LEZERS SCHRIJVEN Zeeuwse Almanak ERNSTIGE AUTOBOTSING OP RIJKSWEG MIDDELBURG-GOES PANTSERAUTO IN BRAND BIJ BOTSING IN RETRANCHEMENT GEEN HOGER BEDRAG VOOR MONUMENTENZORG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 CHAUFFEUR ONDER INVLOED Twee gewonden. Op de Rijksweg onder 's-Heer Hen drikskinderen, ter hoogte van het ge hucht Wlssekerke, ontstond Dinsdag avond omstreeks 9 uur een ernstig verkeersongeval. Een auto, bestuurd door zekere M. G. uit Goes, die onder de invloed van sterke drank verkeerde, ramde een uit de richting Goes komende perso nenauto en kwam vervolgens zelf en kele meters verder gekanteld over de we te liggen. De bestuurster van de aangereden auto, mevrouw G. uit 's-Heer Arendskerke, liep vermoede lijk een lichte hersenschudding op, terwijl een naast haar zittende dame, mevrouw SI. uit Kloetinge slechts en kele lichte verwondingen aan een been bekwam. Beiden konden naar huis worden vervoerd. Met een harde klap vlogen de wa gens op elkaar. Toen omwonenden te hulp schoten hadden de inzittenden de voertuigen reeds kunnen verlaten. Behalve de bestuurder M. G., die de aanrijding veroorzaakte, zaten in de ze wagen nog de eigenaar, De J.. en diens 17-jange zoon, eveneens uit Goes. De mannen, die naar Aarden burg waren geweest, bleken onder de invloed van sterke drank te verkeren. M. G., die na het ongeval in de rich ting Goes was vertrokken, kon dooi de inmiddels gewaarschuwde Gemeen tepolitie te Goes nabij het Zwart Sluisje worden aangehouden. Hij werd Nieuwe gastarieven nog in studie. Prov. Gasbedrijf raamt voor '54 f 60.000 verlies. De nieuwe gastarieven tengevolge van de invoering van het lange af- standsgas maken voor de drie bedrij ven, die bij de lange afstandsgas- voorziening zijn betrokken, nog steeds een onderwerp van studie uit, zo blijkt uit de brief van Ged. Staten aan de Provinciale Staten over de begroting 1954. Het belang om de thans nog uiteenlopende tarieven, zij het in een geleidelijk tempo, meer uniform te maken, wordt daarbij niet uit het oog verloren. Ten aanzien van het personeel van het provinciaal gasbedrijf, dat tenge volge van de invoering van lange afstandsgas overbodig wordt, is tijdig overleg gepleegd met de vakorgani saties. Voor zover de overtollige le den van het personeel niet voor pen sionnering in aanmerking komen, zijn reeds geruime tijd pogingen gaande om voor hen een nieuwe werkkring te vinden. De eerste successen zijn reeds bereikt, terwijl andere pogin gen een goed resultaat beloven. De begroting van het provinciaal gasbedrijf voor 1954 vermeldt een verlies van 60.000. Veemarkt te IJzendijke De derde Vee- en Fokveetentoon- stellingsmarkt te IJzendijke zal wor den gehouden op Zaterdag 23 Novem ber a.s. Deze markt draagt het ka rakter van een handelsveemarkt. Naar wjj vernemen bestaat bij de han delaars en boeren goede belangstel ling. voor onderzoek en het afnemen van een bloedproef naar de plaats van het ongeval teruggebracht en overgege ven aan de Rijkspolitie. De verkeers- groep van de Rijkspolitie was spoedig ter plaatse. De aangereden auto werd aan de linker voorzijde zwaar beschadigd. Het linker voorwiel werd geheel afge rukt, terwijl delen van de bumper lier en der verspreid waren. Gelukkig was de cabine nog goed in tact, zodat het ongeluk nog vrij goed afliep. De ge kantelde auto liep vooral enige scha de aan de voorzijde op. Verlies P.Z.E.M. voor 1954: 1.992.000. Zware druk op bedrijfsvoering. De b'O herhaling aangekondigde periode van verliezen op de stroom voorziening is thans aangebroken, zo b'ljkt uit de begroting 1954 van de P.Z.E.M. Er is op deze begroting een verliessaldo geraamd van 1992.000 Hoewel Ged. Staten vertrouwen, dat de verliezen geleidelijk aan zullen verminderen, zullen zij in de eerstko mende jaren een zware druk op de bedrijfsvoering leggen. De thans aan gebroken periode vereist een krachtig beleid, dat door alle daarbij betrok ken organen, naar Ged. Staten ver