PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Churchill nam initiatief in een gesprek met Eisenhower In de afgelopen jaren werd een achterstand ingehaald BILT DIT JAAR WAARSCHIJNLIJK 60.000 WONINGEN GEREED HOGERE SCHADELOOSSTELLING VOOR TWEEDE KAMERLEDEN Vandaag 196e Jaargang-No. 266 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, ƒ5,45 p. kw., fr. p. p. 5,70 per kW. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 Nov. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen dnemaaj tarief. Oeine advertenties (max. 8 regels) van 15 reg Is f 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Buieau van dit Bla'l" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-80, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228»; Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr 2; Zlerikzee N Bogerdstr. C 160. telef. 26. NAAR DE BERMUDA-CONFERENTIE V.S. zouden West-Duitsland zelfstandig willen maken Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis officieel bekend gemaakt, dat de conferentie op de Bermuda-eiland en van 4 tot 8 December zal worden gehouden. Hij zal daar confereren met Eisenhower en Laniel. In de bekendmaking werd gezegd, dat verschillende kwesties van ge meenschappelijk belang voor de drie mogendheden zullen worden bespro- lten. Churchill weigerde hieraan iets toe te voegen, in het bijzonder toen hem gevraagd werd of deze bijeenkomst wellicht zou leiden tot een con ferentie met Molotof. Een gerucht, dat Molotof dit zelf z ou hebben voorgesteld aan de Brit se ambassadeur te Moskou, werd pertinent tegen gesproken door Lon den. Het initiatief tot deze bijeeenkomst is uitgegaan van de Britse premier in een telefoongesprek met Eisenho wer, nadat Moskou de uitnodiging voor Lugano had afgewezen. Men verwacht dat Churchill er toch nog op zal aandringen met Malenkof te gaan praten als een laatste poging om de impasse te doorbreken. Londen gelooft, dat de V.S. aan West-Duits land algehele souvereiniteit willen verlenen, ook al is het verdrag voor de Europese verdediging nog met be krachtigd. Dit houdt in, dat Bonn nu reeds de voordelen zou krijgen, voortvloeiende uit de conventies van Bonn. Frank rijk zou zich evenwel niet accoord verklaren met dit voornemen van Washington. In Frankrijk zijn de me ningen ten aanzien van het E.V.G.- verdrag nog nooit zo verdeeld .ge veest als thans. Men zou pogen het debat in de nationale vergadering uit te stellen. Frankrijk zou alleen naar de Bermuda-eilanden willen komen indien de Westelijken, hoe dan ook, Triest weer normaal. Italianen negeren de Britse soldaten. De bewoners van Triëst negeren de Britse soldaten, die gisteren voor het eerst sinds de ongeregeldheden weer op straat mochten. Zij liepen haastig de café's uit, als er Britse soldaten verschenen. Het aantal aanhangers van Italië onder de bevolking is toe genomen. In een verkiezingsrede heeft de Joego-Slavische vice-president op nieuw aangedrongen op het houden van een conferentie voor een compro mis-oplossing inzake Triëst. Samen werking tussen Italië en Joego-Sla- vië acht hij nog steeds mogelijk. Joego-Slavië bedreigt niemand en wenst het geschil niet met de wape nen te beslechten. Kardelj verklaar de verder, dat imperialistische stro mingen in Italië tegen de elementai re en vitale belangen van Joego-Sla vië ingaan. Belgrado heeft voor de tweede maal geprotesteerd tegen het Italiaanse verbod op de uitvoer naar Joego-Sla- vië. De toestand in Triëst zelf was gis teren weer normaal. 