Tweede Kamer uitgepraat over kwestie van de hoofdstad Worosjilof herhaalt verwijten jegens de Westelijken GROEIENDE ONRUST IN HET OMSTREDEN TRIEST ZATERDAG 7 NOVEMBER 195' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ALS IN TIJD VAN STALIN Men wil West-Duitsland tot centrum van de oorlog in Europa maken lil het Nolschoi-theater te Moskou heeft de president van de Sowjet-Unie Maarschalk Klementi Worosjilof, gisteren ter gelegenheid van de herden king van de 36e verjaardag van de revolutie gesproken over de binnen- en buitenlandse politiek van Rusland. Hij verklaarde, dat de Sowjet-Unie gro te successen had geboekt in de strijd voor vrede, onafhankelijkheid en be tere levensvoorwaarden. „Wij moeten over de gehele linie de strijdkrachten van de Sowjet-Unie, die over het vreedzaam scheppende werk van het Sow- jet-volk ten volle waken, versterken. De politiek van onze partij en regering is vreedzaam". De buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie is onveranderd, aldus de maarschalk, die voorts zeide, dat het kamp der imperialisten, aan gevoerd door de V.S., een politiek van oorlogsvoorbereiding voert. Over Azië sprekende meende Worosjilof, dat men de Chinese volksrepubliek niet kan negeren, wanneer het er om gaat internationale problemen op te lossen. Bij herhaling werden voorstellen gedaan tot een rechtvaardige oplossing van het Diütse probleem. Maar de Westelijke mogendheden wensen West- Duitsland tot een centrum van een oorlog in Europa te maken. De V.S. hebben volgens Worosjilof honderden millioenen uitgetrokken voor ondermijnende activiteit in de volksdemocratiën. Vijf minuten van de redevoering van de maarschalk werden gewijd aan Lenin en Stalin. Stalin noemde hij de voortzetter van Lenin's werk. Het vijfjarenplan werd met succes ten uitvoer gebracht. In de eerste zes maanden van dit jaar kreeg het Sowjet-volk 20 procent meer goederen dan in 1952. Hij herinnerde aan de plannen van de regering voor een enorme toene ming van de productie van consump tiegoederen eh huizen en reorganisa tie van de landbouw. Uitbreiding van de economische relaties met andere landen maakt ook deel uit van de Sowjet-politiek, hetgeen een belang rijke bijdrage vormt tot het vermin deren van de internationale spanning. In Londen noemde men de rede in grote trekken een herhaling van de Sowjet-nota van deze week. De rede herinnerde aan de agressieve toon, zo niet de woorden van'het Stalinistische tijdperk. Het Westelijk antwoord op de Sow jet-nota zal kort zijn. Men zal zijn leedwezen uitspreken over de Russi sche weigering aan een bespreking Bezwaar tegen hechtenis van De Baat Familie wil borgtocht betalen De Frankfortse advocaat Henry Or- mond. heeft een bezwaar tegen de in hechtenisneming van de Nederlandse chauffeur De Baat ingediend en tege lijkertijd medegedeeld, dat de familie van De Baat een borgtocht van 5000 mark wil betalen, indien het gerecht te Koblenz ontvluchting vreest. Er is nog geen beslissing naar aanleiding van deze stap genomen. 677. Het is buitengewoon lastig een me thode te vinden, waardoor zonder ru zie de grootte van een concern kan worden uitgedrukt. Is het maatschap pelijk kapitaal de maatstafof moet de omzet doorslaggevend worden ge noemd f Is het wellicht niet van nog veel méér waarde, wanneer we het aantal werknemers weten dat in loon dienst van een concern staat? Voor de ene maatstaf zijn minstens zoveel pro's en contra's aan te voeren als voor de andere, zodat een keuze wel eens wat moeilijk wordt. Wanneer we de grootte van een con cern afmeten naar het kapitaal waar over het beschikt, wijken we wellicht wat af van de klassieke maatstaven, maar we hebben dan toch wel een zeer bruikbare meter, waarop we de economische macht van een dergelijk lichaam