafrechten te verlenen. Ook op een verzoek om re ductie van de hondenbelasting kon den zp niet ingaan. Voorts wekte de voorzitter de aan wezigen op nieuwe leden voor de bond te winnen. De afdeling Middelburg heeft thans 547 leden en de heer Bo gaard spoorde de leden aan dit getal tot 600 op te voeren. In de rondvraag werd van verschillende zijden ge klaagd over het feit, dat er voor de ouden van dagen in Middelburg, in verhouding tot Vlissingen, zo weinig wordt gedaan. De Vlissingers hebben bpv. jaarlpks een filmmiddag in een van de stedelijke bioscopen, zo zei men. Kan dit hier niet? Het bestuur deelde mee. over dit onderwerp reeds een brief te hebben gericht aan de ex ploitant van de Middelburgse biosco pen. Deze kwestie zal nog nader in een bestuursvergadering onder de loupe worden genomen. Botsing in Stationsstraat In de Stationsstraat te Middelburg gebeurde Maandagmorgen een bot sing. Een Belgische personenauto reed tegen een vrachtauto met aan hanger, bestuurd door G. de L. te Middelburg, toen deze juist wilde wegrijden. De Belgische auto, die be stuurd werd door M. v. d. P. uit Melle bp Gent, werd licht beschadigd. Ver zekering dekt de schade. De politie stelde een onderzoek in. Oogst van de straat De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat in het tijdvak van 2 tot 9 November 1953 aan zijn bu reau als gevonden zpn aangegeven, de volgende voorwerpen, die aldaar zpn te rug te bekomen: padvïndersriem, kin derwant, bosje sleutels, schrcbzaagje, grpze kinderwant, groen-blauwe kinder- want, wit kinderwantje, krulhamer, bruine portemonnaie. inhoudende vreem de munten en bankbidjetten, rode por temonnaie, inhoudende geldstuk en fo to's en gehaakt tafelkleedje. Bp particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring ge houden* doublé schakelarmband, rechter bruine glacé herenhandschoen, aanste ker, doublé broche, kinderschopje, rechter pantoffel, rode wollen kinderwant, drie vpitjes, kleurige shawl, geel-bruin-groe- ne kinderwant, gouden armband, antiek, linker grpze herenhandschoen, bruin zakkammetje, sleutel merk Baitool no. E 74, grijs gebreide das, gouden ring met zwarte steen, geldsbedrag, donker blauw met grijs shawl, slot met 7 sleutels, An gora kal, linker zwarte glacé dameshand schoen. licht metalen armbandje. De politie verzoekt, indien gevonden voorwerpen worden afgehaald, hiervan kennis te geven aan het bureau van po litie te Middelburg. Vlissingen Voorlichtingsavond. Drie samenwerkende Vrouwenor ganisatles, nl. de afdeling Vlissingen van de P.v.d.A., de Vrouwengroep van het N.V.V en de Coöperatieve Vrouwenclub werd door de Neder landse Peulvruchten-studie-combina tie te Wageningen een voorlichtings avond aangeboden, waarin het nut van peulvruchten als volksvoedsel door de heer P. van Post, hoofdas sistent van deze dienst werd aange toond. Mevrouw A. de Priester-Gubbels sprak een woord van dank aan de inleider namens de drie vrouwen groepen voor de prettige, leerzame en „voedzame" avond. Jubileum Chr. Besturenbond. Voor de feestavonden van de Chr. vakbeweging, in verband met het 50- jarig bestaan van de Chr. Besturen bond te Vlissingen, bestaat grote be langstelling, zodat de twee vastge stelde avonden op 19 en 20 Novem ber a,s. in het Concertgebouw reeds Zaterdag ontoereikend bleken. Het bestuur heeft nu besloten op een der de avond, op Dinsdag 24 November, de teleurgestelden in de gelegenheid t'e stellen de feestelijke herdenking mede te maken. Zoals gemeld, zal Donderdag a.s. in de Geref. kerk aan de Paul Kru- gerstraat, een herdenkingsdienst worden gehouden. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door ds. W. Brinkman, Ned. Herv. predikant te Asperen, met als onderwerp: „Dankend geden ken". De feestrede wordt gehouden door de heer M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond. Groninger avond. De Groninger Vereniging „Oet Lang en Stad" hield een feestverga- dering in het Ned. Herv. verenigings gebouw te Vlissingen. Nadat huishoudelijke zaken waren afgehandeld, voerde de toneelclub het toneelstuk„Twei zeuns" van R. S. Raatjes op. De rollen waren in goe de hénden en de aanwezigen hebben ten volle van het spel genoten. De vereniging kan op een geslaag de avond terug zien. De voorzitter, de heer Kwant, dankte namens de aanwezigen de spelers. Vaar ziin onze schepen? Alwaki 9 v. St. John's te Trinidad. Amerskerlc 9 v. Rotterdam te Marseille. Bloemfontein 9 400 m. W. Kp Frio n. Te- neriffe. Enggano p. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Friesland K R L 9 v. Beaumont n. New Orleans, Gaasterland p. 10 vm, St. Paulsrock n. Las Palmas. Heelsum 9 v. Amsterdam te Hamburg. Johan v. Oldenbarnevelt 9 210 m. Z.W Adelaide n. Aden. Kota Inten p. 9 Algiers u. Rotterdam. Laurenskerk 9 v Assab te Port Sudan. Lekkerkerk 9 v. Aden n Karachi. Macuba p 9 Oporto n. Stanlow. Sdtie v Mostaeanem te Lissabon. SiHajak 9 ten O. v. Port Sudan n. Aden. Taüsr p 9 Gibraltar n. Amsterdam Zeeland K R L p 9 Finisterre n. Marseille Zuiderkruis 8 v. Kaapstad n Amsterdam. Alphard 9 v. Rio Grande do Sul n. Santos. Dongedijk p. 10 Dungeness n. Curagao. Grootekerk p. 9 Vlissingen n Antwerpen Heeuba 0 v. Puerto Barrios n Belize. Kota Gede p 9 Perim n. Belawan. Laaglterk 7 v. Madras te Calcutta. Lindekerk 9 v. Kuwait te Khorramshar. Mariekerk p. 10 Finisterrt n. Marseille. Waterman 9 v. Quebec n. Amsterdam, Indijk 9 v. Rotterdam n. Bremen. Maasdam 9 v. New Vork £e Rotterdam. Tomini p. 9 Algiers n. Port Said. Willem Ruy3 9 v Singapore n. Tj. Priok Wonogiri v. 9 v. Bremen n. Antwerpen. GED. STATEN MENEN: Reservemiddelen der wegenfondsen hiervoor waarschijnlijk onvoldoende. Verdelings-vraagstuk niet opgelost. Ged. Staten hebben aan de Provin ciale Staten de begrotingen doen toe komen van de diverse wegenfondsen. Daarbij merken ztf op, dat het inge wikkelde vraagstuk van een betere verdeling der middelen voor instand houding, aanleg en verbetering van de landwegen m het afgelopen Jaar niet tot een oplossing is gebracht Ged. Staten vertrouwen er echter op. dat voor dit vraagstuk eerlang een redelijke oplossing zal worden gevon den. De ramp heeft enige vertraging ge bracht in het tempo van de wegen- verbeteringen. Vóór 1954 hopen Ged. Staten echter in staat te zijn de aangevraagde sommen te doen verkerken. De herverkaveling is ook hier uiteraard van grote invloed. Officiële publicaties. MIDDELBURG. HINDERWET. TER INZAGE LEGGING VERZOEKEN OM VERGUNNING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage liggen, van de eiste bijlagen voorziene, verzoeken om vergunning ingevolge de hinderwet, van J. LOURENSE, Beenhouwerssingel 23, Middelburg tot het oprichten van een pa- tate. frites-inrichting op het perceel Lan- gevielebinnenbrug; J. LOURENSE, Beenhouwerssingel 23, Middelburg tot het oprichten van een pa tates frites-inrichting op het perceel Los- kade; H. DENIES. Bagijnhof 6. Middelburg tot het oprichten van een patates frites- inrichting op het perceel Dam: J. H. M. WOLFS. Korte Delft 25. Mid- delburg tot het oprichten van een patates frites-inrichting, waarin 1 electro-motor met een vermogen van 'A P.K. gebezigd zal worden, in het perceel Korte Delft 25. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 19 No vember 1953. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling be zwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize en wel resp. op Dinsdag 24 November 1953 te 10 uur; Woensdag 25 November 1953 te 10 uur; Donderdag 26 November 1953 te 10 uur; Vrijdag 27 November 1953 te 10 uur. Zij. die niet in persoon of by gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen. zyn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tydig schrifteiyk be zwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot be roep gerechtigd, indien zy niet woonach tig zijn in deze gemeente. Middelburg, 9 November 1953. VLISSINGEN. MEDEWERKING ARTIKEL 72 L.O.-WET 1920. B. en W. der gemeente Vlissingen bren gen ter openbare kennis, dat door de Raad dier gemeente bij zijn besluiten van 30 October 1953, nrs. 18 en 19 aan het Be stuur der Vereniging voor christelijk uit gebreid lager onderwijs alhier ten behoe ve van de onder het bestuur staande school aan de Coosje Buskenstraat de ge vraagde medewerking is verleend voor de aanschaffing van leerboeken en school banken. VEEMARKT ROTTERDAM. 10 November. Aanvoer in totaal 089) stuks. Vette koeien en ossen Gebruiksvee 1736 (570). Vette kalveren Giaskalveren 304 (104) Nuchtere kal veren 780. Varkens 206. Biggen 441. Paar den 166 Veulens 15. Schapen of lamme- ren 518 Bokken of geiten 69. Vette koeien per kg. in ct. Ie kw. 2.56— 2.68, 2e kw. 2.42-2.54. 3e kw 2.06-2.22. Vette kalveren per kg.' in ct. Ie kw. 2.50 —2.60, 2e kw. 2.40—2,50, 3e kw. 2.20—2.40. Pr. in ct. p. kg. Pr. in gld p. st. le 2e kwaliteit 350 300 230 1085 930 780 1085 930 780 700 600 550 850 700 575 575 475 375 le 2e kwaliteit Graskalveren Nucttere kalveren Biggen ".paarden 1.60 1,55 1.40 Schapen Lammeren Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Aanvoer, handel en prijzen waren resp. als volgt: Vette koeien als vorige week. kalm, als gisteren, prima's boven notering: Vette kalveren even minder, goed Iets styver Graskalveren gewoon, tameiyk, ruim prijshoudend. Nuchtere kalveren iets kleiner redeiyk, iets styver Biggen even groter, stroef, met teruggaande prijzen Slachtpaarden ruimer, stroef, iets lager Schapen iets meer. goed, als gisteren Lammeren iets meer, goed, als gisteren. Kalfkoeien als vorige week, kalm, ruim prijshoudend. Melkkoeien als vorige week. kalm, ruim prijshoudend. Vare koeien groter, stil. onveranderd. Vaarzen iets minder redelijk, beste beesten wat sty ver verder onveranderd. Pinken iets min der, redeiyk, beste beesten wat stijver verder onveranderd. VEILING GOES. 9 November. Exportveiling appels. Cox Orange A 69—69.60. BC 54, I gr, 63.70- 1 47.20, II 14. Sterappel A 29, BC I gx. 20, 1 23, H 4.204.80. Goud- reinetten AA 29.30, A 28.50—28.70, BC 21.60—21.80, I gr 25.30—26.50, I 19.30- 29.05, 13.60—14.30 Goudreinette