PROVINCIALE ZEEUWSE COUDAKI Alleen maar duidelijke uitspraak gewenst inzake loonvorming Dankdiensten in kerken te Goes en in Zierikzee BILT DE DIJKEN ZIJN DICHT, EINDE VAN RAMPTOESTAND IN ZICHT ANTI-BRITSE BETOGINGEN IN ITALIAANSE STEDEN 196e Jaargang-No. 264 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. 5.45 p. kw., fr. p. p. 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN baandag 9 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 'i.-. Ing. mededellngei driemaal tarief. Kleine advertentie- imax 8 regels» van 15 regels f tedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro ni 35&300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. yiïssingen, Walstr, 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, I Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2, telef 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. MOTIE-ROMME TOEGELICHT. Allerminst bedoeling om regering aan wankelen te brengen De Katholieke Volkspartij heeft Zaterdag en Zondag een congres gehou den in Utrecht. Op voorstel van prof. Komme werden protesttelegrammen gezonden naar de Paus en de vertegenwoordiger van de Poolse regering in ons land in verband met de ernstige vervolging van de kerk in Polen en de behandeling van kardinaal Wyszinski. In een rede over de parlementaire werkzaamheden herinnerde de voorzit ter van de R.K. Kamer-fractie aan de eensgezindheid in de tijd van de wa tersnoodramp. Dat in de Tweede Kamer de wet op de watersnoodsehade zonder strubbelingen kon worden aangenomen, Is niet alleen te danken aan de opzet van de regering maar ook aan de stroom van hulp door het parti culier initiatief. Hij gaf voorts een toelichting op zijn motie en de K.V.P.-politiek. De politieke overtuiging heeft ook een dienende taak ten aanzien van de levensbeschouwing. De katholieken streven door de politiek ook naar die toestanden en verhoudingen, waar door in ons volk de menselijkheid van het Kind Gods wordt erkend en in het volksgeheel tot bloei en ontwikkeling kan komen. Hij noemde de Zondags wet, de rede van de heer Peters om meer barmhartigheid in het gratiebe leid, de kinderbrjslagpolitiek, de te verwachten realisering van de ge zinsraad. Over de internationale politiek zei- de prof. Romme, dat, willen wij Ne derlanders blijven met een redelijk ge waarborgd vrij economisch bestaan, wij Europeanen moeten worden. Wil len wij evenwel aan Europa geven wat wij kunnen, dan moeten wij ook goede Nederlanders blijven. Het stre ven naar meer menselijkheid op het binnenlandse economische, financiële en sociale terrein geeft thans te zien een aanpassing op het gebied van de loonvorming en de loonbepaling, en een eerste forse schrede tot verlich ting in de druk van de belasting. In de motie-Romme waren verschil lende elementen samengevat: primai re inschakeling van het bedrijfsleven, bedrijfstakgewrjze, het element van een loonvloer, loondifferentiatie, zij het begrensd, naar gelang van de bij zondere situatie van iedere bedrijfs tak, voorkoming van een botsing van loonvorming met de doeleinden der tc voeren regeringspolitiefe, met andere woorden het algemeen welzijn. Het besluit tot wijziging van de loonpoli tiek was al genomen voordat het overleg in de Stichting van de Arbeid over de compensatie vastliep. Dit la tere feit werd voor de socialistische pers, aldus spreker, het sein om met kracht te ageren tegen de gedachte van een wijziging in het systeem van de loonvorming. De mislukking van het overleg zou het doorslaande be- Grote parade op het Rode Plein te Moskou 36ste verjaardag der revolutie. Zaterdag is op het Rode Plein te Moskou de grote parade gehouden ter viering van de 36e verjaardag der Russische