kunnen aflezen. Op een aldus 'opgestelde lijst zou voor de Verenigde Staten niet Dn Pont de Nemours bovenaan prijken, en ook niet de General Motors, maar de Metropolitan Life Insurance Com pany, welk vei-zekeringsbedrijf het be heer voert over 6V2 milliard dollar, dat .is in guldens omgerekend dus niet zo aanzienlijk veel minder dan liet totale Nederlandse volksvermogen bedraagt! Een goede tweede op deze lijst is de Bell Telephone maatschap pijmet meer dan 6 milliard dollarter wijl de derde wederom een w r'zeke- ringsmaatschappjj is, t.w. de Pruden tial Insurance Company die Pet be heer voert over 5 milliard dollar. Ver volgens komen wat banken met- 3V> milliard dollar ieder aan de beurt, daarna, nog een paar verzeke ringsmaatschappijen. en dan eindelijk de Pennsylvania Railwaydie het be heer voert over 2,8 milliard dollar. We zullen de lijst niet verder volgen, ■wan t dat wordt ge weldig vervélend, maar 't zal u wel licht. interesseren te horen dat de General Motors P«s op de I-Se plaats komen. Du Pont de Nemours op de 38ste en Ford op de Jjlste plaats. De macht die door dergelijke ge weldige kapitalen in slechts enkele handen worden geconcentreerd, uiteraard formidabel. De gewe Amerikaanse ambassadeur in Brazi lië, Berle, merkte eens op, dat de-helft van het totals Amerikaanse vermogen door slechts 200 concerns wordt be heerst. En dan te weten dat 15 van dergelijke maatschappijen gecontro leerd worden door slechts 3 families, t.w. Du PoutRockefeller en MeRoni Over Du Pont de Nemours moeten we nog iets meer vertéllen, want dat is werkelijk een belangwekkend I onrein hoofdstuk. H. PêtiUon. van de vier mogendheden te Lugano deel te nemen. Men blijft bereid een dergelijke conferentie te houden zo dra het Kremlin van gedachten ver andert. In de politieke commissie van de Verenigde Naties verklaarde Wy- sjinsky, dat als de algemene verga dering atoomwapens zou verbieden, zoals de Sowjet-Unie dit eist, hij in staat was „mee te delen, dat geen atomische wapens zullen worden ver vaardigd." De Britse afgevaardigde Lloyd kondigde een resolutie aan, waarin alle V.N.-leden worden ver zocht voorstellen over ontwapening in te dienen bij de commissie voor ontwapening. Vliegtuigongeluk boven Bolivia In de omgeving van de Boliviaanse stad Sucre zijn de wrakstukken gevon den van het vliegtuig van de Bolivi aanse luchtvaartmaatschappij dat sinds Dinsdag j l. werd vermist De inzitten den, 25 passagiers en een bemanning van drie koppen, zijn allen om hel le ven gekomen. Zender Hilversum II werd gereviseerd. Sinds Donderdagochtend 6.40 uur is de hoofdzender Hilversum II weer in de lucht. Met het oog op een noodza kelijke antenne-revisie is deze Lopik- se zender ongeveer twee maanden op non-actief geweest. De zwakkere hulpzender Lopik III heeft gedurende deze periode de programma's van V.A.R.A-, A.V.R.O. en VP.R.O in de aether gebracht. De ontvangst was in vele delen van ons land dermate slecht, dat boze reacties van radio luisteraars niet uitbleven Het tech nisch personeel van het zendstation radio Lopik heeft zich toen een extra inspanning getroost om de reparatie werkzaamheden zo spoedig mogelijk te kunnen beëindigen. Vanzelfspre kend is de vreugde over de weder in gebruikneming van de hoofdzender bij de omroepverenigingen, die er gebruik van maken, ook zeer groot. De om- roepster van de V.A.R.A. gaf na de eerste uitzending van de nieuwsdienst blijk van deze vreugde door een feli citatie te richten aan het adi-es van het technisch personeel in Lopik. Zoals bekend is de hoofdzender Hil versum I enkele maanden geleden reeds gereviseerd. Overeenstemming bereik' in strocartonindustrie Over de loonsverhoging Tijdens het gisteren te Groningen gehouden overleg is volledige over eenstemming bereikt