trouwen, in volkomen eensgezindheid zal worden gevoerd. Veesmokkel bij Sint Jansteen Ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen te Sint Jansteen namen in de bossen van het waterwingebied een koe in beslag. Deze koe "werd des nachts door deze bossen naar de grens gedreven. De douaniers konden nog juist verhinderen dat het dier over de grens kwam. De smokkelaars, die de koe begeleidden, konden in het nachtelijk duister ontkomen. De waarde der koe bedroeg ongeveer 800 gulden. Auto reed in op colonne militairen. Vlissinger gewond. Dinsdagmorgen is op de Wouwse- straatweg te Bergen op Zoom een personenauto, bestuurd door J. v. N uit Den Haag. ingereden op een co lonne marcherende militairen. Hierbij is de sergeant W. D., afkomstig uit Vlissingen, tegen de grond geslingerd en gewond geraakt. Hij moest naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom worden overgebracht. De militairen liepen in de richting Bergen op Zoom, toen Vanuit Roosen daal de personenauto naderde. Van N. moest vaart verminderen voor uit de richting Bergen op Zoom komend verkeer, doch hij zag hiertoe ver moedelijk tengevolge van een te grote snelheid geen kans, met het ver melde gevolg. Tegen van N. is pro ces-verbaal opgemaakt. Woningbehoefte 1954-1956 in Zeeland. De woningbehoefte voor Zeeland voor de periode van 19541956 wordt door het ministerie van wederopbouw geraamd op totaal 1.444 woningen .op gemiddeld 481 woningen per jaar. De toeneming van de woningbe hoefte tengevolge van natuurlijke groei wordt in deze periode geraamd op 1.999, terwijl een vermindering ten gevolje van binnenlandse migra tie van 924 woningen en door bui tenlandse migratie van 438 woningen wordt geraamd. De toewijzing van woningen in deze periode zou 644 huizen bedragen, terwijl een tekort van 163 woningen ingelopen zou moeten worden. Minder roomboter de grens over Door een verscherpte grenscontróle van Belgische zijde op het vervoer van roomboter naar België is er de laatste week in de grensstreek van Zeeuwsch Vlaanderen aanzienlijk minder van dit artikel verkocht aan de laatste maanden het geval was. Niettemin is de stroom van België naar Nedei'land en terug nog groot. Belgische winkeliers langs de grens in Oost- en West Zeeuwsch Vlaande ren maken echter slechte maanden, zo vertelde men ons. PROVINCIALE BEGROTING Rapport Reconstructiecommissie Schouwen-Duiveland veschijnt in December. (slot van pagina 1) De financiële gevolgen van de wa tersnoodramp, in het bijzonder ten aanzien van de eventuele dgksverho- ging voor calami teuze polders zijn nog niet te overzien, omdat in vele gevallen met deze dijksverhoging op de uitslag van het onderzoek der Del tacommissie moet worden gewacht. Indien het streven van het provinciaal bestuur tot verwerkelijken van het drie-eilandenplan slaagt, zullen de verkeersverbindingen tussen Noord en Midden-Zeelana zeer aanmerkelij ke sommen vergen. Tenslotte, zo mer ken Ged. Staten in dit verband op, is het nog niet te overzien, welke gevol- VAN &2win TOT Na het vertrek van de Duitsers hieven er onder de vele „souvenirs" van de bezetting ook de naargeestige bunkers over. Het kost altijd veel moeite om deze herinneringen aan de bezetting te verwijderen. Geleidelijk wordt ons land dan toch bevrijd van die betonnen gevaarten. Zo zal de bunker op het Stationsplein te Sluis kil eveneens verdwijnen. Men is daar mede thans begonnen, waarbij ge bruik gemaakt wordt van pneuma tische hamers. WATERTOREN. Een watertoren is altijd een mar kant punt in een landschap. Dit geldt in het bijzonder voor die van Axel, die maar liefst 65 meter hoog is. Zo'n EEN STRAAT De zonnige Novembermiddag stond roerloos in de verlaten straat, tiet was een van die straten, wélke ge te rugvindt in elke provinciestadwaar ook in Nederland, en dus ook in Goes. Deze straat lag dan in Goes, maar ze had ook in Vlissingen, Terneuzen, Zierikzee of Middelburg kunnen lig gen. De huizen stonden roerloos, dicht