PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De „Grote Drie" waarschijnlijk toch naar Bermuda De strijd om het zoete water op Schouwen en Duiveland BILT Kantlijn Vandaag HAAGSE JUSTITIE IN ACTIE TEGEN DE BEDELARIJ KONING IBN SA0ED OVERLEED OP 72-JARIGE LEEFTIJD 196e Jaargang-No. 265 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, I 5,45 p. kw., fr. p. p. 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie? imax. 8 regels) van 15 regels f 1.ledet\ regel •neer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. OP VERZOEK VAN CHURCHILL Regeling voor West-Duitsland zonder Russische medewerking Volgens het Franse persbureau A.F.P. is er op het ogenblik tussen Washington, Londen en Parijs een gedachtemvisseling gaande om een da tum vast te stellen voor een bijeenkomst van Eisenhower, Churchill en La mel. Deze conferentie zon worden gehouden in plaats van die, welke aan vankelijk in Juni j.1. op de Bermuda-eilanden was voorzien. Toen kon deze conferentie niet doorgaan door de ziekte van de Britse premier. Zoals be kend hebben de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke „Grote Drie" nadien in Juli besprekingen te Washington en te Londen gevoerd. Uiteindelijk werd besloten de Sowjet-Unie uit te nodigen voor een confe rentie over Duitsland te Lugano. Aangezien het Russische antwoord nega tief is uitgevallen, willen de Westelijke mogendheden, zo meent men te Pa rijs, thans onder elkaar een regeling voor Duitsland vinden. eenkomst van de Grote Drie om onaf hankelijk van Sowjet-Rusland te kun- Met het oog op deze overweging en op verzoek van de Britse regering wordt het denkbeeld van Bermuda weer bestudeerd. Op de voorgenomen bijeenkomst der drie Westelijke rege ringsleiders zal het vraagstuk van de integratie van Duitsland in een Ver enigd Europa het belangrijkste, hoe wel niet het enige onderwerp zijn. Tijdens zijn wekelykse persconfe rentie te Washington verklaarde de Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles Maandag, dat men denkt aan een bij- De dichting der dijken is verleden tijd geworden. Even heeft ->ons volk weer de sensatie ervaren, dat tien millioen mensen eensklaps hun eigen vreugden en zorgen kunnen ver geten en door magnetische krachten daar als het ware toe gedwongen, als één man de blik richten op iets groots, dat ergens wordt verricht. De poëzie is echter weer verdwenen. De harde realiteit regeert. Het toeval wil, dat juist op de eer ste morgen na de dichting in ons blad het Statenstuk gepubliceerd wordt over de toekenning van een bijdrage aan de Provinciale Commissie voor de Waterbeheersing. Reeds in het op schrift leest men, dat in grote delen van Zeeland het polderwater onbruik baar is voor land- en tuinbouw- Uit de verdere inhoud blijkt, dat ook in Zeeland de verzilting van de bodem langzaam maar zeker een probleem van betekenis gaat worden. Dit moge nog eens een aansporing zijn om in Zeeland waakzaam te blij ven en het vraagstuk van de afsluiting der zeegaten goed in het oog te hou den. Want deze afsluiting is vooral ook een Zeeuws belang, niet alleen ter voorkoming van nieuwe rampen, maar zeker ook omdat de ontzilting van de bodem er ten nauwste mede verband houdt. De droogmaker van Walcheren, prof. P. Ph. Jansen, heeft Zater dag in een interview met ons blad een waarschuwende stem doen horen. Wij hier in Zeeland hebben ons wel licht verbeeld, dat iedereen in Neder land de ramp zo hevig beleefde als wij. Het is niet het geval geweest. Wie in de eerste Februaridagen uit het rampgebied in overig Nederland kwam, vond daar wel sterk medeleven, maar zelden een besef, hoe vreselijk alles was. Al zeer spoedig zijn overal de eigen problemen weer gaan overheersen. En dat was ook logisch. De kans is echter verre