in het conflict in dc strocarton-industrie, dat reeds en kele maanden duurt. Van arbeiderszijde- was de eis. dat men een loonsverhoging kreeg welke boven de 12 lag. De werkgevers daarentegen wilden breken met de historisch gegroeide 45-urige werk week en deze brengen op 4S uur. Men heeft zowel overeenstemming bereikt met. betrekking tot de loons verhoging, als over het handhaven van dé 45-urige vverkwerk. Op 12 November a.s. zal, va afloov van de dodenherdenking in de Ned. Hèro. kerk te Oude Tongc. op de Rampbegraafplaats aldaar, waar 310 watersnoodslachtgffcrs liggen begra ven, een monument worden onthuld, vervaardigd door de beeldhouwster Janneke Ducro-Kruïjer en geschonken door het Haarlemse adoptie-comité Het monument stélt een vluchtende vrouw voor, met een kindje op de arm, als symbool van Wet. leed der watersnood. Het opschrift op het voetstuk luidt: „Het water, door Gods wil geschapen. Heeft velen voor Zijn troon geleid. Zo werd Zijn gave ons een teken Hun zij Zijn Liefde in eeuwigheid DODEN EN GEWONDEN Protestdemonstraties in Rome Vrijdag is liet in Triësl opnieuw tot een hevig treffen gekomen tussen po litie en betogers. Ten minste zeven personen zijn gedood en tien gewond. Het gevecht begon, toen de betogers, na het gebouw van de onafhankelijk- hsulsbeweging te zijn binnengedrongen, naar de Piazza dell Unita voor het j stadhuis te Triest stroomden, waar de politie gereed stond om verzet te I bieden. Eerst trachtte de politie de betogers met behulp van gummistok- keu uiteen te slaan, maar toen dat niet gelukte, werd het vuur op de de- j monstranten geopend. Een der betogers wierp een hand- granaat, die temidden van de politie auto's ontplofte. Later braken op nieuw op de Piazza dell Unita ge vechten uit tussen politie en betogers. De toestand in Triëst is zeer gespan nen. In vele Italiaanse steden zijn sympathie-betogingen gehouden Britse en Amerikaanse troepen rukten uit om de politie bij te staan bij het onderdrukken van de ongere geldheden. De troepen werden bevo len de bajonet op het geweer te plaatsen. De betogers sloegen de stoelen op de terrassen stuk en van de stukken maakte men slagwapens en fakkels, waarmee men trachtte poütieauto's in brand te steken. Htt geallieerde militaire bestuur te Triëst heeft Vrij dagavond in een communiqué over de onlusten verklaard, dat de situatie is verergerd als gevolg van de algemene staking, die Vrijdagmorgen is uitge roepen. In Londen bestaat het vermoeden, dat de onlusten in Triëst en de S3rm- pathie-betogingen in Italië zijn geor ganiseerd door Italiaanse politieke groeperingen buiten Triëst. Zij zijn veroorzaakt, zo meent men. om de ge- DEMONSTRA1TES TE ROME Duizenden studenten en scholieren van middelbare scholen marcheerden Vrijdag naar het centrum van Rome om de teruggave van Triëst aan Ita lië te eisen. De betogers gooiden de ruiten in van 't Britse consulaat. Zij schreeuw den: „moordenaars, verdwijn uit Ita lië". Ook in Napels wei den betogingen gehouden. Ir Milaan. Venetië en Ge nua werden uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Achtduizend soldaten tegen Man Mau De tot dusver grootste concentra tie militairen is in Kenya in de strijd geworpen tegen de Mau Mau. Ruim achtduizend soldaten zullen van heden af tegen de Mau Mau wor den ingezet, aldus meldt het hoofd kwartier van generaal Sir George Erskine, bevelhebber van het Oost- Afrikaanse leger. Tot de voorbereidende Werk-aam- heden voor de sluiting van de. laatste dijkbres het stroomgat bij Ouwer- Jcerk behoorde o.a. het storten van de stenen, opdat de caissons stevig liggen, zodat het water er geen vat. op heeft. Hier ziet men de werkers in deze laatste slag daarmede bezig. AMSTERDAM, PIJLER VAN DE STAAT Geen betere bezoldiging middelbare en