revolutie. Ditmaal was het militaire gedeelte van de parade tot 20 minuten beperkt en werd de rest van de vier parade-ureii in beslag ge nomen door een défilé van burgers, naar schatting twee millioen in getal. De parade werd afgenomen door pre mier Malenkow. Naast hem stonden de acht hoogste leiders van de Sow- jet-Unie; Molotow, Kroesjtsjef, Woro- sjilof, Boelganin, Kaganowitsj, Miko- yan, Saboerof en Pervoechin- Voor het begin van de parade hield maarschalk Boelganin een toespraak van een kwartier. Hij zei dat de rege ring alle internationale problemen wil oplossen, maar dat de Westelijke mo gendheden voorwaarden hebben ge steld, die niet bijdragen tot de ver sterking van de vrede. Zij hebben on derhandelingen met de Sowjet-Unie onmogelijk gemaakt. Het gehele corps diplomatique had speciale plaatsen gekregen om de pa rade te kunnen gadeslaan. Zó sagen de Nederlandse televisie kijkers onze Koningin tijdens haar redewelke zij Zaterdag voor de televisiecamera hield. wijs zijn, dat het geldende systeem van de centrale overheidsbeheersing van de lonen niet gewijzigd zou kun nen en mogen worden. Het middel van een motie moest lüerby op ongebruikelijke wijze wor den gehanteerd om in deze gevoelige zaak niet te komen rondspartelen in een zee van misverstanden en toe lichtingen, die veel gemakkelijker te creëren en te formuleren zijn t.o.v. een algemene redevoering dan t.o.v. van een nauwkeurige samenvatting in een concept-uitspraak der Kamer. Na de uitspraak van minister Suur- hoff in de Kamer, dat de gemoederen te zeer in beweging waren geraakt dan dai een beslissing tot St. Jutte- mis zou kunnen worden verschoven en nadat dr. Drees uitdrukkelijk ver klaarde, dat er zekere redenen waren om een wijziging van het systeem te overwegen, omdat de toestanden zich inderdaad gewijzigd hadden, was er van de zijde van de K.V.P. geen be hoefte meer aan een onmiddellijke uit spraak van de Kamer. Evenmin leek intrekking van de motie ongewenst in verband met de conclusies, welke de zaak van de vrijheidsverruiming weer schade zouden hebben gedaan. In de Kamer bleek een grote meer derheid voor eén vrijere loonvorming. Het overleg met het bedrijfsleven zal worden gevoerd door een regering, waarvan men weet, dat zij zeker re denen ziet tot wijziging van het gel dende systeem. Of men dit dan een nederlaag of een overwinning wil noemen laat mij persoonlijk koud, al dus spreker. Over de verlichting van de belas tingdruk zeide prof. Romme, dat de R.K. fractie zich uitdrukkelijk op het standpunt heeft gesteld zich met deze eerste forse stap een verlichting met ruim een half milliai'd in het algemeen te kunnen verenigen. Met 500 millioen ging zij helemaal accoord maar aan 23 millioen had zij liever een andere bestemming gegeven. Het kabinet-Drees Dat men een verantwoorde mening zou koesteren, dat door de houding van de katholieken het kabinet mis schien wel aan het wankelen zou gaan, leek prof. Romme in redelijk heid uitgesloten. „Zouden wij werkelijk geacht kun nen worden minder waarde te hech ten aan de brede-basis-politiek, op een ogenblik waarop wij uitspreken, dat het derde kabinet-Drees een ge lukkige groei heeft doorgemaakt? Ik wil zeggen, dat ik zelfs niet in mijn gevoelens geschokt ben door de vrij agepoging waartoe bij monde van mr. Burger de Partij van de Arbeid thans ook in het parlement tegen de partij der A.R. is overgegaan". KONINGIN JULIANA Grote dankbaarheid voor overwinning Ter gelegenheid van de sluiting van het dijkgat bij Ouwerkerk heeft H.M. de Koningin Zaterdagmiddag voor beide radiozenders en voor de televisie de volgende rede uitgesproken: „Landgenoten, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoestand is in