opeengedrongen, als een kudde makke schapen. Niets bevjoog achter de keu rige vitrages. Een straat, zo peins den wij waar op een zonnige Novem bermiddag het leven schijnt stil te staaneen straat, waarin ge schrikt van het geluid, dat uw voetstappen maken. Een straat, icelke zich welhaast niet betreden laat en zo ge het tóch doet, welnu: beheers ut Dreun er niet doorheen met zwaar opklinkende voestappen, maar tracht het zwevend te doen, lichtvoetig. Het uittrekken van schoenen is zelfs aan te bevelen. Die profane voorwerpen kunt ge dan onopvallend in de hand meedragen, terwyl ge devoot voortschrijdt, star voor u uitziend, met een volkomen voorbijzien van de schijnbaar verlaten woningen. Een straat, waar ge zoudt gaan twijfelen aan de woelingen des le vens, totdat Totdat het vier uur is geworden en de schooljeugd joelend bezit neemt van ook deze straat Dan kunt ge uw schoenen wel weer aantrekken toren moet dus alleen al om deze re denen een goed uiterlijk hebben, af gezien nog van allerlei bouwtechni sche noodzaak. Met het werk aan de nieuwe bedekking van de toren is men inmiddels aardig gevorderd. De eerste lagen van de koperen dakpla ten zijn gelegd. De Westzijde is reeds bedekt en binnen zeer korte tijd zal de koepel geheel van een nieuwe be dekking z\jn voorzien. PLANTENZIEKTEN. In het buitenland is ons land mede bekend om de uitstekende wijze, waarop hier de grond bewerkt wordt en de aandacht, die onze landbouw- technische diensten daaraan besteden Landbouwvoorlichting dient op een goed peil te staan en de boeren moe ten daarvan ten volle kunnen profite ren. Uitgaande van de afdeling 's- Heer Abtskerke en Nisse van de Land bouw Jongeren Gemeenschap geeft men deze winter een cursus in „ken nis van de grond en plantenziekten" Zeventien leerlingen hebben zich voor deze cursus opgegeven. De waarne mend consulent, de beer J. Eversdijk, noemde het verheugend dat juist in een der oudste polders van onze pro vincie „De breede Watering van Yer- seke" een dergelijke cursus wordt ge geven. Hier immers wordt een grote verscheidenheid van grondsoorten aangetroffen. De secretaris van de commissie van toezicht, de heer C. de Ruiter zeide, dat deze commissie met genoegen haar lichte taak op zich zal nemen, nu de bodem zelf onder de loupe wordt genomen. Hij vertrouwde, dat de cursus een succes zou worden GEVONDEN. De hulde van de dag voor het zoon tje van de familie M. G., die een polshorloge vond en er voor zorgde, dat de eigenaresse dit terug kreeg. Mej. de G. had dit kostbare voorwerp toen zij uit de kerk kwam verloren en men kan zich voorstellen, dat zij er danig over in zat, toen het horloge aanvankelijk nergens terug gevon den werd. IN ééN REGEL. De heren D. P. de Cooker en A E. van Moeffaert te Terneuzen herdenken op 15 November hun zilveren jubileum als wagenlichter bij de dienst Mechelen Terneuzen van de N.S. Tot koster aan de Geref. kerk te Axel (ond. art. 31, K.O.) werd benoemd de heer A. de Kraker, te Axel. gen voor de provincie zullen voort spruiten uit de belastingverlaging. RESERVERING. De begroting bevat twee posten voor reservering, zo werd een bedrag van 100.000 uitgetrokken ten dien ste van de reserve voor dekking yan de oorlogs- en rampschade, die ten laste van de provincie zal blijven. Hoewel in het afgelopen jaar voort gang is gemaakt met de afrekening van sommige onderdelen der oorlogs schade, is thans nog niet te overzien hoeveel hiervan ten laste van de pro vincie zal blijven. In nog mindere ma te is te voorzien hoe het zal gaan met de rampschade. Daarom achten Ged. Staten versterking van de reserve ge wenst. Voorts is 100.000 uitgetrokken voor verbetering van de verbinding tussen Noord- en Midden-Zeeland. Wanneer in verband met de voorge nomen herverkaveling van Schouwen- Duiveland het wegenstelsel beter be rekend zal zyn op het moderne weg verkeer, is te verwachten, dat het vervoer per auto zich belangrijk zal uitbreiden. Op de lange duur zal