van denk beeldig, dat men thans gaat redeneren: De dijken zijn dicht? Waar maken we ons dan nog zorgen over? Welnu: het is een Zeeuws belang, dat men zich ter dege zorgen blijft maken. De waarschuwing van prof. Jansen is er een, waarvan het in de wind slaan honderden mensenlevens en vele millioenen kan kosten. Laat Zeeland dus waken! De dijken zijn dicht. Er -komen straks duizenden han den vrij, die aan de dijken heb ben gewerkt. Wat ligt meer voor de hand, dan dat-die zelfde handen thans beschikbaar komen voor wederopbouw en landbouwherstel? Er bereiken ons echter mededelin gen, volgens welke het moeilijk is mensen voor deze arbeid te krijgen. Volgens onze bronnen zouden de werk lieden, die bij de dijkdichting hoge, zelfs zeer hoge lonen hebben verdiend, bitter weinig lust tonen om aan de slag te gaan voor de lonen, die voor wederopbouw en landbouwherstel kunnen worden betaald. Het is niet prettig, wanneer het ge daan is met een goede bron van inko men- Zelfs niet, wanneer de goedheid van die bron ontstond uit een nood toestand. Maar het nuchtere verstand moet zegevieren. En als het dus waar is, dat het moei. lijk is werkkrachten voor wederop bouw en landbouwherstel te krijgen in verband met de lonen wij konden onze gegevens nog niet controleren laat ons dan hopen, dat men spoedig inziet, dat voor normaal werk ook met normaal loon genoegen moet wor den genomen. Dat is nu eenmaal het proza van het leven. nen komen tot bepaalde besluiten ten aanzien van West-Duitsland. De jong ste Sowjet-nota over Duitsland bevat te volgens Dulles louter eisen, die voor Amerika onaanvaardbaar waren. Dulles ontkende, dat de regering van Eisenhower zonder meer gekant zou zijn tegen een erkenning van Rood China, maar wel kan zij deze erkenning niet in overweging nemen zolang Rood China zich niet heeft ge zuiverd van de blaam der agressie in Korea en van bevordering der agres sie in Indo-China. Erkenning kan niet geschieden als Rood China zich ge draagt op een wijze, welke niet past voor een land, dat de beginselen van de Verenigde Naties aanvaardt. is het vijftig jaar geleden, dat de oudste inwoner van Ar- tis, de Japanse reuzensalaman der in gevangenschap werd ge boren is het 300 jaar geleden, dat door een Noordwesterstorm elf schepen van de Nederlandse vloot, die voor Petten geankerd lagen onder commando van vice-admiraal de With ten onder gingen. Dr. Schweitzer dit jaar niet naar Europa. Nobelprijswinnaar heelt het te druk. Dr. Albert Schweitzer, de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1952, heeft te Lambarene verklaard, dat hij tengevolge van zijn drukke werkzaamheden niet in staat is naar Europa te komen om op 10 December zijn prijs te Oslo in ontvangst te ne men. Het is mogelijk, dat hij in het voorjaar komt. De 78-jarige organist-filosoof-arts deelde mee, dat hij de prijs ten bedra ge van 33.840 dollar (ongeveer 125.000 gulden) zal gebruiken voor 't bouwen van permanente verblijven voor de 250 lepralijders in de kolonie bij Lambarene. Deze mensen leven nu in tijdelijke onderkomens. De kolonie van dr. Schweitzer is gelegen op een eiland in de Ogouné, een rivier in de Franse bezitting Ga bon (Equatoriaal Afrika). Overleg over N. S.