zicht. Wij verwachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen. ten te strijden, en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het geloof, dat God, hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen keren. De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen worden hersteld, maar de wond in ve ler hart is nog open. Alleen de grote, oppermachtige heelmeester kan, even als ons land, ook ons leven vernieu wen. Wanneer een ramp als deze dit alles heeft verwoest, dan mogen wij de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzij dat die ons zegent. Voor het eerst na maanden kon de zee het dorpje Ouwerkerk niet meer bereiken. Het weinigs waterdat nv nog in het dorp is, zal na de defini tieve dichting van de dijk zo spoedig mogelijk weggepompt worden, waar na het schoonmaakleger haar zware taak zal kunnen beginnen. (Luchtopname A.N.P.-foto) De ramp bleek groter dan er ooit tevoren in onze geschiedenis een is f;eweest. Een heel leger van voortref- elijke vaklieden en geoefende solda ten werd voor deze strijd uitgerust, met een staf van uitnemende inge nieurs en theoretici en met een enorm arsenaal aan materiaal. Omvangrijk waren de voorbereidingen. Toch wa ren in Februari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart 53 en in Augustus 67. Dikwijls liep het mee, zoals bij de dichting van het reusachtige gat bij de Schelphoek. Vaak ook waren er te genslagen, waarvan die bij dit laatste gat, by Ouwerkerk, de zwaarste was, zodat toen een heel nieuw plan werd vereist en uitgevoerd. Thans is ook dit laatste gelukt en met vertrouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verder herstel der drjkbeschadi- gingen en het droogpompen, waarmee het stadium van de wederopbouw voor het toekomstig leven van alle delen van het rampgebied wordt be reikt. De overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaarheid jegens velen, die met uitermate inspanning van lichaam en van geest hebben ge streden, volgehouden en overwonnen, en boven dat alles uit jegens God, die ons deze overwinning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegenover de kracht der natuur, wanneer die hem even iets van hun volle kracht mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke me ters water soms reeds niet al zijn le vensgeluk verwoesten. Maar ook, hoe ot kan hij zijn, wanneer het beste lem wordt opgei*oepen, wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zet- Op vlucht neergeschoten? In de nacht van Zaterdag op Zon dag is M. van S., een 25-jarige tim merman uit Oirschot, het slachtoffer geworden van een stropersdrama. Hij was in het terrein achter het militaire kamp te Oirschot met een lichtbank in gezelschap van zijn broer aan het stropen. Het tweetal werd in het veld betrapt door de politie. Aanvankelijk werd gemeld, dat hij na te zijn gewond in het ziekenhuis, waarheen hij werd overgebracht, zou zijn overleden. Maar volgens enkele omwonenden is hij ter plaatse gedood nadat hij op de vlucht was geslagen. Hij werd door een kogel in de rug getroffen. Het stoffelijk overschot is door de justitie in beslag genomen. Onbewaakte overweg bij Raalte eist twee doden. Op de onbewaakte 'overweg in de A'lmeloseweg te Raalte is Zondag avond een luxe auto door de trein, die om 19.21 uur van Raalte vertrok naar Nijverdal, gegrepen. De bestuurder, de heer B. B. uit Boerhaar bij Wijhe werd zwaar gewond en de beide andere in zittenden, te weten de 85-jarige heer P. J. van den B. uit Olst en diens 48- jarige dochter Anna, werden op slag gedood. De toestand van de bestuur der is zorgwekkend. Omtrent de oor zaak van het ongeval tast men in het duister. MAANDAGOCHTEND PROTESTSTAKING Diplomatieke stappen