dit er mede toe leiden, dat een veer met koplading voor deze verbinding dient te worden ingericht. Deze inrichting zal zeer belangrijke kapitalen vergen, zodat het van belang is daarmede nu reeds rekening te houden. MONUMENTENZORG. Voor de restauratie van monumen ten is 40.000 uitgetrokken. Naar het percentage van de subsidie is de Zeeuwse regeling voor dit doel ongun stiger dan die van alle andere provin cies. Naar verhouding echter van de sommen, die de Provinciale Staten voor dit doel beschikbaar stelden, is de druk op het provinciaal budget in het algemeen belangrijk hoger dan el ders nodig is gebleken. In verband hiermede en met de onzekere toe komst menen Ged. Staten geen voor stel te kunnen doen tot een algemene verhoging van het provinciaal subsi die voor dit onderdeel. Het kan ech ter voorkomen, dat het herstel van een monument zou afstuiten op een te lage provinciale bijdrage. Daarom is nog 10.000 op de begroting ge plaatst, waaruit in dergelijke gevallen de normale subsidie kan worden ver hoogd. Intussen heeft het college van Ged. Staten besloten een nader onder zoek in te stellen, teneinde een duide lijker inzicht te verkrngen in hetgeen in dê toekomst voor dit doei nodig is. Tenslotte doen Ged. Staten in nun brief nog enkele mededelingen van al gemene aard. Zo achten zij het voor Zeeland beschikbaar gestelde bouwvo lume onaanvaardbaar, zodat men zich met een uitvoerig gemotiveerd schrij ven tot de minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft gewend. De reconstructiecommissie Schou wen-Duiveland zal vermoedelijk in de loop van de volgende maand haar rap port uitbrengen. is de concentratie van polders en wa terschappen in versterkte mate een onderwerp van discussie geworden. Voor Ged. Staten maakt deze concen tratie, mede in verband met de her verkavelingsplannen, een onderwerp van studie uit. Wat het drie-eilanden plan aangaat is het college diligent gebleven. Het plan wordt door de z.g. eltacommissie nader onderzocht, omdat het plan in het geheel der af sluitingen moet passen. Smokkelaars sprongen te water! Ambtenaren van de Dienst voor Invoerrechten en Accijnzen zijn er Maandagnacht in geslaagd een door uit België afkomstige smokkelaars bestuurde pantserauto nabij Retran. chement onschadelijk te maken. Het voertuig was leeg, maar klaarblijke lijk bestemd voor veevervoer. In de nabijheid van de brug over het afwateringskanaal gaven de dou ane-beambten de bestuurder van de pantserauto bevel om te stoppen, maar de chauffeur, vermoedelijk ver trouwend op de soliditeit van zijn vervoermiddel, reed door. De douane-beambten slaagden er echter in de pantserauto met krasse middelen tot stoppen te dwingen, waarbij de auto te een de brugleuning botste. Het stuur taakte onklaar en door tot nu toe onbekende oorzaak vloog het gepantserde voertuig in £A**VVVWVVVVWVVVWVW> Begroting van de Prov. Stoombootdiensten. Rijksbijdrage op 2.513.000 geraamd. Tegelijkertijd met de provinciale begroting hebben Ged. Staten van Zeeland bij de Provinciale Staten de begroting ingediend van de provin ciale Stoombootdiensten. Daaruit blijkt, dat het Ged. Staten nog niet bekend is, wanneer het veer Krui- ningenPerkpolder weer in bedrijf kan worden genomen. Zolang voor Schouwen-Duiveland het R.T.M. veer ZijpeAnna Jaco bapolder niet is hersteld, moet erop gerekend worden dat het veer Zie rikzeeKatsche veer voor het auto vervoer overbelast zal zijn. Het blij ven staan van auto's is in de jongste tijd echter niet van dien aard. dat dit euvel groter afmetingen aan neemt dan b.v. op de veren over de Westerschelde. Gedurende September 1953 bleef van het aantal vervoerde auto's 6,7 staan. Voor de veren Terneuzen Hoedekenskerke en Vlissingen Breskens waren deze percentages on derscheidenlijk 6,7 en 5,7 Op de lijn ZierikzeeKatsche veer als dienstschip het m.s. „Koningin Emma": de beide andere schepen van dit type zijn in het verleden met 6 meter verlengd en daardoor van