-Ionen. Niet alleen vijf procent. Uit een dienstorder- der Nederland se Spoorwegen blijkt, dat de directie zich wil houden aan de bindend opge legde loonsverhoging van 5 procent voor het gehele personeel van 23 jaar en ouder. Zij beperkt zich voorts niet tot de verplichte 5 procent, doch wil ook gebruik maken van de bij deze loonmaatregel geboden moge lijkheid door een zekere aanpassing van de jeugdlonen. Voorts komt er een verhoging van de lonen van de geschoolden op basis van twee cent per uur, een herziening van de af stand tussen de Ionen in de hoogste en in de laagste gemeenteklassen, alsmede het lineair doortrekken van de tot een maximum van 204,. be perkte loonsverhoging van Maart 1951. De resultaten van het overleg in de paritaire commissie dienen te worden afgewacht, teneinde tot in voering per 1 Januari 1954 te kun nen overgaan. Koninklijke Luchtmacht Academie. Uit betrouwbare bron verneemt het ..Alg. Hbl.". dat het in de bedoeling ligt de Luchtmachtstafschool in begin 1954 opnieuw te openen, terwijl door de benoeming van een commissie de eerste stap is gezet tot oprichting van een zelfstandige -Koninklijke Lucht macht Academie voor de opleiding van officieren voor de Luchtmacht, Deze opleiding had tot nu toe bij de K.M. A. plaats. PER DAG SOMS 110 GULDEN Scènes bij Politierechter. Dc Officier van Justitie in Den Haag, mr. Maris, is een actie begonnen te gen de bedelarij. Zij maakten gebruik van hun lichamelijke gebreken om te bedelen. Maar bij een onderzoek was gebleken, dat zij best in staat wa ren hun brood te verdienen. De sociale verzorging in ons land maakt het over bodig, dat zij bedelen. Het publiek werkt deze bedelarij in de hand. De meeste bedelaars waren aan drank verslaafd. Volgens het Leger des Heils kregen zy per week een 60 tot 80 gulden, maar de sociale ambte naren ontdekten, dat er bedelaars wa ren, die dit per dag „verdienden". Ook waren er bij, die 110 gulden per dag ophaalden. De Politierechter veroordeelde vijf van deze bedelaars tot hechtenisstraf- fen en tewerkstelling in een Rijks werkinrichting. Nauwelijks had hij dit vonnis uitgesproken over de 41-jarige Vol trots toont een meisje uit Ooster- land haar nieuwe pep aan een lid van de schoonmaakploegdie gehol pen heeft bij het reinigen van de on langs drooggekomen dorpskom. Foto P.Z.G.J J. E., die een been mist, of deze greep zijn krukken, draaide zich om en sloeg uit alle macht en in het wilde weg op drie achter hem zittende getuigen. De parketwachters konden hem weldra overmeesteren. De 46-jarige C. K., koopman van beroep, die naar hij zegt, blind werd tijdens het bombardement van Rotterdam in 1940, werd verhoord toen zijn vrouw plotseling opsprong en schreeuwde „Leugenaar". De Poli tierechter liet deze verdachte en zijn vrouw uit de zaal brengen. Ook op de volle tribune was het rumoerig. De Politierechter beval bovendien de on middellijke arrestatie van de verdach ten. -* Luchtfoto van het drooggekomen dorp Noordivelle op Schouwen. De beschadiging aan de huizen is duide lijk te zien. (Luchtopname A.N.P.-foto) Opstand in Bolivia. Regering nog de-baas? Naar Maandag officieel te La Paz is verklaard, is in het binnenland van Bolivia een opstand uitgebroken. De officiële mededeling voegde er aan toe, dat de regering echter de situatie meester is. De opstandelingen zouden de vlieg basis Cochabamba bezet hebben, van waar zij echter later weer verdreven zijn. Ook uit Villa Obrajes, nabij La Paz werden onlusten gemeld. Politie-een- heden hebben de voornaamste open bare gebouwen in La Paz bezet, waar gedurende de laatste paar dagen een aantal arrestaties is verricht. Volgens de officiële mededeling wa ren de opstandelingen doorgedrongen tot in het paleis van de president, Vic tor Paz Estensoro, die afwezig was; De opstand werd onderdrukt, nadat de regering de mijnwerkers en land arbeiders had gemobiliseerd. Volgens radioberichten uit Cocha bamba, die bij de Chileense grens zijn opgevangen, werden talrijke personen gedood en gewond bij de mislukte op stand in Bolivia. In Arica (Noord Chi li) is Maandag een militair vliegtuig geland met aan boord een aantal Bo- livianen, die allen door de Chileense autoriteiten zijn gearresteerd. Bestand in Palestina 1300 maal geschonden? De Deense generaal Bennike, die chef is van de commissie