\\u\u Pompen gereed om Vierbannen- polder droosr te malen lëêtv''' Ninn'WWV WAT LANDBOUWHERSTEL DOET OP SCHOUWEN-DUIVELAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 19K v?-':- f 'i I AA-f-tVS De laatste in de rij van de watersnoodpolders Voor ons zit de dijkgraaf van de laatste polder, welke met byna boven- menselijke kracht aan de zee is ontr ukt. De Vler-bannen-van Duiveland, waarvan het grote stroomgat by Ouwerltork een wel haast legendarische bekendheid heeft gekregen. Dijkgraaf H. C. v. d. Zande, eeu robuust man, wicn het klimmen der jaren niet is aan te zien, staat opnieuw voor een grote taak om z.yn polder weer te helpen opbouwen. Juist op het moment, dat hti meende zich uit het drukke organisatieleven te moeten terugtrekken De ruilverkaveling van de Vlerbannenpolder had hy zich als oen waardig sluitstuk van zyn arbeid gedacht. Het landbouwkundig gedeelte van dez! verkaveling was ongeveer voor driekwart gereed, toen de Februari-ramp kwam. „Het was de grootste tegenvaller In myn leven," zegt do heer van dt' Zande telenrgestelt Maar dan volgt onmiddeliyu uit, zyn mond een opti mistisch geluid, dat de persoon typeert en ook by zovele anderen ln hel rampgebied te beluisteren valt: „Maar wo doen weer mee en zullen onze werkkracht aan de opbouw geven!" Tijdens het gesprek dwalen de ge dachten terug naar de rampnacht Het polderbestuur was op zyn post en dijkgraaf Van dc Zande was met een van de arbeiders aan het sluisje bij het nieuwe veer. Het sluisje was dicht gezet, maar terwijl de golveD hoog tegen de dijk rolden, wilden zij toch nog even controleren of alles in orde was. Zij krabbelden tegen de dijk op, doch de woeste watermassa sloeg over de kruin en wierp de man nen "terug. De auto moest achterge laten worden en toen de manv: thuis kwamen, spoeldo het water reeds achter hen het huis binnen. De dijk vv.'s bezwo'-en, de eerste hu:zen stortten in onde: de druk van het aan stormende water. Voor vele polder bewoners begon de strijd om het le- w fl, C. v. d. Zande Er moet nog veel gebeuren. ven. Het werk van jaren voor een goede verkaveling van de polder ging voor .een deel verloren. De ruilverkaveling. Ja, het was een groot werk geweest deze ruilverkaveling. Het was grootste ruilverka- velingsobject, toen men er even vóór dé oorlog mee begon. Wan neer men deze zomer had kun-, nen doorwerken, zou thans of zeker volgend jaar iedere boer op zyn nieuwe grond hebben ge zeten. Maar nu? Hoe de polder er straksna het droogvallen zal uitzien, Is een open vraag. Ook voor de djjkgraaf. „Je leeft met een zeker optimisme. Dat. moet wel, andere koni je er niet door. Maar het is in de zwaarst ge troffen gebieden nog overal te gengevallen. Zo zal net ook hier wel zyn". Er hebben zich veel kreken ge vormd. De by de ruilverkaveling in het Zuiden van de polder gegraven waterleiding is tot een kreek van 100 meter breed geworden, welke tot achter Ouwerkerk loopt. De wa terleiding naar het gemaal is geheel volgesiiba. Je kunt er gewoon over heen lopen. En dan de vele zandaf- zettingen Er zyn nu reeds plaatsen Sevonden' waar één meter zand ligt iet grootste gedeelte van de polder ataat echter nog doorlopend onder water. Wie zal zeggen, hoe net er daar by ligt. Dat zal moeten blijken wanneer de polder droogvalt. De polder droog! „We hopen over een maand zover te zijn", zegt de heer Van de Zande. De pompen staan reeds klaar, want natuurlijke lozing is er niet meer. Op de plaats waar vroeger de sluis lag, die wegens on- derloopsheid dicht was gespoten, heeft de Prov, Waterstaat tien pom pen met elk een capaciteit van 50 m3 per minuut opgesteld. In het Noorden van de polder - staat een pomp van 400 m3 en een van 100 m3 naas't het gemaal gereed. Het ge maal is gelukkig blijven staan. Wei kwamen de machines onder watei doch deze zyn inmiddels reeds bij laag water gedemonteerd Verwacht wordt, dat het gemaal veertien iagen na de dykdichting weer bedryfsklaai is. De twee onderbemalingen functi- onneren niet meer. De ene welke oj de boezem van de sluis loosde is ge heel