'Dr. Albert, Schweitzer, de beroemde Leprozen Aposteldie reeds tien tallen jaren in Lambarene, Frans Equatoriaal Afrika vertoeft, zal niet naar Stockholm gaan om persoonlijk de Nobelprijs in ontvangst te nemen. Dr. Schweitzer zal het geld aanwen den voor de bouw van een permanente leprozenverblijfplaats. Das beet veertig kippen dood. De das (familielid van de vos) is in Nederland een tamelijk zeldzaam voor komend dier en deswege bij de wet beschermd. In Noord-Limburg schijnt deze bescherming de dassenstand ten goede te zijn gekomen. Veel overlast heeft men van deze dieren nog niet ondervonden, maar te Lottum is daar nu een uitzondering op gemaakt. De landbouwer J. Janssen trof namelijk veertig doodgebeten kippen in een hok aan en blijkens de nagelaten spo ren was hier een das aan het werk geweest. een einde aan de oorlog in Indo-Chi- na maken. Duitsland zal volledig op de hoog te worden gehouden van de bespre kingen, zo heeft de Britse ambassa deur medegedeeld. Radio Moskou heeft opnieuw ver klaard, dat de Westelijken de jongste Sowjet-nota hebben verdraaid. De no ta was bedoeld als een oproep voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken en niet als een afwijzing. Weer een gevangene op Korea gedood. Thimaja wil uiteenzetting drastisch bekorten. Indische wachten in de krijsgevan genkampen op Korea hebben Dins dag weer een krijgsgevangene. die trachtte te ontsnappen, doodgeschoten. De Noordkoreaan had zes of zeven medeplichtigen, zo verklaarden de wachten, die het slachtoffer herhaal delijk zouden hebben gewaarschuwd Bovendien werden zij aangevallen door de gevangenen. Luitenant-gene raal Thimaja wil een einde maken aan de langdurige ondervraging desnoods met geweld door de com munisten. Men moet deze uiteenzet tingen drastisch bekorten, wil men uit de impasse komen, zo meende hij I weer ruzie met zijn verdediger. Wilde de zaal verlaten. Op de derde dag van het proces te Sultanatabad heeft ex-premier Mossadeq zijn verdediger geslagen en getracht de zaal te verlaten. Na een rumoerige scène riep de huilende ex-premier tegen zijn verde diger, de door het hof aangewezen kolonel Bozorgmehr, „ga weg, wees vervloekt". Hij stompte de kolonel te_ gen de schouder en schreeuwde naar zyn rechters: „Geef bevel om mij te onthoofden, maar ik moet mijzelf verdedigen." Mossadeq sprong op, duwde Kolo nel Bozorgmehr op zij en strompel de langs een aantal officieren in de richting van de uitgang. Spoedig echter sneden twee officieren hem de pas af en een derde leidde de hui lende beklaagde terug naar zijn plaats. Ook Maandag heeft Mossadeq ru zie met zijn verdediger gehad. Volgens Mossadeq hadden uitslui tend „politieke kruiejerjjen" in de Per zische Tweede Kamer hem belet een overeenkomst met Groot-Brittannië te sluiten, welke zou hebben voorzien in een betaling door Perzië, over een periode van twintig jaar, van 228.000.000 pond sterling schadever goeding voor het nationaliseren der bezittingen van de „Anglo-Iranian." Prins Bernhard vandaag naar Ethiopië. De behandelende medici hebben toe gestaan, dat Prins Bernhard vandaag naar Ethiopië vertrekt voor het aan gekondigde officiële bezoek aan de keizer, mits het programma een niet te vermoeiend karakter zal dragen. De Prins zal vermoedelijk op 23 No vember hier te lande terugkeren, waarna een nader onderzoek zal uit maken of hij zijn bezigheden in volle omvang zal mogen hervatten. BEGROTING WEDEROPBOUW Tekort in 1960 opgeheven? De afwikkeling van de oorlogsscha de is tot voor kort mede vertraagd, doordat over onvoldoende middelen werd beschikt om het Rijksaandeel te betalen. Thans mag worden aan genomen, dat Cr tot ultimo 1954 vol doende middelen zyn voor de finan- van de aanvragen voor de aldus de minister van We en Volkshuisvesting in de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer betreffende de begroting voor 1954. Het aantal in uitvoering zijnde wo ningen, dat op 1 Januari 31. 