hogere ambtenaren (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Binnelandse Zaken, prof. Beel, die Donderdagmiddag in de Twede Karder heel wat te horen gekregen had over zijn uitlating, dal het begrip „hoofdstad" hier te lande geen wezenlijke 'betekenis heeft, was daarover toch een weinig in zijn wiek geschoten. Dit bleek Vrijdag, toen hij zijn begroting voor 195f/ verdedigd de. Vooral de kwalificatie „kille zin snede", die de heer Van Leeuwen van de V.V.D. gebruikt had, kon hem maar matig bekoren. Overigens kan prof. Beel het begrijpen, dat deze af gevaardigde, verbolgen door deze kwestiezich als een echte Amsterdam mer gedroeg, naar Vondels woord: „Bemin dan Amsterdam, de glorie van Uw steden, de pijler van de staat" Daarmede was dan het verzoenende woord weer gesproken. De tot hem gerichte verwijten achtte de bewindsman on redelijk, omdat hij bij de schriftelijke voorbereiding van de behandeling van zijn begroting, precies had geantwoord op een vraag over de wezenlijke betekenis van het begrip „hoofdstad" hier te lande. Hij gaf Amsterdam graag de eer. die deze stad toekomt. „Voor een wettelij ke regeling van deze materie", zo vond de minister, „bestaat geen aanleiding". Niettemin was hij bereid, op verzoek van de heer Welter van de K.N.P., aan de grondwetscommissie te vragen, of deze misschien het begrip „hoofdstad" met een paar woorden in haar voor stellen kon brengen. Ambtenarensalarissen Uitvoerig is Vrijdagmiddag aan dacht besteed aan een aantal perso neelszaken. Nadat de heer Welter (K. N.P.ook van zijn kant had gewezen op de gevaren van de te lage bezoldi ging van het overheidspersoneel en de heer Blom (Arb.) zijn ongerust heid had uitgesproken over de reor ganisatie van het georganiseerd over leg, deelde minister Beel o.a. mede, dat het georganiseerd overleg in zijn tegenwoordige vorm nog degelijk in houd heeft; dat door de verschuiving van de loonschalen enige verbeterin gen in de salarissen van bepaalde groepen ambtenaren zullen worden gebracht; dat hij, wat de honorering van de middelbare en de hogere amb tenaren aangaat, geen toezeggingen kan doen; dat de herziening van de gemeenteclassificatie een belangrijke stap is in de richting van de afschaf fing van de classificatie; dat hij be reid is ten aanzien van de gehuwde ambtenares een spoedige oplossing te bevorderen en dat hij de positie van de oud-gepensionneerden dat zrjn zij die vóór 1947 of in het dieptepunt dei- bezoldiging gepensionneerd werden 11a ingewonnen advies, in het kabinet zal brengen. De bewindsman deelde mee, dat spoedig indiening te verwachten is van een wet ter regeling van het po li tievraagstuk, waarin geen wrij- vingsvlakken zullen voorkomen en die de burgemeesters bevredigd. Een wetsontwerp betreffende de schuil plaatsen heeft zijn departement ver laten en is op het ogenblik bij het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting. Bezorgd was de be windsman over de geringe aanmel ding vóór de mobile colonne van de Bescherming Bevolking. Daarover v. ordt thans advies van de stichting B.B. gevraagd. Tenslotte deelde de bewindsman mede, dat een systematische herzie ning van ondoelmatige gemeente- f renzen van hem niet is te verwach- en. Zij stuit op te grote moeilijkhe den.' „Oplossin? in de geest van Miinchen" Het Sudeter.probieem De West-Duitse minister voor Vluchtelingenzaken. Theodor Ober- lander, heeft Donderdag aangedron gen op een oplossing voor het Sude- ten-Duitse vraagstuk „in overeen stemming met de geest van het pact van München" van 1938. Dit pact, dat getekend werd door Duitsland. Italië, Engeland en Frank rijk, voorzag in de geleidelijke over dracht naar Duitse souvereiniteit van het Sudetengebied, dat sinds 1918 Tsjecho-Slowaaks gebied was ge weest. Verdediging van Europa Belgisch-Duitse en Brits- Nederlandse legergroepen De Belgische minister van Defen sie deelde in de speciale Kamercom missie voor het onderzoek van het E.D.G.