in de geul verdwenen. Deze za. waarschijnlijk wel vervangen moeten worden door een nieuw gemaal, dat- rechtstreeks op het buiten watei loost. De plannen voor de toekomst De neer Van de Zande moot er 'het antivoord op schuldig bljjven Eerst afwachten wat er van on der het water tevoorschyn komt „Maar dat staat vast, er zal heei wat moeten gebeuren, voordat we weer boer zijn." „En weet u, wat ik nu hoop?" zo gaat de heer Van de Zande verdei „dat we straks een beetje voorrang krijgen". De boeren in de Vierban nen hebben met de ruilverkaveling reeds vele jaren moeilijk gezeten en nu dit weer. Daarom hopen ze thans zo spoedig mogelijk eens klaar te ko men. Bij de ruilverkaveling is nooit dwang uitgeoefend. Tydens de werk zaamheden ruilde men onderling ver schillende percelen, zonder dit schrif telijk vast te leggen Nu door kreek vorming, opzanding e.d. de situatie geheel veranderd kan zijn, kan moge- ren ontstaan om straks weer op hun oude gronden te gaan werken. Het zal daarom wel het beste zyn, dat de Herverkaveling straks de gronden, ln afwachting van een definitieve toedeling, voorlopig in exploitatie neemt en aan de boeren toewyst. 60 verwoeste bedrijven. Nu een zestigtal bedrijven geheel verwoest en een dertigtal zwaar be schadigd Is, zal bet ongetwijfeld mogelijk zjjn om thans tot een nog betere verkaveling te komen dan hy de ruilverkaveling bereikbaar was. Dit zou een winstpunt zyn Helaas is de prys welke de inwoners van de Vlerbannenpolder hiervoor moesten betalen ivel zeer hoog! Want tegen over deze winst zal naast dp grote materiële schade steeds het niet te herstellen verlies aan zovdte mensen levens blijven staan. De boeren van de Vierbannen zullen dit laatste nooit vergeten, maar zy móéten verder. Daarom doet het optimisme van de. bewoners van deze zwaar getroffen polder, waarvan dykgraaf Van de Zande getuigde, weldadig aan. ARBEIDERS EN MATERIEEL INGEZET OP SCHOUWEN- DUIVELAND Gelukwens Het volgende gelukstelegram zond de Stichting Nieuw Wal cheren aan de Stichting Nieuw Schouwen-Dutveland. De Stichting Nieuw Walche een te Middelburg zendt haai zusterstichting op deze histori sche dag in de geschiedenis van het „uit de vloed geborgen" ei land Schouwen-Duiveland haai meest harteiyke gelukwenser en spreekt gaarne de hoop uit. dat herstel en reconstructie van het eiland in vlot tempo zul 'en verlopen. Nu wy ons opmaken de re constructie van Walcheren ir Ie zomer van 1954 te herdenker nadat de plechtigheid oor- ipronkelijk voor 1953 was vast gesteld zyn wy dankbaa laarin mede te kunnen betrek <en de aanvang van het herste /an het zwaar geschonden ei and, dat zich op zo verbiydendi vyze in de belangstelling vai legering, het Nederlandse vol) ,:n talrijke kringen in het bui enland mag verheugen. TO EST AMD OP HET £>LZf t7itt<iS &A7A &ELAf1G8!/VAr£ WAT HOUDT HET WATER VERBORGEN? TOE 5 TA NO OP f-2-53 uit de streelt samen aan de slag gaan om de ontwatering zo snel mogelijk op orde te bi engen. Op de ca. 4500 ha. drooggevallen gronden in de polders Bruinisse, Drei- schor, Burgh- en Westland e.d. is Landbouvvherstel reeds met het her stelwerk kunnen aanvangen. Rond 20.000 ton gips werd tot dusver uitge geven. Overigens is dit nog slechts minder dan een vyfde deel van de to taal voor SchouwenfDuiveland beno digde hoeveelheid. De gipsverstrek- king en verwerking verloopt intussen prima, daar de boeren op dit iland .helaas) reeds eerder ervaring met gips opdeden en daarom doordrongen zyn van de Waarde. Er is in deze ge bieden veer Ingezaaid, doen door ge brek aan voldoende regen ie de op komst van de wintertarwe tot dusver minder goed. HERVERKAVELING. Naarmate de plannen tot herverka veling meer op de voorgrond kwamen, heeft Bandbousvherstei zich bij net ne men van herstelmaatregelen nierbij aangepast. Zo heeft de polder Drei- schor reeds een nieuw ontwaterings plan aangenomen, dat thans in uit voering is. Voor de door de Herverkavelings- wet geschapen mogelijkheid om een nieuw bedryf in de N.O -polder 4 el ders te pachten, hebben zich een 110- tal boeren uit Schouwen-Duiveland aangemeld. Er vond een eerste selec tie plaats, waarbij een 45-tal ooeren van dit eiland als candidaten werden uitverkoren om voor de reeds dit jaar in de N.O.