een te grote lengte om onder alle om standigheden in het kanaal te Zie rikzee te zwaaien. Het wordt niet verantwoord geacht op dit ogenblik in het havenkanaal achteruit te va ren. Het reserveschip „Zandkreek" is in de vaart gebracht voor het auto vervoer, terwijl ook nachtvaarten zijn ingevoerd. Ged. Staten vertrouwen, dat bij de aanvang van het nieuwe begrotingsjaar de moeilijkheden op dit veer zullen zijn verdwenen. De begroting vermeldt als bijdrage van het ryk voor de veerdiensten op de Westerschelde een bedrag van 2.513.000. Jubileumconcert door het Zuid-Bevelands dameskoor In verband met het 5-jarig bestaan van het Zuid-Bevelands Dameskoor te Goes wordt het uitgestelde con vert van 7 Februari j.l. op 21 Novem ber a.s. gegeven. Dit koor mocht, in haar betrekkelijk nog kortstondig bestaan, reeds mooie successen boe ken, hetgeen bleek op de concoursen én het optreden voor de A.V.R.O.. Mo menteel wordt wederom een optreden j bet dijkje, dat langs de haven loopt. brand. De inzittenden verlieten ijlings de auto, sprongen pardoes in het ka- naai en wisten zich aan de overkant uit de voeten te maken. Een hunner heeft nog 'getracht bij een boerderij hulp te krijgen (zijn kleren waren gedeeltelijk verbrand en uiteraard had hij een nat pak), maar dit ge lukte niet. De pantserauto is in beslag geno men. Minister dankt Engeland voor caissons De minister van verkeer en wa terstaat, mr. J. Algera, heeft na afloop van de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk de volgende boodschap door be middeling van de Nederlandse ambassadeur te Londen mr. D. Stikker, aan de First Lord of the Admiralty, the right ho norable J. P. L. Thomas M. P. verzonden: „Het stemt mg tot grote voldoening, u te kunnen mededelen, dat het laatste gat in de dijken, dat ons na de ramp van 1 Februari 1953 rest te, op Vrijdag 6 November te 23.56 uur werd gesloten. Deze sluiting werd mogelijk gemaakt door toepassing van vier Phoe nix-pontons. Dit geeft mij aan leiding, u mijn grote dank te betuigen voor de hulp, welke u ons hebt willen verlenen door deze caissons te onzer beschik king te stellen. WW^IWWWWVVVW Man in Vlissingen verdronken In „Haventje van Meyer" Dinsdagmorgen ontdekte een schooljongen in het zg. Haventje van Meyer by „De Ruyterschool" te Vlissingen het lichaam van een man. De politie, die omniddeliyk gewaar schuwd werd, stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat het het stoffe lijk overschot was van de 55-.iarige oud-Vüssinger De B., uit Amsterdam, hoofdmachinist op de Grote Handels vaart. De man bracht in Vlissingen zijn vacantie door. In de nacht van Maan dag op Dinsdag maakte hij om om streeks 3 urn- nog een wandeling over voor de radio voorbereid. Het is de eerste maal, dat het koor een officiële uitvoering geeft. Het programma bevat werken van oude componisten als Palestrina, Lasso, Sacchini, terwijl ook voor latere com ponisten een plaats is ingeruimd (Röntgen, Caplet, Britten en de Goes- senaar Otto Lies). Van Otto Lies zal worden uitge voerd zijn nieuwe compositie „Rond Epiphanias", een werk voor jeugd koor en dameskoor met moderne or- keststratie. Aan de „Twaalf Rovers", een 4-9 stemmige bewerking, even eens van Otte Lies, werkt een man nenkoor mede. Als gast-solist treedt op Harrie van Oss, uit Amsterdam, die liederen zingt bij de fluit. Motorrijder kreeg ongeluk Op de Rijksweg tussen Hansweert en Wemeldinge is Dinsdag de motor rijder D. uit Goes ingereden op een met lange palen beladen truck met oplegger, die de Kanaalweg wilde op rijden. De motorrijder bekwam enkele gekneusde ribben.Het motorrijwiel werd beschadigd. Waarschijnlijk is hg gevallen en daar bij in het water het was juist vloed terecht gekomen en ver dronken. Het slachtoffer was onge huwd. Pieter S. Dekker uit V. S. terug in Zuidzande. Vgf Nederlandse deelnemers aan het internationale programma voor de uitwisseling van plattelandsjonge ren, onder wie Pieter S. Dekker uit