der Verenig de Naties voor het bestand in Pales tina, heeft op vragen gesteld door le den van de Veiligheidsraad der Vere nigde Naties geantwoord^ dat de aan vallen van Israëlische strijdkrachten op Jordaniërs sedert het begin van het jaar zijn toegenomen. Sedert de commissie haar werk begon diende Israël 816 klachten in over schending van he tbestand en Jordanië 542 klachten. De 35.000 er uit In de derde klasse van de 521ste Staatsloterij is de 35.000 gevallen op lot 10971. EEN GROTE ARABISCHE FIGUUR Hij stichtte een koninkrijk In zijn hoofdstad Ryad is overleden koning Ibn Saoed van Sayedi-Ara- bië. Meer dan een halve eeuw heeft hy een rol van betekenis gespeeld in de Arabische wereld. In het jaar 1880 werd hij te Koeweit geboren. Zijn va der, die uit oud Arabisch heersers geslacht stamde, leerde daar als balling nadat de Turken en de dynastie van de Rasjids hem uit Arabië hadden verdreven. Ibn Saoed begon op zün 21ste jaar met 40 volgelingen de strijd voor de herovering van zijn vaderlyk erfdeel. Hy slaagde er in Rijad, de hoofdstad van de Xedzjd te bezetten en van daaruit zyn macht gestadig uit te brei den. Als bondgenoot van de Engelsen riep hij in 1914 alle Arabieren op te gen de Turken en daarmee deed hij een voor hem gelukkige keuze. Zijn macht nam toe en zeven jaar na de eerste wereldoorlog had hij koning Hoessein uit de Hedzjas verdreven, waarna hij dat land aan zijn ryk toe voegde. In sommige Arabische krin gen bestond toen de hoop, dat Ibn Saoed alle Arabische landen onder Van je familie. In de Haagse binnenstad is het ietwat rumoerig toegegaan. Een man, die in het huwelijk wilde treden, vond zijn a.s. schoonfamilie tegen dit voorne men gekant. De schoonfamilie begaf zich naar de woning van de bruidegom, verschafte zich toegang en werkte een rook tafel en twee crapauds door het raam naar buiten Voorts ver nielde men een aquarium waar in zich 300 liter water bevond. Het water droop door de vloer en kwam terecht op kinderwa gens, die in het sousterrain stonden opgesteld. De bruide gom heeft aangifte gedaan van de verwoesting in zijn woning aangericht. Hij schat de schade aan de kinderwagens toege bracht op een paar duizend gulden. De politie nam de schoonfamilie mee. WWV^WAWVWVWWW MEN KAN WEER TAPPEN! Tal van technische voorzieningen waren nodig De huisvrouwen van Zierikzee en verschillende andere reeds droogge vallen gemeenten van Seliouwen-Duiveland kunnen weer drinkwater uit de kraantjes tappen. Een groot ongemak van de eerste maanden werd verholpen. Nu de waterstaatsmensen de grote strijd tégen het water met succes hebben beëindigd, moet echter zeker nog wel eens herinnerd wor den aan de strijd, welke de mannen van de Waterleidingmij. „Schouwen- Duiveland" hebben moeten leveren om de bewoners van dit eiland aan zoet water te helpen. Een strijd welke nog niet geheel teneinde is, doch waarvan de resultaten reeds duidelijk merkbaar zijn. In een gesprek met de directeur van de Waterleiding My. „Zuid Be veland", ir. M. J. Stoel Feuerstein, die als adviseur van de Schouwse zustermaatschappij een groot aandeel in dit werk heeft, en de heer A. Par- mentier, werktuigkundige van de Bevelandse maatschappij, die even eens menig uurtje langs de Schouwse dijken doorbracht, hebben wij een en ander mogen vernemen van de grote moeilijkheden waarvoor men zich zag geplaatst. En wat nog voornamer is hoe men zich daar doorheen heeft weten te slaan. De ramp had tot gevolg dat met uitzondering van de Westhoek, het gehele eiland van de prise d'eau in het duingebied afgesloten werd. De regenbakken werden ook onbruik baar, zodat in de meeste gemeenten een nijpend gebrek aan zoetwater ontstond. Hierin werd aanvankelijk voorzien door de aanvoer Der schip vanuit Rotterdam. Niet