51260 be droeg, is in de loop van dit jaar nog opgelopen, totdat op 1 September j.l. naar mag worden aangenomen, de plek van de curve werd bereikt, waarna een teruggang intrad. Ge durende het gehele verloop van 1953 is strikt vastgehouden aan de regel, dat per maand voor ongeveer 5500 woningen de financiële faciliteiten worden verleend. Hy acht het geenszins uitgesloten, dat het aantal voltooide woningen over 1953 de 60.000 dicht zal nade ren. Voor een regelmatige productie van 65.000 woningen per jaar is een aantal van 55.000 woningen in aan bouw voldoende. Het. aantal beschik bare woningen bedroeg op 1 Januari jl. 2.345.299. Het woningtekort was op genomde datum nog te stellen op circa 225.000. In 1952 bedroeg de toeneming van de woningbehoefte in verband met het bevolkingsaccres ongeveer 40.000 woningen. Verwacht mag worden, dat in de komende jaren deze toeneming tot rond 35.000 woningen per jaar zal teruglopen. Door de buitenlandse emigratie, waarmede bij deze laatste cijfers geen rekening is gehouden, kan voorts de toeneming van de wo ningbehoefte nog lager komen te lig gen. Nu inmiddels de woningproductie goed op gang is gekomen, tenvyl de oorzaken zoals de zeer hoge huwe lijksfrequentie in de jaren na de be vrijding en het grote aantal repatri- ërenden uit Indonesië, die tot de ab normale toeneming van de woningbe hoefte hebben geleid, zyn uitgewerkt, Deens Koningspaar naar ons land? Men verwacht, dat het Deense ko ningspaar in het a.s. voorjaar een officieel bezoek aan Nederland zal brengen. Koning Frederik en Konin gin Ingrid zouden dan de gasten zijn van Koningin Juliana en him bezoek zou gelden als tegenbezoek voor het bezoek, dat Koningin Juliana in Mei van dit jaar aan Denemarken heeft gebracht. snel mag worden verwacht, dat liet ningtekort verder in een vrij tempo zal afnemen, hoewel het toch nog wel tot I960 zal duren, voordat het grotendeels zal zijn verdwenen. Het zal de minister verheugen, in dien de particuliere bouw meer dan tevoren aandacht aan huurwoningen voor de middenstand zal besteden. Een wijziging van het Woningen- besluit, strekkende tot het invoeren van een bijzondere bijdrageregeling voor de huisvesting van bepaarden in woningwetwoningen, is in een ver gevorderd stadium van voorbereiding De minister vertrouwt, dat deze wij ziging than gekondierd. Op de rijksweg Middelburg-Goes. ter hoogte van Wissekerke, ontstond gisteravond een ernstige aanrijding. Twee personenauto's kwamen met elkaar in botsing. De ene auto werd aan de linkervoorzijde zwaar bescha digd, de, andere auto kantelde. De in zittenden van de ene auto liepen lich te verwondingen op, die van de ge kantelde wagen kwamen met de schrik vry. (Foto P.Z.C.) Truman en Byrnes gedagvaard Oud-president Truman en oud-mi- nister Byrnes moeten Vrijdag voor de commissie voor on-Amerikaanse ac tiviteit komen om zich te verantwoor den in de zaak-White. Harry Dexter White, die niet meer in leven is, zou een Sowjet-spion geweest zijn en zyn handelingen zouden door voornoemde functionarissen getolereerd zijn. Tru man gaf er de voorkeur rustig af te wachten tot hij de dagvaarding thuis krijgt. Hij zeide nog: „Die mensen proberen altijd reclame voor zichzelf te maken." Zuid-Afrikaanse spoorweg commissie naar Nederland. De Zuid-Afrikaanse spoorwegen zullen een commissie naar West- Europa zenden, die belast is met het werven van tweeduizend jonge vrij gezellen in Nederland, Groot-Brit tannië, België en West-Duitsland. De Zuid-Afrikaanse spoorwegen hebben 958 stokers, 568 leerling-sto kers, 447 wisselwachters, 904 leer- lingwisselwachters, 334 monteurs en 234 controleurs nodig. Bij een wer vingsactie in Zuid-Afrika kreeg men ~"'angs slechts 300 man nieuw per- eel. Berucht inbreker in Bussum gearresteerd. Twee Bussumse rechercheurs heb ben gisteren in de hal van het sta tion NaardenBussum de 24-jarige Chr. v. d. B. gearresteerd, als ver dacht van inbraken in verschillende gemeenten. Bij zijn arrestatie bleek v. d. B. in het