te Londen en Washington Na de relletjes in Triest, die aan zes Italianen het leven hebben gekost ging een golf van anti-Britse gezind heid over Italië. Demonstraties werden gehouden in Rome, Bari, Milaan, Tu rijn, Venetië, enz. Studenten trokken rond onder het geroep „Engelse moor denaars" en „Dood aan Winterton" (de Britse commandant van Triëst). In de Italiaanse pers werd de ogen blikkelijke terugroeping geëist van generaal Winterton. Te Rome moest een gordijn van traangas gelegd worden rondom de Britse ambassade -teneinde de duizen den woedende demonstranten, die met Bommen ontploften in trein bij Casablanca. 5 doden en 10 gewonden. In de expresstrein van Casablan ca (Marokko) naar Algiers zijn Za terdagavond drie bommen ontploft, die in de toiletten van een eerste en tweedeklasse rijtuig waren ge plaatst. Vijf passagiers werden ge dood en tien gewond. De trein kon doorrijden naar Sale, waar de twee beschadigde wagens werden afge koppeld. NA DE OVERWINNING Grote dankbaarheid voor dichting van laatste dijkgat Naar aanleiding van de afsluiting van het laatste stroomgat bij Ouwer kerk, is Zaterdagavond in de Grote Kerk te Zierikzee een gezamenlijke dankdienst gehouden. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Tal rijke autoriteiten, o.w. het gemeentebestuur en de gemeentesecretaris van 'Zierikzee, woonden de dienst bij. Korte toespraken werden gehouden door een pastoor van de R.K. parochie, een predikant van de Gereformeerde Kerk, de kapitein van de plaatselijke afdeling van het Leger des HeOs, twee Ned. Hervormde predikanten en door een predikant van de Chr. Gerefor meerde Kerk. Het hoofdmotief van alle toespraken vormde de dankbaar heid voor de dichting van dit laatste dijkgat bij Ouwerkerk, waardoor Schouwen en Duiveland weer tot een afgesloten geheel zijn geworden. De eex-ste spreker was pastoor J. Dekker, die herinnerde aan de veel bewogen geschiedenis van Zierikzee, dat ook nu weer strijden moest tegen de erfvijand. „Maar de Here is gewel diger dan de woeste baren der zee (Ps. 93) en bracht uitkomst", aldus pastoor Dekker, waarna de gemeente Psalm 93 zong. Vervolgens sprk kapitein Gelder man van het Leger des Heils, die na het lezen van Ps. 103, vers 1 en 2, de woorden van minister Algera aanhaalde „Met Gods hulp is alles geschied". Na het zingen van Psalm 103, vers 1, sprak ds. Y. J. Tiemersman, gere formeerd predikant: „God is lank moedig, genadig en goedertieren in naam van Jezus Christus". Ds. J. van Royen, Hervormd predi kant, sprak naar Psalm 103, vers 5 „Hij doet ons niet naar onze zon den", nadat de gemeente het derde vers van deze psalm had gezongen. Na de predikatie van ds. Van Royen zong men het vijfde vers, waarna ds. J. P. van Roon sprak: „Door Christus wil zijn alle dijken dicht". Ds. M. v. d. Klis. Chr. Gerefor meerd predikant, bepaalde zijn toe hoorders na het zingen van het zesde vers, bij vers 7 van Psalm 103 en zeide o.m.: „God is niet ver, maar nabij met Zijn Vaderhart, vol liefde en mededogen, waarna ook dit vers werd gezongen. Ds. v. d. Klis ging vervolgens voor in dankzegging en gebed, waarna de dienst beëindigd werd met het zingen van Gezang 300: „Wat de toekomst brengen moge". Ook in Goes Ook in de Grote Kerk te Goes kwamen Zaterdagavond vele honder den bijeen voor een korte dankdienst-. Zoals in de rampdagen de saamho righeid in ons volk zich zo duidelijk weer openbaarde, zo mocht op deze avond in de kathedraal van Goes ge constateerd worden, dat velen van verschillende gezindten tezamen, dank wilden brengen voor de ontvan gen zegeningen. Na het zingen van Ps. 77: 1, 8 en 11, las ds. H. M. Strating de 77e Psalm en vervolgens de radiorede van H.M. de Koningin, welke