alleen was dit een zeer kostbare oplossing, doch bovendien niet ten volle toereikend. Daarom werd als eerste object het leggen van een noodleiding van Re- nesse over Scharendyke naar Brou wershaven ter hand genomen. Langs de dijk van Scharendijke werd een eternite leiding gelegd. Rond de Paasdagen was men zo ver, dat Zierikzee en de tussenge- meènten op dit traject weer water uit het duingebied konden ontvangen. Er waren langs de leiding zes op- jaagstations gebouwd om het water door de nauwe buizen te persen, doch verder dan 10 m3 per uur kon men niet komen. Toch werd hiermee bereikt, dat de Zierikzeese huismoeders weer enkele uren per dag water konden krijgen en de aanvoer per tankboot kon wor den gestaakt. Alleen denken de man nen liever maar niet terug aan de ve le moeilijkheden waarvoor men tel kens kwam te staan. Men was in die tijd ook bezig met het verbreden van de dijk bij Scharendyke en het ge beurde dan soms wel dat de eternite buizen, welke open en bloot lagen, vyf of zes maal per dag breuk oplie pen. En toch maar zorgen dat Zierik zee water kreeg! Nieuwe leiding voor De volgende fase bestond in het leggen van een definitieve leiding van 200 man. diameter tussen de West- XVervolg op pag. zyn scepter zou verenigen, maar zo ver is het niet gekomen.. Een tijd van grote rijkdom voor Ibn Saoed brak aan doordat in de woestijnen van zyn vaderland olie werd aangeboord. Dank zij een over eenkomst met een Amerikaanse pe- troleummaatschappij vloeden hem ba ten toe, die de laatste jaren geschat werden op 300 millioen gulden per jaar. Zijn land werd de vierde olieprodu cent ter wereld. In de laatste jaren ontstond er eni ge verwijdering tussen de Britten en Ibn Saoed. Hij oriënteerde zich meer op de Amerikanen en nam in de tweede wereldoorlog een neutrale houding aan. Zelfs ontstond er een conflict tussen de Britten en Ibn Sa oed over de vraag of een bepaalde oase waar rijke olievondsten waren gedaan zou behoren tot het gebied van Ibn Saoed of tot een aangrenzend Brits protectoraat. Dit conflict is nog niet opgelost. De ambassade van Saoedie-Arabië te Cairo deelde Maandag mede, dat de koning des ochtends te half zes was overleden. Zijn vele zonen kwa men byeen rondom het stoffelyk over schot en proclameerden Emir Saoed, die sedert 1933 kroonprins was, tot koning. Diens jongere broeder Emir Feisal werd tot kroonprins geprocla meerd, waardoor hij automatisch eer ste minister en hoofd van de strijd krachten werd. De nieuwe koning, die 51 jaar oud is, werd door zyn vader streng in de leer van de Koran opge voed. Op last van zijn vader ging hij blootvoets door de woestijn, leerde rij den op ongezadelde paarden en werd vertrouwd gemaakt met zwaard en vuurwapens. Hij maakte reizen over vrijwel de gehele wereld. De nieuwe kroonprins van Saoedi- Arabië, de 48-jarige Emir Feisal, ge niet de reputatie een scherp verstand te hebben en goed op de hoogte te zijn van de wereldpolitiek. Hij heeft nagenoeg alle Europese landen be zocht, daaronder Rusland en Polen. Faroek's familie tot bedelstaf gebracht. De Egyptische revolutionnaire raad in Egypte heeft de confiscatie gelast van alle bezittingen der vroegere ko ninklijke familie. De bezittingen van Faroek waren al eerder geconfisceerd. Dit jongste besluit treft ongeveer 100 verwanten van de ex-vorst. Het gaat om goederen ter waarde van vele millioenen Egyptische pon den. De waarde der inbeslaggenomen landerijen alleen reeds wordt op 160 millioen gulden geschat. DC VERWACHT: WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Matige wind tussen West en Zuid-West Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN: 11 November. Zon op: 7.52 Maan op; 12.38 onder; 16.55 onder: 20.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1