-verdrag mede, dat hy zeer onlangs met generaal Grünther be sprekingen heeft gevoerd in verband met de situatie van het Belgische legercontingent in de eventuele E.D G. Waarschijnlijk zullen de drie Bel gische divisies, welke in de omgeving van Keulen zyn gestationneerd, met drie Duitse divisies in twee leger- corpsen samengaan Deze twee corpsen zouden één le gergroep vormen en onder Belgisch bevel worden geulaatst. De minister zeide dat hierover binnenkort schrif telijke regelingen zullen worden ge troffen. Op een vraag, waarom de Belgische en Nederlandse eenheden niet worden samengevoegd, zeide de minister dat de Nederlandse E.D.G.- contingenten waarschijnlijk zullen worden samengevoegd met Britse troepen van de Noord-Europese sec tor. Hieruit blijkt, dat Britse militai re eenheden hauw met het Europese leger zullen samenwerken. Deze me dedelingen werden in de wandelgan gen van 'net parlement druk bespro ken. Het werd o.a. op het binnenland se politieke plan beschouwd als een verzwakking van de thesis van de voorzitter van de Senaat, Paul Struye die de Duitse hegemonie in de E.D.G. onvermijdelijk acht. De minister van Defensie zeide nog, dat het mogelijk is. dat Duitse verzorgingstroepen in Belgische kazernes worden ingeltwar tierd. Virus van kinderver lamming gefotografeerd In de Ver. Staten is men er in ge slaagd door middel van een eleetro- nenmicroscoop het virus, dat de kin derverlamming veroorzaakt, te foto graferen. Donderdagavond heeft dr. A. R. Taylor, een bioloog de foto's te Po- cono Manor geprojecteerd op een bij eenkomst van het Amerikaanse ge nootschap voor onderzoek met de electronenmicroscoop. Het virus heeft de vorm van een klein bolletje Nationalisatie Garuda luchtvaartmaatschappij Delegatie naar K.L.M. Tijdens een kabinetszitting heeft de Indonesische regering besprekingen gewijd aan het contract Lussen de K. L.M. en de regering met betrekking tot de Garuda Indonesian Airways, en wel met het oog op haar voornemen om de Garuda te nationaliseren. Er werd een commissie ad hoe ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministeries van Buitenlandse Zaken, Justitie. Verbindingen, Onder wijs en Financiën, welke deze kwes tie zal bestuderen. De regering is voornemens begin December een delegatie naar Neder land te zenden, die het G.IA..-contract met de K.L.M. zal bespreken. Ruzie met dodelijke afloop De krijgsraad te Velde-Oost te Arnhem heeft de militair L. uit Breda die tijdens een vechtpartij in de nacht van 12 Juli j.l. te Breda een zekere C. Akkerman met een zakmes in het hoofd heeft gestoken, tengevolge waarvan deze is overleden, tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek veroordeeld. De auditeur-militair had vier jaar met aftrek geëist. Het Wereldgebeuren Militairisme Een lichte schok is door bepaalde, politieke kringen in Frankrijk gevarenMen pleegt zich in dat land nogal vast te klemmen aan de noodzaak van Engelse en Ameri kaanse troepen op het Europese vas teland. Die troepen immers zijn een zoveel tastbaarder symbool van de Engels-Amerikaanse wil tot verde diging van het Europese vasteland dan papieren verdragen. En nu kwam dan uit de Verenigde Staten het bericht, dat het contingent Amerikaanse troepen in Europa be duidend zal worden verkleind. Vanzelfsprekend werd het bericht tegengesproken. Dat gebeurt altijd met zulk soort berichten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken verzekerde vastbe raden. dat „Amerika absoluut niet van plan is ook maar enig deel van zijn troepen uit Europa terug te trek ken". Dat klonk krachtigook in Franse