-polder uit te geven bedrij- ven n aanmerking te komen. Bij deze selectie is niet alleen gelet op de zwaarst gedupeerden, doch tevens op ir. verband met de komende herver kaveling, wenselijk te achten over- olaatsingen. Voor goed begrip zij nog ipgemerkl, dat de eerste selectie geenszins betekent, dat de overige candidaten definitiei afgewezen zijn. Deze zullen geduld moeten hebben tot een volgende uitgifte van gronden. Daarbij heeft men niet alleen het oog op de N.O.-polder, doch men hoopt dat Schouwen-Duiveland ook zyn deel van de nieuwe Braakmanpolder zal krijgen. De Schouwse leden van de herver- uavclingscomniissie zijn vol goede moed om het grote werk ter hand te nemen. En dun liefst zo snel mogelijk afwerken! Doch dit zal grotendeels jfhangen van het bedrag dat biervoor in het eerstkomende jaar door het Rijk ivordt uitgetrokken Materiaal is er voldoende en bij het afnemen van het werk aan de dijken, zal ook de ar beidsvoorziening geen probleem vor men, zo verwacht men. Dijkherstel in Zeeland kwam in eind-stadium. (Slot van pagina 9). werden 500.000 bossen riet ver werkt. Op Schouwen-Duiveland werken thans nog aan het dijkherstel 5000 arbeiders, waarvan by Ouwerkerk 2500 man. Tenslotte volgen hier de data van de sluitingen der voornaamste stroomgaten: 19 Febr. Adriaanpolder (N.Beve- land). 25 Febr Stavenisse (Tholen). 8 Maart Everingenpolder (Zuid- Beveland). 10 Maait Nieuw Annexpolder 2st. (Tholen). 16 April Gat ln Oude Dyk by Brui- 21 'April Rilland Bath. 29 April Oosterland. 9 Mei le gat Kruiningen. 25 Mei Slrjansland. 4 Juni Havendam Zierikzee (Le vensstrijd 13 Juni 2e gat Kruiningen. 24 Juli Veerhaven Kruiningen. 28 Juli Stevenssluis. 19 Aug. Gemene Geul (Schelp- hoek). 21 Aug. Klompegeul (Schelphoelc). 26 Aug. Westelijk gat hö Ouwer kerk. 26 Aug. Schelphoek. HERVERKAVELING OP KOMST 45 candidaten voor Noord-Oost polder Hoewel op het oog minder specta culair dan de dykdichtingsiverk- zaamheden, is ook op het zwaar ge troffen Schouwen en Duiveland door Landbouivhorstel, dat thans ook een bureau in Zierikzee heeft onder lei ding van ir. L. Eelfcema, in de afgelo pen maanden reeds veel werk verricht om het eiland in de toekomst weer tot bloei te-brengen. Het werk begon direct na de ramp met de ontruiming van de polders. In samenwerking met het Prov. Voed- selcommissariaat werd de omvangrij ke arbeid van het ruimen der cada vers, het redden van werktuigen en het verzamelen van het wrakhout ter hand genomen. De mannen .tit de streek die zich, ondanks de hogere lo nen by dykherstel, aan dit werk heb ben gegeven, le/orden hiermee een be langrijke bijdrage voor de uiteindelij ke wederopbouw van dit eiland. Met boten en vlotten hebben deze werkers geploeterd en gesjouwd om alles te bergen. Pas bij liet droogvallen van de polders zal het voor velen duidelijk worden, van welk groot voordeel het is geweest, dat mon niet heeft afge wacht, doch het opruimïngsivèrk spoedig tei hand nam. Van grote waarde is ook het con serveren van da landbouwwerktuigen geweest, waarmee men thans gereed is. Vooral in de iaat drooggekomen ebieden is hierdooi voorkomen, dat e kostbare werktuigen totaal verlo ren gingen Opnieuw zal thans op de werkers een beroep worden gedaan om by het herstel van de polder Schouwen be hulpzaam te zyn. Het zal een eerste vereiste zyn vóór de winter de ontwa tering in orde te brengen, opdat het ontziltingsproces goed zal kunnen verlopen. In de randgebieden van deze poldei zijn reeds vy'f draglines aan het werk on. de waterlopen weer in orde te brengen, doch het is absoluut noodzakelijk, dat de eerste ontslui ting veelal met de hand geschiedt. Arbeiders van elders kunnen hier voor niet worden aangevoerd, daai de kampen vooralsnog bezet zyn door de werkkrachten van dykherstel. Het zal dus zaak zijn, dat de mensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6