bezit te zijn van een automatische revolver van groot ka liber met dertien scherpe patronen, waarvan er een in de kamer van het gespannen pistool zat. Tevens was v. d. B. in het bezit van een aantal inbrekerswerktuigen. Oorspronkelijk gaf hij een valse naam op, doch la ter kwam hij hierop terug. MET TERUGWERKENDE KRACHT Heftige bestrijding door de communistische heer Gortzak. (Van onze parlementaire redacteur). De leden van de Tweede Kamer zullen met terugwerkende kracht van 1 Januari 1953 af een hogere schadeloosstelling ontvangen en de Eer ste Kamerleden krijgen, eveneens met terugwerkende kracht van 1 Ja nuari 1953 af, een hogere vergoeding voor verblijfkosten, wanneer al thans ook de Eerste Kamer de desbetreffende wetsontwerpen, waarmede de Tweede Kamer zich Dinsdagmiddag heeft verenigd, goedkeurt. De schadeloosstelling der Tweede Kamerleden is, naar gelang van de af stand van woonhuis tot het gebouw der Tweede Kamer: 7200, 7800. of 8400. Daarvan wordt een bedrag van respectievelijk 1200, 18000 of 2400 als vergoeding voor noodzake lijke onkosten beschouwd. De schadeloosstelling wordt respec tievelijk 10.000, 10.600 of 11.200. Hierin is opgenomen het verhoogde bedrag dei vergoeding voor noodza kelijke onkosten van respectievelijk 2500, 3100 en 3700. De voorzitter krijgt 10.000 extra. Het presentiegeld van de leden der Eerste Kamer wordt naar gelang van de afstand 50, 40 of 30 per ver gadering. Zij die het verst weg wonen, komen bovendien in aanmerking voor zij om tijdig op aanwezig te zijn, reeds moeten vertrekken en 30 als zij na afloop van de vergade ring hun woonhuis dezelfde dag niet meer kunnen bereiken. Komen oovenaien 30 vergoeding, i de vergadering aa de vorige dag mc herdenkt Koning Gustaaf Adolph van Zweden zyn 71ste verjaardag; is het Wapenstilstandsdag (oorlog 19141918); het bevrijde G. S. OVER PROVINCIALE BEGROTING Reservering van 100.000 voor verbetering verbinding met N.-Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Provinciale Staten de provinciale begroting voor 1954 doen toekomen. Deze begroting vermeldt voor de gewone dienst een totaal bedrag van 2.947.000, waarbij een post onvoorzien kon worden geraamd van 106.901. De uitkering uit het pro vinciefonds is begroot op 2.173.000. Het totaal van de kapitaaldienst be draagt 18.772.413.Ged. Staten hebben in de begeleidingsbrief de Statenleden een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de financiële positie van de provincie, waarbij zij er op wijzen, dat sinds 1948 toen de uitke ringen nit- het provinciefonds belangrijk werden verhoogd een achter stand kon worden ingehaald. Deze achterstand betrof in het bijzonder de gezondsheids- en maatschappelijke zorg, het culturele aspect en maatrege len tot economische ontplooiing. Dit beleid van de laatste jaren, aldus meent het college, dient in de toekomst te worden voortgezet. In de begroting is daarom een drie tal stelposten opgenomen, namelijk 10.000 ten behoeve van de volksge zondheid, 10.000 voor sociale zorg en 25.000 voor culturele belangen. Over de besteding van dit laatste be drag zullen nog nadere voorstellen worden gedaan. Uitvoerig behandelen Gedeputeer den de financiële verhouding rijk-pro vincie sinds 1948 en gaan daarbij de oorzaken na van de stijging, die diver se posten, in deze jaren hebben onder gaan. Het tolykt, dat de stijging van het prijs- en kostenpeil hierbij van grote invloed Is geweest, doch dat de ze invloed door verhogingen van de uitkeringen uit het provinciefonds kon worden geneutraliseerd. Het stre ven tot verhoging van het voorzie- ningenpeil voor bepaalde onderdelen van de provinciale huishouding heeft niet geleid tot ontwrichting van het financieel bestel, aldus Ged. Staten, terwijl het streven tot versterking van de financiële positie vrucht heeft