oren. De Amerikaanse minister van de fensie Charles Wilson ontkende ook het bericht. Hy zei: „Wjj hebben geen onmiddellijke plannen voor het terugtrekken van troepen uit Europa"Dat klonk helemaal niet krachtig enzeker niet in de oren van urgwanende Fransen. Er was een te groot verschil tus sen de beide uitspraken dan dat men luchtig daarover heen kon stappen. En bijgevolg zit men nu in bepaal de Franse leringen heel diep na te denken. Minister Wilson is een repu blikein. De republikeinse partij in de Verenigde Staten wil de kosten van de defensie drukkenGezegd wordt zelfs, dat de totale mankracht van de Amerikaanse strijdkrachten, die thans nog 3.5 millloen beloopt, het volgend jaar tot 2,5 millioen te ruggebracht moet worden. Het zou wel wonderlijk zijn. wan neer de Amerikanen deze ver mindering alleen wilden vinden in het eigen land of in andere gebie den dan West-Europa... Neen, West- Europa zal daaraan ook een bijdrage moeten leveren en men moet er dus ernstig rekening mee houden, dat de Amerikanen nog wel zekere bases bezet blijven houden, maar de rest der militaire taak aan de West-Europese volkeren zelve willen overlaten. De West-Europese volkeren zelve... met inbegrip van Duitsland en daar wringt voor het Franse volk de schoen. Enkele dagen geleden heeft de Franse Eerste Kamer gepraat over het E.D.G.-verdrag, dat vorm zal ge ven aan het nieuwe Duitse gecon troleerde leger. Er is ook zo'n beetje gestemd. Toen is dan wel duidelijk geworden, dat de Franse politici zich in meerderheid niet langer tegen het E.D.G.-verdrag durven verzetten, al zijn ze er hele maal niet enthousiast over. tn Bolm heeft dr. Adenauer zich I voortdurend beijverd om de Fran- A sen gerust te stellen. Hij heeft ver- I teld, dat hij even afkerig is van het oude Duitse militairisme als de Fran sen. Hij heeft ook geweigerd over een andere oplossing dan het E.D.G.-ver. drag na te denken, want dat zou ver spilling van denkkracht zyn... Ondanks allerlei rumoer in Duitse kringen heeft hij Theodoor Blank ook na de vorming van zijn nieuwe kabinet aan het hoofd gelaten van de „dienst", die de nieuwe Duitse defen sie voorbereidt. Blank kreeg zelf de toezegging, dat hij minister van defensie zal wor den, zodra het E.D.G. vardrag in wer king treedt. Blank zal dan in de lan ge geschiedenis van Duitsland de derde burger zijn. die minister van defensie wordt. Dit ter geruststelling van degenen, die afkerig zijn van het oude Duitse militairisme. Blank is in 1905 te Elz geboren en hij ving zijn maatschappelijke loopbaan aan als meubelmakersleerling. Op 25-jarige leeftijd kreeg hij een baan in de Christelijke vakbeweging. De Hitier-periode maakte daaraan een einde. Hij heeft zich toen op de studie geworpen en- aan enkele uni versiteiten wis -en natuurkunde ge studeerd. maar de oorlog vernietigde zijn iiiusies. In het leger klom hij op tot eerste luitenant èn aanvoerder van een pantsercompagnie. Van Blank'weet men. dat hij een moderne, democratische weer macht wil, maar men speelt in Bonn toch met de vraag of Blank dat alleen zal kunnen klaren. Het denk beeld is daarom geopperd, dat men een controle-instantie van „democra tische" militaire deskundigen en poli tici zou instellen, die bij de opbouw van het leger grote bevoegdheden zou krijgen en Blank's taak zou verlich ten. Men moet daaruit wel afleiden, dat het Adenauer en Blank ernst is mei dat nieuwe leger Blijft tenslotte alleen maar de vraag of de oude tradities van het Duitse leger niet sterker zuüén blij ken dan welke moderniseringspro gramma's ook en of zij op het kri tieke ogenblik niet zullen ui'.-cliieten als akelige dorens aan het rozen boompje van de democratie! Theodoor Blank eens meubelmakersleerling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3