Zuidzande, zijn per s.s. „Maasdam" uit de Verenigde Staten in ons land teruggekeerd. Vijf deelnemers uit de V.S. hebben hun bezoek aan boeren gezinnen in Nederland beëindigd. De heer Dekker uit Zuidzande ver bleef in Colorado en in Noord-Dako- ta, evenals Gerrit Knibbe uit Wie- ringerwerf. Bestuurslid P.v.d.A. herbenoemd De heer C. van Bendegem te Axel werd herkozen als bestuurslid van het gewest Zeeland der P.v.d.A. Te vens werd hij benoemd tot plv. lid van de partijraad voor dit gewest. Verbetering rijwielpaden. Een wielrijder uit Goes schrijft ons Naar aanleiding van het ingezon den stukje betreffende de slechte toe stand van sommige stukken rijwiel pad in de buurt van Nieuwiand, zou ik ook willen wijzen op het stukje rij wielpad aan de Patijnweg, vlak voor dat men de overweg van Kloetinge nadert, richting Bergen op Zoom rij dend, waar een vrij brede geul tussen de tegels is ontstaan en tevens het rij wielpad niet vlak ligt. De mogelijk heid ls groot, dat hier iemand eerst daags 'n lelijke val kan maken. Daar men nu aan de Patijnweg bezig is, zou het een kleine moeite zijd-, even dit korte stukje weggedeelte opnieuw te leggen. Vele wielrijders en bromfiets berijders zouden daar zeer dankbaar voor zijn. (Rijkswaterstaat met Gemeentewer ken, zorgt voor de rijwielpaden, Red.) Ongezonde lucht. In uw blad van Zaterdag 24 Oct. j.l. was opgenomen een artikel over de onhoudbare toestand voor de bewoners van de buurtschap Steenoven te Bres kens door de stank van het afvoer kanaal aldaar. Hte staat vast, dat de toestand on houdbaar is. Eveneens, dat deze toestand reeds vijf jaar onhoudbaar is. Wat wordt er aan deze onhoudbare situatie gedaan? Het is jammer, dat bij het bezoek van verschillende functionarissen de deuren geschuurd waren en dat de stank iets minder was. In uw artikel werden de moeilijk heden opgesomd, maar de mogelijk heid tot demping werd niet overwogen. In het artikel was een mededeling op genomen van de dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van .Sluis", waarin gezegd werd, dat het ingevolge art. 28 van het Reglement van Politie van de Polders of Waterschappen in Zeeland verboden is dergelijk water in de leiding te lozen. Nu is ondergetekende met deze re glementen niet zo precies op de hoog te, maar indien er een reglement is, waarom wordt het dan niet toege past? Met dank voor de plaatsing. Een bewoner van Steenoven. (Noot redactie: De mogelijkheid van demping is als zjjnde te radicaal niet overwogen, temeer daar bij hand having van het genoemde reglement zulk een maatregel overbodig zou zijn. Waarom art. 28 van het reglement niet wordt toegepast? Omdat men wil trachten tot een voor alle partijen be vredigende- oplossing te komen.) Kunstenaars in het rampgebied Te Zierikzee bezocht ik de schilde rgen-tentoonstelling van „meester werken", die waren gewijd aan ie ge volgen van de stormramp. Er waren al neel wat kunststukken verkocht. Misschien komt van de opbrengst ook wat in het Rampenfonds terecht Eén vraag wilde Ik U doen, omdat ik daarop geen antwoord kon vinden: al de ingezonden tekeningen en schil derijen waren vervaardigd door kun stenaars van elders. Niet één stuk was van een Zeeuw. Toch zijn er in Zeeland (het rampgebied) vele kunst schilders van professie. Wat lag er nu meer voor de hand dan juist die en enkel die voor een opdracht in aanmerking te doen komen? Het is maar een vraag van een buitenstaan der. Hier zouden gunst en kunst kun nen samengaan, dacht ik. M. C. v. d. ENDE. Middelburg, Punt 13. De Zeeuwse vereniging te Hilversum. De Hilversumse vereniging „De Zeeuwen" hield Zaterdag haar ope ningsavond van dit seizoen. De voor zitter sprak in zijn openingswoord waarderende woorden aan het adres van H. M. de Koningin over haar medeleven met de rampslachtoffers en het herstel. Vervolgens zongen de aanwezigen het Wilhelmus en het Zeeuwse volkslied. De heer Lode van Gent vertelde over zijn belevenissen in Centraal Afrika en de „Zeeuwse Accordeon- duivels" verzorgden het muzikale gedeelte van de avond, welke met een gezellig bal werd besloten. De oesterverzendingen in October In October bedroeg de oesterver zending uit Yerseke als volgt: Neder land 173.038 stuks <150.076); België 2.294.274 stuks (2.501:713); Engeland lü.300 stuks (54.500)Duitsland 92.820 stuks (109.970); diverse lan den 23.600 stuks (28.800). Totaal 2.6Ó0.032 stuks tegen 2.845.059 stuks in October 1952. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de verzendingen in October 1952 aan. Bestuursvergadering Bond Plattelandsvrouwen. In de Dinsdag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden provin ciale bestuursvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen, heeft drs. C. Louwerse, secretaris van de Stichting v Cultureel Sociaal Opbouwwerk, een korte uiteenzetting gegeven over zijn brochure „Dijken dichten verder". Hy wees daarbij op de waarde van de dorpsgemeenschappen en achtte op richting van dorpshuizen van groot belang. Bij de opening van de eerste be stuursvergadering na het dichten van het laatste dijkgat, wenste de presi dente, mevr. L. N HuysmanGriep de afgevaardigden van Schouwen en Duiveland geluk. Voor de afdelingen zal in het winterprogramma nog een tournee met films over de cacao wor den opgenomen. De aandacht werd gevestigd op de tweeweekse vacantiecursussen voor getroffen plattelandsvrouwen op het landgoed „De Born" te Bennekom. Ook de prov. bestuursleden, die hier voor in aanmerking komen, werd ge adviseerd deze cursussen te bezoeken. Naast de behandeling van actuële pro blemen, worden ook cursussen in het vervaardigen van lampekappen e.d. ge geven. Mevrouw G. DorstVos, presidente van de pro« Woningcommissie, bracht nog verslag uit over de voordracht middagen in de rampgebieden, waar in samenwerking met andere vrou wenorganisaties, aan de getroffen huisvrouwen voorlichting wordt gege ven op het gebied van woninginrich ting. V.N F.-tentoonstelling in Middelburg „Nederland heeft buiten haar gren zen een uitstekende naam wat betreft de vakbekwaamheid van haar inwo ners en het zgn ook de Nederlandse producten, welke in andere landen een goed naam genieten", aldus de heer J. W. Kögeler, wethouder van onderwijs te Middelburg, gisteravond in de trouwzaal van het stadhuis. De heer Kögeler opende met een korte toe spraak de tentoonstelling, georgani seerd door de Vereniging Nederlands Fabrikaat, welke van 11 tot 17 No vember in de vleeshal van het Middel burgse stadhuis wordt gehouden. De heer Kögeler sprak er zijn vreugde over uit, dat de Technische School uit Middelburg op de tentoon stelling met een stand vertegenwoor digd is. Tevoren had de algemeen secretaris van de Vereniging voor Nederlands Fabrikaat, dr. J. P. Duiveman, een kort overzicht van de geschiedenis der vereniging gegeven. Spreker dankte het gemeentebestuur voor de betoon de gastvrijheid en vertelde, dat de tentoonstelling voor alle dagen reeds was volgeboekt, wat betreft het be zoek van de schooljeugd. Tot slot sprak drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut. Hierna maakten de aanwezigen, onder wie de burgemeester van Mid delburg, mr. dr. N. Bolkestein, wet houders en vertegenwoordigers van de industrie, een rondgang langs de stands. Van 23 tot en met 28 November is de tentoonstelling te Vlissingen in de Zeevaartschool, van 7 tot 12 Decem ber te Oostburg. Volgend jaar staan Hulst, Terneuzenen wellicht Zierikzee op het programma. Agenda MIDDELBURG. Vandaag, Electro: „De onzichtbare te? genstander" (14 J.). I en 9.15 uur; Schouwburg: C.F.A Een koningin wordt gekroond", (alle leeftijden), 8 uur* Boekhandel Van Benthem Jut ting: Boeken-expositie „Sociale we tenschappen". 9—18 uur. VLISSINGEN Alhambra: „Levend ingemet seld", (18 jr.). 7 en 9 uur Luxor: „De zwarte Roos" (18 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „De laatste Grens", (14 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2