keuken 17—17.20, fabriek 10.60—10.94, val 7.60 -7.80. Diversen valappels 350—350. Jo nathan AA 39.20, A 3890—39.70. BC 40.05. T gr. 32.70—33.60, 1 30.85—30.90. H 17,70. Zure Bellefleur BC 19, I gr. 23. I 1950. Glorie van Holland I 15. n 10. Golden Delicious A 59—63. Igr. 28—51, I 2541. Zoete Campagne I 21. Zoete Ermgaard I 22—27. Laxton Superbe I 28 —32. Peren: Br. Alex Lucas A 43, BC 38, I gr 41, I 36, II 25. Comtesse de Paris A 46.70, BC 44.80, I gr. 40.90—44.10, I 38.40, H 15. St. Remy I gr. 16.70, I 17, II 14. Kleiperen I 1618. Nouveau Poi- teau i 19—22. Verpakt fruit: Goudreinetten A 3341 Golden Delicious AA 6870. Gewone veiling Cox Orange K 3142, F 17.23. Laxton Superbe K 21, F 3. Ster- appel K 10—14, F 3—6. Goudreinetten K 17—21. F 8—14. Jonathan K 18—32, 6—15. Bramley Seedling K 3, F 3. Zoete Campagne K 16—18. F 9. Zoete Ermgaard K 21, F 9—23. Golden Delicious K 24- 33, F 7—12. Zure Bellefleur K 9. Peren: Doyenne du Comm. F 2028. Br. Alex Lucas K 28—29 F 16—18. Com tesse de Paris K 26—30, F 13—16. Ponds peer K 11—12, F 10. St. Remy K 14—13. F 811 Gieser Wildeman K 28. F 12. Kleiperen K 1415, F 6. Nouv. Poiteau K 17—21, F 9. Jodenpeer K 17. F 6. VEILING VEERE. 10 November. Export garnalen, aan voer 1047 kg., 75142. Handels garnalen, aanvoerf 2610 kg., 46—61. Schar, aanvoer 98 kg.. 4569. Bot, aanvoer 183 kg., 38— 49. Wijting, aanvoer 7 kg.. 42—43. Middel tong. aanvoer 8 kg., 218—321. Rog, aan voer 185 kg., 3863. Schardyn, aanvoer 5 kg., 47. EIERNOTERING GOES. Prys voor verse kippeneieren 2.83 p. kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct per stuk minder uitbetaald. Bericht handelaren. Kipeieren lóli ct. Poelje-eieren 12 ct. Eendeiren 10 ct. Kalkoeneieren 20 ct. Ganseieren 25 ct. terwijl voorts het herstel van de pro vinciale wegen op Schouwen-Duive- land veel tijd en werk vorderen. De in de komende zitting van de Staten aanhangig te maken voor stellen tot. wHzlging van de secon daire en tertiaire wegenplannen, voortvloeiende uit de bedijking van de Braakman, zullen zo spoeldig mo gelijk tot uitvoering moeten worden gebracht. De aanleg van wegen door de Braakman, gepaard gaande met aanleg en,of verbetering van aan sluitingen aan de wegenplans, zullen zware financiële eisen medebrengen. De gevolgen daarvan voor het pro vinciaal en bet tertiaire wegenfonds zijn pas met voldoende zekerheid te overzien, wanneer de plannen tot aanleg en verbetering geheel gereed zijn. Het laat zich echter aanzien dat de reserve middelen dezer fond sen voor deze werken niet of nau welijks voldoende zullen zijn. Voor dc verbetering van wegen in onderhoud bij de provincie i« een be drag geraamd van 740.000, voor verbetering van wegen in onderhoud bij derden 500.000 en voor de be planting van wegen 10.000. Voor bijdragen in de kosten van verbetering van wegen, voorkomen de op het tertiaire wegenplan is voor 1954 geraamd 520.000, Deze bij drage bedraagt 65 van de verbe- teringskosten. Scheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen: 9/11 Realma van Denemarken. Stad Arnhem van Bra ke. Vlissingen vertrokken: 9/11 Goeree, slb., naar Sunderland. Zwarte Zee, slb. naar Sunderland. 10/11 Stad Arnhem n. Antwerpen. Realma naar Karachi. Ebro, slb. naar Harwich. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen: 9/11 Ridderkerk van Hamburg. Enggano van Bremen. Grootekerk van Marseille. Sparta van Köge. 10/11 Bennekom van Le Havre. Westerschelde van Rotterdam. Geziena Henderika van Londen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen: 9/11 Aalsdyk naar R'dam. Coeta naar Yarmouth. Nederland naar Kyle. Blitar naar R'dam. Stentor naar R'dam. Eban naar Hamburg. 10/11 Westropa naar Ros tock. Tula naar Horsens. Sporota naar Hamburg. KERKNIEUWS Geref. l^rkelijk leven in Nieuw-Zeeland. Een 60-tal leden van de Presbyte rian Church in Aucland (Nieuw Zee land) is onder leiding van haar pre dikant Rev. Scarrow uit die kerk ge treden en toegetreden tot de onlangs in Auckland door ds. J. W. Deenik, vroeger Geref. predikant te Oostka- pelle, geïnstitueerde Reformed Church. Een spoed-Svnode. welke over deze toetreding op 18 October jï. werd ge houden, besloot de groep van ds. Scar row tot een afzonderlijke wijk-kerk in Auckland te vormen. Emeritaat verleend. De schorsing van ds. J. van den Berg, die in 1936 predikant werd van de Geref. gemeente van Krabbendijke, is door de kerkeraad van Utrecht van de Geref. gemeenten langs kerkrech telijke weg opgeheven. Aan ds. van den Berg is op zyn ver zoek wegens lichamelijke ongeschikt heid tot uitoefening van het ambt, op grond van een medische verklaring, emeritaat verleend. Verkiezing tertius afgevaardigde Op de laatst gehouden classicale vergadering te Zierikzee is als ter tius afgevaardigde naar de vergade ringen der Generale Synode voor de jaren 1954-1958 gekozen ds. D. J. v. Dijk, Ned. Herv. predikant te St. An- naland. Geref. Kerk Tot ouderling en diaken in de Geref. Kerk te Gapinge werden resD. geko zen de heren H. G. Boer en S." de Vis ser. GENERALE SYNODE NED. HERV. KERK. De Generale Synode der Ned. Her vormds kerk is op Woudschoten bij eengeweest. De zitting was hoofdzakelijk ge wijd aan de behandeling van de ge nerale regeling voor de pensioenen. De voorgestelde regeling houdt in, dat de gemeenten nu de helft van de noodzakelijke pensioenbijdrage beta len en dat aan de predikanten-emeriti f 3960 en aan de predikantsweduwen f 2500 uiteindelijk in het vooruitzicht wordt gesteld. De bijdrage der predï- kantsplaats zal f 1008 zijn, waarvan de helft door de gemeenten bekostigd zal worden. De invoering hiervan wordt per I Januari 1954 voorgesteld. De algemene kerkvoogdijraad heeft zijn advies ingediend. In dit stuk komt tot uiting, dat zij nerzijds tegen het beginsel om de ge meenten te laten meebetalen aan de pensioenen, geen bezwaar bestaat De algemene kerkvoogdijraad is echter van mening, dat de nieuwe verplich tingen geleidelijk over een tijd van vier jaar aan de gemeenten dienen te worden opgelegd. De Synode beslists met algemene stemmen de generale regeling voor de pensioenen te aanvaarden. Nagekomen advertentie. Heden overleed, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Zuster ANNA HENNING in de leeftijd van 49 jaar. Breda: A. B. M. HENNING Hulst: Zr. Maria v. d. H. Drievuldigheid (mej. M. HENNING» Middelburg: L. A. M. HENNING Schoonzusters, Neven en Nichten. Middelburg, 10 November 1953. De gezongen H. Mis van Requiem zal wor den opgedragen op Vry- dag 13 November a.s. om 9.30 uur in de Pa rochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus, waar na de begrafenis in het familiegraf op het R.K. kerkhof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3