fedragen. Dit laatste blijkt o.m. uit e reserves, die de laatste jaren wer den gevormd en die per 31 December 1952 als volgt beliepen: algemene re serve 398.500,03, zeeweringenfonds 300.000, monumentenfonds 3095, restauratie wandtapijten, fonds brug Zandkreek 147.482,33, bibliotheek fonds 30.000, reserve voor oorlogs- en rampschade 600.439,93, garantie fonds Zeeuwse tentoonstelling 20.000 en reserve verbinding Noord- ZeelandMidden Zeeland 300.000. KAPITAALPOSITIE. De kapitaalpositie van de provincie is in zoverre gezond, dat de ten laste van de gewone dienst der provinciale begroting komende restanten van feldleningen per 1 Januari 1954 632.169.uedragen. Alle andere geldleningen zijn aangegaan voor ka pitaalverstrekking aan provinciale bedrijven, diensten en fondsen en der den. Ged. Staten wijzen er echter in dit verband op, dat de volledige uitvoe ring van de wegenplannen nog steeds uitgaat boven de draagkracht der provincie en dat in het verstreken jaar een betere verdeling van Ie mid delen voor de financiering van de we gen nog niet tot stand kwam. Voorts moet blijkens de begroting van de P.Z.E.M. voor 1954 voorhands gere kend worden met een belangrijk ex ploitatietekort op de stroomvoorzie ning. (Vervolg op pag. 2). De bij de Grondwet vereiste meer derheid van twee derden van het aan tal uitgebrachte stemmen werd ruim schoots gehaald, want wat de schade loosstelling der Tweede Kamerleden betreft, stemden 76 leden voor het wetsontwerp en er tegen zes leden, namelijk de drie aanwezige commu nisten, de beide Staatkundig-gerefor meerden en de heer Beernink van de C.H.U. Met het wetsontwerp betreffende het presentiegeld van de Eerste Ka merleden verklaarde de Kamer zich accoord zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat dezelfde leden ertegen waren. Aan de stemming was een vaak heftige bestrijding door de communis tische heer Gortzak voorafgegaan. Deze afgevaardigde toonde zich zeer misnoegd over de tegenstelling, die gemaakt werd tussen de arbeiders, die met 5 c/o loonsverhoging genoegen moeten nemen en de Kamerleden. Hij noemde de voorgestelde maatregel on verantwoordelijk, onwaarachtig en niet noodzakelijk. In Amerikaanse dienst. Op een gegeven moment brandde de heer Gortzak los. Hij schreeuwde door de zaal, dat de meeste Kamerle den in Amerikaanse dienst zyn en dat zij eigenlijk in Amerikaanse dollars betaald zouden moeten worden. Deze uitspraak verwekte grote vrolijkheid. Te. ver naar het oordeel van de voorzitter, mr. Kortenhorst, ging hij evenwel, toen hij eraan toevoegde, dat een deel der leden misschien ook wel met Amerikaanse dollars betaald wordt. Mr. Kortenhorst hamerde krachtig en verzocht de heer Gortzak de gebe zigde uitlating terug te nemen, an ders zou hij hem het woord moeten ontnemen. Aarzelend voldeed de communisti sche afgevaardigde aan dit verzoek. Harlinger gezin woonde 12 jaar boven bom. Het gezin B. te Harlingen heeft 12 jaar boven een bom gewoond. De bom van 1 meter lengte bevond zich on der de keukenvloer en de bewoners ontdekten het moordtuig toen zij gin gen verhuizen. Bij een der bombar dementen van ae Harlinperhaven sloeg de bom door het dak van het huis, boorde zich door een balk van 40 cm. dikte en kwam vervolgens onder de keukenvloer terecht. Het huis werd ontruimd, maar de bom ontplofte niet en werd ook niet ver wijderd. Op bevel van de Duitse be zetters werd de keukenvloer hersteld en de woning opnieuw betrokken. DE VERWACHT: VRLJ ZONNIG. Geldig tot Woensdagavond: In de Zuidoostelijke helft van het land plaatselijk ochtendmist, overi- fens droog en vrij zonnig weer. wakke tot matige Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. ZON EN MAAN: 12 November. Zon op: 7.54 Maan op: 13.08 onder: 16.54 onder: 2L43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1