zij des mid dags voor de beide zenders had uit gesproken. Hierna zong men drie verzen van ons Volkslied, Mijn schild ende betrouwen", „Zo hèt de vól der Heren" en „Oorlof mijn ar me schapen". Hierna bepaalde ds. Strating zijn gehoor bij het tekstwoord uit Psalm 77 14 eerste gedeelte: „O God, in heiligheid is uw weg". Met het sluiten van het laatste dijkgat geeft God ons opnieuw een kans te beginnen. De predikant bracht dit van toepas sing op de weg, die de mens in het geloof heeft te gaan. Het is soms een weg van ontzetting, doch ook van blijde sprakeloosheid. Het wonder is, dat onze weg Gods wordt. Als pro vincie en bevolking dragen we lit tekens mee, waarvan wij de pijn nu en dan nog zullen voelen. Dan mogen we echter zien, hoe ook God de lit tekens meedraagt van Zijn weg over deze wereld. In het geloof krijgen we telkens nieuwe kansen, zoals we nu in het rampgebied opnieuw mogen gaan bouwen. De laatste caisson mag daarom ook als een teken in het geloof worden gezien. Zo staat Ouwerkerk als een mijlpaal op de weg naar het eeuwige leven. Na het dankgebed, werd evenals op de nationale bededag op 8 Febru ari als slotzang gezongen Gez. 303 1 en 2 „Wilt heden nu treden". Aan het eind van de dienst zong men nog staande het Wilhelmus. stenen wierpen, op een afstand te hou den. Verscheidene Britse gebonwen te Rome hadden het zwaar te verduren. In Bari werd een aanval gedaan op het Britse consulaat. Alleen te Rome en Bari werden reeds 50 politieman nen en 30 demonstranten gewond. Eni ge honderden arrestaties werden ver richt. Te Napels dwong een rumoerige menigte van 50.000 personen de Brits Amerikaanse bedrijven hun deuren te sluiten. Overal wapperden de vlag gen halfstok. Maandagochtend zal in Italië een proteststaking van 10 minuten wor den gehouden tegen het Britse optre den in Triëst. In Triëst zelf is het thans rustig. Bij de teraardebestelling van de zes slachtoffers deden zich geen inciden ten voor. Britse militairen en politie mannen vertoonden zich niet op straat toen de twee kilometer lange begra fenisstoet, waarin 300 bloemstukken werden meegedragen, zich van de ka thedraal naar het kerkhof begaf. De Italiaanse regering heeft te Lon den en Washington geprotesteerd te gen het gebeurde in Triëst. Auto-ongeluk bij Wouw. Eén dode en één zwaar gewonde. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is op de hoofdverkeersweg Bergen op Zoom—Roosendaal even buiten Wouw een luxe auto bestuurd door de heer S. B. P. uit Amsterdam tegen de bo men gereden, waarbij de bestuurder levensgevaarlijk werd verwond en een mede-passagier, de 52-jarige K. B. uit Amsterdam werd gedood. De heer P. kwam yan de richting Bergen op Zoom gereden. Toen hij van het betonnen wegdek op de keien kwam, welke door de regen zeer glad waren geworden, ging de wagen slip pen, botste tegen een boom en kan telde daarna in een langs de weg lo pende sloot. De heer B. was vrijwel op slag ge dood. De heer P. werd in zorgwekken de toestand per ziekenauto naar het Charitas-ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. Men vreest ook voor zijn leven. De Rijkspolitie stelde een on derzoek in. Prins Bernhard moet rust nemen. Prins Bernhard moet op medisch ad vies enige dagen volledige rust nemen. De behandelende medicos zal nader beslissen, of het vertrek naar Ethiopië op 11 November kan blijven gehand haafd. Of VERWACHT: ZWAAR BEWOLKT. Zwaar bewolkt met plaatselijk lich te regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af eö toe harde Zuid-Westelijke wind. Middagtemperaturen ongeveer dezelf de als vandaag. ZON EN MAAN: 10 November. Zon op: 7.51 onder: 16.57 Maan op: 11.58 onder: 19.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1